ABC Beverwijk vierde gouden feest in Kennemertheater Belgische kotter „Antoinette" in IJmuiden overgedragen GASFORNUIZEN Loendersloot Organisten voor Oud-Kath. Kerk in Velsen Havenberichten Bijeenkomst voor vishandel in IJmuiden Huldiging van vele „medejubilarissen" Volkstuinders „IJmond" hebben nu een eigen verenigingsgebouw Belgische deskundige: Schepen die Zwart bouwt brengen veel te veel op Degradatie dreigt voor herenteam MAANDAG 13 APRIL 1964 260.00 360.00 299.00 STOFZUIGERS VOOR GOEDE HAARVERZORGING OOK ZONDER AFSPRAAK H. Calkoen R.-k. gezinsbeweging HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEFOON 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN IJmonddames wonnen Huis Beeckestein geeft iets van zijn geheimen prijs Vele van onze lezers zullen wel eens zijn gaan kijken, hoe Beeckestein lang zaam maar zeker weer zijn oude schoonheid terugkrijgt en zij zullen zich ver heugd hebben over de metamorfose van wat eens het oudste en belangrijkste buiten van Velsen was. Werkelijk, het bekende gezegde van „als een phoenix uit zijn as herrezen", is hier niet misplaatst! Terwijl aan de buitenzijde de oorspron kelijke zandsteenkleur uit de achttiende eeuw opnieuw wordt aangebracht en de wapens van de vroegere bezitters, de fa milies Trip en Van Hoorn weer trots de hoofdingang bekronen, geeft de oorspron kelijke ruitverdeling dê gevel zijn fraaie schaal terug. Hoog in de top, boven de grote wijzerplaat van de klok, ziet het door speelse engeltjes omgeven klassie ke borstbeeld weer uit over waar eens het Wijkermeer zijn glinsterende water vlakte tot ver in het IJ uitstrekte. Maar inwendig valt ei nog veel te verrich ten, om het oude huis de gezellige be woonbaarheid te hergeven, die het eens bezat. Raadsels Omstreeks het midden van de 17e eeuw treedt het huis Beeckestein in het licht van de historie; het is dan eigendom van Nicolaas Corver, die meermalen burge meester was van Amsterdam. Maar lang vóór die tijd, al in de 14e eeuw, wordt een heer Wouter van Bekestein genoemd, zittend op het goed, dat toen een leen uitmaakte van het huis te Heemskerk (het latere Marquette). Waar lag dit middel eeuwse huis en welke vorm bezat het? Dit behoort rxog tot de raadsels, aan de ze zeer oude plek verbonden. Zoals de heer Van Bruggen, die voor de Rijks dienst voor Monumentenzorg het dage lijks toezicht uitoefent op de restauratie werkzaamheden ons vertelde, zijn er op meer dan één plaats fundamenten van middeleeuwse stenen onder het huidige huis aangetroffen, maar.de grote kloos termoppen waaruit deze waren opgemet seld bleken hier opnieuw te zijn gebruikt! Alles is nauwkeurig gefotografeerd en in tekening gebracht en er moet hier nog Fraaie ornamenttegel uit de zestiende eeuw. zoveel worden uitgezocht en uitgedacht, dat wij hierop in dit artikel niet nader in mogen gaan. Maar, dat er zeer veel veranderingen en verbouwingen van het huis hebben plaats gegrepen, voordat het de min of meer vierkante hoofdvorm kreeg, die wij afgebeeld zien op degra vures uit „het Zegepralend Kennemer- lant" van ca. 1728. is wel zeker. Samenwerking Het is vooral onze bedoeling om in dit artikel te wijzen op de uitstekende samen werking, die binnen de fundamenten van dit oude huis heeft plaats gevonden tus sen bouwkundigen en amateurs, leden van de oudheidkundige commissie van de gemeente Velsen en een aarltal leden van de Archeologische Werkgemeenschap voor westelijk Nederland. Met elkaar hebben zij menige vrije za terdag opgeofferd om een tip op te heffen van de sluiers, die de vroege geschiede nis van Beeckestein nog bedekken. De resultaten van dit onderzoek, dat in hoofdzaak heeft bestaan uit het weggra ven en wegkruien van puin, volgen hier onder. Kelders uit 17de eeuw Ouderen onder ons hebben de prachti ge middengang van het huis, met zijn breed vóór- en achterportaal en zijn smal ler middenstuk, geheel bedekt met