Wat weet de vf"]- er voor tafelzilver Belgen op het t.v.-scherm een modeverschijnsel Vaticaans Paviljoen met „dramatische'' effecten als achtergrond van de Piëta v£ir] Vragen over aanbod van operagebouw door het Philips Pensioenfonds Historicus Arnold J. Toynbee 75 jaar Oscars voor Patricia Neal en Sidney Poitier NEGEN MUZEN DINSDAG 14 APRIL 1964 9 iiiiili Hij weet, dat een Nederlands bestek een prijs won in Milaan. Hij weet qua prijs en ont werp mogelijkheden te scheppen die variëren van zeer exclusief tot gang baar en goed. Hij weet dat men tafel zilver in alle rust moet bespreken en bekijken. Hij weet wat de etiquette eist, wat men het best als cadeau geeft en hoe men over langere tijd een cassette kan opbouwen. De juwelier weet er alles van persoonlijk, adviseur „Piëta' gisteren in New York gearriveerd De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Het vertrek bij de KRO van Han Mulder Wellicht Journaal op het tweede net Grammofoonplaat voor Europa 1, 2, 3 Wereldtentoonstelling New York (Van onze correspondent) ROME. We zijn in het Michelangelojaar en herdenken dat de grote meester 400 jaar geleden te Rome is gestorven. Hij is ook, maar voor zeer korte tijd, te Rome begraven ge weest; daarna lieten zijn bloedverwanten het stoffelijk over schot naar Florence overbrengen, waar hij werd bijgezet in de kerk van Santa Croce. Dat is niet meer dan rechtvaardig, want al telt Rome zeker niet minder werken van de grote meester van de Arnostad, hij is tenslotte Florentijn en liet op het enige werk van zijn hand, dat getekend is, de irde „Piëta", die juist tijdens dit eeuwfeest ons heeft niet na vermaan verlaten, „Florentinus" ^an zijn naam toe te voegen. Over de nutteloze dwaasheid de „Piëta" bloot te stellen aan zoveel gevaren, terwijl een goed „marmist" in Rome er een uit stekende kopie van had kunnen maken, die men eventueel zelfs aan de Amerikanen cadeau had kunnen doen, zal men wel niet gauw uitgepraat raken. >- v X l jüïLia Het Amsterdamse V.V.D.-raadslid R. Th. J. Ie Cavalier heeft schriftelijk aan B. en W. gevraagd of mededelingen van de heer C. van Heesch (ex-perschef van Publieke Werken Amsterdam) over een aanbod in 1959 van het Philips-Pensioenfonds tót de bouw van een operagebouw op het terrein van de oude RAI in de hoofdstad, juist rijn. Indien dit zo is, vraagt het raadslid, op welke gronden hebben B. en W. dit aanbod dan afgewezen? Voorts vraagt hij of de commissie van bijstand in het beheer der kunstzaken is geraadpleegd; zo niet waar om niet. Verder of andere instanties, die de Opera subsidiëren in het aanbod en de weigering daarvan zijn gekend. Het raadslid vraagt of de inmiddels gewijzig de omstandigheden B. en W. geen aan leiding geven na te gaan of een derge lijk aanbod opnieuw verkregen kan wor den. En indien zulks het geval is of B. en W. bereid zijn op basis daarvan nieu we onderhandelingen te openen en ge noemde commissie van bijstand van het verloop daarvan op de hoogte te houden? IJ.C. NEL DE WIJZE, waarop het werk in het Va- tikaans Paviljoen op de Wereldtentoonstel ling zal worden geëxposeerd, is al even Amerikaans" als alles wat met deze reis te maken heeft. Een filmscenograaf, Jo Mielziner („De Koning en Ik", Carrousel" en „Cancan" zijn de meest bekende films, waaraan hij heeft gewerkt) heeft „drama tische" effecten geschapen rondom de groep: de achtergrond wordt felblauw; een enorme kruis, waarop een doodslaken is gedrapeerd siert die wand. Boven het beeld komt een grote ring van elektrische lampjes; de zijwanden zijn getooid met votiefkaarsen.naturlijk elektrisch) die aan en uitflikkeren en ter verhoging van het effect afgeschemerd zijn met blauw glas. Dat alles is, naar Amerikaanse op vatting, oneindig dramatischer en meer passend bij het werk van Michelangelo dan de grote marmeren kapel in Sint Pie- ter. De bezoekers zullen het beeld kunnen zien vanaf een „tapis roulant", dat zeer snel