IGLO Zomerpostzegels vieren hun zilveren jubileum Wilt u de stad niet terughebben?", vroeg Indiaan aan mr. Van Hall Hoofdstedelijke agente met stopbord gaat in drukke straat verkeer regelen Verschrikker ANWB-prijzen zijn toegekend Toeslag van de 25ste serie voor een deel bestemd voor dierenbescherming AMSTERDAMSE DELEGATIE IN NEW YORK Duizenden bomen illegaal omgehakt in Oost-Twente Iglo geeft me tijd voor kokkerellen Beverwijkse bakker veroordeeld voor te hoge broodprijs Veiligheid verbeterd op rijksweg onder Delft Openingsrit op nieuwe Europoortspoorlijn 13 2500 boete DONDERDAG 16 APRIL 1964 ZOMERZE0BLS Hebt u Iglo spinazie al eens zo gegeten? Franse spinazie: Fruit in Juist als mart kun je dat zo waarderen araeren r - Een lekkere JUPYUUP! Amerikaanse sigaret Adriaan Block Iglo spinazieschoongemaakt, slinkt niet ...zo klaar! <700 gram f 1.27 500 gram f 0.97 350 gram f0.72 Aan de Oostduitse kant van de Ber- lijnse sectorgrens is een pop met een houten machinepistool geplaatst, een Oostduitse grenswacht voorstellend. Men hoopt hierdoor blijkbaar Oost duitsers te weerhouden van een vlucht naar West-Berlijn. Een van de affiches die het gebruik van zomerpostzegels aanprijzen. Een ander aanplakbiljet, dat de dieren bescherming propageert, is voor f 1,- bij de Stichting verkrijgbaar, even als mapjes prentbriefkaarten met de voorstellingen van de verschillende postzegels. Een vierde deel van de opbrengst, van de zomerzegelactie wordt besteed in de provincies, waar het ten goede komt aan de regionale of plaatselijke sociale en cul turele belangen en de gezondheidszorg. Met dit geld worden onder meer projec ten gefinancierd als dorps- en jeugdtehui zen, consultatiebureaus, kruisverenigingen muziekverenigingen, vakantieoorden en nog veel meer soortgelijke instellingen. De Commissarissen der Koningin adviseren over de besteding van dit deel van de op brengst. De ANWB-prijzen voor opvallend goede Nederlandse publicistische prestaties ter stimulering van het toerisme zijn dit jaar toegekend aan de auteurs Alfred Koss- mann en Leonard Huizinga, respectievelijk voor het boek „Reislust" en de uitgave „Shellhoogtewijzer"; aan de fotograaf Cas Oorthuys voor zijn fotoboek „Amsterdam, onze hoofdstad"; en aan de cineast Hat- tum Hoving voor zijn film „Zeilen". hete olie uiesnippers met beetje knoflook goudgeel. Roer er toma tenpuree doorheen met ontdooide IGLO-spinazie, rauwe eieren en paneermeel. rikaanst* sinarpf Met ingang van dinsdag, 21 april zijn de nieuwe zomerpostzegels verkrijgbaar. Het wordt de vijfentwintigste serie: een silveren jubileum! De zomerpostzegels, waarvan de opbrengst ten goede komt aan organisaties voor volksgezondheid, maat schappelijk werk eu cultuurbevordering, tonen dit jaar met het oog op het hon derdjarig bestaan van de Nederiandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren afbeeldingen van dieren: een blinden geleidehond, herten, poezen en een wisent met kalfje. Dit jaar zal een bedrag wor den uitgetrokken voor een project op het terrein van de dierenbescherming. De ju bilerende vereniging zal dit bedrag ver dubbelen. De zomerpostzegels hebben een goede naam verworven bij het Nederlandse volk. De jaarlijkse terugkeer van deze postale inzamelingsactie heeft de zegels een vaste plaats bezorgd op het lijstje van uitgaven voor'charitatieve doeleinden. De zomerpostzegels bestaan langer dan het zilveren jubileum zou doen vermoeden. De eerste serie werd uitgegeven in 1935, doch de uitgifte werd in de jaren 1942 tot 1946 onderbroken. Het eerste jaar kwam de opbrengst voor een deel ten goede aan een