•HANDEN OMHOOG DE DEENSE HERENKAMER: TOONBEELD VAN STIJL EN COMFOR Klein schoenennieuws (Fr)uitgoed voor u! DE AVONTUREN VAN EEN LAPPENPOP ZATERDAG 18 APRIL 1964 Erbij PAGINA VIJF Jan Nelrnen „Mijn man is op zijn kamer. Hij verwacht u. Ik zal u even uit uw jas helpen. U weet de weg?" Achter in de gang zwaait een deur open en maakt de heer des huizes een breed armgebaar. „Kom binnen kerel en ga zitten!" De bezoeker installeert zich. Het gesprek komt op gang en ademt al spoedig een sfeer van vertrouwelijkheid die zich omfloerst door rookflarden ge woonlijk nestelt in een ruimte waar mannen zakelijk of vriendschappelijk, of in een combinatie van beide, van gedachten wisselen. PEREN Conférence: Langs de straat stonden de vuilnis bakken te wachten op de mannen die ze zouden komen leegmaken. Soms stonden naast de bakken grote dozen met oude rommel, want in alle huizen waren vaders en moeders bezig om al les schoon te maken en iedereen gooide dan meteen een heleboel oude rommel weg. Naast een van de grote vuilnisbak ken lag een oude lappenpop. Ze was helemaal niet mooi meer en de me vrouw die haar naast de vuilnisbak had gelegd had gemompeld: „Die vieze pop moet nu maar weg, want Lientje speelt er toch nooit meer mee". Dat had de lappenpop goed ge hoord en ze was daarom erg bedroefd. „Ben ik dan zo vies?," dacht ze en ze moest werkelijk moeite doen om niet te gaan huilen. In de verte kwam de vuilnisauto al aan en met veel lawaai gooiden de mannen de bakken leeg, ze riepen tegen elkaar en stootten de ijzeren bakken hard tegen de stenen en tegen de auto. De pop werd bang en dacht ver schrikt: „Zullen die ruwe mannen mij nu ook zo nard oppakken en weggooien...? Ik kan toch nog wel andere kinderen blij- maken! Wat was Lientje verleden jaar niet blij toen ze mij kreeg omdat ze ziek was! Ik ben toch altijd lief ge weest!" Steeds dichter en dichterbij kwam de auto, maar juist toen de vuilnisman nen heel dichtbij de lappenpop waren, kwamen er twee kleine meisjes langs lopen en één ervan riep opeens: „O, kijk 'ns Anneke, daar ligt een mooie pop naast de vuilnisbak", en ze pakte snel de lappenpop weg. Juist was ook de vuilnisman er nu en met een vreselijk lawaai waar de lappenpop ge woon kippevel van kreeg gooide hij de vuilnisbak leeg waar de pop naast had gelegen. De pop rilde van geluk toen de klei ne. warme handjes van het meisje haar heel voorzichtig vasthielden, maar ze schrok toen het andere meisje lachend riep' „Ajakkes Tilly, gooi toch weg die pop, die moet met de vuilnisman mee!" Maar de vuilnisauto reed juist de hoex om en Tilly werd een beetje kwaad en zei: t Is helemaal geen vieze lappenpop. Moet je maar eens zien wat een leuke kop ze heeft en wat een schattige krul len!" Zo kwam de lappenpop bij Tilly thuis. De ouders van het meisje waren erg arm, zo kwam het dat de lappen pop de eerste pop van het kind was, want haar vader en moeder hadden nooit geld over om voor hun kleine meisje zoiets moois als een pop te kopen. Maar de lappenpop kon het niets schelen dat het in het huis van Tilly niet zo mooi was, nee ze vond het er juist veel en veel fijner dan dat ze het bij Lientje had gevonden. Toen het avond werd moest het meis je van haar moeder naar bed en na tuurlijk mocht haar pop mee. In het begin babbelde het kind nog wat met de pop, maar het duurde niet lang of het meisje lag heerlijk te slapen en toen gebeurde het... Als het nacht is en alle kinderen sla pen, dan wordt het speelgoed levend. Dan kan het gebeuren dat poppen gaan spelen met loden soldaatjes en dat speelgoedtreintjes vanzelf gaan rijden Dat gebeurt niet altijd! O nee, met de lappenpop was dat eigenlijk nog nooit gebeurd. Maar nu opeens voelde ze zo iets raars binnen in zich. Ze kon op eens lopen en dansen en praten en dat had ze nog nooit gekund. Ze kroop heel voorzichtig uit de armpjes van kleine Tilly en probeerde een paar danspas jes op de dekens. Maar dat viel niet mee, ze viel wel twee keer achter el kaar om. Maar steeds weer probeerde ze het en vooral toen er een paar nieuwsgierige sterretjes naar binnen gluurden en het daardoor wat lichter werd danste de lappenpop sierlijk over de dekens, alsof ze nooit anders had gedaan. Er begon ook iets in baar keel te kriebelen en plotseling begon ze te zingen... Eerst een beetje hakkelig, maar dan vanzelf steeds beter en op het laatst zong ze met een zuiver en hoog stemmetje de mooiste wijsjes. Ze danste en zong en merkte niet dat daarvan de kleine Tilly wakker was ge worden en haar met heel grote ogen aanKeek. Maar opeens zag de pop haar kijken en toen stopte ze heel verlegen met dansen en zingen. „Ach ga nog wat door," riep het meis je en ze vroeg het zó lief, dat de lap penpop er warm van werd en wéér be gon. Ze danste tot ze doodmoe werd en het kleine meisje tegen haar zei: „Ach lieve pop van me, je wordt veel te moe, kom maar, je moet gauw gaan slapen." Ze nam haar pop weer gauw