VAN DAG TOT DAG I Militair overwicht van Amerika op Sovjet-Unie groeit sterk Pakje sigaretten Engeland bijna kost in f 2.50 Rachel Carson overleden WERELDNIEUWS J Lijm hout met plezier en met CETAFLEX Dit staat vast. e~t^racitóteel Ongewone verklaring van Pentagon Glas Engels bier met het oog op de verkiezingen maar 4V2 cent duurder In Singapore neemt de sabotage toe Spanning stijgt aan de grenzen tussen China en Rusland Beroep op Verwoerd van Noorse landen Zo is het! gezellige mensen stoken HAGAM HEEMSTEDE WOENSDAG 15 APRIL 1964 3 K.. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumimiiminiiniiiiiiiiiiiiiiinn ANGLIA ƒ5150.- ie Op de M acht 'Dat ik met mijn kolenhaard precies weet waar ik aan toe ben. En als je wat anders in je huis haalt, moet je nog maar zien wat je krijgt. Ik stook nu al jaren kolen. Nooit gezeur, nooit zogenaamde technische storingen. Want er is niets technisch aan brandende kolen.' Dit is de mening van mevrouw A. J. Langereis, Oosterparkstraat 63 in Zandvoort. Waarom denkt zij er zo over? 'Ik zie het nu bij kennis sen. Die wilden niet aan kolen. En een gezanik dat ze hadden! Steeds was er weer iets. De ene keer haperde er wat, de andere keer was er een verstopping of zo - en dan wilde dat ding niet. Het hele huis koud door iets wat je met het blote oog niet eens zien kunt. Stel je voor! Nee, er gaat bij mij niets boven kolen. En bovendien: in de kamer, waarin je leeft daar moet je lééfwarmte hebben. Warmte waar wat aan te beleven is. Kolen!' KOLEN MAUDLING DIENT BEGROTING IN Honderd megaton ant HAARCREME fant-astisch! t Minister-president Marijnen heeft van de Tweede Kamer net beste compliment gekregen dat een Nederlandse premier sinds jaren heeft mogen ontvangen van de volksvertegenwoordiging. De wijze waar op de 'regering de „kwestie Irene" heeft behandeld en nog steeds behandelt, lokte een eensgezinde goedkeuring uit en vrij wel alle sprekers lieten uitkomen dat de gevolgen van deze kwestie heel wat ernsti ger hadden kunnen zijn, indien het kabinet niet kordaat, wijs en objectief zijn houding had bepaald en volgehouden. Naast deze lof viel ook een zekere mate van bezinning te beluisteren, die vooral tot uiting kwam in verwijzingen naar de zwa re keuze waarvoor prinses Irene zich ge steld heeft gezien en de tendens van de beoordeling, die haar gedrag heeft uitge lokt, werd in dit Kamerdebat heel wat milder dan voordien in incidentele uitla tingen van partijleiders het geval was. Het valt toe te juichen, dat de minister-presi dent zijn best heeft gedaan de neiging tot demonstratieve aanhankelijkheidsbetuigin gen bij de aanstaande terugkomst van het koninklijk gezin al dadelijk te temperen. Behalve zijn bedekt argument, dat derge lijke demonstraties de moeder in de konin gin zouden kunnen kwetsen, moet toch ook worden geconstateerd dat er weinig reden is om te juichen: het koningschap heeft schade geleden, al is het dan waarschijn lijk minder dan kon worden gevreesd. Dat kan trouwens' pas op langere duur blijken en die schade zal zeker niet worden her steld door een uurtje lawaai op Schiphol. Als iemand doordrongen zal zijn van de pijnlijke openbaring dat de nieuwe generatie andere en minder hechte denk beelden over het koningschap koestert, dan zal dat zonder twijfel koningin Juliana zijn, die nu in haar gezin ondervonden heeft dat opvoeding noch traditie waar borgen zijn voor behoud van plichtsbesef en zelfverloochening in verband met een koninklijke taak. Prinses Irene is een kind van haar tijd. De luidste toejuichingen van een opge wonden menigte ondefinieerbare enthou siastelingen zullen koningin Juliana niet kunnen troosten in haar leed, dat dieper gegrepen heeft dan de onderlinge relaties in het koninklijk gezin. Zij zal daarom liever in stilte terugkeren, omdat zij diep bekommerd moet zijn over de toekomst van él haar kinderen. Een toekomst die zich uitstrekt in een onbekende nieuwe wereld van morgen, waarvan we alleen maar weten dat denkbeelden, conventies, dogma's en principes er in een hand omdraai kunnen worden verworpen, om dat stroomversnellingen zich hebben mees ter gemaakt van alles wat hecht ver ankerd leek. Advertentie Het aantal landen in Latijns Amerika dat kan bogen op een