Britse kiezers gaan de stembus in oktober naar Labour had datum in gehoopt op een het voorjaar Strijdvaardig boek van oud-premier Reynaud 1 iUITGAAN IN HAARLEM» Kennedy pleit voor burgerrechten VS-luchtmacht lanceert Tilan-2 Gaat De Gaulle naar Kroesjtsjev? Dertig jaar voor de moordenaars van Colombo Franco denkt niet aan aftreden SKODA-TRABANT VRIJDAG 10 APRIL 1964 13 Leider-op-zicht Labour in last Felle strijd GARAGE BAKKER De buitenlandse politiek van het gaulhsme litf Wankelende zuil TENTOONSTELLINGEN MUZIEK TONEEL EN CABARET Onafhankelijk gechloroformeerd' keling mee en zijn in vele opzichten een blok aan het been van de partij. Een an der nadeel voor Labour is, dat het na zo veel jaren oppositie het regeren ontwend is en dat het bijna al zijn grote kopstuk ken door de dood of door non-activiteit wegens hoge leeftijd heeft verloren. Maar het kan in het voordeel van Labour wer ken dat ook de voorste linie van de Con servatieven er maar dunnetjes uitziet en dat ook hun slagorde in de war is gebracht. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse premier, Sir Alee Douglas-Home, heeft de knoop doorgehakt. Donderdagavond legde Downing Street de met spanning ver wachte verklaring af dat de verkiezingen in het najaar zullen worden gehouden. Dit betekent oktober. De meest favoriete datum is 8 oktober, dezelfde als vijf jaar geleden. Sedert honderd jaar is oktober in Groot-Brittannië de populairste ver- kiezingsmaand. Bovendien hebben ok- toberverkiezingen de Conservatieven meestal geluk gebracht. De keus ging tussen een zomer- of een herfstverkie- zing. Maar het was duidelijk dat de Conservatieven geen werkelijke keus hadden. Verkiezingen in mei of juni zouden voor hen zo goed als zeker poli tieke zelfmoord hebben betekend. Want volgens de opiniepeilingen bezit Labour een voorsprong van ongeveer 10 percent. De jammerlijke regeringsperiode van vorig jaar, met de Keeler-affaire als diep tepunt, werkt nog steeds na. Tot voor kort heerste bovendien het gevoel dat de Con servatieven na twaalf jaar onafgebroken bewind hard aan een aflossing toe waren, vooral ook omdat de regeringsploeg ver moeid is en vaak de indruk wekt niet meer opgewassen te zijn tegen de grote vraagstukken, vooral de economische en de sociale, zoals de volkshuisvesting. Christine Keelei, de nozems en de gro te treinroof werden het symbool van de cadentie, die vrij diep was doorgevreten, getuige ook de overal opspringende rijke casino-clubs en de gokwinkels voor de klei ne man, rechtstreeks gevolg van Macmil- lans maatregelen. De woningbouw kwam door algemene speculatiezucht in het ge drang. Luxe flats en onbetaalbare villa's, luxe of in elk geval vaak onnodige kan toorpaleizen, bovendien nog op de verkeer de plaats, waren er het gevolg van. Ter wijl een deel van het land economisch bloeide, kwijnde een ander deel weg. Nog onder Macmillan gooide de regering het roer om. Grootse plannen voor regio nale ontwikkeling en een algemene mo dernisering werden aangekondigd. Maar het leek alsof de oppositieleider, de vurige technocraat Harold Wilson, het pleit voor zijn modernisatieprogram zou winnen Macmillan, hoewel gematigd vooruitstre vend, kon de morele leiding waarom het land vraagt, niet geven. De Conservatie ve partij was het erover eens dat hij tij dig voor de verkiezingen moest verdwijnen Hij trachtte nog koppig het heft in han den te houden, maar zijn operatie, eind vorig jaar, dwong hem heen te gaan. Sir Alec is een lichtgewicht, maar met zijn eenvoud, charme en slagvaardigheid heeft hij het al een heel eind gebracht. Hij is echter nog altijd een leider-op-zicht, die nog maanden