DE IDEAAL DE MUSICAL koning der jazztrombonisten m IN DE KOMENDE WEEK ZATERDAG 11 APRIL 1964 Erbij PAGINA De rinkelende telefoon onderbreekt het gesprekdat wij een dezer dagen hadden in een leuk huisje aan de Jan Steenlaan in Nieuw Loosdrecht. „Mag ik evenF', vraagt gastvrouw Corry Brokken. Meer dan „Met Corry Brokken" behoeft ze echter niet te zeggen. De ver binding aan de andere kant wordt meteen verbroken. „Zo gaat het soms tien keer op een dag", zucht ze. „Of ze leggen direct neer of ze giechelen zoiets als „Oh, bent u het zelf?" en hangen dan op. Ik weet echt niet wat daar de pret van is. Maar hinderlijk is het. Langzamerhand ben ik er heus wel aan gewend in de belangstelling te staan. Ik weet dat ik nu eenmaal publiek bezit ben. En dat vind ik nog leuk ook. Ik ben ijdel genoeg om be wondering zalig te vinden. Maar de mensen moeten je niet lastig vallen. Ze moeten je niet aanstaren als een vreemd soort reptiel of meteen maar beginnen met „jij" en „jou". Dat is en blijft vervelend. Overigens een typisch Nederlandse gewoonte. De Engelsen en Duitsers doen dat niet. Die blijven beleefd'. FESTIVALS REVUE EINDDOEL Een magere week met weinig hoogtepunten. Alleen het optreden van Marijke en Sieto Hoving in Caba retkroniek en het meespelen van de 80-jarige mevrouw Royaards-Sand- berg in het t.v.-spel „De brieven van een dichter" op donderdagavond, zijn echte uitschieters. Voor de jeugd en vele oudere kijkers een sombere mededeling: voor het laatst in dit sei zoen kunnen we zaterdag kijken naar Swiebertje. Berry Zand Scholten De klacht van een „vedette"? We gebruiken het woord, omdat Godfried Bomans het bezigde bü de uitreiking van de Edisons tijdens het Grand Gala du Disque. „Een akelig woord vindt Corry Brokken. „Godfried Bomans had my tevoren gezegd dat hij mij zo zou noemen. Hij had het in een woordenboek opgezocht en als betekenis „verkoopster" gevonden, vertelde hij. Ik heb toen echt niet gezegd: „Maar dat ben ik niet". Ik heb niets gezegd, ook niet gelachen. „Vindt u het niet leuk?", vroeg hij toen. „Neen'zei^ ik alleen. Het ging mij verder niet aan. Daarom heb ik later op het toneel ook niets gezegd. Ze hebben daarna geschreven, dat ik daar stond als een kostschoolmeisje en dat ik de gave van het woord niet bezat. Nou ik zit anders echt niet snel om een antwoord verlegen. Wim Sonneveld heeft trouwens ook niets teruggezegd. Ik heb overigens naar aanleiding van dat geschrijf een leuke brief van Bomans ontvangen. Ik heb hem teruggeschreven dat ik al zijn boekjes heb gelezen en dat ik ze aardig vond. Wat moest ik meer schrijven? Hij heeft toen mets meer van zich laten horen. Maar goed ook, anders waren we nu nog bezig met brieven schrijven". EN DAAR HEEFT Corry Brokken geen tijd voor. Ze heeft het razend druk. Ze had ons tevoren al duidelijk gemaakt, dat ze niet meer dan een uur kon missen. Na ons was René Slees wijk aan de beurt, de behartiger van al haar zakelijke belangen. Het zou een lang gesprek worden, vertelde ze, want ze hadden veel te overleggen. Ze verbeid de hem met ongeduld. Bij elke auto, die de vrij stille straat inreed, keek ze naar buiten. Want „Slees" is nu waker over haar belangen en carrière, die in Breda begon. „Dat was toen ik 21 was. Dus alweer tien jaar geleden. Oh, ik griezel bij het idee. Ja, ik kom uit Breda. Maar wil je wel geloven dat, hoe heerlijk ik het ook vind daar weer eens te zijn, ik er bijna nooit kom. En dat terwijl mijn hele familie er woont. In Breda heb ik vroeger veel baantjes gehad, die allemaal mislukten. Ik was nogal een wilde. En ik moest en zou gaan zingen. De audi ties bij de omroepverenigingen misluk ten natuurlijk ook. Ik weet echt niet meer bij welke het wel lukte. Ik