Ook spanningen tussen Irene en haar D.K.W. HET WEER Koningin was onvermoeibaar bij bezoek aan pyramiden der Azteken Hevige strijd in deel van Zuid-Celebes Nog geen akkoord in de Belgische artsenstaking Kinderziekten in België btcMi&ogm UI R1 [1 tt r* x Paus boos op vader van Carlos AUTOSHOW „We gaan wet op burgerrechten aannemen" Kans op akkoord groter geworden Kamerlid vraagt om opdracht aan Ivens Besprekingen schijnen moeilijk te zijn Momentopnamen uit Mexico TELSTAR - F0REH0LTE GHRISTIAANSE ejoreijou uuy. SPECIALE SHOW van de nieuwste FORD-MODELLEN 1964 W. A. YERW0ERD en ZONEN 49e JAARGANG NUMMER 133 ZATERDAG 11 APRIL 1964 President Johnson: ZONDAG 2.30 uur N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN VERBOUWINGSUITVERKOOP VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDR. Meer bewolking H uurcompensatie Kroesjtsjev te lang in Hongarije Pagina 3 Vakbonden In de krant van heden: Sport 9 ~C>é GARAGE COIFFURES DE VRIES KOLEN dagblad voor velsen.ijmuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving Het woord is aan Tientallen kleuren en dessins 37.50 tot 145.— p.m. 3.80 m. breed MARKTPLEIN (Van onze correspondent) PARIJS. De vader van prinses Irene's verloofde, prins Xavier de Bourbon- Parma, moet dezer dagen een persoonlijke brief van paus Paulus VI hebben ontvangen waarin de Heilige Vader met verontwaardiging protesteert tegen de wegen die Carlos en Irene vorige week hebben bewandeld om in een privé- audiëntie in bet Vaticaan te worden ontvangen. Deze audiëntie zou op verzoek van Xavier de Bourbon door kardinaal Alfrink zijn aangevraagd. De paus was echter onwetend van het feit dat de koninklijke familie noch de Nederlandse autoriteiten van dit verzoek van de kardinaal in kennis waren gesteld. Kardinaal Alfrink, die uiteraard meende dat Carlos zijn aanstaande schoonfamilie wel van zijn audiëntieplannen in kennis had gesteld, zou intussen de paus zijn excuses hebben aangeboden. toch wel wat te erg was. Carlos zou zich echter niet hebben laten bepraten en in elk geval is hij, zoals men weet, donderdag naar Madrid gevlogen. Irene moet hem vóór zijn vertrek hebben gewaarschuwd dat zij ijlings naar Nederland terug zou keren indien Carlos met haar wensen geen rekening zou willen houden. We laten deze lezing van dit jongste „conflict" uiteraard geheel voor rekening van „Paris-Presse" dat op het gebied van mondaine roddels, indiscreties en andere hofnieuwtjes toch wel vaak over een ver rassend betrouwbare neus blijkt te be schikken. Nu Irene echter wel overvloedig Ook binnen de gelederen van de talrijke Bourbon-families schijnen er trouwens steeds meer stemmen op te gaan tegen de weinig fijnzinnige stijl waarin vader Xa vier en zoon Carlos hun Spaanse hersen schimmen najagen. De hertog van Parma en de graaf van Barcelona, respectievelijk hoofd van de Parma- en de Bourbon dynastie, moeten aan hun ongenoegen heb ben lucht gegeven omdat de Carlisten stelselmatig verzuimen de traditie te eer biedigen door na te laten hun Spaanse troonpretenties eerst aan een familieraad voor te leggen. Als men het Parijse avondblad „Paris- Presse" mag geloven dan zou»de eigen gereidheid van Carlos nu zelfs een ge spannen verhouding met zijn verloofde, prinses Irene, hebben doen ontstaan. Het laatste reisje van Carlos naar Madrid zou hem zijn ingegeven door de wens, niet al leen voor zichzelf maar ook voor zijn aan staande echtgenote een Spaans paspoort te bemachtigen. Irene zou nog gepoogd heb ben hem uit te leggen dat voor een Neder landse prinses zo'n demarche in Madrid WASHINGTON (AP) President John son heeft verklaard dat de emancipatie van de negers een feit moet worden. Hij heeft gezegd, dat zelfs als de wet op de burgerrechten aangenomen wordt, elke Amerikaan zal moeten helpen om haar doeltreffend te maken. „We gaan de wet op de burgerrechten •annemen. Wij moeten ons echter bewust zijn, dat het