nieuwe verpakking HiüiP Nederlandse expeditie deed een verrassende vondst in Egypte Woestijnzand conserveerde eeuwenoude bodemschatten „Boger en Kaduk doodden vijftig mensen per dag' 't is weer tijd voor «II Wedloop met de tijd Ontwerp voor een grondwet in Kongo IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATIEK? Poststaking in Engeland wordt wellicht gesust Elektronisch apparaat meet inktverdeling Getuige vertelt in Auschwitz-proces: Nieuw muurtje bij Berlijnse muur Opnieuw vrouw in Boston vermoord Hevige aardbeving in Joegoslavië Introductiekampen voor Surinaamse studenten Prinses Irene past zaterdag bruidsjapon bij Balmain ZELFDE NORTH STATE Ja, Togal. En niet tegen reumatiek-alleen. Ook griep en spit en zenuwpijnen verdwijnen snel, afdoend en veilig. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40, 8.88. van die romig-jonge, geurig-belegen, pittig-oude Verrassing Liefdesbrief Muurschilderingen In tijdnood zó zacht zó geurig Nederlandse archeologen hebben in Egypte, in het dal van de Nijl, en in het aangrenzende woestijngebied verrassende en zeer belangrijke vondsten gedaan. Grote delen van het Nijldal en woestijngebieden ten zuiden van de in aanbouw zijnde Assoeandam zullen binnen afzienbare tijd bedolven worden onder het water van een groot stuwmeer. Archeologische bodemschatten zullen dan voor goed verloren gaan indien zij niet tijdig in veiligheid worden gebracht. Er zijn dan ook de laatste jaren talrijke opgravingen gedaan door archeologen uit de gehele wereld, waarbij getracht is zoveel mogelijk van de belangrijke bodem schatten te behouden of althans te onderzoeken. De directeur van het Leidse Rijksmu seum van Oudheden, prof. dr. A. Klasens, heeft bij deze wedloop met de tijd der gelijke expedities geleid en is onlangs met zijn medewerkers teruggekeerd, zeer vol daan over de belangrijke vondsten in het gebied van het toekomstige stuwmeer, dat ruim 200 km lang en 25 km breed zal worden. Prof. Klasens en zijn medewerkers heb ben opgravingen verricht op ongeveer drie kilometer ten noorden van de beroemde tempel van Aboe-Simbel. In deze omgeving van de Nubische woestijn was reeds een Meroitisch dorp blootgelegd. De huizen van dit dorp uit de tweede en derde eeuw van onze jaartelling bleken tot het dak toe ln uitstekende staat geconserveerd te zijn In het woestijnzand, dat omstreeks het einde van de derde eeuw zover was opge drongen dat bewoning onmogelijk werd. Het was de best bewaarde nederzetting uit die periode. Van de vroegere bewoning in Egypte is weinig overgebleven, doordat de meeste nederzettingen in het Nijldal gevestigd wa ren en de resten telkens door het Nijlwater werden overspoeld. Het blootgelegde dorp was iets verder van de Nijl en op een hoogte gelegen, waardoor het voor de ver woestende werking van het water werd gespaard. Het woestijnzand heeft sindsdien In de omgeving van de Nederlandse ex peditie werkte tezelfdertijd ook een Joego- slavisch-Egyptische technische expeditie, die over de kennis en vaardigheid beschikte voor het in veiligheid brengen van muur schilderingen. Dankzij deze assistentie kon den de door prof. Klasens blootgelegde schilderingen behouden worden. De schilderingen zijn op grote vellen lin nen overgebracht en naar veiliger oorden verzonden. Over hun uiteindelijke bestem, ming is nog geen beslissing genomen. Zij beslaan een oppervlakte van meer dan der. tig vierkante meter. Prof. Klasens heeft de Egyptische autori teiten geadviseerd, de kerk elders nauw keurig na te bouwen en in te richten als museum. In dat geval zouden de oor spronkelijke schilderingen in deze her bouwde kerk kunnen worden aangebracht. LEOPOLDSTAD (Reuter) Een com missie onder leiding van Joseph Ileo, mi nister zonder Portefeuille, heeft een ont- werpgrondwet voor Kongo opgesteld dat I voorziet in een presidentieel bewind. Dit is maandag door Ileo op een persconferen tie meegedeeld. Het ontwerp zal aan een referendum worden onderworpen. De president zal onder meer volledige