Nederlandse Gladiolus Ver. wil de exportprijzen lager R. Lageweg een kwart eeuw in dienst van onze bladen Langs sluizen en haven Xolensonvectors Loenderslöot Het s.s. Kerkplein Scherpere controle te water in IJmuiden Flan voor oprichting vriendenkring CHU-ARP Ether-piraat in v IJmuiden gesnapt Voorlichtingsmiddag voor huisvrouwen Havenberichten Looiersgracht is nu geborgen Havenverkeer van Amsterdam Kort IJmondnieuws VZV-leden zwommen af met Kennemerstaten F* "JL WOENSDAG 15 APRIL 1964 OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Arie van der Weer Het stoomschip „Kerkplein" WASAUTOMATEN WISKER i J'' "v. - m Examens REFORMA - SUIKERVRIJE en DIEET-artikelen COR v. d. MEER 2 x daags VERS BROOD Ieder jaar wordt de Nederlandse Gladiolus Vereniging gevraagd haar mening te geven over de hoogte van de minimum exportprijzen en eveneens ieder jaar zijn de leden maar moeilijk tot een besluit te brengen. Maandagmiddag was het weer zover. Toen de waarnemende voorzitter, de heer P. Bijvoet, de hamer liet vallen in de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann in Haarlem, bleek dat er weer minder interesse was dan verleden jaar. Het bestuur stelde voor de prijzen van verleden jaar te handhaven, ondanks berekeningen van het Land bouw Economisch Instituut, dat in het goedkoopst telende gebied, Zeeland en West-Brabant, de prijs van de knollen met zeventien percent zou moeten stijgen. Voor de „Zelfbediening" Onder invloed Onzekerheid Kerkelijk nieuws voor gezellige warmte .J f* - -/ -■ Ook in verenigingsleven een zeer actieve figuur IN DE NACHT van 19 op 20 oktober van het jaar 1935 strandde bij Egmond het stoom vrachtschip Kerkplein van de n.v. Scheepvaart Maatschappij „Millin gen" te Rotterdam. Het schip was van Amsterdam vertrokken met bestemming Schiedam en buitengaats gekomen werd om assistentie gevraagd van de sleepboot Drente van Bureau Wijsmuller, omdat de kapitein vreesde met zijn ledige schip op lager wal te raken. pe Kerkplein bevond zich toen NW van IJmuiden. De pogingen om verbinding te maken mislukten en beide schepen kwa men steeds dichter onder de wal. De reddingboot Neeltje Jacoba had in tussen IJmuiden verlaten en bij de Kerk plein aangekomen bleek de bemanning niet van boord te willen, omdat men nog steeds hoopte dat het de Drente zou ge lukken de Kerkplein van de kust te hou den. Maar de Drente werd zelf tot mach teloosheid gedoemd: de sleepboot had een tros in de schroef gekregen en was op de eerste bank gestrand. De Kerkplein was intussen ook gestrand maar liep geen gevaar. De strandreddingboot haalde eerst de bemanning van de Drente er af. Later wilde een gedeelte der bemanning van de Kerkplein ook van boord, waarbij gebruik werd gemaakt van de wipperverbinding: 12 man werden van het gestrande schip gehaald. Deze ongeluksdag betekende het einde voor de sleepboot Drente, die later ter plaats is gesloopt. Anders is het met de Kerkplein gegaan. Op zekere dag slaagde men er toch in het schip van het strand te krijgen. Na gere pareerd te zijn, kon de Kerkplein opnieuw ter vrachtvaart. Zoals gezegd, behoorde het schip toe aan de n.v. Scheepvaart Mij. Millingen in Rotterdam, die in 1917 was opgericht. De namen van de schepen van deze maat schappij eindigden alle op „plein". De Kerkplein was in 1929 in Engeland aange kocht en het schip had van 1921, toen het nieuw in de vaart kwam, gevaren voor de Bolton Steam Shipping Co Ld te Londen, onder de naam Ramsey. De Britse maat schappij had tevens de vrachtschepen Rey nolds, Ribera, Rubens en Ruysdael. De Kerkplein