Een dode en twee gewonden Het woord is aan bij botsing in Haarlem-N. Medici in Mechelen hebben hun praktijk vandaag hervat Regering mobiliseert alle reserve-artsen-officieren MORRIS in Valkenburg HET WEER Aarde beefde in Hongarije Makarios probeert Grivas voor Cyprus te strikken Nederlands elftal speelde gelijk UITVERKOOP Haarlemse in Spanje omgekomen Londen verwacht een impopulaire begroting-1964 Prof. dr. E. W. Beth overleden Overleg met de stakende dokters vastgelopen Nerveuze stemming' B I Continu-produktie van papier in Velsen-Noord verwacht Kamerdebat over prinses Irene op het scherm In bergen bij Nicosia wordt gevochten^ Suiker één cent per kilo duurder Heidemaatschappij gaat aan het werk in Indonesië VERBOUWINCS- 20fo korting - Roken en drinken zal nog wel duurder worden In de krant van heden: OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem Veel wind 49e JAARGANG NUMMER 134 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR V ELS E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerehoom en Mr. H. C. van der Mije Prof. Hartman: Hoe groter onzin, hoe geleerder com mentaren. Bij een verkeersongeval op de Rijks straatweg in Haarlem-Noord is zondag middag om drie uur de 47-jarige slager J. G. Kruyer uit de P. C. Boutensstraat in Haarlem om het leven gekomen. Twee van zijn dochters werden zwaar gewond en een derde dochter liep een lichte hersenschudding op. Een vriendinnetje van een der dochters kreeg wonden aan liet hoofd. Het slachtoffer en de zwaar gewonden zijn naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem overge bracht. De andere meisjes zijn naar de Mariastichting overgebracht. Het ongeluk gebeurde bij de Bavostraat, niet </er van de r.k. kerk aan de Jan Gij- Een Belgische reserve-officier van gezondheid op krukken en één pantoffel wegens een gebroken been meldt zich bij het provinciale hoofdkwartier in Brussel. De rege ring heeft de ongeveer 3.600 artsen reservisten gemobiliseerd na het af breken van de onderhandelingen met de stakende dokters. (Van onze correspondent) LONDEN Vandaag legt de kanslier ▼an de schatkist, Reginald Maudling, de hoofdlijnen van zijn begroting voor aan het kabinet en aan koningin Elizabeth. Nu de verkiezingen pas in oktober worden gehouden, is Maudling in staat morgen met een vollediger begroting in het Lager huis te komen dan het geval zou zjjn ge weest bij verkiezingen in mei of juni. De regering schijnt te hebben afgezien van al te doorzichtige pogingen om de be groting te gebruiken als middel tot ver kiezingspropaganda, waarmee zij in het verleden vaak van een koude kermis thuis kwam wegens de gebruikelijke financiële moeilijkheden na het geforceerde hoera- optimisme. Maudling is er op uit een herfstcrisis te voorkomen, welke alle kan sen voor politiek herstel van zijn partij de bodem zou inslaan. Vandaar dat een in sommige opzichten impopulaire begroting wordt verwacht. Hoewel de Britse econo mie zich eindelijk in opgaande richting beweegt, blijft het inflatiegevaar dreigen. Maudlings doel is gestadige economische expansie en om het harde tempo daar van te vertragen, afremming van alle buitensporig verbruik. Maudling heeft al gewaarschuwd dat belastingverhogingen nodig zijn ter dek king van verhoogde kapitaalsuitgaven. Men denkt dat de rekening die hij zal presenteren, tussen de 100 en 200 miljoen pond zal bedragen. Het meeste hiervan zal, volgens de verwachting, worden bin nengehaald in de vorm van verhoogde in directe belastingen, vooral op sigaretten, Wijn en sterkedrank. In zijn woning in Amsterdam is in de afgelopen nacht op 55-jarige leeftijd over leden prof. dr. E. W. Beth, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de logica en haar geschiedenis en de filosfie der exacte wetenschappen. BRUSSEL (ANP). - De artsen in Mechelen hebben besloten hun staking vandaag te beëindigen. Op initiatief van de burgemeester zijn twee van de 95 Mechelse artsen naar Brussel gekomen met een concept-overeenkomst, die tot het einde van dit jaar zou gelden. Deze concept-overeenkomst over honoraria en tarieven is door de ziekenfondsen aan vaard. Daarop hebben de Mechelse artsen