platen wit marmer, nog wel gekend. Gebleken is nu, dat zich onder deze marmeren vloer grote kelders bevonden. De vloeren hiervan waren gemetseld uit zorgvuldig aangebrachte, rode plavuizen, terwijl de wanden voorzien waren van witte tegels, die daar ongeveer driehonderd jaar geleden moeten zijn aangebracht. Ook kwam de aanzet tevoorschijn van halfrond gemetselde keldergewelven en dit alles wijst erop, dat de vloeren van het oudere Beeckestein minstens een meter hoger hebben gelegen dan de latere, die wij nog gekend hebben. Omtrent het begin van de 18e eeuw, toen mr. Jan Trip eigenaar van het huis was, zijn deze gewelven weggebroken en heeft men de kelders vol gestort met zand, puin en afval, afkomstig van een ouder stuk van het gebouw. Dat dit juist toen heeft plaats gevonden, wordt onder meer bewe zen door de aanwezigheid van kopjes en stelen van pijpen, die gebroken zijn en verloren geraakt tussen het puin. Maar vooral van belang zijn de vondsten van vele prachtige muurtegels, tussen de brok ken afbraaksteen door de opgravers ge daan. Zeldzame tegels Zeker twintig stuks, ten dele nog geheel gaaf van vroege, zestiende-eeuwse or namenttegels, werden aangetroffen tussen het puin. Onze eerste afbeelding laat hier één van zien, terwijl de foto (gemaakt door de heer M. Bosman te Santpoort) enkele van de opgravers toont met hun buit. Deze ornamenttegels behoren tot de kost bare en zeldzame tegelsoorten, die slechts vrij schaars vertegenwoordigd zijn in de grootste tegelcollecties van ons land (Rijks museum te Amsterdam en Huis Lambert van Meerten te Delft). Het middenfiguur is door de tegelschilder uitgespaard op het witte tinglazuur en omgeven door een diep blauw vierkant, dat zelf weer wordt be grensd door een heldergele rand. De hoek- figuren zijn uitgevoerd in oranje en geel en, overstaand, in warm groen, zodat een wand met deze mooie tegels bedekt een doorlopend patroon te zien gaf, dat doet denken aan een wandtapijt. Maar behalve deze ornamenttegels kwa men er ook talrijke exemplaren aan het licht van iets latere soorten, die eenmaal de wanden moeten hebben gesierd van het huis, dat er nog vóór Nicolaas Corver moet hebben gestaan. ETNA met thermometer en afdekplaat DORDRECHT met glasruit NESTOR MARTIN met ther mostaat Pelgrim, Junker en Ruh, Kiippersbusch. Wij regelen de betaling wijze. Voor vakkundige en plaatsing op prettige voorlichting Lange Nieuwstr. 433 - Centrum Galerij IJmuiden Telefoon 4654 Het kerkbestuur van de oud-katholieke gemeente van de H. Engelmundus te IJ muiden heeft, in verband met de splitsing van deze gemeente in twee pastorale werk gebieden, zich verzekerd van de mede werking van drie organisten. Zondagmorgen was de nieuwe organist, Jaap C. Spigt uit Amsterdam, tijdens de hoogmis in de kerk aan de Wilhelminakade voor de eerste maal in functie. De heer Klaas Gouda te IJmuiden zal het orgelspel in de kerkdiensten blijven verzorgen. De heer Gouda is al van zijn vijftiende jaar af, sedert 1921, organist in de parochiekerk. De bovenvermelde benoeming geldt spe ciaal voor de verzorging van de kerkdien sten ten behoeve van het westelijk deel van de IJmuidense parochie. Voor het ooste lijke deel van de parochie is als vaste or ganist aangesteld de heer Arie J. Gouda te IJmuiden, momenteel tevens organist van de kathedrale oud-katholieke kerk te Haarlem. Tegel met ridderfiguur uit de eerste helft van de zeventiende eeuw. Schatgravers in Velsen bekijken hun rijke buit. Vele hiervan zijn uitgevoerd in de kleu ren: blauw, groen, oranje, geel en paars, zoals de bekende „bloemvazen" en ver der allerlei afbeeldingen van bolgewas sen; Keizerskroon, narcis, kieveitsbloem, enz. En, alsof dit nog niet genoeg was, talrijke blauwe tegels, vaak ten onrech te „Delfts" genoemd, met voorstellingen van ridders, krijgslieden, vechtersbazen en dierfiguren. Onze tweede afbeelding laat hier een mooi