Staatssecretaris Bakker bezocht probleemgebieden N.-Holland Nederlandse mode op Amerikaanse beeldbuis was een succes Tegen IJmuidenaar wegens rijden onder invloed zes weken geëist Zowaar vele pluspunten, maar In de vishal en op zee Kettingbotsing in Velsertunnel Twee doden in het verkeer Vragen over vernieling van natuurgebied in Twente Van Houtenlaan voor verkeer opengesteld Maar 40 zuiver Nederlander Verkeersregeling voor Telstar-Sittardia Benzine verwijderd met brandend lucifer Heemstede-Hilversum Aanleg nieuwe weg wordt overwogen Tegen winkelsluiting op maandag Adverteert in dit blad VRIJDAG 17 APRIL 1964 9 Amsterdamse delegatie in New York Ritje met Rijmonders .aes HAARLEMSE RECHTBANK Zeven gewonden Terrasvogels zaterdag om half vier tegen Haarlem Watervliet ontvangt DDV prima onderh. WOONHUIS HET IS TOCH GEZELLIG KENN. CONF. IND. MACHINE- STIKSTERS Weg grijs haar vs f. 3.450.- v.a. f. 4.150." Automobielbedr. GEBR. BEEKMAN Sub-agent: Garage KOENE Ruime keuze uit grote collecties Scherpe prijzen zowel in het voordelige als het duurdere genre "fr Veel bekende merkartikelen Een moderne zaak met ruime, goed verlichte pas kamers Vakbekwame verkoopsters, die u uitstekend kun nen adviseren De staatsecretaris van economische za ken, drs. A. J. Bakker heeft woensdag en donderdag een werkbezoek aan de pro vincie Noord-Holland gebracht. In gezel schap van de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, en enkele gedeputeerden heeft de staatssecretaris zich op de hoog te gesteld van de problemen ten aanzien van het regionale industrialisatiebeleid en ten aanzien van het toerisme. Woensdagmorgen is het werkbezoek be gonnen met een gesprek in het Haarlemse provinciehuis met het provinciaal bestuur van Noord-Hoiland. Daarna ging het ge zelschap op pad naar West-Friesland. In Hoorn werd het industrieterrein bekeken en in Enkhuizen liet het gezelschap zich op de hoogte stellen van de vorderingen bij het grote recreatieoord dat buitendijks in Enkhuizen wordt aangelegd en waar voor het ministerie van economische zaken reeds een subsidie van meer dan achthon derdduizend gulden heeft verleend. Donderdag In IJmuiden werden donderdag aange voerd: 6.235 kisten vis, waarvan 92 kisten tong en tarbot, 6 heilbot, 7 tongschar en schartong, 500 schol, 25 schar, 625 haring, 1.815 makreel, 760 schelvis, 390 wijting, 560 kabeljauw en gul, 23 leng, 5 wolf, 15 poon, 670 koolvis en 742 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor heilbot 4,502,80, grote tong 5,50 5,40, grootmiddel tong 5,184,98, kleinmid- del tong 5,695,25, kleine tong I 6,726,33, kleine tong II 6,145,94, tarbot I 4,203,60. Per 50 kilo: schartong 3524, kleinmid- del schol 21, kleine schol I 3633, kleine schol II 3812, schar 2611, verse haring 1611, makreel 239, grote schelvis 36 26, grootmiddel schelvis 3628, kleinmid- del schelvis 4522, kleine schelvis I 36 23, kleine schelvis II 258, wijting 268, grote gul 4133, middel gul 3832, kleine gul 3626, kleine leng 26, kleine wolf 43 41, poontjes 3116, lommen 16, kleine kool- vis zwart 2216, kleine koolvis wit 3627. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 168 72, grote koolvis zwart 7752, grote kool vis wit 11492, grote leng 7163, grote wolf 90—82. Donderdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 39—20.550, KW 55—10.650, KW 109 1.840, HD 79—4.780. Aanvoer van vrijdag Vrijdagmorgen hebben 32 schepen in IJ muiden gelost: 4.970 kisten vis, 1.180 stijve kabeljauwen en 19.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 360 kisten schelvis, 320 wijting, 80 kabeljauw en gul, 340 kool- vise 980 haring, 1.620 makreel, 750 schol, 45 tarbot, 95 varia. grootmiddel tong 5,104,82, kleinmiddel tong 5,14—4,43, tong I 6,18—5,47, tong II 5,99—5,41. