Rijden met de nieuwe Renault arwick Werk aan auto wegennet in ons land raakt achter aupralux PITTIGE, FELLE WAGEN Glas 1300 GT in produktie Voorschriften voor een rit door de St. Bernhard Belgische artsen gaan weg uit Valkenburg De stier was los ANWB-voorzitter levert critiek Demonstratief congres van bejaardenbonden Hongerstaker maakt einde aan actie 100% nylonvezel, blijvend mooi tapijt Ci verf 1 an lak WOENSDAG 15 APRIL 1964 4 ACCEPTABEL LAGE CABINE MINDER LAWAAI WEINIG VERRASSEND PLEZIERIG TECHNISCHE DETAILS Duitsland wil meer Noordzeebodem Het beeld van Miletic 's nachts verwijderd Regionale industrialisatie wordt voortgezet Alwéér geen ladder... dank- zij Libelle Non Run, gebreid volgens het Runex procédé, g Deze kousen zijn werkelijk <j Iaddervrij. U herkent ze aan g het Runex If embleem op g de verpakking. Koop dus g voortaan S Kracht, felheid en een hoog gemiddelde: hiermee zou men in het kort de rif-eigenschappen van de Renault R 8 „Major" kunnen omschrijven. Drie eigen schappen die deze nieuwe Renault dankt aan zijn 1108 cc motor (50 Sae-pk bij 4900 omwentelingen per minuut), die een aanzienlijk lager motortoerental geeft dan de R 8, de volledig gesynchroniseerde vier-versnel- lingsbak en de vergeleken met zijn voorganger vier percent hogere topsnelheid (ruim 135 kilometer per uur), zonder dat het benzineverbruik belangrijk hoger komt te liggen. Rijden in deze Re nault betekent der halve fel accele reren, de mogelijk heid om in negen tien seconden hon derd kilometer te .bereiken, vlot scha kelen en op de grote wegen zonder enig protest van de motor een hoog ge middelde te kunnen aanhouden. Maar rijden in deze wa gen betekent ook: attent zijn op de neiging tot over stuur (zoals bij de meeste auto's met motor achterin) weinig ruimte voor lange passagiers envooral in het begin bij terugschakelen van drie naar twee oppassen de achteruit te vermijden. DE CABINE VAN DE R 8 IS LAAG en op de achter bank is het voor lange medereizigers even puzzelen op welke manier de benen het beste kunnen worden „op geborgen". De verschillende standen die de vöorstoelen unnen innemen vergemakkelijken dit „probleem". Het itzicht voor passagiers en bestuurder is goed, er bestaat niets dan lof voor de zetels en anders dan men zou ver wachten, bezorgen de binnenwaarts gebogen wielkasten weinig last. Het dashboard, aan de onderzijde met een stootrand, bevat een overzichtelijk instrumentenpaneel, bovenop de stuurkolom de hoofdschakelaar voor het licht, ter weerszijden van deze kolom handel voor claxon (druk ken), stads-, dim- en groot licht, en rechts handel voor de richtingaanwijzers. Wij hadden liever deze laatste handel links van de stuurkolom gehad. Bedieningsknoppen voor de (goede) verwarming zijn aangebracht in het midden van het dashboard. ARMSTEUNEN IN DE VOORPORTIEREN en asbak in de achterportieren plus een redelijke geluidsisolatie onder scheiden voorts deze „Major" van de R 8. Bediening voor ruitenwissers en sproeier zijn gemonteerd links op het dashboard. Vermeldenswaard zijn nog de verstelbare ven- tilatie-openingen links en rechts in het dashboard, en de kaartenkast onder het dashboard. Heeft dus de motor (voor een groot deel gelijk aan die in de Caravelle) nieuwe kenmerken gekregen, het ex terieur van de auto biedt weinig verrassing. Behoudens een chroomstrip is het uiterlijk gelijk aan het broertje R 8 en ook de bagageruimte van de „Major" is niet uit zonderlijk groot. De auto, die in verscheidene kleuren verkrijgbaar is, kost in Nederland 5.995. Zoals gezegd is het rijden met de nieuwe Renault ple zierig. De gebogen schakelaren op de grond, met een zeer In aansluiting op het bericht in de vorige rubriek over de St. Bernhardtunnel volgen hier nog enige richtlijnen voor de rit door deze tunnel. Er zijn een aantal verboden en voorschriften uitgevaardigd, waar van sommige u niet onbekend zullen voorkomen. Het is verboden tijdens de rit door de Sint Bern hardtunnel „vrijwillig" te stoppen, achteruit te rijden