HET WEER Km ent naar Feijenoord Regering verbiedt per 15 juni prijsafspraken „aan de top" Vals gerucht over dood van Kroesjtsjev Eerste tijd nog geen actie tegen de vaste prijzen Archeologen bij opgraving bedolven en weer bevrijd Leabie Mandela gearresteerd Griekse regering staat achter eisen Makarios Bloemencorso wordt op 2 mei gehouden Meerderheid moet democratisch regeren Beiden ernstig gewond in Veisen Mechelse dokters Kort geding tegen het bestuur van de Opera krabbelen terug wat geweldig zakdoeken ejoreifou vtnj! VERBOUWINGSUITVERKOOP Iets warmer lS£ DAGBLAD VOOB VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING T29m Het woord is aan... Consument Geheim Nieuwe winterschoenen Bloemententoonstelling in Wenen Kopers-boycot tegen apartheid pagina 4 In de krant van heden: Artsenconflict nog niet rijp voor een oplossing om te geven om te gebruiken om nooit te vergeten BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (8U KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige, vooral aanvankelijk nu en dan krach tige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. 49e JAARGANG NUMMER 135 DINSDAG 14 APRIL 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse acteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Grieks spreekwoord: Wie gelukkig wil zijn, moet thuis blijven. De wereld heeft maandagavond enige tijd de adem ingehouden. Om één mi nuut over tien meldde het Westduitse persbureau „Deutsche Presse Agentur" uit Moskou: „de Sovjetrussische eerste minister en partijsecretaris Nikita Kroesjtsjev is maandagavond om 20.19 uur overleden, vier uur voordat hij ze ventig jaar zou worden." Radio- en televisieprogramma's wer den onderbroken om de luisteraars en kijkers onmiddellijk van het grote en schokkende nieuws op de hoogte te brengen. Het bericht van het overlijden van de Russische premier werd onmiddellijk ter kennis gebracht van de Amerikaan se president Johnson. De mededeling veroorzaakte ook op 't Witte Huis grote consternatie. De diplomatieke activiteit in alle hoofdsteden van de wereld nam een ongekende omgang aan. Koortsachtig werd allerwege geprobeerd bevesti ging van het sensationele bericht te krijgen. Om achttien minuten over tien kwam DPA opnieuw met 'n bericht. Het luid de als volgt: „Het Westduitse persbu reau DPA verzoekt het bericht van het overlijden van Kroesjtsjev voorlopig nog niet te publiceren, daar het dit be richt nog nader op juistheid wil onder zoeken." Elf minuten voor elf uur zond DPA een derde bericht de wereld in, een we reld die intussen reeds had begrepen dat de melding van tien uur onjuist was. Het laatste bericht van DPA luidde: „Het bericht over het overlijden van premier Kroesjtsjev berust op een mis verstand." Later bleek dat een verminkt verslag van een gesprek van een Japanse journalist met een employé van het Russische persbureau Tass de oorzaak is geweest van het eerste bericht van DPA. Een bericht dat spoedig door de waarheid werd achterhaald, doch dat in enkele minuten tot de hele wereld was doorgedrongen. Willy Kinent, de 48-jarige Oostenrijkse trainer van het Utrechtse DOS, zal per X juli a.s. in dezelfde functie in dienst tre den bij de Rotterdamse ere-divisieclub Feijenoord. Dinsdagmorgen zijn het be stuur van Feijenoord en Kment hierover tot overeenstemming gekomen. Voor Kment bij DOS kwam was hjj o.a. trainer van het Noorse elftal en van VVV te Venlo. De regering heeft haar eerste aanval op de prijsbinding in Nederland ingezet: met ingang van 15 juni zijn bindende onderlinge prijsafspraken tussen fabri kanten, importeurs en andere leveran ciers verboden. Bovendien mogen fabri kanten enz. de algemene controle op en afschaffing van ontduiking van de vaste prijzen die zij de winkeliers voorschrij ven, niet meer overlaten aan daarvoor ingeschakelde bureaus. Dit wil, let wel, niet zeggen dat nu