DE „ACHTTIEN" ZETTEN DOOR Bernardus Smytegelt preekt weer Oud-vaders in nieuwe stijl Duivelse wenken tegen de oecumenische beweging Karl Barth en R. Bultmann Zes congressen voor eenheid ZATERDAG 11 APRIL 1964 GEESTELIJK LEVEN Erbij PAGINA TWEE MAR* Dijna bewogen een Christen te worden „WIJ WILLEN de oude theologen weer onder het volk brengen. De Reformatie moet weer echt gaan leven onder de Nederlanders. Daarom brengen wij de mensen in contact met de predikaties van de oud-vaders, die het echte, onvervalste Evangelie verkondigden". Dat zegt ds. G. A. Zijderveld, predikant van de gereformeerde gemeente in Mid delburg, leerling van prof. G. Wisse, die tien jaar in Amerika en Canada heeft gewerkt en nu - als Amerikaans staats burger - zijn Reveil-serie Nederland instuurt, samen met de uitgever Pieters. Tegenstelling tussen mond- en daad christenen Christelijke zorg - Socialistische blijheid Honderdvijftig jaar Bijbelgenootschap Ds. D. ter Steege Contactdag Geestelijke Volksgezondheid „Wat is nodig voor onze tijd?", vraagt ds. Zijderveld in de inleiding tot het eerste boekje, Reformatie en geestelijk reveil". „Dat de Here zijn Geest opnieuw mocht uitstorten op ons en er een grote geestelijke opwek king kwam in de Kerk. De geest van onze godvrezende vaderen moet ons gegeven worden opdat de vreze Gods weer zal wonen in de harten van het volk. De leer van onze Calvinistische en Puriteinse vaderen moet opnieuw ons volksleven inspireren en dan zal God ons genade en ere geven". Ds. Zijderveld heeft in Amerika ge zien, hoe de oude theologen het daar weer „doen." Ze worden in nieuwe stijl herdrukt en de belangstelling er voor is zeer groot. Hetzelfde wil hij in Ne derland bereiken. Er is een „Smyte- gelt-fonds" opgericht, dat een interker kelijk karakter draagt. „De preken gaan bij duizenden het land in," zegt hij. Het fonds is genoemd naar de be roemde theoloog Bernardus Smytegelt. Hij was niet alleen een befaamd pre dikant, maar hij was ook een Zeeuw en het is begrijpelijk dat men hem gaar ne als symbool heeft gekozen. Smyte gelt, die in 1665 in Goes werd geboren, is van grote betekenis geweest voor het kerkelijke leven in de na-reformatori sche tijd. Zijn prediking was bijbels en mystiek, hij legde sterk de nadruk op het bevindelijke leven. Deze kenmerken van „Vader" Smy tegelt zijn ook wel de kenmerken van de Reveilbeweging, die vanuit Zeeland is begonnen. Men wil terug naar het bijbelse praktische en bevindelijke christendom en kijkt daarbij graag naar de bloeitijd van het puritanisme in Engeland. „Tegenwoordig ligt de nadruk in de theologie vooral op de historische exegese," zegt ds. Zijderveld, „maar Wie enigszins op de hoogte is van de tegenwoordige stand van de theologie zal zeker de naam van Rudolf Bult mann kennen, al was het slechts door het bekende boekje van bisschop Robin son „Eerlijk voor God". De school van Bultmann ijvert voor de zogenaamde „ontmythologisering" van het Nieuwe Testament. In Württemberg heeft Karl Barth stel ling genomen tegen dit streven. Volgens het Centraal Weekblad (ger.) zei hij o.a. „Ongetwijfeld komt nu alles er op aan dat men begrijpt, dat er Een is Die roept en dat er Een is Die we te gehoorzamen en te beantwoorden hebben. Daarom ben ik nu zo blij over het boek van Helmut Gollwitzer (Die Existenz Gottes im Bekenntnis des Glaubens) dat hij nu tegenover deze groep uitgewerkt heeft. Daar horen wij voortdurend het ar gument dat men eens ophouden moet met het subject-object-schema. Stom melingen Het gaat niet om subject object, maar het gaat om God en de mens in hun ontmoeting, om het be staan Gods, om de werkelijkheid Gods in Zijn spreken en handelen. Ik ben niet vanwege de ontmytholo gisering zo woedend op deze hele troep maar omdat zij het subject willen weg nemen, de persoon Gods, de dei loquen- tis persona (de persoon van de spre kende