had een bruto inhoud van 5085 ton en een draagvermogen van 8200 ton. De lengte was 121,91 m. en de machine had een vermogen van 2200 pk. Toen de Kerkplein na de stranding weer bij de vloot terugkwam, telde de Mij Mil lingen zeven schepen: de Beursplein, Em- maplein, Kerkplein, Noordplein, Oostplein, Westplein en Willemsplein. Meer dan de helft ging tijdens de tweede wereldoorlog verloren, namelijk de Beursplein, de Em- maplein. de Oostplein en de Willemsplein. De Westplein en de Kerkplein werden door de bezetter gevorderd, doch ze kwamen na de oorlog terug: de Kerkplein op 21 De intensiteit van het scheepvaart verkeer op het Noordzeekanaal en in de sluizen en buitenhavens van IJmui den doet steeds sterker de behoefte ge voelen aan politietoezicht op de hand having en naleving van de van over heidswege gegeven bepalingen. In 1961 hadden 38 aanvaringen plaats met een schade van f 161.000 en in 1962 waren er 41 aanvaringen met een scha de van 250.000. De burgemeester van Velsen heeft zich ter zake gewend tot de comman dant van de rijkspolitie te water in Am sterdam. In principe is de toezegging ontvangen, dat een post van de rijkspo litie te water in IJmuiden zal worden gevestigd. Ook is overbekend, dat de wijze van aanmonsteren van schepelingen in IJmuiden niet bevredigend werkt. De commissaris van politie is, krach tens het Schepelingenbesluit, ambtenaar van aanmonstering, doch de werkzaam heden worden verricht door plaatsver vangende ambtenaren, door de minis ter van Justitie aangewezen. Thans is overleg gaande om tot een betere organisatie te komen. Het stationeren van een politieboot zal de controle op de in- en uitgaande vissersschepen verbeteren. De controle moet buiten de sluizen geschieden, spe ciaal voor wat betreft de naleving van de bepalingen van de wet op de zee vaartdiploma's en het monsteren van personeel. Aldus hebben B. en W., in antwoord op vragen tijdens het vooronderzoek der begrotingen, medegedeeld. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 De commissie samenwerking A.R.P.- C.H.U. Velsen heeft adhesiebetuigingen ge vraagd om te komen tot het oprichten van een zogenaamde „Vriendenkring C.H.U.- A.R.P.". De vriendenkring wil nauwere contacten verkrijgen en het streven tot sa mengaan bevorderen. Op een brief aan alle A.R.P. en C.H.U.- kiesverenigingen, waarin werd gesteld, dat het mogelijk moet zijn elkaar met op be paalde punten verschillende genuanceer de standpunten te aanvaarden, kreeg de commissie samenwerking vorig jaar 355 reacties binnen. Vier ervan waren tegen samengaan, negen stonden er gereser veerd tegenover en de overige 342 waren voor samengaan. Tot deze reacties be hoorden 269 van kiesverenigingen, 52 van jongerengroepen, vijftien van politici, het studentenwerk, de kamerkring, de vrou wengroep, etc. Naar aanleiding van deze reacties en de contacten over dit onderwerp is besloten te ijveren voor oprichting van de „Vrienden kring C.H.U.-A.R.P.". Komen voldoende positieve reacties op de oproep binnen, dan zal op de oprichtingsvergadering een be stuur worden gekozen en worden overlegd over hst antnJoaiem van aotiuiteiten. september 1945, maar dit schip kwam niet meer voor de Mij Millingen in de vaart. Phs van Ommeren nam het schiop over en onder de naam Ossendrecht kwam het in bedrijf voor de Mij Katendrecht. De Westplein kwam er ook bij en kreeg de naam Zwijndrecht. Tot 1950 is de Ossendrecht onder Neder landse vlag in de vaart gebleven. Intus sen was het schip bijna 30 jaar oud ge worden en een nieuwe baas voor het schip werd in Duitsland gevonden, namelijk Fis- ser Van Doornum. De nieuwe naam: Al- stertor. Toen er echter in 1952 een nieuw schip onder die naam in dienst gesteld werd, betekende dat het einde voor de oude koopvaarder, die, behoudens de stran ding in 1935, op een behoorlijke staat van dienst terug kon zien. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 De Velsense politie heeft dinsdag in samenwerking met de bijzondere radio dienst van PTT een inval gedaan in een woning in IJmuiden-Oost omdat men het vermoeden had dat van daaruit clandes tiene radioprogramma's werden uitgezon den. Inderdaad werd een complete zend apparatuur aangetroffen. Deze is in be slag genomen. Tegen de 49-jarige eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. .3 jPllHJl r' «tra., rri4*?*" ""F* J «urf4 'n.' HJ& iëü De afdeling Velsen-IJmuiden van de Ne derlandse Vereniging voor huisvrouwen had dinsdag in het Cultureel Centrum een gecombineerde voorlichtings- en filmmid dag voor haar leden. De heer Van Dijk van de voorlichtingscommissie van natio nale levensverzekeringsmaatschappijen hield een beschouwing over het onderwerp „Wat doet de overheid voor uw toekomst ingevolge de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezenwet." Spreker wees op de grote verbeteringen die de invoering van deze wetten met zich brachten. De grote groep van zo ge noemde „stille armen", die niet maat schappelijk hulpbetoon wilden inschakelen om hun nood te lenigen op grond van het verhaalsrecht op hun kinderen, waren wel in de eerste plaats met deze sociale wet geving enorm geholpen. Het is onjuist om te menen, dat de A.O.W.-uitkeringen een onbekommerde oude dag verzekeren. De regering en de sociaal economische raad zijn dan ook van mening, dat dé uitkerin gen1 ingevolge de A.O.W. slechts in de meest minimale levenseisen kan voorzien. De spreker achtte het onmogelijk, dat een be jaard echtpaar met de maandelijkse A.O.W.-uitkering van 229,50 zou kunnen rondkomen. Optrekking van deze uitkerin gen is beslist noodzakelijk. Het is wellicht daarom, dat de 60 levensverzekerings maatschappijen in Nederland 25 miljoen polissen afgesloten hebben. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakten de Velsense huisvrouwen druk gebruik om een nadere toelichting te ver nemen omtrent vèlerlei fiscale probleem pjes. Na de koffiepauze zagen de Velsense huisvrouwen (voor zover dus niet gekluis terd aan het t.v.-toestel vanwege het „Prinses Irene-debat" in de Tweede Ka mer) een kleurenfilm over een bezoek aan Suriname en Curagao van een andere telg van ons koningshuis, Prinses Beatrix. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Bielskoe van Stettin; Congokust, Antwerpen; Nascence, Greenwich. IJmuiden; Vaasa Provider, Roches ter; Carmen, Briton Ferry; Athel Crown, Cuba; Roerdomp Ronneby; Scheldeborg, Rotterdam, v. IJmuiden;' Brinda, Londen voor IJmuiden; Bof- fa, Le Havre; Grebbestroom, Shoreham; Ruby, Londen; Amstelstr., Shoreham; Wera Boehrn- sen, Oskarsham; Barhoeft, Rostock; Freya, Bre- Wilhelm, Le Havre; Johnny, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmiuden aan: Rote van Rotterdam; Clothilda M, Rotterdam, Umuiden; Bamse, Kiel; Granoe Delfzijl; Temple Main, Rotterdam; Hermann Litmeyer, Rotterdam Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hoyanger naar Londen; Attls, Hamburg; Ruegen, Londen; Anita Thyssen, Port Etienne; Laarderkerk, Lon den; Jubilence, Goole, IJmuiden; Dietert, Ant werpen; Hada 2, Gent; Texeltroom, Hull; Veri tas, Londen, Zaandam; Anita Dan. Odense; In- ha, Antwerpen, Velsen; Buka, Londen; Peper kust, Hamburg; Saint Pierre, Duinkerken; Mar- querita, Antwerpen; Theonymphos Tinon, New York; Harrogate, Goole; Hontestroom, Leith; Ardetta, Rotterdam; Vrede, Hamburg; Atlantic. Londen, IJmuiden; Denzo, Faversham, IJmuiden Ahrenshoop, Emden; Lea, Londen; Berkelstroom Vlissingen; Hoe Vinees, Londen; Jean, Rouen; Wexford, Boston, Wormerveer; Start, Boton, Wormerveer; Oredian. Port Talbot. