Koningin harten Juliana de van verovert de Mexicanen Kleuters in Volendams costuum begroetten haar in kindertehuis Protest van bouwvakkers tegen tariefstop in de CAO ciTOSin bestrijdt ELÜD. en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! „Chinese leiders verraders, afvalligen, scheurmakers' KREYMBORG WEEKENDER KREYMBORG Schipper van KW 200 „Antje berispt voor aanvaring FEITEN VAN DEZE WEEK Steen gegooid in Moskouse synagoge Schipper en stuurman gestraft voor aanvaring Mars door Amsterdam Geen schuldig of onschuldig inzake zinken Kattegat Kroesjtsjev bij afscheid van Hongarije Vier V.S.-officieren mogen van Russen Moskou niet uit nü „Bonn" heeft meer schuld Verdwenen zeiljacht lag in Zeebrugge 15 GEVITAMINEERDE SneJLTABLETTEN VRIJDAG 10 APRIL 1964 Geschenken Charmant welkom ESTbou^atade^Er °P-*£ Sportief shirt In no-lron, 4 kleuren. Ook In de broektedragen leeftijd 8 jaar Alleen geldig 11 april GROTE MARKT 1-7 HAARLEM MM tegen pijn, griep en koorts Dr. E. van Raalte MEXICO. Het vriendelijke op-|tje stonden nog zes kleine meisjes in treden van onze vorstin, de belangstel- Volendamse kostuumpjes. Eén van de kin- j deren, een Nederlandse, was bijzonder ling die zij toont voor alles wat zij doet I ^ro^s; haar klompjes waren helemaal en ziet en de eenvoud die zij tentoon- echt! spreidt beeft de barten der Mexicanen De rondleiding door het gebouw was een veroverd. Donderdag, toen de konink- 8™*. succes. Uitvoerig liet de koningin r zich inlichten door mevrouw Lopez Ma- lijke gasten s morgens bij het onat- te0Sj wjer dochter Avecita onze prinses bankelijkheidsmonument op de Retorma. over ailes fniichtte." Bijna twee uur duur- een boulevard naar model van de de de bezichtiging, die werd besloten met Champs Elvsées in Parijs, arriveerden, kinderzang. Behalve Mexicaanse liederen i i-t i„,,L.t..bnr. honderden en het Wilhelmus gaven de zangertjes in stonden om dit gedenkteken honderden terpretEÜes van twee bij uitstek Neder. mensen en iedereen pnchte en applaudis- iandse versjes: „De Bezem" en „Lang zal seerde. zij leven". Bij het monument bestegen koningin Ju- Ereburgeres liana, prins Bernhard en president Lopez Mateos de twintig treden naar het punt, Tijdens een daarna volgende plechtig- waar in bloemen de Nederlandse driekleur heid in de raadzaal van het stadhuis van tegen het 30 meter hoge monument was ivEexico City werd onze vorstin uitgeroe- bevestigd. Daar legden koningin en prins pen ^0-t ereburgeres. Aan de tientallen me- een krans bij het monument, dat herinnert aan de Mexicaanse revolutie van 16 sep tember 1810, toen Mexico zich losmaakte van Frankrijk. Na de kranslegging weerklonken de volks- ters hoge gevels van het gebouw, dat aan een historisch plein is gelegen, waren reusachtige spandoeken met welkomst woorden gevestigd De Nederlandse bezoekers waren even liederen, waarbij het wederom opviel, hoe tevoren met uitbundige geestdrift door de perfect het Mexicaanse militaire korps voor het stadhuis samengestroomde be- ons Wilhelmus uitvoerde. langstellenden begroet, waarbij een kleu- Het gezelschap reeds vervolgens naar I rjge confettiregen om hen neerdaalde. Het een van de vele instituten, werkzaam op gebouw was met prachtige bloemstukken sociaal gebied. In december 1958 trad pre- versierd en langs de trappen stonden in sident Adolpho Mateos Lopez in functie. bet wit geklede schoolkinderen. Kort tevoren was zijn echtgenote begon- jn de raadzaal, waar een groot aantal nen met een campagne voor nationale kin- genodigden de plechtigheid bijwoonde en derbescherming, grgrondvest op haar er- het krioelde van verslaggevers en fotogra- varing, dat kinderen niet kunnen leren ferlj sprak burgemeester Uruchurtu over wanneer zij dit met een lege maag moeten de historische cultuur van