(Man/ laai i Katwijker onder de negen doden bij manoeuvres in West-Duitsland Minister Rusk gaat weer naar Zuid-Vietnam Paus Paulus draagt mis op in de gevangenis in Rome WERELDNIEUWS Dochtertje van Oswald gedoopt SP0RTC0LBERTS Van dag tot dag ^T^raatótoel Tabletten - Repen - Bonbons Mortiergranaten troffen truck met waarnemers, 900 tn naast het doel Poolse communisten steunen Moskou Amerikaanse treinen rijden nog steeds Veiligheidsraad betreurt Britse aanval in Jemen Zeg het met bloemen 3 Schotse tweeds en lichtgewicht exclusieve dessins 69.50 - 129.75 HAGAM HEEMSTEDE VRIJDAG 10 APRIL 1964 van Haarlem. Barteljorisstraat 24, tel. 20420 «sgsaau W'? s .;.v I i- y (Op de Elias i Slavinnenhandelaren aller landen verenigden zich u bent wel degelijk waardig gered te worden ANGLIA 5150.- Bij ontleding van de brief die onze premier aan de Tweede Kamer heeft gezonden over de kwestie-Irene zal men merken dat daarin ten dele een en ander voorkomt dat een kabinet kan publiceren zonder dat daarin tevoren het staatshoofd nog eens gekend zou behoeven te worden. Met name het door het kabinet te voeren beleid met betrekking tot het al dan niet publiceren van uitlatingen van een lid van het Koninklijk Huis. Aan het slot van hetgeen minister Marijnen schreef maakt hij echter ook gewag van de koningin. En wel in de zin snede waarin staat dat waér de huwelijks sluiting van prinses Irene met haar tegenwoordige verloofde ook plaats heeft, de koningin in geen geval aan het gevaar mag worden blootgesteld in poli tieke acties betrokken te geraken. Het staat vast dat de materiële inhoud van deze opmerking geheel en al overeenstemt met wat tussen de minister-president en de koningin besproken, tevens afgesproken was, voordat zij haar reis naar Mexico ondernam. Er is volstrekte overeenstem ming binnen de Kroon, dat wil zeggen tussen staatshoofd en de verantwoordelijke ministers dat het Nederlandse staatshoofd niet tegenwoordig kan, noch mag zijn bij een huwelijksplechtigheid die tegelijker tijd het karakter zou hebben van een politieke actie, te weten een Carlistische demonstratie. Het is niet overbodig hierop ln zoverre de aandacht te vestigen, dat indien het huwelijk gesloten zou worden zonder een dergelijke demonstratie, de door de minister-president aan de voor zitters van de beide Kamers geschreven slotzin niet per se van toepassing zou behoeven te zijn. Tenslotte: men kan er staat op maken dat onmiddellijk toen de brief was vastgesteld voor verzending naar de voorzitters van de beide Kamers, de maatregel is getroffen dat ook ons staatshoofd met de meest mogelijke spoed van deze brief kennis zou krijgen in Mexico. Zij is daar onder meer vergezeld door de directeur van het kabinet van de koningin en aan hem is dit stuk toege zonden om het ter kennis van de koningin te brengen. (Zie ook: Op en Om Het Binnenhof, pagina 15) I «O V*•- 'i a&w** 'j Strijdbaarheid. C0TE D'OR Wie, zoals deze uw hoekjesman, getrou welijk de meeste Nederlandse tijdschrif ten kunst en cultuur gewijd pleegt te lezen, heeft daar heel wat arbeids aan. 't Zijn er niet zo weinig: van De Gids tot Barbarber, van Maatstaf tot Podium, van Merlijn tot Hollands Maandblad, Ra tio en Gard Sivik, de Nieuwe Stem, de Kroniek van Kunst en Cultuur en er lo pen nog wel een paar kleintjes tussen door. Ik vind overal wel iets van mijn goes ting en gading en zo wordt het als ik het zo mag noemen een boeiend en plezierig tijdverdrijf, dit kennisnemen van al wat er omgaat onder de blanke bor sten, hijgend van getuigenisdrift. Eén van de tendenzen, die, ondanks gro tere of kleinere verschillen, door al deze verzamelde werken gaat, is de strijdbaar heid van de een tegen de ander; strijd baarheid die zich, van deftig tot kwajon gensachtig, in min of meer welgeschre ven en welgeslepen aUnea's uit. Men laat niet na elkaar voor schut te zetten en afdoende te bewijzen hoe onjuist men het juiste interpreteert, hoe verouderd het standpunt van Piet is, hoe glanzend-nieuw dat van Jan en hoe onbekwaam en lach wekkend dat van Wim. Zo is het altijd geweest en zo zal het (met der Muzen hulpe) altijd blijven. Zo moet het ook zijn. Waar geen strijdbaar heid is, is de dood in de pot. Het moet ook zo zijn en blijven, dat