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Memnon n. Santo Domingo; Johan, Vlissingen; Jason, Rotterdam; Darmstad, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnamen en de haven van herkomst of betemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal exa men kunstgeschiedenis mevrouw M. M. TothUbbens (Den Haag). Advertentie Kennemerlaan 131 - Tel. 5386 CENTRA-KRUIDENIER (zie CENTRA-adv. elders in dit blad) Gratis horen en bezorgen boven 10. En natuurlijk spaart u met „Centra" mee. 50.sparen 62.50 halen. Het bestuur vroeg die handhaving van de oude prijs om juist door de L.E.I.-bereke- ningen heen te breken. Zou dat niet haal baar zijn dan zou het het P.V.S. verzoeken nog lagere prijzen vast te stellen. Deze prijzen zouden zijn aflopend van 14/op naar 2, f 4,50; 3,50; 2,50, 1,75; 1,50; 1,20 en 0,60. Daarbij stelde het bestuur ook voor om een prijs voor de kralen van 5 per liter vast te stellen. Met de laatste prijzen waren de leden het al gauw niet eens. Het waren prijzen waar niemand wat aan had. Maar dan zou men bij zijn prijscalculaties ook geen reke ning kunnen houden met de minimum exportprijzen, aldus de voorzitter. Dan lie ver geen prijzen, stelde een aantal leden voor. Vast stond wel, dat de L.E.I.-prijzen te hoog waren. Deze zouden 10 voor de dikste bollen zijn. Aangezien Nederland maar ongeveer tien percent van de totale wereldproduktie in handen heeft kan het nooit tegen buitenlandse aanbiedingen con curreren. Dat was aan geen twijfel onder hevig. Zelfs is er zo'n groeiende concur rentie, dat het wel eens mogelijk zou kun nen worden, dat we minimumimportprijzen in plaats van exportprijzen zouden moeten gaan vragen. Daarvoor was een oplossing te vinden, volgens een van de leden. De top van de prijzen moest men maar vrij- Zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar, toezicht van het Leger des Heils, en de bijzondere voor waarde dat verdachte zich in een observatiekliniek van het Medisch Bureau voor Alcoholisme zou laten opnemen, dat was de eis van de officier van Justitie, mr. H. Lagerwaard, tegen een 22-jarige sloper uit Wormer tijdens de zitting die de Haarlemse politierechter, mr. J. D. Vink, maandag hield. De jongeman stond terecht wegens dief stal van een portemonnaie met 40,- van zijn moeder en vernielingen aan zo'n vijf tien auto's en aanhangwagens. Het geld had hij volgens zijn zeggen „nergens voor nodig". De auto's en aanhangwagens had hij in een dronken bui met een broodmes aangevallen. Verder had hij nog wat auto ruiten ingetrapt en vernield. De officier noemde het „zinloze daden". De raadsman van verdachte, mr. W. Boers, begon zijn pleidooi met de opmer king: „We kunnen hier beter spreken over de „daden van een zinloze". Hij ge loofd niet dat de drank (verdachte is van zijn zestiende af „aan de drank") de grootste factor was bij de vernielzucht van zijn cliënt. De geestestoestand zou mede een rol spelen. Mr. Boers vroeg dan ook of de zaak kon worden terugverwezen naar de rech- ter-commissaris voor een psychiatrisch rapport. Dit' verzoek kreeg de volledige instemming van de politierechter en de officier. Twee dakdekkers, beiden 