ons land, waar- doen. Op haar initiatief ontstond een in- bij hij de grote schilders Rembrandt en stituut van schoolvoeding en dit werkte jrrans Hals in herinnering bracht. Hij aanstekelijk. Overal in Mexico verrezen de sprak 7jin bewondering uit voor de in- kindertehuizen met daaraan verbonden fa brieken waar de schoolvoeding werd be reid. Mevrouw Mateos Lopez begreep dat men verder moest gaan en overal in den lande verschenen centra waar aanstaande moeders werden onderricht en waar voor lichting op voedingsgebied werd gegeven, dustrialisatie in Nederland. De burgemees ter overhandigde de koningin vervolgens een oorkonde en de sleutel van zijn stad. Koningin Juliana antwoordde, het een groot voorrecht te achten om zelf datgene te mogen zien waarover de prins haar zo dikwijls heeft verteld. Zij uitte haar be wondering voor hetgeen in Mexico op ve lerlei gebied tot stand was gebracht. Haar toespraak, die zij besloot met ..Mil gra- cias", duizend maal dank, ontlokte de aan wezigen een warm applaus. Het Nederlandse gezelschap gebruikte de lunch in het presidentiële huis. Aan het Mexicaanse presidentiële gezin werden geschenken aangeboden. De Mexi caanse president kreeg een Nederlandse klok met speelwerk, mevrouw Lopez Ma teos kreeg een kristallen vaas, haar doch ter Avecita een houten juwelendoos. Na de lunch begaven de vorstelijke gas ten zich naar het antropologisch museum, waar overblijfselen te zien zijn van de Az teken, van wie de Mexicanen afstammen en waarop zij zeer trots zijn. Ook hier boden kleine meisjes weer bloemen aan, grote boeketten rozen. MOSKOU (AP) Joden die gisteren een speciale herdenkingsdienst hebben bij gewoond hebben verteld dat er een steen is gegooid in hun overvolle synagoge in Moskou. De steen verbrijzelde een raam maar raakte geen van de ongeveer 500 aanwe zigen in de kerk. De gelovigen waren sa men gekomen ter gelegenheid van de een entwintigste verjaardag van de opstand in het ghetto van Warschau door de joden tegen de Duitsers. Op deze dag komen in de hele wereld joden bijeen om de zes miljoen joden die door de Duitsers zijn vermoord, te her denken. Anderhalf jaar geleden werd in dezelfde synagoge ook een steen gegooid. Schipper A. D. H. en stuurman J. V. D. van de motorkotter Nico KW 96 zijn door de Raad voor de Scheepvaart te Amster dam gestraft: de eerste mag twee weken niet varen als schipper op een zeevissers vaartuig, de stuurman is de bevoegdheid voor de tijd van een week ontzegd. Bei den waren betrokken bij de aanvaring op 23 juli van het vorig jaar op de Noord zee met de Engelse drifter LT 340. Het is mogelijk dat de Engelsman gro te schuld aan de aanvaring heeft, maar de mogelijkheid kan niet worden uitgeslo ten dat een volledig onderzoek hiernaar een ander licht op de zaak zou werpen: de raad weet nu alleen, dat het Engelse schip tijdens mist uit een ietwat voorlijke positie op de Nico aan diens stuurboord zijde is ingevaren. Schipper D. H. heeft schuld, omdat hij heeft goedgevonden, dat zijn vaartuig met onvoldoende brugbezet ting voer, hetgeen des te meer is te la ken, nu 't zicht door mist belemmerd was Stuurman V. D. treft eveneens schuldver- wijt, omdat hij heeft goedgevonden, dat de schipper hem en dat nog wel bij deze slechte zichtomstandigheden met de wacht op de brug belastte. Gisteren is in Amsterdam door circa 1.500 bouwvakarbeiders een protestmars Thans bestaan in het gehele land 121 centra voor voorlichting, zijn 71 fabrieken voor de schoolvoeding constant in bedrijf en werken 40.000 personen, meestal vrou wen, zonder enige beloning aan de uitbrei- ^Blj he"nationale^ instituut voor kinderbe-I gebonden vanaf het Museumplein naar «cherming, waar de leiding van de organi- bet kantoor van de Nederlandse Aan- satie zetelt, stonden