Schroder wil Oost-Europa Directeur P. R. Bentz van den Berg gaan helpen veertig jaar bij Hoogovens-IJmuiden Bloemenkoopman Gobets gaat tegen een SS-er getuigen DM mag VW 1500 S wel onbetrouwbaar vinden, maar het niet meer zeggen Dienstplichtige dokters verlaten Valkenburg CAPTAIN OF INDUSTRY" JUBILEERDE Zware straffen in Zuidafrikaans sabotageproces Rechter in Hannover beslist langer dan Zoavolanden zijn „ernstig bezorgd" Opstand in Syrië onderdrukt Misdaden in de Loreley Expres? Nederlandse fotograaf liep klap op 5 ohne sprudel i non gazeuze k non carbona 3k ted. koel ge IR serveerd 'n 1 1 delicatesse Fvraag Green Spot de Amerikaanse sinaasappeldrank.. Briljante carrière Duitse Staatsanzvalt haalt hem op De Amsterdamse bloemenkoopman VS Vriendschap UUR c,*aS JN ev£neens geldig' Dankwoord OFFICIAL DEALER KONINGINNEWEG 44-48 Telefoon 13609 Kerkelijk nieuws Kort nieuws Chaos ucil-PgiNZj] Zoals wij gisteren reeds meldden, is de heer P. R. Bentz van den Berg, een der directeuren van Hoogovens in IJtnuiden, in verband met het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van genoemd bedrijf, op grootse wijze gehuldigd. Na een indrukwek kende huldiging op het bedrijf volg de een ontvangst in het Amstel Hotel -te Amsterdam, waar meer dan drie honderdvijftig personen uit binnen- en buitenland de jubilaris kwamen feliciteren, onder wie de burgemees ter van Velsen, mr. J. C. Bührmann. Op bijgaande foto overhandigt direc teur ir. P. van Delden zijn collega Bentz van den Berg de oorkonde van het bedrijf. Zoals gisteren reeds in het kort door ons werd gemeld is de heer P. R. Bentz van den Berg, één der directeuren van Hoogovens-IJmuiden woensdagmorgen een 'waarlijk grootse huldiging ten deel gevallen, omdat hij veertig jaar aan deze onderneming was verbonden. Dit geschiedde tijdens een feestelijke bijeenkomst in de smaakvol versierde kantine van de leerlingenwerkplaats, in aanwezigheid van ruim driehonderd belangstellenden; onder wie zijn mede-directeuren, enige commissarissen, directieleden van diverse dochterondernemingen en vele af delingschefs. De heer en mevrouw Bentz van den Berg werden bij hun binnen komst met een hartelijk applaus ontvangen, om vervolgens naar de ereplaatsen op het podium te worden verwezen. Hier was op de achtergrond een wereldbol met de Hoogovenvlag aangebracht, waarmee werd gesymboliseerd, dat de pro- dukten van deze onderneming over de gehele wereld worden verspreid. De eerste spreker was ir. P. van Del den, die zich meldde als mede-directeur en vriend van de jubilaris. Hij begon zijn toespraak met even te herinneren aan het verloop van de briljante carrière van de heer Bentz van den Berg, welke veer tig jaar geleden met de functie als chef van de economische afdeling een aanvang nam. Alleen bedroeg zijn jaarslaris toen f 1800,- en telde zijn afdeling nog slechts één man personeel. Sindsdien is het be drijf enorm gegroeid, al zijn er dan ook jaren geweest dat het lot jran de onder neming aan een zijden draadje heeft ge hangen. „Dat het draadje niet is gebro ken, moet voor een groot deel aan jouw capaciteiten worden toegeschreven", meen de ir. Van Delden. Spreker was er voorts van overtuigd dat deze jaren de mens hebben gevormd, die zich ontwikkelde tot een voortreffelijk koopman-diplomaat die voortdurend streef de naar de Europese eenwording langs economische weg. Werken bij Hoogovens Is dan ook nimmer een sinecure geweest, doch dit geschiedde altijd in