DE J APO NETTE W asmiddelenchaos Bewaren maar c H I E R I S D A N Chanel „Gestrikt" door huisvrouw kan er geen wijs meer uit DE BRUG VAN KWAKELDANUS mmm Geraffineerd broodbeleg i ZATERDAG 11 APRIL 1964 4- Erbij PAGINA KIND VOOR HET Cri Stellweg Jan Nelissen Het glazen paardje Marjon Koch-Ketelaar Misschien heeft u de schoonmaak al achter de rug. Misschien zit u er nog middenin. Hoe het ook zij, de schortenfabrikanten heb ben aan u gedacht. De modellen zijn dit jaar fleu riger en modieuzer dan ooit. Helemaal erop afgestemd om u ondanks alle huis houdelijke rompslomp zo charmant mogelijk voor de dag te laten komen. „Even m'n schort afdoen", i9 een uitdrukking die zo lang zamerhand tot het verleden gaat behoren. Want in deze schorten mag u gezien wor den. Het schort krijgt steeds meer het uiterlijk van een jurk. Raakt ook onder- heviger aan mode. Nederlands sehortenspecia- list Favorita bracht vorig jaar al een kleine revolutie te weeg door terlenka té ge bruiken voor zijn huishoud - kleding. Dit jaar lanceert de Twentse katoenindustrie Van Heek Co, die achter dit merk schuilgaat, de „japo- nette": dusters en band schortjes in panel dessin. Een schot in de modieuze roos. Want de panel twee ge lijke lapjes stof op precies dezelfde manier bedrukt is ook voor de zomerjurkjes voor de vrouw dit seizoen hoog mode. De schorten en dusters met dit frisse bloemdessin worden voor respectievelijk zes en elf gulden aan de klant ge bracht. Uit Favorita poplin werd een collectie cocktailschort jes samengesteld met een bedrukte zoomgamering van wijnflessen en fruit. Erg praktisch zijn deze modellen niet. Ze bedekken maar half de rok en hebben geen bovenstukje. Bovendien heeft poplin het nadeel, dat vet vlekken er bijna niet zijn uit te krijgen. Nu is het eeker waar, dat het schort van tegenwoordig aan lich tere eisen mag voldoen dan dat van vroeger. De moderne huisvrouw heeft het zoveel gemakkelijker dan haar moeder. Ze heeft allerlei elektrische „hulpjes" tot haar beschikking, die haar huishoudelijk werk aanzien lijk verlichten als de stof zuiger, wasmachine, automa tische vloerwrijver. Zeep en soda zijn gedeeltelijk ver vangen door zelfwerken de was- en boenmiddelen. Ook de moderne woning is minder bewerkelijk. Boven dien wil de huisvrouw er ook in haar werk aantrekke lijk uitzien. Ze haat het er als een huissloof bij te lopen, aan huishoudelijke vlijt ten onder te gaan. Allemaal redenen om haar beroeps kleding, het schort, een modieuze toets te geven. De schortenmode, na de oorlog schoorvoetend inge zet met de lancering van bonte fantasieschortjes, ver overde de huisvrouw op slag met de duster. Het nieuwtje, overgewaaid uit Amerika, Japonette in paneldessin. Model Favorita. werd op slag een rage. Het klassieke jasschort verdween naar de achtergrond. De duster heeft sinds dat ge slaagde debuut nog niets aan populariteit ingeboet. Van de 200.000 schorten, die jaar lijks in Nederland worden verkocht, is ruim de helft van dit model. Favorita brengt dit jaar dusters in frisse bloem- en streepdes- sins met glanseffect en met of zonder mouw. Ze zijn er ook in terlenka-kwaliteit. Het grote voordeel van dit stevige en toch soepele materiaal is, dat het in een wip droogt en slechts licht gestreken behoeft te worden. De Nederlandse huisvrouw heeft duidelijk gekozen voor het modieuze schort. Dat pleit voor haar modebewust heid. Aan de schortenfabri kanten de eer aan die be langrijke vorming te hebben meegewerkt. Een nieuw schoonheidsmiddel heeft Amerika veroverd: de antirimpellotion. De lotion, die voor de duur van een dag