besloten, de staking onmiddellijk op te heffen. Intussen gaat de mobilisatie van artsen-reserve-officieren door. Vanmid dag om twaalf uur waren van de 3.600 opgeroepen artsen er reeds 2.172 op de plaats van hun mobilisatiebestemming aangekomen. Ongeveer duizend van deze gemobiliseerde artsen zijn ter plaat se in ziekenhuizen te werk gesteld. Namens het verbond werd gisteravond tijdens de dagelijkse persconferentie mede gedeeld, dat de regering de besprekingen van zaterdagnacht had verlaten, doch dat het verbond nog steeds bereid blijft tot nieuwe onderhandelingen. Het had daartoe wederom een uitgebreid memorandum over de geschilpunten opgesteld en het hoopte dat de regering daarvan kennis zou willen nemen. De toon, waarop dit alles werd gezegd, was iets rustiger dan die wel ke men de vorige week had kunnen be luisteren. Toch moeten er zondagochtend vroeg harde woorden zijn gevallen in de vergaderzaal van het kasteeltje Hertogin- nedal waar premier Lefèvre en enige van zijn ministers met de vertegenwoordigers van het Nationaal verbond spraken over de mogelijke hervattirtg van de onder handelingen. Volgens de dokters was de stemming toen echter al bedorven. Het ontbrak aan regeringszijde aan goede wil, zo zeiden zij. De minister-president stelde in een ver klaring vast dat er op sommige punten overeenstemming mogelijk was gebleken, dat op andere de meningen elkaar nader den en dat over een derde categorie, zo als de hoogte van de honoraria, best zou kuhnen worden onderhandeld. De dokters van hun kant weigerden echter de staking te beëindigen en zij vroegen om zekerhe den. Die had de regering niet kunnen ge ven want zij moest daarover onderhande len in het bijzijn van de vertegenwoordi gers van de ziekenfondsen, van de vak bonden en van de werkgeversorganisaties. De dokters hebben toen verklaard dat zij onder die omstandigheden niet langer de organisatie van de wachtdiensten kon den garanderen en dat er maar verte genwoordigers bij moesten komen. Deze zouden dan moeten beoordelen of aan een telefonische oproep van een patiënt door de dokters van dienst al of niet gevolg zal moeten worden gegeven. De ministerraad besloot daarop het ko ninklijk besluit tot vordering en tot mobi lisatie aan de koning voor te leggen. Voor het eerst in 50 jaar verscheen een nummer van het staatsblad op zondag. In de vori ge speciale editie werd de algemene mo bilisatie van 1914 afgekondigd. Zo haas tig was men te werk gegaan, dat de naam van de minister van de volksgezond heid en het gezin, een van de onderteke naars, als Leburton werd opgegeven, in plaats van, zoals het zijn moest, Custers. Leden van de rijkswacht brachten de vor dering- en de mobilisatiebevelen overal in het land rond. Voor de burgerlijke vorderingen hebben de dokters een ter mijn van veertien dagen, daarna kunnen zij met boeten tot maximum 100.000 frank 7200) worden gestraft. Niet opgekomen militaire dokters kunnen als deserteurs in tijd van vrede worden geschouwd. Zou den er onder hen zijn die niet uit het bui tenland terug komen, dan zou hun uitleve ring wegens desertie kunnen worden ge vraagd. Gezien de Benelux- en NAVO- verbondenheid zou die waarschijnlijk niet worden geweigerd. De militaire dokters worden bij de wachtdiensten geplaatst en gedetacheerd in de militaire hospitalen, waar burgers worden verpleegd en waar niet genoeg personeel is. Al met al schijnt de situatie eerder beter geworden dan slechter na de regerings maatregelen van gisteren. Ook de kans op het hervatten van het gesprek werden aan beide zijden overwogen. zenkade De heer Kruyer bestuurde een kleine auto op de Rijksstraatweg en reed in de richting van de stad. Van de andere kant naderde een 22-jarige slager uit Am sterdam in een grotere wagen, die plotse- ling een slippende beweging maakte en over het midden van de weg naar links schoot. Een frontale botsing was het gevolg en beide auto's werden ernstig beschadigd. De Haarlemse slager werd in zeer ern stige toestand naar het ziekenhuis vervoerd waar hij kort na aankomst overleed. Naast hem in de auto zaten zijn dochters van 7 en 20 jaar. Beiden zijn met een zware hersenschudding