aannemen van de wet ons alleen nog maar op de helling van de heuvel brengt. De top ligt nog boven ons. Om die top te bereiken zijn samenwerking, goede wil, zedelijke moed, vastbesloten heid, gezond verstand en vaderlandslief de van elke Amerikaan nodig". De Amerikaanse president zei, dat er niets gebeurd is dat zijn regering zal doen afwijken van de koers met be trekking tot aanneming van het wetsont werp. „Totdat het onderwijs geen kleuronder- scheid meer maakt, totdat bij tewerkstel ling niet op kleur wordt gelet, kunnen wij de slaven van hun ketenen bevrijden, maar wij hebben de maatschappij niet bevrijd van kwezelachtigheid. De eman cipatie van de negers is afgekondigd, maar zij is nog geen feit". heeft gedemonstreerd dat zij er niet voor terugdeinst banden te verbreken die haar toch wel na aan het hart moeten liggen, lijkt het niet onmogelijk dat zij die onaf- hankelijksheidzin vandaag of morgen ook nog eens jegens en ten koste van haar toekomstige echtgenoot zal manifesteren. In Madrid heeft de particuliere secreta ris van Carlos volgens Ass. Press ten sterk ste alle berichten ontkend volgens welke Carlos en prinses Irene in het geheim in Rome zouden trouwen. „Wanneer zij trouwen, het doet er niet toe waar, dan zal dat gebeuren in een openbare plechtigheid die prachtig zal zijn en waarbij ongetwijfeld honderden en mis schien zelfs wel duizenden Carlisten, af komstig uit alle delen van Spanje, aan wezig zullen zijn. Dit is niet het huwelijk van een filmsterretje maar dat van een paar van koninklijke bloede. De gehele we reld zal er lang van te voren van op de hoogte worden gebracht", zei de secretaris. Andere Carlisten zeiden te geloven dat het huwelijk in Parijs of anders in Pam plona zou worden voltrokken. Pamplona, in Noord-Spanje niet ver van de Franse grens, is het voornaamste cen trum van het Carlisme in Spanje. Hoewel de Nederlandse regering geen verantwoording meer aanvaardt voor het doen en laten van prinses Irene, blijft de Nederlandse veiligheidsdienst haar be waken. Twee Nederlandse rechercheurs blijven in Parijs in haar onmiddellijke na bijheid. Deze bewaking wordt pas opge heven als de prinses zich blijvend in het buitenland vestigt. (VRIENDSCHAPPELIJK) Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL Z23596 Zie adv. op pag. 8. Dealer voor Hkarlem en Omstreken Korte Kleverlaan 30 - 42 - Bloemendaal Telefoon 59311 (3 lijnen) Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weing, maar later toenemende bewolking. Aan de kust hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige overwegend zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag, in de kuststreek bij zee wind iets lager. Volledige weerrapporten op pagina twee. De prettige sfeer, die zo tekenend is voor het bezoek dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix aan Mexico brengen, dreigde gisteren even te worden verstoord, toen de koningin bij een bezoek aan de pyramiden van Teoti- huacan temidden van een grote groep fo tografen en televisieoperateurs de handen in wanhoop omhoog hief, omdat haar ieder uitzicht werd ontnomen door tien tallen ijverige fotografen. Zij poogde de cameramensen te over reden haar een beetje ter wille te zijn, omdat ook zij wel iets van de overblijf selen uit het Mexicaanse verleden wilde zien. Als de koningin toen geweten had dat zij over meer energie beschikte dan deze fotografen, dan had zij haar verzoek ach terwege kunnen laten. Toen zij name lijk onvermoeibaar pyramide na pyrami- de bekeek en daarbij trap-op, trap-af klauterde, bleven journalisten en fotogra fen al spoedig achter. Alleen de Mexicaan se minister van Onderwijs en de direc teur van het nationale instituut voor an tropologie en historie slaagden erin, de vorstin bij te houden. De pyramiden van Teotihuacan liggen ongeveer 50 km. van de Mexicaanse hoofd stad. Zij werden ongeveer 2000 jaar voor Chr. gebouwd