geloof dat het bij de K.R.O. was. Mijn eerste beroepscontract had ik bij de AVRO. Dat herinner ik mij wel. Los bij diver se orkestjes ben ik in het land gaan optreden. Toen ik eens in Max Tailleurs „Doofpot" Franse chansons zong, hoor de John Kristal mij. Die had juist een zangeres nodig en vroeg of ik bij hem wilde komen werken. Hoewel het heel wat anders was dan ik gewend was zei ik ja, want ik wilde in Amsterdam blijven. Toen kreeg ik bovendien druk werk bij de radio. Zo is het geloof ik wel begonnen". IN 1956 STEEG Corry Brokkens ster heel hoog aan de hemel van het lichte amusement, toen zij in Frankfurt het Eurovisie-songfestival won. Een jaar later vertegenwoordigde zij ons land weer in Hilversum. „Dat werd een harde klap. Dat deed mij toen persoonlijk heel veel. Nu zou dat heel anders zijn. Maar de mensen deden toen zo vreemd. Ja ik heb mij dat heel erg aangetrokken. Ik kon er niet tegenop. En toerr Nancy werd ge boren, zei ik „Ik schei er mee uit". Ik meende het echt. Maar ja, de actie „Redt het kind" kwam, ik zong weer, iedereen deed dol. Ik kreeg aanbieding op aanbieding. En dus begon het lieve leventje opnieuw. En bij „Mylord" werden ze weer gek. Zo blijft het aan de gang. Een piek, een terugval, weer een piek". TOEN KWAM HET overstapje naar René Sleeswijks revue. Tegen de ge woonte in werd het zelfs voor twee jaar. „Iedereen vond het een gok. Maar ik wilde op het toneel staan tus sen echte artiesten. Ik had er geen zin in nog langer als een juffrouw met het bordje „Mylord" op door het land te trekken. Zo zie ik het eigenlijk. Nu moet u niet denken dat ik dat werk niet fijn vond. Dat wel, maar ik wilde het vak verder leren. Ik wist toen al dat je je nummer moest verkopen, ik wist alleen niet hoe. Dat kun je in Neder land alleen bij de revue leren. En ik geloof wel dat ik daar heel wat heb opgestoken". NA DE REVUE is Corry Brokken met haar Combo gaan optreden in Duitsland. Maar ook hier treedt ze nog op. „Het kantoor van Sleeswijk selec teert voor mij de aanbiedingen en zij accepteren alleen wat artistiek en fi nancieel belangwekkend is". „Zeker achter de schermen", zo drukt Corry Brokken het uit, heeft René Sleeswijk ook te maken met haar televisieshows. Haar repertoire bouwt Corry Brokken zelf op. „U moet niet denken dat ik een soort coach heb. Dat kan niet eens, daarvoor ben ik veel te eigenwijs. Ik kies de nummers altijd eerst zelf maar later overleg ik dan met het groepje mensen waaraan ik zoveel te danken heb. Slechts een paar maal heb ik de zin gedaan van een grammofoonplaten maatschappij en een tekst gezongen, waar ik zelf niet achter stond. Het zijn geen successen geworden. Ze praten zo veel maar het publiek is niet achterlijk. „Mylord" mijn enige gouden plaat had toch geen slechte tekst. Een commercieel suCces behoeft echt geen zwakke tekst te hebben". VOORLOPIG ZAL er weinig veran dering komen in Corry Brokkens car rière. Het enige dat nog eens wijziging in haar plannen zou kunnen brengen, is een musical. „Daarin zou ik dol graag zingen. Dat is voor mij het grote ideaal. Mijn einddoel eigenlijk. Maar dan moet er een musical gebracht wor den met een voor mij geschikte hoofd rol. Met minder kan ik toch geen ge noegen nemen?" „Onder vier ogenmet zendingsarts ZONDAG. In de ochtenduren ver zorgt de K.R.O. een H. mis vanuit de Maria Magdalenakerk te Goes in Zee land. 