Programma op jeugd afgestemd Eerste contact Beverwijk-Neuwied in vriendschappelijke sfeer verlopen Slot Assumburg in Heemskerk kreeg er weer een toren bij Plan voor cultureel centrum in pas gerestaureerde vleugel (uxajje* Koninginnedag IJmuiden-west IJtnuider Harmonie AFBRAAK NA ZES EEUWEN GOEDGEMAAKT gaf première van „Visserij-mars" Oudste Nederlander overleden In de vishal en op zee ederland ZATERDAG 11 APRIL 1964 4 MJ R>ifi Uitgelezen plaats Deense kustvaarder in veiligheid Vlaardinger omgekomen door brand op jacht PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING P. Zwaanswijk Nieuwe Tilburgsche Courant verdwijnt ALUMINIUM JALOEZIEËN snelle levering deskundige plaatsing WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Telefoon 7541 Het bestuur van de Oranjevereniging „IJmuiden-West" heeft bij de samenstel ling van het programma voor Koninginne dag op donderdag 30 april evenals vorige jaren de nadruk gelegd op de kinderfees ten, zodat de jeugd hier vrijwel de gehele dag met diverse attracties aangenaam zal worden beziggehouden. Alleen des avonds is er voor de leden een speciale bioscoop voorstelling in het City theater. De festiviteiten beginnen hier des mor gens om kwart over zeven met een fiet- sen-rally, bestemd voor jongens en meis jes uit de vijfde en zesde klassen van de 13 openbare en bijzondere lagere scho len, welke in IJmuiden-West zijn geves tigd. De start en de finish vinden plaats bij de hervormde kerk aan de Radar straat. Er zijn voor deze rally diverse fraaie prijzen beschikbaar gesteld, hoe wel in verband met het grote aantal leer- lingen niet meer dan vijftien deelnemers van elke school kunnen worden toegela ten. Kinderoptocht Vervolgens vertrekt om tien uur van het Pleiadenplantsoen af een grote kinderop tocht, waarbij voor de deelnemers als eni ge voorwaarde geldt dat zij zich met ver sierde voertuigen opstellen. Dit kunnen dus zowel autopeds en rijwielen, als zeepkisten en kinderwagens zijn. De kinderen moe ten zich bij hun eigen scholen verzamelen, waarna zij zich in groepsverband naar de plaats van vertrek begeven. Er wordt rekening gehouden met onge veer duizend deelnemers, zodat voor elke school één groepsprijs en twee individuele prijzen worden uitgeloofd. De diverse ju ry's zijn samengesteld uit leden van de oudercommissies, die echter niet de deel nemers van hun eigen scholen zullen be oordelen. Wanneer de kinderen op de plaats van vertrek arriveren, is deze ju rering reeds geschied. De cnder leiding van monumentenzorg uitgevoerde restauratie van de zuidoost vleugel van Slot Assumburg, dat sinds 1933 als drukbezochte jeugdherberg is in gericht, is thans zover gevorderd dat een goed beeld kan worden gevormd van de aanwinst die de in oude glorie herstelde vertrekken voor het kasteel betekenen. De restauratie omvat drie grote zalen en vier kamers. De eikenhouten torentrap is geheel vernieuwd. De inmiddels gereed ge komen zalen met hun zware zolderingbal- kèn wachten op hun nieuwe bestemming. Al geruime tijd bestaan er plannen om de nieuwe vleugel voor culturele activitei ten te gebruiken. Daarbij ging men er aanvankelijk van uit dat op dit gebied een samengaan met het jeugdherberg- werk op de voorgrond moest staan. In groeiende mate werd echter uit de IJmond- gemeenten de behoefte gevoeld aan de stichting van een cultureel centrum bin nen de muren van Slot Assumburg. Deze stichting zou zich, in samenwer king met de Nederlandse Jeugdherberg- Centrale als huurder van het kasteel, met de exploitatie van de nieuwe vleugel be lasten. De