Nieuw hospitaalkerkschip „De Hoop" nam ziekenwacht van voorganger over Kamer drong aan op een wijziging van de grondwet Driekwart der synagogen in Rusland gesloten Belgische dokters zoeken patiënten weer op Ter dood veroordeelde olifanten gaan naar Artis en Blijdorp Drie dagen vakantie vóór terugkeer naar Nederland Pakistan betreurt 250 slachtoffers Hulpschip is speciaal uitgerust voor dienst op de verre visserij HVB-officials naar RCH-Alkmaar Socialistische studiegroep stelt vast dat joden geïsoleerd worden 5 WOENSDAG 15 APRIL 1964 Kon. bezoek aan Mexico Dank aan regering Koninklijk geschenk Een man die zich wil respecteren zal na vele ervaringen leren CONSTANT LAMP'S modemagazijn heeft kleding naar de laatste lijn - je kunt ermee in de SOCIETY verkeren. De „slanke lijn" van het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop", hier gemeerd aan de Parkkade in Rotter dam, komt op deze foto goed tot haar recht. BRUSSEL In de doktersstaking heeft zich gisteren geen nieuwe ontwikkeling voorgedaan. Na de periode van overgang is de mobilisatie van de dokters, die re- serve-officier zijn bijna compleet: gister avond hadden zich 3100 van de 3600 aange meld bij hun militaire chefs. De minister van landsverdediging heeft nog verklaard dat, zo er opgeroepen dok ters mochten zijn die het niet met hun ge weten in overeenstemming kunnen bren gen burgerpatiënten in België te helpen, zij zullen worden overgeplaatst naar de Belgische legerkampen in West-Duitsland. De daar gedetacheerde militaire dokters zullen dan naar België gaan. Te Mechelen is de situatie opgeklaard. Daar heeft ongeveer driekwart van de on geveer honderd huisdokters de praktijk hervat en iets meer dan de helft van de specialisten. In steden als Antwerpen, Gent en Luik schijnen steeds meer particu liere dokters het werk te hervatten, maar de ziekenhuizen zijn er overvol. Uit Val kenburg komen druppelsgewijs steeds meer „onderduikers" naar huis, ondanks de strenge orders van het nationaal ver bond van de stakers. De voorzitter van de liberale partij, de enige politieke partij die de stakers steunt, heeft opnieuw gevraagd Kamer en Se naat bijeen te roepen. De voorzitter van de Senaat, Paul Struye, heeft aangeboden te bemiddelen in het conflict. Op het laatste moment is er redding ge komen voor de drie olifanten van het Fran se circus Amar, die op het militaire exer citieterrein van Montpellier in Zuid-Frank rijk stonden te wachten op de voltrekking van hun doodvonnis, nadat zij zondag middag in Beziers waren uitgebroken, waardoor een enorme paniek onder het pu bliek was veroorzaakt. Een jongetje van vier jaar werd door één van de dikhuiden doodgetrapt en drie mensen werden ern stig gewond naar een ziekenhuis gebracht. Artis heeft zich bereid verklaard één van de dieren op te nemen, in Blijdorp wil men er twee onderdak verschaffen. De dieren gaan nu naar een diergenees kundig instituut Om te worden onderzocht. Blijkt dat zij zich geheel hebben hersteld, dan zal er geen bezwaar zijn ze in leven te laten. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn dinsdagmiddag begon nen aan hun drie vakantiedagen in de be faamde Mexicaanse badplaats Acapulco. Na even in het zwembad van hun hotel te hebben gezwommen gingen de koningin, de prins en prinses Beatrix -op zichzelf de stad in om inkopen te doen. De koningin was daarbij vergezeld van de dochter van de Mexicaanse president, Avecita Lopez Mateos. De koningin ging naar de markt, kocht een paar sandalen, trok haar schoe nen en kousen uit en deed de sandalen aan. Ze kocht ook een zonnehoed en zette deze op. Vrijdagochtend