(Mant Lm Broer van Diem ontkent schuld Nikita Kroesjtsjev zeventig jaar, kleine top bijeen in Moskou Tactiek tegen de Chinezen onderwerp van bespreking De Gaulle waarschuwt tegen inflatiegevaar M ERELDNIEUWS HOORTOESTELLEN Ziekenfondsbijdragen Van dag tot dag Nieuw kanaal in Centraal Amerika? li /m\ (J&udcV Anti-joods gebral van Antwerpens burgemeester Buitensporige winst op Bloodhoundraket Spaanse betogers opnieuw verjaagd Spanning aan de Sino-Russische grens Meer geld in Europa voor het onderwijs Frankrijk kan zich voor zijn defensie onmogelijk op een ander land verlaten Valmeline lichtgewicht REGENJASSEN Op de raatótoel -tik* GEERVLIET NV Konln9straat7 VRIJDAG 17 APRIL 1964 Haarlem, Barteljorisstraat 24, tel. 20420 Tabletten Vv yT -Repen - Bonbons O. geconcentreerd bleekmiddel Bondskanselier Erhard Oh, la la! Lizzy Sara May c 99 99 De deskundigen in de Verenigde Staten zijn het reeds geruime tijd grondig on eens over de vraag, of de Sovjet-Unie in de bewapeningswedloop terrein wint of niet. Hoe fel de discussie is die binnens kamers tot nu toe is gevoerd, bleek dezer dagen. Toen verklaarde het Amerikaanse ministerie van Defensie in het openbaar, hoe sterk de aanvalskracht van de Ver enigde Staten wel is. Met een vracht van getallen, huiveringwekkend in hun vernie- tigingspotentieel, betoogde het Pentagon dat het militaire overv/icht van de Ver enigde Staten op de Sovjet-Unie sterk groeit. Het is altijd verkeerd om een mogelijke tegenstander te onderschatten. De officiële Amerikaanse schatting van de Russische vernietigingskracht doet dat. In de jaren voorafgaande aan de tweede wereldoorlog deden allerlei verhalen de ronde over Duitse tanks van bordpapier. In 1939 en later bleken ze echter bepaald van ander materiaal gemaakt te zijn. Maar wij kun nen in het midden laten, welke stroming in Amerika in deze kwestie gelijk heeft. Wat wij hier willen signaleren is de be denkelijke wijzë waarop liet Pentagon de wereld trakteert op zijn onthullingen. Die zou lachwekkend zijn, als het niet ging om zulk een macabere zaak. De presentatie doet denken aan het bek vechten tussen twee jongens, waarbij de een de ander denkt te overdonderen door een opsomming te geven van de enorme biceps waarover zijn oudste broer be schikt. Zo'n „wij hebben" -mentaliteit kan dan voor buitenstaanders bijzonder amu sant zijn. De waslijst van vernietigingskracht die Amerika's minister van Defensie heeft laten publiceren is dat niet. Zij komt te pas in de politieke kraam van McNamara. Die probeert de binnenlandse critiek op zijn beleid de wind uit de zeilen te nemen. Zij is niet amusant en als internationaal argument ondeugdelijk. De vraag is maar, of hij daarmee het buitenlandse beleid van zijn president en diens minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, niet doorkruist. Die zeggen immers dat zij in Genève ernstig probe ren de spanning in de wereld wat te ver minderen. Hllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Advertentie ZIJN GEWICHT IN GOUD WAARD diolen met katoen raglan mouw doorgeknoopt nieuwe kleuren o.a. lichtbeige zandkleur alle maten 89.50 SAIGON (Reuter) Ngo Dinh Can, broer van de vermoorde Zuidvietnamese president Ngo Dinh Diem, heeft voor een revolutionaire rechtbank in Saigon ontkend schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Ngo Dinh Can, voormalig alleenheerser in de noordelijke provincies, wordt be schuldigd van moord, poging tot moord, het verrichten van onwettige arrestaties, afpersing en financiële speculaties. Ngo Dinh Can, die aan suikerziekte lijdt, mocht gedurende een groot deel van de zitting blijven zitten. WASHINGTON (AFP). President Johnson heeft donderdag op een persconfe rentie gezegd dat Amerika van Columbia toestemming heeft om na te gaan of het mogelijk is een kanaal door Columbiaans gebied te graven van de Atlantische naar de Stille Oceaan. Vandaag vertrekken tien