>Nederland< viert feest ■■(Hl ONS FEEST UW FEEST ederland Nieuwe betonmortelcentrale in IJmuiden voor pierenbouw Hoera in IJmond vierde zijn diamanten jubileum 3)e&ma ebouw voor GGD en Sociale Zaken aan Velserduinplein m Plannen voor hotel in Heemskerk kinderjumpers en -vesten is er! Schepen, rederijen en werven Voor 2 miljoen uit reserve nog geen bestemming Herdenking Bevrijding in Beverwijk m m m zvoningin rich ting Volautomatische installatie levert 50 kubieke meter/uur Produktie begint al over enkele weken Vijftig jaar ABC in Velsen 9 De nieuwe Delana kollektia Lr ïëi sSk tal ïëi S3 AANBIEDING Bij iedere besteding van f 10,- VRIJDAG 10 APRIL 1964 Hotel in Heemskerk? ederland Plattelandsvrouwen ae Üf r# ïëi ÏÜz if MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN TELEFOON 7541 THANS KOPEN IS KANS KOPEN Druk op knop Geitenvijfling zie het verschil met Polaroid Omringd door een feestelijke entourage van talrijke bloemstukken, heeft het bestuur van de afdeling Velsen-Beverwijk van de Nederlandse Bond van hotel-, café- en restauranthouders en aanverwante bedrijven (Hoera) donderdagmiddag tijdens de in hotel Ter Burg ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van deze afdeling gehouden receptie de vele gelukwensen mogen beluisteren, die hier door diverse autoriteiten en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven onder woorden werden gebracht. De bezoekers waren hierbijonder meer de bur gemeesters van Beverwijk, Heemskerk en Castricum, respectievelijk de heren J. G. S. Bruinsma, H. Nielen en C. F. Smeets, terwijl het gemeentebestuur van Velsen werd vertegenwoordigd door wethouder J. G. Kolkman. De eerste spreker was de heer J. Wol- ters, die als vice-voorzitter van de bond de jubilerende afdeling een voorbeeld voor zijn organisatie noemde, mede door de onverflauwde activiteiten van het energie ke bestuur. Spreker was er dan ook van overtuigd dat binnenkort op deze wijze stellig het ledental tot honderd zal wor den opgevoerd, een kroongetal, waar door het bestuur al enige tijd naar wordt ge streefd. Ook wethouder J. G. Kolkman uit Vel len complimenteerde het bestuur met dit jubileum, waarbij de wethouder er in het bijzonder de aandacht op vestigde, dat men in deze kringen zo uitstekend heeft aangevoeld dat de bedrijven bij de recen te ontwikkelingen dienen te worden aan gepast. Van deze ontwikkeling is de Hoera altijd een betrouwbare barometer geweest omdat men hier weet te bedienen waar te bedienen valt. Vervolgens werd het woord gevoerd door diverse vertegenwoordigers van andere afdelingen, hetgeen dikwijls met het aan bieden van geschenken ging gepaard. Zo kwam het ere-lid, de heer J. C. Timmer het jubileumgeschenk van de leden van de afdeling aanbieden, dat uit een schrijfma chine bestond. Hij was er hierbij van over tuigd dat dit nieuwe apparaat evenals de oude machine, slechts in het belang van de afdeling zou worden versleten. Alle sprekers werden met een toepasse lijk woord door voorzitter J. Westerhoven beantwoord, die zich daarbij over de toe komst bijzonder optimistisch heeft uitge laten. Zo meende hij dat de afdeling over een niet al te lange tijd alleen nog maar „Afdeling IJmond" zal kunnen worden ge noemd, omdat in dit gebied nog steeds van een stormachtige ontwikkeling sprake ls. De heer Westerhoven sprak hierbij ter loops over plannen om ook in Heemskerk tot de bouw van een hotel over te gaan, waarbij ons na nadere informatie is ge bleken dat hier