's Middags neemt de N.T.S. een Eurovisie-uitzending over van de bil- jartkampioenschappen, kader 47/1 te Düren (Duitsland) Na het vaste ritueel van Weekjournaal, Journaal en Sport in beeld begint het avondprogramma van de N.C.R.V. met Sweet Sixteen. In de film, „Een kwestie van gezag", komt een corrector door het aankopen van een stethoscoop terecht in een grote- stads-ziekenhuis. In de uitzending „On der vier ogen" zal Jan van Hillo de zendingsarts Dr. J. J. Pilon uit Israël interviewen. Hierna concerteert het Amsterdams Kamerorkest onder leiding van Marinus Voorberg. Uitgevoerd zul len worden het Concerto Grosso in Bes van Willem de Fesch, de Suite Modale voor fluit en strijkorkest van Ernest Bloch met als soliste Elaine Shaffer en de Roemeense Dansen van Bela Bartok. De dagsluiting zal dit keer be staan uit twee gedichten, die zullen worden voorgedragen door Hans Croiset met muzikale begeleiding van gitarist Dick Visser. Het zijn de gedichten „Psalm 24" van Goert Poort en „Totdat hij komt" van W. Schulte Nordholt. Hierna nog het tweede journaal. Film: de jongen met de trompet MAANDAG. Het voorprogramma wordt ingenomen door de twee kerke lijke programma's Logboek 52 en Ken- Jack „Big T" Teagarden, IN JANUARI VAN DIT JAAR overleed een van de beste oude-stijl-trombo nisten die de jazzwereld ooit gekend heeft: Jack Teagarden, de man die de schuif- trombone een waardige piaats in de jazz bezorgd heeft en wiens naam onver brekelijk met die van zijn instrument verbonden is. Hij speelde met alle groten uit de jazzmuziek. „Big T" was zijn bijnaam. In een hotel in New Orleans, de bakermat van de jazz, op gehoorafstand van de music-clubs, stierf de forse Texas- ser, een van de weinige blanken die in de vooroorlogse periode reeds door zijn zwarte collega's als volwaardig jazzmusicus werd erkend. JACK TEAGARDEN, eigenlijk van Indiaanse afkomst, speelde op vijftien jarige leeftijd reeds trombone. In het woelige New Orleans speelde hij met nagenoeg alle orkesten van naam. Hij had een volkomen eigen stijl. In tegen stelling tot Ory, of later Trummy Young bezat Jack behalve een grote techniek ook een prachtige toon. De klank van zijn trombone was uit dui zenden te herkennen en aan hem is het te danken dat de schuiftrombone die aanvankelijk in de oude-stijljazz slechts de rol van halfbegeleidingsinstrument gespeeld had als volwaardig solo- instrument werd erkend. TEAGARDEN speelde bij ontelbare combos en orkesten. Hoogtepunten uit zijn loopbaan waren de jaren waarin hij met Louis Armstrong speelde (na de tweede wereldoorlog) en daarvoor met Bud Freeman and his Chicagoans, met Frank Trumbauer en later in de moderne periode met de orkesten van Bobbie Hackett. Corry Brokken en een showballet tijdens de repetitie van een van haar televisieshows. TEAGARDEN WAS een hypermuzi- kaal mens. In tegenstelling tot vele andere oudere jazzmusici werd hij ook bijzonder gewaardeerd door de moder nisten. Vooral door zijn toonvorming, zijn beheersing, zijn techniek en stijl opvatting oogstte Jack grote waarde ring. Down Beatpoll-winnaar 1963 Jai Jai Johnson zei van hem: „Jack is de grootste!" Sophie Tucker, die hij op haar beroemdste plaat (My Yiddisehe Mama") heeft begeleid, zei toen haar het bericht van zijn dood bereikte: „De jazz heeft in hem een groot man ver loren; iemand die onvervangbaar is!" Jack „Big T" Teagarden is niet al leen als trombonist beroemd geworden. Zo mogelijk nog meer succes oogstte hij met zijn zang. De typische hese stem, het wat dromerige zingen van Teagarden maakten hem wereldbe roemd. Vooral de duetten met Arm strong waren kostelijk. Big T's „Basin Street Blues" werd een wereldsucces. OP COLUMBIA is een nieuwe lang speelplaat van Jack Teagarden op de markt gekomen. „King of Blues trom bone" is de titel van deze plaat, waar op Teagarden te horen is met de orkes ten van Frankie Trumbauer, Bud Free man en met zijn eigen combo en or kest, waarin zijn broer Charlie Teagar den dikwijls trompet en zijn zuster Norma piano speelde. Alle opnamen op deze plaat