vrede en vriendschap en hiervoor was ir. Van Del den de jubilaris bijzonder erkentelijk. Een der bewijzen hiervan was zijn aanstaan de benoeming tot coördinerend directeur; de andere attesten bestonden uit een gra tificatie, de gouden ere-penning, een oor konde en het gouden insigne met briljant, welke geschenken de jubilaris onder het uitspreken van de beste wensen voor de toekomst van hem en zijn gezin door ir. Van üelden werden overhandigd. Vervolgens sprak drs. P. L. Justman Ja gen ^1JX1 wees erop dat de heer Bentz van den Vervolgens spraken de heer G. H. Teu- zijn dankwoord, waarna hu zich kon op- Machiel Gobets staat de laatst C afleggen. Berg zich als koopman van voor de oor- Link chef van de afdeling verkoop; me- maken om door alle aanwezigen persi - niet meer Gp Zijn vaste plaats bi] Later zal hij dan in Frankfort tijdens het log daarna geheel moest transformeren, juffrouw M. C. Esseiing, secretaresse van lijk met zijn jubileum te worden gec - j,ja(jat fjoor een f.y.-uitzending bekend Auschwitz-proces tegen Schaemel getuigen, om de plaats van de onderneming in de de jubilaris en de heren P. Rijkens en P. plimenteerd. I 2ewor(Jen dat hij moet getuigen in Machiel Gobets kwam door zijn Joodse veranderde wereld te verdedigen' en te Mulder, die respectievelijk de beambten toeren de Duitse S.S.'er Schae- afkomst in de oorlog inDuitse gevangen- versterken. Ook heeft hij altijd beseft dat en de 0Venge bedrijfsleden vertegenwoor- Des middags was er nog een receptie net pioc g o var, uPiqn!r. schap. Hij maakte een lijdensweg, die ja- met de groei van het bedrijf de frequen- dig<jeri.'Zij allen brachteft hun hoogachting I ;n het Amstel hotel in Amsterdam, waar I mel heett hl] zoveel aanloop VAnoeiaiig, r duurde via de politiebureaus aan de tie eveneens diende te worden opgevoerd. en waardering voor de heer Bentz van eveneens vele honderden bezoekers het be- sfe]lenden gekregen, dat hij er de voor- Amstelveenseweg en de Euterpestraat Dit is een enorme opdracht voor de ju- den Berg ondef woorden, om daarbij als I wijs kwamen leveren van de vooraanstaan- I j,eur aangeeft de laatste dagen voor zijn I kwam hij achtereenvolgens terecht in de bilaris geweest, welke taak echter steeds jubileumgeschenk telkens enige der vijf de positie, welke de heer Bentz van den tv te blijven. concentratiekampen Amersfoort, Vught, +«1 üiiflr H^wnnHpring door hem is ver- I rioipn ran het boekwerk ..Les grands I Bere bii het Nederlande bedrijfsleven in- I I Tvtnprdiik. Birkenau (Auschwitz), Janina BONN (DPA) De minister van Bui tenlandse Zaken van de Duitse bondsre publiek, Schroder, heeft woensdag in een vraaggesprek voor de Westduitse televi sie gepleit voor een steunverlening aan de Oosteuropese landen „bij hun eigen eco nomische ontwikkeling om deze staten een grotere onafhankelijkheid te geven". Hij sprak zich uit voor een genuanceer de aanpak van de handelspolitiek met Oost-Europa. Terwijl 't verlenen van kre dieten met een lange looptijd aan de Sov jet-Unie aan bepaalde concessies van de Russen zouden moeten zijn gebonden, zou de kredietvraag van de andere landen van het oostelijke blok niet aan dergelijke eisen moeten voldoen. Minister Schroder verdedigde de poli tiek van Bonn tegen Moskou als een „po- litiek-psychologisch-diplomatieke arbeid". De voorgenomen multilaterale NAVO- kernmacht achtte hij voor het ogenblik de beste oplossing voor een Europese deel neming in beslissingen op kernwapenge