gedimd licht of schijnwerpers aan te steken, de motoi te laten lopen als de auto stilstaat (bijvoorbeeld in ge val van nood), in te halen (dit verbod geldt ook bij het inhalen van defecte voertuigen, als men daarmee op de andere weghelft geraakt). Voorts is het gebruik van akoestische signalen ver boden en mag men achter de personenauto geen aan hangers meevoeren. Tijdens de rit geldt een maximumsnelheid van zestig kilometer per uur en een minimumsnelheid van veertig kilometer per uur. Eveneens bestaat het voorschrift dat defecte auto'y onmiddellijk naar de kant moeten worden geschoven bovendien dient de auto stadslichten te voeren. De Duitse Glasfabrieken zijn begonnen met de produktie In serie van de Glas 1300 GT, een 1,3 liter wagen die een top heeft van meer dan 170 kilometer per uur. De vier- cilindermotor bezit een bovenliggende nokkenas. De vierversnellingsbak is volledig gesynchroniseerd, op de voorwielen zijn schijfremmen gemonteerd. Overigens is deze wagen geen nieuw model van de fabriek, reeds verleden jaar werd 1300 GT voorgesteld aan het publiek. Motor: Vier-cilinder, gesloten koelsysteem met per manente anti-vriesbeveiliging. Cilinderinhoud 1108 cc. 50 SAE-pk bij 4900 t.p.m. Boring en slag: 70 maal 72 mm. Compressieverhouding: 8,5 1. Topsnelheid: 135 kilometer per uur. Versnellingsbak: Vier versnellingen, alle gesynchroni seerd. Inhoud benzinetank: 38 liter. korte slag, is dank zij de volledige synchronisatie (voor de eerste en tweede versnelling ontwierp Renault een eigen systeem) licht in de bediening, de wagen gehoorzaamt aan de geringste druk op het plankvormig gaspedaal en de schijfremmen op de vier wielen scheppen een extra veilig heidsgarantie. Deze schijfremmen rondom plus het ge sloten koelsysteem van de motor gaan langzamerhand typische Renault-eigenschappen worden. Dit, in combi natie met de grotere cilinderinhoud van de motor, de toe neming in het maximum motorkoppel, de zes percent minder toeren (wat onder meer een vermindering van het lawaai betekent) maakt de Renault R 8 „Major" tot een acceptabele wagen. De goede buitenverlichting die deze Renault-nieuweling bezit, maakt een rit in het duister weinig inspannend. VALKENBURG. De opgeroepen reser ve-officieren onder de Belgische artsen die reeds veertien dagen in Valkenburg verblijven zullen in de loop van vandaag Nederland verlaten en zich in België melden. Een aantal, circa dertig, is 's morgens al vertrokken. De overigen volgen in de loop van de dag. De woordvoerder van de achterblijvers verklaarde, dat de niet-reservisten „zolang als het duurt" in Valkenburg zullen blijven. Hij had echter goede hoop dat "het con flict binnen enkele dag^n beëindigd zal zijn. Een tegen zijn lot in opstand ge komen stier heeft paniek gezaaid in Den Haag. Het beest sprong van de vrachtwagen, waarmee het naar het slachthuis werd vervoerd. Er volgde een wilde ren over de Slachthuiskade en de Rijswijkseweg, waarbij de stier zes auto's beschadigde en mensen, die hem probeerden te vangen, aanviel. Op de Noordpol&erkade werd hij tenslotte klem gereden met een vrachtwagen en door de chauffeur en zijn bijrijder met staalkabels vast gebonden. Een opzichter van het slachthuis, die inmiddels met een koe in een vrachtauto was gearriveerd, slaagde er niet in de stier in de wagen te lokken. Met een schietmasker is de stier ter plaatse geveld. KERKELIJK NIEUWS Beroepen te Alkmaar (vac. C. von Meyenfeldt) P. Sijtsma te Nederhorst den Berg. Aangenomen naar Hilversum (7de pred.pl.) dr. G. P. Hartvelt te Delft. Aan genomen naar Westerbork J. W.Broersma te Vijfhuizen. Barwick tapijt brengt woonwarme weelde, (n sfeervolle kleuren, blijvend mooi. Barwick tapijt is gemaakt van Dupont nylonvezel. Zachtpolig, veerkrachtig. En onverwoestbaar sterk I Boven dien altijd gemakkelijk te reinigen, omdat de gladde vezel geen vuil vastlloudt. SUNSPRAY exclusief gemaakt voor INTERTEST door de finestcarpetmakers of America" WYERS - AFD. "TAPIJTEN. VRAAG UW WONINGINRICHTER