Pretenties van Carlos vallen in Spanje niet in goede aarde Nieuwe wind van polycentrisme waait van Berlijn tot Sjanghai Moskou beveelt niet meer, het moet beleefd vragen Bombardement op Rotterdam was volkenrechtelijk in orde AEG W Kunstmaan van VS test warmtegraad Britse poststaking afgelast Astronaut Shepard heeft oorklachten Grootste computor komt in Genève m SALUUTSCHOTEN VOOR GOMOELKA Nieuwe inspecteur-generaal van de Bundeswiehr Spanning neemt toe in Zuid-Rhodesië Gratie voor vader die kind doodde Leon Mba van Gabon versterkt positie „Doctor X" was Gunther Prey, alias Haase Geleide raketten Westduitse vloot Elf gewonden bij raketlancering 10 11 SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KRUIDENIER WOENSDAG 15 APRIL 1964 in die ene koelkast? AMSTERDAM wereldvermaard sinds mensenheugenis Speelruimte ProcesW ennerström Troost (Van onze correspondent) PARIJS Wanneer men op de Spaanse kranten mag afgaan dan beginnen de tu multueuze kroonpretenties van de Franse verloofde van prinses Irene, Carlos van Bourbon-Parma, nu ook de Spanjaarden op de zenuwen te werken. Trouwens, ook prinses Irene schijnt in Spanje nu even eens een groot deel van de aanvankelijke sympathie te hebben verspeeld met de di verse verklaringen die uit haar naam de laatste dagen zijn afgelegd. Tekenend voor haar geslonken populari teit is wel dat het communiqué waarin veel lelijks over Nederland gezegd werd en dat Irenes boezemvriendin mejuffrouw de Andrade wereldkundig meende te moe ten maken, maar door een enkele Spaan se krant is gepubliceerd. Ook de opmer king van de prinses van haar „onwrikba re besluit, haar toekomstige echtgenoot te helpen bij de vervulling van zijn plichten jegens Spanje" is in dat land zelf in slechte aarde gevallen. De Spanjaarden zijn over het algemeen van overtuiging dat het verstandiger en vooral hoffelijker van de Nederlandse prinses was geweest indien ze haar politieke inzichten in het publiek nog even voor zich had gehouden tot de Spaanse regering zelf over die ver meende verplichtingen van haar verloofde jegens Spanje zich een standpunt had ge vormd. Wanneer die voortvarendheden van Ire ne en Carlos geïrriteerdheid in Spanje ver wekken, dan ziet het ernaar uit dat de Spaanse regering zich genoopt zal kunnen zien, om erger te voorkomen, een stokje te steken voor eventuele verdere initiatie ven van hun kant. Initiatieven die dan ook steeds duidelijker tot doel hebben een be slissing van generaal Franco in hun voor deel te forceren. Carlos, die nog steeds geen stad en geen kerk heeft gevonden waar het huwelijk kan worden gesloten, zou nu het voornemen hebben de plechtighe den te doen voltrekken aan de vooravond van de jaarlijkse carlistenmeeting op 3 mei in Pamplona, aan de voet van de Monte- jura. Bij die gelegenheid zou Irene, ge tooid met de rode carlistenbaret, dan te vens in haar kwaliteit van echtgenote van Carlos als „koningin" kunnen worden uit geroepen. De carlisten zijn gewoon prins Xavier als „koning" aan te spreken, een titel die dan op zijn zoon zou kunnen wor den overgedragen. Het is echter zeer goed mogelijk dat KAAP KENNEDY (Reuter) Ameri kaanse geleerden hebben dinsdag van Kaap Kennedy af een klein klokvormig ruimtevoertuig, dat negentig kilogram weegt, met behulp van een tweetraps ra ket gelanceerd. Deze lancering moet ge gevens opleveren over de gevaren waar aan ruimtevaarders bloot staan, wanneer zij, met eëh Snelheid van veertigduizend kilometer per uur, van de maan naar de •arde terugkeren. 32 minuten na de lancering stortte het experimentele ruimtevoertuig een gloei ende bol op 8.320 kilometer afstand van Kaap Kennedy in de Atlantische Oceaan. Met behulp van camera's en andere op tische instrumenten werd de duik in de oceaan gereigstreerd. Het uitwerken van de door de vlucht verkregen gegevens zal enige weken in beslag nemen. Het ruimte vaartuig is niet door de marine uit zee gehaald, omdat het van tevoren alle ge gevens al had doorgeseind. (Van onze correspondent) LONDEN. De dreigende 24 uurs staking van de Britse postmannen die morgen zou worden gehouden en de lang- zaam-aan-actie welke daarop veertien da gen zou volgen, zijn afgelast. Het