deskundigen, aangewezen door het departement van De fensie, naar Columbia. Samen met een ploeg die door de Columbiaanse regering is aangewezen, zullen zij onmiddellijk met het onderzoek beginnen. De president zei te hopen, dat ook in andere staten van Centraal-Amerika een onderzoek kan worden ingesteld. Advertentie - ■- v (Van onze correspondent) BRUSSEL Er is sedert enige dagen een conflict tussen de joodse gemeente in Antwerpen en de socialistische burge meester Lode Ckrayebeckx. De joodse ver eniging „B'nai B'rith", die de belangen van de Antwerpse Israëlieten behartigt, heeft een motie aangenomen waarin de houding van de burgemeester wordt afge keurd. Deze zou in een café in de Antwerpse binnenstad dezer dagen allerlei uitlatin gen hebben gedaan, die een duidelijk anti semitisch karakter droegen. Ze waren in ieder geval van zodanige aard dat de Ant werpse joodse gemeende, die nog altijd in aantal vrij belangrijk is, er aanstoot aan heeft genomen. De vereniging heeft inmiddels ook con tact gezocht met de leiding van de socia listische partij om zich te beklagen over hetgeen de burgemeester heeft gezegd. Het socialistisch lid van de Belgische Kamer en tevens wethouder van Antwer pen Detiège, heeft de vertegenwoordigers van de vereniging gevraagd een vergade ring te beleggen waar de burgemeester zich kan verantwoorden. Dezen hebben dat echter geweigerd. Vandaag zou een afvaardiging van be langrijke Amerikaanse en Canadese dia manthandelaars, die in Antwerpen gere geld voor miljoenen Belgische franken dia mant kopen een officieel bezoek aan het stadhuis brengen en uit handen van de burgemeester zouden twee van hen de gouden medaille van de stad ontvangen. Hun gastheren, Antwerpse diamantairs, hebben dit bezoek afgezegd. Het is alge meen bekend dat de burgemeester van Antwerpen in bepaalde café's een zeer trouwe en ijverige klant is die niet altijd zijn tong kan beheersen. MOSKOU (AFP, AP en Reuter). - De Russische partijleider en premier Nikita Kroesjtsjev is vandaag zeventig jaar ge worden. Er zijn geen openbare feeste lijkheden. Kroesjtsjev wil kennelijk alle schijn vermijden prijs te stellen op een buitengewone verering. Hij is uitge roepen tot „held van de Sovjet-Unie". Leiders uit zes Oosteuropese commu nistische landen zijn in Moskou aange komen. Men neemt algemeen aan dat zij van de gelegenheid gebruik zullen maken voor het houden van een kleine topconferentie. Daar zal dan de tactiek worden besproken die tegen China moet worden gevolgd. In Moskou bevinden zich reeds de par tijleiders Gomoelka Novotny, Ulbricht, Sjivkov, Kadar en Tsedenbal. Of Gheor- gioedej van Roemenië het overleg zal bij wonen is nog onzeker. Volgens welingelichte kringen zullen bij LONDEN (Reuter) Een commissie van toezicht uit het Britse Lagerhuis heeft verslag uitgebracht over haar onderzoek naar de winst die de firma „Ferranti Ltd" heeft gemaakt bij de ontwikkeling van de luchtdoelraket „Bloodhound". De commis sie noemt de winst die tot 31 maart 1961 45 miljoen gulden 63 percent bedroeg „buitensporig". Politieke waarnemers menen dat de op positie nu nieuwe druk zal gaan uitoefe nen op de gevoerde politiek bij het tot standkomen van defensie-contracten. De regering zal er echter waarschijnlijk op blijven staan dat een debat moet wachten op het verslag van een nieuwe, door de regering aan te wijzen, commissie van on derzoek. In de begroting van het Britse ministerie van Luchtvaart was rekening gehouden met een winst van zeven percent. De fir ma „Ferranti" zag echter kans de kos ten veel lager te houden, zonder de Brit se regering hiervan op' de hoogte te bren gen. De „Bloodhound" die een belangrijk onderdeel van de Britse defensie vormt, werd ook verkocht aan Zweden, Zwitser land en Australië. Advertentie qlorix I verwijdert de vlekken die t zelfs het beste was- middel laat zitten In handige plastic flacon MADRID (Reuter) r— De politie in de Spaanse