vereniging, die de belangen van on volwaardige arbeidskrachten behartigde en was voor een deel bestemd voor onder steuning van enkele belangrijke Neder landse orkesten. De „Stichting Comité voor de Zomer postzegels," te 's Gravenhage is sinds 1953 verantwoordelijk voor de organisatie, de propaganda en de verdeling van de gelden. Aan de verkoop van de zomer postzegels nemen vele duizenden vrijwil ligers deel. Want niet alleen in alle Neder landse postkantoren en -agentschappen worden de zomerpostzegels verkocht; ook vrijwillige hulpkrachten dragen in toene mende mate tot een zo groot mogelijke omzet bij. In de grotere steden en plaat gen zijn speciale zomerzegelcomité's werk zaam, waarvan men de leden tijdens de actieperiode in de bekende zomerzegel- stalletjes in de postkantoren kan aantref fen. Bovendien verlenen overal in het land particulieren en leden van organisaties en vrouwenverenigingen grote medewerking. Al deze helpers bewerkstelligden, dat het vorige jaar een record opbrengst van 320.000 werd bereikt (in 1950 107.000). Dit jaar zullen ook vele afdelingen van de Dieren-Beseherming zich voor de verkoop van zomerpostzegels inspannen. De opbrengst van 1963 kwam onder meer ten goede aan het Prinses Irene Fonds, de Astmabestrijding, het Erefonds voor Oud- Verpleegsters, het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Zorg voor Gerepa- trieerden, Gebrekkigenzorg, een aantal projecten van het Prins Bernhard Fonds, de Stichting Kinderbelangen, het Voorzie ningsfonds voor Kunstenaars en veel ande re landelijke organisaties. Vindt u kokkerellen ook zo leuk Ik bedoel natuurlijk niet het gewone groenten schoonmaken en aardap pelen schillen. Nee, kokkerellen, dat is je gezin verrassen met iets aparts. Dat kun je zélfs met spinazie. Zou u daar geen tijd voor hebben? Welja Verse Iglo spinazie zit gewassen, schoongemaakt en gehakt in 't pak. Is bovendien voordelig, doordat het niet slinkt. Vorige keer heb ik er Franse spinazie' van gemaakt. Heerlijk! Moet u echt ook eens proberen l De economische politierechter in Haar lem heeft gisteren een groot bakkersbe drijf in Beverwijk in de persoon van zijn directeur veroordeeld tot 2500 boete, waarvan 1500 voorwaardelijk, wegens overtreding van de ministeriële prijzenbe- schikking 1963 voor brood. Met de N.V. stonden een aantal kleinere bakkers uit Beverwijk terecht. Allen hadden hun brood een cent duurder verkocht dan was toege staan. De directeur van de N.V. voerde aan, dat er bij de bakkers geen sprake was ge weest van boosaardige opzet om de prij- zenbeschikking te negeren. De bakkers in Velsen en Beverwijk hadden de broodprijs in september een cent méér omhoogge- bracht dan was toegestaan, teneinde een historische achterstand in de IJmond weg te werken en uit puur economische nood zaak (de hoge kosten van bezorging), zo zei hij. De minister was hierdoor direct om ontheffing gevraagd, en in afwachting van diens antwoord handhaafde men de te hoge prijs, met medeweten van de con trolerende ambtenaar, naar analogie van de gedragslijn van een groot Haags be drijf en geheel overeenkomstig de hou ding die de Nederlandse bakkerijstichting aannam. De rechter had begrip voor dit verweer, maar de overtreding stond vast, zodat een veroordeling volgde. De officier van justi tie had zich in zijn requisitoir geheel op het standpunt gesteld der consumenten bescherming. KORT NIEUWS Boerderij uitgebrand. Een boerderij en twee veestallen, gelegen aan de Rijndijk in Hazerswoude zijn door brand ver woest. Het vee en een deel van het ge reedschap konden worden gered. De inboedel ging vrijwel geheel