zuidoost vleugel na de onlangs ge reedgekomen restauratie. De hoek toren rechts heeft zijn oorspronke lijke vorm teruggekregen. Een groot aantal verenigingen heeft al belangstelling getoond voor een onderdak in het pas gerestaureerde gedeelte. Het is echter nog niet zo ver dat, met uitzondering misschien van een enkele zaal alle vertrekken gereed zijn om deze men sen op een passende wijze te ontvangen d.w.z. met een behoorlijke verlichting, ver warming, geluidisolatie en dergelijke nood zakelijke voorzieningen. Naast het onderbrengen van activiteiten van verenigingen die een cultureel of maatschappelijk doel nastreven is het nieu we gedeelte van Slot Assumburg alweer nadat technische voorzieningen zijn aan gebracht een uitgelezen plaats voor het houden van tentoonstellingen, dans- en mu ziekuitvoeringen, voordrachten, handenar- beidcursussen, kadercursussen en disco concerten. De vorige maand in Slot Assumburg georganiseerde expositie van werken van de beeldhouwer N. Betjes en de kunst schilder J. Stam mocht zich in een grote belangsteling verheugen. De bezoekers kwamen niet alleen uit de IJmond maar ook van ver daarbuiten, wel een bewijs dat de combinatie kasteel- kunst haar in vloed niet op het publiek heeft gemist. En al pretendeert Slot Assumburg niet een cultureel middelpunt te worden als het Muiderslot, de gastvrijheid van de Oude Heemskerkse veste zal daar zeker niet minder hartelijk om zijn. Zoals bekend wordt sinds enige tijd door de gemeentebesturen van Beverwijk en het Duitse Neuwied de mogelijkheid on derzocht tot een wederzijdse uitwisseling te geraken, waarbij men zich niet alleen tiot de sport en de cultuur hoopt te be perken. Het ligt namelijk in de bedoeling ook de inwoners .van beide steden zoveel mogelijk in dit contact te betrekken. En het ziet er nu naar uit dat deze plannen een meer dan redelijke kans tot slagen hebben verkregen, omdat het eerste con tact tussen beide gemeentebesturen zeer bevredigend is verlopen. Deze ontmoeting tussen het Beverwijkse college van B. en W. en een delegatie uit Neuwied heeft vrijdagmiddag plaats gehad op het stadhuis „Scheybeek", welk contact zich kenmerkte door een hartelijke en ongedwongen sfeer. Het kleine Duitse gezelschap bestond uit burgemeester H. Peters, wethouder R. Collet en de gemeen teraadsleden F. Schafer, P. Hölzelmann en mejuffrouw H. Kaiser. Deze laatsten vertegenwoordigden elk een der drie poli tieke partijen, die gezamenlijk de eenen dertig zetels van de gemeenteraad bezet ten; te weten S.P.D. 14, C.D.U. 11 en F.D.P. 6. De plaatselijke pers uit Neuwied werd hierbij vertegenwoordigd door de heer F. Stelz. Burgemeester J. G. S. Bruinsma stelde de gasten aan de aanwezigen voor, waar bij hij te kennen gaf zich bijzonder op de komende uitwisseling met deze jonge in dustriestad te verheugen. Spreker gaf daarbij uitdrukking aan zijn wens dat het niet bij vriendelijke woorden zou blijven, maar dat hier straks werkelijk sprake zal zijn van een contact op basis van weder kerigheid. Hierna richtte de burgemeester zich in het Duits tot zijn gasten, waarbij hij zich over hun komst bijzonder verheugd be toonde. De heer Bruinsma verzuimde niet er de nadruk op te leggen, dat bij de komende besprekingen over deze uitwisse ling de bedoeling voorop moet staan de hieraan verbonden kosten zo laag moge lijk te houden, opdat veie inwoners van Beverwijk en Neuwied hun aandeel in deze goede betrekkingen kunnen bijdragen. gelegen" stadje uit, waar hij straks vele Beverwijkers hoopte te ontmoeten. Als kleine herinnering