al le lessen van het verleden in het heden vergeten zijn. Dat men zich kennelijk en overduidelijk niet herinnert hoe, zolang de edelknapen der letteren in 't geweer zijn (dat is: zo lang de literatuur be staat) zij elkaar op leven en dood, rret zwavelzuur en sarcasmen, met vertoog en tegenzet, hebben bestreden. Dat wie het standpunt van Jan niet deelt een sul is en dat Piet de opvattingen van Klaas dus danig lachwekkend vindt dat hij er pa gina's lang over doorschatert. En dat dan ten slotte het ganse met lijken overdek te slagveld werd opgeruimd door kleine Cornelis en jonge Wim en prille Simon, die nu eens precies zullen zeggen waar het met de schoonheid of de niet-schoon- heid om gaat. Eindelijk het enig ware geloof En zo maar voort en voort en voort. Cornelis en Simon worden zeer voortij dig aftandse grijsaards, wier gemurmel voor geen milligram waarde in de weeg schaal legt. En dan maar weer nieuwe jongens die in nieuwe bladen eens en voor goed, de ware waarheid zeggen. Een boeiend, nooit eindigend spel. Als beetje-buitenstaander mag men er om glimlachen. Doch wie bekommert zich oiti de glim lach der aftandsen? WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, vertrekt vandaag uit Wash ington om de tiende zitting bij te wonen van de ministerraad van de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie, die maan dag in Manilla begint. Rusk deelde donderdagavond aan ver slaggevers mee, dat hij na afloop van de conferentie volgende week op verzoek van president Johnson een bezoek aan Zuid- Vietnam zal brengen. Op de conferentie zal de toestand in Zuid-Vietnam zeker tot de voornaamste onderwerpen van gesprek behoren. Ook de crisis om Maleisië zal speciale aandacht krijgen. Minister Rusk zal buiten de conferentie zaal besprekingen voeren met zijn Franse ambtgenoot, Couve de Murville, in het bij zonder over de denkbeelden van president De Gaulle inzake de neutralisering van Vietnam. De strijd in het land eist steeds nieuwe slachtoffers. Twee bataljons communisti sche Vietcongrebellen hebben woensdag ten zuidwesten van Saigon een Zuidvietna- mees militair kamp bij verrassing tegen het aanbreken van de dag overvallen. Hierbij werden aan regeringszijde 28 man gedood en 36 gewond, terwijl er 37 wor den vermist. De overvallers hebben bo yendien 110 wapens buitgemaakt. Regeringstroepen zijn een grootscheepse operatie begonnen om de overvallers op te sporen. Hierbij is een bataljon vad deze troepen, op een kleine zestig kilometer ten zuidwesten van het overvallen kamp, op klaarlichte dag in een hinderlaag van de Vietcong gevallen. In het dal van de Me kong is donderdag een gevechtsvliegtuig van de Vietnamese luchtmacht neerge schoten. De twee inzittenden een piloot van de Amerikaanse luchtmacht en een Vietnamese waarnemer zijn vermoede lijk omgekomen. (Van onze correspondent) BONN Het zwaarste ongeluk dat de Bundeswehr sinds zijn bestaan heeft ge troffen, heeft aan de Nederlandse majoor L. van der Spek en acht andere militairen het leven gekost. Bij een schietoefening op het NAVO-oefeningsterrein Bergen-Hohne in West-Duitsland werden vrachtwagens met militaire toeschouwers door een aan tal middelzware mortiergranaten getrof fen. Er vielen negen doden en tien gewon den. Behalve majoor van der Spek uit Katwijk, werden een Indonesische officier, twee Westduitse officieren, twee onderoffi cieren en drie soldaten dodelijk getroffen. Onder de gewonden bevinden zich een Canadese en een Koreaanse officier. Het raadselachtige ongeluk gebeurde tij dens een manoeuvre met artillerie en tanks. De jeeps en vrachtwagens met toe schouwers stonden ongeveer negenhonderd meter van het doel verwijderd. De artille rie had zich al ingeschoten en haar vuur was goed. Toen de tanks voorwaarts be gonnen te rollen, openden de mortieren op een afstand van ongeveer twee kilo meter het vuur. De eerste inslagen lagen al onmiddellijk ver naast het doel. De toeschouwers dachten dat er extra explo sieven werden afgestoken en maakten zich geen zorgen. Plotseling sloeg de eerste 81-mm. gra naat in de buurt van de toeschouwers in. Onmiddellijk gaven de waarnemers over de radio bevel het vuren te staken. Aange zien de baan van de mortiergranaten zeer steil is