bemid delingsvoorstel van de regering is door het bestuur van de bond van PTT-perso- neel unaniem aanvaard. het Spaanse staatshoofd generaal franco de carlistische maskerades en charades toch liever maar niet op het eigen grond gebied ziet opvoeren uit vrees dat Carlos de Bourbon Parma, die hij tot dusver met erkentelijkheid als een pion in zijn eigen spel gebruikte, hem bij die gelegenheid uit de hand zou kunnen jopen. merkt U dan bij het inruimen van de AEG koelkast. Speciaal geconstrueerd op nuttige bergruimte. Vier koelzönes zorgen ervoor dat alles de juiste koeling krijgt. De deur heeft, behalve de practische ruimte, nog iets aparts de magnetische sluiting geheel rondom. Eén lichte druk en geruis loos is de deur hermetisch gesloten. En is toch weer gemakkelijk te openen. Gaat U zelf eens bij Uw handelaar de diverse AEG types koel kasten bekijken. En sluit U dan zo'n deur eens. Dan kunt U voelen hoe DAT GAAT. HOUSTON (Texas) (AP) Dezelfde oorklacht, die de voormalige astronaut John Glenn gedwongen heeft zich terug te trekken uit de campagne voor een senaats zetel van Ohio, heeft kolonel Alan B. She pard uitgeschakeld van deelneming aan de eerste bemande Gemini ruimtevlucht. De leiding van het Amerikaanse cen trum voor bemande ruimtevaart heeft ont huld, dat Shepard lijdt aan een ontsteking van het midden-oor. Dr. Charles Berry, medisch directeur van de negenentwintig man sterke astronautenploeg, zei, dat er geen verband bestaat tussen de oorklachten van Glenn en Shepard en hun ruimte- vluchten. GENEVE (AP) De Europese organi satie voor kernonderzoek CERN heeft bekendgemaakt, dat zij een reusach tige Amerikaanse computor heeft besteld, die de grootste in Europa zal zijn. De computor van het type CDC 6600, vervaardigd door de Control Data Corpo ration of Minneapolis zal tegen eind van het jaar bij de CERN worden geïnstal leerd. De kosten bedragen 5.400.000 dol lar. Het vermogen van de nieuwe computor zal tien maal groter zijn dan de grootste machine, die thans bij de CERN in ge bruik is. Op een persconferentie in Houston (Texas), is deze week bekend gemaakt, dat veteraan astronaut Virgil (Gus) Grissom en de nieuwe astronaut John W. Young aangewezen zijn om eind 1964 of begin van het volgend jaar aan boord van een tweepersoons ruimtevoertuig in het projekt Gemini een ruimtevlucht te maken, die hen driemaal om de aarde zal voeren. Op de persconferentie zien we links voor Grissom, rechts voor Young, links achter Walter Schirra en z^ehtSmmm achter Thomas P. Stafford. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MOSKOU. De 21 saluutschoten waarmee de houwitsers op het vliegveld van Moskou de Poolse partijleider Go- moelka verwelkomden, worden door het rode protocol in normale tijden slechts voor keizers, koningen en staatspresi denten afgevuurd. Maar dit zijn voor het socialistische kamp geen normale tijden: tussen Oost-Berlijn en Sjanghai waait met wassende kracht de nieuwe wind van het polycentrisme. In de stalinistische periode, toen Mos kou het enige en alleen zaligmakende centrum van het wereldcommunisme was, werd er nooit vóór, ten hoogste op buitenlandse communisten geschoten. Maar nu de breuk tusSen Moskou en Peking definitief is krijgen de partijlei ders in de socialistische en de kapitalis tische landen de mogelijkheid zelf positie te kiezen. Niet geheel voor Peking en niet geheel voor Moskou maar ergens tussen de beiden in. En die mogelijkheid legt Moskou de noodzaak op de buiten landse kameraden vriendelijk te ont vangen. Het beveelt niet meer, het moet vragen. Die positiekeuze betreft niet zozeer de vraag of Moskou dan wel Peking in de grond gelijk heeft. Die vraag beantwoor den de communistische partijen im mers al naar gelang hun geografische lig ging en hun economische ontwikkeling. Maar ai steunen de Aziatische partijen Pe king en de Europese partijen Moskou op principiële punten, ze hebben in de poli tieke praktijk veel speelruimte gewonnen. Die speelruimte zoeken zij zonder uitzon dering in het nationale belang te benut ten. De Roemeense partijleiding, door de arbeidsverdeling in het socialistische kamp tot eeuwig boer-blijven veroordeeld