inderdaad sprake van is. De gedachten gaan hierbij uit naar een café-restaurant met eenvoudige hotelac commodatie, dat na het seizoen eventueel voor andere doeleinden kan worden aan gewend. Over plaats en financiering is echter nog geen enkele definitieve beslis sing genomen. Na afloop van deze receptie verzamelen de leden zich voor het diner, waar uiter aard al spoedig een feestelijke "stemming heerste. De sfeer hiervan kan wellicht summier worden aangeduid door de ver melding, dat de leden zich door burge meester J. G. S. Bruinsma tijdens zijn ta felrede onder de nodige vrolijkheid lieten aanspreken als „Horecaffers". Daarnaast verzuimde de burgemeester echter niet erop te wijzen dat de bond een groot aandeel heeft gehad in de voor uitgang van het bedrijf, waarbij hij de nieuwe drankwet de bekroning van dit stre ven noemde, waar spreker zich ook per soonlijk bijzonder over verheugde. Ver der stelde de burgemeester vast dat de IJmond schier ondenkbaar zou zijn zon der goed functionerende Horca-bedrijven, waarvan de eigenaars zoveel verantwoor delijkheidsbesef blijk geven dat hier nim mer van excessen kunnen worden gespro ken. VOLKSONDERWIJS IN BEVERWIJK In de donderdagavond gehouden ver gadering van de afdeling Beverwijk van Volksonderwijs, is besloten de contributie te verhogen tot vijf gulden per jaar. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden goedgekeurd Het aantal leden was in het begin van dit jaar 503. De penningmeester maakte melding van een nadelig saldo groot f 103 De aftredende bestuurders, de heren P. J. A. Kramer en H. L. Diederik, werden herkozen en in de plaats van de dames Groot en De Waard koos de vergadering mevrouw Kwakkel en de heer J. Nieuwen- weg in het bestuur. U slaagt beter bij onze speciaalzaak, ook in manteltjes, pakjes, jasjes, jurkjes enz. enz. TEXTIELSPECI AALZAAK Marktplein 21 - IJmuiden THANS KOPEN KANS KOPEN. Bij elke besteding van 10.krijgt u kans op waardevolle prijzen. De op brengst komt geheel ten goede aan het Prinses Beatrix Fonds t.b.v. de AKTIE „ONS KIND Van de Katwijkse vloot hebben gere geld zes motorbotters de visserij van IJ muiden uit beoefend. Enkele weken gele den is dat aantal met twee verminderd aangezien de botter Verwachting KW. 56 van P A. Plokker en D. Verburg en de botter Trijntje KW. 60 van G. van Duij- venbode uit de vaart zijn genomen. Laatst genoemde botter is donderdag naar Oegst- geest vertrokken om aldaar te worden op gelegd. In bedrijf zijn nu nog de botters Victoria KW. 35 van de Firma Van Duijn, Willy Catharina KW. 65 van W. de Vreugd, Ariea KW. 112 van de Rederij Van der Plas Co en de Gloria KW. 177 van de Katwijkse Bottermaatschappij. De grootste trawlermaatschappij van West Duitsland, de „Nordsee", Deutsche Hochseefischerei heeft bij de A. G. „We- ser", Werk Seebeck in Bremerhaven twee hektrawlers besteld welke een lengte van 87 m over alles krijgen. De voortstuwing van deze schepen zal geschieden door een MaK motor van 3200 pk. De werf van Hall, Russel Co in Aber deen heeft van de Rederij J. Marr Son te Huil de opdracht ontvangen voor de bouw van een hektrawler met een instal latie voor het bevriezen van vis. Het schip zal 74,70 meter lang worden. De behan deling van de vis aan boord en het los sen ervan zal geheel mechanisch geschie den. De rederij Marr heeft bij de werf van Charles D. Holmes Co, de voort zetting van de bekende werf van Cook, Welton Gemmell, te Beverley nog twee hektrawlers besteld. i