en de vlucht dus betrekkelijk lang duurt, waren er al vier of vijf granaten onderweg. Deze sloegen midden tussen de wagens met waarnemers in, die zich niet allen in dekking hadden begeven. De uit werking was verschrikkelijk: de vracht wagen met de twintig waarnemers kreeg een voltreffer. Hier vielen de doden en ge wonden. Pas toen hield het schieten op het bevel tot het staken van het vuren had de mortieren bereikt. Onmiddellijk gingen militairen en hospitaal-soldaten aan het werk. Gewonden werden met heli kopters weggebracht. Deskundigen van de Bundeswehr breken zich het hoofd over de vraag hoe het on geluk mogelijk was. Er wordt een onder zoek ingesteld. De eerste verklaringen luidden: sterke zijwind of een breuk in het stabilisatorvlak van de granaat. Beiden klinken uiterst onwaarschijnlijk, want er sloeg 'n hele serie granaten in. De West duitse minister van Defensie Von Hassel, heeft zich vandaag naar Bergen-Hohne, dat ten noorden van Hannover ligt, be geven. Majoor van der Spek was evenals zijn buitenlandse medeslachtoffers gedeta cheerd aan de Führungs-akademie van de Bundeswehr. WARSCHAU (AP) De Poolse com munistische partij heeft meegedeeld so lidair te zijn met Moskou in het geschil met Peking. Zij verleent echter geen steun aan de oproep van de Russen voor een krachtmeting met de Chinezen. In plaats van zich aan te sluiten bij de oproep van Moskou voor een wereldconfe rentie van communistische partijen, pleit de Poolse verklaring alleen voor „weder zijds overleg" om de communistische een heid weer op te bouwen en te verster ken. De secretaris van de Poolse communis tische partij zal spoedig naar Moskou gaan. Hij zal vergezeld worden door de Poolse president Josef Cyrankiewicz. WASHINGTON (AFP/Reuter) Presi dent Johnson heeft donderdagavond laat voor de Amerikaanse radio en televisie meegedeeld, dat de dreiging van een na tionale spoorwegstaking voorlopig voor vijftien dagen is afgewend. De vakbonds leiders hebben erin toegestemd hun voor genomen actie zolang uit te stellen. Ze willigden daarmee het verzoek van de president gedeeltelijk in, die twintig da gen uitstel had gevraagd. President Johnson maakte het uitstel van de staking slechts anderhalf uur vóór middernacht, toen de staking van het spoorwegpersoneel zou ingaan, bekend. De president had donderdagavond verte genwoordigers van de vakbonden en van de spoorwegmaatschappijen naar het Witte Huis ontboden, nadat bemiddelingspogin gen van de minister van Arbeid, Willard Wirtz, waren mislukt. De onderhandelingen zouden vanmorgen op het Witte Huis worden voortgezet. De vakbonden hebben ernstige bezwaren te gen een bezuinigingsprogramma van de spoorwegmaatschappijen. MEXICO-CITY (AP) Volgens een dagblad in Mexico zijn handelaren in blanke slavinnen uit alle delen van het land in de stad Mexico bijeengeweest voor een landelijk congres. Vijftig handelaren werden door de po litie gearresteerd. Het congres werd gehouden in een bio scoop, die voor deze gelegenheid was af gehuurd. (Van onze correspondent) ROME Gistermorgen heeft paus Pau lus VI een bezoek gebracht aan de ge vangenis van Rome. Dat is een gevange nis waar zich niet zozeer veroordeelden bevinden dan wel personen die in afwach ting zijn van een vonnis. In het geheel waren er vijfhonderd gevangenen aanwe zig. De paus werd ontvangen door de di recteur van de gevangenis en door de minister van Justitie. Hij werd ook toegesproken door een van de gevangenen, die namens allen sprak. De paus heeft deze jongeman hartelijk omhelsd en op beide wangen gekust. Daar na heeft hij een mis opgedragen, waar bij hij vier gevangenen als misdienaars had. In een toespraak, waarin hij steeds in de ik-vorm sprak, hetgeen voor een paus zeer ongebruikelijk is, zei hij: „Ik ben hier gekomen om u te groeten. Ik be dank u voor uw tegenwoordigheid die mij zeer dierbaar is en ik ben u zeer veel verplicht voor de mooie en vriendeijke woorden die één van u in naam van al le anderen tot mij heeft willen spreken Daarna heeft hij moeten onderbreken om dat hij diep ontroerd was en huilde en toen zei hij: „Geloof gerust dat ik me die woorden zal herinneren. Het valt mij moei lijk hier te praten, want op dit ogenblik dienen woorden tot zo