velen, die een glimp- nemers_ en Patroonsbond aan de Sar- ien maakte pbatistraat. De bouwvakarbeiders waren dit bezoek niet mee. voor deze mars opgeroepen door het Bij hun binnenkomst wachtte de gasten Amsterdamse bouwvakactiecomite, dat een charmante verrassing, want toen de n{ets uitstaande heeft met de erkende jaar oud, het jongetje in Mexicaanse kle- spandoek stond gedemonstreerd ding, het meisje in een prachtig Volen- loonsverhoging, dams pakje. Zij boden de koningin bloe men aan. Deze begroeting duurde vee! op het museumplein sprak da voorzit- langer dan protocollair was voorzien. De ter van genoemd actie-comité, H. Koop- Mexicaanse fotografen konden maar niet man! de demonstranten toe waarbij hij genoeg krijgen van dit tafereeltje. Achter het Mexicaans-Volendamse paar- Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern sneltablet in 'n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro-deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosil bevat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie - om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Dus: zonder bijmenging van schadelijke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks f I.-. o.m. zei, dat de nieuwe CAO een positieve stap vooruit is naar gezonde arbeidsver houdingen. De bouwvakarbeiders hebben geen bezwaar dat een deel van de uit deze CAO voortvloeiende loonsverhoging ge bruikt wordt om „de lonen te witten." Maar daarnaast moet een ander deel in klinkende munt worden uitbetaald. Men heeft bezwaar tegen de tariefstop in de CAO. Als deze er niet was zou volgens de heer Koopman niet behoeven te worden gedemonstreerd. De voorzitter van het actiecomité maak te ook enkele opmerkingen over een aan nemer (Van Eesteren). Op één van de ob jecten van deze aannemer, de nieuwbouw van de Nederlandsche Bank, wordt al se dert enige tijd gestaakt. Voor het front van heel Nederland zullen wij hem, aldus spre ker, tot de terugtocht dwingen, als hij wei gert om met zijn arbeiders een overeen komst te sluiten. Na de toespraak bega ven de bouwvakarbeiders zich in een hon derden meters lange stoet naar de Sarpha tistraat. (In Amsterdam werken in totaal rond 18.000 bouwvakarbeiders). Aan de secretaris van de Neder landse Aannemers- en Patroonsbond voor de bouwbedrijven werd een brief met de wensen van het actiecomité overhandigd. Daarin wordt o.m. eerst met klem gepro testeerd tegen de aanval op de positie der bouwvakkers, die door enkele grote onder nemers tegen hen is ondernomen. Een spoedige bijlegging van het conflict in het belang van de woningbouw in voor de bouwvakarbeiders gunstige zin wordt verlangd. En voorts het onmiddellijke ope nen van de onderhandelingen en het weer in dienst nemen van de ontslagen arbei ders. Voor het gebouw van de patroonsbond hieven de bouwvakarbeiders een spreek koor aan: met schampere opmerkingen aan het adres van de bewuste aannemer (Van Eesteren). Aan het slot van de de monstratie sprak de secretaris van het bouwvakactie-comité de heer K. Stap horst, die o.m. opriep tot een eensgezinde strijd. Hierna werd de bijeenkomst ontbon den. De raad voor de Scheepvaart beschikt niet over voldoende gegevens inzake de ramp die plaats had op 26 mei van het vorige jaar nabij het Gjedser vuurschip, waarbij het Nederlandse motorschip „Kat tegat" is gezonken, na een aanvaring met het Finse motorschip „Wilke", de gege vens van de kant van de „Kattegat"-gezag voerder laten geen gevolgtrekkingen toe met betrekking tot de schuld of de on schuld van kapitein S.d.J. ten aanzien van deze zaak. Aangezien derhalve niet is ge bleken, dat kapitein D.J. schuld heeft aan de aanvaring, spreekt de raad hem vrij. De raad acht het niet uitgesloten, dat de kapitein niet volgens het reglement heeft gehandeld