verloren. (Van onze redacteur in Amsterdam) NEW YORK. De oudste bewoners van Amerika, de Indianen, die bij de aankomst van de Amsterdamse delegatie in New' York verstek lieten gaan, hebben op een bijeenkomst van de A.N.V.V. hun fout hersteld. Tot ieders verrassing stoof een groep woest-uitziende Indianen binnen, die echter zeer vredelievende be doelingen bleek te hebben. Het was een dansgroep van de in New York wonende Indianen-afstammelingen, die vanwege de oude betrekkingen met de Neder landers, aan wie hun voorvaderen 350 jaar geleden het eiland Manhattan over deden, de delegatie op een show verraste van oude dansen en liederen. Met veel ceremonieel gehuil werd Amsterdams burgemeester, mr. Van Hall, een vriendschapsketen overhandigd. Toen mr. Van Hall het opperhoofd van de groep een Amsterdamse vlag en een boekwerk over de hoofdstad had gegeven, stond het wel vast dat de goede betrekkingen tussen Nederlanders en Indianen voor de komende eeuwen weer geregeld zijn. Radio en televisie in New York besteden veel aandacht aan het bezoek van de hon derd Amsterdammers. „Zouden de Neder landers Nieuw-Amsterdam terug willen hebben?", vroeg de Indiaan Lewis Mofsie aan Amsterdams burgemeester tijdens een uitzending van een New Yorks radio station. „Terug hebben?", zei mr. Van Hall verbaasd. „Als ik me goed herinner hebben wfl destijds voor de grond in Manhattan zestig gulden betaald. Die heeft men ons nooit teruggegeven. Lewis Mofsie, die leraar is aan een High School, is een afstammeling van de Winne bago- en de Hopi-stammen, welke laatste tot dezelfde Indianenfamilie behoort als de Irokezen, die vroeger langs de gehele oost kust van Amerika werden aangetroffen. Burgemeester van Hall zei, dat hij Man hattan best zou kunnen gebruiken als de Amerikanen hun skyscrapers leeg zouden opleveren. Amsterdam en zelfs geheel Nederland zouden dan in één klap van de woningnood zijn verlost. Als het aan Lewis Mofsie lag zou dat meteen kunnen ge beuren. „Nieuw-Amsterdam Is volkomen bedorven", zei hij. „Ach, leefden wij nog maar in de tijd, dat hier nog buffels rond liepen". Tijdens deze radio-uitzending over de goodwillreis van de „Amsterdam and Hol land Promotion" vertelde een ander lid van de delegatie, de hoofdagente van de Amsterdamse politie mej. Greet Beren schot, in een televisie-uitzending over haar werk bij de politie. Als kampioene pistool schieten gaf zij een demonstratie als scherpschutter. Greet Berenschot had tevoren getoond een goede „reehercheuse" te zijn. In het 2.200 kamers tellende Statler Hilton Hotel, waar de Amsterdamse delegatie logeert, speurde zij voor een wanhopige mevrouw Nestelroy, directrice van de papierindustrie Nestelroy-Trompenburg, een zoekgeraakte handtas op. In de hal van het hotel staat een uit Amsterdam afkomstig stopbord, waarmee de politie-agente het verkeer zal gaan regelen in een van de drukste straten van New York. Het grootste dagblad van New York, de New York Times, schreef over de komst van de delegatie, dat de Nederlanders, die weliswaar niet officieel aan de wereld tentoonstelling deelnemen, door aan de vooravond van deze World's Fair naar Amerika te komen „de show hebben ge stolen". Terwijl de stadsbestuurders van New York City tot dusver hebben ver zuimd het feit te vieren, dat Nieuw-Am sterdam juist 300 jaar geleden in New York werd herdoopt, hebben de Amsterdammers hieraan overduidelijk herinnerd, aldus het blad. De komst van de Amsterdammers staat evenwel los van die voor Nederland wei nig eervolle naamsverandering, maar houdt het op een ander jubileum, namelijk dat de Nederlanders Adriaan