keert het gezelschap naar Mexico-City terug. Het blijft dan nog eni ge tijd op het vliegveld, vanwaar de ko ningin en de prins naar Nederland en prin ses Beatrix naar Ottawa zullen vertrekken. DACCA (Reuter) Volgens de laatste berichten zijn tweehonderdvijftig mensen omgekomen door de wervelstorm, die za terdag in het district Jessore van Oost- Pakistan heeft gewoed. De gouverneur van Oost-Pakistan 'Monem Khan die een be zoek aan het getroffen gebied heeft ge bracht, vertelde dat hij in de baan van de storm geen menselijk wezen of enig spoor van begroeiing meer heeft gezien. (Van onze correspondent) NEW YORK. Ruim tweehonderd verwende en critische Amerikaanse mode deskundigen hebben zich maandag in New York zeer enthousiast uitgelaten over de presentatie van de Nederlandse mode, die in het kader van de „Amsterdam and, Holland Promotion" plaats had. De modeshow was het „vuurwerk", waarmee de Amsterdammers het veertien daagse programma openden, dat Nederland aan de vooravond van de wereld tentoonstelling in de Amerikaanse belangstelling moet plaatsen. Voor het evene ment was dan ook een beroemde plaats gekozen: de op de 65ste verdieping lig gende Rainbouw-room van het R.C.A.-building, het hoogste gebouw van Rocke feller Center. Diep beneden., op Fifth Avenue, hadden de New Yorkers 's morgens reeds kunnen kennisnemen van de komst van de Nederlanders: samen met de Amerikaanse stars and stripes wapperden honderden Nederlandse vlaggen aan de lantaarnpalen tussen de 33ste en de 56ste straat. Voor organisator A. Kattenburg, voorzit ter van de Amsterdam Fashion Week, en ook voor de negen Nederlandse manne quins, is het een onvergetelijke dag gewor den. Op zichzelf is het al een primeur, dat een twintigtal grote' Nederlandse con- fectionnairs op een en dezelfde show hun collecties tonen met de vijf meest be kende Amsterdamse couturiers, maar dit was tevens de eerste maal, dat de Ne derlandse mode op zo'n grote schaal in de Verenigde Staten werd gepresenteerd. Zelden zal er tijdens een modeshow een zo nerveuze sfeer hebben geheerst. Hoewel niet was verwacht, dat veel inkopers en modejournalisten aan de uitnodiging ge- Dinsdag heeft het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" officieel de zieken wacht overgenomen van zijn voorganger, die tien jaar lang op de Noordzee de steun en toeverlaat van de zeelieden is geweest. Dat gebeurde in Rotterdam waar ir. J. A. baron van Slingelandt als directeur van de n.v. Scheepsbouwwerf Gebrs. Pot te Bolnes het fonkelnieuwe schip overdroeg aan de heer M. C. van Hall, de voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit. De indiensttreding van de nieuwe „De Hoop" werd ge symboliseerd door het verwisselen van de werfvlag met de vlag van de ver eniging waarop de letters H.K.S. Het hospitaalschip, waarvan de bouw omstreeks 3 miljoen heeft gekost, zal vermoedelijk volgende week voor het eerst dienst gaan doen. (Van een onzer verslaggevers Het hospitaalkerkschip is een zeer bij zonder vaartuig. Het moet niet alleen dienst doen als kerk en ziekenhuis voor zeelieden in volle zee maar ook als repa ratiewerkplaats voor vissersschepen, sleep- schip, bergingsschip, officieel weerschip voor het K.N.M.I., leverancier van drink water en nog tal van andere taken. Een speciale bouwcommissie heeft de eisen waaraan het schip moet voldoen vastge legd waarna hoofdingenieur Van der Swan van Wilton Fijenoord het ontwerp heeft gemaakt dat op de werf van de Gebrs. Pot is verwezenlijkt. De groene „De Hoop" verschilt in vele opzichten van zijn witte voorloper. De oude „De Hoop" werd gebouwd voor