bij het geven van mistseinen. De raad wijst nogmaals op het grote be lang van het geven van geregelde en re glementaire mistseinen in zichtcondities, waar de wettelijke bepalingen die eisen. De Fin ramde de Nederlander midscheeps en de „Kattegat" begon direct te zinken. Alle opvarenden kwamen veilig op het te water gelaten vlot. De „Kattegat" ver dween rechtstandig in het water. BOEDAPEST (AFP/Reuter) Aan het eind van zijn tiendaagse bezoek aan Hon garije heeft de Russische premier Kroesj tsjev in een rede voor ongeveer 2.500 toe hoorders in het sportstadion in Boedapest opnieuw een scherpe aanval gedaan op China. Hij noemde de Chinese leiders „af valligen en verraders", die een scheuring teweeg willen brengen. Met deze „avontuurlijke politiek" ver zwakken zij de socialistische strijd voor vrede en tegen het imperialisme. „Wij zijn tegen die leiders die links zijn en zich ver bergen achter de marxistisch-leninistische ideologie, maar in fiete het Chinese chau vinisme vertegenwoordigden. De Chinese leiders zijn begonnen met MOSKOU (Reuter) Vier leden van de Amerikaanse ambassade in Moskou mo gen gedurende negentig dagen, niet buiten de Russische hoofdstad komen. Het zijn twee marine en twee luchtmachtofficieren. Deze bewegingsbeperking is de vorige slechts een paar vraagstukken, maar nu hebben zij dit uitgebreid tot een heel ge bied van ideologische kwesties en trachten zij de eenheid van het socialistische kamp te ondermijnen", aldus Kroesjtsjev. „De Chinezen smijten met modder naar de Russische leiders en trachten de goede naam van de Sovjet-Unie zwart te maken, Zij willen de volken verenigen op basis van rassen en landen. Deze houding is al leen maar goed voor onze vijanden, de imperialisten". ,Zij noemen de imperialisten papieren tijgers en bedriegen de mensen door te zeggen dat de imperialisten geen gevaar lijke tegenstanders zijn. Zij trachten de persoonsverheerlijking en de persoon van Stalin te rechtvaardigen", aldus de Rus sische premier. ,De andere communistische partijen hebben een maximum aan geduld en zelf beheersing opgebracht tegenover de Chine se partij en steeds weer openlijke bespre kingen voorgesteld, maar de Chinezen gaan desondanks door met een lastercam pagne tegen de andere marxistisch-leninis tische partijen. Wij zullen sterker dan tevoren verrijzen na het gevecht met de Chinese scheurma kers", aldus Kroesjtsjev. maand ingegaan. Tl* «In n SsjJoiJassf De woordvóerder zei, dat de twee nja- rine-officieren veertien februari in Lenin grad door een woedende menigte omringd waren en na twintig minuten door orde troepen „ontzet" werden. De Amerikaanse ambassade protesteerde vijftien februari en tien maart bij de Russische regering en ontkende, dat de officieren zich mis dragen zouden hebben. Tevens vroeg zij om een normale diplomatieke behandeling van de betrokkenen. De twee Amerikaanse luchtmachtofficie ren werden zeventien maart in Toela door een opgewonden Rus aangehouden en daar na veertig minuten omringd dooi een me nigte voordat militairen verschenen, die de Amerik.anen gelastten zich te verwij deren, daar zij zich op militaire terrein bevonden. De Amerikanen echter zeggen dat zij zich in een openbaar park be vonden. kleine stijging per maat „An- de Schipper N. M. K. van de KW 200 tje" is berispt door de Raad voor Scheepvaart te Amsterdam. Op 9 februari 1963 is het Nederlandse vissersvaartuig „Antje" KW 200 in de Noordzeehaven te IJmuiden in aanvaring gekomen met het Noorse motorschip „Bonn". De „Antje" heeft, naar de Raad voor de Scheepvaart van oordeel is, goed ge navigeerd tot op het ogenblik, dat zij in de omgeving van de Z.H.B.