Zoals er nu aan wordt gewerkt zal in 1975 nauwelijks de helft van de tweedui zend kilometer autosnelweg gerealiseerd zijn, die voorzien zijn in het vijftienja renplan, dat in 1960 door de minister van Verkeer en Waterstaat is aangekondigd. Een veel grotere financiële inspanning is nodig om het tempo te kunnen opvoeren. Elk jaar komen er tien percent meer auto's en als dit zo voortgaat zal zelfs twee duizend kildmeter autosnelweg in 1975 nauwelijks voldoende zijn. Dat zei ir. F. H. van der Linde van Spranxhuizen, voorzitter van de A.N.W.B., bij de opening van de driedaags ver keerstechnische leergang van de A.N.W.B die vandaag in het gebouw voor K. en W in Utrecht ik begonnen. Er dient op korte termijn een wet „uit kering wegen" tot stand te komen, die de financiële mogelijkheid opent, gebruik te maken van het potentieel dati in Neder land aanwezig is. De kunde is er en ook de wegenbouwers zijn in staat hun werk tempo aanzienlijk op te voeren. Op rijksweg-12 tussen Voorburg en Arn hem gebeurde tussen 1959 en 1962 onge veer dertig percent van alle geregistreerde ongevallen op of vlakbij het verkeersplein Oudenrijn, het enige gelijkvloerse kruis punt in deze weg. Van de overblijvende ongevallen had ongeveer dertig percent plaats in de nabijheid van al de andere wegaansluitingen, aldus ir. P. C. de Man, hoofdingenieur-afdeling wegen der directie van Waterstaat. De bestaande toeritten en afritten in autosnelwegen, die zijn aangelegd in een tijd dat het verkeer aanmerkelijk minder druk was dan thans het geval is, voldoen in vele gevallen niet meer. In- en uitvoeg- stroken verlopen niet duidelijk en zijn soms te kort. In de vormgeving is te weinig eenheid. Drs. C. Knoppers, burgemeester van Abcoude en voordien verkeersplanoloog bij de planologische dienst van Noord-Bra bant, vond dat het grootste deel van de nieuwe dubbelbanige autowegen, met na me vrijwel alle wegen in het westen des lands, ook de in 1953 gereedgekomen weg Amsterdam-Utrecht, de grens van hun praktische capaciteit (25.000 motorrijtui gen per etmaal) thans ongeveer hebben bereikt of reeds hebben overschreden. De daar jaarlijks optredende groei van tien tot twaalf percent houdt in: over tien jaar twee-en-een-half a drie maal zoveel als thans! 'n Brink produkc t*IAIWWWWWVWWWWWWWWWWUW^^ nnrvwinnnnnnnnnnnnriarinjmi Van het intercontinentale plateau onder de Noordzee eist de Duitse Bondsrepubliek thans 70.000 vierkante kilometer voor zich op, zo melden Oostfriese kranten. Vol gens het nog niet geratificeerde verdrag van Genève krijgt West-Duitsland 25.000 van de totaal 575.000 vierkante meter gro te Noordzeebodem. Op korte termijn zul len ook met Denemarken onderhandelin gen worden geopend over begroting van Westduitse Noordzeebodem. Over de verdeling van het intercontinen tale plateau zijn besprekingen gaande tus sen de bondsrepubliek en Nederland. Verhoging van de capaciteit door uit breiding tot een weg met tweemaal drie stroken is praktisch vrijwel niet meer mo gelijk, tenzij men 's nachts de werken uit voert en op korte termijn ter hand neemt. De consequenties van de overbelasting op deze wegen zullen zijn: dagelijks grote verhezen en een niet te tolereren aantal verkeersslachtoffers. Uit economische en veiligheidsoverwegingen verantwoord weg verkeer en wegvervoer van en naar onze beide zeehavens en daarbij behorende in dustrie- en woongebieden, zal niet meer mogelijk zijn. Bevolkingsspreiding of industriesprei ding en industrievestiging in ons land zal worden tegengegaan, uitwijking naar het buitenland zal een gevolg zijn. Laat men uit de stedelijke verkeersproblematiek le ring trekken voor het regionale en natio nale wegennet, aldus drs. knoppers. De afdeling Voorlichting van de gemeen-1 te Zaandam deelt mee, dat het gipsmodel van „De Houtwerker" van de Zuidslavi- sche beeldhouwer Miletic niet in brokken is geslagen, „doch door middel van een zware kraan en een speciaal hiervoor be stelde vrachtauto is overgebracht van het G.E.B.