zijn uit de jaren 1935-1940, een zeer vruchtbare periode van deze beroemde trombonist. „Got no money, cloth or shoes, but it can't go wrong, 'cause I play the blues" zingt Teagarden in het ope ningsnummer van deze plaat. Andere nummers die de jazzliefhebber zullen doen watertanden zijn „Ain't Misbeha- vin' ,,'s Wonderful", „Somebody loves me", „Beale Street Blues" en het bekende „Shi-me-sha-wobble". Behalve de trombone van „Big T" klinken in deze nummers de tenoren van Freeman en Ceceres, de klarinet ten van Pee Wee Russell, Artie Shaw en Matlock, alt van Trumbauer, de gi taar van Eddie Condon en de bas van Art Miller. Het nieuwe album, een herpersing van vele 78-toerenplaten, is een postu me hulde aan de man, die de trom bone een heel eigen plaats in de jazz gaf en wiens muzikale verdiensten zeer groot te noemen zijn: The King of Blues trombone. Label- Columbia Epic Series 33 SX- 1573. Waardering: Zeer goed tot uit stekend. OOK VAN ONS Nederlands Dutch Swing College verscheen een nieuwe (oude) plaat. Onder de titel „Grand Gala Populair" brengt Philips een 25 cm. langspeler uit met oude opnamen van de band van vóór het vertrek van Peter Schilperoort. De D.S.C., die des tijds in een stijl musiceerde waarin die van nu nagenoeg niet meer te herken nen valt speelt op deze plaat in de bijna legendarische bezetting: Schilperoort (klarinet), Dim Kesber (klarinet en sopraan), Wybe Buma (trompet), Wim Kolstee (trombone), Joop Schrier (piano), Arie Ligthart (banjo), Bob van Oven (bas) en Andre Westendorp (slagwerk). In enkele num mers spelen zelfs Kees van Dorsser (trompet) en Koos Mak (tuba) nog mee. Opnamen dus uit de vroeg-vijftiger jaren, waaronder kasstukken als de „Weary Blues" „See see rider", „Jazz me blues", „Them there eyes" en „Canal Street blues". In de Nederlandse jazz zijn deze op namen al bijna van historische beteke nis. Label Philips 625 158 QR. Uitgave: Phonogram. Waardering: goed. „REMEMBERING Big Bill Broonzy, the greatest minstrel of the authentic blues", is de titel van een waardevolle langspeelplaat met opnamen van deze in 1958 overleden blueszanger. Big Bill Broonzy was een van de be langrijkste en meest produktieve blues zangers in het oude genre. Hij was nog een van de primitieven, wiens blues zang de noodkreten van de negerslaaf uit het zuiden in zich heeft en wiens zang niet door gaafheid, techniek of gladde maniertjes, maar door robuuste eerlijkheid gekenmerkt wordt. Een waardevol bezit, dit album van Big Bill Broonzy, met authentieke blues als „Trouble in mind", „John Henry", „Tomorrow" en „Walkin' down a lone some road". Big Bill Broonzy zingt de echte coun- tryblues, een van de eerste jazzvor- men, die mede tot basis van de hele verdere jazzevolutie heeft gediend. J-.abel Mercury 125 333 MCL. Waar dering: goed tot zeer goed. merk. Na het Journaal komt eerst de Boerenpartij aan de beurt in de zend tijd voor de politieke partijen. In het korte filmpje voor de hoofdfilm zullen Chinese variété-artiesten van topklas se optreden. Deze film is een reportage van de viering van het Chinese nieuw jaar op 12-15 januari. In de hoofdfilm: De jongeman met de trompet, kunnen we Kirk Douglas en Doris Day in de hoofdrollen zien. Black Martin, een weesjongen, blijkt een bijzonder be gaafd muzikaal genie te zijn. Hij krijgt de gelegenheid muziekonderwijs te vol gen en kiest de trompet als lievelings instrument. Bij het opbouwen van zijn carrière maakt hij kenni's met een pia nist en een zangeresje. Het trio wordt bijzonder goede vrienden, doch van lief de is bij Black Martin geen sprake, zolang hij nog moet werken aan de op bouw van zijn carrière. Enige jaren la ter is het zover en treedt Martin in het huwelijk, doch