ALS LIMBURGSE CLUB PROMOVEERT IS ER PROBLEEM BIJ IN MIJNSTREEK Sittardia - ook uit fusie ontstaan - is gereed voor een topduel met Telstar Sittard heeft „zijn" een nieuw stadion vereniging te bieden Altig schudde Jo de Roo met moeite van zich af Insiders hoopten in begin van seizoen „slechts" op behoud Telstar begon op 5 januari aan zijn opzienbarende opmars in lste divisie Dat is 'n Amstelman! A\ 10.000 kaarten verkocht Voetbalreportage start otn half acht Tweede etappe in ronde van België AMSTEL Beter dan Fortuna K wik zilver-mannek es Geboren half spelers Ook een fusie Fortuna '54 mindere van leider Chaud de Fonds Topper Telstar-Sittardia Zwakke start Zieke Toon op Schoonenberg Mislukt Volendam onderhandelt met trainer Blokland WOENSDAG 15 APRIL 1964 Behalve over een vaardige voorhoede beschikt Sittardia ook over een hechte de fensie. Dat zal ook Telstar ondervinden. De Limburgers heb ben in doelman Beers, man een bekwame doelman. Op de foto ziet men hem in actie, beschermd door Smeets. Ook Beckers is een geroutineerde verdediger, die onder alle omstandigheden het hoofd koel houdt. Op de rechtse foto maakt hij een be zwerend gebaar over De Kleyn van Elinkwijk. Evenals in de IJmond iedereen vol spanning afwacht of Telstar de eredivisie haalt, vragen duizenden Zuidlimburgse voetbalenthousiasten zich af of Sittardia het Nederlandse voetbalwalhalla opnieuw bereikt. De resultaten van de laatste weken hebben het optimisme ten aanzien van een terugkeer der Sittardianen in de eredivisie aanzienlijk doen stijgen. De aanhangers van de geel-blauwen realiseren zich echter wel, dat hun favorieten nog een zwaar programma wacht met onder andere uitwed strijden tegen rivalen als SHS en Telstar. Vooral de laatste wedstrijd zien ze met enige angst tegemoet. Maar goed, voorlopig is de hoop op promotie volop aanwezig. Indien echter deze hoop in vervulling gaat zullen de problemen in de voetbalcontreien van Limburg er waarachtig niet minder door worden. Immers, dan zal Zuid-Limburg, op enkele kilometers van elkaar, wèèr twee eredivisieclubs rijk zijn, te weten hortu.na >4 en Sittardia. Met MVV nauwelijks twintig kilometer verwijderd zelfs drie. Om dan verder nog niet te spreken van Roda JC. en Limburgia, die in de tweede divisie opereren. Aan concurrentie in het kader van de publieke belangstelling dus geen gebrek. Men realiseert zich dit laatste in het land van de bronsgroene eiken heus wel. Maar - zo redeneert men in „the struggle for life" gaat het erom wie uiteindelijk de langste adem heeft. Een eventuele terugkeer van Sittardia in de eredivisie zou niet het minst de gemeente zeer welgevallig zijn. Deze ge meente heeft namelijk een juweel van een sportpark aangelegd met een capaciteit voor 25.000 toeschouwers. Dit zal met in gang van de volgende competitie het do mein worden van de Sittardianen. Het ligt voor de hand dat de vroede vaderen van Sittard in dit complex Sittardia graag aan de slag willen zien tegen ploegen als Feyenoord, PSV, Ajax en noem verder maar op, al was het alleen maar vanwe ge de niet te versmaden vermakelijk heidsbelasting. Enfin, een en ander is nog allemaal toe komstmuziek. Feit is echter, dat Sittardia dit seizoen vriend en vijand verbaasd heeft met prestaties, die een goede ploeg verra den. Voetbalenthousiasten die regelma tig de thuiswedstrijden van Fortuna '54 be zoeken schromen zelfs niet te beweren dat Sittardia hun aantrekkelijker voetval voor schotelt dan de Geleense eredivisieclub. Met deze bewering hebben zij het wis en waarachtig niet bij het verkeerde eind. Het verrassende aanvalsspèl van de Sittardia nen heeft heel vaak iets hartveroverends. Daar zorgt een aanvalslinie voor, die in haar gelederen geen wijd en zijd bekende sterren telt. Neem midvoor Frans Guns, die van de amateur