Apartheidsbeleid in Zuid-Afrika beroert de Verenigde Naties Oe Thant vraagt Verzvoerd gevelde doodvonnissen niet ten uitvoer te leggen HET WEER Prof. Lieftinck uit de KLM V erkeerschaos dreigt over tien jaar ronde eethoek slechts 250.- zie't zelf in de etalage bij de Ruiter Tegen rustig welkom voor koningin geen bezwaar Zware straffen in Engelse treinroofzaak MORRIS UITVERKOOP tei 97.- Stichting adviseert vermoedelijk tot 1.3 compensatie Uitgebreide ordemaatregelen op Schiphol en bij Soestdijk Prinses Irene blijft nog in Frankrijk Internationaal kankeronderzoek Rijexamen duurder Vragen over ontevredenheid bij Loodswezen Generaal hielp een handje Koning Konstantijn trouwt 18 september Minister Bot bespoedigt procedure t.v.-reclame SPECIALE AANBIEDING HOUSE OF IRELAND je benteen schat VERBOUWINCS- 207° Korting TELSTAR - SITTARDIA Blok Costuums Zomerjaponnen JÊm w zakdoeken Kans op onweer Netelige zaak ïn 1985 4 miljoen auto's OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem müT'i' Woordvoerder van premier Marijnen Niet rechtstreeks op TV Het woord is aan In de krant van heden: Sport 21 GEBAK bestellen? 4715 bellen I AARTSEN's banketbakkerij STORM VOGELS-Jun.-VSV-Jun. 49e JAARGANG NUMMER 137 DONDERDAG 16 APRIL 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJirmiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. iJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi je (Van onze correspondent) NEW YORK. Cyprus en Jemen zijn op het ogenblik de hoofdthema's, waar mee de Veiligheidsraad zich bezighoudt. In New York zijn alle gedelegeerden bij de Verenigde Naties ervan overtuigd dat de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek weldra één van de grote kwesties wordt waarmee de organisatie zich zal moeten bezighouden. Secretaris-generaal Oe Thant heeft een oproep opgesteld aan de regering van Zuid-Afrika om de doodvonissen die uit gesproken zijn tegen tegenstanders van Verwoerds politiek van rassenscheiding, niet ten uitvoer te leggen. De apartheids commissie van de UNO, waarin elf lan den zitting hebben, heeft voorts een rap port naar de Veiligheidsraad gezonden, waarin zij vraagt een tijdlimiet te stellen waarbinnen de Zuidafrikaanse regering een eind moet hebben gemaakt aan de door de Verenigde Naties veroordeelde rassendiscriminatie. In dit rapport staat ook dat de raad van Zuid-Afrika moet eisen dat geen te genstanders van de apartheid meer ter dood worden gebracht, dat processen te gen dergelijke mensen worden afgeschaft en dat alles moet worden gedaan om toe spitsing van de situatie te voorkomen. Het blok van de 34 Afrikaanse staten, die de apartheidspolitiek veroordelen, werkt verder aan een gezamenlijke actie om de Veiligheidsraad te bewegen op te treden tegen het executeren in Zuid-Afrika van politieke tegenstanders van de apart heidspolitiek. Deze zaak is des te actueler, omdat dezer dagen het proces te gen anti apartheidsstrijders is hervat. Men vreest, dat opnieuw doodvonissen zullen worden uitgesproken. Een hiermee samenhangende kwestie is het beheer van Zuid-Afrika over Zuidwest Afrika, dat een mandaatgebied van de Verenigde Naties is. Ook daar bedrijft de regering-Verwoerd haar apartheidspoli tiek. Dat blijkt onder andere uit de ge heel uit blanken samengestelde wetge vende raad in dat gebied, ondanks het Advertentie o.a. TERLENKA ook grote maten vanaf ƒ5.95 ALLEEN BIJ Gen. Cronjéstr. 139, hk. Dr. Leydsstraat om te geven om te gebruiken om nooit te vergeten I Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en een kans op onweer. Matige wind, ruimend van zuidoost naar zuid tot zuidwest. Lagere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. feit dat ruim 91 percent van de bevol king niet-blank is. In de V.N.