-boei ging bak boorden en in N.N.O. richting ging va ren. Men heeft overeenkomstig de plan- en ooi het Binnenhof1 Het Belgische gezin dat met het zeil jacht „De vier Zusjes" dat in Loosdrecht was gehuurd, spoorloos was verdwenen, is terecht. De boot is in de haven van Zeebrugge onbeheerd aangetroffen en aan de ketting gelegd. Het gezin bleek in een hotelletje in dezelfde plaats te logeren. De vader, de heer Toreele, had in een bedrijf ter plaatse werk gevonden. Hij heeft verklaard, dat hij in iedere haven, die hij aandeed, IJmuiden, Hoek van Hol land en Vlissingen, telefonisch contact met de verhuurder in Loosdrecht had opge- Wat is in een naam? De tweede dochter van ons vorstenpaar I aanschouwde het levenslicht op 5 augustus- 1939. Op een tijdstip dus, waarop nog steeds miljoenen en miljoenen een klein I sprankje hoop wilden koesteren, dat de vrede behouden mocht blijven. De in dat opzicht mede bij koningin Juliana en prins Bernhard levende gevoelens leiden er I toe het pasgeboren prinsesje de naam Ire- het Griekse woord voor vrede te I geven. Maar wat is in een naam? Zo moet men I zich wel afvragen, nu helaas de gedragin gen van bedoelde prinses haar naam alles behalve eer aandoen en zij in tal van op zichten van een onbeheerst aandoende po litieke strijdlust blijk geeft. Staatsaangelegenheid De hoogst bedenkelijke houding, die "dit lid van het Koninklijk Huis j.l. dinsdag publiekelijk heeft aangenomen, laat het dan wezen doordat zij volslagen horig is geworden aan degene, met wie zij wil trou wen, komt er op neer, dat zij met de Ne derlandse staat, met het Nederlandse volk geheel en al gebroken heeft, aangezien zij nu verder een weg wil volgen, die zo on Nederlands is als men zich maar denken kan. Het Nederlandse staatshoofd zag zich dan ook genoopt publiekelijk kenbaar te maken, en zulks onder verantwoordelijk heid van de ministers, dat zij en haar ge maal van de door prinses Irene genomen beslissing met leedwezen kennis hadden genomen. In ten minste tweeërlei opzicht raakte de genomen beslissing een staatsaangele genheid, zodat het niet anders kon of de namens de Koningin en Prins Bernhard ge openbaarde verklaring, geschiedde geheel en al in overleg met en onder verantwoor delijkheid van de minister-president, han delend namens het gehele kabinet. Een staatsaangelegenheid was het be zoek, dat het koninklijk paar te samen met de prinsessen Beatrix en Irene aan in het geding tengevolge van het verlan gen van het jonge paar, dat de in Neder land beraamde huwelijksplechtigheid te gelijkertijd tot een Carlistische manifesta tie zou worden. Iets dergelijks was natuur lijk voor de koningin en de ministers ten enen male onaanvaardbaar. Onmogelijke eisen Verder kon het niet anders of van rie zijde van de Nederlandse regering moest alles getracht worden om Prinses Irene te doen inzien, dat zolang zij nog een Nederlandse Prinses is, lid van het Ne derlandse Koninklijk Huis, het uitgesloten moest zijn, dat zij aan enige politieke de monstratie van een bepaalde staatkundi ge richting (te weten die van de Carlis- ten) in Spanje zou deelnemen. Is zij een maal getrouwd, dan is zij aangezien zij zonder toestemming van de wetgever de door haar gewenste echtverbintenis zal aangaan, gelijk de grondwet dit uitdrukt, constitutioneel dood. Want dan heeft zij De verhuurder heeft verklaard, dat het de president van Mexico zouden brengen «chip reeds met Paseen teruggebracht had en waaraan op het allerlaatste ogenblik moeten worden. Hij eist thans betaling van prinses Irene zich heeft onttrokken, de achterstallige huur. Een staatsaangelegenheid was verdei tussen haar en de Nederlandse samen leving bestaan hebbende banden. De grondwet kan niet alles bereiken De thans ingetreden situatie zou even tueel nog hoogst pijnlijke problemen kun nen opleveren. Voorop stellende, dat men selijkerwijze niet alleen te hopen, doch ook te