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 84— 68, middel kabeljauw 11276, grote kool vis 7371, middel koolvis 5852, grote leng 73—167. Per tien stuks: grote kabeljauw 7250, middel kabeljauw 5435. Per 50 kilogram: grote schelvis 3633, middel schelvis 4116, kleinmiddel schel vis 47—20. schelvis I 52—27, schelvis II 2614, koolvis I 5031, koolvis II 4728, koolvis III 46—23, gul I 50—31, gul II 47— 28, gul III 46—23, koolvis I 24—22, koolvis II 1813,50, grote schol 3328, middel schol 2926, kleinmiddel schol 2723, schol I 28—23. schol II 26—16, schol III 1812, schar 2713, poon 3121, gestripte wijting 2610, dichte wijting 388, haring 14—11, makreel 239, tarbot 192—128, griet 140112, tongschar 9890. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: tarbot 4—3,60, heilbot 4,50—3,20, grote tong 5,56—5,41, Op zee De trawlers, die in de noord visten, heb ben gisteren mooie dagvangsten gehad. De Haarlem IJM 9 vertrouwde gisteravond de IJM 36 Jacoba Gesina toe, dat er juist een goede honderd kisten haring buit wa ren gemaakt. Makreel liet zich weinig vangen, maar de koolvis was williger. Ook de kotters lieten optimistische ge luiden horen: de Jaczon II had enkele trekken gedaan, die elk een veertig kilo gram tong hadden opgeleverd. De kotter bevond zich toen iets benoorden de P-boei en uitkomende vissersvaartuigen hebben hun voordeel gedaan met deze tip. Scheveningen Vrijdagmorgen bestond de aanvoer te Scheveningen uit 10 kisten gul en kabel jauw, 70 wijting, 550 schol en 7.000 kilo gram tong. Donderdagmiddag ontstond in de Velser tunnel een kettingbotsing, waar zeven personenauto's bij waren betrokken. De oorzaak hiervan was gelegen in het feit, dat de bestuurder van een op de linkerrij baan rijdende personenauto plotseling vaart verminderde, zonder dat de achter hem rijdende auto's in staat waren zich In zulk een korte tijd bij zijn lagere snel heid aan te passen. Achtereenvolgens re den er nog zes auto's tegen hem aan, waarvan wel min of meer ernstige mate riële schade, maar geen persoonlijk letsel het gevolg was. De veertienjarige Anneke Dieters uit St. Oedenrode is vanmorgen in het ziekenhuis te Veghel overleden. Zij werd ernstig ge wond toen zij bij het per fiets oversteken van de verkeersweg naar Veghel werd aangereden door een bestelauto. In het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag is overleden de tienjarige Elisabeth Mul ders uit Den Haag. Zij was op 11 april ernstig gewond, toen zij op de Segbroek- laan in Den Haag met haar fiets door een auto werd aangereden. Tijdens een persconferentie die donder dagmiddag in het gemeentehuis van Am stelveen gehouden werd kwamen vragen naar voren ten aanzien van het veelom streden pendelrapport. Op de vraag of het bezoek van de staats secretaris zou kunnen resulteren in een gewijzigde opvatting over dit rapport met betrekking tot de Noordhollandse pro bleemgebieden wist de staatssecretaris be trekkelijk weinig te vertellen omdat het hier een zuiver oriënterend bezoek betrof, schert van Medembük werden de proble men van deze gemeente besproken. Ook het toeristische aspect en de recrea tie kregen aandacht van de staatssecreta ris. De plaatsen Schoorl en Zandvoort werden ondermeer bezocht. In Amstelveen werd overleg gepleegd met middenstand organisaties. Het Tweede Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Landbouw en Visserij, aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en aan de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid vragen gesteld over de vernieling van een natuur- en recreatiegebied in de