beweegt, zodat men rekent dat ieder vijf seconden krijgt om te kijken. Zwaar, tegen schoten bestand, kristal zal de toe schouwers van het beeld scheiden; boven dien zijn er nacht en dag vijftig gewapen de agenten van politie tegenwoordig. Men rekent in het totaal op 50 miljoen bezoe kers. WAT ONS BETREFT, we prijzen ons ge lukkig, dat we vele, vele malen dat beeld hebben kunnen aanschouwen, niet in een opdringende volksmassa, maar geheel al leen en net zo lang als we maar wilden, in de St. Pieterskerk. Voor wij het zullen weerzien, moet het eind 1965 worden. Ondertussen hebben we nu tweemaal de grote tentoonstelling gezien, die Roma aan Michelangelo heeft gewijd. Men denke daar niet min over. Opdat de lezer zich niet vergisse, dient ter toelichting, dat hij niet min moet denken over onze doorzet tingskracht om tweemaal die monsterexpo sitie të gaan zien. Dat is namelijk geen geringe taak. Men loopt kilometers lang tussen witte wanden van een onaangename, korrelige stof (tja, het is alweer het vermaarde of beruchte „polistyrol" een derivaat van petroleum) en voelt zich daar even vrolijk als in de eindeloze corridors van een heel groot hospitaal. De inrichters van de ten toonstelling hebben dit nodig gevondeno omdat de inderdaad weinig aantrekkelijke pseudobarok-architectuur van het ten toonstellingspaleis heet te „vloeken" tegen de geest, die ademt uit de werken van Michelangelol Dat is mogelijk, zelfs waar schijnlijk, maar of nu deze zielloze, rechte wanden en plafonds van kunststof er zo goed mee harmoniëren, betwijfelen wij. Enkele jaren geleden zou men in Italië zijn toevlucht hebben genomen, tot drape ringen uit fluweel in verschillende tinten. Thans is dat niet meer „modern" genoeg, waarbij we de vraag in het midden laten of Michelangelo „modern", dat wil dus zeggen van onze, huidige, tijd is. DE TENTOONSTELLING, waar men niets vindt dan gipsafgietsels, foto's, enorm grote foto's, vooral van architecto nische onderdelen, heeft beslist geen goe de pers. De persoon, die voor de inrichting verantwoordelijk is, prof. Portoghesi, heeft zich eerst in de pers, later in een openbaar debat, moeten verdedigen tegen uiterst fel le aanvallen. Een van zijn collega's, me vrouw Delia Pergolo, directrice van een der grootste musea van Rome, ging zover, dat zij schreef hoe het bezoek haar een ontzettende hoofdpijn en beklemming had bezorgd en dat zij het nodig had gevonden daarna vergiffenis te gaan vragen op het (door Michelangelo ontworpen) plein van het Capitool voor de smaad de meester aangedaan. Prof. Portoghesi antwoordde, dat het inrichten van een museum, waar men met originelen te doen heeft, iets heel anders is dan het opstellen van een didac tische tentoonstelling van afgietsels en fo tomateriaal. Die afgietsels moet men naar zijn mening niét zien op de juiste ooghoog te, waarvoor Michelangelo de originelen heeft geschapen, maar men moet er boven op kijken. Vandaar dat ze zonder voetstuk op de naakte grond staan. HET ANTWOORD daarop kon niet uit blijven: het enige origineel, een groot hou ten crucifix, dat zeer onlangs in de sacris tie van de kerk Santo Sprito te Florence werd ontdekt, staat precies als de afgiet sels ook op de grond en men ziet het dus uit een hoek, waaruit het niet gezien moet worden. De authenticiteit van het werk staat nog niet geheel vast. Maar rekening houdend met het feit dat inderdaad ieder, die de originelen wil zien, ze vrijwel alleen in Rome en Florence vinden kan en dat men hier te doen heeft met een poging dat deel van het publiek te benaderen, dat nooit contact heeft gehad met de schep pingen van de meester, kunnen wij ons toch niet onttrekken aan de indruk, dat de inrichters zich meer „neutraal" had' den moeten gedragen. Zij dringen ons een mening op. De foto's, daarover kan maar één oordeel bestaan, zijn prachtig en de opstelling ervan is niet hinderlijk. Maar de beelden? In Michelangelo's tijd was het