de Noordzee en wel speciaal ten dienste van de drijf net visserij. In de laatste tien jaar is de drijfnetvisserij echter steeds meer verdrongen door de trawlvisserij. Lang zaam maar zeker komt ook de verre vis serij naar IJsland, Groenland en New foundland aan bod. Voor deze verre vis serij, zo zei de heer Van Hall in zijn toespraak, is een hulpschip nog meer no dig dan op de Noordzee. Daarom is de nieuwe „De Hoop" niet alleen een stuk groter dan het oude schip, maar is ook zijn snelheid groter en kan het meer dien sten verlenen. Voorlopig zal de nieuwe „De Hoop" nog op en rond de Noordzee dienst doen. De heer Van Hall bracht dank aan de bouwcommissie, de ontwerper, de werf, de Scheepvaartinspectie en Lloyds Register of Shipping. Bijzonder erkentelijk was hij de regering voor haar daadwerkelijke be langstelling voor „De Hoop". Verder be- De aantrekkelijk ingerichte recreatie zaal van het hospitaalkerkschip biedt plaats aan 47 personen. Aangezien er filmapparatuur aan boord is kan „De Hoop" ook dienen als varende bioscoop. trok de heer Van Hall in zijn waardering de Nutsspaarbanken te Scheveningen en IJmuiden en de Stichting Spaarbank te Vlaardingen, die de bouw van de nieuwe „De Hoop" hebben gefinancierd. Woorden van dank richtte de heer Van Hall ook tot de dames Kersbergen, Rog en Ver baan voor de door hen geleverde presta ties, tot de heer Thurmer, overheidsadvi- seur'van de vereniging en tot de firma's die hun aandeel aan de -technische uitrus ting van het schip hebben geleverd. Met grote dankbaarheid gewaagde de heer Van Hall van de grote belangstel ling die ons koniftklijk huis sinds jaren voor het werk van „De Hoop" aan de dag legt en die ook nu* weer tot uitdrukking is gekomen in het Drachtige orgel dat de Koningin aan het hospitaalkerkschip heeft geschonken. Aan het eind van zijn toe spraak legde de heer Van Hall het com mando van het nieuwe schip in handen van kapitein W. F. Rog uit Scheveningen die veertien jaar gezagvoerder op de ou de „De Hoop" is geweest. Hij besloot met een driewerf hoera uit te brengen op de Koningin. Enige honderden genodigden werden hierna in de gelegenheid gesteld het nieuwe schip van boven tot onderen te bezichtigen en zij konden zich met ei gen ogen er van overtuigen dat de nieu we „De Hoop" niet alleen een bijzonder doelmatig uitgerust en ingericht schip is, maar dat tevens zeer veel aandacht is be steed aan kleur en vormgeving van het interieur. De lengte over alles van het schip is 62,60 meter, de breedte 10,20 meter en de holte tot het bovendek 6,70 meter. De ge middelde diepgang is 4,40 meter. De be manning telt 34 personen. Een 900 P.K. Bolnes dieselmotor en eeft elektromotor van 200 P.K. zorgen voor de voortstu wing. Het hospitaal is in de midscheeps ondergebracht. Er kunnen 12 bedpatiënten in vier, twee en éénpersoonshutten wor den verpleegd. De behandelkamer is voorzien van een keur van medische instrumenten. Onder andere kan de behandelstoel in een wip in een operatietafel worden veranderd. De kerk van waaruit diensten worden uitge zonden biedt plaats aan 55 personen. In de recreatiezaal kunnen 47 personen zitten. Er kunnen films worden gedraaid. De werkplaats bevindt zich voor de machine kamer. In drie aparte afdelingen kunnen allerlei machine- en radioreparaties wor den verricht. Voor sleepwerk is op het ach terdek een elektrische kaapstand aange bracht met een aantal bolders en kluizen. Een hydraulische lier kan een rubberboot met patiënt en bemanning in een keer uit het water aan dek hijsen. De officieren zijn gehuisvest in 8 een persoonshutten. De geestelijke verzorger