bied. Tenslotte was de minister van mening, dat het gesprek over een politieke unie in Europa na de verkiezingen in Engeland en de Verenigde Staten in het najaar weer op gang moet worden gebracht. In elk ge val zou een deur tot deze unie voor En geland moeten openblijven. I KAAPSTAD (Reuter) Dr. Neville Alexander, een doctor in de wijsbegeerte van gemengd bloed, en vier anderen zijn woensdag in Kaapstad, op beschuldiging van sabotage tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee verdachten werden tot zeven jaar en vier tot vijf jaar gevangenisstraf ver- oordeeld. Allen zijn schuldig bevonden aan sabo tage. Zij zouden door een revolutie, guer rillastrijd en sabotage de regering van Zuid-Afrika hebben willen omverwerpen waarbij „personen zouden worden gedood en staatseigendom zou worden beschadigd en vernield. Advertentie milie de wens uitsprak dat de toekomst een voortzetting van het verleden zou mo gen zijn. Zijn geschenk bestond uit een werkers en niet het minst zijn echtge note, die voor hem altijd zulk een bijzon der grote steun zijn geweest. „Mijn verle den is een ongelofelijk kostbare herinne ring", besloot de heer Bentz van den Berg tot aller bewondering door hem is ver vuld. Ook had spreker de grootste waar dering voor de harmonische samenwer king, welke ondanks zijn vele buitenland se reizen met hem mogelijk is gebleken Het was spreker dan ook een bijzonder genoegen de heer Bentz van deh Berg namens zijn mede-directeuren, als jubi leumgeschenk het portret van zijn echt genote te mogen aanbieden, welk schilde rij door de Haagse kunstschilder P. J. van Boxel was vervaardigd. Een cadeau waar de jubilaris zichtbaar mee was ver rast. delen"*van"*het boekwerk 7,Les grands I Berg bij"hei' Nederlande bedrijfsleven in- vertrek maar thuis te blijven. neemt. Onder de vele bezoekers bevond c*.. zich ook mr. J. C. Bührmann, burgemees- Dinsdag komt er een Duitse Staatsan- ter van Velsen. walt en samen met hem zal hij dan naar De aanhef „Beste Ruud én lieve Irene van de derde spreker, de heer F. W. E. Spies, voormalig voorzitter van de ad junct-directie wees c-rop, dat de onderlin ge verstandhouding bij de directie uitste kend is. Zijn toespraak was dan ook ge heel op hun jarenlange vriendschap geba seerd, welke gevoelens het leven waard maken te worden geleefd. Vandaar dat spreker vooral op deze jubileumdag het hoge lied der vriendschap wilde zingen, waarbij hij voor de jubilaris en zijn fa- (Van onze correspondent) BONN. Het Westduitse consu- AAN Z'JN ALLE p O L i B b U P e Ays t PARKEERSCHUVEN. UGEGEVEn IN ANDfrp NEDERLANDSE ST£öEn SCH'JF MOET VANAF 0 DE R'JWEG ZICHTBAAR Z'JN De Amsterdamse politie is deze week begonnen met op een deel van de Keizersgracht, daar waar de nieuwe borden zijn geplaatst die de „Blauwe zone" aanduiden, het parkeren alleen nog toe te staan met een parkeer- schijf. De foto toont een nieuw ver keersbord aan het begin van de gracht. siègles de la peinture" aan te bieden. Tenslotte sprak de jubilaris een woord van dank voor deze overweldigende hul diging, waarbij hij toch gaarne even wil de terugdenken aan wat is geweest. De opgave om een klein bedrijf groot te ma ken had hij destijds als een uitdaging be schouwd waar spreker gaarne op is in gegaan. Dit neemt niet weg dat ook hij door schade en schande is wijs gewor den, waarbij spreker erkende grote dank te zijn verschuldigd aan zijn grote leer meester ir. G. A. Kessler, die helaas veel te vroeg