door de oorspronkelijke be woners van Mexico, de Azteken. In en om de pyramiden speelde zich het reli gieuze leven van de Azteken af. Nog da- DJAKARTA (Reuter) In het zuiden van Celebes zijn hevige gevechten aan de gang, waarbij Indonesische regerings strijdkrachten een grote militaire opstand pogen neer te slaan. Vliegtuigen van de Indonesische lucht macht bestoken de opstandelingen, die on geveer drieduizend men sterk zijn. De strijd speelt zich voornamelijk af in de buurt van de plaats Pinrang, ten noor den van Makassar. Er wonen daar onge veer achtduizend mensen. De gevechten zijn zondag begonnen na dat twee Indonesische officieren en enkele manschappen in een hinderlaag waren ge vallen en gedood. Onmiddellijk waren ver sterkingen naar de plaats van de overval gezonden. De in opstand gekomen militairen staan onder bevel van een zekere luitenant-kolo nel Mattola. Kolonel Joesoef, de bevelhebber van. het betrokken militaire district, was zondag, vergezeld door een aantal militairen, op weg naar luitenant-kolonel Mattola. om met hem over de veiligheid in Zuid-Cele bes te spreken. Mattola liet toen zijn kolonel en de hem vergezellende militairen in een hinderlaag lopen. Josoef wist on gedeerd te ontkomen. Het Indonesische persbureau Antara meldde vrijdag dat ongeveer 630 militai ren, die onder bevel van luitenant-kolonel Mattola stonden, gevangen zijn genomen of zich hebben overgegeven. Anderen, die nog op vrije voeten zijn, zouden te ken nen hebben gegeven zich ook te willen overgeven. De centrale regering heeft de Siliwangi- divisie ingezet en heeft geharde parachu tisten en grens jagers bevel gegeven de di visie te versterken. De regeringstroepen zouden tweeduizend man achtervolgen die zich aan de zijde van de opstandige luite nant-kolonel Mattola hebben geschaard. Ook duizend volgelingen van de Daroel Is lam-rebel Moezakker zouden in de strijd zijn betrokken. Vliegtuigen van de Indone sische luchtmacht doen reeds enkele dagen aanvallen op de opstandelingen in de heu- veis bij Pinrang. gelijks zijn er archeologen bezig met op gravingen. De kans dat de Stichting van de Arbeid volgende week een akkoord bereikt over de huurcompensatie 1964 is groter gewor den. Hoewel er nog geen algemene over eenstemming bestaat in de werkgroep van de looncommissie uit de stichting, die gis teren bijeen kwam, gelooft men toch wel dat deze te bereiken valt. Over een per centage van 1,3 pet (met een minimum van 2,-) Zijn werkgevers en werkne mers liet wel eens. Ook de datum van in gang 1 januari 1965 schijnt geen probleem op te leveren. De vraag die als twistpunt kan worden gezien betreft de wijze waarop de compensatie zal worden opgenomen in de lonen. Van werknemers zijde wil men de compensatie verwerken in de nieuwe c.a.o.-lonen van volgend jaar. Bij de werkgevers staat men daar gereserveerd tegenover. Zij geven er de voorkeur aan de compensatie als een bij slag te blijven zien. Het Tweede Kamerlid drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) heeft de minister van O.K. en W. gevraagd of het hem bekend is, dat de Nederlandse cineast Joris Ivens kort geleden tijdens een bezoek aan Nederland het verlangen heeft geuit een film over Nederland te maken. Overweegt de minister niet aan deze fil mer van wereldreputatie van overheids wege daartoe een opdracht te verstrekken, vooral ook omdat een dergelijke film van grote betekenis kan zijn om in het bui tenland meer kennis en begrip ten aan zien van ons land en zijn bevolking te wekken?, zo vraagt de heer Voogd. Een gunst van een vriend aannemen is er een bewijzen. Drie platen van het koninklijk bezoek aan Mexico, gemaakt tijdens een avond bij het Ballet Folklorico in het Palacio de Bellas Artes. Koningin Juliana (boven) en Prins Bernhard (midden) lieten dansers en danseressen aan zich voorstellen. Prinses Beatrix besprak intussen met haar vriendin mejuffrouw Lopez Mateos het programma. Rechts op de onderste foto de vrouw van de Mexicaanse president. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Gistermiddag om even na vijf uur zijn op liet kasteeltje Her- toginnendal tussen Brussel en Tervueren besprekingen tussen de Belgische re gering en vertegenwoordigers van de stakende artsen begonnen. Ze moesten dienen om de mogelijkheid vast te stel len, waaronder het in de nacht van 31 maart op 1 april afgebroken gesprek over de toepassing van de nieuwe wet op de ziekenfondsen zou kunnen worden hervat. Het overleg heeft tot na midder nacht geduurd en het zou vanmiddag om twee uur worden voortgezet. Verscheidene malen heeft het bestuur van het Nationaal Verbond van de Fede rale Kamers zich in een der zalen van het kasteel teruggetrokken om zich te beraden. Zoals afgesproken, zijn er door geen van beide partijen communiqué's uitgege ven en hebben de buiten wachtende jour nalisten met enige vage kreten en opmer kingen genoegen moeten nemen. Minister president Lefèvre zei, dat hij „noch optimistisch noch pessimistisch was". Minister van Binnenlandse Zaken Gilson had bij het begin van de bespre kingen gezegd dat hij verwachtte dat de staking begin volgende week beëindigd zou zijn. Dr. Wijnen, de woordvoerder van de art sen, zei daarover, dat hij zichzelf min der profeet achtte, maar hij gaf toe, dat er aan beide zijden een nadrukkelijk ver langen bestaat tot overeenstemming te komen. Inmiddels hebben de zogenaamde socia le partners, dat zijn de vertegenwoordi gers van de zes Belgische ziekenfondsen en de drie vakbonden, elders te Brussel ver gaderd. Na afloop van de bijeenkomst heb ben zij doen weten dat een eventueel ak koord ook voor hen aanvaardbaar zal moe ten zijn en dat zij geen verhoging van de financiële bijdrage van de vakbonden wensten, terwijl zij het opheffen van de LUIK (AFP) In de Belgische provin cies Luik en Luxemburg is melding ge maakt van gevallen van mazelen, rood vonk, waterpokken en bof. De syndicale Artsenkamer van Luik heeft in een com muniqué de ouders van schoolgaande kin deren aangeraden dezen maandag, als de paasvakantie voorbij is, thuis te houden om besmetting te vermijden. staking als een conditie zouden beschou wen voor het nieuwe overleg. Omdat zij straks aan de besprekingen tussen regering en geneesheren zullen moe ten deelnemen, zal op Hertoginnendal met hun verklaring zeker rekening dienen te worden gehouden. De situatie is er dus vandaag een van afwachten. Naar het schijnt ondervinden twee punten van de nieuwe overeenkomst de meeste tegenstand bij de artsen: a. de kosteloze behandeling van bepaalde categorieën oude en arme mensen; b. de strafmaatregelen voor verzuimen in het administratieve beleid van de artsen, dus voor het niet of niet juist invullen van de duizend plus een formulieren voor de ziekenfondsen en dergelijke. De artsen willen wel strafmaatregelen aanvaarden, maar geen gevangenisstraf of al te hoge geldboeten. IJMUIDEN Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten 7 Beurs 7 Effecten en Geldmarkt7 Scheepsberichten 7 Economisch nieuws7 Erbij t/m 24 Kunst 21 Radio en t.v21 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Vrijdag 10 t/m maandag 13 april houden wii een in ons bedrijf KALVERSTRAAT 9. Demonstratiewagens aanwezig. U bent hartelijk welkom van 10 tot 22 uur. Zondag van 10 tot 17 uur. (OFFICIAL FORD-DEALER) Kalverstraat 9 - IJmuiden (O.) a CONTACTLENZEN DESKUNDIGE VOORLICHTING KENNEMERLAAN 92 - IJMUIDEN Telefoon 5072 Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 442# Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 I 1 T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I V I I II I J E""~ E J J E J 1 1 I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10,25. - Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Churton Collins:

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1