Aan de zuidzijde van 't Velserduinplein in IJmuiden zal een dienstgebouw voor de geneeskundige en gezondheidsdienst en de dienst voor Sociale Zaken komen. Dit is door burgemeester en wethouders medegedeeld tijdens het onderzoek van de begrotingen der gemeente voor het dienst jaar 1964. Een der raadsleden had de vraag ge steld: „Welke nieuwe bestemming krijgt het gedeelte f 2.000.000) van Velsens al gemene reserve, dat bij raadsbesluit van 21 juli 1959 werd bestemd voor de bouw van het centraal kantoorgebouw?" Hierop heeft het college als volgt geant woord, dat er nog geen bestemming voor is. Het besluit tot het stichten van een cen traal kantoorgebouw is indertijd voortge vloeid uit de noodzaak om in het centrum van de gemeente Velsen een modern ge bouw te verkrijgen, waarin verschillende gemeentelijke diensten, welke thans slecht gehuisvest zijn, zouden-kunnen worden on dergebracht. Het oorspronkelijke plan moest worden prijs gegeven, omdat voor het te-bouwen object geen rijksgoedkeuring kon worden verkregen. Bovendien achtten B. en W. het niet verantwoord om de P.T.T., welke in de voormalige school voor buitengewoon lager onderwijs slecht gehuisvest is, lan ger te laten wachten. Inmiddels bleek het mede noodzakelijk voor P.T.T. om op zo kort mogelijke ter mijn het station Scheveningen Radio on der te brengen. Aangezien het aanvanke lijk voor P.T.T. bestemde gedeelte van het centraal kantoorgebouw hiervoor te klein bleek, moest een gehele nieuwe opzet wor den gemaakt. In overleg met P.T.T. is toen besloten, dat P.T.T. tot de bouw van een kantoorcomplex zou overgaan en dat voor zover de mogelijkheid daartoe aan wezig is nog een of meer gemeentelijke diensten kunnen worden ondergebracht in daartoe in het nieuwe P.T.T. complex te huren dienstruimten. Het ligt in de bedoeling voor de genees kundige en gezondheidsdienst en de dienst voor sociale zaken, waarvoor geen ruimte in het P.T.T. complex kan worden gevon den, een afzonderlijk dienstgebouw aan de zuidzijde van het Velserduinplein te stich ten. In verband met het vorenstaande kan eerst te zijner tijd worden bepaald, welke bestemming zal worden gegeven aan het aanvankelijk voor de bouw van het cen traal kantoorgebouw bestemde gedeelte van de algemene reserve. Op zaterdag 2 mei zal, in het kader van de herdenking van de bevrijding, in de St. Agathakerk aan de Breestraat te Beverwijk, een herdenkingsavond gehou den worden. Door een centraal gemengd koor, sa mengesteld uit leden van het gemengd koor Zang en Vriendschap, het Toonkunst koor afdeling Beverwijk, 't Katholiek Ge mengd Koor en het Koor van de Bisschop pelijke Kweekschool, zal een uitvoering gegeven worden van het Requiem van G. Verdi. Medewerking aan deze uitvoering ver lenen het Frysk Symphonieorkest, uit Leeuwarden en de volgende solisten: Cor- ry Bijster, sopraan, Agaath Denker, alt, Simon van der Geest, tenor en David Hol le, bas. Het geheel staat onder leiding van de Beverwijksche dirigent Lou Tervoort. De leden van de afdeling Beverwijk van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen hebben donderdagavond geluis terd naar de heer G. Tabak, die het een en ander vertelde over het heden en verleden van de tuinbouw in de IJmond Graaf Floris V heeft Beverwijk stads en marktrechten verleend. In de loop der eeuwen heeft deze streek zich vooral agrarisch en als marktcentrum ontwik keld. Het waren vooral de aardbeien die Beverwijk grote bekendheid gaven. Be verwijk kreeg