omgeving van Ootmarsum, Denekamp en Lattrop. Het Kamerlid vraagt of het de bewindslieden bekend is, dat het hier gaat om het omhakken van vele honder den forse eikebomen, het slechten van verscheidene boscomplexen en het rooien van tientallen kilometers houtwallen, die tot voor kort aan dit landschap zijn lief lijk karakter gaven en die thans in de kor te periode vóór de voorlopige toewijzing aan de nieuwe eigenaren bij de ruilver kaveling zijn vernield. Hij vraagt voorts of hier niet in vele gevallen is gehandeld in strijd met de Ruilverkavelingswet (niet-toegelaten be stemmingsverandering), met de Boswet en met de Wet op het Nationale Plan. Van onze speciale verslaggever) NEW YORK. „Ik vind de hoeden, die de Amerikaanse vrouwen dragen, maar niets. Al die bloemen erop en dan die felle kleuren. Nee, het is niet mijn smaak". Wilma Vinck (30), mannequin uit Amsterdam, heeft geen blad voor de mond genomen, toen zij met haar acht charmante collega's werd geïnterviewd in de vermaarde televisieshow „Today", die iedere ochtend tussen zeven en negen uur minstens vijftien miljoen Amerikanen aan het toestel pleegt te kluis teren. Het was misschien geen vriendelijke opmerking van Wilma, maar een vluchtige opiniepeiling gaf ons de indruk, dat de wijzewaarop de meisjes zich door het interview hebben geslagen, bijzonder veel waardering kreeg. Men bleek vooral geïmponeerd door de voortreffelijke Engelse uitspraak van de acht Hol landse meiskes, die voor het eerst in hun leven in Amerika zijn. De uitzending, die aanvankelijk dins dagmorgen zou plaatshebben, was ver schoven naar woensdag. Om vijf uur 's ochtends waren de mannequins al in de televisiestudio's van Radio City, dood moe en allesbehalve ingenomen met het enthousiasme van de Today-managers om per se de Nederlandse mode op de beeld buis te brengen. Maar een paar uur later was alle leed vergeten. Want in en rond het Statler Hilton hotel liepen de delega tieleden van de „Amsterdam and Holland Promotion" met een hoge borst rond was me dat even een fraaie reclame voor Nederland: 21 minuten lang in de Today- show, waarin doorgaans voor een sim pel minuutje reclame een bedrag van 2.500 dollar moet worden betaald. De leider van de modeshow, de heer A. Kattenburg, heeft uitgerekend dat on geveer de helft van de kosten voor de reis van de Amsterdamse delegatie 400.000.-) eruit is gekomen door deze gratis televisieshow De laatste dagen worden de confectionnairs van de delega tie uit alle delen van de VS tot in nacht opgebeld voor verdere informaties en om orders op te geven. Men is uiterst tevre den met deze resultaten. Het blijkt dat de Amerikanen vooral waardering hebben voor de goede afwerking van de Neder landse confectie, voor de frisse kleuren en voor „het draagbaar" vertalen van de Franse haute-couture-lijnen in deze kle ding. Dat de uitzending zo goed slaagde, was voor een goed deel te danken aan het laaiende enthousiasme van Barbara Wal ters, die het programma presenteerde en niets dan lof toezwaaide aan de Neder landse couture en confectie. Het program- De automobielclub De Rijmonders heeft voor donderdag 23 april een gecombineerde rit (rolletje, pijltje, striprit en oriëntatie- rit) van totaal 32 kilometer uitgeschreven. Het is de bedoeling, dat de eerste deel nemer start om 19.30 uur op de Minister van Houtenlaan, tegenover paviljoen Schoonenberg, Velsen. Met ingang van heden is de Minister van Houtenlaan in Velsen voor het verkeer opengesteld. Hierbij is het kruispunt Mi nister van Houtenlaan-Verloren van The- maatweg tot voorrangskruispunt verklaar waarbij het verkeer van de Minister van Houtenlaan voorrang heeft. Deze regeling is