rimpels en kraaiepootjes laat ver dwijnen, is samengesteld uit de eiwit ten van koeiebloed. Dit deelt het be kende Amerikaanse weekblad Time mee. Het produkt is op de markt ge bracht door de schoonheidsindustrie He- lene Curtis te Chicago en zal over eni ge maanden ook in Nederland worden geïntroduceerd. De lotionflesjes, met een inhoud van 20 gezichtsbeurten, kosten 5 dollar. Die voor Nederlandse begrippen nogal kost bare prijs vindt zijn oorzaak niet in de samenstelling van het produkt, wèl in de exorbitant hoge advertentiekosten die aan het nieuwe schoonheidsmid del zijn besteed. De lotion, die in acht minuten haar werk doet, is niet op het gezicht te zien. De werking ervan kan Wat hebben we vandaag op brood? In veel huisgezinnen zal die vraag tel kens weer opnieuw worden gesteld, wanneer de jeugd hongerig uit school thuiskomt. Ook de kunst van de keuze van het broodbeleg vertoont tal van fijne puntjes, al is het wel zo, dat nor maal wittebrood tegenwoordig een zo danig uitgebalanceerde samenstelling heeft, dat u er met alle soorten van beleg een goede combinatie mee kan vormen. Bruinbrood echter heeft een eigen karakter: kaas, bacon en lever worst verdienen als beleg op bruin- brood de voorkeur. Bruinbrood ver draagt jam met zo goed: wilt u er toch zoet beleg bij gebruiken, neem dan keukenstroop. Een ei smaakt beter bij wit- dan bij bruinbrood. Er zijn speciale combinaties, die in Nederland tot dusver ongebruikelijk zijn, maar die u eens moet proberen. Een verras sing zal blijken te zijn: krentenbrood met ei, een maanzaadbroodje met smeerleverworst. met twee uur worden verlengd door het gezicht met wat water te besprenke len. Teveel water spoelt de lotion weg. Een regenbuitje kan in dit opzicht ca tastrofaal zijn, want je loopt het risico er gerimpeld uit te komen. De rimpelpreparaten, die tot nu toe op de markt werden gebracht, beperk ten hun werking tot de huid om de ogen. In de Verenigde Staten wordt er door de concurrerende kosmetische in dustrieën dan ook hard aan gewerkt ge- lij kwaardige ontrimpelingspreparaten op de markt te brengen. Een ander opzienbarend nieuwtje is de oorcrème. Deze make-up, „Dear Ear", wordt op de oorlel aangebracht. Er zijn twee tinten: rose-parelmoer en blauw-zilver. De plastic tubes zullen voor ongeveer zeven tot elf gulden ver krijgbaar zijn. De Amerikaanse fabri kant die dit produkt omstreeks mei op de markt wil brengen stelt momenteel een opinie-onderzoek in om te weten hoe zijn crème zal worden ontvangen door de Amerikaanse dames. De fabri kant verwacht, dat speciaal vroüwen die hun haar verven en zij die willen opvallen, ertoe zullen overgaan de oor crème te gebruiken. Hij meent ook, dat het nieuwtje wel in de smaak zal val len bij de tieners. Het is niet bekend of de make-up kissproof is. Veel merken, nog veel meer verpakkingsformaten, reeksen prijzen en nog ingewikkelder reeksen kortingen, voordeel-, cadeau-, zegel- en puntenacties. Dat is wat de winkelende huisvrouw aantreft wanneer zij in een grote zelfbedieningswinkel staat en een wasmiddel voor de witte was wil kopen. De Nederlandse Huishoudraad wil de huisvrouw behulpzaam zijn bij het prijs- en kwaliteit- bewust kiezen en kopen. Omdat in driekwart van de Nederlandse gezinnen de grote was nog zelf wordt ge daan, heeft zij een inventarisatie gemaakt van wat er aan synthetische wasmiddelen en aan zelfwerkende zeepwas- middelen wordt aangeboden. Kleine meisjesmode uit Lyon. De jurk jes hebben een lage taille. Het model links is van marineblauw en wit pied de poule. Het jurkje rechts van grijs flanel. Het