ook een zeer goede naam als veilingcentrum van groenten en bloe men. Beverwijk wil en zal zich als veiling centrum handhaven. Door de ruilverkave ling is de toekomst voor de tuinbouw zekerder geworden. Mede door de komst van de industrie is de koopkracht veel groter geworden in deze streek. Wel ging dit ten koste van de cultuurgronden. De plattelandsvrouwen zien, na de in teressante causerie van de heer Tabak, verlangend uit naar de dag, waarop een excursie zal worden gemaakt naar de tuinbouwgronden en de veilingen. /mA X» 7Z& if.i /«n\ K» 25R5 /<n\ V"/ SEK s&s KSk //l»\ ïïs k!K m» JwS y-'c /JTK fü SSSf pi WÏK V1»/ fil jRSc iwC V"/ yjx WÜ& WIJ vieren dit jaar het 50-Jarig feest van onze inkoopcombinatie. U profiteert - door extra voordelige inkoop - dit jaar dubbel. Dit is één van onze gouden jubileum-aanbiedingen. Daarom bieden wij u aan een juweel van een bankstel voor extra lage prijs. Model als afbeelding met prima wollen kamgaren stof. Bank te gebruiken als slaapbank, fauteuils draaibaar (makkelijk met de T.V.) op zwaar chroom 1 OQC kruispunt. Catalogusprijs 1413.-; als gouden jubileumaanbieding Hetzelfde bankstel op vaste metalen poten. Catalogusprijs 1247.—; aqp als gouden jubileumaanbieding UvU;" ontvangt u een gratis lot van de grote nationale loterij „Ons Kind", met vele waardevolle prijzen, als auto's, T.V.'s enz. tJk.M'ky trjocBï sr« vtAosi: -i - (Van een onzer verslaggevers) Aan de zuidzijde van de Haringhaven in IJmuiden, op het terrein van het Staatsvissershavenbedrijf, zal een vol automatische betonmortelcentrale wor den gebouwd. Het is de bedoeling dat de installatie, die elke minuut een ku- Rotterdam 732.052. Rotterdam had op 29 februari 1964 732.052 inwoners, name lijk 361.118 manen en 370.934 vrouwen. Dat zijn 527 inwoners meer dan op 31 december 1963 als gevolg van een ge boorte-overschot, want er vertrokken meer mensen uit Rotterdam dan er zich vestigden in die twee maanden. Met deze betonnen elementen, ge wicht 17 ton per stuk, wordt de bovenbouw van de nieuwe IJmui- dense havenhoofden verstevigd. Nadat ze op hun plaats zijn gebracht worden ze volgestort met beton. bieke meter beton kan maken, begin volgende maand zal beginnen te draaien. De betonmortelcentrale werkt speciaal voor de nieuwe IJmuidense havenhoof den. De snellere voortgang van de pierenbouw eist namelijk ook een ver hoging van de produktie van beton voor de bovenbouw, vooral wanneer binnen kort de kraaneilanden aan het werk ge zet zullen worden. Bovendien is het noodzakelijk dat het nodige beton zo dicht mogelijk bij de plaats van bestem ming wordt gefabriceerd om zo min mo gelijke tijd te verliezen en om op ieder gewenst ogenblik over dit materiaal te kunnen beschikken. Tot dusver kwam het beton voor de pieren van de betonmortelcentrale in Beverwijk. De centrale die straks in IJmui den in werking zal komen is van het plaat selijke bouw- en aannemingsbedrijf J. Stolk en Zonen, een firma die al bijna veertig jaar nauw met de IJmuidense havenhoofden is verbonden. Stolk is onder aannemer van de grote Bitumarin n.v. die met de gehele uitvoering van de nieuwe havenhoofden is belast. Met het beton dat de firma Stolk in enorme hoeveelheden gaat maken zullen de ook door dit bedrijf vervaardigde 17 ton wegende elementen voor de bovenbouw van de pieren worden volgestort. Het ma teriaal wordt met rijdende betonmolens (mixers) naar de stortplaats vervoerd. Ver moedelijk zal het storten gebeuren met behulp van