21 jaar, zwa gers van elkaar en uit Haarlem afkomstig, moesten zich verantwoorden omdat ze van februari tot april geregeld bouwmateria len stalen bij de nieuwbouw in Heemskerk waar ze werkten. Sloten, latten en hout werden naar hun huis meegenomen. Dit moest als voorraad dienen; de getrouwde dakdekker hoopte eens een eigen woning te krijgen en wilde met de meegenomen materialen vertimmeringen in zijn „toe komstige woning" verrichten. De officier zei, dat beide verdachten de nieuwbouw als een soort zelfbedienings winkel zagen. Hij eiste zes weken gevan- coemsstraf met aftrek, drie weken voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar. De raadsvrouwen en raadsman, mrs. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto en C. J. Doornebos, bepleitten een zo kort moge lijke onvoorwaardelijke straf. De politie rechter vonniste tenslotte zes weken ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vier weken voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Conform de eis van de officier veroor deelde de politierechter een 33-jarige har der uit Zaandijk tot een gevangenisstraf van drie weken en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De man had onder invloed van sterke drank gereden; volgens zijn opgave: vier flessen bier met cognac. Hij was op 31 januari uitgenodigd voor een feestje waar hij op drank was „ge- tracteerd". Het kwam hem duur te staan, want toen hij 't café verliet was hij stom dronken. ïnplaats van die avond om tien uur aan het werk te gaan belandde hij in de cel waar hij beurtelings zong, huilde en allerlei nonsens uitkraamde. Een 24-jarige bouwkundige uit Koog aan de Zaan werd conform de eis veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging. Ook hij had onder invloed ge reden en was in een flauw» bocht van de weg af geraakt waar hij een lantaarn paal ramde (schade 2.000,-). Volgens zijn opgaaf had hij zes glazen bier gedronken. Het alcoholgehalte in zijn bloed was echter 1.70 promille, zodat hij volgens de rechter méér moest hebben ge dronken, hetgeen verdachte pertinent on- kende. De bouwkundige reed in zijn auto die amper een maand oud was en waarvoor nog 2.500,— moest word enbetaald, geven en dan het plantgoed op hoge prijzen laten exporteren. Het buitenland teelt hoofdzakelijk met ons plantgoed. Door de gehele bespreking heen hing de onzekerheid over de reacties van het be stuur van het P.V.S. Men dacht voor niets te zitten praten. Er kwam een voorstel om dat „niets" dan maar aan het P.V.S. door te geven. Dan konden de heren in Den Haag zelf beslissen. Hieruit ontstond een stemming, waarin de leden zich moesten uitspreken over geen prijzen of een mini mum. Negentien leden bleken de prijzen wel weg te willen hebben, vierentwintig wensten een minimum. Wie is er tegen de prijzen van verleden jaar? Niemand en dus zal de Nederlandse Gladiolus Vereniging het Produktsohap voor Siergewassen de volgende prijzen adviseren, 14/ op f 7,50; 12/14 6,25; 10/12 4,50; 8/10 f 3; 6/8 f 1,75; 4/6 1,20 en 2/4 0,60. De Nederlandse kustvaarder Looiers gracht, die 2 januari 1964 is vergaan, is gisteren geborgen. Het schip kwam op de Westerschelde ter hoogte van Hansweert in aanvaring met de Zuidafrikaanse zee boot Langkloof, en zonk binnen korte tijd. Vier bokken hebben het schip bij Ossenis- se omhoog gezet, waar het provisorisch hersteld zal worden. Bij de aanvaring kwamen drie personen om het leven. Evang. Luth. Kerk Examens. Ds. S. E. Hof te Hoom-Enk- huizen slaagde aan de Amsterdamse Uni versiteit voor het doctoraalexamen theo logie. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudenbosch (toez.) J. A. Fricke te Bergum (Fr.). Aangenomen naar Vriezenveen (toez.) H. Binnekamp te Goudriaan-Ottoland. Geref. Kerken Beroepen te Wageningen J. Hengeveld te Gouda. Bedankt voor Oudewater W. de Vries te Oude en Nieuwe Bildtzijl. Heilig graf In de kathedrale kerk van Utrecht zijn twaalf mensen met een ridderslag ge ïnstalleerd in de ridderorde van het Heilig Graf van Jeruzalem door mgr. Th. G. A. Hendriksen, groot-prior van de orde, met pontificale assistentie van Bernard kar dinaal Alfrink. y Het waren mevrouw A. G. M. A. Kreijns- Ten Braak (Hilversum) en mevrouw Agnes H. Nolte (Amsterdam) en de heren B. W. A. Deiters (Bussum), mr. H. W. A. van Doorn (Baarn), W. J. R. Dreesmann (Wassenaar), dr. J. M. E. Engelen (Nijmegen), dr. H. J. A. Hermens (Utrecht), drs. B. J. J. van der Heijden (Rotterdam), mr. J. A. M. Janssen (Amsterdam), A. G. H. Kersten (Valkens- waard), mr. A. W. van Oppen (Maastricht) en mr. P. A. Ursone (Den Haag). In de week van 5 t.m. 11 april zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 145 schepen (417.641 brt.) en vertrokken 160 schepen (358.070 brt). BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: A. Kooger-Kuijper, zn„ Jacob van Heemskerkstraat 61, IJmuiden; E. A. van Wijk-Eckert, zn., Lange Nieuw- straat 172, IJmuiden; G. W. Gerber-Claris- sen, zn., Plutostraat 22, IJmuiden; M. Koning-Schoenmaker, dr., Dolfijnstraat 242, IJmuiden; G- Schriever-Wolthuizen, dr., Van Ostadestraat 17, IJmuiden; H. C. M. Tromp-Moers, dr., Kennemerlaan 159, IJmuiden; J. A. Leertouwer-Wind, dr., Trawlerkade 64, IJmuiden; A. M. H. Sto- ker-Grootenboer, zn., Tussenbeeksweg 75, IJmuiden-Oost; G. E. Anker-Kamink. dr., Lierstraat 32, IJmuiden; J. van der Pias- Van der Bent, dr., Planetenweg no. 112, IJmuiden; T. M. Ruha-Timmen, dr., Hof dijklaan 29, Driehuis; M. S. Vlieland- Noordzij, zn., Gijzenveltplantsoen no. 29, IJmuiden; P. A. Peters-Heilig, zn., Lange Nieuwstraat 452, IJmuiden; D. A. Meijer- Uittenbogaard, dr. Spaarnestraat no. 47, IJmuiden; M. A. Luitjes-Grootveld, zn., Grahamstraat 228, IJmuiden; J. Koppe- nol-Mirani, dr., Molenveltlaan 11, Sant poort; J. A. Valkering-Van Amsterdam, dr., Hagelingerweg 68, Santpoort. OVERLEDEN: J. Smit, 64 jr., echtge note van J. F. Schellevis, Alexander Bell- straat 64, IJmuiden. Advertentie ETNA BAGDAD HAARD290.— ETNA CONVECTOR 360.— BOCAL CONVECTOR 428.— LINCO SUPER CONVECTOR.. 452.— VROLING CONVECTOR 465.— PELGRIM CONVECTOR 465.- DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495.— SELECTA CONVECTOR 498.— E. M. JAARSMA CLAUDIUS 539.— BRONCO PASJA 565.— Tevens grote sortering oliehaarden: Siegler oliehaard765.— Davonette olieconvector 445. Linco „3 traps" olieconvector 498.— DAGELIJKS DEMONSTRATIE Het grote succes van dit seizoen Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstr. 435 - Centrum GaierQ IJmuiden Telefoon 4654 Ontwerp. De heer L. J. Heijdenrijk, bouwkundig ingenieur, IJmuidenaar van geboorte, heeft de derde prijs gewonnen voor een ontwerp van een BNA-hoofd- kantoor te Amsterdam. Er waren 84 in zendingen. De eerste prijs is niet toege kend. Ir. Heijdenrijk is onder meer de ontwerper van een der nieuwste vries- en koelhuizen in IJmuiden. De tweede prijs winnaar is ir. P. K. A. Pennink. Orgelconcert. In de hervormde kerk „De Hoeksteen" te Santpoort-Zuid zal op donderdag 23 april a.s., des avonds 8 uur, een orgelconcert worden gegeven door Klaas Bolt. Het programma vermeldt wer ken van Jan Pietersz. Sweelinck, Michael