verdiende democra tische reputatié is zeer gering. Brazilië is een van die landen. De publieke en per soonlijke vrijheid werd er gewaardeerd en hoog gehouden. De pers in het reus achtige land had een grote mate van ob jectiviteit en was zeer betrouwbaar. De nieuwsgaring kon ongehinderd haar gang gaan. De burgers van Brazilië konden vrij hun mening geven over vele vaak politiek geladen vraagstukken van de meest uit eenlopende aard. De politieke strijd in het land en in zijn vertegenwoordigende li chamen droeg veel bij tot de vorming van een gezonde openbare mening. Een ander aspect niet minder be langrijk en getuigend van werkelijke tole rantie van de Braziliaanse samenleving, is steeds geweest het' ontbreken van ras sentegenstellingen. Dat werkte door in de politiek en in de openbare diensten. Voor een land met een naar ras zo heterogene bevolking als Brazilië is juist het ontbre ken van rassendiscriminatie een bijzonde re democratische verworvenheid. Dat verleden moet Brazilië proberen te houden. Het zal onder de huidige omstan digheden ethter moeilijk zijn. Er is een voorlopig militair bewind aan de macht ge komen dat op voorhand alle politieke ac tiviteit die komt van een hem onwelgeval lige kant onmogelijk tracht te maken. Tien percent van de leden van het Congres legaal gekozen is door de militaire jun ta onmondig gemaakt. Vele gezags- en ambtsdragers zijn van hun functies onthe ven. In een groot aantal gevallen heeft men mensen waarvan men kon aannemen dat zij het huidige revolutionaire bewind niet goed gezind zijn, gevangen genomen. Het heeft er alle schijn van dat de mili taire junta die het nu in Brazilië voor het zeggen heeft uit een soort steriel anti- communisme niet beter weet te doen dan de politieke democratie om hals te bren gen. Daarmee verknoeit zij een rijke er fenis. Het regime van generaal Branco lijkt hard op weg naar een soort militaire die tatuur. Het is illegaal aan de macht ge komen, steunend op een zeer sterke anti communistische stroming. Het ontpopt zich nu echter als anti-democratisch. Wij kun nen slechts hopen dat het gezonde ver stand wint, als de eerste opwinding voor bij is. Anders ziet het er donker uit voor Brazilië. Het kon dan wel eens van de i-cjL.i i» hj.1 v.' 'jl ,iJ regen in de drop zijn gekomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 4/2/103 off dealer voor Haarlem en omstreken ZANDVOORTSELAAN 4-6 - TEL. 38825 WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se departement van Defensie heeft bekend gemaakt, dat het militaire overwicht van de Verenigde Staten op Rusland groter wordt en dat het in het voornemen ligt dit overwicht nog groter te maken. Het Pentagon gaf een ongebruikelijke verklaring over de machtsverhoudingen tussen het Amerikaanse en Russische ra ketten- en bommenwerperwapen uit, na- (Van onze correspondent) LONDEN. Groot-Brittannië, al lang het land met de duurste tabak en alco holische dranken, heeft het record opnieuw gebroken. Een pakje standaardsigaretten, van normale lengte en zonder filters, kost van vandaag af 4 shilling en 10 pence, bij na een rijksdaalder. Port, whisky en ge- never, evenals tabak altijd al zwaar be last zijn nog tien percent duurder gewor den. Maar een groot glas vrij slap Engels bier kwam er, dankzij de naderende ver kiezingen, genadig met een verhoging van slechts 1 penny ofwel 4Vt cent af. Deze accijnsverhoging is het reddings middel waarnaar Reginald Maudling de kanselier van de schatkist heeft gegrepen in de begroting die hij geisteren in het Lagerhuis indiende. Maudling, vorig jaar mede-kandidaat voor het premierschap, is meer dan ooit het anker van de benarde Conservatieven, die hij door het aan ge vaarlijke schommelingen onderhevige eco nomische getij moet loodsen willen zij nog een kans maken op het winnen van de ver kiezingen in het najaar. Hij verwacht van zijn overigens weinig om het lijf hebbende maatregelen de ex tra honderd miljoen pond (een miljard gul den) die hij nodig heeft om de economie te stabiliseren, zonder de economische groei te stuiten en als algemeen offer voor de sterk verhoogde staatsuitgaven waartoe het ambitieuze moderniseringsprogramma van de regering dwingt. Oppositieleider Harold Wilson