ook vaste prijzen van de baan zijn. Integendeel. In tegenstel ling tot de aanvankelijke verwachting zal de voorbereiding van een verbod van vaste prijzen voor bepaalde branches nog weken, zo niet maanden, vergen. Het eerste verbod, dat thans is uitge vaardigd, kan men het beste zien als een wegnemen van de overkoepelende rege lingen die tot nu toe het systeem van vaste prijzen in verschillende branches stevig bij elkaar houden. Daartoe worden nu de afspraken over vastgestelde ver koopprijzen, kortingsverboden, inruil- prijzen, opslagen en dergelijke, „aan de top" van het distributieapparaat geschrapt. De fabrikanten kunnen nog ieder voor zich hun detaillisten verplichten bepaalde prijzen voor hun produkten te rekenen, maar zij moeten de naleving daarvan voortaan zelf met de winkelier uitvech ten. Het zal niet meer zo zijn dat een bureau voor de zus-en-zo-branche een onwillige winkelier van levering door alle aangesloten fabrieken kan uitsluiten. Zelfs mag een afzonderlijke fabrikant de controle op de berekening van zijn vaste prijzen door zijn winkeliers niet meer in handen geven van een speciaal bureau. Hij mag slechts stuk voor stuk doorgegeven klachten door zo'n bureau laten nagaan. (Voorbeeld van de huidige werkwijze: Philips laat het aan een controlebureau over de detaillisten te controleren en boetes uit te delen tot een maximum van 1000 gulden). Voor bestraffingen zal nu weer de gewone rechter moeten worden ingeschakeld. Tot zover lijkt het nieuwe verbod een mooie voorbereidende regeling voor de regering, die na verloop van tijd ook de vaste prijzen te lijf wil. Maar wat heeft de consument er nog aan? Dat is af wachten. Wachten op wat actieve fabri kanten gaan doen, die nu misschien de kans willen waarnemen hun vaste prijzen te laten varen. Veel beweging in de markt is echter voorshands niet te verwachten. Niet voor niets zijn er tegen het slaken van de ketenen „aan de top" maar weinig protesten gehoord. Want geen overheid kan de producenten verbieden dan maar zonder bindend contract hetzelfde te blij ven doen als voorheen. En een zondigende winkelier kan dan weliswaar niet meer voor straf door de hele brapche worden uitgesloten, maar wat doet hij ertegen als hij overal te horen krijgt dat men zijn bestellingen aanvaardt, maar dat hem voorlopig wegens de drukte niet kan worden geleverd? Dit is althans de mening die men in het algemeen bij de middenstand is toegedaan. Hoewel, wordt daar ook gezegd, er hoeft in een bepaalde branche maar één fabrikant „los te slaan" en de prijzen komen in be weging. Het zonderlinge is dat het Nederlandse publiek niets mag weten van de bestaande afspraken tussen producenten. Die staan opgetekend in het kartelregister en de inhoud daarvan is erger dan militair ge heim. Men kan er zich slechts een beperkt beeld van vormen: de confectiemarkt wordt voor een deel door onderlinge prijs afspraken beheerst. In de boekhandel gel den afspraken. In de haardenindustrie, op de grammofoonplatenmarkt, op het gebied van merklevensmiddelen, voor de produktie en handel in gedestilleerd. Het centraal bureau voor de rijwielhandel zit aan de top van de prijzen van rijwielen 'en bromfietsen. De Pharmacon is het lichaam dat de prijsstelling van genees middelen in de hand heeft. De Cistofa weet tot op heden de concurrentie in de stofzuigerbranche te regelen. En dan is er de Stichting Bomee, die de scepter zwaait over de schoonheidsmiddelen die in ons land worden verkocht. Zo zijn er nog vele andere, in velerlei vormen, waar van nog maar moet worden afgewacht of en hoe ze onder de nieuwe regeling te vangen zijn. KAAPSTAD (Reuter) Leabie Mande- la, een zuster van de voorzitter van het Afrikaanse Nationale congres Nelson Man dela, is in Zuid-Afrika aangehouden. Dit gebeurde op grond van de wet die het mogelijk maakt „staatsgevaarlijk geach te personen" drie