weinig." Er volgde een groot applaus toen de paus opnieuw moest onderbreken. Hij ging door met te zeggen: „Ik kan niets voor u doen. Wat u wenst is welstand, recht vaardigheid en vrijheid en ik voel mij onmachtig. Het is ook niet een zaak die mij betreft". „Ik ben hier gekomen", zei hij, „omdat ik gezonden ben. Gestuurd door wie? Door Christus, die gezegd heeft ga en bezoek de zieken en de gevangenen Dat zijn de woorden die mij hierheen hebben gebracht". Hij heeft ook gezegd dat hij liefde en eerbied heeft voor de gevangenen, omdat hij ook in hen het beeld Gods ziet. „Ik buig me hier in oot moed neer, want u bent wel degelijk waar dig gered te worden en bemind te zijn", NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad heeft donderdag een resolutie aange nomen waarin de aanval die Britse vlieg tuigen vorige maand op een dorp in Je men uitvoerden, wordt betreurd. Engeland en de Verenigde Staten stemden niet. De resolutie, die met negen stemmen voor en geen tegen werd aangenomen, be treurt de aanvallen en incidenten die zich aan de grens van Jemen en de door En geland beschermde Zuidarabische Federa tie hebben voorgedaan en doet een be roep op Engeland en Jemen zich tot het uiterste in te spannen om verdere inci denten te voorkomen. Aan secretaris-generaal Oe Thant werd gevraagd tussen beide landen te bemid delen. De raad toonde zich bijzonder be zorgd over de ernstige toestand die in het Jemenitische grensgebied heerst. enbestel lijdis! VsX Celstraf. In Londen zijn woensdag twee Egyptenaren en een Duitser elk tot drie jaar gevangenisstraf Veroordeeld wegens het in bezit hebben en verhandelen van een hoeveelheid verdovende middelen ter waarde van 125.000 gulden. Geboortebewijs. Volgens de schoonzoon van Kroesjtsjev heeft de Russische eerste-minister nooit een geboortebewijs bezeten. Adzjoebei, hoofdredacteur van de Pravda, die op het ogenblik een be zoek aan Frankrijk brengt, zei dat het in Rusland voorkomt dat mensen geen geboortebewijs hebben. off .dealer voor Haarlem en omstreken ZANDVOORTSELAAN 4-6 - TEL. 38825 DALLAS (AP) Het zes maanden oude dochtertje van Lee Harvey Oswald en Marina Oswald, Rachel, is in de oosterse orthodoxe kerk van de H. Serafijn ge doopt. De doop werd verricht door de geeste lijke Dimitri Royster, die ook het oudste dochtertje van het echtpaar Oswald, Junie, verleden jaar heeft gedoopt. Junie is drie jaar oud. Slipgevaar. Nadat dinsdag op het New- yorkse vliegveld Kennedy een straal- verkeersvliegtuig van de Pan-American zij een landing van de rolbaan was ge schoten, waarbij vijfentwintig van de 145 inzittenden verwondingen opliepen, is hetzelfde bij twee andere vliegtuigen gebeurd. Er deden zich ook hier geen persoonlijke ongevallen voor. De twe« toestellen slipten op de vochtige lan dingsbaan. Er hing een zware mist- Moordpartij. Radio Algiers heeft gemeld dat donderdagavond in het district Ka- bilie zes functionarissen van het Natio nale Bevrijdingsfront (F.L.N.) door „contra-revolutionaire elementen" zijn vermoord. Alcoholslavernij. Er zijn nu in de Verenig de Staten al vijf miljoen alcoholici. Ieder jaar komen er 200.000 bij, zo deelde de Amerikaanse minister van On derwijs en Volksgezondheid gisteren mee. Voor de drankbestrijding wordt per jaar van overheidswege vier mil joen dollar uitgegeven, maar een oplos sing van het vraagstuk is nog niet in zicht. Overname. In Egypte zijn achtenzestig particuliere ziekenhuizen door de staat overgenomen. Verkeersweg. De Sovjet-Unie en Nepal zijn overeengekomen dat de Russen in Ne pal honderdtwintig kilometer verkeers weg zullen aanleggen. Zij zullen ook een fabriek bouwen voor de vervaardiging van eenvoudig landbouwgereedschap. Ontsnapping. In de nacht van woensdag op donderdag zijn acht Oostduitse jonge lui beneden twintig jaar in kleine groe pen naar de Westduitse staat Neder- Saksen uitgeweken. Nicotineslavernij. De verkoop van sigaret ten in de staat New York is kennelijk weer bijna „normaal" na de scherpe da ling als gevolg van het regeringsrapport over de nadelige gevolgen van roken. De inkomsten aan tabaksaccijnzen over maart lagen slechts een half percent onder die van maart van het vorig jaar.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3