—„Muziek van de twintigste eeuw" 1 Bartók's „Hertog Blauwbaard onder leiding van Arends 1 1 V 1 Toneel voor oud-verpleegsters m II Toneelruil tussen Centrum" en de KVS uit Brussel Laatste N.Ph.O.-concert in D-serie De rechtstreekse Telstar uitzending uit Japan Orgelweek in Brugge WOENSDAG 15 APRIL 1964 13 Knap samengesteld notenoverzicht door Ton de Leeuw i Sas Bunge Op 1 mei Hamletdoor KVS in Haarlem W nabeschouwingen Goed samengestelde KRO-avond J. Damshuizer De radio geeft donderdag T elevisieprogramma OVER DE MUZIEK van deze tijd bestond tot nog toe in onze taal geen samenvattende studie, tenzij men de „In leiding tot de Hedendaagse Muziek" van Henk Stam (uitg. De Erven F. Bohn, Haarlem) als zodanig beschouwde, die echter door zijn encyclopedische opzet meer de bomen dan het bos liet zien en overigens al weer tien jaar oud is, een decennium waarin het componeren voortgeschreden is langs paden die zelfs voor de meeste vaklieden (waaronder schrij ver dezes) niet of nauwelijks meer te volgen zijn. Partituren die meer op grafieken en structuurformules lijken, een uit voeringspraktijk die met het aloude begrip interpretatie niets meer van doen heeft voor zover ze niet geheel geëlimi neerd is door tape-recorders en sinusgeneratoren een esthetiek die zich toespitst op speculaties over toeval en voor zienbaarheid (een notelijke machtswellust die zelfs mannen als Wagner en Mahler niet kenden): de muziek lijkt van haar Wortels losgescheurd, aan een soort mutatie onderhevi waarbij de „ouderwetse" muzikant geen andere rol overblijft dan die van de suppoost die een schuttersmaaltijd mag be waken welke driehonderd jaar geleden geconsumeerd werd. IN DE BESTAANDE lacune zie de eerste zin is n-u voorzien door een voor treffelijk, uitvoerig gedocumenteerd boek van Ton de Leeuw, „Muziek van de Twin tigste Eeuw" dat blijkens de ondertitel „een onderzoek naar haar elementen en struc tuur" wil geven. De schrijver is een bij uitstek deskundige, door zijn eigen werkzaam heden als componist, als docent in de analyse der hedendaagse muziek aan twee conservatoria, en als radiospreker. Bovendien bezit hij een grote kennis van de exo tische muziek, speciaal die van India, wat hem in staat stelt op verrassende parallellen te wijzen tussen bepaalde Oosterse tradities en de voorkeur voor ritmische en melo dische „modi" zoals men die onder andere bij Messiaen vindt. Het boek is systematisch opgezet, waardoor bij alle detaillering het overzicht steeds behouden blijft. NA EEN INLEIDwd, die de doorbraak in de klassieke wetmatigheden aan de orde stelt, volgt een cultuurhistorisch panorama, en vervolgens neemt de schrijver de elementen ritme, melodie, samenklank en klankkleur afzonderlijk onder de loep, be spreekt de inwerking van exotiek en folklore, en behandelt de opheffing van de tonaliteit en de opkomst en ontwikke ling van het seriële componeren, dit alles met het gezag van de scheppende musicus die tevens een scherp denkend theoreticus en ervaren docent is. Meer dan honderd muziekvoorbeelden vormen de weloverwogen illustratie van het betoog dat door zijn grondigheid en veelzijdig heid bewondering wekt. TOCH IS ER WAT dit laatste betreft een blinde vlek te constateren die ty pisch is voor iemand die met de beste be doelingen van onpartijdigheid het terrein verkent zoals zijn creatieve instelling hem dat voorschrijft. In het 200 bladzijden tel lende boek wordt de naam van Maurice Ravel niet meer dan drie maal, en dan nog zeer terloops, genoemd. Geen enkel muziekvoorbeeld is van hem opgenomen, zelfs de titels van twee meesterwerken van deze eeuw, „Daphnis et Chloë" en „L'Enfant et les Sortilèges" zal men te vergeefs zoeken. Daarentegen komt De bussy blijkens het register niet minder dan veertig maal voor en is hij met zes voorbeelden present. De reden? In het muziekdenken van nu is Debussy „in", dankzij een herwaardering van het begrip „klankveld" waardoor hij als een voorlo per van (onder meer) Pierre Boulez kan worden gezien. Ravel is „uit", hij behoort