-terrein naar een afgesloten terrein I van de Reinigingsdienst van de gemeente. De beschadiging, die het gipsmodel hier-1 bij heeft opgelopen is indirect de schuld van de heer Miletic zelf, aangezien deze verzoeken om adviezen betreffende het vervoer naast zich neergelegd heeft." Gevraagd naar de aard van de bescha-1 diging, deelde de' afdeling Voorlichting nog mee, dat zij in een persbericht had mee gedeeld, dat „De Houtwerker" was „ge demonteerd en naar elders overgebracht" Daar werd gisteren aan toegevoegd:, „Daarbij is het bovenste stuk van het beeld nagenoeg niet beschadigd, de rest is in brokken gevallen, ja het beeld is wel kapot." 1 Mr. R. Kokoski uit Amsterdam heeft in dertijd al een proces tegen het gemeente-, bestuur van Zaandam voorbereid, waarbij hij namens Miletic plaatsing eist van het beeld op de Beatrixbrug en betaling van 15.000 salaris aan Miletic. B. en W. van Zaandam besloten onlangs, dat het beeld op het G.E.B.-terrein binnen acht dagen moest worden verwijderd. Er was nog om I uitstel verzocht, nu door vakanties de I zaak nog niet voor de rechtbank in Haar lem kon worden behandeld. Dit uitstel is kennelijk niet verleend nu „De Houtwer- ker" verwijderd is. Het COSO (Centraal Orgaan Samenwer kende Organisaties van de bonden voor bejaarden) houdt op 9 mei in Utrecht een demonstratief congres in de Jaarbeurs hallen. In het COSO zijn vertegenwoor digd de Algemene Bond van Bejaarden, het Christelijk Verbond voor Ouderen, de Bond voor Staatspensionering en de Unie van de Katholieke Bonden van Bejaarden en Gepensioneerden, met totaal 300.000 leden. Het COSO acht het nodig in het open baar te verklaren dat het geen genoegen zal nemen met een sociaal minimum AOW* pensioen, dat lager is dan ƒ3650,— voor een echtpaar. Het COSO meent dat de kos ten van de verhoging gedeeltelijk door de overheid gedragen dienen te worden. Voor het congres zijn ook minister Veld kamp pn Kamerleden uitgenodigd. „De regering is voornemens het regio nale industrialisatiebeleid met kracht I voort te zetten. Derhalve zal ook in de eerstkomende jaren met de verbetering van de infrastructuur en het premie- en prijsreductiebeleid worden voortgegaan.' Deze verzekering geeft staatssecretaris drs. J. A. Bakker (Economische Zaken) naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Berger (P.v.d.A.) over het regionale industrialisa tiebeleid. In zijn antwoord zegt de staatssecreta ris onder meer, dat dank zij de gunstige ontwikkeling, die in de probleemgebieden de laatste jaren op gang is gekomen, de economische structuur van deze gebieden reeds een belangrijke versteviging heeft ondergaan. „De kans, dat een algemene ontspanning op de arbeidsmarkt voor be doelde landsdelen tot een tekort aan werk gelegenheid zou leiden is daardoor aan zienlijk verminderd," aldus drs. Bakker. In 't antwoord wordt er voorts aan her innerd, dat inmiddels voorbereidingen worden getroffen voor een nieuw infra structuurprogramma, dat in de loop van dit jaar aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd. Nog wordt opgemerkt, dat de regering er nimmer over gedacht heeft ten aanzien van de regionale industralisa- tie in het algemeen een „afrondingsbeleid" te voeren. De heer Tjibbe Bijlsma in Amsterdam heeft na twee weken zijn hongerstaking beëindigd, waarmee hij kracht wilde bij zetten aan de actie „Help India zichzelf helpen". Hij is meer dan tien kilo afge vallen. Met de onder zijn leiding gevoer de actie beoogt een kleine groep jongere christen-pacifisten een bedrag van drie miljoen gulden een gulden per gezin bijeen te brengen ter bestrijding van de honger, vooreerst in India. De hongerstaking heeft, aldus de heer Bijlsma, „bewezen dat deze ook in Neder land effectief kan zijn". Hij meent dit te kunnen concluderen uit „de vrijwel alge mene sympathie die ondanks scepticisme tot uiting werd gebracht, mondeling en in brieven. De basis is gelegd voor het sla gen van de nog voortdurende actie".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4