Carlisten zien „operatie-Irene als groot financieel voordeel Astronomische rijkdom zou propagandakas moeten spekken rnskM-Jto De regering distantieert zich geheel van prinses Irene HET WEER Labour heeft in Engeland nu de wind in de zeilen 10 iot 50% korting UST Geen maatregelen in Hilversum Irene heeft zich teruggetrokken uit de oecumene Ministeriële verantwoordelijkheid voor haar doen en laten afgewezen Geen school op zaterdag Belgische artsen en regering nog „in gesprek" Meerderheid in Raad voor Londen Stormvogels-Hoofdd. Boys DAGBLAD VOOR VELS E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 10 APRIL 1964 99 PASEN PINKSTEREN Japonnen Mantelpakjes Jongens- en Meisjeskleding êtlli! me lYiurcmd mjoretfou vu ij'. VERBOUWINGSUITVERKOOP Koeler Irene zwijgt In de krant van heden: Het woord is aan Negen doden (bij manoeuvres pagina 3 i „Goulash o£ geweren" pagina 15 Iwim Sonneveld I 'm Haarlem pagina 17 VOOR GOEDE HAARVERZORGING OOK ZONDER AFSPRAAK IJmuider Scholletjes BANKETBAKKERIJ DEKKERS ZATERDAG 11 APRIL 16 uur verrukkelijke appeltaart slechts ƒ2.50 4 heerlijke taarten HAZENBERG 49e JAARGANG NUMMER 132 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerehoom en Mr. H. G. v:mdci!^\liie (Van onze correspondent PARIJS. De Carlisten rondom de familie van Carlos in Parijs winden er geen doekjes meer om dat de „operatie-Irene" voor Carlos en zijn geestverwanten enorme financiële voordelen belooft te zullen afwerpen. In deze Carlistische kringen wordt zijn falen in Spanje, waar men tot voor kort helemaal geen aan dacht aan hem besteedde, vooral aan twee omstandigheden toegeschreven: ten eerste aan het feit dat Carlos als een der ongeveer veertig prinsen van Bourbon- Parma die in Europa rondlopen, tegenover de kansrijkste kandidaat voor de Spaanse troon, Juan Carlos, niet op directe verbintenissen met een regerend vorstenhuis kon bogen. Dat nadeel wordt nu dus opgeheven, gelijk don Juan zijn prestige wist te verhogen door zijn huwelijk met prinses Sophie van Grieken land. Maar de tweede hindernis op de weg naar de Spaanse troon werd gevormd door de zeer bescheiden geldmiddelen, waarover Carlos en zijn supporters beschikken. Sinds gisteren wordt echter in Carlisti sche kringen openlijk over de astronomi sche rijkdommen gesproken die Irene zou bezitten en die zij nu zonder twijfel ter beschikking van de propagandakas zal stellen. In die geest wordt tenminste door de Carlisten de zinsnede uit Irene's com muniqué van woensdag uitgelegd, waarin zij beloofde in de toekomst ook politiek TUSSEN en OP ALLE Anegsng - Haarlem - let. -10401 1 met haar verloofde en aanstaande echtge noot samen te zullen werken. De schattingen omtrent de omvang van Irene's vermogen, dat zij als een politieke bruidsschat aan de Carlisten zou overdra gen, variëren tuSsen 6Vi miljoen en 73 mil joen. Het Parijs avondblad „Paris Presse wist gisteren te vertellen dat Irene vier maanden geleden de erfenis van haar grootmoeder, koningin Wilhelmina, had ge toucheerd ten bedrage van bijna 1 miljard franken, plus nog een dik pakket Ameri kaanse en Nederlandse aandelen, alles voor de Carlisten. Het commentaar van „Paris Presse" luidde, dat koningin Wil helmina zich wel in haar graf zou om draaien nu haar meest geliefde kleinkind haar erfenis gebruikt om ten behoeve van haar toekomstige echtgenoot, generaal Franco te paaien, voor wie de Nederland se vorstin indertijd altijd de grootste min achting heeft gekoesterd. Dat zelfs een financieel en qua aanzien in waarde gestegen Carlos bij Franco nog altijd weinig waardering geniet en kansen maakt, is nog even ontwijfelbaar als te voren. Daarentegen is het wel nog wat duidelijker geworden dat Franco de obsti nate Franse prins met groot genoegen ge bruikt om andere rivalen tegen elkander te kunnen uitspelen. En in die samen hang schijnt Carlos in zijn verblinde naïvieteit door de geduchte tacticus gene raai Franco vooral te worden gehanteerd om de legitimisten, de rivalen dus van de diverse Carlistische stromingen, tot eendracht te dwingen ten nadele van de graaf van Barcelona en ten gunste van diens zoon don Juan