en de dokter hebben eveneens ieder een hut. De kombuis heeft een elektrisch for nuis. Het gehele schip wordt centraal ver warmd. De navigatiesystemen van „De Hoop" omvatten twee radarsets, een gyro- kompas, een echolood, een Decca installa tie en een radio-richtingzoeker. De radio installatie heeft een hoofdradiozender, twee hoofdontvangers, een noodzender, een noodontvanger, een telefoonzender/ontvan ger en een VHF zender/ontvanger. Het is nog niet zeker welke vaste thuishaven „De Hoop" na zijn 3 wekelijkse dienst op de Noordzee zal kiezen. Er zal een keuze wor den gemaakt tussen IJmuiden en de Botlek. hoor zouden geven waren er stoelen te kort. f De Amerikanen bleken bijzonder te spre ken over de kwaliteit van de Nederlandse confectie. Het eerste deel van de show was samengesteld uit de wintercollectie 1964-'65 van niet minder dan 21 Nederland se confectiebedrijven. 21 maal drie model len van mantels, mantelpakken, japonnen, regen- en sportkleding. Zij werden toe gelicht door de charmante K.L.M. stewar dess Alice Oppenheim. Grote waardering bleek men voorts te hebben voor de ontwerpen van de coutu riers Offerman, Holthaus, Heymuns, Die penveen en Beeuwkes. Enkelen hunner hebben trouwens al eerder in Amerika de aandacht getrokken. De show werd opgeluisterd door Pia Beek publier dan gisteren. Officials en scheidsrechters van de HVB kunnen op vertoon van hun diploma een toegangskaart verkrijgen voor de be langrijke voetbalwedstrijd RCHAlkmaar (a.s. zondag). Donderdag kan men daar voor tussen 19.00 en 20.00 uur terecht bij Van Eerde, Leidsevaart 232, Haarlem. met een gehuurde combo, die speciaal voor deze gelegenheid naar New York was ge komen. De manifestatie werd besloten met een spectaculair hoogtepunt, dat met enthousiast applaus werd beloond: het to nen van negen Nederlandse klederdrach ten, te weten Noord-Brabant uit 1848, Bra bant, een protestants en een katholiek Zuidbevelands costuum, en voorts cos- tuums uit Huizen, Volendam, Friesland, Staphorst en Scheveningen. Het betrof hier de costuums uit de collectie, die koningin Wilhelmina in 1938 ter gelegenheid van haar regeringsjubileum als geschenk van de bevolking kreeg. Zij werden deskundig toegelicht door de conservator van het Openluchtmuseum te Arnhem, de heer J. Duyvetter. Dinsdag waren de mannequins alweer vroeg aan het werk: om half zes begon nen de opnamen van een t.v.-programam van 5 minuten, waarin naast de Neder landse mode ook twee klederdrachten wer den getoond. De uitzending had om half acht plaats in de populaire „Today-show" die door t.v.-stations in alle delen van d« Verenigde Staten wordt gerelayeerd. Het aandeel van de Nederlandse mode in de „Amsterdam and Holland Promo tion" eindigt vandaag met een herhaling van de show voor een minder deskundig Advertentie (Zie ook pagina 1) De Tweede Kamer heeft gistermiddag na een „Irene-debat" dat ongeveer vier uren heeft geduurd, ingestemd met het beleid dat de regering in deze zaak heeft gevoerd. Na het antwoord van minister president Marijnen (zie pagina 1) had geen der Kamerleden meer behoefte aan re pliek. De Kamervergadering werd door de televisie uitgezonden. De fractieleider der P.v.d.A., dr. Von deling opende de rij van sprekers. In zijn uitvoerig betoog maakte hij onder meer de opmerking dat de hoogste aan dacht besteed moet worden aan *een op voeding van de troongerechtigden, waar bij hun ook kennis van eigen volk en van de problemen en opvattingen die daarin leven, onder de aandacht moeten worden gebracht. Voor hen die tot de troon wor den geroepen zou het bijzonder goed zijn als zij eens een week