Premier vraagt matiging bij huldebetoon aan koningin Dr. Drees en prof. Oud zullen regering adviseren over grondwetswijziging In één j'aar tij'ds 90.000 woningen opgeleverd HET WEER Belasting voor middengroepen omlaag Generaal Grivas gaat nog niet naar Cyprus toe Kamer stemt in met beleid in Irene-affaire Minister Bogaers optimistisch P. R. Bentz van den Berg vanmorgen gehuldigd Welzijnszorg-programma's bij „Veronica" gemaakt Kerk en Vrede" wil duidelijke houding hervormde kerk Demonstrerende bouwvakkers krijgen ontslag éee MORRIS êeforeijou Suif! W. A. YERW0ERD en ZONEN HEREN- en JONGENSKLEDING Ili ----- houtsfr. 137 Warmer VERBOUWINGSUITVERKOOP Dienstplicht afschaf jen" Het woord is aan In de krant van heden: Sport 79 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's In West-Duitsland Makarios houdt EOKA-leider achter de hand ff '11:^' KOLEN De BESTE stoffen De meest EXCLUSIEVE dessins De GROOTSTE matensortering 49e JAARGANG NUMMER 136 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuicIen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 15 APRIL 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije -<-\VvA Dr. A. Vondeling (links), fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid, in gesprek met drs. W. K. N. Schmeltzer, fractievoorzitter van de Katholieke Volkspartij. Dr. G. Lam mer s, hoofd van de Rijksvoorlich- lichtingsdienst (rechts), volgde de be sprekingen in de Tweede Kamer van de gereserveerde tribune. ...vwW^ül Tijdens het Tweede Kamerdebat over prinses Irene zat minister-president Marijnen alleen achter de regeringstafel. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Aan het slot van het Irene-debat in de Tweede Kamer heeft minister-president Marijnen gisteren aangedrongen op matiging bij aanhanke lijkheidsbetuigingen aan koningin Juliana. De premier zei dat te uitbundige demonstraties wonden zouden kunnen maken die men de koningin liever wil besparen. Mr. Marijnen doelde op plannen om zaterdag van de terugkeer van de koningin uit Mexico een nationale aanhankelijkheidsbetuiging te maken. „Met volledige eerbiediging van dit verlangen meen ik toch tot een zekere ge matigdheid te moeten raden", aldus de premier. „Het Nederlandse volk moet begrijpen dat de koningin een moeilijke tijd doormaakt". In de periode van-1 april 1963 tot en met 31 maart 1964 zijn er in Nederland negentigduizend woningen gereed ge komen. Dat is twintigduizend meer dan in de overeenkomstige periode in de jaren 1962 en 1963. Dit heeft de minister van Volkshuisvesting, drs. P. Bogaers, gistermiddag in de Tweede Kamer mee gedeeld in zijn antwoord op vragen van het communistische Tweede-Kamerlid de heer T. Jager. Minister Bogaers was zeer optimistisch over de stijging van de industriële woning bouw. In 1962 en 1963 bedroeg de indus triële produktie van woningen nog on geveer 4300 woningen per jaar. In dit jaar zal de capaciteit het aantal van achtdui zend woningen per jaar halen. Voor het jaar 1965 houdt minister Bogaers rekening met een produktie van dertien- a veertien duizend woningen per jaar. De minister maakte deze cijfers bekend na de ernstige kritiek, die de heer Jager en de socialistische woordvoerder Bommer hadden laten horen op de industriële wo ningbouw. Beiden drongen aan op deelne ming van de staat aan de woningbouw, maar minister Bogaers zei dat geen enke le overheid in staat is de prestaties van de industriële bouwers te verbeteren. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Matige zuidelijke wind en verdere stijging van tempera tuur. Bewolking afgewisseld door zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. In een korte toelichting op de thans be kende bouwcijfers van '63 en begin '64 zei drs. Bogaers, dat thans de gunstige cij fers van 1958 en 1959 weer worden bena derd. Dat de gunstige resultaten van het eerste kwartaal van 1964 slechts het ge volg zijn van het weer bestreed de bewinds man. 1964 was een ongunstige winter, al dus de bewindsman en de resulaten waren toch beter dan die van de winters van 1959 tot en met 1962. Na de vragen van de heer Jager aan minister Bogaers kwam het tot een onver wacht debat tussen de heren Bommer en Geertsema (V.V.D.) over de plaats van de woningbouw in het akkoord van Wassenaar. Nadat de heer Bommer had gezegd dat in het schema over het akkoord van Wasse naar was gesproken over een serieus on derzoek naar mogelijke overheidsdeelne ming aan de bouwnijverheid beschreef de liberale fractieleider deze mededeling als „volstrekt onjuist". De heer Bommer kwam toen met een geheime brief van de toen malige informateur De Kort voor de dag. Hij citeerde er niet uit, maar wilde mr. Geertsema de brief wel laten lezen. De liberale woordvoerder sloeg deze uit nodiging vierkant af. „Ik ken deze brief heel goed aldus mr. Geertsema, die er op wees dat de V.V.D. nooit akkoord is gegaan met de voorstellen in deze brief. „De formatie De Kort is juist afgeknapt op de punten in deze brief", aldus mr Geertsema. De heer P. R. Bentz van den Berg, één der directeuren van Hoogovens IJmuiden, is vanmorgen in de cantine van de leer lingenwerkplaats gehuldigd wegens zijn veertigjarig dienstverband. Ir. P. van Del den, die hem als mede-directeur en als vriend toesprak, reikte hem na een toe spraak de gouden erepenning, een oorkon de en het gouden insigne met briljant uit. Toen de heer Van Delden met zijn toe spraak begon had de jubilaris plaatsgeno men op een podium voor een wereldbol met de Hoogovenvlag, hetgeen moest sym boliseren, dat de produkten van het be drijf over de gehele wereld worden ver spreid. Ir. Van Delden noemde de carrière van de heer Bentz van den Berg, die zonder onderbreking tot de huidige dag heeft voortgeduurd, briljant. Er is sprake ge weest van de groei van een mens in een groeiend bedrijf. De heer Bentz van den Berg heeft zich volgens de spreker ontwikkeld tot een uit muntend koopman-diplomaat, die steeds streeft naar Europese eenwording langs economische weg. De waardering voor de jubilaris, die tal van functies in het maat schappelijk leven vervult, blijkt wel uit zijn aanstaande benoeming tot coördine rend directeur van de Hoogovens. Mr. Marijnen deed dit beroep op het volk gistermiddag in de Tweede Kamer, waar vrijwel onverdeelde instemming bleek 1e bestaan met het beleid dat het kabinet vorige week in de Irene-affaire heeft gevoerd. In zijn antwoord aan de Kamer kwam de minister-president vrij wel geheel tegemoet aan de wensen en suggesties die de fractieleiders hadden ge uit. In zijn rede, die een half uur duurde, deed de minister-president de volgende mededelingen: 1. De regering heeft aan de ministers van staat dr. W. Drees en prof. mr. P J. Oud advies gevraagd over de omvang en werking van de ministeriële verant woordelijkheid voor leden van het konink lijk huis. Ook de Raad van State zal over dit onderwerp worden gehoord. Zonodig zal daarna aan de grondwetsafdeling van het ministerie van Binnenlandse Zaken de voorbereiding van een grondwetswijziging worden opgedragen. Mr. Marijnen zette uiteen dat er in de Irene-affaire sprake was van een afgelei de ministeriële verantwoordelijkheid. De situatie had zich naar de mening van de Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Legerleiding in verlegenheid Voortvarende functionarisen van de Dienst Welzijnszorg Leger hebben in de studio van „Radio Veronica" door Veronica- personeel muziekprogramma's doen sa menstellen met reclameteksten die de tal rijke cursussen van Welzijnszorg moeten aanbevelen. De programma's waaraan> on der anderen Joost de Draayer en omroep ster Tineke meewerken, zijn