Carlos, op wie het Spaanse staatshoofd zijn persoonlijke keu ze als dauphin sinds geruime tijd al had laten vallen. HILVERSUM Het onderzoek dat de politie heeft ingesteld naar het verblijf van de Spanjaarden in een pension aan de Boomberglaan in Hilversum is afgeslo ten. Daar bleek, dat aan de Vreemdelin genwet was voldaan en dat er dus geen sprake was van de aanwezigheid van onge wenste vreemdelingen, worden er geen maatregelen genomen. De politie interesseert het niet of de Spanjaarden in het pension al dan niet carlistische sympathieën hebben, aange zien zij daarin uiteraard vrij zijn. Wel is procesverbaal opgemaakt tegen de pen sionhouder, omdat deze niet voldaan heeft aan de verplichting, binnen een bepaalde tijd de vreemdelingenafdeling van de po litie in kennis te stellen van de nationali teit van zijn pensiongasten. Een hartveroverend tafereeltje. Een jongen in Mexicaans en een meisje in Volendams kostuum bieden de koningin en prinses Beatrix bloemen aan tijdens het bezoek aan een kindertehuis in Mexico City. Links Avecita Lopez Mateos, dochter van de president. Rechts op de achter grond nog net zichtbaar mevrouw Lopez Mateos. (Telefoto) r erfenis gebruikt om ten behoeve van teit van zijn pensiongasten. gegeven. Immers, de politie (Van onze correspondent) Prinses Irene heeft zich teruggetrokken uit de oecumenische contactgroep voor jongeren, waarvan zij de oprichtster is. In kringen van de jeugdraad heerst grote onzekerheid over de toekomst van hun werkzaamheden. Drs. L. A. Hoedemaker, die nauw be trokken is bij de oecumenische activitei ten van de prinses, wenste het bericht noch te bevestigen noch te ontkennen. „Ik heb geen commentaar," zo zei hij. Van de zijde van de oecumenische jeugdraad verzeker de men ons dat er steeds een „voortdu rend prettig contact" tussen de raad en prinses Irene heeft bestaan. De prinses heeft steeds grote belangstel ling gehad voor de oecumene. rVooral na de dood van haar grootmoeder ontwikkel de zij in navolging van koningin Wil helmina allerlei initiatieven. Het forme ren van een jongerengroep, die contact zou onderhouden tussen de kerken, was er een van. Zelfs na haar besluit rooms katholiek te worden ging prinses Irene met dit werk door, hoewel haar activiteiten enigszins verslapten. Na haar, ook voor de jeugd raad geheim gehouden, geloofsovergang heeft de prinses nog twee bijeenkomsten bijgewoond. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. - De regering distantieert zich volledig van de activiteiten van prinses Irene en wenst niet langer voor haar woorden en handelingen verant woordelijk te worden gesteld. Dat blijkt uit de brief, die minister-president Marijnen aan de Kamervoorzitters heeft gezonden. De premier deelt mede dat de regering de houding, die de prinses heeft ingenomen, betreurt. Zij heeft deze houding echter als een feitelijk gegeven moeten aanvaarden en trekt daaruit thans de staatkundige consequenties. Zo zal de Rijksvoorlichtingsdienst geen berichten, afkomstig van prinses Irene, meer doorgeven. B&S5T HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De regering staat op het standpunt, zo schrijft de premier, dat prinses Irene, zolang zij ongehuwd is, zich dient te ont houden van politieke activiteiten. Het werd echter steeds duidelijker dat de prin ses en haar aanstaande echtgenoot deze opvatting niet konden aanvaarden, met name bleek de prinses reeds vóór het hu welijk te willen deelnemen aan de acti viteiten op politiek terrein van haar aan staande echtgenoot. Daardoor werd het gevaar voor politieke demonstraties bij het huwelijk groter. De regering heeft deze ontwikkeling met bezorgdheid gevolgd. Zij heeft ge meend onverminderd te moeten vasthou den aan haar standpunt dat, zo lang zij niet getrouwd is, het deelnemen van de prinses aan politieke activiteiten onver enigbaar is met de staatkundige verhou dingen in ons land. Uit het communiqué van de prinses blijkt nu, aldus de pre mier, dat zij inziet dat haar wens deel te nemen aan het werk van haar aan staande echtgenoot, met die verhoudingen niet in overeenstemming is. Zij wenst nu de persoonlijke