uitvoerende macht hebben. Hij zal de be voegdheid hebben alle kabinetsleden, met inbegrip van de premier, te benoemen en te ontslaan indien de bevolking zich met het ontwerp verenigt. Binnen zes maanden na aanvaarding van de grondwet moe ten algemene verkiezingen woraen gehou den. Binnen een half jaar na de installa tie van het nieuwe parlement, moet een kiescollege, als omschreven in de grond wet, een nieuwe president kiezen. Guus wil je een stuk kaas T:- H v> - (Van onze correspondent) LONDEN Er is nog een kans, dat de staking bij de posterijen die donder dag zou beginnen zal worden afgewend. De regering is bijgedraaid en de kanse lier van de schatkist Reginald Maudling heeft een voorstel gedaan om de grieven van de vakbond door een speciale com missie te laten onderzoeken. Hij blijft evenwel als voorwaarde stellen dat indien geen oplossing kan worden gevonden het conflict door arbitrage zal worden beslist. Er zijn 120.000 postmannen bij het conflict betrokken. Bevins, de minister van Posterijen, heeft het publiek verzocht om als de actie voort gaat donderdag aanstaande en ook bij de daaropvolgende zondagen geen brieven te posten. Het instituut voor grafische techniek in Amsterdam heeft een zogenoemde meet- kop ontwikkeld, waarmee tijdens het druk» ken de inktlaagdikte kan worden gemeten. De kleur bij het drukken, dat wil zeggen de dekking van de inktlaag op het papier, bepaalt de drukker nu nog op het „blote oog". De geroutineerde drukkers spreken daarom vaak van schraal, gedekt, goed ge dekt of vet. De termen kunnen onderling zeer verschillend worden vertaald. Als het apparaatje van het I.G.T. wat ruimer toepassing gaat vinden, hetgeen nog wel enige tijd kan duren, zal de dekking van de inktlaag worden uitgedrukt in een getal, dat niet meer door het menselijk oog maar door een elektronisch apparaat wordt aangegeven. De volgende fase in deze ontwikkeling is een volledig geautomatiseerd kleurhou- den tijdens het drukken, maar daarvoor is een apparaat nodig waarmee een bepaald getal kan worden „vastgezet". Op 15 mei wordt de Nijl omgelegd in een andere bedding en dan zal het eerste stadium van de aanleg van de Aswan-dam voltooid zijn. Presi dent Nasser van Egypte en premier Kroesjtsjev van Rusland zullen ge lijktijdig op knoppen drukken door middel waarvan de omlegging' een feit wordt. Rusland heeft geld. goe deren en diensten verleend voor de bouw van de dam. Deze foto is ge nomen van de noordkant met in het midden het damlichaam, dat uitein delijk zeventien maal zo groot zal zijn als de grootste piramide van Egypte. Links, boven ziet men de nog geblokkeerde ingang van het omleidingskanaal. voor een uitstekende conservering van het zeer goed intact gebleven dorp gezorgd Prof. Klwsens en zijn medewerkers deden bij het opgraven van een oud-christelijke nederzetting uit de zevende tot de twaalfde eeuw een verrassende vondst: een christe lijk kerkje, opgetrokken uit kleisteen, dat in uitstekende staat bewaard bleek te zijn. Ook deze kerk was geheel onder het woes tijnzand verborgen. Het onderzoek wees uit dat de kerk nog in gebruik is geweest toen het zand reeds tot aan de dakrand reikte. In deze kerk zijn bijzonder waarde volle voorwerpen en muurschilderingen aangetroffen, welke laatste dankzij mo derne technieken naar veiliger oorden kon den worden overgebracht. Van het bestaan van het kerkje had men niet het geringste vermoeden gehad. Vijftig Egyptische arbeiders, die de uit zes man bestaande Leidse expeditie be hulpzaam waren, hebben vele tonnen zand moeten weggraven voordat de kostbare resten van deze vroegere christelijke be schaving aan het licht kwamen. Hoewel de inventaris van de kerk grotendeels was verwijderd toen de opdringende woestijn dit gebied onbewoonbaar maakte, werden toch nog enkele stukken achtergelaten, die thans van grote cultuurhistorische waarde zijn. Daarbij bevinden zich een bronzen wierookvat en een bronzen kruis. Zij tonen een groot verantwoordelijkheids gevoel met