bestemd om te worden gebruikt als pauzevulling tijdens ontspanningsavonden in de kazernes. Al zullen deze programma's dus niet worden uitgezonden via 't radioschip „Vero nica", toch wekt het bevreemding dat de Dienst Welzijnszorg voor het vervaard! gen van deze programma's de diensten heeft gebruikt van een onderneming, wel ke door de regering bij herhaling als ille gaal is gebrandmerkt. Uiteraard hebben de functionarissen van Welzijnszorg bij hun opdracht overwogen dat de-Veronica uitzendingen bij de-soldaten zeer populair zijn. Dat neemt niet weg dat de legerleiding die van niets wist bijzonder verlegen is met dit geval. De Legervoörlichtings- dienst deelde ons nadrukkelijk mee dat het doen maken van programma's door Veronica een geheel eigen initiatief is ge weest van enkele Welzijnszorg-functiona rissen en dat dit is geschied zonder toe stemming of voorkennis van de chef van de Generale Staf. Er wordt door de leger leiding naar deze kwestie een onderzoek ingesteld, in afwachting waarvan de Wel zijnswerkzaamheden bij „Veronica" zijn ge staakt. premier echter zo ontwikkeld dat deze ver antwoordelijkheid hoewel aant^pzig, niet meer kan werken. 2. Ook prinses Irene werd indertijd door de Mexicaanse regering uitgenodigd. Toen de prinses de uitnodiging accepteerde be stond de „staatsrechtelijke kloof" nog niet. De prins De Borbon heeft nimmer ge vraagd ook aan de reis te mogen deelne men. Veronderstellingen als zouden wen sen van de prins de bron van de moei lijkheden zijn geweest noemde mr. Marij nen „uit de lucht gegrepen". 3. Prinses Beatrix zal vóór haar terug keer uit Mexico een bezoek brengen aan de Canadese hoofdstad Ottawa op 17 en 18 april De prinses komt dus later dan haar ouders terug naar Nederland. Aan drang uit de Kamer om de koningin en de kroonprinses gescheiden te laten vlie gen deed de premier af met de opmer king: „vliegen levert geen grotere risico's op dan verkeer over de weg". 4. De regering wist niets van het be zoek van prinses Irene aan de paus. Ook de Nederlandse ambassadeur in Vaticaan stad was niet op de hoogte. Mr. Marij nen sprak van een „duidelijk particulier bezoek". Daarbij is het niet de gewoonte dat de ambassadeurs worden ingelicht. 5. De regering was akkoord met en is volledig verantwoordelijk voor de, publi- katie van het op Schiphol afgelegde com muniqué over het niet meegaan van prin ses Irene naar Mexico. Mr. Marijnen zei „geen boodschap te hebben" aan de con clusies die bepaalde kringen in Parijs aan dit communiqué hebben verbonden. 6. De regering blijft van mening dat. waar het huwelijk tussen prinses Irene en de prins De Bourbon ook plaats mag vin den, de koningin in geen geval het ge vaar mag lopen in politieke acties betrok ken te geraken. De regering blijft dus bij het standpunt dat reeds op 9 april in de brief van mr. Marijnen aan de Tweede Kamer werd uiteengezet. Na de rede van de minister-president werd deze brièf voor kennisgeving aangenomen. (Zie verder pagina 5) Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" heeft een brief geschreven aan de generale synode der Nederlandse hervormde kerk, waarin men zich afvraagt of niet nu het ogenblik is gekomen dat de kerk voor de afschaffing van de militaire dienstplicht zal moeten ijveren, „omdat het onmogelijk is zich als christen in het systeem van mechanische en massaal verdelgen prak tisch en ideologisch te laten invoeren. Zolang de militaire dienstplicht nog be staat, aldus „Kerk en Vrede", zal de kerk openlijk het on-christelijke karakter moe ten afwijzen en het advies moeten geven, dat dienstplichtigen zich zullen hebben te beroepen op de „wet gewetensbezwaren tegen militaire dienst". In een gisteren in Amsterdam gehouden vergadering van aannemers, die in deze stad grote werken uitvoeren met het be stuur van de