Praetorius, Joh. Pachelbel, John Stanley en Joh. S. Bach. Met de zomer in het vooruitzicht, de tijd waarin velen zich in het water wagen, heeft een groot aantal kinderen (van de vereniging Kennemerstaten en van Velser Zwem Vereniging) in het Velserbad de eerste zwemexamens afgelegd. Steeds groter wordt de lijst van aspi ranten, die elk half jaar (of soms in nog korter tijd) door de vereniging Kennemer staten, onder leiding van mevrouw C. Sluis uit Velsen-Noord, in het Velserbad leren zweïhmten. Deze keer waren er voor het verkrijgen van het diploma A en B. samen ruim negentig, welk aantal werd aangevuld door kandidaten van de VZV. De resultaten waren zeer goed: zeven enveertig meisjes en jongens tussen tien en vijftien jaar behaalden het A-diploma. De enige volwassene was een dame van, drieëntwintig jaar. Van VZV slaagden voor hetzelfde diploma zes meisjes en jon gens. In de B-afdeling slaagden 36 van 39 voor het B-diploma. Van de Velser Zwem Ver eniging slaagde een jongen voor hetzelfde diploma. De belangstelling bij de IJmond- jeugd voor het zwammen bij Kennemer staten is bijzonder groot. Er is elk jaar een lange wachtlijst. Als in de loop van 1965 het nieuwe overdekte bad van Be verwijk in gebruik zal worden genomen, zal er wellicht geen wachtlijst meer zijn. Vrijdag 17 april zal de heer R. Lage weg het feit herdenken dat hij een kwart eeuw geleden zijn eerste schreden zette op de zetterij van Lourens Coster n.v., de uitgeefster van onze bladen. Ter ge legenheid van dit jubileum zal hy op die dag door directie en collega's worden gehuldigd. De heer Lageweg is getuige geweest van de stormachtige ontwikkelingen die zich op technisch en sociaal terrein in de laatste tientallen jaren hebben voltrok ken. Zo werd bijvoorbeeld vroeger bij de opmaak van advertenties en nieuws ge bruik gemaakt van materiaal in koper, dat steeds moest worden verzameld om opnieuw te worden gebruikt. Tegenwoor dig wordt alles in lood gegoten en na ge bruik weer tot staven omgesmolten, het geen een aanzienlijke arbeidsbesparing betekent. De 53-jarige jubilaris is zijn loopbaan begonnen ais handzetter op de handels drukkerij van Kleynenberg in de Zijlstraat in Haarlem. Zestien jaar was hij toen. Vier jaar lang volgde hij twee avonden in de week een cursus om de fijne kneep jes van het vak onder de knie te krij gen. In de crisistijd ging de handelsdruk kerij ter ziele en kwam hij in los dienst verband bij onze onderneming. In april 1939 kwam hij in vaste dienst als advertentiezetter. Zijn werkzaamheden hebben zich in de loop der jaren ook uitge strekt over de opmaak van de adverten tiepagina's van onze bladen. De heer Lage weg zegt ervan: „Ik houd van dit werk. Ik hoop het nog tot mijn pensionering te mo gen doen." Dat hij niet alleen weet te werken met loden woorden, maar eveneens daden weet te stellen buiten het bedrijf blijkt onder meer uit het feit dat hij dit jaar ook zijn 40-jarig jubileum als lid van RCH hoopt te vieren. Trouwens ook op het gebied van de jeugdzorg in Haarlem staat de heer Lage weg zijn mannetje. Als secretaris van de speeltuinvereniging „Klarenhof" in de Leidsebuurt is hij een van de inspireren de figuren geweest, die de oprichting van een clubhuis op het Brouwersplein be werkstelligd hebben. Binnenkort zullen z'n inspanningen op dit gebied bekroond wor den als de bouw van dit onderkomen een De zilveren jubilaris R. Lageweg aan een van de opmaaktafels in de zetterij van aanvang neemt. onze bladen aan de Heiliglanden in Haarlem. I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7