idee, dat een beeld niet op een voetstuk zou staan, nog bij niemand opgekomen. En waarom niet de lichtval nagebootst van de ruimten, waarvoor de verschillende werken bestemd waren? Een beeldhou wer zal reeds rekening houden met het licht waaronder zijn werk, eenmaal vol tooid, zal worden gezien. Aan boord van het Italiaanse lijn schip „Cristoforo Colombo" is de Piëta van Michelangelo te New York aange komen. Tijdens de achtdaagse reis was het beeld, dat de voornaamste attractie zal zijn op het Vaticaanse paviljoen op de New Yorkse wereldtentoonstelling, welke 22 april opengaat, verzekerd voor zes miljoen dollar Het is de eerste maial dat het beeld zich buiten het Vaticaan bevindt sinds Michelangelo het in 1499 gebeeldhouwd heeft. Drie sleepboten met grote spandoeken „New York ver welkomt de Piëta" vergezelden de Cristoforo Colombo naar zijn aanleg plaats in de rivier de Hudson. Rond de houten verpakking was een hoge sta len omhulsel van 2,70 bij 2,10 meter aangebracht. Hierop was geschilderd: „Z.H. paus Paulus VI aan Zijne Emi nentie Francis kardinaal Spellman. Va ticaans Paviljoen, Wereldtentoonstelling New York". Het beeld weegt 3 ton en met de verpakking ruim 5 ton. „Wij beleven op het ogenblik een hoofd stuk van de geschiedenis der mensheid, waarin wij de keuze hebben tussen een wereld of geen wereld". Dat zijn de woorden van de Engelse historicus, wijsgeer en classicus Arnold J. Toynbee, die vandaag zijn vijfenzeventig ste verjaardag viert. De blonde, slanke, enigszins krom lopende professor, zoon van een maatschappelijk werker, wordt wel de grootste geschiedkundige van onze tijd genoemd. Zijn befaamde „A Study of History" („Een studie der geschiedenis") bestaande uit twaalf dikke delen kan in elk geval geen historische opwelling ge- Sidney Poitier heeft de Oscar (van de Motion Picture Academy of Arts and Sciences) voor de beste acteur gewonnen met zijn rol in „Lilies of the Field"; hij is de eerste neger die deze prijs ooit heeft gekregen. Patricia Neal won de on derscheiding als beste actrice voor haar rol als de huishoudster in „Hud". „Tom Jones" de verfilming van de 18de- eeuwse roman van Henry Fielding, won de prijs voor de beste film en die voor de beste regie zijn regisseur Tony Richard son; de bewerking van de roman tot draai boek leverde John Osborne een Oscar op. Melvyn Douglas won de prijs voor de beste acteur in een kleinere rol voor zijn vertolking in „Hud" en Margaret Ruther- ford die voor de beste actrice in een klei nere rol voor haar vertolking van de douairière in „The V.I.P.'s". De film „Cleopatra" kreeg de onder scheiding voor de beste prestaties op het gebied van speciale effecten, terwijl die voor de beste prestaties op geluidsgebied werd toegekend voor de film „How the west was won". De Italiaanse filmregis seur Federico Fellini kreeg een oscar voor zijn „8V2", als de beste buitenlandse film. In het genre korte actiefilms werd de Oscar toegewezen aan de Fransen Paul de Roubaix en Marcel Ichac voor hun „An Occurence at Owl Creek Bridge", naar een verhaal van Ambrose Bierce. Gene Callahan ontving een Oscar voor zijn artistieke leiding in de film „America America"; de Oscar voor zwart-wit foto grafie ging naar James Wong Howe voor de film „Hud", de musical „Irma la Douce" van André Previn werd eveneens bekroond terwijl de Oscar voor de beste korte documentaire werd toegekend aan Simon Schiffrin voor „Chagall". Robert Hughes ontving de onderscheiding voor een lange documentaire voor zijn „Robert Frosta Lover's Quarrel with the World". noemd worden. Tweeëndertig jaren lang („Ik schrijf elke ochtend, of ik er zin in heb of niet") werkte Toynbee er aan. Bin nen de kring der wetenschapsmensen werd en wordt er heftig over gediscussiëerd. Toynbee schrijft in een heldere, begrij pelijke taal. Geschiedenis is, volgens Toyn bee, meer dan alleen maar de historie van een bepaalde natie, of die van een bepaal de