aan. dit bezoek over handigde burgermeester Peters- tenslotte aan de leden van B. en W. een exemplaar Yan het fraai-, uitgevoerde boekwerk „300 .Tahre Neuwied". Hierna werd een verfrissing rondgediend en was men in de gelegenheid tot nadere kennismaking, waarbij de eerste persoon lijke contacten wercien aangeknoopt. De gasten zou heden nog een rondrit door de omgeving van Beverwijk worden aangebo den, waarbij de traditionele rondvaart door de Amsterdamse grachten evenmin ontbreekt. Zondag keert het kleine gezel schap weer naar Neuwied terug. De sleepboot „Schouwenbank" van L. Smit en Co heeft gisteren de Deense kust vaarder „Majluth" naar Rotterdam ge sleept. Het scheepje kreeg vlak voor de ingang van de Nieuwe Waterweg te kam pen met motorstoring doordat de machine kamer door een lek vpl water liep. De 17-jarige matroos Louis Blom uit Vlaardingen is gisteren in Keulen door rookvergiftiging overleden. Hij bevond zich op het motorjacht „Ursula" uit Bonn, dat in Keulen op een wagon van de Duit se spoorwegen was geladen en waarin door onbekende oorzaak brand was uitgebro ken. De politie vermoedt, dat de Vlaar dinger in de kajuit heeft liggen slapen. De matroos overleed nadat hij uit het bran dende jacht was gehaald. AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - tel. 4576 - IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land De restauratie in de zuidoost vleugel van Slot Assumburg omvat onder andere het herstel van de vroegere huiskapel waarvan men hier een gedeelte ziet. Het Slot Assumburg zoals het er vóór de restauratie van de zuidoost vleu gel uitzag. Rechts op foto ziet men duidelijk de plaats waar de hoek toren werd afgebroken. Hier stond vroeger de galg opgesteld. Met het concert dat de IJmuider Har monie vrijdagavond in het Patronaatsge bouw te IJmuiden-Oost heeft gegeven, werd moedig een programma-beleid door broken dat vele jaren lang een onaantast bare traditie leek te zijn. Men heeft het er op gewaagd het concert in een onverbroken muzikale sfeer te geven door af te zien van een toegevoegd optreden van een cabaret-ge zelschap zoals gebruikelijk was en bij vele harmonie- en fanfarekorpsen nog gehand haafd wordt. De muzikanten van de IJmui der Harmonie konden nu rekenen op de aandacht van werkelijk in de muziek ge- interesseerde toehoorders, hetgeen er niet weinig toe kon bijdragen, dat de avond op een voorbeeldig niveau gehouden kon worden. EEN ANDERE omstandigheid maakte dit concert voor het korps eveneens ge denkwaardig. Op deze avond werd name lijk de eerste uitvoering gegeven van een mars, Visserij-mars geheten, die gecompo neerd was door de dirigent van de har monie Jan Groot, die de mars opgedragen had aan de heer W. G. Meyboom, de se cretaris van de Vereniging van Reders van vissersvaartuigen te IJmuiden. Jan Groot, door de praktijk door en door vertrouwd met marsmuziek voor harmo nie- en fanfarekorpsen, wist ook voor deze Visserij-mars wel welke karakteristieke muzikale elementen hij kon benutten om een aantrekkelijke compositie te maken, welke muziek gezelschappen met plezier zullen gaan spelen. Ongetwijfeld in dezelfde mate als nu de IJmuider Harmonie deed voor de toehoor ders, in het bijzonder uiteraard voor de in de zaal aanwezige heer Meyboom, die, op het podium geroepen, hartelijk door Jan Groot werd toegesproken en als ge schenk een geluidsband in ontvangst mocht nemen met een opname van de nieuwe mars. De IJMUIDER HARMONIE maakte voorts een zeer goede beurt met de uit voering van het symfonisch gedicht „Fin- landia" van Jean