Block 350 jaar geleden op Manhattan de eerste Neder landse handelspost oprichtte. Daarop hebben zij reeds direct bij aan komst op het vliegveld van New York de aandacht gevestigd. Want Adriaan Block in zeventiende-eeuws kostuum was een der eersten die de vliegtuigtrap af daalden. Hij werd begroet door „Father Knickerbocker", de personificatie van de eerste Nederlanders die zich in Nieuw- Amsterdam vestigden. Namens het gemeentebestuur van New York werd het gezelschap toegesproken door de vertegenwoordiger van burgemees ter Wagner, James O'Brien, die er op wees dat nog veel in New York eraan herinnert dat de stad door Nederlanders werd ge sticht. „We willen wel eens zien wat jullie met de stad gedaan hebben die wjj 350 jaar ge leden van de grond hielpen", antwoordde mr. Van Hall, een uitspraak die door alle New Yorkse kranten werd geciteerd. De Amsterdammers zijn niet met lege handen naar New York gekomen. Burge meester Van Hall heeft het Metropolitan- museum een 300 jaar oud schilderij uit het Rijksmuseum in bruikleen aangeboden, de „Weesmeesters" van Nicolaes Eliasz. Aan zijn New Yorkse colléga, Robert Wagner, heeft mr. Van Hall een Neder landse watermolen aangeboden, voorlopig als model op schaal, vervaardigd naar de watermolen in Hazerswoude. In mei zal de werkelijke watermolen in New York arri veren. Als de wieken in de hoogste stand staan heeft de molen een lengte van veer tien meter. Hij krijgt een plaats in de New Yorkse wijk „Flushing meadows", naast het terrein van de wereldtentoonstelling. Als de tentoonstelling is afgelopen, wordt er een groot park aangelegd. New Yorks eer ste watermolen zal dan aan de rand van dit park staan. Ambtenaren van de algemene inspectie dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij zijn op het ogenblik bezig met het opmaken van de schade, die boeren aan het oost-Twentse landschap hebben toegebracht. In het ruilverkavelingsgebied Beneden-Dinkel hebben zij namelijk op eigen initiatief tussen de vijfduizend en tienduizend bomen laten omzagen. Deze bomen, voor het grootste deel eiken bepaalden in sterke mate het karakter van het landschap, dat door het verdwij nen ervan in enkele weken tijds een ge heel ander aanzien heeft gekregen. Voor zover zij de boswet hebben overtreden zijn de boeren bekeurd. De landeigenaars zul len worden verplicht nieuwe bomen te planten. Deskundigen nemen aan dat een deel van de schade die aan het landschap is toe gebracht, pas over ongeveer honderd jaar zal zijn hersteld. Sinds de instelling van een snelheidsbe perking tot zeventig kilometer per uur op het gedeelte van rijksweg 13 (Den Haag- Rotterdam) onder Delft is de verkeersvei ligheid hier aanzienlijk verbeterd. Gedurende het jaar waarin thans da maximumsnelheid geldt gebeurden er op dit weggedeelte 64 aanrijdingen tegen 191 in de overeenkomstige periode van 1962- 1963. Met een feestelijke openingsrit op da nieuwe Europoortspoorlijn in het Rotter damse havengebied, die nu over een af stand van ongeveer dertig kilometer van Botlek tot de Gulf Olie-raffinaderij gereed is, hebben de Nederlandse Spoorwegen gistermiddag een samen met de gemeen te Rotterdam bereikte belangrijke fase in da twee jaar geleden begonnen verbetering en uitbreiding van de spoorverbindingen op de linkermaasoever afgesloten. Vier mijnenvegers, de „Champff', „Lacomble", „Van Hamel" en „Van Moppes" zijn bezig vanuit de Lau- werszee een nieuw toegangsgebied schoon te vegen van mijnen, om zo doende een betere verbinding van zee naar de Zoutkamplaag te verkrijgen. Advertentie Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13