verantwoordelijkheid voor haar handelingen te scheiden van de ver plichtingen van de koninklijke familie, met name om de koningin generlei staat- kundige moeilijkheden te bezorgen. De regering betreurt deze houding, door de prinses ingenomen, aldus de premier. Met betrekking tot hetgeen de prinses doet en gaat doen kan de afgeleide ministeriële verantwoordelijkheid voor het handelen van leden van het koninklijk huis niet meer werken. Haar woorden en daden kunnen derhalve het kabinet niet meer worden toegerekend. De regering was van mening, zo schrijft de premier, dat bij een huwelijkssluiting in Nederland geen demonstraties van po litieke aard zouden mogen plaatsvinden Deze zouden de waardigheid van de huwe lijkssluiting kunnen aantasten. Ook zou den dergelijke demonstraties tot politieke moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Waar de huwelijkssluiting ook plaats heeft, de koningin mag in geen geval aan het gevaar worden blootgesteld in politieke acties betrokken te geraken. De premier herinnert er in zijn brief tenslotte aan dat de regering zich bij haar besluit geen wetsontwerp tot goedkeuring van een huwelijk van prinses Irene met de prins de Bourbon in te dienen, heeft la ten leiden door een drietal overwegingen. Met name het feit dat de aanstaande echtgenoot van de prinses had meegedeeld ieder beroep, dat op hem als prins van zijn huis wordt gedaan, te zullen opvol gen met alle consequenties van dien, was daarbij voor de regering een zwaarwichtig Verwachting tot morgenavond: Licht tot half bewolkt maar droog weer. Aan de kust moge lijk enkele mistvlagen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen west en zuidwest. Iets lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Met ingang van aanstaande zaterdag tot aan de grote vakantie hebben de leerlin gen van de openbare lagere scholen in de gemeente Velsen 's zaterdags geen school. Deze vrije zaterdag-regeling gaat dus drie weken eerder in dan vorig jaar het geval was. Binnenkort zullen door het gemeente' bestuur van Velsen besprekingen worden geopend omtrent de volledige invoering nog met uitzondering van het VHMO. De organen van het bijzonder onderwijs zul len in dit overleg worden betrokken. gegeven. Immers, de politieke activiteit van de echtgenoot van de prinses, voor het geval zij wèl tot de troon geroepen zou kunnen worden, is onverenigbaar met onze staatkundige verhoudingen, aldus premier Marijnen. De Tweede Kamer zal de brief dinsdag in behandeling nemen. PARIJS Prinses Irene heeft geen commentaar willen geven op de weigering van de Nederlandse regering nog verder verantwoordelijkheid te aanvaarden voor haar woorden en daden „wegens herhaal de onjuiste uitleg van haar vorige ver klaringen". Dit heeft de zuster van Carlos prinses Lobkowitz, uit haar naam mee gedeeld. Zij zei dat prinses Irene het doelloos vindt nog meer commentaar te geven over de tegenstellingen die door haar huwelijksplannen zijn ontstaan. Prinses Irene bracht donderdag in Pa rijs een bezoek aan mode-ontwerper Pierre Balmain, naar men vermoedt om haar bruidstoilet te bestellen. Irene's verloofde, die gisteren op zijn 34ste verjaardag naar Madrid vloog, keerde vanmorgen per vliegtuig in de Franse hoofdstad terug. Hij reisde op een Frans paspoort. Gisteren heeft de Algemene Bond van Werkers in het Bouwbedrijf een protestmars door Amsterdam gehou den. De demonstratie begon aan het Museumplein met een toespraak van actieleider Harry Koopman. Het pro test is gericht tegen de wijze, waarop door de aannemers in Amsterdam de nieuwe CAO wordt uitgevoerd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag2 Op de Praatstoel 2 Buitenlands nieuws 3, 13 Schrijvende lezers3 Uit stad en omgeving .6, 7, 9, 11 Medische verzorging 7 In de Vishal en op zee11 Uitgaan in, Haarlem .113 Radio en t.v13 Kunst 13 Op en om het Binnenhof13 Feuilleton H Economisch nieuws19 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 31 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Wendell Phillips: Revoluties worden niet gemaakt; zij komen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Gisteravond, aan