vooral van belang voor de scholieren, die zich van Velsen uit op weg naar Drie huis begeven. Het is maar de vraag of ieder die denkt Nederlander te zijn dit ook vol gens zijn afstamming is. Een heel grote vraag zelfs, want volgens de gemiddel de cijfers van genealogische (geslachts kundige) onderzoekingen in ons land is maar circa veertig percent van ons volk zuiver Nederlands. Vijfentwintig per cent is van verre Duitse afkomst, 26 per cent van nog verdere Zuidnederlandse en Franse afstamming, twee percent heeft Britse voorouders en vier percent moet zijn voorvaderen zoeken bij an dere Europese volkeren. De resterende drie percent stamt in hoofdzaak of in direct uit het tegenwoordige Indonesië. Natuurlijk zijn deze cijfers die wij ontlenen aan een artikel in het per soneelsblad „Contact" van het departe ment van Economische Zaken maar zeer globaal. Er moet al direct het voor behoud bij worden gemaakt, dat de stamboomonderzoeken gewoonlijk niet verder teruggaan dan tot ongeveer het jaar 1600. Wie zich een duidelijker komaf wenst, zal verder moeten zoeken. ma begon met een korte show van negen Nederlandse klederdrachten, ging over in een modeshow van ca. 13 minuten en besloot met het interview, waarin de meisjes behalve de kritiek op de hoeden van de Amerikaanse vrouw ruimschoots gelegenheid kregen om te zeggen „how wonderful" zij New York wel vonden. Een fijne dag dus voor de Nederlandse delegatie. Een fijne dag ook voor de uit Haarlem afkomstige, in Laren wonende, maar meestal in New York verblijven de Desirée van Tienen, die behalve een veel gevraagd mannequin sinds kort ook de Amerikaanse vertegenwoordigster is van het Amsterdamse modehuis Dick Holthaus. En juist die naam werd in de Today-show meermalen genoemd. „Ik geloof, dat er voor de creaties van Holthaus een goede markt is in Amerika", aldus de zelfverzekerde Desirée. „Geef me nog een jaartje de tijd en. ik zal u zeg gen of mijn missie in de States is ge slaagd". Een gevangenisstraf van zes weken en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, eiste heeft de officier van justitie tegen een 87-jarige visfileerder uit Velsen. De man was ten laste gelegd dat hij op 18 januari onder invloed van sterke drank achter het stuur had gezeten en op het verkeersplein Zuid in Velsen een andere auto had geschampt. Verdachte zei hiervan niets te hebben gemerkt. „Ik had m'n hond bij me die nogal heen en weer sprong en de motor maakte lawaai". Verdachte gaf toe dat hij onder invloed was: hij had acht cog nacjes gedronken. Het alcoholgehalte in zijn bloed was, toen hij werd aangehou den, 2.02 promille. De eigenaar van de andere auto de wagen had een opengereten spatbord ge kregen —zei dat de botsing „een flinke klap gaf". Hij was ervan overtuigd dat verdachte iets gemerkt moest hebben. Ook een andere getuige, een 33-jarige timmer man uit IJmuiden, meende dat verdachte iets moest hebben gehoord en gevoeld. Hij reed achter de beschonken automobi list en durfde hem niet passeren, omdat hij over de weg zigzagde. Na de botsing, waarvan de timmerman ook de klap had gehoord, zou verdachte zijn snelheid, die ongeveer 20 km be droeg hebben opgevoerd en was in de richting van de Velsertunnel gereden. De ze zou hij met een snelheid van over de 100 km zijn doorgereden. De officier vond het ten hemel schreiend dat deze mensen op de weg zitten en noemde verdachte een „potentiële misda diger". Een 22-jarige onderhoudsmonteur uit Haarlem hoorde een gecombineerde straf tegen zich eisen: 150.