is bij een poging gebleven. Want de fabrikanten van wasmiddelen heb ben in de loop der jaren kans gezien zo'n chaos in prijzen, kwaliteiten, lok cadeaus en verpakkingen te scheppen, dat de huisvrouw thans nog slechts op een manier haar prijsbewustzijn kan tonen: namelijk door te eisen dat dui delijk uit de doeken wordt gedaan wat zij koopt en wat dat kost. Op eenzelfde dag werden in een be perkt aantal winkels 19 merken syn thetische en 14 merken zelfwerkende zeepwasmiddelen aangetroffen. In to taal waren het echter 62 verschillen de pakken, omdat vele merken in twee of drie formaten verschijnen. De vraag rijst op grond waarvan de huisvrouw haar keuze moet doen. Op het hemels blauw van de korrels, op de textielze- gels, op het porcelein- of bestekmerk je, of doet zij maar een blinde greep uit vertwijfeling, in het besef dat zij nu eenmaal moet wassen Wanneer geen andere redenen de keuze reeds gericht hebben,, zou het dan geen aan beveling verdienen eens naar naar een lage prijs uit te zien? zo vraagt de Huishoudraad zich af. Het kan de helft schelen. Het is namelijk opmerkelijk dat de laaggeprijsde merken hooguit twee verpakkingsformaten kennen en dat zij de enige zijn die geen korting-, cadeau-, reductie- en spaarsysteem kennen. Maar een nauwkeurige prijzenvergelij- king wordt sterk bemoeilijkt door de vele acties en kortingen. Houdt men hiermee rekening, dan kan men glo baal zeggen dat bij vele merken een hoeveelheid wasmiddelen voor 30 li ter sop ca. 40 of 41 cent „netto" kost. Globaal genomen liggen de zeepwas middelen iets lager in prijs dan de synthetische, althans in de. kleinste ver pakking. Het prijsverschil tussen de twee groepen is echter zeer gering en valt bij de grotere formaten praktisch weg. Uit de door haar opgestelde lijst con cludeert de Huishoudraad verder dat het geen algemene regel is dat grotere pakken veel voordeliger zijn dan klei nere. Bij de zelfwerkende zeepwasmid delen bleken grotere verpakkingen na omrekening per 30 liter sop 0,5 tot 2,5 cent goedkoper te zijn. Bij de vele syn thetische wasmiddelen varieèrde dit voordeel ook van 0,5 tot 2 cent per 30 liter, maar bij enkele grote merken kwamen prijsvoordelen van 5 tot 8 cent. per liter sop voor. Trouwens, bij meer dan een merk was de prijsopbouw voor de verschil lende formaten nogal eigenaardig, zo dat het bijvoorbeeld kan gebeuren dat het 60 liter pak veel goedkoper is dan het kleinere of het grotere. Een prijs vergelijking tussen kleinere en grotere pakken van hetzelfde merk wordt bo vendien vaak vertroebeld door (tijde lijke) acties, die niet voor alle for maten gelijk zijn. Wanneer men voor het merk van zijn voorkeur de voor deligste verpakking wil kiezen, blijft het rekenen. Chanel schreef de Parijse vrouw be gin 1964 voor dat ze zich zou laten strikken. En omdat Chanel een van de toonaangevende modeontwerpsters is, liet menige vrouw zich zonder protest strikken. Het gebeurt overigens op een charmante manier. Daar hebben de Parisiennes een handje van: met weinig materiaal een groot effect. Het strikken gebeurt door een strik breed en lang werpig die er in Parijs helemaal „in" is. We weten dat omroepster Ageeth Scherphuis er al een in haar bezit heeft (uit Parijs), maar nog niet voor het scherm wil dragen „omdat de men sen zo gauw iets gek vinden". Men moet er niet al te kort haar voor hebben, want hij wordt achter op het hoofd, net even boven de nek, in het haar gespeld. Van voren gezien heeft het een grap pig effect, want de zijkanten van de strik steken net even buiten het hoofd uit. Ook van achteren