opgenomen. Zij verkeren niet in levensgevaar. Achterin de auto za ten een 18-jarige dochter, die een lichte hersenschudding opliep en een 15-jarige vriendin van het meisje, die uit Amster dam kwam. De Amsterdamse slager die stuurde, is ongedeerd gebleven. Hij ver klaarde drie glazen bier te hebben gedron ken en werd ingesloten. De beide auto's zijn weggesleept voor een technisch onder zoek. De remmen van de grote auto ver keerden in slechte staat, daar de remvoe- ringen van linker voor- en rechter achter wiel zover versleten waren, dat de nagels van de remvoering schade hadden veroor-1 zaakt aan de remtrommel en de hoofdrem- cylinder was niet in orde als gevolg van een lekkende vetkeerring. De Amsterdamse slager heeft verklaard, dat zijn auto naar links is geslipt, doordat zijn wagen bij een remmanoeuvre begon te slingeren. De remmen zouden volgens de verklaring van de slager geblokkeerd zijn geweest. De Spaanse guardia civil heeft meege deeld dat een 63-jarige Nederlandse vrouw uit Haarlem, Klazina Leusink, is omge komen bü een auto-ongeluk, waarbij vijf andere personen zijn gewond, waarvan drie ernstig. De politie meldde dat de auto I zaterdag bij het dorp Valdepenas in botsing was gekomen met een andere wagen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en t.v3 Kunst 3 Feuilleton t Amsterdams Allerlei7 Topstj 3 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport10, 11, 12, 13 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Onze correspondent meldt uit Valken burg dat daar in de verschillende hotels onder de uitgeweken Belgische geneeshe ren op stakingsvakantie, nog rond 80 Bel gische artsen verbleven die als reserve officier werden gemobiliseerd. Tot nu toe heeft slechts een kleine groep de koffers gepakt en is naar huis terug gekeerd. Sinds het mobilisatiebevel van zondagmorgen is de stemming in Valken burg nerveus geworden. Ofschoon de art sen verklaren „officieel van niets te we- I ten", werd de dag doorgebracht met het oor tegen de radio. Volgens dr. J. de Clerck, de stakingsleider, zouden de dienst- I plichtige reserve-officieren die in Valken - I burg verblijven, zich melden. De artsen wisten precies wie van de collega's in Luik en omgeving een oproepingsbevel thuis gekregen had. Voor dit nieuws zorg den koeriers die tussen Luik en Valken burg een afstand van 40 kilometer heen en weer reden. Zij brachten ook de me dedeling mee dat aan de douane-kantoren de Belgische rijkswacht had postgevat. Aan de grens worden nu alle namen ge noteerd van artsen die uit het buitenland België binnenkomen. De namen worden I doorgegeven naar- Brussel. In Luik doet I het verhaal de ronde dat de vakbondbe- sturen het Valkenburg kwalijk nemen dat het toeristenoord de stakende artsen als logerende gasten heeft ontvangen. Het gerucht wil hier dat voor het ko- I mende seizoen een boycotactie tegen Val- I kenburg in voorbereiding is. v- ->y De guardia civil heeft verklaard dat me vrouw Leusink, afkomstig uit Haarlem, kort na aankomst in het ziekenhuis van Valdepenas is overleden. Drie Marokkanen, die met haar in de auto zaten, werden ern stig gewond. De twee andere inzittenden, beiden Spanjaarden, liepen lichte verwon dingen op. (Zie ook pagina 2). Aan werknemerszijde verwacht men een spoedige beslissing ten aanzien van hel doorvoeren van een vol continubedrijf in de papiersector van Van Gelder Zonen in Velsen-Noord. Dit zou een vierploegendienst betekenen, waardoor het produktiepersoneel zou moe ten worden uitgebreid. WENEN (AP). Een ernstige aard-1 beving heeft vanochtend de stad Szeks- zard in het zuiden van Hongarije ge troffen. Een groot aantal gebouwen werd ernstig beschadigd. De aardbeving heeft een paniek veroorzaakt onder de bevol king van 50.000 zielen. Er zijn geen be richten over slachtoffers. Zware aardschokken werden ook gevoeld in Belgrado in Joegoslavië. Het centrum van de schokken lag ten oosten van Bel grado, waarschijnlijk in Roemenië. Er zijn geen berichten over schade in Belgrado, maar de bevolking liep de straat op zodra de schokken werden gevoeld. Morgen zendt de N.T.S. van 13.00 uur af een rechtstreekse reportage