samenwerkende patroons verenigingen, is met het oog op de voort durende onlust onder de bouwvakarbeiders in verband met de strikte toepassing van de nieuwe CAO besloten werknemers, die eventueel aan een demonstratie tijdens de werktijd deelnemen, op staande voet te ontslaan wegens onwettig verzuim. Dit is namens deze vergadering aan het ANP meegedeeld. Waar stakingen in de hoofdstad zijn geëindigd, zo werd verder meegedeeld, zijn de stakende werknemers weer aan het werk gegaan op de voorwaarden van de thans geldende nieuwe CAO. Geruchten als zouden werkgevers in Amsterdam hier en daar weer boven de CAO uitgaan met de loonbetaling, zijn, zo stelde de ver gadering vast, van elke grond ontbloot. Etienne Rey: Het vaderland van grote geesten is de eenzaamheid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 5 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Weg en Wielt 4 Uit stad en omgeving 7, 9 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee9 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 13 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 BONN Op dezelfde dag waarop da ministerraad van de E.E.G. in Brussel besloot tot gemeenschappelijke strijd te gen inflatie, heeft de Duitse bondsrege ring het nodig geacht een belastingverla ging af te kondigen. In bijzondere zitting bijeen onder voorzitterschap van bonds kanselier Erhard, vader van het Wirt- schaftswunder, besloot zij tot een „voel bare verlaging van loon- en inkomstenbe lasting voor de lagere en middenklassen." Koningin Juliana en prinses Beatrix bij het verlaten van een gerestaureerde tempel bij Mitla, een oude stad in het zuidelijk deel van Mexico. Het was het laatste bezoek, dat zij gis teren aan de oudheidkundige schat ten van het land brachten alvorens nog enige dagen te gaan genieten van het heerlijke klimaat in de bad plaats Acapulco, waarheen zij zich gisteren per vliegtuig begaven. NICOSIA (AP, AFP en Reuter). - De Griekse generaal en voormalige EOKA- leider Georges Grivas gaat voorlopig niet naar Cyprus. De Griekse regering verzet zich ertegen dat hij op het ogenblik het bevel op zich neemt van de Grieks- Cyprische strijdkrachten. Dinsdag zijn. op vier punten in Nicosia gevechten uitgebroken tussen Grieken en Turken. Er zouden doden en gewonden zijn gevallen. V.N.-patrouilles hebben zich in allerijl naar de plaatsen van de ge vechtshandelingen begeven. De regering van Cyprus heeft besloten zelf maatregelen te nemen om burgers te beschermen tegen „aanslagen van Turkse Cyprioten." Turkse oorlogsschepen hebben dinsdag de haven van Iskenderun verlaten. Later is uit Ankara gemeld dat de vloot van 21 •schepen zee had gekozen om schietoefenin gen te houden. Op de rede van Iskenderun liggen en kele transportschepen. Zij hebben troepen, tanks en uitrustingstukken aan boord genomen. In Turkije zelf vinden troepen verplaatsingen plaats. De reden daarvan is niet bekend. Een bericht uit Turkije dat de Griekse regering Ankara zou hebben laten weten dat naar haar mening de Turks-Griekse betrekkingen „in een gevaarlijk stadium" zijn gekomen, is later in Athene tegenge sproken. De Griekse regering heeft wel ge protesteerd tegen het uitwijzen van drie honderd Grieken uit Turkije. Aartsbisschop president Makarios van Cyprus is nog steeds in Athene. Hij voert er langdurige besprekingen met leden van de Griekse regering en schijnt met Grivas overeengekomen te zijn dat deze toch naar Cyprus komt, als de situatie op het eiland dat in verband met de belangen van de Grieks-Cyprioten noodzakelijk maakt. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 442t Vriendelijke Vlotté Vakkundige bediening Veranderingen GRATIS op eigen atelier Beverwijk Zeestraat '9l/ope 4- Klooster KLOOSTERSTR. 33-35 - BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1