om zo te zeggen bij de negentiende eeuw, niet bij deze, hij is voor geen enkel sys teem van vandaag bruikbaar. Hetzelfde geldt voor Frank Martin, Britten, Pou- lenc, Gershwin (allen éénmaal vluchtig vermeld) en voor Roussel en Sjostako- witsj die geheel afwezig zijn. WANNEER DE schrijver op blz. 26 dan ook zegt „het gaat niet om historische volledigheid, maar om een karakteristiek beeld van de tijd", dan moet men daar bij denken „vanuit het perspectief van de huidige seriële componist". In het boek is geen aandacht gegeven aan figuren die voor de problematiek die vele componeren de tijdgenoten bezighoudt van geen enkel belang zijn. Onder dit voorbehoud blijft gelden dat De Leeuw een knap en verhelderend gids is in een uiterst ingewikkelde materie. Dat zijn studie niet eenvoudig leesbaar is, kan men de schrijver niet aanrekenen want dat hangt samen met het onderwerp. „Muziek van de Twintigste Eeuw" werd, in een verzorgde druk, waarbij met name de kwaliteit van de notenvoorbeel den opvalt, uitgegeven bij Oosthoek te Utrecht. Ton de Leeuw „Die schule der Frauen". De dirigent van de Hamburgse Staatsotoera, Albert Bitt- ner, leidt de voorstelling van Lieber- mann's „Die Schule der Frauen" op zon dagmiddag 19 april in de Stadsschouw burg te Amsterdam. Deze dirigent leidde ook de eerste Duitse opvoering van deze opera door de Hamburgse Staatsopera. TUSSEN DE Toneelgroep Centrum en de Koninklijke Vlaamse Schouwburg uit Brussel zal ook dit jaar een uitwisseling van toneelvoorstellingen plaats hebben. Vorig jaar speelde de K.V.S. in ons land „Het Gezin van Paemel" van Cyriel Buys- se, en Centrum in België „Nathan de Wij ze" van Lessing en „De Collectie" en „Een beetje Pijn" van Harold Pinter. Dit jaar speelt de K.V.S. op 28 en 30 april „De Knecht van twee Meesters" van Goldoni in het De la Mar-theater in Am sterdam, op 29 april „Oscar" van Claude Magnier in De la Mar, op 1 mei „Ham let" van Shakespeare in Haarlem en op 2 mei dezelfde voorstelling in Nijmegen. „Centrum" speelt op 1, 2 en 10 mei „Twee in een klap" van Philip Levene bij onze zuiderburen, op 8 mei „Huis Clos" van Sartre en „De Luizenbarones" van Ten nessee Williams en op 9 mei „Iphigeneia in Tauris" van Goethe. TIJDENS een door de „Centrum'-direc- teur, Egbert van Paridon, voorgezeten persconferentie in De la Mar welke ook werd bijgewoond door de Belgische cultu rele attaché in Den Haag en de consul- generaal in Amsterdam vertelde de di recteur van de K.V.S., de heer Vic. de Ruyter, iets over de achtergronden van deze „toneelruil". Men verwacht meestal vedettenvoorstellingen, een tournee is im mers iets bijzonders zei hij maar wat wij willen is gewoner; wij willen een gewone uitwisseling met stukken uit het huidige repertoire. Wij vinden het doodge woon dat wij bij elkaar spelen en aldus de culturele integratie bevorderen." De heer Van Paridon sloot zich hierbij aan en bracht hulde aan de heer De Ruyter die hard vecht voor het Vlaamse toneel tegen een Waalse overmacht op toneel gebied in Brussel. De toneeluitwisseling, die in het kader van het Cultureel Ak koord sinds 1958 door een vaste commis sie wordt nagestreefd, komt moeizamer op garig dan werd vermoed. Beide directeu ren spraken gisteren dan ook de hoop Uit, dat de uitwisseling, die zij als het ware particulier hebben bewerkstelligd buiten impresariaten en nationale commissies om," de toneelintegratié ten goede zal ko men. Hierbij sloten zich de beide Belgi sche overheidsvertegenwoordigers aan. Aan de uitwisseling, die geschiedt onder auspiciën van het Cultureel Akkoord, zijn van die zijde financiële waarborgen toe gezegd. VAN DE GOLDONI-voorstelling door de K.V.S. is het wellicht interessant te ver melden dat zij gegeven wordt door de jon ge krachten vap de K.V S. Dit gezelschap heeft een stagésysteem, waarin jongeren die acteur willen worden gedurende enkele jaren de opbouw van een stuk van begin tot eind meemaken om aldus via de praktijk hun ideaal te bereiken. De „Hamlet"-voorstelling zal alleen in Haar lem en Nijmegen gegeven worden wegens de betere toneelaccommodatie van deze steden. 