hoofdstad heeft donderdag een groep van ongeveer vijfhonderd studenten uiteengedreven. Volgens de politie zijn er geen arresta ties verricht. De studenten wilden er bij de Spaanse minister van Onderwijs op aan dringen, geen maatregelen te nemen tegen de deelnemers aan de betoging van vorige maand, die het opschorten van een reeks colleges gold. de besprekingen die naar verwachting ver scheidene dagen zullen duren, twee belang rijke vragen aan de orde komen: 1. of nu nog een poging moet worden gedaan het conflict bij te leggen en de openbare polemieken te beëindigen; 2. Of Kroesjtsjevs oproep tot het bij eenroepen van een internationaal commu nistisch congres moet worden gesteund. Op een dergelijk congres zou de houding van de Chinezen vermoedelijk officieel aan de kaak worden gesteld en zou China uit de communistische beweging worden ge stoten. Dit zou de breuk volledig maken. Het is bekend, dat sommige Oosteuropese leiders daarom bedenkingen hebben tegen een dergelijk congres. De enige niet-communistische staatsman die tot dusver in Moskou is aangekomen om de viering van Kroesjtsjevs verjaar dag bij te wonen is de Finse president Kekkonen. Uit Washington is een gelukstelegram HONGKONG (AP) De Chinese com munisten hebben hun garnizoenen aan de Russisch-Chinese grens in Sinkiang aan zienlijk versterkt na bloedige anti-Chinese demonstraties door moslem-minderheden van twee jaar geleden, zo hebben Witrus- sische vluchtelingen uit het gebied in Hongkong verteld. De vluchtelingen ver klaarden dat de Chinezen een gordel van ruim dertig kilometer breed en vele hom derden kilometers lang langs de grens heb ben gelegd om een nieuwe exodus van mo hammedanen naar Siberië te voorkomen. De vluchtelingen verklaarden dat de span ning in het gebied groot is. In Russische propaganda-uitzendingen is de „teruggave" van de grensgebieden aan de Sovjet-Unie geëist. Een massale uit tocht van mohammedanen naar de Sov jetrepubliek Kazakstan had op 29 mei 1962 relletjes tot gevolg in Koeldja, 80 ki lometer van de Russische grens, aldus de vluchtelingen. Een groep van 125 vluchte lingen heeft deze week Hongkong bereikt na een reis van 2400 kilometer per bus en trein vanuit Koeldja. Deze reis heeft twaalf dagen geduurd. Er worden nog 1300 vluchtelingen verwacht. De Chinese communisten gaven de eer ste groep toestemming om te vertrekken na een verbod van vier jaar om het land te verlaten. De vluchtelingen verklaarden niet te weten waarom dit verbod is opge heven. van president Johnson aan Kroesjtsjev ge zonden. Mao Tse-Toeng en andere Chinese lei ders hebben hem eveneens gelukwensen gestuurd. De Chinese leiders zeggen in hun boodschap aan de Russische premier en partijleider: „Hoewel er momenteel tussen u en ons geschillen bestaan over een aantal beginselkwesties betreffende het Marxisme-Leninisme en het aan een heid ontbreekt, zijn wij er diep van over tuigd dat dit alles slechts van voorbij gaande aard is. In het geval van een gro te crisis zullen de twee partijen, onze beide landen en onze beide volken onge twijfeld zij aan zij staan tegenover onze gemeenschappelijke vijand." LONDEN (Reuter) Europa moet meer geld besteden aan onderwijs. Er is een groeiende behoefte aan scholen, universi teiten en andere onderwijsinstellingen. Dat staat te lezen in een communique dat don derdag in Londen is uitgegeven na een conferentie van ministers van Onderwijs uit zeventien Europese landen, waaronder Nederland. De Raad van Europa zal worden ver zocht gegevens over onderzoek op onder wijsgebied te verzamelen en te versprei den en deskundigen bijeen te roepen die plannen moeten opstellen voor gemeen schappelijk onderzoek door groepen landen. Men wil in Parijs een onderwijsdocumen- tatiecentrum vestigen. Op de volgende conferentie, die in 1964 in Wenen zal worden gehouden, komen leermiddelen als radio en televisie ter sprake. Voor sommige vertellers is