is heengegaan. De heer Bentz van den Berg erkende ook soms wel eens weemoedig te zijn ge stemd bij de herinneringen aan het verle- den, toen het gehele personeel nog slechts uit driehonderd leden bestond. Dit was de tijd der pioniers, die echter onherroepelijk - is afgesloten. Terugblikkend op dit deel mentenblad D.M. (Deutsche Mark) mag van zijn leven was de jubilaris dankbaar njej. ]anger zeggen dat de Volkswagen gestemd voor de rijkdom aan ®ont^" 1500 S. „onbetrouwbaar en niet aan- die hii binnen en buiten het bedryt I 1t 1 l .fi mocht onderhouden en hij betreurde het bevelenswaardig is. Maar bet boe niet weinig, dat velen daarvan door zijn voorlopig die negatieve kwalificatie ook reizen wel eens minder stevig zijn ge- j j^jgf terug te nemen. Tot deze uitspraak worden. Ten slotte dankte hij zijn mede- |<wam g;steren de civiele kamer van de rechtbank in Hannover, die bet kort ge ding behandelde dat de Volkswagen fabriek tegen het blad D.M. aanspande. Het gerecht weigerde de door de Volkswagenfabriek geëiste terugneming van de kreet „onbetrouwbaar," die het hoog gemotoriseerde Duitse volk in een staat van grote opwinding had gebracht Dat zou namelijk vooruitlopen op het hoofdproces, waarin het om een schade vergoeding van DM 10 miljoen gaat. Dat proces begint pas 26 mei. Omdat de strijd V.W.-D.M. uiteraard de persvrijheid raakt, is een aantal aan de uitspraak meegegeven overwegingen van groot belang. Het gaat namelijk in fei te om de vraag of kranten behalve bij voorbeeld politici, kunstenaars en voetbal lers ook industriële produkten mogen kri tiseren. „Zeker," zegt het Hannoverse ge recht op die vraag, „die kritiek is tegen over de suggestieve reclame van de in dustrie zelfs wenselijk. Maar bij openbare produktentests moet aan de eisen van ob jectiviteit en neutraliteit worden voldaan. Aan die eisen heeft D.M. bij haar auto 'De MANILA (AFP en Reuter) In de slotzitting van de ministersconferentie van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie in Manila is een communiqué uitgegeven, waarin de organisatie haar ernstige be zorgdheid over de „communistische agres sie in Zuid-Vietnam" tot uitdrukking brengt. Gezegd wordt, dat er bewijzen zijn dat I deze agressie wordt geleid en gesteund door Noord-Vietnam en een ernstige schending I van de verdragen van Genève vormt. De nederlaag van de communistische campag ne wordt in het communiqué niet alleen van belang voor de veiligheid van Zuid- Vietnam geacht doch voor geheel Zuidoost 1 Azië. 1 De slotverklaring bevat een mededeling 1 van de Franse minister van buitenlandse test niet voldaan, zegt de uitspraak zaken Couve de Murville, die het ver- test had moeten bestaan uit een algemene I standig acht onder de huidige ernstige materiaaltest, dieD.M. met heeft ^ge- omstandigheden geen enkele uitspraak met voerd, en een gebruikstest, die door D.M. betrekking tot Zuid-Vietnam te doen. niet vakkundig en gewetensvol is verricht. Advertentie De wagens werden door de D.M.-rijders niet gereden zoals door normale automobi listen. Tegen de uitspraak van de civiele ka mer, die nadrukkelijk stelt dat zij geen schuldigverklaring van D.M. inhoudt, zul len beide partijen inmiddels wel beroep aantekenen. De strijd tussen de Volkswagen-Goliath en de D.M.