niet met het zangeresje. Dit huwelijk mislukt en Martin raakt aan de drank en daardoor volkomen aan lager wal. Zijn twee vrienden van vroeger vinden hem terug in een hos pitaal voor alkoholici in een vreselijke lichamelijke toestand. Zij trekken zich zijn lot aan. Hoewel in de bioscoop niet gebruikelijk, zet de teevee ons na deze hoofdfilm weer een kort filmje voor nl. Jivaro, dat handelt over kop pensnellers. Het tweede journaal kan U dan hopelijk nog enigszins bedrijp maken. Kolder in „Jan en Alleman" DINSDAG, 's Middags schooltele visie, speciaal bestemd voor de Protes tants-Christelijke scholen met als titel: De boog staat gespannen. Het confron teert ons met de moderne zending en haar consequenties. Het avondprogram ma verzorgd door de K.R.O. begint met „Kijk op kunst", waarna het Journaal en een aflevering van de actualiteiten rubriek Brandpunt. Jan Blaaser presen teert hierna zijn show: Jan en Alleman. Het is verbazingwekkend met hoe wei nig middelen Jan Blaaser een kort pro grammaatje in elkaar kan zetten. Al tijd weet hij de juiste toon te treffen. De juiste mop op tijd te debiteren en zeer goed het slemielerige mannetje te spelen, dat altijd weer de lachlust op wekt. De vaste medewerkers Tonny Huurdeman en Sacha Denisent zullen ook weer van de partij zijn. Na deze kolder de tweede aflevering van de do cumentaire over bejaarden met als ti tel: Zij leefden lang en gelukkig, van Ad Zonneveld. Hitchcock, de aartsgrie- zelaar, houdt ons weer 50 minuten vol spanning bezig met zijn aflevering Hoogspel, waarna in plaats van de epi loog een forum zal worden gehouden over de opvoering van Der Stellvertre- ter. Na de behandeling van het stuk door Herman Wigbolt voor de VARA- televisie, voelt de K.R.O. zich wel ge noodzaakt enige dingen en zaken juister te formuleren als ook juister te stellen. Als het forum niet wordt afgebroken juist als het zijn hoogtepunt heeft be reikt, kunnen we misschien nog een spannend einde krijgen voor het naar bed gaan. Echtpaar Hoving in Cabaret kroniek WOENSDAG. Er is voor deze woens dagavond een dubbelprogramma opge steld. Welk programma zal worden uit gezonden, hangt af van de voetbalwed strijd Borussia Dortmund-Milaan. Zal deze worden uitgezonden of niet? In dien de wedstrijd wordt uitgezonden, wordt het programma als volgt: des middags voor de kinderen Kabouter Kandelaar en een bezoek aan het pop penmuseum van Guido van Deth in Den Haag. Van half acht tot kwart over ne gen de voetbalwedstrijd, waarna Wim lbo zijn cabaretkroniek presenteert. Speciale gasten zijn dit keer: Marijke en Sieto Hoving, Réné Frank, Frans Halsema en Enny Mols-de Leeuwe. Wim van de Velde neemt ons dan nog mee naar Pakistan in zijn 2de afleve ring van Wedloop om morgen. Speciaal de beoefening van de landbouw, die er nog geschiedt op erbarmelijke wijze, zal worden getoond. Indien de wedstrijd niet wordt uitge zonden: het kinderprogramma blijft vanzelfsprekend ongewijzigd, doch het avondprogramma begint dan met een verfilmd reisverhaal van Emile van Moerkerken: IJsland zonder ijs. Na het Journaal een documentaire van Bouke Poelstra: Tussen Elbe en Oder, gevolgd door Cabaretkroniek van Wim lbo en Wedloop om Morgen van Wim van de Velde. Tot slot dan nog „Ziek zijn, be ter worden" van dr. A. C. v. Swol, Het meisjeskoor „Sweet Sixteen" U zondagavond op z'n Japans. voorafgegaan door het medisch jour naal. Hierna nog het tweede journaal. Documentaire kinderadoptie DONDERDAG. In het vrouwenpro gramma eerst „In Ogenschouw", waar na 2 x 5 =10, een cursus handenarbeid en tot slot „Annetje is de bruid", waar in alle gegevens verwerkt zijn van da kosten, die een huwelijk met zich mee brengt. Weer eerst die hinderlijke