op stap zouden gaan met een maatschappelijk werkster of LONDEN (Reuter) Een internationa le socialistische studiegroep, heeft ruim een jaar aan de hand van documenten en ander materiaal een studie gemaakt van de positie van de ongeveer 3.5 miljoen jo den in de Sovjet-Unie. In het vandaag verschenen rapport komt men tot „diep verontrustende" bevindin gen. De joden in de Sovjet-Unie vormen „de meest geïsoleerde joodse gemeenschap ter wereld. Zij" zijn als nationale minder heidsgroep, als religieuze gemeenschap en individueel aan discriminatie onderwor pen". De studiegroep bestond uit de Zweed Al- var Alsterdal (voorzitter), de Deen prof. Mogens Pihl, de Noor dr. John Annes, de Nederlander dr. P. J. Koets en de En gelsman John F. Clark. Een afschrift van het rapport zal /worden toegezonden aan de Russische ambassadeurs in de vijf lan den waaruit de leden afkomstig zijn. Een weergaloze campagne tegen het jo dendom, veel erger dan de campagne te gen andere erkende godsdiensten in de Sovjet-Unie, heeft in de afgelopen zeven jaren geleid tot het sluiten van driekwart van alle synagogen en een steeds stren gere belemmering van de belijdenis van de joodse godsdienst. De joden werden buitengesloten van de bepalingen in de Russische grondwet, die vrijheid van godsdienst waarborgen. Athe ïstische propaganda tegen de joodse reli gie gebeurt met grove antisemitische leu zen, aldus het verslag. In de Russische provinciale pers wor den de joden vaak afgeschilderd als heb zuchtig en op geld belust, functionarissen der synagogen worden beschuldigd van dronkenschap en wangedrag en rabbijnen van het plegen van anti-Russische activi teit. Behalve deze rigoureus doorgevoerde anti-joodse campagne in de pers, zo ver volgt het rapport, zijn er „duidelijke be wijzen" dat ook in andere opzichten het joodse geloof meer discriminatie en pla- gerije ondervindt dan andere-godsdiensten in de Sovjet-Unie. Het rapport verklaart, dat er van de 450 synagogen, die in juli 1956 blijkens een of ficiële Russische verklaring voor de Ver enigde Naties, bestonden, intussen 354 ge sloten zijn. Het totaal van zesennegentig nog overgebleven synagogen werd in de cember 1963 in een uitzending van radio Moskou genoemd. Russische jodeii mogen geen contact on derhouden met geloofsgenoten in het bui tenland. De overheid stelt onvoldoende fa ciliteiten beschikbaar voor het maken van de voor de joodse paasviering onontbeer lijke matzes. Joodse begraafplaatsen zijn gesloten en in Moskou en Minsk werd toe stemming voor een rituele begrafenis ge weigerd. Het rapport merkt verder op, dat bij het publiek ongerustheid is gewekt door het naar verhouding buitengewoon grote aantal joden onder de Russische burgers, die wegens deviezenspeculatie, illegale handel en andere economische misdrijven door de kogel ter dood werden gebracht. Tussen juli 1961, toen de eerste dood vonnissen in de Russische pers werden be kend gemaakt, en augustus 1963 werd van eenentachtig processen in achtenveertig verschillende Russische steden melding ge maakt. In deze strafzaken werden 163 mensen ter dood veroordeeld, van wie achtentachtig joodse namen droegen en acht anderen mogelijk joden waren. meer kennis zouden maken met de Ne derlandse huisvestingsbureaus. Voorts meende hij, dat in de naaste omgeving van het koningshuis mensen zouden moeten zijn die doortrokken zijn van de moderne le vensopvattingen. „Daar rijst wel eens twij fel aan", zei hij. De fractieleider van de K.V.P., drs. Schmelzer, meende evenals dr. Von deling, dat de regering er goed aan zou doen zicfi nog eens dieper te bezinnen over de