tweedeklasser Lindenheuvel naar Sittardia overkwam. Geen technisch grote voetballer, maar een doorzetter zoals er op de Nederlandse velden weinig te vin den zijn. Een jongen met een „dodelijk" reactievermogen, die telkens toesnelt wan neer hij maar even ruikt, dat de doelman van de tegenpartij de bal wel eens niet onder controle zou kunnen krijgen. De doelpunten die deze knaap dank zij deze eigenschap in de huidige competitie scoor de zijn legio. Maar ook met goed gerichte schoten op afstand en juwelen van kop ballen trof deze „terrier" een groot aan tal keren de roos. Naast Frans Guns opereren twee kwik- zilverige mannekes op de binnenplaatsen: Pietje Quix en Willy Dullens. Laatstge noemde kreeg niet voor niets de veelzeg gende bijnaam „Wilkes". Met zijn dribbel talent en zijn snelle acties op de vierkan te meter herinnert hij inderdaad aan de „grootmeester van weleer". In het begin van dit seizoen kocht Sittardia deze talent volle speler van de amateur tweedeklasser Almania uit Broeksittard, een dorpje van ongeveer duizend zielen, dat in de loop van de jaren tal van spelers leverde, die in de hogere regionen van de voetbalsport hun weg vonden. Willy „Wilkes" Dullens is op waardige wijze in hun voetsporen getre den. Ondanks de nog altijd grote overgang van een amateur tweedeklasser naar het betaalde voetbal ontpopte hij zich in de voorbije maanden als een veelbelovende speler, die vrij spoedig de aandacht en interesse opwekte van verschillende Neder landse eredivisieclubs en zelfs het Luikse Standard, hetgeen de vrees wettigt of Sit tardia deze technisch en tactisch uitsteken de kracht in de toekomst zal behouden. Rechtsbinnen Pietje Quix is met talen ten iets minder gezegend dan Willy Dul lens, maar is niettemin een uiterst bruik bare steunpilaar in de voorhoede. Hij is de onvermoeibare schakelspeler, die met zuivere passes vaart brengt in de aan valslinie, die verder als linksbuiten de ge routineerde ex-internationaal Gèr Gruisen telt en op de rechtsbuitenplaats de beschik- king heeft over Ad Verwey. Aanvoerder Gèr Gruisen is nog steeds een bijzonder gevaarlijke vleugelspeler, die sinds het op stellen van Dullens nóg meer tot zijn recht is gekomen. Zijn collega op rechts, Ad Verwey, heeft enkele weken geleden zijn „come-back" in de ploeg gevierd. Ja ren geleden beloofde hij reeds veel voor de toekomst, maar blessures en zijn mili taire diensttijd zetten hem terug. Hij bleef echter ijverig trainen en heroverde zijn plaats, die in de eerste competitiehelft werd ingenomen door Aussems, voortge komen uit de jeugd en de enige amateur in het eerste elftal. l Achter de snelle en met zuivere combi naties opererende voorhoede van de Sit- tardse ploeg bevinden zich twee geboren halfspeiers: Jan Wolfs en Jo Plum. Eerst genoemde kwam enkele jaren geleden uit de amateurvereniging RIOS uit Pey-Echt, die destijds getraind werd door oud-Sit- tardiaspeler Harry Ehlen, over naar de geel-blauwen. Hij mag dan niet bepaald een stijlvolle speler zijn, als stuwer van de voorhoede bewijst hij zijn ploeg in iede re wedstrijd veel goede diensten. In nog grotere mate kan dit gezegd worden van rechtshalf Jo Plum, een rustige en tech nisch zeer begaafde kracht, die vooral verdedigend zeer op het voorplan treedt. In de achterhoede doet de meer dan veertig lentes tellende „veteraan" Joep Beckers als spil nog steeds van zich spre ken. Met zijn routine bezorgt hij vele aan vallers nachtmerries. Sittardia kocht des tijds VW-er Ton van der Hurk als vervan ger voor Beckers, maar na enige wedstrij den achtte men het toch maar beter de oude rot Beckers de bezetting van de spil- plaats weer toe te vërtrouwen. Geassis teerd door linksback Zef Brull (een broer van Fortunaspeler Harry Brull) en Math Schmeits (evenals Willy Dullens uit Broek sittard