vertalen het verenigen van het nuttige met het aangename. Bij een prijsuitreiking hoor de en zag ik Remco Campert eens een lezing houden over dit onderwerp. Voor de gelegenheid had hij zijn vertaalkos- tuums meegebracht: een ijsmuts met sjaal voor de winter en een zonnebril met zwembroek voor de zomer. Het werd van hogerhand niet gewaar deerd; ze dachten, dat hij zijn vak niet ernstig opvatte! Toe maar! Dat hij zijn werkzaamheden op dit gebied, juist wel ernstig opvatte, kon men nog wel opma ken aan de uitleg, die hij gaj van de vertaling van een Frans toneelstuk. In dat toneelstuk kwam uit de coulisse links een kittig kamermeisje, dat in de coulis se rechts weer verdween. Enkele heren zaten op dat moment achter de Franse cognac en een nan hen sprak, met de ogen het kittig kamermeisje volgend, de gedenkwaardige woorden: „Oh, la, la!" Hoe moet men die woorden nu verta len? vroeg Remco Campert zich af. Met „goeie grutjes?" Maar stel, dat de ac teur die dat zeggen moet, eens een he le flinkerd is van een meter negentig? Hoort u hem al „goeie grutjes" zeg gen? Voelt u hoe moeilijk vertalen is? Juist die kleine woordjes breken je je nek. En soms is letterlijk vertalen zo verschrik kelijk leuk. B.v. uit het Engels: he shou ted at te top of his voice. Vertaling of fideel): hij schreeuwde zo hard hij kon. Maar ts dat nou leuk? Ik vind van niet. Veel leuker is om te zeggen: hij schreeuw de met de punt van zijn stem, of, hij schreeuwde op de tóp van zijn stem. Dat zié je. Je ziet die iemand met zijn hoofd tegen het dak van zijn stem hangen te schreeuwen, of zelfs op het dak van zijn stem staan. Maar ja, 't mag niet, hè. Je mag alleen maar uit alle macht schreeu wen dat het niet mag. Jammer. (Van onze correspondent) In een televisie-toespraak die zestien mi nuten duurde, heeft het Franse staatshoofd generaal Charles de Gaulle, gisteren op de avond van de tweede verjaardag van het kabinet-Pompidou 'n nieuwe en klem mende waarschuwing doen horen tegen al le gevaren die Frankrijk bedreigen indien men zich niet langer aan de richtlijnen van het anti-inflatieplan zou houden. Voor het eerst sprak de generaal minder over Frankrijk dan over de Fransen, al was het dan ook om zijn landgenoten te bezweren het heil des vaderlands toch vooral niet uit het oog te verliezen. Gewoontegetrouw zong de president der republiek eerst weer een loflied op zijn eigen werk. Hij citeerde, uit het hoofd, een waterval van cijfers en percentages om te illustreren hoe goed de Fransen onder zijn leiding sedert vijf jaren hebben ge boerd. Nog nooit, zo luidde de conclusie, is Frankrijk zo op de weg van de voor uitgang voortgesneld. Niettemin zei de generaal wel te wil len toegeven dat niet alle Fransen een gelijk of maar evenredig profijt uit die verhoogde welvaart hsu^den getrokken. Hij liet doorschemeren dat met name de boe ren die weer roerig worden, en waarvan hij eerdaags een deputatie ontvangen zou, misschien wel enige reden tot ontevreden heid of teleurstelling zouden kunnen doen gelden. Hun belangen zouden echter slecht behartigd worden zo verklaarde de gene raal indien de regering bepaalde landbouw prijzen verhoogde om zo tevens het eigen infatieplan in de wielen te rijden. En bo vendien zou Frankrijk dan zijn eigen po sitie ondermijnen in de Europese Econo mische Gemeenschap die de Franse eco nomie steeds duidelijker gaat beheersen. Het staatshoofd zag een redelijke oplossing dan ook alleen in de richting van een rechtvaardiger verdeling der nationale „meerwaarden" en in een plan van natio nale ontwikkeling waaromtrent hij echter evenmin verdere bijzonderheden onthul den. In het laatste deel van zijn rede beriep generaal De Gaulle zich in het bijzonder op overwegingen van diplomatieke en mi litaire orde die eveneens in het voordeel van het inflatieplan pleiten. Hij deed, zon der de naam te noemen, een overtuigen' de aanval op het „Cartierisme" een filo