verwachten valt, dat zij zich niet zullen voordoen, heeft het niettemin zin in het kort bij een bepaalde, in theorie denkbaar, problematiek stil te staan. Gesteld eens, dat het noodlot zou willen, dat nog vóór het door Prinses Irene te sluiten huwelijk de troon vacant zou ko men, dat met name dan als gevolg van het niet meer op de troon zitten van het tegenwoordige staatshoofd noch het be schikbaar zijn van de eerste in de rij van troongerechtigden, te weten Prinses Bea trix. Dan zou automatisch uit hoofde van de grondwet Irene Koningin zijn. Met de grondwet in de hand is niet bereikbaar haar mogelijke rechten op troonopvolging voor zichzelf, tevens voor kinderen uit het aldus te sluiten huwelijk, verspeeld. Heel nuchter bekeken, ware dus de eenvoudigste oplossing geweest, als onver wijld de huwelijksvoltrekking zou hebben kunnen plaats vinden. Namelijk nog vóór de derde mei, dag van de in Spanje te houden Carlistische betoging waaraan Prinses Irene als een der „glanspunten" wenst deel te nemen. De tijd echter om de nodige voorbereidingen te treffen voor zulk een huwelijksplechtigheid hier te lan de, vóór vermelde datum, ontbrak Daar enboven zagen de ouders van de Prinses alsmede de ministers zich nog voor ver schillende andere, al even onmogelijke eisen gestel. Het feit, dat hierop alleen met een krachtig „neen" te antwoorden viel, om dat het bij de verlangens in kwestie be paald al te Spaans toeging, was voor Prinses Irene voldoende tot gedragingen over te gaan, die gewoonweg neerkomen op verbreking van de tot dusverre nog zulks op dit ogenblik bij voorbaat te voor komen, hoe ongewenst dan ook mocht wezen, dat iemand, die de band met Ne derland heeft verbroken, de troon zou in nemen. Ten opzichte van een lid van het Ko ninklijk Huis, dat zich gedraagt op een wijze als prinse Irene nu heeft gedaan, kan men, althans zolang zij zelf nog niet Ko ningin is, geen enkele afdoende maatregel treffen. Intussen dien ik aan het voorgaande wel toe te voegen, dat ingeval een koning of een regerende Koningin, tengevolge van ziekte of andere factoren, overduidelijke blijken zou geven, niet in staat te zijn tot richtige vervulling van de Koninklijke taak, de in de grondwet getroffen voor zieningen het mogelijk maken de Koningin of Koningin in kwestie „buiten staat" te verklaren, waarop dan een Regentschap in treedt. De nuchtere werkelijkheid Overigens verlaat ik hiermee onverwijld het terrein van theoretische mogelijkheden om nog even aandacht te wijden aan enige vragen op het gebied van de nuchtere wer kelijkheid. Sommige lieden verkeren in de mening, dat alle dochters van de Koningin van staatswege een jaargeld genieten. Zo is men er al toe gekomen zich af te vragen, hoe het daarmee gaat, wanneer zulk een dochter trouwt. Vermelde mening berust op een volsla gen vergissing. Alleen de oudste dochter, tevens de eerst aangewezen troonopvolg ster, geniet van haar achttiende jaar af een staatsjaargeld. Met geen van de ande ren is dit het geval. Evenmin heeft de gemaal van een prin ses enig recht op een jaargeld uit de Ne derlandse staatskas. Als dus straks het huwelijk, dat prinses Irene hoopt aan te gaan, gesloten wordt, ontvangt zij noch haar echtgenoot ook meer één rode cent van de staat. Een particuliere aangelegenheid Iets geheel anders is natuurlijk, dat haar ouders, uit hun eigen geldmiddelen, haar een bruidsschat of een jaargeld zouden kunnen geven. Dat is echter een particu liere aangelegenheid, waarmee dan ook, indien alles normaal gaat, uit de aard der zaak de ministers noch de volksvertegen woordiging de geringste bemoeienis heb ben. Er van uitgaande, dat in dit opzicht alles normaal zal gaan, durf ik me sterk maken, dat de koninklijke moeder van de prinses de eerste zal zijn om te boceffen dat