exemplaar van zien. De hoekfiguren buiten de cirkel, die, aan el kaar gepast de wand zo'n decoratief aan zien verlenen, zijn hier ontleend aan een ornarnqnt dat men qve^n^nj van bet toen zeer in trek zijnde OfiiliéeS porselein. Als wor- met middenop het witte veld een blauw dier- figuurtje. Hoewel dit stellig niet uitmunt door fraaie beschildering, zijn dergelijke Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Rudolf Schepers van Karlshamn; Dènebola, Londen; Jo- nan, Teignemouth; Hoogvliet, Par; Peperkust, Rotterdam; Mogen, Baie Comeau; Dietert, Lon den; Afiena, Par; Gouwestroom, Portsmouth Wexford, Boston, voor Zaandam; Amrum, Oxelo- sund; Ems Hull; Roelof Winter, Londen; Jetty, Norrköping; Atlantic, Londen; Anita Thyssen, Kirkenes; Faience, Swansea; Rodenkirchen, Norr köping; O. T. Tonnevold, Thameshaven; Hoorne boeg, Norsundet; Heimwarts, Karlshamn; Hoe Vinces, Londen; Jubilence, Shorehajn. voor IJ muiden; Laarderkerk, Rotterdam; Flottbek, Bre men; Buka, Londen; Hontestroom. Grangemouth Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Margarete Bolten naar Hamburg van IJmuiden; Ubbergen Klaipeda; Willem Fortuin, Rotterdam, van Zwart sluis; Anna Katrin Fritzen, Montreal; Minou, Kinitru; Hinde, Londen; Luban, Lipaya; Gliwice, Uddevalla; Bornrif, Londen, van IJmuiden; Vet tersoe, Rotterdam, van IJmuiden; Michael M Bremen; Zevenbergen, Rotterdam, van IJmuiden Achilles, Curasao; Jongkind, Hamburg; Wiebold Böhmer, Rotterdam; Atlas, Hamburg; Ooster burg, Stockholm; Ernst Schroder, Bremerhaven Rilda, Simonsvik, IJmuiden; Folke Bernadotte Jacksonville; Baarn. Botlek; Rijnstroom, Huil Falkenstein, Hamburg; Roozenburg, Köping, van IJmuiden. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Willemij van Plymouth; Berkelstroom, Dagenham; Ore- dian, Dagenham; Buntenstein, Bremen; Anita, Calais; Texelstroom, Hull; Lea, Londen; Hilda Wesch, Antwerpen, voor IJmuiden; Garoet, Bre men; Hillersborg, Stockholm; Wally. Baltic; Ne therlands Coast, Newcastle; Strabo, Aarhus; Rem pang, Gothenburg; Attis, Le Havre; Coracero, Brémen; Deborah, Londen; Harrogate. Goole Graveland. Hamburg; Nero, Le Havre: Montfer- land, Hamburg; Pallas, Kopenhagen; Saint Pier re, Hamburg; Meta Swansea; Trito, Dublin Memnon, Antwerpen. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Grebbestroom naar Shoreham; Vechtstroom, Londen; Cygnus Bremen; Flevo, Kopenhagen; Karachi, Kopenha gen; Karachi, Rotterdam; Amrum, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemmirtg geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philips enz VERKOOP REPARATIE Rptaüno in overleg VELSERDU1NWEG 173 - TELEFOON 4402 Maandag 27 april wordt in IJmuiden de negende volkshogeschoolbijeenkomst ge houden, die zal worden gewijd aan de vis handel. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de bovenzaal van hotel Royal. Drs. J. van Dijk, voorzitter van het pro- duktschap voor vis en visprodukten zal een auserie houden over; „Zijn er nog kan sen voor de vis-detailhandel?", waarna de heer I. Cohen, secretaris van de commis sie vis detailhandel, aan het woord komt met betrekking tot de vraag: „Komt de jonge generatie nog in de viswinkel?" De heer H. Houwing zal een uiteenzet ting geven over het „Terugweken van ha ring" en „Alles over visbakken" zal men kunnen zien en horen in het laboratorium van T.N.O. in IJmuiden. De aanvang in Royal is gesteld óp maarn dagmorgen kwart voor tien (27 april). Te voren, van zeven tot negen uur, maandag morgen, kan meen een kijkje nemen in de vishallen. DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 - na 6 uur 8768 tegels zó zeldzaam, dat één exemplaar ervan onlangs op een veiling te Amster dam de som van 120 gulden opbracht! Merkwaardig blijft het wel, dat de men sen die in het begin van de achttiende eeuw deze kelders hebben dicht gegooid, zeer weinig oog gehad moeten hebben voor de mooie dingen