9* DE ACHTSTE SYMFONIE van Beethoven vormde, op het programma van het laatste dinsdagconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, min of meer de inleiding tot de hoofdschotel. De Symfonie werd overigens met veel pit gespeeld, wat vooral het tweede deel (naar men zegt geïnspireerd op de door Beethovens tijdgenoot Malzel geconstrueerde metronoom) ten goede kwam, alsmede de finale, die veel veerkracht van ritme had. Het menuet klonk mis schien wat hardhandig voor een menuet. MEN NUTTIGDE de koffie en keerde terug voor de (langere) tweede helft van het concert, bestaande uit de opera „Her tog Blauwbaards Burcht" van Bartók, in concertvorm uiteraard. Dat betekent, lijkt me, nauwelijks een beperking want qua actie is dit dramatisch tafereel voor 2 so listen en orkest nogal statisch, en ander zijds is de partituur door de dertigjarige Bartók met zo veel klankgebeuren geladen dat de toehoorder het toneelbeeld in feite kan missen. Het is juist een soort abstracte fantasie die hier het klimaat bepaalt, alsof de hele geschiedenis zich in een zuivere vrieslucht afspeelt waardoor het via de „Verfremdung" veel onmiddellijker werkt. Het gaat, let wel, om een eigenschap van de klank zelf, die een glans van wit me taal heeft, een kwaliteit die hier natuur lijk niet kan worden geanalyseerd, omdat ze als het ware de grondstof is waar de compositie van leeft. DE UITVOERING was terdege voorbe reid, het orkest is in de loop der jaren vertrouwd geraakt met de stijl van Bartók en Henri Arends leidde gedecideerd en met gevoel voor de eigen „toon" van het werk waarin volslied-achtige patronen ver hard worden tot torenhoge uitbarstingen, om even later te vernevelen tot trillingen van angst. Het orkest, op maximale sterk te, toonde veel begrip voor de eisen die hier gesteld worden. De solo-partijen wer den door Anny Delorie Judith en Guus Hoekman (Hertog Blauwbaard) op in dringende wijze vervuld in het Hongaars. Alles bij elkaar een uitvoering die een Het programma, dat de Japanse televi sie-organisatie Nippon Hoso Kyokai don derdag 16 april a.s rechtstreeks via de satelliet Telstar II naar Europa zendt en dat van 22.06 tot 22.30 uur onder meer door de N.T.S. wordt overgenomen, be vat de volgende onderdelen. v Een korte toespraak van de Japanse premier Ha.vato Ikeda, waarin hij de be tekenis van deze eerste rechtstreekste Tel star-uitzending van Japan naar Europa uiteenzet; beelden van het Tweede We reldcongres voor Schoolradio en -televi sie, te weten de openingsplechtigheid in tegenwoordigheid van de Japanse kroon prins en -prinses, en een gesprekje dat de heer Courdy van de Franse televisie heeft met Olof Rydbeck, voorzitter van de Europese Radio Unie. hulde betekende aan een van de klassie ken van onze moderne muziek en een aan beveling voor ons orkest dat aan het eind van een druk seizoen een prima prestatie leverde. Sas Bunge GEEN BRITSE KLEURENTELEVISIE Vóór 1967 komt er in Engeland geen kleurentelevisie, zo heeft de Britse mi nister van Posterijen, Bevins, dinsdag in het Lagerhuis meegedeeld. Met een be slissing over het te gebruiken systeem zal Engeland wachten, tot de volgende Europese conferentie over kleurentelevisie, in april 1965, is gehouden. Van 25 juli tot 1 augustus wordt te Brugge een internationale orgelweek ge houden, met een internationaal orgelcon cours, waaraan kandidaten tot 35 jaar kunnen deelnemen. Leden van de jury zijn: G. Litaize (Frankrijk), C. Crozier (U.S.A.), Albert de Klerk (Nederland), K. d'Hooge (België) en H. Klotz (Duitsland). Het openingsconcert wordt gegeven door Flor Peelers. Albert de Klerk geeft een improvisatieconcert. Er worden lezingen en meestercursussen gehouden en een tentoonstelling georganiseerd van positie ven en portatieven, schilderijen, oude or gelpijpen, orgelperiodieken en grammo foonplaten. Koningin Elisabeth van België is beschermvrouwe van dit orgelfeest, dat onder auspiciën staat van het festival van Vlaanderen, de stad Brugge en de Belgi sche omroep. Organisator is Kamiel d'Hooge, organist aan de kathedraal van Brugge. Zoals verwacht werd, liep de recht streekse NTS-reportage van het tweede Irene-debat in de vergadering van de Tweede Kamer nogal uit; om 1 uur begon nen, eindigde deze uitzending, die een pau ze van bijna een half uur had, om circa kwart voor vijf. Al waren dan niet alle sprekers even geschikt om ook voor de t.v.