nodig heeft om alge meen te worden aanvaard. Hij behoort tot de toplaag die al eeuwenlang in Groot Brittannië het leiderschap voor zich heeft opgeëist. Daarom werden de moderne Butler en de jongere bekwame leiders van niet-aristocratische afkomst gepas seerd. Sir Alec met zijn kastelen en feo dale jachtpartijen tracht zich thans zon der veel overtuigingskracht aan te dienen als de gangmaker van de dynamische vernieuwing, waarnaar Groot-Brittannië op alle levensgebieden snakt. Hij hoopt dat het hem in de korte adempauze wel ke de regering nog rest, zal lukken de van energie blakende, harde en zakelijke Harold Wilson schaakmat te zetten. WASHINGTON (AP) De Amerikaan- ge democratische senator Edward M. Ken nedy heeft de Senaat donderdag met door emoties verstikte stem verteld dat zijn vermoorde broer, president John F. Ken nedy, met hart en ziel achter het wets ontwerp op de burgerrechten stond. Met gebroken stem zei de jeugdige se nator dat „mijn broer de eerste presi dent van de Verenigde Staten is geweest die openlijk heeft verklaard dat rassen- segregatie moreel onjuist is". „Zijn hart en zijn ziel waren in dit wetsontwerp", zei Edward Kennedy. „Als zijn leven en dood zin hebben gehad, dan was het deze dat wij niet moeten haten maar elkaar moeten liefhebben, dat wij onze macht niet moeten gebruiken om voorwaarden voor onderdrukking te schep pen die tot gewelddadigheden leiden, maar voorwaarden voor de vrijheid die tot vre de leiden". In een beroep op aanneming van het omstreden wetsontwerp op de burgerrech ten zei Kennedy dat het „overvloeit van redelijkheid, van verzoeningsgezindheid, van vrijwillige procedures en dat 't 'n ma tige benadering tot de gestelde doelein den inhoudt". KAAP KENNEDY (AP) De Ameri kaanse luchtmacht heeft voor de veertien de achtereenvolgende maal succes geboekt met de lancering van een raket van het type Titan-2. Hiermee werd tevens een mi litair programma van proefvluchten afge sloten. Negenentwintig uur daarvoor had de Titan haar debuut gemaakt als stuw- raket. De ruim 31 meter lange faket de mach tigste van het Amerikaanse defensie-arse naal, stuwde een kernkop naar een doel gebied op ruim 8.045 kilometer afstand. De kernkop kan 'n lading gelijk aan on geveer tien miljoen ton T.N.T. bevatten. Voor Labour betekent het uitstel van de verkiezingen een grote teleurstelling. De partij verkeert al maandenlang in een overwinningsroes. Wilson is vooral de woordvoerder van de belangrijke midden laag van intellectuelen, wetenschapsmen sen, bedrijfsleiders en technici, maar of hjj de gewone man zonder politieke bindin gen kan pakken, blijft de vraag. Labour krijgt de laatste maanden voor de ver kiezingen een uiterst zware dobber, vooral na de onvermijdelijke inzinking geduren de de komende zomervakantie, om het initiatief te behouden. De conservatieven staan met de rug te gen de muur, maar maken niettemin nog een kans zich te herstellen. Dat kan alleen als het hen ook economisch meeloopt. Ex pansie zonder inflatie, is hun leus, maar na de eerste opleving komt het inflatie- spook als vanouds om de hoek gluren. Zij maken echter een kans omdat Labour ve le zwakke plekken in z'n wapenrusting be zit. Een daarvan is de defensiepolitiek. De socialisten hebben uit puur zelfbehoud naar buiten toe hun eenheid onder Wilson her steld, zonder echter hun inwendige conflic ten te hebben opgelost. De vakbonden, die nauw met Labour verstrengeld zijn, groei den onvoldoende met de moderne ontwik- MOSKOU (AP) De voormalige Fran- ■e premier, Edgar Faure, heeft aan het •inde van een bezoek aan de Sovjet-Unie verklaard, dat „als hij generaal De Gaul