gaat het verst in haar onafhankelijk han delen. Zeker sympathiseert zij niet met Pekings onverschilligheid jegens een kernoorlog, maar zij gewaagt ook met geen woord van Kroesjtsjevs ideologische banvloeken. En zelfs onze bloedeigen Paul de Groot is van stalinist tot titoïst ver keerd; het partijbelang eist dat de CPN in eerste instantie tot criterium neemt wat hjj onder het Nederlandse belang verstaat. Ziedaar polycentrisme, het communis me met vele centra, in feite in ieder land een. De eigen weg voor iedere partij naar het gezamenlijke doel. Dat klinkt aardig, maar makkelijk is het niet. Want de na tionale belangen van de communistische landen en de communistische partijen verschillen niet alleen, zij botsen zelfs vaak. Het prevaleren van nationale inte resses over de ideologie zal de wereldrevo lutie niet versnellen. Het zal dit toch al verre doel vermoedelijk voor eeuwig ach ter de horizon schuiven. De hardnekkigheid waarmee de commu nistische partijen hun nieuw verworven speelruimte verdedigen blijkt uit hun treu zelen om in te gaan op Kroesjtsjevs voor stel tot een wereldconferentie van de com munistische partijen om met vereende krachten China in de ban te doen. Zo'n conferentie zou de breuk in het wereld communisme bezegelen, maar die breuk mogelijk tot twee kampen beperken. De Sovjet-Unie zou haar voormanschap al thans in het Europese kamp kunnen her- i (Van onze correspondent) BONN De inspecteur-generaal van de Westduitse bundeswehr, Heinz Trettner, heeft gisteren verklaard: „De bombarde menteu op Rotterdam in mei 1940 waren volkenrechtelijk gezien volkomen in orde Trettner, die op een lunch van de buiten landse pers in Bad Godesberg het woord voerde, beantwoordde de vraag van een Nederlandse journalist omtrent dit bom bardement met de opmerking: ,Ik weet niet of deze vraag fair bedoeld is". Hij gaf wel toe dat de aanval op Nederland, evenals die op Polen, volslagen wederrech telijk was. Trettner is kort geleden door de Oost- duitse propagandachef Albert Norden be schuldigd van deelneming aan het bom' bardement op Guernica in de Spaanse bur geroorlog, van verantwoordelijkheid voor het bombardement op Rotterdam en van oorlogsmisdaden bij Smolensk en Floren ce. De generaal, die eergisteren door de Bondsregering met een lang memorandum in bescherming is genomen, zei dat hij na de oorlog drie maanden lang in Neder land in een voormalig concentratiekamp was vastgehouden en verhoord. Tijdens de „zeer fatsoenlijke verhoren" was gepro beerd vast te stellen dat hij verantwoorde lijk was voor het bombardement op Rot terdam dat reeds gecapituleerd had. Dat bleek onjuist, en hij werd aan de Britten uitgeleverd. Als een „ridicuul en tragisch misverstand" kenschetste Trettner, die in de meidagen als majoor van de parachu tisten tegen de mariniers in Rotterdam vocht, het bombardement. „De Nederland se en de Duitse horloges liepen blijkbaar SALISBURY (Reuter) Het ingrijpend gewijzigde kabinet van de nieuwe premier van Zuid-Rhodesië, Ian Smith, is afkeurend ontvangen door de inheemse nationalisten en ook door de Nationale Partij, waarvan blanken en inheemsen lid zijn. Joshua Nkomo, de leider van de Afri kaanse nationalisten, heeft Engeland ge vraagd troepen naar de kolonie te zenden om te voorkomen dat de geheel uit blan ken bestaande nieuwe regering, die hij een .zelfmoordkabinet" noemt, het landsbe lang schade toebrengt. Sir Edgar Whitehead, leider van de mul- tiraciale Nationale Partij, vreest dat de nieuwe regering de onafhankelijkheid zal uitroepen en een apartheidspolitiek zal af kondigen. verschillend. Het bombardement was al onnodig. Maar omdat Rotterdam zich ver dedigde was het volkenrechtelijk geoor loofd". Evenmin als de voormalige parachutis tenmajoor vertelde dat hij zelf nog gepro beerd had door het afschieten van lichtko- gels de Duitse bommenwerpers tegen te houden, zo besteedde hij aandacht aan het feit dat de bommenwerpers door niets te- gen te houden waren, omdat Goering de andere Westeuropese landen een voor proefje wilde geven. Generaal Trettner, die zijn uiteenzettin gen hups begon door narcissen uit een voor hem staande bloemenvaas aan de aanwe zige