periode. De gehele menselijke bescha ving, alle vormen van menselijke samen werking zijn de enige werkelijk belangrij ke uitgangspunten voor de bestudering van het verleden. Professor Toynbee was lange tijd direc teur van het Koninklijk Instituut voor In ternationale Betrekkingen te Londen. Hij doceerde moderne Griekse litteratuur en geschiedenis aan de Universiteit van Lon den. Maar ook schreef hij reportages voor een Brits dagblad tijdens de Turks-Griek- se oorlog van 1921. Toynbee scheidde van zijn eerste vrouw. Een zoon uit dit huwelijk is de roman schrijver Philip Toynbee. Met zijn assis tente sloot hij een tweede huwelijk. Hij gelooft: „In de -nadering van een verenigde wereld" en „dat het menselijk ras bezig is te kiezen. Voor leven in plaats van dood, voor het goede in plaats van het kwade." Van links naar rechts: Gregory Peck, Annebelle, Sidney Poitiers en Anne Bancroft. In het middende prijs—* winnaar van dit jaar, Annebelle nam de Oscar in ontvangst voor Patricia Neal die een baby verwacht. (Van onze radio- en t.v.-medewerker) HET ENGAGEREN van Vlaamse t.v.-presentatoren is in Hilversum een modever schijnsel. Wie de programma's van de verschillende omroepen de revue laat passeren, heeft al gauw een lijst van Belgen, die van deze mode profiteren: AVRO: Denise Maes („Domino"), Jo Léemans („Scala"), Nand Baert („Quiz-uur"), KRO: Henk van Mont- foort („muzikale shows"), Omer Grawet (interviewer); VARA: Denise de Weerdt („Voorstelling"). We hebben een aantal Hilversumse programmamakers op de man af gevraagd of zij uit armoe uit gebrek aan Nederlands presentatietalent dus hun toevlucht nemen met het engageren van Belgische dames en heren. Het antwoord luidde eenparig: „Oh, nee, dat is het niet. We wilden gewoon eens iets anders!" In het afgelopen weekeinde heeft men weer eens de niet te stuiten woorden stroom van AVRO's zeer Belgische quiz master Nand Baert kunnen ondergaan. In Vlaanderen is hij een bekende figuur; in Nederland kennen we alleen zijn baar dige conterfeitsel en zijn radde tong. Wij stellen hem graag nog nader aan u voor. Hij vindt zelf, dat hij de Nederlandse taal degelijk beheerst en dat zijn uitspraak van het Bovenmoerdijks er mag zijn. In onze oren klinken zijn zeer enthousiaste aanmoedigingen en uitroepen in AVRO's quiz-uur, evenals zijn onverdroten tutoy eren van slachtoffers, onmiskenbaar Vlaams. FERDINAND BAERT, 32 jaar oud. is geboren en getogen in Gent, doch woont sedert enige tijd in het schilderachtige kunstenaarsoord Deurle. Hij is omroeper van de gewestelijke radio Gent, disc-jo ckey van Radio Luxemburg en televisie presentator in Hilversum en Brussel. Zijn. landgenoten beschouwen hem als een charmeur en als een bonvivant. Hij feest graag en vaak, drinkt niets liever dan whisky en is een gretig gebruiker van exquise schotels. Door deze gewoon te neemt zijn lichaamsomvang gestaag toe en hij vindt zelf, dat hij wel wat aan zijn corpulentie mag doen. Maar zijn ver mageringspogingen halen steevast weinig of niemandal uit en hij geeft het daarom steeds spoedig op. Zijn t.v.-optreden le vert nooit schriftelijke reacties op. Maar een klein opinie-peilinkje dat de AVRO hield, geeft de goedlachse beweeglijke en voortdurend ratelende man toch wel een ruggesteuntje. Hij doet het goed bij het kijkerspubliek. IN BELGIë GENIET hij een zeer gro te populariteit; in België zijn er zelfs jon gelieden, die hun uiterste best doen zijn specifieke ringbaardje na te kweken. Maar zijn vaderland ziet en hoort hem dan ook veelvuldiger. Hij pr.esenteert voor de televisie een buitengewoon succesvolle „Pro en Contra" (de Belgische versie van ons „top of flop") en de veel bekeken serie „Zoeklicht"; daarnaast is zijn stem regelmatig te beluisteren via de radio. Karei Prior heeft hem voor Nederland ontdekt en Baert is daar bijzonder blij om. Hij vindt het evenals alle Belgen heerlijk in Nederland te werken en hoopt vurig, dat het programma „quiz- uur" nog geruime tijd zal worden voort-» gezet. Maar hij zou zijn vaderland toch niet willen ruilen voor Nederland. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00- 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS- berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassiek strijkkwartet (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Licht orkest (gr.). 8.30 Lich te grainmofoonmuziek. 8.45 Internationale volksliederen en -dansen (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke grammofoonmu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Oude muziek (gr.) 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel, (herhaling van donderdag 9 april jl.) 11.50 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Klassieke koormuziek (gr.). 12.37 Middagpauzedienst uitgaande van de Stich ting Alle-Dag-Kerk. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-ensemble en zangsolisten. 13.40 Balletmuziek (gr.). 14.00 Klassieke kamer muziek (gr.). 15.00 Jeugdconcert: accor deonorkest. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Licht orkest. 18.10 Gemengd- en dameskoor: klassieke en moderne lie deren. 18.30 Het Spektrum, lezing. 18.45 Nieuwe grammofoonplaten. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praat je, 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Moderne kamermuziek (gr.) 20.15 Omroeporkest en solist: moderne muziek. 21.05 Geeft acht op de jaren, klank schets over de tweede wereldoorlog (deel III). 21.20 Metropole orkest. 21.55 Vocaal ensemble: geestelijke liederen. 22.20 Ko ninklijk bezoek aan Mexico. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Koorzang (gr.): volksliederen. 23.10 Licht orkest (gr.). 23.30 Nobelprijswinnaars in vertaling, lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Moderne or kestmuziek (gr.) VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte- en amusementsmuziek (gr.) 11.00 Voor de vrouw. 11.35 En nu. Antwerpen, amusementsprogramma. 12.30 Mededelingen t.o.v. land en tuibbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Elektroni sch orgelspel met zangsoliste. 13.00 Nws. 13.15 Ritmisch strijkorkest. 13.45 Waar komt het weer vandaan?, lezing. 14.00 Moderne Nederlandse orkestwerken (opn.) 14.50 Morgenavond hoort u van ons, toe spraak. 15 00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Tentoonstellingsagenda. 17.25 Tanga-Rumba-orkest en zangsol. 17.50 Regeringsuitzending: geven en nemen: Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Gesproken brief uit Vlaan deren. 18.20 Uitzending van de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie. 18.30 or gelspel. 18.50 Lichte grammofoonmuziek. 19.00 Paulus de Boskabouter. 19.10 Artis tieke staalkaart. 19.40 Instrumentaal trio en zangsoliste: jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Operetteklanken (gr.). 20.55 Spijtop tanten, documentaire. 21.25 Licht ensem ble en zangsolisten. 21.50 Promenade-or kest en zangsoliste: Populaire operamu ziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Moderne kamermuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Knapenkoor. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.24 Lichte muziek. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Kamermu ziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de solda ten. 18 30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Klassieke muziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Klankbeeld. 20.00 Pedagogisch praatje. 20.10 Voetbalreportage. 22.05 Nieuws en berichten. 22.15 Volksmuziek uit Grieken land. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Lich te muziek. 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NOT-NTS: 14.00-14.25 Schooltelevisie: De boog staat gespannen. KRO: 19.30 Kijk op kunst: actualiteit en wetenswaardigheid op het gebied van kunst en kuituur (dl. 27). NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brand punt. 20.40 Jan en Alleman. 