le was, hij een bezoek zou brengen aan premier Kroesjtsjev". Faure is met zijn vrouw en zijn dochter naar Parijs vertrokken na een bezoek aan Lenid Ujitsiev, secretaris van de commis sie voor ideologische aangelegenheden van het centrale comité van de commu nistische partij. Tijdens zijn bezoek hebben hij en zijn vrouw twee uur gesproken met premier Kroesjtsjev. China was 't hoofdthema van de bespreking. Faure heeft tijdens een bezoek verleden jaar herfst aan Peking de weg geëffend door het aanknopen van diplomatieke be trekkingen tussen Frankrijk en China. Door de enorme verschuivingen welke het Britse kiessysteem mogelijk maakt, zijn in Groot-Brittannië de verkiezingen al tijd hoogst opwindend. Nu het resultaat helemaal niet te voorspellen is. wordt de strijd nog feller dan gewoonlijk. Beide partijen zullen echter nu de verkiezings maand bekend is, hun tactiek moeten wij zigen. Kanselier Maudling zal volgende week waarschijnlijk met een minder kleur loze oegroting voor de dag komen dan het geval zou zijn geweest wanneer Groot- Brittannië op de drempel van verkiezin gen had gestaan. Sir Alec is niet gezwicht voor de verlei ding om de resultaten van de provinciale verkiezingen af te wachten, alvorens zijn beslissing te nemen. Dat zou een wei nig fraaie tactiek geweest zijn, hoewel nie mand eraan twijfelde dat de Conservatie ven in deze verkiezingen een veer moeten laten. Hoewel de onzekerheid over het verkie zingstijdstip is opgeheven, is het onver mijdelijk dat de politieke onzekerheid blijf bestaan. De Labour-leiders waren er gauw bij om Sir Alec te verwijten dat hij het na tionale belang ten achter stelt bij het par tijbelang. Maar dat is een afgezaagd ver wijt. Elke partij eist nu eenmaal het na tionale belang voor zich alleen op. En geen partij is bereid zijn eigen graf te graven als er nog een uitwijkmogelijkheid, zo als in dit geval, bestaat. (Van onze correspondent) Het eerste Hof van Assisen te Rome heeft gisteren Sergio Sguazzardi en Enrico Prisco, de moordenaars van de Milanese Bruno Colombo in Nederland veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertig jaar. De jury verklaarde na zes uur beraad bei den in gelijke mate schuldig aan moord roof, verduistering' van het stoffelijk over schot en het verbergen daarvan. Voor deze vier misdaden werden straf fen van respectievelijk 24 jaar, 8 jaar plus 600.000 lire boete, 2 jaar en 2 jaar en 8 maanden opgelegd. Op grond van enige verzachtende omstandigheden kwam men tot een totaal van 30 jaar gevangenisstraf. De openbare aanklager had levenslang ge ëist. Aan het begin van de zitting had de vertegenwoordiger van 't openbaar minis terie gezegd, dat de rechtbank geen reke ning kon en mocht houden met de brief van Italo Colombo, de broer van het slachtoffer, waarin voor Sergio Sguazzar di een mildere straf werd bepleit dan voor Enrico Prisco. De verdediging heeft bekend gemaakt dat zij in hoger beroep zal gaan. Vrije Tijd Costuum Speciaal voor uw week-end, oa' in soa grijs en Sahara 198.— Mod. Franse Regenjas vanaf 128.— Tinroy Colberts met staande kraag 69.75 Barteljorisstraat 5 „adviseur voor Herenkleding' ROZENSTRAAT 49-55 bii station Haarlem - Tel. 21275 12979 MADRID (Reuter) Generaal Franco heeft donderdag in een rede in Madrid gezegd dat hij zich aan het land zal blij ven wijden zolang God hem de kracht daartoe geeft. De 71-jarige Caudillo ont zenuwde daarmee de geruchten over zijn aftreden. Veel bevoegdheden die in mijn per soon zijn verenigd kunnen door hun aard onmogelijk worden overgedragen. Voor de toekomst is het dus noodzakelijk een re geling te treffen waarin de functies wor den