bepaalt hij een groot deel van het haar. Overigens: de strik is nog niet in Nederland te krij gen, maar een paar handige vingers maken gauw zoiets. En er zijn nog meer mogelijkheden mee te bedenken. Als garnering op een bloese (daar waar de man zijn das strikt) en in het midden van een ceintuur. Omdat het lente geworden is moet er van alles gebeuren aan dingen waaraan lang niets gebeurd is omdat het winter en de tijd van non-aktiviteiten was. Nu de lente een feit is ben ik naar mijn bureautje gegaan om het geheel en al uit te halen, niet om er weer meer in te stoppen, bij te proppen. Er zitten ongelooflijk veel laatjes in mijn bureautje, klepjes en schuifjes. In vijf maanden hadden driekwart van de in houd en ik elkaar niet gezien. In veel gevallen was de hernieuwde kennis making een verrassing. De lente is een zinvol seizoen, het brengt uithalen van laden met zich mee en daarmee leerzame confrontatie .met eigen slordigheid, behoudzucht en eigenaardigheden. Waarom moest ik 7.50 uitgeven voor een nieuwe zonne bril? Achter een stapeltje brieven ligt de oude, waarvan ik met grote stellig heid wist hem verloren te hebben: in de bus naar Oisterwijk. Wat moet dit kinderkiesje hier tussen de losse pas munt van over de grens? Ik moest het zo nodig bewaren. Een kies van een kind! Zoiets doet men toch niet wegI Het zal t.z.t. een tedere herinnering zijn aan een jonkheid die zich tussen deze muren ontwikkelde. Maar er zijn hier drie jonkheidjes in ontwikkeling en bij welke past dit kies je? Ik weet 't niet meer. Is het eigenlijk wel zo be langrijk kiesjes te bewaren? Is de her innering aan een geheven kindergezicht dat benauwd de rose mondholte open sperde om het wiebelende kiesje daar binnen te tonen niet het belangrijkste? Hier staat een potje O.I. inkt en daar ligt een fraai schrift met zwaar, glad papier. Die werden hierin gezet omdat ik droomde van een vruchtbare teken vrijetijdsbesteding. De attributen waren snel genoeg ter plaatse, maar de inspi ratie, de tijd en de moed om de droom vorm te geven zijn nooit gearriveerd, zijn blijven steken tussen telefoon aan nemen, appeltaart bakken, de was en een trein halen. Een stapel tijdschrif ten. Mooie, kleurige bladen. Wat moest ik ermee? Bewaren, er stonden fijne verhalen in over Pakistan en Hongkong. Ik heb gedacht dat het de moeite waard was ze t.z.t. nog eens te lezen. Maar ik heb me vergist. In vijf maanden zijn er andere verhalen geboren, over de Sahara en Peru en ook weer over Pakistan. Ze hebben die uit de kleurige tijdschriftjes alweer overvleugeld in nieuwswaarde, in beschrijving ook. Foto's liggen in alle laatjes, overal foto's op, tussen en onder. Met elk er van was ik blij. Met elk ervan ben ik nog blij. Ze verliezen hun waarde niet. Ze hebben momenten uit perioden van mensenlevens vastgelegd, dat is de moeite en zal het altijd blijven. Daarom moeten ze bijeen in een nieuw album- pjehet hoeveelste? Drie aanstekers vind ik en geen van alle functioneert. Maar het zijn zulke mooie of dierbare aanstekers, ik kan ze niet weggooien. Maar wat te doen met een gipsafdruk van de eigen onderkaak? Wat met het krakerig verdroogde takje Lelietje-van- Dalen (ach ja) en de pluk krullerig haar in het suikerzakje (van wie nou toch ook weerde kapotte bril waarvan het montuur nog zo aardig is, de ge broken vulpen waarvan de pen nog goed en achttien karaats, het recept voor een teenagerflipWdt met de brief van mijn 'grootmoeder, in 1906 geschreven aan mijn moeder en met recepten vol Eyerdoojers en twee kan zoete melk en een lood gelatine hier, eenige fraaye appelen