r VAN DAG TOT DAG PAK i Parijs dwarsboomt fusie Paris Match-VExpress De herder VS*»* evsir fiets Wereldnieuws blijfjong, blijf fit... r r raatótoel Op de rozebotteljam is zo "gezond DONDERDAG 16 APRIL 1964 En geen wonder:niemand wil gekreu keld achterblijven bij correcte collega's. Terlenka kostuums staan borg voor góed-staan heel de dag. Sterk, kreuk- herstellend en plooihoudend. Dat eist u. Dat gééft u: M. Mok POLIO-INENTING IN FRANKRIJK van Zwaardemaker NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Onvervaard gaat het staatshoofd van Cambodja door zijn land los te weken van bet Westen. Hij heeft nu de Zuidoostazia- tische verdragsorganisatie „niet thuis" ge geven. Sihanoek heeft zwart-op-wit gezet dat hij helemaal niet is gesteld op de be scherming die deze organisatie Cambodja min of meer probeert op te dringen. Hij noemt die beschermingsdrang „in fei te een poging tot bedrog". Dat lijkt nogal onvriendelijk. Maar prins Sihanoek weet dat hij met diplomatieke hoffelijkheid zijn land en zijn volk èn zichzelf niet meer dient. Zodra Cambodja zich op de een of an dere manier aan het Westen bindt, zijn de dagen van zijn betrekkelijke rust geteld. Sihanoek heeft het trieste voorbeeld van Zuid-Vietnam voor ogen. Hij begint daar om zo langzamerhand de taal te spreken die men in Peking uitstekend verstaat en beslist niet ongaarne hoort. Hij doet dat niet, omdat hij zich tot het communisme heeft bekeerd. Maar hij weet uit de praktijk dat in het deel van de we reld waar hij leeft een goede buur beter ls dan een verre vriend. De verkeerstechnische studiedagen on der auspiciën van de ANWB in Utrecht hebben enkele zeer belangwekkende punten van overweging opgeleverd, die vooral voor hen, die zich op een of andere wij ze belast zien met verkeerstechnische vraagstukken, uitermate belangrijk zijn. Wij leven in Nederland onder de druk van een verkeerstoekomst, die in alle op zichten onheilspellend is. Niet alleen wat de zich vermenigvuldigende aantallen ver keersmiddelen betreft, maar ook wat de thans nog heersende opvattingen der ver- keerskenners aangaat. Die opvattingen zijn namelijk merendeels verouderd, ge brekkig en gespeend van verbeeldings kracht. Wij willen niet ingaan op de oor zaak ervan, die verankerd ligt in 'n verle den dat tekortgeschoten is in de opleiding en delegatiekeuze en 'n versplinterende in- plaats van coördinerende uitwerking heeft gehad. Wel is het belangrijk, dat nü haast ge maakt wordt met het tot gelding brengen van andere, betere opvattingen en rege lingen. Deze plicht rust niet uitsluitend op de landelijke overheden, maar ook zeer duidelijk op de gewestelijke en plaatselijke. Er bestaat een grote fantasie toe, om op dit moment inzichten te verkrijgen in de dreigende gevaren van- chaos en nood, die aan de horizon op doemen. Als men in een bepaalde stad op dit moment dingen kan doen die de ze chaos verminderen en wellicht voor komen, mag men die niet nalaten. Dat „mag" is zowel een morele als een func tionele verantwoordelijkheid, die onmoge lijk meer kan worden afgeschoven. De gemeentebesturen, de politie, de hoofden van dienst, de mensen die op een bepaald punt „ja" of „neen" kunnen zeg gen ten aanzien van voorzieningen op het gebied van het verkeer, dienen zich te rea liseren dat zij niet veel tijd meer hebben om te bewijzen dat zij hun taak aankun nen en hun plicht verstaan. De tijd van lapmiddelen en witte streepjes trekken is voorbij. Het moment van enorme ver- keerswerken, drastische doorbraken, in drukwekkende besluiten op het gebied van de verkeerssanering is aangebroken. De miljoenen guldens van vandaag, die wel licht nog niet beschikbaar kunnen wor den gesteld voor afdoende verbeteringen, zullen binnen 'n niet al te verre toekomst miljarden worden. De kosten van wat van daag kan gebeuren, zijn over drie, vijf jaar verdubbeld of nog erger. De aarze ling van vandaag brengt de catastrofe van morgen. Dat die aarzeling vastzit aan niet meegegroeide denkbeelden van mensen op sleutelposten is vaak genoeg ge bleken. Maar de hoop dat dit niet als een algemeen verschijnsel mag gelden en dat er voldoende tegenwicht aan geschikte mensen op die posten bestaat, willen we graag behouden. En daarom