vastgelegd van het staatshoofd, de regeringsleider en het hoofd van de be weging en waarin het systeem wordt vast gelegd hoe zij moeten worden aangewe zen". De nationale beweging moet in de toe komst het brede kanaal zijn van politie ke promotie", zei Franco. Het Spaanse staatshoofd sprak op een bijeenkomst van de falangistische nationale raad, die uit 150 leden bestaat. Tevoren had deze raad een motie aangenomen waarin werd voor gesteld de fundamentele wetten van het land in de vorm van een grondwet sa men te vatten. De voornaamste falangis- ten vroegen tevens de macht van de be weging te vergroten door deze te doen ver tegenwoordigen in lichamen zoals de Rijksraad. De verklaring van Franco is een teleur stelling voor de monarchisten in Spanje die gehoopt hadden dat hij wijzigingen in het regeringsbestel zou aankondigen op de laatste bijeenkomst van de nationale raad van de falangisten. Restaurant TER BURG Beverwijk Waar u „heerlijk" eet en drinkt Dit is een beeld dat waarschijnlijk spoedig tot het verleden zal behoren: een Belgische legerarts speelt met patiëntjes op de tijdelijke kinder zaal in het militair hospitaal van Brussel. Indien de artsenstaking wordt beëindigd, worden de kinderen naar burg er ziekenhuizen overgebracht (Van onze correspondent) PARIJS Paul Reynaud, die nu zes en tachtig lentes telt en nog elke ochtend voor het open raam gymt en turnt om zijn goe de en lenige vorm vooral niet te verliezen, bewijst met een strijdlustig geschrift dat „De buitenlandse politiek van het gaullis- me" heet nogmaals, dat óók zijn politie ke slagvaardigheid onder de last der ja ren en der tegenslagen nog niets heeft in geboet. Reynaud is onder de Derde en de Vierde republiek vele malen minister en premier geweest. Hij leidde het onfortuin lijke kabinet dat in mei 1S40 de Duitsers het hoofd moest bieden. Ook hij is een der talrijke slachtoffers geweest, die De Gaul le's Vijfde republiek onder 't politieke per soneel van het oude bewind heeft gemaakt. En zelfs Reynaud moest bij de laatste ka merverkiezingen na een kleine halve eeuw, zijn zetel van parlementair vertegenwoor diger van het district van Duinekerken aan een onbekende gaullist afstaan. Maar ook als ambteloos burger heeft de ze liberale conservatief die in zijn partij als enfant terrible en franc tireur in zijn Europese en economische opvattingen al tijd een tamelijk eenzame positie bekleed de, de strijd voor de denkbeelden die hij was toegedaan tóch nimmer opgegeven. Na ettelijke delen memoires en talloze kran tenartikelen gepubliceerd te hebben, is van Paul Reynaud dezer dagen bij de Parijse uitgeverij Julliard een nieuw boek ver schenen, dat zonder twijfel een bewogen ontvangst tegemoet mag zien. Zijn in polemische termen gestelde ge schrift, bevat een meedogenloze aanval op generaal De Gaulle, die hij in 1939, als onbekende kolonel haastig van brigade-ge neraal tot onderstaatssecretaris van Oor log in zijn regering promoveerde. Men kan dus zeggen, dat Reynaud de latere presi dent der Republiek als toekomstig staats man voor het eerst ontdekte. In die half- ministeriële functie vloog in mei 1940 de toen vijftigjarige generaal met een vage opdracht naar Londen, om op 18 juni, de dag van de Franse debacle, zijn histori sche oproep tot zijn landgenoten te rich- Pant Reynaud ten. Deze eindigde met de volzin als een klaroenstoot: „Frankrijk heeft een veldslag verloren, Frankrijk zal de oorlog winnen". Toen in 1958, achttien jaren later dus, da Franse republiek op haar grondvesten wan kelde onder de bedreiging van een para- chutistenaanval die generaal Salan vanuit Algiers op Parijs wilde