-kringen neemt men aan dat het Internationale Gerechtshof in Den Haag, waarbij een procedure over de wet tigheid van het Zuidafrikaanse optreden in het mandaatgebied aanhangig is ge maakt, een voor Verwoerd ongunstig von nis zal vellen. In dat geval krijgen de Verenigde Na ties het probleem voorgeschoteld hoe de Zuid-Afrikanen te dwingen tot een wijzi ging van hun politiek. Voor' drastische boycotten schijnen de landen waarmee Zuid-Afrika vooral handel drijft, Amerika, Engeland en West-Duitsland, niet te voe len. En een gewapend optreden in Zuid- west-Afrika zou de volkenorganisatie tot oorlogsverwekker in plaats van vredes- stichter maken. Het ziet er naar uit dat deze netelige zaak ook onze Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties nog heel wat werk zal bezorgen. De kans is namelijk groot dat ons land volgend jaar weer de zetel van één van de niet-permanente leden van De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft in grote lijnen overeen stemming bereikt over een loonbijslag van 1,3 percent, met een minimum van f 2 per week, ter compensatie van de huur verhoging per 1 juli. Met de bijslag is een bedrag van rond 300 miljoen ge moeid. Het akkoord moet volgende week woensdag nog worden bekrachtigd door het stichtingsbestuur, alvorens het in de vorm van een advies aan de regering zal worden gezonden. Prof. P. Lieftinck heeft in New York vlak voor zijn vertrek per boot naar Nederland aan een verslaggever van het ANP verteld dat hij zich niet langer beschikbaar stelt als lid van de raad van commissarissen van de KLM. De reden hiervoor is, dat hij 'n belangrijke opdracht van de Wereldbank heeft gekregen. Prof. Lieftinck krijgt de leiding van een internationale studiegroep die belast is met het onderzoek in Pakistan naar de moge lijkheden tot ontwikkeling en economisch gebruik van het water van de rivier de Indus voor irrigatiedoeleinden en voor de opwekking van elektriciteit. Door ondermeer de Wereldbank is hiervoor een bedrag van een miljard dollar beschikbaar gesteld. I de Veiligheidsraad zal innemen. De Ne derlandse houding tegenover de Zuidafri kaanse politiek zal dan in het licht van de publieke belangstelling komen te staan. Indien niet op korte termijn tot ingrij pende maatregelen wordt overgegaan, zal binnen tien jaar een enorme verkeers chaos met eindeloze opstoppingen op kruispunten ontstaan, waarbij de huidige verkeersmoeilijkheden in het niet zinken. Dit toekomstbeeld schetste vanochtend ir. J. D. Spaargaren, adjunct-directeur van gemeentewerken in Arnhem, in een voordracht over vormgeving van kruis punten in grote steden tijdens de zeven de nationale verkeerstechnische leergang van de ANWB, die de afgelopen dagen in Utrecht is gehouden. Ir. Spaargaren taxeert het Nederlandse autopark in 1985 op vier miljoen. Nu ia er reeds een auto op twaalf inwoners, maar bij een voorzichtige prognose zal het ver keer bij voortduren van de conjunctuur voor 1970 zijn verdubbeld. Er mag volgens spreker niet uit het oog worden verloren dat de men® en dit geldt ook voor ons land over enkele jaren het berijden van een auto even nood zakelijk vindt als het wonen in een huis. In nog geen enkel land is aangetoond dat men de toeneming van het autobezit kan afremmen of regelen. De toeneming van het aantal verkeers ongevallen, zowel in aantal als in ernst, maakt het volgens ir. F. M. Knols, in genieur verkeerszaken bij de Limburgse provinciale waterstaat, dringend gewenst de bestudering van de ongevallen volgens wetenschappelijke methoden van onder zoek te beginnen. Daardoor kunnen niet alleen de oorzaken van de ongelukken wor den vastgesteld, maar er kan ook lering uit worden getrokken. Advertentie Een uit vele. Gezellige ronde tafe! met vier stoelen, bekleed met wollen krimmer in goudkleur. Sterke constructie waarop twee jaar garantie. En... u kunt de betaling spreiden. «meubelen Gen. Cronjéstraat 113* Haarlem, Tel. 5 53 82 Er zijn zeer uitgebreide politiemaat regelen genomen om zaterdag, als het koninklijk paar 's morgens om halfacht uit Mexico op Schiphol terugkeert, aanhankelijkheidsdemonstraties ordelijk te doen verlopen. Rijks- en gemeente politie zijn voor deze gelegenheid onder één gemeenschappelijk commando ge plaatst. Kolonel H. A. van Steenis, com mandant van de rijkspolitie in het ressort Amsterdam, is daarmee belast. Hoewel de autoriteiten, vanwege het vroege uur van aankomst van het konink lijk paar, niet rekenen op een overweldi gende belangstelling, wil de politie toch op alle eventualiteiten voorbereid