het ein de van de negende dag van de staking van de Belgische dokters leek 't einde er van nabij. De regering en de vertegen woordigers van de geneesheren hadden el kander opnieuw gevonden. Zij hebben overleg gepleegd over, zoals het voorzichtig werd omschreven: de procedure voor en de voorwaarden waaronder de besprekin gen zouden kunnen worden hervat. Van middag zou men verder gaan. Minister-president Lefèvre heeft na af loop van het eerste contact gisteren een beroep op alle partijen gedaan geen com- muniqué's uit te geven of verklaringen af te leggen. Dr. Wijnen, woordvoerder van het Nationaal verbond van de syndicale kamers van de geneesheren heeft toch ver teld dat er van geen van beide zijden voor waarden waren gesteld. Reeds gisteren in de loop van de dag waren er tekenen die op een ontspanning wezen, ondanks vertoon van macht van de zijde van het Nationaal verbond. De raadkamer van de rechtbank van Turn hout had besloten de twee geneesheren uit Tongerloo in voorlopige vrijheid te stel len en dadelijk werd bekend gemaakt dat tegen deze beslissing door geen van de partijen beroep zou worden aangetekend. (Van onze correspondent) LONDEN De in de loop van de nacht bekend geworden resultaten uit 23 ge meenten van de verkiezingen voor de raad van Groot Londen, het nieuwe pro vinciale bestuurslichaam van de Engelse hoofdstad en wijde omgeving, bezorgt La bour vijftig en de conservatieven acht tien zetels, terwijl de liberalen geen en kele zetel bemachtigden. Aangezien do raad honderd leden telt heeft Labour nog slechts één zetel nodig om de meerder heid te behalen. De uitslagen uit negen gemeenten komen in de loop van de dag binnen. Labour veroverde Lancashire op de conservatieven met zeventien zetels winst. Hiermee verloren de conservatieven een van hun belangrijkste steunpunten in het land. In Lancashire liggen niet minder dan dertien voor de tories uiterst wanke le parlementaire kiesdistricten. Daar ver loren zij de meeste stemmen. Er werd gisteren behalve in Londen in nog 22 graafschappen gestemd. In ande re provincies werd reeds eerder in de week gestemd. Om middernacht had La bour in het gehele land netto zeventig zetels gewonnen. De opkomst was, mede door het prachtige weer en in verband met de verhoogde politieke belangstelling voor de naderende algemene verkiezin gen, buitengewoon groot. In sommige Londense voorsteden bedroeg het aantal kiezers dat de moeite nam om naar de stembus te trekken, 55 percent. Meestal stemmen in plaatselijke verkie zingen niet meer dan dertig of veertig percent der kiezers. Opkomstplicht be staat in Engeland niet. Indien er thans op hetzelfde ogenlik al gemene verkiezingen zouden zijn gehou den en de ommezwaai naar Labour wel ke zich in Londen manifesteerde, voor het gehele land zou gelden, zou Labour in het Lagerhuis een meerderheid hebben gekregen van tweehonderd zetels. Op het ogenblik bezitten de conservatieven daar een meerderheid van honderd zetels. DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 - na 6 uur 8768 ff Het is daarom alleszins begrijpelijk dat sir Alec de verkiezingen tot het laat ste ogenblik heeft verschoven. De aller laatste datum waarop deze zouden kun nen worden gehouden is vijf november, hoewel de eerste of tweede week van ok tober het meest waarschijnlijk wordt ge acht. De fractievergadering van de conserva tieve partij heeft gisteravond Sir Alec een ovatie gebracht. Oppositieleider Ha rold Wilson beschuldigde de Britse pre mier ervan dat hij door zijn weigering onmiddellijke verkiezingen te houden, voor zijn verantwoordelijkheid op de loop is gegaan. Uw reaktie overtrof onze stoutste ver wachtingen. Daarom nogmaals als re- klame de specialiteit van IJmuiden van 35 ct voor 27 ct Eigen fabrikaat BONBONS per 100 gram van 1.15 voor 1 -05 Hoofdterrein Sportpark Schoonenberg Probeert u nu ook eens zo'n IJMUIDER TONG, het fijne boter koekje, 250 gram tijdelijk 1.35 en een keuze uit 4 verschillende smaken - één kwaliteit Choco-room - Turko Mocca-room - Hazelnoot mmm.... heerlijk!

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1