die zij er tussen kalk en puin in hebben weggestopt! Maar dit gebrek aan égards wat hun voorgan gers betreft, blijkt juist voor ons meer een buitenkansje te zijn geweest. De ijver, waarmee onze amateur-archeologen alles nauwkeurig hebben nagezocht, voordat zij de zware kruiwagens over smalle planken naar buiten reden, is niet onbeloond ge bleven. Naast stukken lei, die eens de daken van een ouder Beeckestein bedekten troffen zij,>ook nog een fragment gebrand schilderd glas aan, versierd met een enge Ienfiguur. Mogelijk maakte dit eetts deel uit van een glaspaneel in een deur die toe gang tot de middenpartij verleende. Door deze eendrachtige samenwerking weten wij nu werkelijk iets meer af van de voorgangers van het latere huis Beecke stein. Naar wij hopen zullen de be langrijkste vondsten, ten dele op verant woorde wijze gerestaureerd, eenmaal naast kaarten, foto's en plattegronden in het komende streekmuseum aan de bezoekers iets kunnen tonen van de aanzienlijke rol die het oude huis door de eeuwen heen in Velsen heeft gespeeld! De jaarlijkse ledenvergadering van de Katholieke Gezinsbeweging, afdeling Vel- sen-Noord, heeft zich moeten buigen voor de wens van haar voorzitter, de heer G. Buur, om af te treden na een groot aantal jaren de leiding te hebben gehad. Men was hierover wel enigszins verwonderd, aan gezien dit aftreden niet in de agenda was opgenomen. De heren G. de Boer, J. v. d. Lem en J. Zonneveld, zijn bij acclamatie in het bestuur gekozen, na aftreden van de heren B. Baar en J. de Wit. Pastoor Z. J. v. d. Klein ging in op de vraag of de gezinsbeweging gezien in het licht van de oriëntatieperiode in de bond en de gezinsproblemen van het ogenblik nog wel zin heeft. Vroeger werd strijd ge voerd voor de grote gezinnen; over deze materie wordt nu wel anders gedacht. Daarom dient deze vraag te worden ge volgd om mee te denken en te zien naar de reële waarden van de gezinsbeweging. Hij deed enkele suggesties om van onder af het belang van het gezin te gaan beschouwen -en eventueel in samenspel met andere verenigingen ten dienste van het gezin werkzaam te blijven. De afdeling Velsen(Noord) van de Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale heeft za terdag in het Beverwijkse Kennemer Thea ter haar vijftigjarig bestaan gevierd met een druk bezochte receptie 's middags en een feestavond voor de leden. Nadat de voorzitter, de heer S. Knorren in de met vele bloemstukken gesierde zaal de aanwezigen had begroet, onder wie wet houder H. de Boer, als vertegenwoordiger van Velsens gemeentebestuur, vertegen woordigers van hoofdbestuur en van me- devakbondsbesturen, bracht hij hulde aan de heren J. Wilderom en K. Groot, die van de oprichting af alle vijftig jaren mee maakten dus persoonlijk meejubileerden. Voorts noemde hij ook de heer W. David son, die vijftig jaar geleden eerste secre taris was van de afdeling. In een korte beschouwing van de voor bije halve eeuw schetste de heer Knorren het moeilijke pionierswerk van de eerste vakbondmensen. In 1949 scheidde IJmui den zich af van Beverwijk. De twee af delingen hebben thans samen 700 leden. Ofschoon in een halve eeuw veel ten goede is veranderd, blijft de vakbeweging nood zakelijk. Wethouder H. de Boer herinnerde er aan, dat wijlen oud-wethouder W. F. Visser een der initiatiefnemers was tot het oprichten van de afdeling Velsen der Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders (Later ABC). Een gelukkig samenspel tussen overheid, ondernemers en werknemers heeft heel wat verbeteringen, vooral in de na-oorlog- se tijd, gebracht. Hij waarschuwde er voor de huidige „welvaart" niet als een eind fase .te. zien; de belangstelling rich te men thans-op sociaal, en cultureel terrein, waar op de vakbeweging ook rechten heeft. „Door uw voorbeeld dient u te zorgen dat de jeugd zich bij u aansluit en dat kan als u het vertrouwen wint door met