geldt: haas tig aan de slag! Tien jaar geleden werd de Zuidoostazia tische verdragsorganisatie geboren. Aan de wieg van het veelbelovende kind ston den de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pa kistan, Thailand en de Philippijnen. Men meende dat die organisatie zeer snel zou uitgroeien tot een sterke vesting tegen het opdringende communisme in dat deel van de wereld. Hoe bedrogen is men uitgekomen. De or ganisatie is vrijwel ter ziele. Ze zal haar bestaan waarschijnlijk nog wel een aantal jaren rekken, maar zij wordt dan met kunst- en vliegwerk in het leven gehou den. De leden van de ZOAVO hebben zo juist in Manilla vergaderd. Het communi qué dat zij na afloop van de besprekin gen uitgaven, onderstreept de impasse waarin de organisatie verkeert. Men spreekt ernstige bezorgdheid uit over de „voortdurende communistische agressie in Zuid-Vietnam" en conclu deert dan dat het wenselijk is zonodig ver dere stappen daartegen te nemen. Dat is alles! Het is duidelijk dat de ZOAVO niet aan haar doel heeft beantwoord. De verdrags partners zijn het niet met elkaar eens over de politieke weg die moet worden bewandeld. Frankrijk heeft communistisch China erkend. Het wil heel Zuidoost-Azië neutraliseren. Pakistan heeft goede be trekkingen aangeknoopt met Peking onder drang van het conflict met India. Thai land ziet de dreigende opmars van het communisme steeds dichter zijn grenzen naderen, 't Moet wel bijzonder sterk wor den aangetrokken door het neutraliteits streven van Cambodja's staatshoofd Si hanoek. Tussen de wieg en het graf van de ZOAVO liggen tien jaar. Tien jaar, waar in het toekomstperspectief voor Zuidoost Azië totaal is gewijzigd. In dat nieuwe perspectief past de ZOAVO niet, maar wel een steeds verder schrijdende invloed van linkse denkbeelden in het sociale en poli tieke vlak. Verdronken Duitser. De rivierpolitie in Rotterdam heeft, drijvend in de Nieuwe Maas ter hoogte van de Willemskade, het stoffelijk overschot aangetroffen van de 22-jarige Dieter Karl Schrebb uit Hannover. De man was opvarende van het Duitse s.s. „Martha Peter", dat op 10 maart in de Rijnhaven lag. Hij ver liet op die dag zijn schip om te gaan passagieren en is 's avonds niet op het schip teruggekeerd. Advertentie IN VELE PRIJSKLASSEN Het is alléén Terlenka met het Terlenka etiket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen voldoen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. GEKONTROLEERD PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM A ptn r cr V- I -rnth',eU'3''fT A sr' tnrpvB negouv "Toov iRsm isttoH-rcudnenrnA J Triomf van het leven De dichter J. C. Bloem heeft eens een I gedicht geschreven, dat begint met de I woorden „Een naamloze in de drom der namelozen". Verreweg de meeste men I sen zijn zulke naamlozen. Ze hebben wel iswaar een naam, maar de klank daar van dringt niet tot buiten hun naaste om- J geving door. Wie in het openbaar over zo iemand iets zeggen wil, heeft het moei lijker dan wie over een erkende beroemd heid spreekt. Met de beroemdheid kan men altijd voor de dag komen, zonder zich te hoeven verontschuldigen. De naam loze kan men niet zonder een excuus on der de algemene aandacht brengen. Wat heeft de wereld met hem te maken? Ze heeft al zoveel beroemdheden aan haar hoofd, dat ze mag eisen, niet met onop gemerkte figuren te worden lastig geval len. I Ik geef dit alles toe en toch ga ik iets zeggen over zo'n onberoemd mens, een I vrouw die nog geen halve eeuw op aarde geleefd heeft en van die nog geen halve eeuw bijna de helft als patiënte heeft doorgebracht. Ze is dezer dagen weggeno men uit het midden van hen die haar liefhadden. Ik zeg „uit het midden" en ik bedoel dit letterlijk, want tijdens een ziekte van tientallen jaren, die haar ach- 1 tereenvolgens naar diverse inrichtingen verbande, wist ze geheel en al te blijven behoren tot de kring van haar familie en vrienden. En wanneer zij zelf niet van openbaar belang was en dus niet nader hoeft te worden aangeduid, dan is toch het verschijnsel van de levende, actieve aanwezigheid ener zieke temidden van gezonden iets dat een ogenblik de aan- dacht verdient. Er is over het fenomeen ziekte al heel I wat gefilosofeerd. Ook ik heb