God) zoals Calvijn gezegd heeft, dat deze verdampt en dan in geloof op gaat en tenslotte worden we dan op geroepen om aan ons eigen geloof te geloven. Dat is je reinste schandaal." de schriftuurlijke mystiek is daarbij te veel op de achtergrond geraakt. We moeten weer terug naar de bron. De ontkerstening in brede lagen van ons volk is zorgwekkend. De vrijzin nigheid heeft daartoe geleid. We moeten weer terug naar Gods Woor den, het onvervalste evangelie bren gen van ellende, zonde en genade." Het Smytegeltfonds stuurt de brochu res geheel Nederland in. Men wil er niet alleen mee bereiken, dat het bij belse praktische christendom wordt be vorderd. Men wil ook de heilige strijd aanbinden tegen de hiërchie van de rooms-katholieke kerk. We zijn niet te gen samenwerking met de reformato rische vrienden. Integendeel, maar „we zijn sterk tegen een verkeerde oecume ne, we willen waarschuwen tegen het zoete gefluit van Rome," zegt ds. Zij derveld. We willen met heilig vuur strij den voor Gods eer en de beginselen der reformatie. We willen het volk le ren, dat het maar om één ding gaat: hoe raak ik weer met God verzoend?" Daarom geeft men niet alleen bro chures uit met preken van de oud-va- door B, SMYTEGELT REVEIL-SERIE No. 1 Zo ziet het titelblad van het eerste deeltje in de Reveilserie er uit. ders, maar distribueert men ook bro chures met duidelijke titels als „De onfeilbaarheid van de paus," „De hei ligenverering" en „Is er een vage vuur?" We moeten als zonen der reformatie onze roomse landgenoten Gods Woord in de hand geven opdat ze tot God be keerd zullen worden," zegt ds. Zijder veld. „Dat men priesters op de protes tantse kansels toelaat is de vos in het kippenhok toelaten en de erfenis van onze vaders verkwanselen." „In Middelburg is een oecumenische vergadering met een liefdemaaltijd be sloten," zo schrijft hij in zijn kerkblad. „Wat zouden onze Nederlandse marte laren daarvan zeggen, zo ze tot ons kon den spreken, de mannen en vrouwen, die door de roomse inquisitie tot as verbrand en wreed vermoord zijn? O volk van Zeeland, zonen van martela ren, nazaten van een heldengeslacht, wordt eens wakker, ontwaakt uit uw sluimering, uw vrijheid wordt bedreigd, zielsverleiders doen een aanval op de jeugd. Zonen der reformatie, we mogen hervormden, luthersen, presbyteria nen of baptisten zijn, zet de bazuin aan de mond en waarschuwt uw roomse medereizenden naar de eeuwigheid, dat ze in doodsgevaar leven en op weg naar Links ds. Zijderveld, rechts de heer Pieters. de rampzaligheid. Geef de roomsen de Bijbel in handen en dan zullen ze, zo Gods Geest hen verlicht, tot de over tuiging komen, dat hun kerkleer een dwaalleer is en dat de protestanten ge lijk hebben. De oecumenen, die nu in Nederland de leiding hebben spelen met vuur en zijn een gevaar voor de beginselen der reformatie. God geve andere oecumenen die le ven in de geest der reformatie of opene de ogen van de oecumenen van van daag, opdat ze de erfenis van onze va deren niet verkopen voor een schotel linzemoes." Het is wel duidelijk dat het Smy tegeltfonds militant is. Maar tegelij kertijd heeft het een zachtmoedig ka rakter door die voorliefde voor het mystieke, het beschouwelijke. Het is dan ook geen toeval, dat de heer Pieters gedichten van Jan Luyken heeft uitgegeven in een nieuw gewaad. Hij wil de christelijke poëzie door de eeuwen heen weer op de voor grond stellen. De preken zullen ook in bandjes van vijf of tien worden uitgegeven. En zo wil men in tal van vormen de Neder landers weer warm maken voor de geest van 't calvinisme en puritanisme. „Wij willen het Nederlandse volk goede geestelijke lectuur in handen geven, opdat ons volk weer zal leven uit de beginselen der reformatie", zegt ds. Zijderveld. „Het gaat om de eer Gods en de zaligheid van de ziel". Het eerste deel van de Reveil serie is een preek van Bernardus