pau ze voor de moeders om hun kinderen van school te halen, waarna een kwar tiertje voor de kleuters. Het avondpro gramma begint met de Flintstones en na het journaal een aflevering van Brandpunt. In de documentaire „Adop tie" zal men proberen enig licht te wer pen op de wegen die men volgen moet om een kind te adopteren en daarbij zal men zeker niet vergeten u te wijzen op de vele teleurstellingen, die adoptie gezinnen zullen ondervinden bij het gaan van de wettelijk voorgeschreven weg. Aan het einde wacht echter dan bekroning: een kind, dat uw hulp en liefde zo nodig heeft. Het t.v.-spel van vanavond is getiteld: Brieven van een dichter. Een vreemde oude dame is vroeger de minnares geweest van een jonge dichter, die haar al zijn brieven en werken heeft nagelaten. De oude da me wil deze brieven niet aan de open baarheid prijsgeven. Als dan ook een schrijver (Jan Retèl) op slinkse wijze probeert door te dringen tot de oude dame, stelt zij alles in het werk om de schrijver op een dwaalspoor te bren gen. Zij weet echter ook nog de belang stelling van de schrijver voor haar nicht (Caro van Eyck) op te wekken. Voor de rol van de oude vrouw heeft Luc van Gent, de regisseur, de mede werking weten te verkrijgen van Me vrouw Royaards-Sandberg, bij de oude ren beslist geen onbekende. Na dit t.v.- spel de epiloog en tot slot het journaal. „Kijk die Rijk" met Donna Hightower VRIJDAG. In het voorprogramma zal Lonneke Hoogland weer het programma Rooster presenteren. Na het Journaal en Televizier, het Surinaams program ma Mackintosh met het orkest van Max Woiski jr. Te gast zijn de Marichica's. Kijk die Rijk, is voor een keer ver plaatst van de zaterdag naar de vrij dag. Vorige week moest hij plaats ma ken voor Sammy Davis jr. In de Kijk die Rijk-show is altijd slechts één gast. Ditmaal is het de bekende jazz-zange- res Donna Hightower, Amerikaanse van geboorte, doch sinds haar huwelijk woonachtig in België. Willem Duys zal dan weer „Voor de vuist weg" men sen de gelegenheid geven voor de ca mera's op te treden. Het einde is ge steld op 23.10 doch met Willem Duyt kunnen we van alles verwachten. Afscheid van Swiebertje ZATERDAG. De NRCV start de uit zending met het programma „Onder de Loep", een postzegelrubriek, waarin nu de dieren, die op postzegels voor komen worden behandeld. „Alles draait om moeder" met de aflevering: Angst avond. In het Jeugdforum laat Prof. Diepenhorst de schooljeugd aan het woord en hoopt hij een aantal goede opmerkingen te horen over hetgeen da jongelui veranderd zouden willen zien op het lesrooster der middelbare scho len. Walt Disney levert daarna twee korte filmpjes. Als eerste „De oude mo len", waarna „Ferdinand de Stier". Han Rensenbrink komt weer met zijn dieren in het programma „Dier in het vizier". Alle kinderen en grote men sen zullen inmiddels wel weer klaar zitten om Swiebertje te ontvangen. Het is de laatste keer in dit seizoen, dat hij op het scherm komt. Wij geloven, dat wij namens velen spreken: Wacht niet te lang, want we zullen hem zo mis sen! Het avondprogramma begint met Barend de Beer en een aflevering van Lassie, getiteld: Het kalf. Na het jour naal en Memo een aflevering van de Beverley Hillbillies. In Capriolen, dat onder regie staat van Pi Scheffer kun nen we als gasten aantreffen Kat ja Berentsen, Manuella Tiena, Willie Schobbe en Nelly Frijda. In „Hoe be staat het" zal George Noordhof het vlooientheater uit de doeken doen. Het satirisch programma „Wat een we reld", zal weer verzorgd worden door het drietal: Jaap Molenaar, Dick van Bommel en Fred Benavente. Morgen is het zondag en het tweede journaal slui ten deze TV-week.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 18