noemde Maudlings begroting een slag in de lucht omdat deze in het geheel geen betrekking heeft op de economische en industriële problemen waarmee Groot-Brittannië al zolang worstelt. Angstige vermoedens dat de kanselier ook de benzine en wegenbe lasting zou verhogen zijn niet uitgekomen. Van de inkomstenbelasting kon dit keer niets af omdat er vorig jaar iets teveel was afgegaan. In de afgelopen twaalf jaar heeft het Conservatieve bewind zijn repu tatie gehandhaafd door de directe belastin gen bijna voortdurend tè verminderen, maar nooit te verhogen. De kanselier was evenmin te bewegen tot een algemene gokbelasting waarop van vele kanten was aangedrongen omdat het technisch te moei lijk is om deze te heffen en wegens het gevaar dat men zijn goklust dan illegaal zou gaan botvieren. Windhondenracebanen en voetbalpools zijn al vrij hoog belast. Ook andere vormen van wedden worden door middel van „pools" voortaan belast. Men kan zich misschien afvragen of de regering de accijnsopbrengst niet beter had kunnen vergroten, door eindelijk de zonderlinge sluitingsuren van de „pubs" en andere drinkgelegenheden af te schaf fen. Dit zou ook het internationale toeris me hebben bevorderd. Nu kan men in Groot-Brittannië als gevolg van volkomen verouderde opvattingen het grootste deel van de middag en 's avonds laat behalve in de exclusieve op stand en rang geba seerde clubs geen biertje, borrel of glaasje wijn krijgen. De belasting op televisie-advertenties is afgeschaft maar de commerciële omroe pen zullen in plaats daarvan een jaarlijkse heffing moeten betalen. De staal-industrie zal binnenkort profiteren van een prijsver laging van cokes. Deze mededeling wekte gejuich op de labourbanken omdat het een succes is van de genationaliseerde mijnin dustrie. dat een verklaring gepubliceerd was van luchtmachtgeneraal Curtis E. Lemay, die meent dat de Sovjet-Unie haar bewape ningsachterstand op Amerika inloopt. De verklaring bevat inlichtingen, die gewoonlijk geheim gehouden worden. Het departement van Defensie zei, dat de Verenigde Staten 540 strategische bom menwerpers bezitten, die voortdurend in gereedheid staan op te treden. Daartegen over heeft de Sovjet-Unie 270 zware en middelzware bommenwerpers, die aanval len op de Verenigde Staten kunnen uit voeren en naar hun bases terugkeren. Bij dit Russische totaal,* aldus het Pen tagon, bevinden zich 150 middelzware bommenwerpers. „Hun doelgebieden zijn beperkt tot Alaska en het noordwesten van de Verenigde Staten. De Amerikaanse luchtmacht heeft in lanceerinrichtingen 750 intercontinentale ballistische projectielen klaar staan. De Russen, zo werd hieraan toegevoegd, heb ben nog geen 25 percent van dat aantal gereed. „Wij hebben 192 Polarisraketten over verschillende punten verspreid", aldus het departement van Defensie. „De Russen hebben aanzienlijk minder raketten, die vanaf duikboten gelanceerd kunnen wor den". In de verklaring wordt eraan herinnerd, dat het aantal Amerikaanse strategische bommenwerpers in alarmtoestand in januari 1961 lang geen vijfhonderd be droeg. Het getal van 150 middelzware Rus sische bommenwerpers, die naar de Ver enigde Staten en terug kunnen vliegen, omvat slechts tien percent van de Rus sische vloot middelzware bommenwerpers, die genoemd wordt door het officieuze, maar dikwijls geciteerde instituut voor strategische studies te Londen. Volgens dit instituut heeft de Russische luchtmacht ongeveer duizend middelzware bommenwerpers en de Russische marine nog eens vierhonderd. Het feit, dat slechts 150 van dat aantal naar de Verenigde Staten en terug zal kunnen vliegen, zou verband houden met een beperkte mogelijkheid om de brand stofvoorraad in de lucht bij te vullen. De chef-staf van de Amerikaanse lucht macht, generaal Curtis E. Lemay, is van mening dat de Verenigde Staten een hon- derd-megatonbom moeten ontwikkelen, omdat de Sovjet-Unie op het punt staat de achterstand bij de Verenigde Staten op militair gebied in te lopen. De generaal meent dat de minister van Defensie, McNamara, de toestand op het gebied van de verdediging met raketten te rooskleurig weergeeft. Een verdedi gingssysteem dat geheel op raketten is ge baseerd kan de verdediging van de Ver enigde Staten