maanden vast te hou den, zonder dat zij voor de rechter wor den geleid. Het proces tegen Nelson Mandela en zijn vrienden moet deze week in Bretoria be ginnen. Het bloemencorso in de bollenstreek, dat op zaterdag 25 april gehouden zou worden, is uitgesteld tot zaterdag 2 mei. De orga nisatoren, die tot het laatste ogenblik hebben gewacht hebben het hoofd moe ten buigen voor de natuur, die evenals het vorige jaar geen rekening heeft ge houden met de plannen van de bollenmen- sen. Het corsobestuur hoopt dat op zater dag 2 mei de narciessen wèl in volle bloei zullen staan. De bloemenfeesten in Lisse zullen op de vastgestelde data worden ge houden. ATHENE (AFP en Reuter) Premier George Papandreou van Griekenland is van mening, dat de bevolking van Cyprus over haar eigen toekomst moet kunnen be slissen. Hij zei dit in een verklaring, die door president Makarios van Cyprus wordt onderschreven. De bevolking moet volledig zelfbeschik kingsrecht hebben. Dit is het recht alle onafhankelijke naties, aldus de Griekse premier. De akkoorden van Zürich en Londen zijn onuitvoerbaar gebleken. De opzegging er van door Makarios is slechts de bevestiging van een bestaande toestand, aldus Papan dreou. De Griekse premier verklaart verder het volste vertrouwen te hebben in de vredes macht van de V.N. Ook president Maka rios zal met deze macht samenwerken in het belang van de pacificatie van het eiland. De bemiddelaar in het geschil heeft tot taak een nieuwe politieke formule te vinden. Van ganser harte wordt gehoopt dat hij daarin zal slagen. Ondemocratisch acht Griekenland het, dat een kleine minderheid 18 percent er naar streeft haar wil op te leggen aan een grote meerderheid Grieken, 80 per cent. De meerderheid moet volgens demo cratische principes regeren en de minder heid controleren. Tientallen militaire politiemannen en jeugdige Mexicanen rennen mee, ter wijl Koningin Juliana in een elek trisch wagentje wordt rondgereden in een woonwijk van Mexico-stad, welke door het Mexicaanse instituut voor sociale zekerheid is gebouwd. Als de bemiddelaar er niet in slaagt een oplossing te vinden, zal het geschil voor de VN-assemblee worden gebracht. Grie kenland stelt er prijs op, dat de goede be trekkingen met Turkije blijven bestaan. Daarom betreurt het de antigriekse maat regelen van Turkije. Strijdkrachten van de Verenigde Naties op Cyprus hebben de Turkse Cyprioten die de bergpas in de weg van Kyrenia naar Nicosia bezet houden, het ultimatum ge steld dat zij hun stellingen maandag voor drie uur plaatselijke tijd moesten verla ten. Om vier uur wees echter niets er op, dat de Turken het plan hadden om de pad vrij te geven. Een V.N.-patrouille begaf zich hierna naar het Grieks-Cyprische dorp Dhikomo om de Grieken te vragen hun voorgeno men aanval op de Turks-Cyprische stellin gen niet uit te voeren. De strijd, die twee dagen lang ten noor den van het dorp Pano Dhikomo heeft ge woed, is thans gestaakt. Een V.N.-woord- voerder heeft meegedeeld dat een Canade se V.N.-pratrouille een post van de Turkse Cyprioten op een heuveltop heeft bereikt en deze heeft overreed het vuren te sta ken. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant heeft in een maandag door hem te New York, als stuk van de Veiligheidsraad, gepubliceerd document verklaard dat de V.N. macht op Cyprus haar wapens slechts tot zelfverdediging mag gebruiken. „De V.N.-militairen moe ten uit beginsel zo min mogelijk geweld gebruiken", aldus Oe Thant. Hij voegde hieraan toe dat de beslissing of eventueel geweld moet worden gebruikt, bij de V.N.-bevelhebber ter plaatse berust. Premier Kroesjtsjev ontving gisteren op het vliegveld van Moskou de Poolse partijsecretaris Vladislav Gomoelka, die in gezelschap van premier Cyrankiewicz naar de Rus sische hoofdstad gekomen is. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving4, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Bij het zoeken naar oudheidkundige voorwerpen zijn gistermiddag ter hoogte van het Noordzeekanaal in de gemeente Velsen twee archeologen, drs. H. H. van Regteren Altena uit Haarlem en de heer H. L. A. Rutten uit Amsterdam, ernstig gewond geraakt. Beiden werden bedolven onder een laag klei, toen een der wanden van de sleuf (voor een nieuwe waterleiding onder het Noordzeekanaal) instortte De archeologen werden bevrijd door grondwerkers. De archeologen zochten naar resten van een Romeins castellum, dat daar in de eer ste eeuw na Christus moet hebben gestaan. Drs. Van Regteren Altena is conservator van het instituut voor pre- en prohistoris aan de Amsterdamse universiteit, de heer Rutten is student en assisteerde de eerst genoemde. De heer Van Regteren Altena werd met een fractuur aan het heupbeen naar het Elisabeths Gasthuis in Haarlem overge bracht, de heer Rutten is met een bekken fractuur en een beschadigde nier in1 het Antoniusziekenhuis in IJmuiden opge nomen. De oudheidkundige commissie van de gemeente Velsen betreurt het voorgeval lene ten zeerste, ook omdat hierdoor een belangrijke vertraging in de onderzoe kingen zal komen. Er zijn, zoals bekend, ter plaatse reeds belangrijke vondsten gedaan, die erop zou den kunnen wijzen dat men hier wel dicht bij. de plaats moet zijn waar het vermoed» Romeins castellum moet hebben gelegen. De Nederlandse Beroepsvereniging voor Muziekdramatische kunst heeft het te gen bestuur van de Nederlandse Operra een kort geding aangespannen, dat op maan dag 4 mei voor de president van de recht bank te Amsterdam plaats heeft. De vereniging eist dat het operabe- stuur wordt verboden het voorgenomen be sluit tot ontbinding van de stichting „De Nederlandse Opera" te nemen of, indien dat besluit reeds genomen is, daaraan geen uitvoering te geven zolang het dienst verband tussen leden van eiseres en de stichting niet op de daarvoor wettelijke en contractueel voorgeschreven wijze is beëindigd. Zulks op straffe van een dwang som van 25.000 voor ieder der gedaag den verschuldigd voor elke overtreding. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het conflict tussen de Bel gische regering en de stakende doktoren is maandag geen stap nader tot een op lossing gekomen. Wel kan men het als een succes voor eerstgenoemde beschou wen dat van de 3500 reserve-militaire art sen er zich gisteravond ongeveer 2800 had den gemeld. Men wist bovendien dat nog een paar honderd zich opmaakten om het zelfde te doen. Het schijnt dat een deel van de opge- roepenen lijdelijk verzet pleegt. Zo moes ten velen hun stethoscoop en hun bloed drukmeter en andere utensiliën niet heb ben meegebracht „omdat het niet in het mobilisatiebevel stond vermeld". Ook blijkt dat zij zoveel mogelijk patiënten naar de ziekenhuizen doen vervoeren, zodat daar weer ruimtegebrek gaat heersen. Er is gisteren ook nog al wat te doen geweest over het zogenaamde akkoord van Mechelen. Honderd dokters zouden daar gisteren de staking beëindigen. Het Nationaal verbond, geschrokken van de aldus ontstane bres in het stakings front, stuurde zijn hulpkrachten naar Me chelen, onder aanvoering van dokter Wij nen. Daar is op een rumoerige vergadering met 92 tegen 30 stemmen besloten ver der te staken. De Mechelse dokters, zo zei het verbond, zijn in een door de poli tici opgezette val gelopen. „Het is niet waar", verklaarden de dertig die niet meer zullen staken, „wij wisten precies wat wij deden". Zij betwistten de geldig heid van die 92 stemmen, omdat deze zou den zijn uitgebracht door dokters van bui ten Mechelen. Vanochtend wist nog niemand precies hoe de vork in de steel zat en beide par tijen, regering en stakers, meenden dat zij succes hadden geboekt. Dat is teke nend voor de situatie.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1