openen- een drei gement dat, zoals later is uitgekomen, overigens met medeweten en zelfs instem ming van generaal De Gaulle werd geuit- werden de rollen van protector en protégé al gauw verwisseld. Paul Reynaud was in die dagen nog altijd een der wankelende hoofdzuilen der republiek. Voor de vorm althans, werd hij daarom door generaal De Gaulle (die nu opnieuw als redder des vaderlands werd binnengehaald) met enige égards behandelen. Paul Reynaud werd gekozen tot president van de parle mentaire commissie die, in overleg met ge neraal De Gaulle, een nieuwe grondwet moest voorbereiden. Het was vooral Rey naud die zich opwierp als heraut van de parlementair-democratische beginselen die hij ook in de nieuwe constitutie geëerbie digd wilde zien. Na het referendum en de afkondiging van die nieuwe grondwet, bleek al spoedig dat de generaal in zijn functie van president der republiek het niet zo overdreven,nauw nam met de letter en zelfs de geest van dit fundamentele staatsdocument. Alwéér was het de vinnige Reynaud die als een David zijn banvloeken als speren wierp in de richting van de goliath die hij niettemin zelf zijn troon in het Elysee had helpen beklimmen. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1017 uur, zon- en feestdagen van 1317 uur. Tot en met 10 mei: ook van 20.30—22.30 u. met oude muziek, flood light, kaarsen en bloemen. Prentenkabi net, tentoonstelling van Perzische minia turen. Tot 19 april. Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zon en feestdagen van 14-17 u. Museum Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuur historische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa. Dagelijks van 10—17 u. en zondag van 13—17 u. Van 4 april tot en met 7 juni. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat/Nieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van tekeningen van H. Wegener. Tot en met 30 april. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zater dags en zondags van 1018 u. en van 20—21 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: Eerste etage: Expositie „5 tot 500 (gulden)"schilderijen, tekeningen, aquarellen en gravures. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks van 10-23.30 u. Kunstzaal Barteljoris, Barteljorisstraat 32: Foto's van Jacques Huinck (Maastricht). Van 11 april tot en met 2 mei. Teylers Museum, Spaarne 16: Tentoonstel ling van schilderijen 19de en 20ste eeuw Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, hist, natuurkundige instru menten, mineralen, 31-toons Fokker orgel. Geopend (behalve maandag) van 10-17 uur, de eerste zondag van de maand van 13-17 uur. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van werken van Co Westerik. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en 's zondags van 13-17 u. Tot en met 19 april. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79 Tentoonstelling van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur, zon- en feestdagen van 14 17 uur. Tot 10 mei: tentoonstelling „Pas sie en verrijzenis" (beeldhouwwerken, houtsneden, paramenten en miniaturen). Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg, (Overveen): Tentoonstelling van schilde rijen, aquarellen, litho's, tekeningen en beeldhouwwerk. Exposanten: de dames P. Nieuwenhuis, I. Rahusen, C. de Reede, R. van Goor en J. Ducro. Dagelijks van 1017 u. en zondag van 1417 u. Van 5 tot 26 april. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14 17 uur of na afspraak, tel. 43644. Duinwycklaan 12, Bloemendaal: Tentoon stelling van geborduurde wandkleden van Hanne Meyer-De Heer. Geopend van 10—12 u. (behalve maandag, vrijdag en zondag) en 1417 u. 