in de toekomst verlammen, zo meent hij. Een dergelijk systeem is niet flexibel genoeg. Lemay's verklaring betekent een aan zienlijke steun voor senator Goldwater, een van de kandidaten voor het president schap, die de strategische opvattingen van McNamara steeds heeft aangevallen. SINGAPORE (Reuter) De regering' van Singapore heeft verklaard dat „In donesische agenten", die in Singapore sa boteren, de opdracht hebben „bommen bij burgerlijke doelen te laten ontploffen", om alarm en paniek te zaaien, wanneer zij vitale doelen niet kunnen bereiken. De verklaring werd enige uren nadat de veiligheidsmaatregelen op het eiland waren verhoogd, uitgegeven. De politie heeft bij de ingang van een van de wer ven een drijvend station opgericht om „infiltranten en springstoffen" op te van gen. Tot dusverre zijn sinds eind .vorig jaar vier mensen gedood en zeg gewond door ontploffingen. Deze maand waren er vijf explosies. NEW DELHI (Reuter) Het Indische persbureau Infa heeft maandag gemeld, dat zowel de Sovjet-Unie als communis tisch China militaire versterkingen naar de gemeenschappelijke grens sturen. De ze grens is ruim zevenduizend kilometer lang. Infa meldde in welingelichte kringen in New Delhi te hebben vernomen, dat er ongeveer 40.000 man Russische troepen uit Oost-Duitsland en Polen naar 't grens gebied zijn overgebracht. KOPENHAGEN (AP) De vijf Noord se landen hebben een beroep gedaan op de Zuidafrikaanse regering veroordeelde gevangen niet te executeren en alle poli tieke gevangenen vrij te laten. De ministers van Buitenlandse Zaken van Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en IJsland hebben hun „diepe be zorgdheid over het voortdurend ontbreken van de wil van de zijde van de Zuidafri kaanse regering samen te werken met de Verenigde Naties" tot uitdrukking ge bracht. Zij menen, dat de regering Verwoerd „de uitvoering van doodvonnissen moet ver mijden, de huidige vervolgingen stopzet ten en de politieke gevangenen vrijlaten' U en ik en wij allen, doodgewone bur gers, tezamen staan als machteloze doch bitter-geïnteresseerde toeschouwers rond het strijdperk der machtigen: de worste laars Mao en Kroesjtsjev. De machtigen vechten om de uiteindelijke, de laatste, de machtigste macht. Waarom streeft een mens naar macht? Het ergste lijkt, dat hij er de macht over-zichzelf mee verliest; dat hij er on herroepelijk een gevangene door wordt. De menigte kan hem nog zo uitbundig toejuichen, een dicht kordon van gehelm de motorrijders houdt scherpe ogen in het zeil; detectives tot op de treeplank van zijn auto en de drempel van zijn slaap vertrek. Wijlen C. Wright Mills schreef in The Power Elite: Zodra een man leider wordt van een gemeenschap, die groot genoeg is om enige invloed uit te oefenen, wordt hij in steeds toenemende mate van leider tot geleide. Een wonderlijke zaak deze Wille zur Macht. Macht heeft ondanks zijn ver schrikkelijke inconveniënten een merk waardige aantrekkingskracht op sommige, wellicht: op vele, onzer mede-stervelingen. Wie die wil niet bezitten, begrijpen haar moeilijk bij de anderen. Wie eenmaal macht heeft doet er moeilijk afstand van, ondanks de wenkende vrijheid. Haar uit oefening wordt een gewoonte, een versla ving; onvervreemdbaar deel van de per soonlijkheid. Macht-uitoefenen over ande ren houdt in dat men de macht over zich zelf verliest. Zien de machtigen dit niet? Voor de mensheid is het fatale, dat machtsuitoefening op het hoogste niveau meestal uitloopt op gewapend geweld. In iedere gemeenschap is altijd een aantal mannen te vinden, die bereid zijn tot het verrichten van gewelddadige handelingen om orde op zaken te stellen. De Italiaanse denker Gaetano Mosca heeft geschreven, dat, als zulk een man een genie is, wij een Napoleon krijgen; wanneer hij een idealist is een Garibaldi en, wanneer hij, binnen een beperkte kring, alleen maar de kans krijgt zich macht toe te eigenen, een Al Capone. Wan neer, zegt Mosca, men een man die zich geroepen voelt ten goede of ten kwa de macht uit te oefenen, een plaats ver schaft in een bepaald soort sociale hiër archie, krijgt ge een beroepssoldaat. Niemand ter wereld kan bepalen in hoe verre en in welke mate de machthebber de massa beïnvloedt of de