Sibelius en verder met het Menuet uit de „l'Arlésienne"-suite van Bizet, mede door de knap gespeelde fluit- solo door Hans Wolzak. Als solist kon zich ook de tubabespeler Bob v. d. Nulft in „The Return" bijzonder onderscheiden. Op het zeer kwetsbare Andante con mo to uit de 5e Symfonie van L. van Beet hoven zal nog hard gewerkt moeten wor den om een aanvaardbare uitvoering te kunnen waarborgen. Met „Land of hope and glory" van El- gar echter kon het concertgedeelte van voor de pauze glorieus besloten worden. DAARNA HEEFT de harmonie zich met de uitvoering van een programma van he dendaagse stukken van amusementskarak ter ritmisch kunnen uitleven, zelfs met een Sandpaper-ballet met een ,,slagwerk"-sec- tie van schuurpapierblokkenbespelers! Dit zeer lange concert, dat veelbelovend begonnen was met verdienstelijke uitvoe ringen door het Jeugdorkest van de har monie, kreeg een overtuigend slot met het optreden van het omvangrijke tamboer- en trompetterkorps, dat met zijn gloednieuw instrumentarium een bijzonder goede in druk kon maken. Vanavond wordt het con cert herhaald. De heer J. Groot, dirigent van de IJmuider Harmonie, overhandigt het bandje met de door hem gecompo neerde „Visserijmars" aan de heer W. G. Meyboom, secretaris van de Vereniging van Reders van Vissers vaartuigen. In overleg met de politie moet de route nog definitief worden vastgesteld, waarbij het bestuur goede verwachtingen heeft dat hier onder meer de Lange Nieuwstraat en de Kennemerlaan in kunnen worden opge nomen. Medewerking aan deze optocht wordt verleend door de IJmuider Harmo nie, het tamboer- en pijperkorps van de christelijke gymnastiekvereniging „IJmui den" en de christelijke muziekvereniging „Wilhelmina". Voorts is men nog in on derhandeling met de Hoogoven Harmonie. Aangenomen wordt dat de optocht om streeks half twaalf op de roischaatsen- baan van het Gijzenveltplantsoen kan wor den ontbonden. Op dezelfde plaats worden des middags om twee uur rolschaatsen- en trapskelter- wedstrijden gehouden, waarvoor de deelne mers in drie groepen zijn onderverdeeld, namelijk jongens en meisjes van tien tot en met elf, van twaalf tot en met veertien en vijftien en zestien jaar. De prijzen hier voor bestaan uit waardebonnen van 10, 5 en 2,50. Liefhebbers dienen zich voor donderdag 23 april te hebben aangemeld bij de heren J. Schaftstell, Lange Nieuw straat 6 en C. van der Meer, Kennemer laan 131. Vervolgens is er des avonds om half acht een bioscoopvoorstelling in het City thea ter, waarvoor een attractief programma is samengesteld. Dit bestaat onder meer uit het week journaal, een komische film en een reportage in kleuren van het be zoek aan Japan door prinses Beatrix. Het hoofdnummer is de kleurenfilm „Flying clipper, ahoy!" (Droomreis van een drie master). Oranjebal De festiviteiten worden dan besloten met een Oranjebal, bestemd voor jongelieden boven de zestien jaar, dat wordt gegeven op het plein voor de Moerbergschool. Het plein zal worden geïllumineerd en van eni ge consumptietenten voorzien, terwijl men hog in onderhandeling is met een band voor de dansmuziek. Het aanvangsuur is vastgesteld op half negen en wanneer er voldoende animo bestaat, kan tot ongeveer half twaalf worden gedanst. Ten slotte zul len alle leerlingen van de kleuterscholen nog een tractatie ontvangen, evenals dit het geval is met de deelnemers aan de optocht. Met ingang van 20 april zal de Nieu we Tilburgsche Courant niet meer ver schijnen. Begin januari werd de krant annex handelsdrukkerij aangekocht door de drukkerij