afkomstig) twee uiterst hard werkende knapen vormt Joep Beckers in veel wedstrijden de bekende rots in de even bekende branding. Doelman Peers man (van origine afkomstig van RFC uit Roermond) weet dan ook een hechte de fensie voor zich. Een belangrijk iets om dat Peersman niet altijd even constant zijn heiligdom verdedigt. Aldus smeedde Sittardia dit seizoen uit een aantal goede spelers een homogene ploeg. Een ploeg met een goede geest on der de hoede van trainer Frans De Bruin. Rest nog te vermelden, dat de sectie be taald voetbal bij Sittardia onder leiding staat van een driemanschap, gevormd door de heren H. Durlinger (voorzitter), Fr. Rocker en Fr. Sieben. De sectie ama teurs bezit een eigen bestuur, dat zeer ac tief meewerkt aan de bloei van een ver eniging, die is ontstaan na een fusie tus sen Sittardse Boys en de Voetbalvereni ging Sittard. Twee genoemde clubs voer den jarenlang een hevige concurrentie strijd, waarbij het aantrekken van gere nommeerde spelers, zoals Frans de Munck (Sittardse Boys), Bram Appel en Gerard Kuppen (beiden VVS), in de oorlogsjaren een grote rol speelde. Langzaam maar ze ker zegevierde echter het gezonde ver stand en werd het samengaan van de twee verenigingen een feit. Niet echter aleer op hoog niveau enige druk was uitgeoefend in de richting van een fusie. De Limburgse ere-divisieclub Fortuna '54 heeft dinsdagavond in een vriend schappelijke wedstrijd tegen La Chaud de Fonds in Zwitserland met 5-1 verloren. La Chaud de Fonds leidt op het ogenblik in de Zwitserse competitie met 1 punt voorsprong op Servette. (Van onze sportredactie) De voorverkoop van „topper" Telstar- Sittardia verloopt uitstekend. Tot op heden kochten al 10.000 mensen een kaartje voor dit zo belangrijke duel. Zitplaatsen zjjn er bjjna niet meer te verkrijgen. Het sport park Schoonenberg biedt maximaal aan 10.000 belangstellenden plaats. Uit Sittard zullen zeker 1000 Limburgers de verre reis maken. Vanavond neemt de NTS van 19.30 tot 21.15 uur een rechtstreekse Euro- visie-reportage over van de voetbal wedstrijd Borussia DortmundInter- nazionale Milaan, die in de halve finale van het toernooi om de Europa-cup in Dortmund -- wordt gespeeld. Herman Kuiphof voorziet de uitzending van commentaar. Het NTS-journaal wordt in de pauze van de wedstrijd (van 20.15 tot 20.30 uur) uitgezonden. De tweede etappe van de wielerronde van België is dinsdag gewonnen door de Duitser Rudy Altig. Hij won in de sprint van de Nederlander Jo de Roo. die twee de werd en de Belg Monty (derde). Het grote peloton arriveerde enkele ogenblik ken later. De sprint daarvan werd gewon nen door Benoni Beheyt, die in het etap pe-klassement dus de vierde plaats bezet. De Belg Hugo Scrayen heeft de leiding in de algemene rangschikking behouden. De 206 km. lange rit van Ostende naar Chatelet werd dinsdag in hoog tempo ge reden, maar hoewel het rennersveld uiteen viel in vier jachtgroepen, deden zich suc cessievelijk hergroeperingen voor, zodat een vijftigtal renners vrijwel gelijktijdig aan de eindstrijd arriveerden. De rit werd. zo als al gezegd, gewonnen door de Duitser Rudi Altig, die samen met de Nederlan der Jo de Roo en de Belg Willy Monty vier kilometer voor Chatelet was gedemar reerd en er met zijn twee metgezellen in slaagde de jagende meute achter zich te houden. In het eerste uur werd gekoerst met een gemiddelde van 47 km. per uur. Door het hoge tempo viel het peloton in vier delen uiteen. Voorop 21 renners met >de favorie ten Beheyt, Van Looy, Junkermann en de Nederlanders Enthoven, Nijdam en Van Dongen. Dan een groep van 15 man met de blauwe trui-drager Scrayen, Maliepaard De Wit, De Haan en Van Espen. En een derde groep van 17 renners met Rudi Al tig, Peter Post, Geldermans, De Roo en Piet van Est, gevolgd door het eigenlijke