daar? Laten lig gen maar? Opnieuw en netjes rang schikken in de laatjes? Opbergen? Tot eens, t.z.t., de dag komt waarop het de taak van mijn dochter zal zijn dit alles te ordenen en zij mijn brieven op haar beurt overhevelt naar de laden van haar bureau met tedere herineringen, met staaltjes van menselijke behoud zucht, slordigheid, eigenaardigheden Heel, heel lang geleden was er een dorpje (het bestaat nu allang niet meer), waar een riviertje middendoor liep en dat was erg lastig. „We moeten een brug bouwen", dachten de mensen en als de mensen in die tijd zo iets dachten, dan déden ze het ook. Ze sleepten stenen, zand en palen aan en begonnen te bouwen. In die tijd werkten de mensen erg hard en ze vonden het leuk ook en de brug groeide dan ook snel en werd erg mooi. Iedere dag kwamen aan beide kanten van het riviertje mensen staan en dan keken ze vol trots naar hun brug. Maar o wee, eens op een dag. de brug was bijna klaar, kwamen de men sen weer eens kijken. Maar.er was geen brug meer. Hij was weg, hele maal weg. Er lag zelfs geen paal meer en je kon niet eens meer iets zien van het graven in de grond. Niemand snap te er iets van en de mensen konden wel huilen van verdriet. De burge meester ook. Dat was best te begrij pen, want de mensen wilden graag op een gemakkelijke manier naar de over kant komen en niet eerst twee uur om lopen of in een klein, -wankel roei bootje de rivier oversteken. Goede raad was duur en de burge meester liet alle raadsleden bij zich komen, nadat hij zorgvuldig zijn tra nen gedroogd en zijn neus afgeveegd had. Er werd heel lang en heel ern stig gepraat en eindelijk werd beslo ten dat alle raadsleden met een zak langs de huizen zouden lopen om geld voor een nieuwe brug op te halen. De burgemeester en zijn vrouw zouden dan samen het geld tellen. De raads leden deden hun best, de mensen van het dorp gaven veel en de burgemees ter en zijn vrouw maakten elkaar steeds in de war met tellen en na een maand begon men wéér met het bou wen van een brug. Ook deze brug werd steeds mooier en de dorpelingen keken al gauw weer vol trots naar hun brug, die gemaakt werd van hun geld. Maar och arme, op een dag, het i3 haast niet te geloven, maar het is zo, kwamen de mensen weer voor niets naar de brug kijken. Hij was voor de tweede keer verdwenen.Nu huilde niet alleen de burgemeester, maar ook alle raadsleden en de meeste dorpe lingen, maar ja, daar kwam de brug niet mee terug! Wéér wilden de raads leden, na hun tranen en hun neus ge droogd te hebben, met een geldzak langs de huizen gaan. Maar de dorpe lingen gaven geen cent meer. „We blij ven niet aan de gang", mopperden ze, „het wordt ons te duur. Nee, beste raadsleden, zeg maar aan de burge meester dat hijzelf een nieuwe brug mag betalen." Nu was de burgemees ter een heel goede man, maar beta len deed hij niet graag en er werd dan ook niet voor de derde keer met een brug begonnen. Wel begonnen de bur gers te mopperen en dat was een naar gehoor. Somber zat de burgemeester dan ook steeds in zijn kamer en hij wilde niemand meer ontvangen. Maar op een dag stond er zo maar opeens een heel lelijk en heel oud man netje voor de burgemeester en dat ventje sprak met een akelige piep stem: „Meneer de burgemeester, ik ben Kwakeldanus en ik ben de over grootvader van het riviertje dat dwars door uw dorp loopt. U heeft steeds ge probeerd om een brug te bouwen, maar die bruggen heb ik weggehaald als ze bijna klaar waren". De burgemeester werd vuurrood en doldriftig en hij sprong op van zijn stoel om het man netje te grijpen. Maar hé, het was ver dwenen