's Avonds na afspraak, tel. 50473. Tot en met 12 april. Wandelgangen Stadsschouwburg: Tot en met 30 april: Werken (Turkije en Grie kenland) van mevrouw Vis uit Bever wijk. R.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezichti ging melden bij de portier. Grote of St Bavokerk, Oude Groenmarkt 23, te bezichtigen oo werkdagen van 9-17 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 912.30 uur. Daarna melden bij de portier. Zaterdag gesloten. De Keukenhof, Lisse: Openluchttentoon stelling van voorjaars- en zomerbloe men, Italiaanse en Nederlandse beeld houwwerken. In het kasteel: schilde rijen, plafondschilderingen en kunstvoor werpen. Geopend van 8 uur tot zons ondergang. Tulipshow, Vogelenzang: Expositie van diverse soorten bolbloemen, lelies en andere zomerbloemen. Dagelijks ge opend van 820 uur. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Dagelijks van 912.30 en 13.3017.00 u., zondag van 1017 u. Zaterdag 11 april, Concertgebouw, 20 uur: Haarlems Opera Koor en Haarlems PTT-Mannenkoor o.l.v. Bep Ogterop en P. J. Potgieser. Solisten: de sopraan Nelly van Gelder en de bas Guus Hoek man. Aan de vleugels Johan Kat en Lou Tervoort, aan het orgel Anton van Dalen. Programma: fragmenten uit Faust, Nabucco, La Forza del Destino, Cava- leria Rusticana, aria's uit Die Zauber- flöte, Fidelio, Der Freischütz, Rusalka en Tosca. Zaterdag 11 april, Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein, 20.15 uur: Concert door Die Haerlemsche Musyckcamer m.m.v. het Aerdenhouts Vrouwenkoor, de violiste Vera Beths, de hoboïst Werner Herbert, de sopraan May Oranje-den Uyl, de alten Ans Wiersema en Feyna Duyckinck San- der en de pianiste Ans Bouter. Dirigent André Kaart. Programma: Bach, Schütz, Joh. Adolf Hasse, Thomas Pitfield. Zaterdag 11 april, Grote of Sint Bavo, Grote Markt, 20 uur: Bach Chor Osna- brück o.l.v. Günther de Witt. Program ma Sweelinck, Buxtehude en J. S. Bach. Maandag 13 april, Stadsschouwburg, 19.45 uur: „Eine Nacht in Venedig" van Joh. Strauss door het Dilettanten Operette Gezelschap DIOGé. Dinsdag 14 april, Stadsschouwburg, 20.15 uur: N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends; solis ten de alt Anny Delorie en de bas Guus Hoekman. Programma: achtste symfonie van Beethoven en' „Hertog Blauwbaards Burcht" van Bartók. Donderdag 16 april, Concertgebouw, 20 u. Kon. Mannenkoor Caecilia o.l.v. Anton de Beer m.m.v. de pianiste Miep van Luin, de tenor Gerard Honig en het jeugdkoor Inter Nos. Programma: Schu bert, Walter Rein, Van Hemel, Kodaly, Debussy en Wilhelm Kienzl. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein Dagelijks klassieke grammofoonplatenconcert van 21 tot 22 u. Tot en met 12 april: Mozart Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1: Dagelijks van 20-23.30 u. klassiek grammofoonplatenconcert. Vrijdag: Grieg en Liszt; zaterdag: Tsjaikofsky; zondag Beethoven; maandag: Chopin; dinsdag Mozart; woensdag: Rossiari en Rachma. ninoff; donderdag: Bach. Vrijdag 10 april, Stadsschouwburg, 20 uur „Een avond met Wim Sonneveld". Zaterdag 11 april, Stadsschouwburg, 20 u „Een avond met Wim Sonneveld". Zondag 12 april, Stadsschouwburg, 20 u, „Een avond met Wim Sonneveld" Woensdag 15 april, Stadsschouwburg, 20 u Toneelgroep Theater met „Mag ik met u meespelen" van Marcel Achard. Regie Ton Lensink; m.m.v. Shireen Strooker, Piet Kamerman, Jan Gorissen, Joop Keesmaat. Woensdag 15 april, Minerva Theater, 20 u Toneelgroep Centrum met „Twee in een klap" van Philip Levene (voor de Neder, landse Jeugd Gemeenschap Haarlem) Regie Guus Hermus; m.m.v. Wim van den Heuvel, Maxim Hamel, Karin Haage, Els van