peloton, dat na 39 km. een achterstand had van 2 min. 10 seconden. Na omstreeks vijftig kilometer waren de 'n Man die het altyd druk heeft, steeds tijd tekort komt. Maar hü vindt telkens weer rust bij dat sprankelend prachtpils.Heeriyke ontspanning zo'n glas Amstel bier. Wat niemand bij de fusie tussen Stormvogels en VSV voor mogelijk zal hebben gehouden, is thans een feit. De nieuwe semi-prof combinatie Telstar heeft sinds zondag 5 april de promotie naar de eredivisie het voetbal-wal halla zou men vroeger hebben gezegd, toen er nog over klassen en niet over divisies gesproken werd in eigen hand. Dat men aanvankelijk niet zo optimistisch gestemd was om zelfs maar aan de mogelijkheid van promotie te denken laat staan er over te spre ken ligt voor de hand. VSV en Stormvogels toch beschikten over weinig spelers, van wie men ver wachten mocht, dat ze zich aanstonds „eerste divisie-fahig" zouden tonen en wat de eventuele aankoop van nieuwe spelers betrof, moest gezegd worden, dat door het late definitief tot stand komen van dé fusie de room van de melk was. Uit een en ander blijkt afdoende, dat men in de kringen van insiders van me ning was, dat er niet gestart moest wor den onder het motto „óp naar de ere divisie" maar onder dat van „als we ons maar handhaven." Na de eerste drie wedstrijden had het er de schijn van, dat zelfs deze laatste leuze moeilijkheden met zich zou bren gen, want ze leverden de combinatie slechts één winstpunt op. Tegen VVV was nl. gestart met een gelijk spel, maar de eerste thuiswedstrijd tegen Eindhoven ging met 1-2 verloren en de daarop we der volgende uitwedstrijd tegen Elink wijk (2-0) bracht al evenmin verandering ten gunste in het Telstar-puntenaantaL Voor de fotograaf wilde de zieke Toon van den Enden zijn discipelen nog iwel even op de trainingsavond van Telstar onder handen nemen. Toon sukkelt sedert de dag van SHS (5 april) met een middenoorontste king. Dinsdagavond reisde hij toch van Schiedam naar Veisen, om de oefeningen van de contractspelers van nabij te volgen. Donderdag en vrij dag draaien de voetballers hun nor male oefeningsprogramma af. Zon dag rekent bijkans de gehele IJmond op hen, wanneer de whites tegen lei der Sittardia aantreden. „Ziek of niet ziek, ik ben erbij," zegt trainer Toon van den Enden nadrukkelijk. Maar hierna ging het beter vlotten. De eerste overwinning werd op Velox be haald (3-0) en daarna moesten achter eenvolgens Willem II (0-2), Enschedese Boys (5-0) en Veendam (3-1) er aan ge loven, zodat de IJmuider combinatie na 7 wedstrijden 9 winstpunten had. On danks deze 4 achtereenvolgende overwin ningen zal toen echter nog wel niemand gedacht hebben, dat Telstar hiermede bezig was de grondslag te leggen voor de mooie positie, die zij thans op de ranglijst inneemt, temeer daar hierna weer een periode volgde, waarin het de 8 ontmoetingen werden slechts 7 punten binnengehaald, zodat aan het einde van 1963 de stand van zaken als volgt was: 15 gespeeld, 6 gewonnen, 4 gelijk, 5 ver loren, 16 punten. Over het geheel genomen was men in Telstar-kringen niet ontevreden over de ze prestatie, hoewel uit de vrij talrijke elftalwijzigingen toch ook weer geconclu deerd kon worden, dat men niet helemaal tevreden was. Toen, op 5 januari, begon Telstar aan zijn opzienbarende opmars, eerst nog be scheiden twee gelijke spelen tegen Eindhoven (1-1) en VVV (0-0) maar toen vol élan. Tegenstander na tegen stander werd verslagen in totaal ze ven in getal en na de laatste zege op SHS kwam 't IJmuidense team op een plaats terecht, die, blijft ze behouden, promotie naar de ere-divisie garandeert. Maar aleer het zover is, zullen nog eerst een zestal moeilijke hindemissen moeten worden genomen, moeilijk voor al ook daarom, omdat er zich onder dit zestal clubs bevinden, die zelf ook