N.V. Het Nieuwsblad van het Zuiden, uitgever van het gelijknami ge dagolad. Besloten werd toen, dat bei de bladen vooralsnog naast elkaar zouden blijven verschijnen. Op 18 april echter zal de Nieuwe Tilburgsche voor het laatst verschijnen. Het personeel is door het Nieuwsblad van het Zuiden overgeno men. De Nieuwe Tilburgsche Courant werd opgericht in de dertiger jaren door Antoi- ne Arts, die de sedert 1878 bestaande Tilburgsche Courant overnam. In Zwolle is de oudste mannelijke inwo ner van Nederland, de heer J. A. Hesseling, in de ouderdom van 104 jaar overleden. Hij is 48 jaar ketelmaker geweest bij de Neder landse Spoorwegen en heeft bijna 40 jaar van zijn pensioen genoten. Op zijn beurt sprak burgemeester H. Pe ters een woord van dank voor deze bijzon der hartelijke ontvangst, welke ook voor de toekomstige uitwisseling van grote be tekenis zal blijken. „Wij zijn gekomen met open hart", vervolgde de burgemees ter, „in de hoop dat van ons bezoek lang durige vriendschappelijke betrekkingen het gevolg mogen zijn". Voorts bleek Neuwied in zijn burgemeester een uitstekend pro pagandist te bezitten, want hij liet zich bij zonder enthousiast over het „romantisch Vrydag In IJmuiden werden vrijdag 7450 kisten vis aangevoerd, waarbij: 291 kisten tong en tarbo, 7 heilbot, 18 griet, 10 tongschar en schartong, 870 schol, 42 schar, 1076 ha ring, 2334 makreel, 570 schelvis, 540 wij ting, 668 kabeljauw en gul, 21 leng, 1 ham, 36 poon, 855 koolvis en 11 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4.10—3.—, gr. tong 6.15—5.77, grm. tong 5.655.39, kim. tong 5.675.39, kl. tong I 6.83—6.10, kl. tong II 6.51—6.10, tarbot I 64.50. Per 50 kilogram: tarbot II 226—222, tar bot IV 188146, gr. griet 134108, kl. griet 12089, schartong 30, kim. schol 42—31, kl. schol I 44—27, kl. schol II 36—12, schar 23—14.50, verse haring 18.60—11, makreel 30—9, gr. schelvis 31—27, grm. schelvis 3225, kim. schelvis 33—21, kl. schelvis 4025, kl. schelvis II 25—10, wijting 21—8, gr. gul 5439, mid. gul 4440, kl. gul 42 32, kl. leng 3125, ham 150, poontjes 267, lommen 27, kl. koolvis zw. 25—18. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 144—67, gr. koolvis zw. 64—54, gr. leng 73—63. Vrijdag werden in IJmuiden de volgende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 159—20.300, KW 75—9400, KW 149—8800, KW 112—1520, 132—9400, KW 64—1280, KW 167—6180, KW 217—11.850, KW 206—10 600, KW 34—9960, KW 61—1300, IJM 65—2260, SCH 7—10.200, VL 110—19.650, VL 131 21.250, VL 153—10.200. Wie een afbeelding van het dertiende-eeuwse slot Assumburg te Heemskerk van enkele jaren geleden vergelijkt met de huidige contouren van het kasteel zal het opvallen dat er zich een verschil in uiterlijk heeft voorgedaan, met name aan de zuidoostelijke vleugel: het slot heeft er .een hoektoren bij gekregen. Daarmee is dc oude burcht na zes eeuwen recht gedaan. In de veertiende eeuw namelijk is onder ridder Gerrit van Assendelft de zuidoostelijke toren tot halver wege afgebroken. Wat de reden van deze sloperij is geweest vermeldt de historie niet. Wel staat vast dat de aldus vrijgekomen ruimte daarna generaties lang als executieplaats heeft gediend. Op oude prenten van Assumburg staat als sinister bewijs van deze stelling een galg. Overigens was ridder Gerrit ere wie ere toekomt ook een heer wie de goede toestand van het slot na aan het hart lag. In 1546 werd Assumburg onder zijn leiding verbouwd om „bt/ zyne naecome- linghen in eeren en reputatie gehouden te worden".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4