betrekking tot de rijke bodem schatten uit vroeger tijden. Van Egyptische zijde is dan ook aandrang op archeologen uit de gehele wereld uitgeoefend om in dit spoedig ontoegankelijk wordende terrein opgravingen te verrichten. De eigen ar cheologische diensten van Egypte zijrt niet in staat, dit kolossale werk in de nog be schikbare tijd uit te voeren. Maar ook de talrijke expedities uit andere landen, die de laatste jaren aan het werk zijn, vrezen dat lang niet alles aan het licht wordt gebracht wat de bodem verbergt. Egypte heeft het archeologisch onderzoek elders in het land voorlopig gestaakt om zich geheel op dit gebied te kunnen coneen treren. Het land besteedt vele miljoenen aan dit werk. BERLIJN (Reuter) Oostduitse grens wachten zijn maandagochtend bij de con trolepost „Charlie" aan de Berlijnse sec torgrens begonnen een nieuwe muur te bouwen, die bestand is tegen tanks. Een gepantserde vrachtauto, 'n waterkanon en een ziekenauto werden tijdens dit werk in gereedheid gehouden. „Checkpoint Char lie" wordt voor het doorlaten van buiten landers gebruikt. FRANKFORT (DPA, Reuter) De 48-ja- rige Pool Erwin Olszowka heeft maandag, als getuige in het Auschwitz-proces in Frankfort, verklaard dat bij de evacuatie van het kamp in januari 1945 de twee be- schuldigden Will Boger en Oswald Kaduk per dag tenminste vijftig gevangenen heb- ben vermoord. „Ik zag hoe gevangenen die niet meer I voort konden of een ogenblik stilhielden, werden neergeschoten," zei zei hij. Ols zowka, die vijf jaar als politieke gevan gene in het kamp Auschwitz zat, herin nerde zich dat de twee oud-SS'ers zelfs dode of stervende gevangenen hadden mis- I handeld. Onvergetelijk noemde de getuige de dag I in 1943, waarop twaalf kampbewoners wa ren opgehangen. Boger en Kaduk hadden de gevangenen niet alleen mishandeld doch waren ook als beul opgetreden. Verder vertelde Olszowka hoe vijf Pool- I se en Oostenrijkse gevangenen, die na een mislukte vluchtpoging om het leven wer den gebracht, onder uitroepen als „lang leve Polen, het Rode Leger en het com munisme" waren gestorven. De SS'ers wa ren door deze kreten buiten zichzelf ge raakt. „Zij wierpen zich op de gehangenen en trapten hen terwijl zij half dood aan de galgen hingen". Olszowka steunde de verklaringen van rige vrouw is gisteren dood aangetroffen I vorige getuigen over het neerschieten door in de slaapkamer van haar woning in Boger van de 23-jarige Lilli Toffler een Jl Tsjechoslowaaks joods meisje dat een lief- Norwood, Verenigde Staten. Zij was met desbrief aan gevangene had NORWOOD (AP) Een drieënzestigja- een nylon kous gewurgd. Hierdoor is er opnieuw een slachtoffer bijgekomen op de geschreven De brief was onderschept. Uit duizenden lijst van elf gevallen van niet-opgeloste gevangenen moest zij de man aanwijzen 1 aan wie de brief gericht was. Zij liep hem echter voorbij en deed alsof zij hem met kende. Zonder hiertoe opdracht te hebben gekregen had Boger haar neergeschoten. „De man aan wie de brief was gericht woont nog in Polen en lijdt aan een psy chose, omdat hij zich schuldig acht aan haar dood", aldus de Poolse getuige. wurgingen van vrouwen, die zich in min der dan twee jaar tijd in de omgeving van Boston hebben voorgedaan. De meeste van de vorige slachtoffers, die sedert juni 1962 zijn gevallen, zijn eveneens met nylon kousen gewurgd, al len in hun eigen woningen. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd op een bed Mulka had hij in de winter 1942-1943 op de eerste verdieping van haar woning I herhaaldelijk bezoeken zien brengen aan ontdekt. Ongeveer twee uur nadat haar „dodenblok elf" ofschoon deze beklaagde echtgenoot naar zijn zaak was vertrokken, steeds heeft volgehouden dat hij nooit in De politie heeft een onderzoek ingesteld, de gevangenenblokken van het kamp was waarin wordt deelgenomen door een spe- geweest en zich uitsluitend met admini- ciale ploeg van het bureau van de offi- stratieve werkzaamheden had bezig gehou- cier van Justitie van Massachusetts. Deze den. afdeling werd door de officier van Justitie De vroegere Poolse majoor Josef Piwko. Brooke opgericht om de leiding op zich die bijna twee jaar in Auschwitz zat, te nemen van het onderzoek naar de wur- verklaarde dat hij op zekere dag had ge ging van vrouwen in het oosten van Mas- zien hoe vrouwen en kinderen in het zi sachusetts. Er werden geen sporen van de geunerkamp verschrikkelijk werden gesla dader gevonden. I gen en in vrachtwagens werden gedreven Hij had waargenomen dat Boger de zi geunerbarakken doorzocht en kinderen on der hun bedden weghaalde. „De S.S.