-camera's te verschijnen, het werd, na tuurlijk vooral dankzij het onderwerp dat besproken werd, een boeiend kamerver slag. En zulks niet in het minst, doordat de volksvertegenwoordigers zich, in tegen stelling met vorige uitzendingen, gewoon gedroegen: zij verlieten zo nu en dan hun plaatsen, hadden onderonsjes, reageerden vrijer en deden dus of er geen t.v. was. Met begrip voor het feit, dat de taak van een verslaggever bij zo'n gebeurtenis zeer moeilijk is (onpartijdigheid is een eerste voorwaarde), menen wij toch dat reporter J. Th. de Visser buiten zijn boekje ging, toen hij naar aanleiding van de protes ten der kleine partijen tegen het feit, dat zij niet opgenomen waren in een beraad slaging van het seniorenconvent opmerk te, dat deze toch niet ontevreden mochten zijn over de hun toegemeten spreektijd. De KRO-uitzending van gisteravond be gon met een aflevering van de rubriek „Kijk op Kunst", die voor een belangrijk deel meer het karakter van een kunst agenda had. Troffen ons voorheen de goed verzorgde reportages van deze rubriek, nu werd er veel meer gezegd dan getoond. Waarschijnlijk had samensteller Joost Tholens, die zeer goed weet wat televisie is en bovendien tal van goede filmrepor tages maakte, gebrek aan stof voor dit programma van een half uur. Het tweede en laatste deel van de do cumentaire „En zij leefden nog lang en gelukkig?", samengesteld door Ad Zonne veld, werd goeddeels een registratie van de goede en slechte, vaak zelfs schrijnen de omstandigheden, waaronder onze be jaarden leven. Welicht door de behoefte van de samensteller, tegenstellingen te bieden, werd het beeld, dat wij van het bestaan van deze 1,2 miljoen Nederlanders kregen, nogal verward en daardoor ook wat ver moeiend. Niettemin slaagde men er wel in, de kijker te overtuigen van de noodzaak van betere ouderdomsvoorzieningen, die mede moeten leiden tot een activering van de bejaarden, die zich ten onrechte „uit gerangeerd" wanen. De amusementswaarde van het pro gramma „Jan en Alleman," een allegaar tje van kwasi-diepzinnige rijmpjes, sket ches, praatjes en liedjes, was deze keer minimaal. Blaaser deed grotendeels te na tuurlijk. te eenvoudig, om echt te kunnen zijn. Clownesk als zij is, was Tonny Huur- deman als vrouwelijke agent van politie zeker beter dan Blaaser als muzikale clown. En de Engelse moppentapper over tuigde ons ook al niet. Het uurtje met Hitchcock betrok ons in de spanning en de narigheden van de we reld der Amerikaanse beroepsgokkers. Zelfs de „master of suspense", zoals de grote Alfred wel genoemd wordt, zal moei lijk kunnen ontkennen, dat dit verhaal nog al enige onwaarschijnlijkheden bevatte. Wie deze niet zag of wél kon vergeten, had in ieder geval een uurtje onspanning. De samenstelling van het forum, dat na het tweede journaal gehouden werd over „Der Stellvertreter," wees er al op, dat dit veelbesproken stuk meer als getuigenis dan als toneelspel behandeld zou worden. Daar het een KRO-uitzending gold, kon verwacht worden, dat de gespreksleider erop gespitst was, de figuur van Pius XII in een licht te krijgen, dat wat minder valse schaduwen geeft dan de schijnwer per, die Hochhuth in zijn spel nogal ex clusief op de figuur van de paus heeft ge richt. Wij werden echter stil van ontzag, toen forumlid mr. Abel Herzberg, het ge sprek optilde boven het niveau van de toch wel nare verdeeldheid van meningen, die de Duitse schrijver veroorzaakte. En Op de werf van N.V. Verolme in Cork (Ierland) nadert het REA1- televisieplatform zijn voltooiing. Op de eerste verdieping bevindt zich de „generator-room" met vier generato ren van 63 KVA elk, de mess-room en vijf hutten (totaal 10 slaapplaat sen), wasgelegenheid, keuken en ruimte voor het opslaan van drink water en van olie. Op de tweede verdieping bevinden zich de contröle- kamer, de zenderruimte, de verschil lende kantoren en nog 6 hutten (6 slaapplaatsen). De constructie, ge heel van staal, is voorzien van cen trale verwarming, en is uitgerust met de meest moderne brandblusappara tuur etc. Het dekoppervlak is 25 x 25 meter en zal ongeveer 14 meter boven de waterspiegel zijn. Het eiland be zit een helikopterdek. wij hadden de indruk, dat voorzitter Henk Neuman niet snel genoeg reageerde op de ze wending in het gesprek, die de figuur van de beschuldigde paus deed wijken voor de noodzaak, dat wij ons zonder uit zondering bezinnen op onze schijnbescha- ving, die in de Hitler-tijd zo bestiaal bleek te zijn. Tijdens de repetities van „Ik ken je niet meer", v.l.n.r. dr. F. E. Post humus Meyes, zuster J. M. Hooger- vorst, mevrouw D. Posthumus Meyes- Kweekel, zuster Pauline van der Leek en de artsen J. ten Brink en G. L. van der Zwaag. Fanny Hill. Twee vooraanstaande Deense uitgevers, die van plan zijn „Fanny Hill", een 225 jaar oude Britse roman over een prostituée uit te geven, zijn vrij gesproken van de hun om dat voor nemen ten laste gelegde zedeloosheid. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 11.45 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Stereofonische uitzending: Moderne ballet muziek (gr.) 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Van alle markten thuis: lichte grammofoonmuziek. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze Week actuele kroniek. 13.00 Nieuws. 13.15 Ap plaus voor.De vocalist (opn.) 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Musette klan ken (gr.) 14.35 Licht orkest (gr.). 14.45 Geeft acht op de jaren, klankschets over de tweede wereldoorlog (deel III). 15.00 Noordelijk filharmonisch orkest: klassieke en moderne muziek. 15.35 Licht orkest en zangsoliste. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Kamermuziek uit heden en verleden: mo derne kamermuziek (opn.) 17.00 De Bankkoeriers, hoorspel (deel IV). 17.30 Schoolzang. 17.45 Promenade orkest: mo derne muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instrumentaal kwintet, (stereofo nische uitzending). 18.50 Sociaal perspek- tief, lezing. 19.00 Nieuws en weerpraat- je. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Avontuur met het woord, klankbeeld over het Bijbelgebruik in Nederland. 20.40 Sa men uit samen thuis, gevarieerd pro- gramam. 22.00 Kerkorgelconcertoude klassieke en moderne muziek. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespre king. 23.00 Rondom het kind: pedago- gogische etherleergang. 23.30 Klassieke grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERgUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Programma overzicht. Aansluitend: Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnas tiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Moderne gewijde muziek. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishou delijke zaken, lezing. 11.15 Moderne or kestwerken (gr.) 11.45 Grote en kleine apartheid, Zuidafrikaanse impressies. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Instrumen taal ensemble en zangsoliste. 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Zang en pianospel. 14.00 Fluit en piano: klassieke en moderne muziek. 14.30 Hou je aan je woord: programma vol speelse en litteraire spitsvondigheden. 15.10 Orgelspel. 15.30 Alt en piano. 16.00 Voordracht. 16.20 Lichte grammofoonmu ziek. 17.00 Minjon. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. Partijdig, een programma van de Partij van de Arbeid, waarin iedere luisteraar wel ongeveer weet wat hij waagt met Theo Eerdmans. 18.30 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 Dansorkest en zangsolisten. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filharmonisch orkest en solist: Moderne en klassieke muziek. 