en de burgemeester hoorde al leen nog maar zijn stem en die leek wel van onder de vloer te komen. „Nee, meneer de burgemeester", zei de stem, „u kunt me heus niet pakken. Wees nu verstandig en luister naar mij". Hijgend van woede ging de burge meester weer zitten en het nare stem metje van Kwakeldanus zei: „Ik zal vandaag een mooie brug over de ri vier maken, dan kunnen de mensen van uw dorp vanmiddag nog naar de overkant lopen. Maar.als ze over de brug willen moeten ze een stuiver in het water gooien. Onthoudt u dat goed, ze moeten een stuiver in het wa ter gooien! U hoeft alleen maar ja te zeggen en ik ben al bezig met de brug". Nu de burgemeester hoefde niet lang na te denken, want hij' schudde heftig met zijn hoofd en riep: „Jaaa, jajaja. Natuurlijk wil ik dat u een brug bouwt. Alleen, ik kan niet geloven dat u zo gauw een hele brug klaar heeft". „O, „laat u maar vast aan de mensen ver tellen dat ze voortaan een stuiver moe ten betalen om over de brug te ko men. en denk eraan, wie niet betaalt zal er spijt van krijgen. Het mannetje praatte niet meer en omdat de burgemeester begreep dat zijn vreemde gast weg was, liet hij gauw de veldwachter rond gaan in het dorp om het grote nieuws overal be kend te maken. In het begin wilde nie mand het geloven, maar.het man netje hield woord en 's middags lag er een splinternieuwe schitterende brug over de rivier. De mensen stapten er vrolijk overheen en die dag regende het stuivertjes in het water. Maar al heel gauw gingen de mensen moppe ren, dat ze het grote onzin vonden om hun goede geld in het water te gooi en. „We scheiden ermee uit", riepen ze. Maar ze waren toch wel een beet je bang om dat te doen, want de bur gemeester had ze ernstig voor het vreemde mannetje gewaarschuwd. Op een dag kwam er een vreemdeling in het dorp en die hoorde dat hij een stuiver in de rivier zou moeten gooien om de brug te mogen gebruiken. „Dat vertik ik", riep hij hard en dat hoor den een paar dorpelingen en die ver telden overal verder, dat de vreemde ling de brug zou oversteken zonder te betalen. Al gauw stond het bij de brug dan ook zwart van het volk, want ze waren allemaal nieuwsgierig of er iets zou gaan gebeuren. En daar kwam de vreemdeling, vrolijk fluitend en trots rondkijkend, al aan. Hij stapte flink over de brug en gooide geen stui ver in het water. Plotseling klonk er een geweldig ge kraak. Iedereen schrok geweldig. Met een angstige schreeuw viel de vreem deling dwars door de vloer van de brug in het water van de rivier. Het scheel de maar weinig of de man was ver dronken. Gelukkig werd hij op het nip pertje gered. O, wat was die man gauw uit het dorp verdwenen. Hij kwam er nooit meer terug En wat deden de dorpelingen? Die hebben nooit meer gemopperd en betaalden voortaan trouw hun stuiver aan Kwakeldanus. Er staat een huisje in Den Haag Daar woont een tovenaar Die tovenaar die tovert graag Je vindt van alles daar Zo tovert hij een koekepan Die zelf van alles bakken kan Een klok die tikt en ook nog praat Een egel die hij dansen laat Maar het mooist van alles is een paard Een paardje van fijn glas Een paardje met een glazen staart Het staat er nog maar pas Het glazen paardje brengt geluk En daarom staat het daar Dat glazen beestje mag nóóit stuk Want dat is vreeslijk naar Maar als het ooit kapot mocht gaan Dan heeft hij wonderlijm Dat heeft hij in een kastje staan En 't is een groot geheim Geen mens weet van het glazen paard En van de wonderlijm En daarom is het beest veel waard En 't is een groot geheim.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19