soms over geheld tot de hier en daar gehuldigde op vatting dat ziekte niet louter een van bui lt en op de mens afkomende toevalligheid is. Bepaalde eigenschappen en neigingen zouden de ziekte ontwikkelen en als 't wa re naar de mens toehalen. Anders gezegd: het lichaam zou ziek worden doordat de I geest zieke plekken bezit. Indien ik deze mening niet reeds eer der had laten varen, zou zij over wie ik hier spreek mij er radicaal van af heb- ben kunnen brengen. Hier was sprake van een geest die tot het einde toe gaaf is I gebleven, terwijl het lichaam traag, maar onverbiddelijk werd gesloopt. En dezs geest bleef niet alleen gaaf, hij bleef een 1 warmte behouden, een belangstellend me deleven met de omgeving, een aandacht voor wezenlijke waarden, zoals men zelfs bij hen die gezond door het leven gaan maar weinig aantreft. Deze bron van kracht, deze levens stroom die uitgang van een ziekbed, heeft nu opgehouden te vloeien. Zij die door de ze stroom geraakt zijn, zullen er be droefd, maar dankbaar aan terug blijven denken. Verwonderd ook, dat dit alles van een opgebrand lichaam heeft kunnen uit stralen. Dat dit mogelijk is geweest, leek mij iets zo verheugends, ja verhevens, dat ik niet heb kunnen nalaten, buiten staanders iets ervan te lateit zien. Indien ergens, dan heeft hier het leven getriom feerd. (Van onze correspondent) PARIJS Er is in Franse perskringen al enige weken sprake van een belangrij ke politiek-financiële operatie tussen de twee voornaamste weekbladen Paris Match en l'Express. Paris Match maakt deel uit van de machtige groep van Prouvost, die voor de oorlog Pa ris Soir bezat en die ook de belangrijkste wolmagnaat van Frankrijk is. De geïllus treerde Paris Match, die typografisch en journalistiek op hoog niveau staat, heeft politiek gesproken tot voor kort zelden zeer geprononceerde meningen geuit. Se dert enkele maanden heeft het blad echter een campagne geopend tegen de miljar denuitgaven waarmee De Gaulle jaarlijks de voormalige koloniën in Afrika steunt en die volgens Raymond Cartier, de politie ke directeur van het blad, veel beter zou den kunnen worden besteed om de achter gebleven provincies van Frankrijk zelf op de been te helpen. Deze denkbeelden, die als het „Cartier- isme" worden aangeduid, hebben onder dat deel van de Fransen voor wie het hemd nu eenmaal nader dan de rok is gezeten, diepe indruk gemaakt zodat de regering zich zelfs tot een zwaar georkes treerde tegencampagne verplicht zag. De invloed die Paris Match op miljoenen Fransen blijkt uit te oefenen, heeft de re gering nu nog schichtiger gemaakt met betrekking tot de geruchten omtrent die samenwerking met l'Express. L'Express is veruit 't boeiendste en in telligentste opinieblad waarover Frankrijk beschikt. Zijn politieke oriëntatie is (zeer) links liberaal en de directeur van l'Express, de jonge en voortreffelijke jour nalist Jean-Jacques Servan-Schreiber heeft vorig jaar de socialistische burge meester van Marseille, Gaston Defferre, aanvankelijk als monsieur X, in zijn kwa liteit van tegenkandidaat voor het Elysee gelanceerd. Beide weekbladen zouden, volgens de oorspronkelijke piannen, zonder te fuse ren toch wel onder een en dezelfde com merciële leiding worden geplaatst. Terwijl Paris Match op het Amerikaanse Life is afgestemd, zou l'Express een Franse neef moeten worden van Time of de Westduit- se Spiegel. De politieke lijn- zou echter on gewijzigd blijven en zich vooral inspan nen voor de overwinning van Defferre op De Gaulle. Naar men verzekert moeten premier Pompidou en de minister van Voorlichting Peyrefitte de laatste weken hemel en aarde hebben bewogen om het plan, waarvan zij een nieuwe versterking van de positie van Defferre vreesden, te torpederen. Men weet nog niet met zeker heid of die tegenaanval van de regering definitief is afgeslagen. Als een kwalijk teken voor de fusieplannen werd gisteren in Parijs echter het onverwachte vertrek van de tachtigjarige Prouvost beschouwd, waardoor de ondernandelingen die juist een beslissend stadium hadden bereikt, althans voorlopig moesten worden onder broken Advertentie PARIJS De Franse Nationale Ver gadering heeft een wetsontwerp goedge keurd, waarbij inenting tegen kinderver