Smytegelt over „Bijna bewogen een Christen te worden", waarin mond- en daad-christenen tegen over elkaar worden gesteld. Het slot van deze preek luidt aldus: „Laten wij ons ernstig onder zoeken. Het is zo nodig dat we de kenmerken van het geestelijke leven in onze ziel vinden. Dan zul len wij verzekerd zijn van Gods ge nade en de benauwdheid zal van ons vlieden. Volk van God: Gebruikt de vol gende genademiddelen: Houdt sterk aan in het gebed en laat de moed u niet ontvallen. Zoekt met een oprecht hart steeds bij de Here te blijven. Wanneer wij dat doen, zal de poort van de hemel opengaan. Dan zullen wij tot de Koning geleid worden. Wat zal dat een heerlijk gezicht zijn! Hier hebben wij Hem aanschouwd in genade, maar hier namaals zullen wij Hem zien in eeuwige heerlijkheid. Die heerlijk heid heeft nooit een oog gezien, noch een oor gehoord en is in het hart niet opgeklommen. Ja Here, ik verwacht het in Christus. Amen". In één van de voorsteden van Alborg in Denemarken is een nogal ongewone kerk ingewijd. De kerk bestaat name lijk uit niets anders dan een autobus, waarin stoelen, een altaar, een crucifix en een doopvont staan opgesteld. Bui ten de autobus is een kleine kerkklok. De kerkgangers zijn zo gehecht geraakt aan hun nieuwe kerk, dat ze deze niet meer voor een echte kerk willen ruilen. De parochie had de kerk nodig, omdat de dichtstbijzijnde kerk te ver was. Boven: het exterieur tijdens de inwij ding, onder: het interieur. Twee jaar geleden, om precies te zijn op 26 mei 1962, hebben „de acht tien", negen hervormde en negen ge reformeerde predikanten, tijdens een congres in Utrecht krachtige taal laten horen. Naar hun mening mocht de verdeeldheid van de kerken waartoe ze behoorden niet langer voortbe staan, omdat een gespleten kerk on voldoende gehoor kan geven aan de opdracht van de Heer der kerk: „Gaat heen en verkondigt het Evangelie aan alle mensen". Afgezien van dit argu ment dienen christenen naar een zo groot mogelijke eenheid te streven op grond van Christus' gebed „Dat zij allen één zijn". Er is in vergelijking met de situatie uit de vorige eeuw veel veranderd ten goede. Weliswaar bestaan er nog verschillen in dogma tiek en levensstijl, maar deze zijn niet belangrijk genoeg om een scheiding te rechtvaardigen. Aldus de achttien. In Utrecht waren vijfduizend her vormden en gereformeerden aanwezig, die op enthousiaste wijze instemden met de bovengenoemde ideeën. Nadien werd er van de achttien niet zoveel vernomen, maar hier en daar en over al ontstonden plaatselijke gesprekskrin- gen en werden allerlei kerkelijke ac tiviteiten gemeenschappelijk onderno men. Er is in 1962 iets op gang ge bracht wat niet meer ongedaan ge maakt kan worden. De volgende fase bestaat nu uit zes congressen, die in mei gehouden zullen worden. Zo is in Amsterdam, in december van het vorige jaar, een hervormd-gerefor- meerde werkgroep begonnen met de voorbereiding van een der regionale congressen, die op zaterdag 30 mei onder auspiciën van de achttien wor den georganiseerd. Het regionaal con gres voor Noord-Holland en Utrecht wordt gehouden in de Apollohal te Am- sterdam waar tenminste drieduizend congressisten worden verwacht. De zes congressen, die gelijktijdig worden ge houden in Amsterdam, Rotterdam, Eind hoven, Arnhem, Almelo en Leeuwar den, beogen meer concreet aan te ge ven wat gedaan is en vooral wat ge daan kan en dus móet worden om op de ingeslagen weg te kunnen voortgaan. Men dient deze congressen te zien als een belangrijk tussenspel, een her nieuwd appèl na het landelijk congres in 1962, dat slechts een inleidend en verkennend karakter heeft kunnen dra gen èn een heenwijzing naar het twee de landelijke congres dat is vastge steld op 17 oktober aanstaande. De zes congressen worden gehouden om vele duizenden hervormden en ge reformeerden voor het eerst of opnieuw in