dames uit te reiken, werd ook door Italiaanse en Poolse journalisten aan het verleden herinnerd. Door tijdgebrek kwam zijn rol in de Spaanse burgeroorlog niet aan de orde. Weliswaar schijnt de vlieger en parachutistenofficier niet aan de re presaille-aanval op het onbeschermde Guernica te hebben deelgenomen, maar hij was wel lid van het Duitse Kondor-le- gioen dat aan Franco's zijde streed. En dat legioen bestond uit vrijwilligers. PERTH (Australië) (AP) Dr. Mau rice Benn, die ter dood veroordeeld was wegens het doden van zijn vier jaar oud achterlijk zoontje heeft gratie gekregen. De Westaustralische, hoogleraar zal nu tien jaar gevangenisstraf met dwangar beid krijgen. Ook deze straf kan nog wor den herzien door de regering van de staat. Tijdens de rechtszitting werd het kind „niet veel meer dan een plant" genoemd. LIBREVILLE (GABON) (AP) Vol gelingen van president Leon Mba van Ga bon hebben 27 zetels gewonnen in de 47 zetels tellende Nationale Vergadering. Pre sident Mba is voor een voortzetting van de pro-Franse politieke koers van Gabon. De oppositie, die terugtrekking van de Franse troepen en minder afhankelijkheid van Frankrijk eist heeft zestien zetels ge wonnen. Zij hebben met "een verschil van duizend stemmen in het belangrijk Delta district, waarin Libreville ligt, verloren. Libreville, waar onlangs een mislukte coup en anti-Franse onlusten hebben plaatsgevonden, stemde vóór de oppositie. Het gebrek aan tijd der behandeling van het verleden werd veroorzaakt door de noodzaak ook het militaire heden en de toekomst in ogenschouw te nemen. Hoe volgens de generaal een eventuele kern oorlog zou kunnen verlopen, kan ik u niet meedelen. Zijn verklaringen daarover wa ren niet bestemd voor publikatie. De algemene indruk over Duitslands nieuwe hoogste officier: toch een fatsoen lijk militair. Zulks uiteraard met de be perkingen die het Duitse militairisme aan zijn deelhelft oplegde. Een pijp met een ingebrande letter „P", die gevonden werd in de bureaulade van de Zweedse kolonel Wennerström, die thans in Stockholm terechtstaat wegens hoog verraad, behoort toe aan de 62-jarige za kenman Gunther Prey, die ongeveer een half jaar geleden spoorloos uit Den Haag, waar hij vele jaren had gewoond, ver dween. De Zweedse opsporingsinstanties nemen aan dat met de opsporing van Gunther Prey de identiteit is onthuld van de mysterieuze „dokter X", die volgens de inlichtingen waarover Zweedse instanties beschikken, een rol zou hebben gespeeld in de spionage-affaire Wennerström. Prey zou zich tijdens zijn contacten met „Wenner ström van diverse schuilnamen hebben be diend, onder andere van die van Otto Haase. Toen de Duitsers in 1940 Nederland binnenvielen, kwam Prey in Duitse dienst. Zijn contacten met diverse Duitse instan ties en tegelijkertijd met enkele verzets groepen trokken zeer de aandacht van de Nederlandse instanties, die na de oorlog belast werden met de opsporing van „V-manner", die, door Duitse politiein- stanties gesteund, in illegale organisaties drongen en de Duitsers op de hoogte hiel den van de plannen. Hierbij viel ook het oog op Prey. Na een langdurig onderzoek werd Prey echter in vrijheid gesteld. Hij bleef in Den Haag wonen, waar hij een vertegenwoordiging kreeg van een Zweed se staalfirma. De Nederlandse inlichtingen diensten hielden hem in het oog. Enige maanden geleden verdween Prey uit Den Haag, zoals later bleek naar Zwitserland. Prey heeft contact gehad met de openba re aanklager in het proces Wennerström. Een verslaggever van het Zweedse dag blad „Expressen", die met Prey heeft ge sproken, kreeg te horen dat hij de openba re aanklager in Stockholm had beloofd niets over de zaak Wennerström te vertel len. bevestigen. Dat vooruitzicht vervult de Europese communisten geenszins met vreugde. Van de Oosteuropese landen hebben tot nu toe alleen Tsjechoslowakije en Bulga rije de uitnodiging aangenomen. De Roe menen doen alsof hun neus bloedt. De Hon garen, die Kroesjtsjev een podium ter be schikking stelden voor het antwoord aan Peking, draaien er ook nog omheen. Zelfs Ulbricht heeft het voorstel naar eigen op vattingen herschréven: een conferentie zonder Joegoslavië