sofie van de journalist Raymond Cartier die in het weekblad Paris Match een cam pagne heeft ontketend tegen de Franse hulpverlening aan de Afrikaanse ontwikke lingslanden. Frankrijk heeft nog altijd een historische rol aldus De Gaulle, om te voorkomen dat Europa en Afrika zullen worden opgelost in een der beide kampen die de wereld verdeelt. Ter verdediging van zijn kernmacht riep de Franse president het Russische spook weer eens ten tonele. Zolang de Russen met vuur blijven spelen kan Frankrijk zich, volgens de generaal, voor zijn ver dediging onmogelijk op enig ander land verlaten. Wanneer we wensen dat Frank rijk Frankrijk blijft en niet opnieuw een protectoraat van een vreemde mogend heid wordt, dan hebben we de weg te kie> zen, zo stelde hij, die inspanningen en een dracht vereist maar zeker naar het succes zal leiden. Advertentie VI Wie nog denkt dat een regen mantel even saai is als een regendag heeft beslist de nieuwe Lippits-kollektie niet gezien. Nieuwe modellen in spranke lende modetinten; in katoen maar ook in de nieuwste regenkleding stof magna-Terlenka! En let U eens op de sublieme kwaliteit en afwerking. Dat kan alleen een speciaalzaak U bieden, óók in de herenmodellen REGENKLEDING-SPECI AALHUIS Politiemuziekfeesten. Het Politiemuziek- feest 1964, waaraan zestien korpsen met in totaal 850 muzikanten zullen deel nemen, zal donderdag 28 mei in Den Bosch worden gehouden. Het wordt ge organiseerd door de Rijkspolitiekapel. Het Bossche gemeentebestuur zal in de voormiddag op 28 mei een officiële ont vangst houden ten stadhuize. Des mid dags zullen de ziekenhuizen, de bejaar dencentra en sanatoria in Den Bosch en omgeving worden bezocht alsmede de militaire kazernes. Een taptoe, waaraan alle korpsen zullen deelnemen, zal dit muziekfestival besluiten. Onbedachtzaam. Twee parachutisten van het Westduitse leger zijn tijdens een springoefening naoij Stuttgart omgeko- men. Een van de parachutisten is blijk baar te vroegen gesprongen waardoor hij in de touwen van zijn voorganger verward raakte. Advertentie UI_L.I1VL.II_I II. V. Haarlem, Tel. (02500) 16171 van alle binnen- en buitenlandse fabrikaten. Bezoekt ons of bel ons op voor het vrijblijvend geven van Inlich tingen thuis. Dagelijks geopend van 8.30-17.30 uur, zaterdags van 8.30-13.00 u. Cursussen op Meridon. In het Frans-Neder landse volkshogeschoolcentrum kasteel Meridon te Chevreuse in Frankrijk wor den in het komende zomerseizoen cursus sen gehouden over de volgende onder werpen: 9 tot 16 mei film; 6 tot 13 juni Franse klassieke muziek; 18 tot 25 juli Nederlandse en Franse schilderkunst; 26 juli tot 1 augustus Frankrijk; 1 tot 15 augustus vakantiecursus voor jon geren; 5 tot 12 september ontmoeting tus sen Fransen, Nederlanders en platte landsvrouwen uit Norfolk (Engeland). Veiling in het Labianpaleis. Een vijfdaagse veiling van de rijke inboedel van Vene- tië's Labianpaleis heeft in totaal 890 mil joen lire (5.340.000 gulden) opgebracht. In dit bedrag is de opbrengst van het paleis zelf ook begrepen. Het paleis is overgenomen door RAI, Italië's staats bedrijf voor radio en televisie. RAI heeft buiten de veiling om 350 miljoen lire (2,1 miljoen gulden) voor het gebouw be taald. Voor de veiling waren ruim 1.000 antiquairs en belangstellenden naar Venetië gekomen. Zij dromden samen in de zalen van het zeventiende-eeuwse pa leis aan het Canal Grande. Het Nationale Ballet. Het Nationale Ballet geeft op zaterdagmiddag 18 april in Carré te Amsterdam een voorstelling van vier der zes libretti, die in de door het ballet uitgeschreven prijsvraag, zijn kroond. Uitgevoerd worden: „De Audi tie", libretto van Vera Whistler uit Oosterbeek; „De Spiegel", libretto van Lennaert Nijgh uit Heemstede; „Da Ca po", libretto van Mirjam Koen uit Eemnes (1ste prijs), en „Cumuleren", libretto van Jacques Vriens uit Am sterdam.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3