zijn. Het is echter beslist niet de bedoeling even tuele rustige aanhankelijkheidsdemonstra ties te voorkomen. Op Schiphol zijn de marechaussee en de luchthavenpolitie bij de uitgebreide orde maatregelen betrokken. Langs de route van Schiphol naar Soestdijk zullen man schappen van rijks- en gemeentepolitie een oogje in het zeil houden en in de konink lijke stoet rijden enkele politieauto's mee om meteen handelend te kunnen optreden 1 wanneer blijkt dat al te enthousiaste Oran je-aanhangers de orde dreigen te versto ren. Voor paleis Soestdijk zal een afzetting met hekken komen. Een der initiatiefnemers voor een hulde betoon de heer B. Norden uit Amsterdam, heeft een bespreking gehad met dr. G. J. Lammers, in diens kwaliteit van woord voerder van de minister-president. Mr. Marijnen had de heer Norden naar dr. Lammers verwezen. De heer Lammers heeft hem er op ge wezen, dat de wens tot matiging in de Tweede Kamer uitgesproken door de mi nister-president, niet negatief bedoeld is. Mr. Marijnen wil geenszins spontaniteit afremmen. De door hem uitgesproken wens werd alleen ingegeven door redenen van veiligheid en het welzijn der hele ko ninklijke familie. De heer Norden, die op grond van de vele adhaesiebetuigingen die hem bereik i ten, zeer velen op Schiphol en bij Soest dijk verwacht, hoopt dat iedereen zich zal houden aan ordemaatregelen van de politie en dat men geen vlaggetjes, spandoeken, bloemen of wat dan ook zal meevoeren en ook niet met muziekkorpsen naar Schiphol of Soestdijk zal gaan. De heer Lammers heeft er zijnerzijds I op gewezen, dat de koningin moeilijke en I tijdens haar bezoek aan Mexico ook ver moeiende dagen achter de rug heeft. Alles wat een hartelijke begroeting of ontvangst een emotioneel karakter kan geven, dient derhalve te worden vermeden. Tegen een sobere betuiging van trouw en aanhanke lijkheid jegens haar gezin in de trant van „we zijn blij, dat u er weer bent" bestaat echter niet het minste bezwaar. Juist om dat de regering, aldus de heer Lammers, begrip heeft voor de spontane reactie op gedane suggesties, wenst zij initiatiefne mers niet dit initiatief uit handen te ne men of dit initiatief als overheid over te nemen. De Nederlandse Televisiestichting is van mening dat de terugkeer van het konink lijk paar zaterdagmorgen niet rechtstreeks moet worden uitgezonden, omdat naar haar oordeel daardoor de belangstelling op Schiphol extra gestimuleerd zou worden hetgeen zou indruisen tegen 't beroep tot matiging van minister-president Marijnen in de Tweede Kamer. Wel zal het N.T.S. journaal aanwezig zijn en opnamen ma ken van de thuiskomst van koningin en prins. Het zal van de ontwikkeling van de gebeurtenissen afhangen, of deze in de loop van zaterdag zullen worden uit gezonden. Zo niet, dan zullen deze te zien zijn in het journaal, 's avonds om acht uur. PARIJS Prinses Irene, die verblijf houdt in een familiekasteel van de Bour bon-Parma's in midden-Frankrijk, heeft besloten haar verblijf in-Frankrijk te ver lengen. Zij zal waarschijnlijk nog vier dagen of een week in Frankrijk blijven LONDEN (Reuter) Engeland heeft Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Verenigde Staten een ontwerp-conventie gezonden voor een internationaal bureau voor kankeronderzoek. Het bureau zou nauw verbonden moeten zijn met de wereldgezondheidsorganisatie, Leden van de WHO zouden lid van het bu reau kunnen worden. Regeren is vooruitzien en om een rege rend modevorst te blijven moet men seizoenen ver vooruit zien. Dat is dan ook de reden waarom men in Parijs al knipoogt tegen de komende herfst en winter. Hier twee modellen uit de collectie Basta, die gisteren werd ge toond. Links een ensemble, „Puylau- rens" geheten, dat is afgezet met marmotbont, rechts een kameelharen mantel met grote capuchon. Binnen enkele dagen is de ministeriële beschikking te verwachten waarbij wordt bepaald, dat het rij-examen ook buiten de bebouwde kom mag worden afgenomen. De duur van het examen zal dan tevens wor den verlengd tot een uur. Als gevolg daar van en als gevolg van het feit dat de exa minatoren moeten delen in de algemene salarisverhoging zal het