-David is dus nog wijd open D.M.'s eerste succes was dat zij de behan deling van de handelskamer van de recht bank naar de civiele kamer kon overbren gen. De V.W. wilde het proces namelijk op grond van oneerlijke concurrentie doen voeren en dan zou D.M. zijn afgeslacht, want men mag geen concurrenten kritise ren. Maar D.M. zei; „V.W. verkoopt auto's en wij verkopen kranten. Van concurren tie kan geen sprake zijn." De handelska mer verklaarde zich daarop inderdaad niet competent. De verdere argumenten van D.M. zijn inmiddels ook wel duidelijk. Het blad zal zeggen: „alleen in onze autotests moeten de wagens 50.000 kilometer lopen. In ande re tests wordt er ten hoogste 2.000 omgere den." En voorts: „de meeste Duitse auto mobilisten rijden ook harder dan de fa briek het voorschrijft." DAMASCUS (Reuter) De Syrische mi nisterraad heeft een spoedvergadering ge houden, nadat bekendgemaakt was dat een samenzwering tegen de staat in Ha- ma in midden Syrië was verijdeld. Volgens de bekendmaking zijn negentien „feodalisten en reactionairen" gearres teerd. Zij moeten voor een krijgsraad te- recht staan. In Hama is een uitgaansverbod van kracht. De ordetroepen mogen onmiddel lijk schieten op iedereen die zich hieraan niet houdt. Fa. E. de Graaft concentratiekampen Amersfoort, Vught, Moerdijk, Birkenau (Auschwitz), Janina (een Poolse kolenmijn), Liberose, Oramen- burg-Sachsenhausen, Mauthausen en Go sen- j In het kamp Liberose leerde hij de man kennen, tegen wie hij nu moet getuigen: de SS-er Schaemel. Van deze Rottenführer heeft hij herhaal de malen tijdens de mars naar Potsdam en Sachsenhausen gezien hoe hij mensen, die niet meer konden, doodschoot. Toen de nood het hoogst was gestegen, renden vele gevangenen naar leden van het Duitse Ro de Kruis, die zij in Potsdam zagen, zo ver telt Gobets. Niemand reageerde, behalve Schaemel, die de gevangenen genadeloos neer schoot. Ds. Gast overleden Na een langdurige ongesteldheid is in het centraal militaire hospitaal te Utrecht in de ouderdom van 47 jaar overleden ds. B. Gast, legerpredikant aan de LUA- school in Ede. MAINZ (DPA) De vreemde omstan digheden waaronder dinsdag een man de dood vond en een vrouw zwaar werd ge wond hebben geleid tot een uitvoerig on derzoek van de Westduitse recherche, dat zich over geheel West-Europa uitstrekt. In het bijzonder wil men de identiteit na gaan van de passagiers, die dinsdag met de „Loreley-expres" tussen Bazel en Hoek van Holland hebben gereisd. De crimine le politiek in Mainz vermoedt namelijk, dat er sprake is van misdaad en zoekt naar een onbekende man met een opvallend lange neus. Dinsdagavond werd langs de spoorbaan bij Oppenheim het lijk gevonden van een veertigjarige man, de in Krefeld wonende bouwkundige Jan Frycz uit Tsjechoslo- wakije. Op het lijk werd een treinbiljet aangetroffen, waaruit bleek dat de man dinsdag met de „Loreley-expres" uit Ba zel was vertrokken. Verder is dinsdagmiddag bij Mülheim een 26-jarige Hongaarse vrouw uit de rij dende trein gegooid. De zwaar gewonde Hongaarse, die van Locarno naar Keulen reisde, heeft verteld dat zij in het gang pad van de „Loreley-expres" door een on bekende man was gegrepen en uit de trein geworpen. Zij beschrijft de dader als een ongeveer dertigjarige, 1,65 a 1,70 meter lange man met een smal gezicht en een opvallend lange neus. Hij zou een zuidelijke taal, vermoedelijk Italiaans, hebben gesproken. De „Loreley-expres" die dinsdag van Bazel naar Hoek van Holland reed was overigens 'n ware „ongelukstrein". 