en met Albanië, het geen voor Moskou weer onaanvaardbaar is. En de sleutelfiguur Gomoelka dringt nog steeds aan op nieuw beraad tussen Moskou en Peking. Het ligt voor de hand dat de Oosteurope se landen gebaat zijn bij het voortslepen van het conflict tussen Moskou en Peking. Zij komen binnen het blok in een sterkere positie tegenover Moskou en naar buiten krijgen zij zelfs de mogelijkheid tot bete re economische betrekkingen met het Wes ten, waaraan zij zonder uitzondering ten hevigste zijn geïnteresseerd. Dat blijkt uit de uitwisseling van handelsmissies tussen West-Duitsland enerzijds en Polen, Bulga rije en Tsjechoslowakije anderzijds, waar in de landen die formeel Ulbrichts bond genoten zijn, zonder bezwaar hun handte keningen zettèn onder een document dat in ieder geval de acto West-Berlijn tot de bondsrepubliek rekent. Die dingen zijn Kroesjtsjev niet ont gaan. In Hongarije zei hij: „Zolang de storm raast, dringen de mensen naar el kaar toe. Maar als de zon doorbreekt gaan zij weer hun eigen weg." En de westelijke mogendheden, zo zei hij, ver sterken deze tendenzen in het socialisti sche blok: „De een beloven zij voorschot ten, de ander kredieten, en nog een ander geven zij niets dan de belofte: als je ook braaf bent krijg je wat. Ongelukkigerwij ze heeft dit alles effect." Kroesjtsjev kan zich troosten met de ge dachte dat de doorbrekende zon ook in het westelijke kamp schade heeft aangericht, want Johnson zal over De Gaulle niet an ders denken. Vermoedelijk maken de Rus sen zich meer zorgen over de liberalen in het Westen, de Kennans en Fulbrights, de Wilsons en zelfs de Schröders, die van het polycentrisme door een intelligente, niet zozeer ideologische benadering van Oost- Europa willen profiteren, dan over de Adenauers en de Straussen die terugver langen naar de zwart-wit-tegenstellingen van de koude oorlog. Tot troost van Moskou mag slechts gel den dat het Haagse ministerie van Buiten landse Zaken nog steeds stram in de hou ding staat. Maar ja, een hoge functionaris aldaar, specialist in communistische aan gelegenheden, zei eens tegen mij: „Die Golmoelka... weet u dat die man in 1913 eigenhandig een fabriek in brand heeft ge stoken? Kan men op zo'n man vertrou wen?". Alsof dat het probleem was. BONN (DPA) De eerste drie torpe- dohnotjagers met „Tartar"-raketten voor de Westduitse zeestrijdkrachten worden in de Verenigde Staten gekocht. Dat heeft de Westduitse minister van Defensie, Kai- Uwe von Hassel in een televisieuitzen ding meegedeeld. De defensie- en de begrotingscommissie van de Westduitse Bondsdag hebben zich hier echter nog niet officieel over uitgela ten. Von Hassel wees op de grote erva ring die de Amerikanen bij de bouw en het gebruik van reeds enkele tientallen torpedobootjagers met hun zeer gecompli ceerde bewapenings- en elektronisch sys teem en de geleide projectielen hebben op gedaan. De communistische strijdkrachten be schikken volgens hem in de Oostzee over vijf kruisers, een veertigtal torpedobootja gers waarvan er vijf met raketten zijn uitgerust een tweehonderdtal motortor pedoboten waarvan veertig met raket ten bewapend, veertig tot zeventig onder zeeboten, ongeveer honderdvijftig onder zeeboot jagers en ongeveer honderd lan dingsvaartuigen. „Met deze sterkte van de communisten moeten wij rekening hou den", aldus de Westduitse minister. KAAP KENNEDY (AFP; Elf inge nieurs en technici liepen dinsdag brand wonden op, toen tijdens de voorbereidin gen voor het lanceren van een Deltaraket, zich een ontploffing voordeed. De toestand van twee der gewonden is levensgevaar lijk. Toen men bezig was een met instrumen ten uitgeruste capsule op de derde trap van de door vaste brandstof aangedreven raket te bevestigen en deze van een bescher mende plastieklaag te voorzien, begon plotseling de motor van deze derde trap te werken. Direct daarop ontstond brand, gevolgd door een explosie. Het platform van de lanceertoren werd volkomen in vlammen gehuld, die de zich daarop bevindende mensen bereikten. Door de ontploffing werd de capsule op de grond gesmakt, waarbij grote schade werd aan gericht

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11