21.05 En zij leefden nog lang en gelukkig? documentai re. 21.40 Een uur met Hitchcock, T.V.- film. NTS: 22.30 Journaal. KRO: 22.35-23.05 Gesprek over het veelomstreden toneel stuk Der Stellvertreter. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjournaal De Verrekij ker. VPRO: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 IJsland zonder ijs, documentaire film. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Tussen Elbe en Oder, documentaire im pressie. 20.50 Cabaretkroniek, (dl. 14). 21.35 Wedloop om morgen, documentaire film. 22.00 Ziek zijn beter worden medi sche rubriek. NTS: 22.35-22.40 Journaal. Experimentele periode 2e net. NTS: 20.40 De bergforel, documentaire film. 21.00-22.35 Afspraak met Marie Octo- bre, speelfilm. De 32-jarige Vlaming Nand Baert (Van onze radio- en t.v.-medewerker) In een kort perscommuniqué heeft, zo als wij reeds kort berichtten, de K.R.O. eind vorige week meegedeeld, dat Brand punt-redacteur Han Mulder om redenen van persoonlijke aard ontslag heeft geno men urt de 'K-.ftrO.' dienst. Han Mulder heeft zich onmiddellijk na het barsten der bom enkele dagen schuil gehouden vaor de butienwacht, maar vandaag achtte hij de kruitdamp kennelijk voldoende opge trokken en waagde hi] zich weer in het openbare leven. „Er waren al langer spanningen zei hij ons en de 1 april-entering van de Veronica was de druppel, die de emmer deed overlopen". Bij de K.R.O. zei men over de affaire: „Han Mulder had zijn chef en het hoofd van de t.v.-dienst ge polst over de consequenties van een even tuele deelname aan de Veronica-entering. Hij kreeg toen in niet mis te verstane bewoordingen te horen, dat hij zich beter niet met de bewuste aprilgrap kon inla ten, omdat het K.R.O.-bestuur zulks niet zou appreciëren". Derhalve zei Han Mul der daags vóór 1 april niet mee te wil len doen aan de entering van Veronica. Maar tot ieders verbazing klonk zijn stem 1 april toch vanaf het zendschip door de ether. De voorzitter Van de K.R.O. schijnt het hem vooral kwalijk genomen te heb ben, omdat er al eerder moeilijkheden rond de nogal impulsieve redacteur wa ren geweest. (Van onze radio- en t.v.-medewerker) Het is zeer waarschijnlijk dat het twee de net binnen afzienbare tijd een eigen aflevering van het N.T.S.-journaal krijgt. Hoe de vorm van dit „tweede journaal" zal zijn en op welke tijd het wordt uitge zonden, Vormt momenteel nog onderwerp van studie. In N.T.S.-kringen onderzoekt men thans alle facetten van de problemen, die het instellen van een tweede net-jour naal oproept. Mogelijk wordt het een kopie van het eerste-net journaal of een aanvul ling hierop. Zeker is er op dit moment nog niets, al neemt men wel aan, dat de kij kers vanaf 1 oktober aanstaande ook via het tweede net op een of andere manier nieuws krijgen gepresenteerd. Maandag is een (45 toeren) grammo foonplaat verschenen waarvan de op brengst bestemd is voor de Jeugdactie Europa 1,2,3. Op Rotterdams hoogste punt, de top van de Euromast heeft gisteren een aantal populaire Nederlandse teenagerster ren waaronder Rob de Nijs, Johnny Lion en zijn Jumping Jewels, Thea van der Schoot en Ciska Peters uit handen van ac tieleider Wim Bloemendaal de eerste exemplaren in ontvangst genomen. Op deze grammofoonplaat zingen en spe len Jan Burgers New Orleans Syncopaters en Ilonka Biluska twistnummers. De op brengst van de plaat, die in de winkel 4,50 zal gaan kosten, is bestemd voor de jeugd in ontwikkelingslanden. „Amico Fritz". Twee bekende Italiaanse solisten, Rosanna Carteri en Luciano Saldari, zullen de hoofdrollen vertolken in de opera „Amico Fritz" van Pietro Mascagni, wiens 100-jarige geboortedag thans wordt herdacht. Deze opera, die door Italiaanse solisten zal worden uit gevoerd, is nog nooit in Nederland op gevoerd. De première zal plaats hebben op vrijdag 17 april.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9