massa de machthebber. Ook en zelfs in een reguliere parlementaire democratie lopen deze gren zen en beïnvloedingen zodanig door elkaar, dat de precieuze verhouding niet is te be palen. Ook de bureaucratie laat zich danig gel den in de. strijd-om-de-macht; de solda teske zowel als de burgerlijke machtheb ber heeft met deze bureaucratie die een Ding an Sich is danig rekening te houden. Het militaire en het bureau cratische machtsapparaat zijn, onscheid baar, in elkaar verweven. Enige jaren geleden heb ik eens een kijkje mogen nemen in de onafzienbare Burcht van Macht te Washington: het Pentagon, een van de meest-dramatische en duidelijkst-zichtbare-symbolen van de ze onontwarbare verweving. De overweldigende indruk, die ik toen van De Macht heb gekregen, heb ik nooit vergeten. Ik vond het onbegrijpelijk en angstaanjagend. Het raadsel van de wil-tot-macht en van de macht zelf, heeft mij nooit losgelaten. Vooral niet omdat de wereld er, iede re minuut van iedere dag, mee wordt ge confronteerd. i Floris Flaneur SILVERSPRINGS (Reuter) Rachel L. Carson, de schrijfster van 't veelbesproken boek „Dode lente" en van „De wereldzee" is in haar woning in Silversprinigis, in de Amerikaanse staat Maryland, overleden. Zij was 56 jaar. Advertentie Exclusie* verkrijgbaar bij de Kapper! C Afmars. De „Jeunesse-terroristen in de Kongolese provincie Kwiloe zijn op de terugtocht. Meldingen van verkennings vliegtuigen wijzen erop, dat de terroris ten het gebied van de provinciale hoofd stad Kikwit, aanvankelijk het centrum van hun activiteit, vrijwel geheel verla ten hebben. Partijgeschil. De leiders van de linkse- en de centrumgroepering in de communis tische partij van India gaan een cam pagne onder India's 140.000 communis ten houden om te komen tot een partij congres. Zij hopen een eind te maken aan het beleid van de rechtervleugel. Eerste. Generaal Franco heeft in zijn PaT- do-paleis te Madrid de Franse admiraal Georges Cabanier óntvangen, die een of ficieel bezoek van drie dagen aan Span je brengt. Dit was de eerste maal, dat het Spaanse staatshoofd een admiraal van de Franse marine ontving. Het vo rig jaar hebben Spaanse en Franse vloot- eenheden gezamenlijke manoeuvres ge houden. Schiettuig. Een inv/oner van de Duitse plaats Mühldorf heeft met een vuurwa pen de eer van zijn dochter verdedigd. Toen twee jongelieden de kamer van het meisje wilden binnenklimmen vuurde de vader met zijn revolver. Een van de jon gens stortte getroffen voor de voeten van de schutter. Het slachtoffer verkeert nog steeds in levensgevaar. Verloren. Een Australisch verkeersvlieg tuig met vijf-en-zestig personen aan boord is dinsdag op het vliegveld van Melbourne geland, nadat het kort na de start een schroef en een deel van een motor had verloren. De schroef kwam terecht in het achtertuintje van een tachtigjarige blinde. Helft. Bijna de helft van het aantal im migranten dat in 1963 in Australië arri veerde kwam uit Groot-Brittannië en Ierland. Van de 108.150 immigranten kwamen er 1.841 uit Nederland. Medeplichtig. Brigade-generaal Namgyal Bahadoer, plaatsvervangend opperbevel hebber van het leger van Bhoetan, is met veertig anderen gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan da moord op premier Dorji van Bhoetan. De meeste gearresteerden zijn militairen uit een opleidingscentrum in Bhoetan. Onder hen bevindt zich ook een boeddisti- sche priester. Bhoetan ligt ten noorden van India. Vijfling In een buitenwijk van Bombay (India), is de bouw voltooid van een in stallatie voor hét onttrekken van pluto nium aan uranium. India is het vijfde land ter wereld dat over een dergelijke installatie beschikt. De andere landen zijn de Verenigde Staten, Engeland, Rus land en Frankrijk. Doelloos? De eerste secretaris van de communistische partij van Mongolië Tsedenbal, is per vliegtuig uit Oelan-Ba- tor naar Moskou vertrokken. Over het doel van de reis is niets meegedeeld. Arsenicum. Dr. Manuel Schreiber van de Amerikaanse keuringsdienst voor waren heeft vastgesteld dat de sporen arseni cum, aangetroffen in de levers Van var kens en kippen in de Verenigde Staten, afkomstig zijn 'uit het voedsel dat de die ren krijgen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3