de mensen één te willen zijn." De heer De Boer deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van de toezegging, dat het gemeen tebestuur van Velsen altijd tot medewer king bereid zal zijn, waar dit mogelijk is. Vervolgens spraken nog de heren: A. van Loen, namens het hoofdbestuur; P. P. Wentink namens v. Gelder Zonen; W. A. Al- berda namens de Besturenbond Beverwijk; districtsbestuurder D. Schinkel; H. A. Leenwerk voor de ABC te Wormer, J. W. Meijer namens de A.N.M.B. in de IJmond, M. J. Vergouw van de r.k. fabrieksarbei- dersbond St. Willibrord te Velsen-Noord D. Visser voor de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale te Velsen-Noord, A. v. d. Hof van de VARA-afdeling en J. Grootte van de N.V.V.-jongerenorganisatie „Jonge Strijd". Zij allen loofden de uitstekende verstandhouding met de jubilaresse, waar op de heer Knorren alle sprekers, van wie velen hun gelukwensen vergezeld deden gaan van bloemen en geschenken, dankte voor de betoonde sympathie. Tijdens de feestavond in het Kennemer Theater heeft de heer Lockhorn, hoofdbe stuurder, de „medejubilarissen" huldigend toegesproken, van wie de heren C. Dek ker en A. Riedeman 25 jaar vol maakten; de heren J. de Groot en H. Koeman veer tig jaar trouw bleven en de heren K. Groot en J. Wilderom van de oprichting af vijftig jaar geleden de belangen van de vakbeweging tot nu toe hebben begre pen en gesteund. De 25-jarigen ontvingen de zilveren bondsspeld; de veertigjarigen de gouden bondsspeld en de gouden feestelingen werd evenals de veertigjarigen, een week ver- blijf'in een vakantiecentrum aangeboden, waarbij de gouden jubilarissen bovendien >een bedrag van 100 voor verblijfskosten kregen. Voorts ontvingen alle dames bloe men. Mevrouw De Jong, echtgenote van de onlangs overleden Velsense wethouder Ab de Jong, heeft zaterdagmiddag, onder zeer grote belangstelling, het nieuwe vereni gingsgebouw van de Volkstuindersvereni- ging IJmond, aan het Groenelaantje in Santpoort, geopend, nadat zij even tevoren de verenigingsvlag, temidden van de 112 volkstuinen, had gehesen. Tevoren had wethouder J. G. Kolkman, namens het ge meentebestuur van Velsen een (meidoorn-) boompje geplant. De heer J. Niemeijer, voorzitter van „IJ mond" herdacht in grote dankbaarheid wethouder De Jong, aan wie het vooral te danken is, dat het volkstuinencomplex tot stand is gekomen. Wethouder Kolkman zei, dat bij zijn op treden er nog maar weinig voor hem te doen viel na het prachtige initiatief en de activiteiten van zijn voorganger: alles was op papier tot in de puntjes geregeld door de heer De Jong, die hiermee voor een pri meur gezorgd heeft, waarop Velsen trots is. Er zullen niet veel gemeenten zijn, die voor volkstuinders zoveel hart hebben en er ook naar handelen. De voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuinders, de heer P. Visser, feli citeerde bestuur en de 115 leden van „IJ mond" met hun prachtig bezit. Mevrouw De Jong zei zeer dankbaar te zijn voor de waarderende woorden die aan haar overleden echtgenoot waren gewijd. Hij had inderdaad grote liefde voor de na tuur en de recreatie in deze vorm heeft hij altijd als een groot belang gezien, zowel voor de volkstuinders als voor zijn ge meente, waar helaas niet veel groen is. Tijdens de jaarvergadering van „IJmond1 heeft de voorzitter dank uitgesproken voor het vele werk, dat de heer C. van der Werff verricht heeft tijdens de opbouw van het verenigingsgebouw. Dank zij een vorstelijke gift van Hoogovens was er een voordelig saldo; de begroting voor 1964 is sluitend, maar er is geen geld over om het verenigingsgebouw in te richten, om welke reden er een loterij zal worden gehouden. De heren J. Niemeijer, voorzitter, T. Korf, penningmeester, en B. Schepers, lid, wer den bij acclamatie herkozen in het bestuur, waaraan de heer C. van der Werff werd toegevoegd. Tijdens de geanimeerde rondvraag