omvang en de wijze van de afgeleide ministeriële verantwoordelijkheid voor woorden en handelingen van andere leden van het koninklijk huis dan de vorstin. Hij meende dat de staatkundige feiten het hart niet mogen sluiten voor de menselij ke gevoelens, spanningen en strijd die er achter liggen. Aan begrip daarvoor had het zijns inziens in een aantal perscom mentaren en televisieuitzendingen wel ont broken. De liberale fractievoorzitter, mr. Geertsema deelde de opvattingen van de regering over de ministeriële ver antwoordelijkheid voor de gedragingen van de leden van het vorstenhuis niet geheel. Ook hij drong aan op wijziging van de grondwet. De opgetreden spanningen zag hij namelijk voortgesproten uit de omstan digheid dat de prinses grondwettelijk vóór haar huwelijk geen afstand kon doen van haar rechten, hoezeer zij dit ook verlangd mocht hebben. Evenals andere sprekers stelde de An ti-revolutionaire fractieleider, de heer Smallenbroek vragen over het sa- menreizen van koningin en kroonprinses in n vliegtuig en over de gang van za ken bij het afleggen van de bezoeken door leden van ons vorstenhuis aan de paus. Hij eindigde met een oproep tot een aan hankelijkheidsbetuiging op de verjaardag van koningin Juliana. „Laat bij die ver jaardag ons hele volk blijk geven van aan hankelijkheid en trouw en laten ook de ker ken op die dag dat niet vergeten", aldus de heer Smallenbroek. Mr. B e e r n i n k, fractieleider van de Chr. Hist. Unie, achtte het ondenkbaar, dat na alles wat er gebeurd is, in Nederland een huwelijksvoltrekking kan plaatshebben die prinses Irene waardig is. Ook de heer Van Dis (Staatk. Geref.) achtte een hu welijk buiten Nederland de beste oplossing en vond dat de verloofde van de prinses zich hier onmogelijk heeft gemaakt waar bij hij de politieke activiteiten van da Carlisten vergeleek met die van de nazi's. De heer J n g e 1 i n g (Geref. Pol. Ver bond) constateerde dat er in het huis Bour bon sinds de Zonnekoning maar weinig veranderd is. Hij herinnerde aan de oor- logtijs toen zelfs in de moeilijkste om standigheden de liefde voor het Oranje huis werd gedemonstreerd en toonde de foto die toen van de prinsessen de ronde deed in de concentratiekampen: De heer Jongeling vond dat de prinses tegenover haar ouders en de grondwet ge hoorzaamheid had moeten betrachten. De heer Lankhorst (P.S.P.) vroeg onder meer of het niet bijwonen door de koningin van het huwelijk van prinses Irene ook zal gelden voor andere leden van het koninklijk huis. Hij meende dat de afgeleide ministeriële, verantwoordelijk heid zonder in de grondwet te zijn om schreven geen enkele grond heeft. De communistische fractieleider de heer Bakker meende dat de regering ervoor verantwoordelijk is dat het nu zover ge komen is. Hij meende dat als er in Ne derland een Carlistische organisatie zou zijn opgericht dezë een verboden or ganisatie zou zijn geweest net als da N.S.B. Laat de- regering dus een ondub belzinnig einde maken aan het Carlistischa streven in Nederland, zei hij. Scherp cri- tiseerde hij dat minister-president Marij nen vorige week wel met alle fractielei ders van de Eerste Kamer maar slechts met vijf van de Tweede Kamer overleg had gepleegd. „Er bestaat geen seniorenconvent, maar slechts een sinjeuren-convent," aldus de heer Bakker. Tegen deze wijze van overleg had ook de heer Koekoek (Boerenpartij bezwaar. Hij vroeg wat de regering denkt te doen als de zaak nogmaals uit de hand loopt en drong erop aan te zorgen dat geen verdere deuken in het koninklijk huis worden aangebracht.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5