contact te brengen met de gedach ten van de achttien. De opzet is bo vendien om de kerkleden meer con creet aan te geven welke wegen kun nen worden ingeslagen om de eenheid van de kerken tot stand te brengen, alsook om inzicht te verkrijgen in de activiteiten op het gebied van de één wording, zoals die thans in ons land worden ontplooid. Het ligt in de lijn van het voorgaan de, dat de achttien voor de zes bijeen komsten hetzelfde thema hebben vast gesteld. Het thema is gekozen als een vervolg op dat van het landelijk con gres, toen „Van kerken tot kerk" aan de orde is gesteld. Op 30 mei zal in de zes plaatsen worden gesproken over het onderwerp „Aanvaardt elkander". Dit is tevens de titel van de pocketuit- gave waarin een overzicht wordt gege ven van het hervormd-gereformeerd congres in Utrecht. Het tweede en aan sluitende onderwerp luidt: „Samen op weg". De Amsterdamse werkgroep heeft Indertijd schreef C. S. Lewis zijn „Brieven uit de hel", waarin de ene duivel de andere leert hoe de mensen te misleiden. Een Amerikaan, J. R. Nelson, paste dit systeem toe op de oecumene, en het nieuwe blad Sja- loom heeft het voor Nederlandse om standigheden overgedaan. Hier vol gen de wenken die een duivel aan zijn collega geeft om de oecumene te remmen: Houd voorzichtig alle vooroordeel in stand. Natuurlijk niet hardop zeggen dat de roomsen kerkelijke imperialisten zijn, die alleen maar andere kerken willen opslokken. Dat klinkt lelijk. Maar je moet het wèl suggereren. Wat her vormd-gereformeerd betreft is dat ook helemaal geen kunst. Denk maar aan Assen! Stimuleer de kerken om veel eigen gebouwen op te trekken. Natuurlijk wel met een oecumenisch doel, maar toch als eigen gebouw. Vooral veel nieuw perso neel erbij. Je weet toch dat salaris en budget veel betere wapens zijn dan welke theologie ook? O ja, en natuurlijk conferenties. Heel veel conferenties, waarvan men thuiskomt gesterkt in het bewustzijn pionier te zijn. Dat is in Nederland heel gemakkelijk. Je kunt van alles sussen door te suggereren dat we zo ver vóór liggen op andere landen. Laat ook vooral veel oude groepe ringen uit de vorige eeuw bij elkaar komen om te vergaderen over de vraag of zij in deze tijd nog wel een „taak" hebben. Tien tegen één dat het resul taat van een dergelijke vergadering is dat men besluit het „eigen geluid" blij vend te laten horen. Veel waarschuwen tegen nivellering en zo. Wees er als de kippen bij als er een agenda wordt opgesteld voor een sy nodevergadering. Eerst moeten altijd de interne zaken aari de orde komen. Voor de rest heeft men dan vanzelf geen aandacht meer. Die kan men dan „in beraad houden" of tot „voorwerp van aanhoudende zorg" maken. Kerkelijke begrotingen idem dito. Men moet eerst kijken of er iets over is voordat een bij drage voor oecumenisch werk wordt vastgesteld. Zo verkommert dit vanzelf. Bevorder vooral ook de gedachte dat eenheid altijd onzichtbaar en spiritueel is, en dat het „zo zinvol is, dat iedereen de Heer op zijn eigen wijze dient". Leer de mensen vriendelijk naar elkaar te knikken. Dan heeft ons werk het meeste succes, Een Oostberlijns plakkaat, dat de on verenigbaarheid wil aantonen van be lijdenis en „Jugendweihe". De catechi sant, die zijn belijdenis heeft gedaan (links), toont een bezorgd gezicht, ter wijl de jeugdwijdeling rechts vrolijk in de socialistische toekomst blikt. Het Nederlands Bijbelgenootschap verspreidt ter gelegenheid van zijn 150-jarig bestaan door geheel Neder land huis-aan-huis 3% miljoen exem plaren van een zestien pagina's groot blad getiteld „Welk boek Daarin wordt de aandacht gevraagd voor de bijbel en het werk van het Bijbel genootschap, en het bevat voorts aller lei over de acties en tentoonstellingen, die de jubileumviering begeleiden. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt medio mei de expositie „De bijbel in zijn wereld" geopend. Eind van dit jaar komt deze tentoonstelling in het Gemeentemuseum te Utrecht en in het eerste halfjaar van 1965 in het Twents Museum te En schede. De expositie „De bijbel als boek" komt in het museum Meermanno in Den Haag en het Amsterdams ge meentemuseum Fodor. In december wordt in het prentenkabinet van het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoon stelling „De bijbel in de oude kunst" geopend, waarop tekeningen van Rem brandt en Lucas van Leiden worden geëxposeerd. reeds in grote lijnen het programma voo de bijeenkomst op 30 mei (men komt, onderbroken door een uitvoerige pau ze, in de morgen- en middaguren bij een) samengesteld. Ds. R. C. Harder, directeur van de Gereformeerde Aka- demie voor Sociale Arbeid, de „Nijen- burg" te Baarn, zal spreken over „Aan vaardt elkander". Ds. H. A. Visser, hervormd predikant van de Amster damse Westerkerkgemeente, zal het thema „Samen op weg" behandelen. Aan de bijeenkomst in de Apollohal zal de Nationale Brassband onder lei ding van Meindert Boekei meewerken. Het Interkerkelijk jeugdkoor „Water graafsmeer" dat onder meer tijdens de „Blijdschapsestafette" rondom Kerst mis van zich deed spreken, zal even eens medewerking verlenen. De mee ting wordt besloten en het slot zal het karakter van een apotheose krij gen met het optreden van een speel- groep (rollenspel) onder leiding van Wil Barnard, die zelf het spel schreef. In dit spel zullen vooral bewegingen en kleuren de middelen zijn waardoor gedachten worden uitgebeeld. De titel luidt: Bij water, brood en wijn. Dat er plaatselijk onder hervormde en gereformeerde gemeenteleden grote belangstelling en verwachtingen be staan voor intensief contact blijkt uit een bericht, dat wij aantroffen in het nieuwe oecumenische tijdschrift „Sja- loom". Daarin wordt verteld dat iemand uit Leiden op het idee kwam om een aan tal hervormde en gereformeerde kerk gangers te ondervragen op het punt van gezamenlijke kerkdiensten. Hij en quêteerde negenhonderd hervormden en zeshonderd gereformeerden; van de eerste groep sprak zich 90 percent, van de tweede groep 93 percent uit vóór gezamenlijke diensten. De initia tiefnemer heeft de uitslag van deze on dervraging bij de kerkeraden op tafel gelegd. Een bericht als dit is typerend voor de stemming in vele dorpen en steden. Het aantal gesprekskringen tussen her vormden en gereformeerden bedraagt meer dan 250. Er worden bijbelkrin gen gehouden of een gemeenschappe lijk avondgebed op elke zaterdagavond. In verschillende plaatsen is men tot een gemeenschappelijk kerkbouwpro- gramma gekomen. Soms gebruikt men één kerkgebouw permanent samen. Er zijn vele contacten tussen her vormde jonge kerk-groepen en jonge gereformeerden. Mannen- en vrouwen verenigingen komen, in dikwijls zeer conservatieve gemeenten, tot gemeen schappelijke vergaderingen. Ook komt het voor dat catechisanten met hun pre dikant over en weer eikaars kerkdien sten bezoeken. Officiële gemeenschap pelijke kerkdiensten zijn onder meer gehouden in Doorn, Nijmegen, Wasse naar, Marken en Bussum. Er wordt in brede kring uitgezien naar het einde van een kerkscheuring, die in de tijd van zijn ontstaan begrij pelijk was, doch in 1964 door tiendui zenden niet meer te accepteren is. In de komende congressen zal deze opi nie opnieuw duidelijk worden onder streept. De vierde contactdag van het Na tionaal Protestants Centrum voor de geestelijke volksgezondheidszorg in Ne derland wordt op 21 april in „Espla nade" te Utrecht gehouden met als thema „De adolescent en de welvaart" (enkele aspecten van het volwassen worden in het huidige welvaartsbestel). Sprekers zijn dr. D. Zuithoff, psychiater te Zeist, mr. J. W. Knottenbelt, kinder rechter in Den Haag en dr. G. van Leeuwen, predikant-directeur van de Heldring-stichtingen te Zetten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 14