-ers smeten de kinderen naar Boger. Eerst sloeg hij hen, toen nam hij hen bij de voeten en sloeg hen tegen de muur. Vijf of zes kinderen behandelde hij op deze wijze. Ik werd misselijk en rende terug naar mijn barak," aldus Piwko. Gevraagd, of hij er zeker van was Bo ger te hebben gezien zei de getuige hem goed te kennen. „Als hij op zijn fiets langs kwam had hij gewoonlijk een ge vangene uit de politieke afdeling aan een lijn als een hond achter zich rennen. De andere S.S.-ers dreven de kinderen bijeen maar hij doodde hen," zei Piwko. Hierna werd Boger gevraagd, of hij iets te zeggen had. De gewezen S.S.-er antwoordde: „Ik heb niets te zeggen. Ik nam niet deel aan de likwidatie van het zigeunerkamp en ik doodde geen kinde ren." BELGRADO (AP) Tengevolge van een hevige aardbeving, die maandag in een groot gedeelte van Joego-Slavië werd gevoeld, zijn drie mensen omgekomen, honderd mensen zijn gewond terwijl er tenminste tweehonderd woningen werden verwoest. In Slavinski Brod de groot ste stad in de driehoek van het epicen trum zijn ongeveer veertig huizen ver woest. Een dertienjarig meisje is onder een instortend trappenhuis van de lagere school te Djakovica bedolven geraakt en omgekomen. Een ingenieur, die de ramp in Skoplje had overleefd, is bij de eerste schokken vermoedelijk aan 'n hartaanval voor zijn lessenaar doodgebleven. De meeste mensen werden gewond, door dat zij in paniek raakten. Sommigen sprongen uit vensters. Anderen werden getroffen door vallend puin, dakpannen en schoorstenen. In tegenstelling tot het ge brul van de dieren, dat de aardbeving in Skopje vooraf ging, lagen de meeste die ren in de dierentuin, behalve enkele opge wonden apen en olifanten, zich rustig in de zon te koesteren. De beving verspreidde zich naar Honga rije en veroorzaakte schade in verschillen de provinciesteden in het zuiden van het land. Er vielen geen doden of gewonden. De beving werd ook gevoeld in West-Roe- menië. Er waren daar geen berichten over schade. Advertentie De belangrijkste vondsten waren evenwel de prachtig geconserveerde muurschilde ringen met christelijke voorstellingen, die hun prachtige kleuren uitstekend hadden behouden. De andere vondsten zijn toegewezen aan het Leidse museum. Prof. Klasens is bijzonder enthousiast over de medewerking, welke hij van de Egyptische autoriteiten heeft ondervonden. De Nederlandse Studenten Raad en de Surinaamse Studenten Vereniging zullen ln september gezamenlijk een introduktie- kamp organiseren voor Surinaamse eer stejaars-studenten. Zij zijn tot dit initia tief gekomen, zo delen zij in een commu niqué mede, omdat binnen beide nationa le studenten organisaties gevoeld wordt, dat de Surinaamse student over het alge meen te weinig is voorgelicht over de si tuatie van de Surinaamse student in de Nederlandse samenleving. Prinses Irene zal zaterdag in Parijs haar bruidsjapon gaan passen, die is ontworpen door Pierre Balmain. Dit is medegedeeld door een woordvoerder van de familie de Bourbon-Parma, de markies de Valous, op het kasteel van de familie bij Besson. De prinses en don Carlos verblijven momen teel op dit landgoed, dat 250 km ten zuid oosten van de Franse hoofdstad ligt. Hoe lang zij hier zullen blijven, is niet bekend. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica- za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 i

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5