Rooden, Matthieu van Eysden, Ben Hulsman, Rob Milton, Jan Grefe, Jan Hundling en Henk Admiraal. Donderdag 16 april Stadsschouwburg, 20 u, Nederlandse Comedie met „De Dans van de Reiger" van Hugo Claus; regie: Ton Lutz; m.m.v. Ton Lutz, Ellen Vogel, Paul Cammermans, Mien Duymaer van Twist Hetty Verhoogt, Herman van Elteren en Fred van Vliet. In Zijn nieuwe boek vindt mén een se lectie van grieven en banvloeken tegen generaal De Gaulle, gebundeld. Die aan vallen hebben vooral betrekking op het buitenlandse beleid van het Gaullistische bewind. Toch vindt Reynaud ook nog gele genheid al zijn gal uit te spuwen over de eigenzinnigheid- om geen ander woord te gebruiken- waarmee De Gaulle praktisch een einde maakte aan het parlementaire bewind in Frankrijk. Het merendeel van de een en twintig hoofdstukken belicht echter de divberse aspecten van De Gaul le's buitenlandse beleid waarbij Reynaud, in bijna dezelfde bewoordingen als des ge neraals tegenkandidaat de socialist Gaston Defferre, felle kritiek levert op de tegen woordige officiële houding van Frankrijk jegens Engeland, Amerika, de partners van de Euromarki en vooral ook de Ver enigde Naties, die door de huidige presi dent eens als een „machin", een onbe nullig niemandalletje, werden afgedaan. Ook over De Gaulle's troetelobject, het Franse atoomzwaard je, wordt door Rey naud een aantal opmerkingen gemaakt waartegen niet veelingebracht lijkt t e kunnen worden. „Gelooft De Gaulle nu werkelijk", al dus Reynaud, „dat de twee enige groot machten ter wereld (de Sovjet-Unie en da Verenigde Staten) die meetellen als atoom- mogendheid, rustig de armen over elkaar zullen slaan, om af te wachten tot wij hen eindelijk hebben ingehaald? Het is waar dat de atoomwapens het laatste woord spreken in een toekomstige oorlog. Maar alleen landen die over de ruimte en de rijkdommen van een heel continent be schikken, zijn in staat zich die wapens te smeden. Onafhankelijkheid? Maar om luchtwaarschuwingssysteem wordt van daag door de NAVO beheerd en bekos tigd en op dat allerlaatste punt zijn we dus al van onze bondgenoten afhanke lijk". En ook hier luidt dan de conclusie van Reynaud: „Dat het gaullisme in de buitenlandse politiek op een aftands dog ma- de nationale souvereiniteit- geba seerd is". Toch laat de schrijver ook wel uitkomen dat hij De Gaulle natuurlijk niet alleen all een geïsoleerd fenoneem beschouwt, om dat een volk meestal het bewind heeft, dat het verdient. Zijn geschrift is dan* ook bedoeld als poging de openbare mening wakker te schudden die „gechlorofor meerd" is, en „de Fransen de gevaren te doen begrijpen die hun land door toe doen van De Gaulle thans loopt". Een lang fragment is gesteld in de be zorgd bestraffende tcon die een vader aan slaat als hij zijn zoon de les moet lezen: „Het uur is gekomen dat je nu eindelijk weer gaat denken en handelen zoals een volwassen en vrij volk betaamt, zo je je eigen geschiedenis tenminste waardig wilt blijven. Wat zullen je rfakomelingen anders wel van je zeggen? Waarom heb je het hoofd gebogen? Omdat je welvaart genoot en De Gaulle je heeft gezegd: „Die dank je mij, zo goed als de politieke sta biliteit die ik je ook al geschonken heb". Of het vaderlijke vermaan van de oude Reynaud De Gaulle van gedragslijn zal doen wijzigen, mag betwijfeld worden. Maar indien dit heldere en gespierde ge schrift zou kunnen bijdragen tot de nood zakelijke demystificatie van de nationale held en diens verering die aan het Gaul lisme ten grondslag ligt, dan zullen de inspanningen van Paul Reynaud tóch niet voor niets zijn geleverd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13