lamming voor de meeste Fransen ver plicht zal worden. Het ontwerp moet nu naar de Senaat, waar men een snelle aanvaarding verwacht. Volgens 'de Franse minister van Volks gezondheid, Raymond Marcellin, zijn elf miljoen van de 48 miljoen inwoners van Frankrijk reeds tegen de ziekte ingeënt en hebben zich nog geen ernstige moei lijkheden voorgedaan. De leeftijdsgroepen, die zich moeten la ten inenten, zullen bij regerinsdecreet wor den vastgesteld. Men meent dat de leef tijdsgrens 45 jar zal worden. Voordat het ontwerp werd aanvaard, heeft de vergadering een clausule eraan toegevoegd, waarbij wordt bepaald, dat een ieder die tegen de Verplichte inen ting ageert, schuldig zal zijn aan onwet tige activiteiten. Advertentie ZWAA Eén van de merkwaardigste en frappantste cirkelgangen in de toch al zo ingewikkelde machinerie der economie is terug te vinden in een tafe reeltje, dat op het eerste ge zicht slechts folkloristische romantiek ten toon spreidt: de herder met zijn schapen. Hebt ge eigenlijk wel ooit een herder met schapen ge zien? Ze moeten er nog wel zijn ergens op de onafzien bare heidevlakten van Sterk- sel of Oirschot of Holland- scheveld, vergeten mens met vergeten dieren, als museum stukken uit een opslagplaats van kerstgroepen. Soms maakt een V.V.V. reclame met een kudde en haar herder bij wijze van curiositeit, maar in de economie kan men deze ma nier van wolverbouw nauwe lijks meer van belang noemen. En toch levert de scheper met zijn kudde en hond een zó voortreffelijke figuratie van wat zich in de staatshuis houdingen op de wereld af speelt, dat het lijkt alsof hij is uitgevonden om de mens een les te leren. Dat zou trouwens allerminst verwon derlijk zijn. De schaapherder staat immers ook beroeps halve ergens vlak na het be gin van de menselijke samen leving: de zoon van Adam, Abel, was de eerste schaap sherder en men zou dus kun nen zeggen dat het fokken en hoeden van schapen het oud ste beroep ter wereld is, al thans voor mannen. Over het oudste ambacht der vrouwen doen veronderstellingen de ronde die meer met slapen dan met schapen te maken hebben. Abel, de schaapherder, staat aan het begin van de econo mie. Hij hoedde zijn schapen ongetwijfeld niet alleen om de tijd te doden. Men moet aannemen dat hij op een of andere manier het inzicht had verkregen dat in onze dagen door het Internationale Wol secretariaat nog steeds in ex ploitatie wordt gebracht. Wat Abel deed met de wol van zijn kudde, is moeilijk tot in details te reconstrueren, maar het is waarschijnlijk dat hij in het zeer kleine en zeer beperkte kringetje van zijn leven een volledige wolver- werkende industrie heeft ge vormd. De weg die in onze tijd door de wol wordt afge legd, is nauwelijks meer te volgen: daar hebben zulke in gewikkelde fabricage- en ver werkingsprocedures mee te maken, dat het een trilogie zou vergen om er een enigs zins volledig beeld van te ge ven. Maar het typische is, dat tenslotte die wol toch weer keert naar de plek, waar hij groeit. Want iedere herder van alle tijden heeft, terwijl zijn wa kend oog over zijn weidende kudde weidde, ijverig de brei pennen gehanteerd en wollen werkstukken gebreid. Wanneer men zich het beeld voorstelt van een schaapher der in de eenzame stilte van de hei, gezeten op een heuvel tje en gedachtenloos in de weer met zijn breipennen, dan krijgt men de neiging die hele, verre buitenwereld te laten voor wat zij is en iedere ge dachte aan machines en weef getouwen te verbannen, om als het ware de draad van het breiwerk direct te ver binden met het schaap. Men zou zich kunnen voorstellen dat de herder zijn wollen draad aan de weelderige vacht van zijn schapen verbindt en de makke dieren één voor één kaalbreit. Dat is de verhevigde een voud van de industriële cy clus, of van de hele economie, als men wil. Men ziet de her der naarstig steek voor steek zijn breiwerk voltooien, ter wijl het schaap in nette cir keltjes ontdaan wordt van zijn haren. Het is alsof in dit beeld de dienstbaarheid en het nut van schapen en de toepassing van de wol met één enkel woord verklaard worden. Men kan dan tussen herder en schaap natuurlijk die in gewikkelde samenleving der mensen plaatsen, met haar fabrieken, scholen, vakvereni