examengeld wor den verhoogd. Het bedrag, dat het Centraal Bureau Af gifte Rijvaardigheidsbewijzen momenteel ontvangt, bedraagt f 9,50 Dit bedrag zal vermoedelijk op 13,50 worden gebracht, AYLESBURY (Reuter). Zeven mannen zijn donderdag te Aylesbury in Engeland elk tot dertig jaar gevangenisstraf veroor deeld voor hun aandeel in de grote trein- roof van augustus 1963. Twee beklaagden kregen 25 jaar, één 24 jaar, één twintig jaar en één drie jaar gevangenisstraf. De rovers overvielen de posttrein Glasgow-Londen en maakten zich met ruim 25 miljoen uit de voeten. Walter Savage La n dor: De tirannie is nergens zo onaantast baar als onder de vlag der vrijheid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Het Tweede Kamerlid de heer Burggraaf (P.S.P.) heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken en aan de staatssecretaris van Marine gevraagd of het hun bekend is dat er bij het Nederlandse loodwezen ontevredenheid bestaat inzake het niet toe kennen van de inconveniëntoeslag aan en kele groepen ambtenaren, welke toeslag alleen verleend wordt aan die ambtenaren, die in de loongroepen zijn ingedeeld, en aan hen die volgens de geldende loon schaal, maar beneden schaal 35, worden gesalarieerd. De heer Burggraaf zegt dat deze ambtenaren voor wat betreft de uit betaling in sommige gevallen voorliggen op de ambtenaren, die deze toeslag niet krijgen, hoewel deze laatsten dezelfde on regelmatige diensten verrichten en veelal bovendien leidinggevende functies hebben. Een soldaat van het Westduitse leger, die er stiekum vandoor was gegaan om een avondje in de stad door te brengen, keerde 's avonds naar de kazerne terug en klom op het frame van zjjn fiets om zo over de muur te kunnen komen. Op dat moment kwam er een burger langs. „Och, wilt u misschien even mjjn fiets vasthouden, dan kan ik gemakke lijker over de muur klimmen", vroeg de soldaat. De ander kon hierin komen, hield de fiets vast en gaf de jonge sol daat met zijn vrije hand nog een zetje. Eenmaal bovenop de muur, gooide deze een sigaar naar beneden. „Mjjn dank", zei hij, „en wilt u de fiets nog even naar het wachthuisje rijden?" De volgende morgen stonden de sol daten in het gelid op het kazerneplein, want generaal Herzog zou komen in specteren. De generaal kwam al gauw. Hij liep de rjjen langs en bleef staan voor een soldaat, die doodsbleek werd. Hij keek de soldaat aan, gaf hem een sigaar en zei: „Nog welbedankt" en draaide zich om. ATHENE (AP) Koning Konstantjjn van Griekenland zal achttien september In het huwelijk treden met de Deense prin ses Anne-Marie. Advertentie of loop even langs bij STEPHENSONSTRAAT 72-74 250 gram COCOSKOEKJES0.85 5 TOMPOUCES 1.10 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Nederlandse Televisie Stichting onderzoekt thans welke prak tische mogelijkheden er zijn voor invoering van reclame in de televisie. Om dit onder zoek is gevraagd door minister Bot, die zich op korte termijn over de praktische problemen, welke met die invoering zijn gemoeid, wil oriënteren. De NTS zal zich op de uitvoerings problemen beraden, om in een gesprek, dat vóór 15 juli moet plaatsvinden, wat meer beslagen ten ijs te komen dan bij een vorig, op 25 maart, het geval was. Aangenomen moet worden dat de Pacifi catiecommissie, die de minister officieel voor 1 juli 1965 van advies moet dienen over de bezetting en de exploitatie van het tweede net, tegen die tijd reeds tussentijds rapport zal hebben uitgebracht over de principiële vraag of reclame op dit net toelaatbaar is. De commissie komt morgen bijeen om over dit speciale vraaigistuk van gedachten te wisselen. De mogelijkheid bestaat dat de bewinds man zal proberen een eventueel besluit tot invoering van reclameboodshappen nog vóór 1 oktober door 't parlement bekrach tigd te krijgen. Op die datum beginnen d« omroepverenigingen, aan wie de bezetting van het tweede net tijdelijk is opgedragen, officieel met hun programma's. Advertentie ZONDAG A.S. - 2.30 uur VOORWEDSTRIJD 12.30 uur Wegens te verwachten grote drukte wordt aangeraden kaarten in voorver koop aan te schaffen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1