- subsidiair 30 da gen, twee weken hechtenis voorwaarde lijk, een proeftijd van twee jaar en ont- Op het sportcomplex „De Elta" in Sant poort-Zuid speelt het team van de honk balvereniging Terrasvogels een oefenwed strijd tegen Sportclub Haarlem. Deze strijd vangt zaterdagmiddag om half vier aan. Voor de eerste klasse KNKB ontvangt Watervliet zondag DDV uit Amsterdam. Watervliet verschijnt met de dames B. Hessen. B. Hoen, C. Zandbergen, G. Kae- bisch, H. van de Ree en S. Meijer-San- ders en de heren Hartman, J. van Lade- steijn, D. van Ladesteijh, "Veerbeek, Scholting en Van den Brink. f. -,n- ■'mcirn-Ti fntstM zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Op 3 november van het vorig jaar was hij, tijdens een oversteekmanoeuvre van de Prins Bernhardlaan over de Schiphol- weg naar de Amerikalaan in Haarlem Zuid-Oost, in botsing gekomen met een op de Schipholweg rijdende personenauto. De ze kwam uit de richting Haarlem en werd bestuurd door een 40-jarige boekbinder uit Amstelveen. De bestuurder, zijn vrouw en hun vijf kinderen kregen allen verwondin gen en werden voor onderzoek naar de Mariastichting gebracht. Een van de kin deren werd opgenomen. De boekbinder is nu nog niet helemaal hersteld. Beide auto's werden geheel vernield. Verdachte zei dat hij had gewacht voor hij overstak. De bestuurder van een op het kruispunt stilstaande personenauto had gewenkt, dat hij kon oversteken. De auto die uit de richting Haarlem kwam had hij niet gezien. De getuige in deze zaak, een 38-jarige inwoner van Vijfhuizen, die ach ter de auto van het Amstelveense gezin reed, zei dat hij de jeugdige automobilist niet had zien stoppen. Uitspraak in deze zaken op woensdag morgen 29 april om half tien. In verband met de verwachten drukte voor de zondag te spelen voetbalwedstrijd Telstar-Sittardia op sportpark „Schoonen berg" in Velsen zo werd reeds de komst van een groot aantal autobussen met supporters uit Sittard gemeld heeft de Velsense verkeerspolitie bepaald dat de uit Driehuis afkomstige wielrijders hun fietsen moeten stallen in de rijwiel stalling aan de Tolsduinerlaan. Voorts wordt de uit Haarlem en Driehuis afkomstige automobilisten verzocht hun hun route te nemen via de Waterloolaan en niet langs de Driehuizerkerkweg zodat zij rechtstreeks kunnen doorrijden naar de Minister van Houtenlaan, die als parkeerplaats wordt ingericht. Donderdagmiddag wilde een scholier bij het opruimen van de achter zijn woonhuis aan de Surinamestraat in Santpoort gele gen schuur, een kleine hoeveelheid benzine verwijderen, welke uit een tankje op de grond was gevallen. Hij koos hiervoor de meest radicale manier, namelijk een bran dende lucifer, met als gevolg dat de schuur onmiddellijk in brand stond. De brandweer heeft het vuur geblust, waarbij niet kon worden voorkorpen dat enige fietsen en een motorrijwiel werden vernield en de schuur, evenals de aange bouwde schuur dé buren, "behoorlijke schade opliep. ï)e "Hevig geschrokken scho ner liep geen verwondingen 0p. TE KOOP: SANTPOORT met voor- en achtertuin. Indeling: Eng. kamer, keu ken, 3 slaapk., badk., zolder met kamer. Inlichtingen: H. VERKES, Makelaar N.B.M. Brederoodseweg 81, Tel. 02560-7905 Ja, in „ANNETA" daar heerst gezelligheid! Die eenmaal bij ons was zal dit beamen. Bezoekt ook U „ANNETA", het zal U goed doen. U weet het toch: „ANNETA" in 't bos bij oud-Velsen De colleges van gedeputeerde staten van Noord-Holland en Utrecht overwegen de aanleg van een nieuwe autosnelweg van Heemstede naar Hilversum. Het tracé, waarover inmiddels al overeenstemming is bereikt, kruist de Amstel en de geprojec teerde ryksweg (Rotterdam-Bodegraven- Amsterdam) ten noordoosten van Uithoorn, de hoofdweg van Groot-Mijdrecht ten noorden van het dorp Waverveen, de Herenweg in Vinkeveen even ten noorden van het viadukt in