pompen of lopende banden Per element is 7 kubieke meter gewapend beton nodig. In totaal zal op die manier 3,5 kilometer pier worden bewerkt. De betonmortelcentrale van de firma Stolk komt op 21 april uit België in IJmui den aan. Het gevaarte is dertig meter lang en heeft twee silo's van 16 meter hoog. De capaciteit van de centrale bedraagt 50 ku bieke meter per uur. Aan het gehele pro duktieproces komt nauwelijks een mensen- Op het terrein ten zuiden van de Haringhaven in IJmuiden worden in afwachting van de komst van de nieuwe betonmortelcentrale alvast bergen grind aangevoerd opdat de produktie maar zo snel mogelijk kan beginnen. hand te pas of het moet zijn om op knoppen te drukken. ,Met deze betoncentrale zullen we niet meer afhankelijk behoeven te zijn van een particulier bedrijf", zegt de heer J. Stolk sr. „Op ieder tijdstip overdag of 's nachts kortom wanneer dat maar nodig is, kunnen we nu beton maken. Omdat we zo vlak bij de pieren zitten betekent dat bovendien een enorme tijdwinst bij het transport". In Kaatsheuvel is een geitenvijfling ge boren, een unicum in de dierenwereld. De 10-jarige Maurits Koenen werd drie zwart bonte geiten en twee dito bokken rijker. Op 14 april zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de afdeling Velsen van de Ne derlandse Vereniging van Fabrieksarbei ders, meer bekend als „Algemene Be drijfsgroepen Centrale" (A.B.C.) werd op gericht. Deze mijlpaal van de Velsense A.B.C. zal zaterdag feestelijk worden be reikt met een receptie en een cabaret voorstelling in het Beverwijkse Kennemer Theater. De vroegere wethouder van Velsen, wij len de heer W. F. Visser, destijds voor zitter van de Beverwijkse Bestuurders- bond, en de heer P. van der Werff, be stuurslid van de afdeling Kennemerland n de Nederlandse Onderwijzersbond, waren de initiatiefnemers tot de oprichting van de Velsense of beter gezegd Wijker- oogse afdeling. Zij richtten zich daartoe vooral tot het personeel van de papier fabriek Van Gelder Zonen. Bij de oprich ting traden zeventien leden tot de afde ling toe, die allen werkzaam waren bij het papierbedrijf. Het dagelijks bestuur werd gevormd door de heren T. Willems, voorzitter; W. Davidson, secretaris en P. Dobbelaer, penningmeester. De oprichting van de afdeling was niet zo eenvoudig, omdat velen in die dagen niet de moed bezaten zich te organiseren in het „rode vakverbond", bij het N.V.V. aangesloten. Doch toen eenmaal bleek, dat de bond niet ten onrechte was opgericht, omdat zijn bemoeienissen zich verder uit strekten dan alleen het materiële loon, kwam er schot in de ledenaanwinst. Voor het eerst trad de afdeling naar buiten op tijdens de eerste oorlogsperiode 1914-1918 door de benoeming van de secretaris van de afdeling tot l,id van het steuncomité. Er werd toen met succes samengewerkt met de christelijke en rooms-katholieke bond in de werkzaamheden ten behoeve van de werklozen. De geestdrift van de leden uitte zich bij de tweede verjaardag van de afdeling, waarbij het bestuur een fraai vaandel kreeg aangeboden. Wij vermelden hierbij nog, dat van de oprichting af de heren J. Wilderom en KI. Groot, beide oud-papierfabriekers, tijdem de feestelijkheden zullen worden gehul digd samen met nog enige leden, die hun zilveren lidmaatschap zullen gedenken. ZWIJNDRECHT demonstreert de polariserende Polaroid Zonnebril graag voor u In IJmuiden gevestigd KENNEMERLAAN 92 - TEL. 5072

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9