gingen, transportparken, vlo ten, politieke partijen, com- .municatiemiddelen, religies, kunsten, sporten, revoluties, oorlogen, ziekenhuizen, modes, balansen, beursapparatuur, winkels, laboratoria en par lementen, maar als men dat alles samenbalt tot een prop van verwikkelingen, blijft het tafereel van de breiende her der zich handhaven als de directe verklaring van samen hang tussen doel en middelen. Er is sinds Abel niets ver anderd, er is slechts iets moei lijks bijgekomen tussen hem en zijn breiwerk. Er is nog iets toe te voegen aan dit oerbeeld der economie, dat het goede begrip vervol maakt. De vraagt dringt zich namelijk op: wat breit die herder zo ijverig ten koste van de voortschrijdende naaktheid zijner dieren? Dat is heel eenvoudig: hij breit truitjes, om de naakt heid van zijn schapen te be dekken. Nu is de cyclus gesloten. Wij weten nu precies, hoe een staatshuishouding in elkaar zit en waarom we met ons allen zo onvermoeid van och tend tot avond bezig zijn. Wij zijn pionnen in het spel van de economie. Boven ons diri geert de staat het mechanis me, waarin wij raderen zijn. Wij zijn de schapen, de staat is de herder. Hij breit ons kaal, om ons te kunnen kle den. Hij ontdoet ons van onze natuurlijke middelen, werpt ze in zijn machine en zie: hij kleedt ons en beschermt ons met de produkten van zijn gemechaniseerde handen. Hij neemt ons alles af, om ons alles te kunnen geven wat hij nodig vindt. Zo kan men zelfs de meest verwikkelde bestaansproces- sen van ons moeilijke leven terugbrengen tot zeer een voudige analyses, die te vin den zijn in de simpele beelden van het begin der menselijke avonturen op aarde. Mis schien huivert men wel eens voor de trouvaille, de beleve nissen en ervaringen van zijn eigentijds bestaan terug te zoeken in de verleden verten. Het dient ook eigenlijk ner gens toe. Maar het is soms toch ook wel prettig, te ont dekken dat heel moeilijke dingen in hun aanleg zeer een voudig zijn. En dat er, als het erop aankomt, betrekkelijk weinig gegevens behoeven te worden begrepen om de fun damenten van gecompliceerde bouwsels bloot te leggen en te ontdekken hoe het maatschap pelijk bestaan steunt op enkele hoekstenen, die er in de grijze nevelen van de eerste dag met allesomvattende wijsheid zijn neergelegd. Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties 'in de damesbladen. Kernproef. De Verenigde Staten hebben woensdag voor de tweede maal in twee dagen in de woestijn van Nevada een ondergrondse kernproef genomen, waar van de kracht gering was. Dat heeft de Amerikaanse commissie voor kernener gie bekendgemaakt. Vrijhandel. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zal de levering van dieselmotoren aan een Britse fir ma verbieden als deze firma kranen aan Cuba gaat leveren waarin motoren zijn gemonteerd. De Britten zijn met Cuba in onderhandeling. Treinroof. De rechtbank in Aylesbury heeft woensdag een twaalfde verdachte schul dig bevonden aan deelneming aan de treinroof van vorig jaar augustus. Zijn strafmaat moet nog worden vastgesteld. Zeven mensen, onder wie drie vrouwen, wachten op berechting. Cycloon-gevolgen. Het aantal doden en ge wonden van de wervelstorm, die het af gelopen weekeinde Oost-Pakistan heeft geteisterd, is gestegen tot tweeduizend Er zijn zevenhonderd giewonden en nog duizend vermisten. Vier dagen nadat de cycloon in drie uur tijd vijfentwintig dorpjes voor een groot deel weggevaagd had, hangen er nog lijken in de bomen. Doodgeschoten. De tweeëndertig-jarige hoogleraar in de kernfysica Charles Gal lagher van de Amerikaanse Columbia- universiteit is woensdag doodgeschoten in een park te New York aangetroffen. Hij werkte ook voor de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie. Maar, zo heeft deze commissie meegedeeld, zijn werk was niet geheim en had geen mili tair aspect. Vlieglessen. Aan Britse schoolkinderen van zestien tot achttien jaar zal deze zomer bij wijze van proef vliegles worden ge geven. Gesprek. Een delegatie uit Kenya gaat in Cairo besprekingen voeren over verster king van de economische b etrekkingen met Egypte. De delegatie zal ook Mos kou en Peking bezoeken.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3