bleek, dat vele leden belangstelling hebben voor een kasje. Het bestuur deelde mede, dat dan eerst voor een betere begroeiing dient te worden gezorgd: in elke tuin minstens één vruchtboom. (Van een onzer verslaggevers) Verwarmd door een vriendelijk lente zonnetje is zaterdag in IJmuiden de kotter middelslagtreiler zeggen ze in België Ostende 195 „Antoinette" door de bouwer, de machinefabriek en scheepsbouw H. Zwart te IJmuiden, overgedragen aan de eigenaar, de heer George Derjjcker uit Ostende. De O 195 is het drieëntwintigste schip dat H. Zwart tot nu toe heeft afgeleverd en de kotters van dit type boeken op de Belgische visgronden, voornamelijk het Kanaal en de Ierse Zee uitstekende resul taten. De „Telstar" bijvoorbeeld stond vorig jaar in België wat de kotters betreft aan de top van de besommingen. De „Antoinette" heeft een lengte van 27,20 meter, een breedte van 6,30 meter en een holte van 3,40 meter. De hoofd motor is een 300 p.k. Bolnes die 430 toeren kan maken met een reductie van 2 op 1. Het schip kan 11 knopen varen. Het vis- ruim met koelinstallatie kan 650 kisten vis bergen. De „Antoinette genoemd naar de vrouw van de eigenaar is voor zien van de modernste navigatieappara- tuur o.a. een Decca en echoloden. De O 195 heeft een bemanning van 6 koppen. Zon dag is het nieuwe schip naar zijn thuis haven gevaren. Tijdens de officiële overdracht op het Noordzeekanaal, getuigde de heer H. Zwart van de aangename samenwerking met de Belgische reders, die zo zei hij, door hun opdrachten blijk hebben gegeven vertrou wen te hebben in de Hollandse scheeps- bouwindustrie. Dat de door Zwart gebouw de vissersschepen dit vertrouwen niet hebben beschaamd stemde hem tot bijzon dere verheugenis. Als herinnering bood de heer Zwart de heer Derijcker twee boeken aan, geschreven door Fenand van 't Oever, pseudoniem voor de schrijver Jaap Kolk man, thans wethouder van Velsen. Nadat de vlaggen waren verwisseld en de heer Derijcker een kort dankwoord had gesproken hield de heer Prosper Vanden- berghe, een vooraanstaand man in de Belgische visserij wereld, een geestig toe spraakje waarin hij een vergelijking trok tussen de Nederlandse en Belgische zee visserij. „De Hollanders winnen het in de verre visserij van ons door de steun van hun regering. Maar de Belgische vissers zijn in het Kanaal door de Hollanders niet te verslaan." De opdrachten die de firma Zwart van Belgische reders weet los te krijgen zijn volgens de heer Vandenberghe het beste bewijs dat de door deze werf gebouwde schepen goed zijn. „Ze moeten iets aan boord hebben wat een ander niet heeft. Ze brengen veel te veel op," zei hij. De heer Vandenberghe sprak de hoop uit dat de Belgisch-Nederlandse samenwerking op het gebied van de scheepsbouw nog vele goede vruchten zal afwerpen. De O 195 „Antoinette" tijdens de officiële proefvaart op het Noordzee kanaal. Van de handbalvereniging IJmond heeft het herenelftal zijn nog kleine kans aan degradatie te ontkomen op eigen veld niet met beide handen aangegrepen. Het was tegen Niioc 2 een teleurstellende strijd. De ruststand (1-9) spreekt voor zichzelf. Wel wogen na de hervatting de partijen beter tegen elkaar op, ook al omdat de Amster dammers het kalmer aan deden, maar ds einduitslag werd 5-19 voor de bezoekers. Een onverwacht grote overwinning be haalde het IJmond-damesteam op het Haarlemse Concordia. Aanvankelijk zag Concordia met steun van de wind nog kans de IJmond-aanvalsters te bedwingen. Na tien minuten volgden twee treffers van G. Groenhof en H. Dijk elkaar snel op en toen was het hek van de dam. Regel matig kon IJmond aanvallen, maar dank zij voortreffelijk verdedigen van de Haar lemse doelvrouwe bleef de ruststand be perkt tot 3-0. De tweede speelhelft werd een afspiegeling van voor de rust. IJmond dames behaalden ten slotte een 6-1 over winning.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5