21.05 Het eenzame hart, hoorspel. 22.30 Nieuws en medede lingen. 22.40 Actualiteiten met reportage Koninklijk Bezoek aan Mexico. 23.10 Nieuwe grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek 12.15 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (Om 15.00 Nieuws.). 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Franse les. 16.24 Zang en pianospel. 16.55 Grammofoonmuziek. 17.00 Nieuws en weer ber. (Tussen 17.00-18.00 Sportreportage). 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Lichte mu ziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Kamer muziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Vrije politieke tribu ne. 20.00 Moderne orkestmuziek en klas sieke orkestmuziek. 22.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjournaal De Verrekij ker. VPRO: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19-3021.15 Voetbalwedstrijd Borussia DortmundInternazionale Milaan. In de pauze, 20.1520.30 N.T.S.-journaal. 21.15 IJsland zonder ijs (documentaire). 21.45 Tussen Elbe en Oder (documentaire). 21.55 Ziek zijn, beter worden. 22.40 NTS-jour- naal. Experimentele periode 2e net. NTS: 20.40 De bergforel, documentaire film. 21.00-22.35 Afspraak met Marie Octo- bre, speelfilm. VOOR DONDERDAG KRO: 15.00 3/4 in de middag. 15.45 Pauze. 16.00-16.15 Voor de kleuters. 19.30 De Flintstones, tekenfilm (dl. 27) NTS: 20.00 Journaal. 20.20 KRO: Edoptie, docu mentair programma. 20.55 Brieven van een dichter, TV-spel. 22.06 Brandpunt. 22.30 Epiloog. NTS: 22.45-22.50 Journaal. HET HAARLEMSE PUBLIEK staat dinsdag 21 en woensdag 22 april in da Stadsschouwburg een echte Nederlandse toneelpremière te wachten. Deze avon den zal namelijk door een ensemble, samengesteld uit een aantal verpleeg sters en artsen van het Haarlemse Eliza beth's Gasthuis een opvoering worden gegeven van „Ik ken je hiet meer", een klucht in drie bedrijven door Alfredo da Benadetti. Het stuk, dat nog niet eerder in Nederland werd opgevoerd, is spe ciaal voor deze gelegenheid door me vrouw O. M. Brouwer-van Valkhooven uit het Italiaans vertaald. ZOALS BEKEND geeft dit ensemble elk jaar een serie toneelvoorstellingen, waar van de baten geheel zullen worden afge dragen aan het „Erefonds voor Oud-ver pleegsters", welke instelling zich beijvert zoveel mogelijk financiële steun te verle nen aan voormalige verpleegsters, wier materiële verzorging van de oude dag nog al het een en ander te wensen overlaat. Vandaar dat deze voorstellingen niet al leen in Haarlem, maar ook nog in Arn hem, Enschede, Amersfoort en Deventer zullen worden gegeven. ONDER LEIDING van regisseur Wim Paauw worden deze voorstellingen nu al weer geruime tijd intensief door de spe lers voorbereid en een kort bezoek aan een der repetities heeft ons ervan over tuigd, dat de artsen en verpleegsters zich met animo en enthousiasme in hun rollen hebben ingeleefd. Dit bleek bijvoorbeeld uit hun uitstekende rolkennis, zodat de hulp van de souffleuse nog slechts spora disch nodig was. En dit wil toch wat zeg gen voor amateurtoneelspelers, die in an dere verenigingen dikwijls zelfs een week vóór de opvoering nog met het tekstboek je in de handen staan. Vandaar dat wij de bezoekers een amusante toneelavond in het vooruitzicht kunnen stellen; niet al leen door de vrolijke verwikkelingen van het stuk, maar ook omdat het in zulk een vlot tempo belooft te worden gespeeld. VOOR DE EERSTE opvoering hebben de organisatoren geen zorgen, omdat da zaal dan geheel met genodigden en perso neel zal zijn gevuld. De voorstelling van woensdag moet aldus het beoogde batig saldo opleveren, zodat men gaarne geen enkele plaats onbezet zou zien. En de mooie doelstelling van het erefonds in aanmerking genomen, wordt de spelers een „uitverkocht huis" van harte gegund. Kaarten voor de voorstelling van woens dag kunnen dagelijks telefonisch worden besteld bij mejuffrouw C. Vermeulen, de secretaresse van het ziekenhuis, onder nummer 13960.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13