de huidige provinciale weg en zal tussen Geuzensloot en de spoor lijn Uithoorn-Breukelen aansluiten op de rijksweg Amsterdam-Utrecht. Over de voortzetting van het tracé in oostelijke richting wordt nog overleg ge pleegd. Alle kruisingen van de nieuwe weg zullen ongelijkvloers worden. De ge deputeerde staten van de beide provincies zijn van mening dat plaatsing van dit project op het rijkswegenplan alleszins redelijk is. De nieuwe weg zal ongeveer hetzelfde tracé volgen als de veelom streden weg langs Aalsmeer, met dien verstande dat rekening gehouden wordt met de wensen van Aalsmeer de weg niet vblgens het zuidelijk tracé te laten lo pen dus door de Westeinderplassen maar het meer noordelijk gelegen tracé te kiezen. De huidige weg Heemstede-Uithoorn- Vreeland-Hilversum wordt op normale da gen door zeven achtduizend voertuigen bereden, hetgeen wil zeggen dat deze be trekkelijk smalle weg met zijn vele krui singen overbelast is. Over de aansluiting van de nieuwe weg in Heemstede kon nog niets worden mee gedeeld. Zoals bekend moet rekening ge houden worden met de noord-zuidverbin ding langs Haarlem en Vogelenzang, waarvoor het streekplan tijdens de eerst volgende zitting van de provinciale sta ten van Noord-Holland besproken zal wor den, en voorts met de aanleg van rijks weg drie van Rotterdam naar Amster dam. Voorts speelt Zuid-Holland met de ge dachte een rechtstreekse verbinding te ma ken van Den Haag naar Lelystad, een weg die nog meer oostelijk van de rijks weg drie zou komen te lopen. Het is dui delijk dat de provincies Utrecht, Noord- Holland en Zuid-Holland zich over deze wegen en over de aansluiting van de weg Heemstede-Hilversum daarop terdege moeten beraden. Het eerste contact hier over, waarbij ook de provincie Zuid-Hol land betrokken zal zijn, komt binnen af zienbare tijd tot stand. Het bestuur van de afdeling Amster dam-Noord-Holland van de Nederlandse Consumenten Bond is eenstemmig van mening dat een winkelsluiting op maan dagmiddag de consument ernstig zal du peren. Het bevreemdt de Consumenten bond dat de voorstanders van maandag sluiting weinig rekening houden met de belangen van de consument, aldus het be stuur, kennelijk als reactie op de actie van de Mitex voor een maandagsluiting voor winkels in textiel- en woninginrich ting. i J Baanstraat 34 - Beverwijk vraagt voor direct Niemand gelooft dat U grijs bent, wanneer U borstelt met Crème Marchal. Klaar voor gebruik, absoluut onschade lijk. Gratis folder krijgt U bij Drogisterij Van Leeuwen Lange Nieuwstraat 795 TE KOOP: Niet leeg te aanvaarden WOONHUIS W(jk aan Zeeërweg. WO O I! H U I S Platanenstraat. Voor belegging: ONDER- en BOVENWONING Kanaalstraat. Inlichtingen: Corn. Janus en Zn., Mak. N.B.M. Trompstraat 29 - IJmuiden Tel. 5504 fiat. EB Compleet 2 cil., 499.5 cc, 22 pk, topsnelheid 95 km/u. compleet 4 cil., 767 cc, 32 pk, topsnelheid 110 km/u. Bloemendaalseweg 52-54, Bloemendaal. Tel. 63350 Wagenweg 72, Haarlem. Telefoon 22087 Hagelingerweg 132, Santpoort. Tel. 02550 - 7757 5102 Nu bovendien nog bij aankoop van iedere f 10.— een gratis lot t.b.v. het Prinses Beatrijtfonds, met kans op het winnen van auto's, bromfietsen, T.V.'s, bandrecorders en vele andere waar devolle prijzen met een totale waarde van 80.942,50. MODEHUIS PLEIN 1945 TEL. 7323 Speciaalzaken dames- en kinderkleding, foun dations, lingeries, bad- en strandkleding profiteer van onze gouden jubileum Pt**n THANS KOPEN.... KANS KOPEN. Bij elke besteding van 10.— krijgt u kans op waardevolle prijzen. De op brengst komt geheel ten goede aan het Prinses Beatrix- fonds t.b.v. de actie „Ons Kind".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9