nog gegadigden zijn voor de twee promotie- met-zich-brengende ereplaatsen. Doch de dit jaar nog niet geklopte whites weten thans, wat ze waard zijn, hebben ver trouwen gekregen in eigen kracht en daarom mogen we aannemen, dat ze op 19 april, wanneer leidér Sittardia op be zoek komt, met zelfvertrouwen aan de reeks van zes hindemissen zullen begin nen. In een lange eindspurt klopt Rudi Altig de Nederlander Jo de Roo (l.). eerste drie groepen bij elkaar gekomen. De samenwerking met de wind schuin tegen liet echter te wensen en de 36 volgers konden in 40 km. hun achterstand van ruim vier minuten goedmaken. Tot Bury (126 km) bleef het rustig in de mas sale kopgroep. Toen ontsnapte Gustave Desmet, gevolgd door Willy Monty. Hun vrijheid duurde niet lang. Vijf kilometer verder waren zij ingehaald. Demarrages van Cees van Espen juist om het moment dat het tempo omhoog ging Lykke en De Cabooter mislukten. Pas vier kilometer voor de finish kon Al tig wegspringen, achterhaald door De Roo en Monty. Drie kilometer verder probeer de de Duitser zijn twee metgezellen van zich af te schudden. Het mislukte en met slechts enkele meters verschil ging hij als eerste over de eindstreep. Benoni Be heyt won de sprint van het grote peloton, dat slechts tien seconden later over de eindstreep ging. De uitslag: 1. Altig (Did.) 4.43.48 (met bon. 4.43.81); 2. De Roo (Ned.) z.t. (met bon. 4.43.33); 3. Monty (Belg.) 4.43.48; 4. Beheyt (Belg.) 4.43.58; 5. Gustave Desmet (Belg.); 6. Gilbert Desmet (Belg.); 7. Verachtert (Belg.); 8. Van Wijnsberghe (Belg.); 9. Seis (Beligi); 10. Mertens (Belg.); 13. Piet van Est (Ned.); 17. De Wit (Ned.); 22. Van Looy (Belg.); 24. Maliepaard (Ned.); 30. Enthoven (Ned.); 39. Van Espen (Ned.); 41. Peter Post (Ned.) allen in dezelfde tijd als Beheyt; 51. Geldermans (Ned.) 4.44.53; 53. Haast (Ned.) z.t.; 62. Hugens (Ned.) 4.47.36; 64. Grqene- weg (Ned.) z.t.; 66. De Haan (Ned.) z.t'70. Lute (Ned.) 4.47.55; 71. Damen (Ned.) 4.49.26; 72 Van Dongen (Ned.) 4.52.36; 75. Van der Klundert (Ned.) 5.04.08. Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Scrayen (Belg.) 10.20.15; 2. Beheyt (Belg.) 10.20.30; 3. Gilbert Desmet 1 (Belg.) 10.20.45 (10 pnt.); 4. Mertens (Belg.) z.t. (13 pnt.); 5. Stablinski (Fr.) z.t. (44 pnt.); 6. Van Espeh (Ned.) zjt. (47 pnt.); 7. Bölke (Did.) z.t. (51 pnt.); 8. Nijdam (Ned.) 10.20,50; 9. Gilbert Desmet 2 (Belg.) 10.20.55; 10. Foré (Belg.) 10.21.54; 11. Rudi Altig (Did.) 10.22.27; 15. Maliepaard (Ned.) z.t.; 21. Van Looy (Belg.) z.t.; 22. Enthoven (Ned.) z.t.; 26. Peter Post (Ned.) z.t.; 30. Hugens (Ned.) 10.26.45; 34. De Roo (Ned.) 10.34.25; 40. De Wit (Ned.) 10.34.50; 48. Piet van Est (Ned.) z.t.; 55. Geldermans (Ned.) z.t.; 56. Haast (Ned.) z.t.; 63. De Haan (Ned.) 10.37.42; 64. Groeneweg (Ned.) z.t.; 69. Lute (Ned.) 10.38.47; 70. Damen (Ned.) 10.40.18; 71. Van Dongen (Ned.) 10.43.15; 76. Van der Klun dert (Ned.) 10.54.57. Er zijn nog 86 renners in de strijd. Het puntenklassement na de tweede etappe luidt: 1. Beheyt 16 pnt.; 2. Gilbert Desmet 1 12 pnt.; 3. Rudi Altig en Scrayen 10 pnt. De trainer van de voetbalclub Leeuwar den, Blokland, die zijn contract heeft op gezegd bij de Friese club, waar hij twee jaar werkzaam is geweest, is aan het onderhandelen met de ere-divisieclub Vo lendam. Bij Volendam komt een plaats als oefenmeester vacant, omdat de club na dit seizoen geen gebruik meer maakt van de diensten van Dubbeldam (die vroeger ook trainer van Leeuwarden is geweest). Daarnaast polst Volendam ook de vroegere nationale doelman, Frans de Munck. Hockey. Het hockey-elftal van Kenya heeft dinsdagmiddag in Bombay een ver rassend gelijkspel (2-2) behaald tegen de ploeg van India. Alle vier doelpunten werden na de rust gescoord. i

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19