's Mid dags kwam op het station Eimeldingen bij Loerrach nog een 44-jarige vrouw onder de trein. Zij werd gedood. Gasverstikking. De 76-jarige weduwe P. M. Weinholt-Hulscher uit de Govert Flinckstraat te Amsterdam is dood in woning aangetroffen. De vrouw door gasverstikking tengevolge een verstopte leiding in het gas- haar bleek van (ANP) Voor zijn vertrek uit Valken burg is de reserve-officier Y. Galloy, pen ningmeester van de artsenkamer Luik- Luxemburg, woensdagnamiddag in moei lijkheden geraakt Hij wenste niet dat zijn vertrek door een persfotograaf werd vast gelegd. Onenigheid hierover had tot resul taat, dat hij de fotoverslaggever een klap gaf. Alvorens hij in de auto stapte om zich in België bij zijn militaire comman dant te melden, moest hij in Valkenburg eerst voor het opmaken van een proces verbaal bjj de rijkspolitie verschijnen. De fotograaf diende een aanklacht in wegens mishandeling. (ANP) Ongeveer 65 Belgische artsen zijn gisteren naar België vertrokken. De dienstplichtige artsen geven gehoor aan de oproep van de Belgische regering. Na het vertrek van deze artsen blijven nog ongeveer 130 artsen over, die de staking voortzetten. Reeds zijn de plaatsen, die vrijkomen door het vertrek van de onge veer 65 artsen, gereserveerd voor andere Belgische artsen. Deze niet-dienstplichtige doktoren komen vermoedelijk uit West- Duitsland enJot Luxemburg. Enkele vertrekkende artsen hebben mee gedeeld, niet naar België maar naar Zwit serland te zullen gaan. Zij willen zich daardoor aan hun opkomstplicht onttrek ken. LUXEMBURG (DPA) Het Luxem burgse verbond van vakverenigingen heeft zich gekeerd tegen de zich in het groot hertogdom bevindende stakende Belgische artsen. De driehonderd in Clairvaux in de Luxemburgse Ardennen vertoevende artsen wordt met klem verzocht, onver wijld het land te verlaten. Tevens wordt van een versiupie leiumg m net i ------ fornuis om het leven te zijn gekomen- een beroep gedaan op de bevolking en de verantwoordelijke instanties, de staken links te laten liggen. (ANP) Van vele zijden binnenkomen de berichten wijzen erop, dat de medische zorg in België met vele en grotemoei lijkheden te kampen heeft. Ofschoon de re gering geruststellende verklaringen uit geeft blijkt de militaire organisatie van d« geneeskundige zorg volgens vele berichten nieuwe complicaties en verwarringen te veroorzaken. Een van de Brusselse zie kenhuizen werd per decreet ontlast van twintig medici, die naar de provincie Limburg werden gestuurd. Dit ziekenhuis werd goeddeels gedesorganiseerd. Naar van vele zijden wordt verklaard, ontbe ren tal van ziekeninrichtingen voldoende gespecialiseerde medische teams voor be handeling van gecompliceerde ziektegeval len. In Antwerpen maken gemobiliseerde artsen gebruik van politie-surveillance- auto's voor het afleggen van huisbezoeken. In de provincie Luxemburg moesten van daag artsen per helikopter naar veraf wo nende patiënten worden gebracht. De overvolle Brusselse ziekenhuizen kampen nu vooral met de moeilijkheid dat zij geen of vrijwel geen besmettelijke zie ken kunnen opnemen. Behalve niet-urgent« patiënten, die, voorzover zij niet naar huis kunnen, in ziekenhuizen buiten de stad wor den ondergebracht, blijken nu ook opera tiepatiënten buiten Brussel te worden ge holpen. De hoogleraren-chefs de clinique van de Brusselse universiteit met hun me dewerkers hebben 'n alarmkreet doen uit gaan. Zij verklaren niet langer in staat te zijn de morele verantwoordelijkheid voor de gang va/i zaken te willen of te kunnen dragen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5