uit van de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waar de brief aan de orde komt, die minister-president Marijnen aan de Kamer heeft gericht met het standpunt van de regering ten aanzien van toekomstige handelingen van Prinses Irene. Het over deze brief verwachte debat zal geheel worden uitgezonden. De uitzending eindigt, wanneer het volgende agenda punt in behandeling komt. Commentator is Jan de Visser: de regie is in handen van Ger Roos. Mocht het debat tot na 14.00 uur voort duren, dan zal de voor dit tijd stip aangekondigde uitzending van de schooltelevisie komen te vervallen. Dit programma zal dan op een nader te be palen tijdstip worden uitgezonden. Humberto Castello Branco, chef-staf van het Braziliaanse leger, is gekozen tot president van Brazilië. ATHENE (AP, AFP en Reuter) Pre sident Makarios is zaterdag onverwacht in Athene aangekomen. Hij confereert er met de Griekse regering en met generaal George Grivas. Hij heeft Grivas gevraagd het bevel op zich te nemen van de Na tionale Garde op het eiland. De generaal, die tijdens het Britse be- stuur over Cyprus de opstandige EOKA- beweging leidde, schijnt er weinig voor te Het Nederlandse voetbalelftal heeft in een merkwaardige wedstrijd met 1-1 ge lijk gespeeld tegen Oostenrijk. Merkwaar dig, omdat er voor de rust door het oranje-team uitstekend werd gespeeld en de ploeg in de tweede helft ineens jam merlijk terugviel. Dat vond voor een groot deel zijn oorzaak in het grove spel van de Oostenrijkers. De foto toont de Nederlandse gelijkmaker. Doelman Pich- ler is verslagen door een prachtige om haal van Nuninga. Met ingang van vandaag heeft de minis ter van Economische Zaken een verhoging van de verbruikersprijs van suiker goed gekeurd met één cent per kg. De prijs voor witte kristalsuiker, zowel in winkel- als in fabrieksverpakking zal hierdoor in het algemeen tot 1,08 per kg stijgen, be houdens in een aantal detailhandelsbedrij ven, waar tot dusverre reeds een wat ho gere prijs dan f 1,07 werd berekend. De verhoging is een gevolg van de uitkomsten van een accountantsonderzoek naar de ver- pakkingskosten van suiker. In opdracht van de Indonesische rege- j ring gaat de Nederlandse Heidemaatschap pij in de komende vijf jaar op uitgebreide schaal land ontginnen in Zuid-Borneo, Zuid-Sumatra en Oost-Sumatra. Dit heeft de president-directeur van de Heidemaat schappij, oud-minister ir. C. Staf, op een persconferentie in Djakarta bekendge maakt. Hij zei dat president Soekarno gro te belangstelling heeft voor dit reusachtige project, waardoor men 't landbouwareaal, in het bijzonder voor de rijstproduktie, aanzienlijk wil uitbreiden. De Heidemaat schappij zal ongeveer 200 miljoen gulden in dit project investeren. voelen aan het verzoek van de aartsbis schop te voldoen. Men schat dat de Nationale Garde on geveer 30.000 Grieks-Cypriotische leden telt. Makarios heeft vele uren met Grivas gesproken. De verhouding tussen Grivas en Makarios is enige jaren bijzonder slecht geweest. Zondag heeft Makarios de Cyprische mi nister van Binnenlandse Zaken, Georgad- jis, naar Athene ontboden. Ook de minis ter van Buitenlandse Zaken is uit New York op weg naar de Griekse hoofdstad. Makarios wordt vandaag door koning Con- stantijn ontvangen. De aanvoer van V.N.-troepen op het eiland gaat door. Men rekent erop dat het Zweedse contingent vanavond op volle sterkte 660 man zal zijn. Op Cyprus wordt in het Kyreniagebergte hevig ge vochten. Griekse en Turkse Cyprioten be schieten er elkaar. Het terrein van de strijd bevindt zich ten noorden van Nico sia, aan de oostzijde van de weg Nicosia- Kyrenia, die door de Turken wordt be heerst. Canadese militairen van de V.N.-vre- desmacht slaagden er aanvankelijk in een wapenstilstand tot stand te brengen, maar deze werd kort nadien gebroken. Er wordt geschoten van drie bergtoppen, waarvan er twee in handen zijn van de Grieken. Een Turks-Cyprische politieagent is dood geschoten toen hij patrouilleerde door de „groene zone", de grenslijn tussen de Griekse en Turkse sectoren van de oude ommuurde stad van Nicosia. t

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1