er geen sprake van kan wezen, dat zij die tevens Koningin is, dusdanige finantië le middelen ter beschikking van het Carlis tische echtpaar zou stellen, dat daarmee een gedeelte van de Carlistische propagan da enz. zou kunnen worden bekostigd. Het is volstrekt uitgesloten, dat het Nederland se staatshoofd ook maar iets zou doen, wat zou neerkomen op geldelijke ondersteu ning van de Carlistische beweging in Span je. Daarover behoeven waarlijk ministers Staten-Generaal noch burgers zich ook slechts de geringste kopzorgen te maken. nen de IJM 2-boei en de Z.H.A.-boei aan gelopen; men heeft de stuurboordkant van de piermonding opgezocht; men heeft vaart naar omstandigheden gelopen; men heeft mistseinen gegeven. De bakboord manoeuvre is het gevolg geweest van een misverstand: schipper K. heeft kennelijk twee van verschillende schepen afkom stige mistseinen gecombineerd en opge vat als afkomstig van een stilliggend schip. Zulke misverstanden en de daaruit even tueel voortvloeiende noodlottige gevolgen zijn niet altijd te vermijden. Maar in het onderhavige geval is dat anders. Want schipper K. zou niet in verwarring zijn geraakt, als hij tijdig hulp van de wal- radar had gevraagd. Dat had hij stellig behoren te doen. Het was in de gegeven omstandigheden onverantwoord naar bin nen te gaan zonder gebruik te maken van de beschikbare walradarhulp. Door deze nalatigheid heeft schipper K. schuld aan de aanvaring, die immers van zulk een nalatigheid een voorzienbaar gevolg is. Bovendien betreurt de raad het, dat de schipper ook in dit geval weer zelf aan het roer stond. Reeds vele malen heeft de raad z'n afkeuring over deze manier van handelen uitgesproken. De met verant woordelijkheid voor de navigatie belaste schipper behoort zijn volle aandacht voor deze taak beschikbaar te hebben en hij moet zich daartoe over een behoorlijk uit kijken en uitluisteren vrij over de brug kunnen bewegen. Het verwijt, dat aan schipper K. moet worden gemaakt, wordt echter naar het oordeel van de raad aanmerkelijk ver licht door de omstandigheid, dat er aan de kant van de „Bonn" vrij ernstige fou ten zijn gemaakt. De „Bonn" heeft nabij de piermond in de verkeerde helft van het vaarwater gevaren. In plaats daar van had de „Bonn", komende uit het Zui- derbuitenkanaal. bij of kort na de schei- dingston duidelijk noord van de lichten- lijn behoren te gaan varen. Uil de ver klaring van de loods blijkt wel, dat de ze inderdaad de bedoeling heeft gehad de lichtenlijn op te zoeken, mogelijk zelfs om noord van die lijn te gaan varen, maar de raad stelt vast, dat daartoe aan boord van de „Bonn" te weinig is gedaan. De raad vindt aanleiding dit punt met nadruk in de aandacht van de scheepvaart aan te bevelen, nu uit de verklaring daar omtrent van de chef radarwaarnemer L. blijkt, dat de meeste schepen, die het Zuiderbuitenkanaal uitvaren, niet ten noorden van de lichtlijn komen Ook op een ander punt heeft de raad kritiek op het beleid op de brug van de „Bonn". Er waren te weinig mensen op de brug, ten gevolge waarvan men niet ten volle partij heeft kunnen trekken van de scheepsradar, hetgeen te meer nood zakelijk was, nu, gelijk aan loods B. be kend was, een vissersvaartuig vanuit zee de havenmonding aanliep. Ook was het ingeschakelde bereik te kort Mèt een enkele blik nu en dan op de radar kan men in omstandigheden als zich toen voor deden niet volstaan, wil men deze mo derne apparatuur volledig benutten. Naar het oordeel van de raad is er dan ook aan de kant van de „Bonn" sprake van aanmerkelijke schuld aan deze aan varing; aan de kant van schipper K. is er veel geringere schuld. Op grond van dit alles, straft de raad schipper K. door het uitspreken van een berisping.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15