in haar armpjes en toen haar moeder 'n tijdje later boven kwam kij ken of haar kleine meisje lekker lag t* slapen, zag ze alleen maar het krullen- kopje van Tilly en de lappenkop van haar pop boven het laken. En ze wist niet eens dat de pop zo mooi had ge zongen en gedanst, dat wist alleen Til ly... Kleur: geel. Op de markt van eind september tot eind januari. Triomphe de Vienne: Kleur: geelbruin. Van september tot half oktober op de markt. Een zeer dure peer. Clapp's Favorite: Kleur: geel. Op de markt in septem- Een groep van honderdtwintig Amsterdamse zakenlieden is de afgelopen week vertrokken naar New York onder leiding van burgervader Van Hall. Doel van de 14-daagseuit- en thuisreis: Nederland verkopen in Amerika. Onder het prominente gezelschap waren ook negen mannequins, die de New Yorkers zullen laten zien wat de Nederlandse confectie presteert. Op de voorgrond Loesje Hamel, vierde van rechts Sophie Carstens (met bontkraag), zesde van rechts Tanja Trijbels. Man „aan de top" is mr. Piet Mijksenaar, chef publiciteit van de gemeente Amsterdam. Wanneer het gesprek tenslotte op deze sfeer zelf terecht komt en de heren over dit vrij abstracte begrip doorpraten, komen zij tot de conclusie dat het niet alleen het mannen-onder-elkaar-zijn en de geur van de sigaren is, die het geschikte klimaat hebben geschapen. Het is voor een groot deel te danken aan de inrichting van de kamer, aan de meubilering; en op het gebied daarvan hebben vooral de Deense meubelmakers zich sinds jaar en dag ware groot meesters getoond. Grootmeesters op het gebied van stijl, gecombineerd met comfort en op dat van het spelen met ruimte in de ruimte. Helaas komt het de laatste jaren steeds minder voor dat in de Nederlandse woning een aparte herenkamer wordt ingericht, omdat er in deze tijd van woonruimtetekort minder plaats is voor een eigen herendomein. Voor degenen echter die voor hun beroep een eigen kamer nodig hebben of die zich de luxe van een privévertrek kunnen permitteren, zijn wat de inrichting betreft de mogelijkheden legio. Bij de n.v. Pander en Zonen, een vooraanstaand meubelhuis met vele filialen, waarvan het moederpand in de Haagse Wagenstraat gevestigd is, heeft men een expositie van Deense meubelen op touw gezet, waarbij vooral de inrichting van de moderne en toch gedistingeerde herenkamer ruime aandacht krijgt. De Deense meubelindustrie, waarbij het handwerk en düs de afwerking een dominerende rol speelt, heeft zich de laatste tijd gespecialiseerd op het ver vaardigen van meubelen uit palis sanderhout. In Denemarken en ook in andere landen met meubelindustrie, waarbij we vooral Duitsland en zeker niet in de laatste plaats Nederland wil len noemen, is het teakhout naar de De Internationale Schoenenbeurs, die deze week in Utrecht werd geopend, brengt naast het grote schoenennieuws ook tal van kleine vernuftigheden. Hier onder een greep uit die nieuwe snufjes: de pantoffellaars. Tot de kuit reiken de pantoffel van Schotse ruit, ge voerd met kameelhaar. een houten gezondheidssandaal (bij tieners en twens geliefd) met rubber voetzool waarop elastische nopjes, die de voeten masseren bij het lopen. de schoenslof. Lichtgewicht schoen tje (60 gram) van Lurex stof met met goud- of zilverdraad dat om de enkel sluit. Heeft loopzooltjes van nylon met rubber. de gehaakte pantoffel. Een Italiaanse slof in mocassin-vorm. De heel grof gehaakte lussen zijn al dan niet ver sierd met grote goudkleurige pail letten. hoeden en tassen, van water afsto tend en vuil werend varkensleer. Vet- en inktvlekken kunnen in een wip verwijderd worden met een staalborsteltje. Er zijn ook schoenen van dit praktische materiaal. Zijn in dezelfde kleur verkrijgbaar als de hoed en de tas. achtergrond gedrongen. Het oude, dege lijke palissander wint steeds meer ter rein. Ook pij de inrichting van de heren kamer, waarbij aan het meubilair spe ciale eisen worden gesteld, is palis sanderhout favoriet. Welke zijn die spe ciale eisen? De man wil in zijn kamer ruimte en rust, niet alleen in die zin dat hij zijn benen kwijt kan en zich ontspannen voelt, maar zeker ook dat hij zijn ge dachten kan ordenen en vooral geeste lijk tot rust kan komen. Hjj wil een bureau hebben waarop en waarin hij zijn spullen kwijt kan op een wijze die zijn echtgenote chaotisch voor komt en die hijzelf het summum van ge mak vindt; hij wil een stoel die hem steunt maar die hij niet voelt en hij verlangt van de rest van het interieur bovendien nog dat hij in de blik van de bezoeker kan lezen en hier spreekt de mannelijke ijdelheid een woordje mee dat deze denkt: „Dit is het wel!" De Deense meubelen verenigen al deze eigense.happen in zich. Het ruime bureau op de foto, door de Deense meubelontwerper Arne Vodder gemaakt van palissander, is hiervan een toonbeeld. De ruime, diepe laden doen elke man watertanden. Bijzonder prak tisch is ook het uittrekbare schap boven de laden, voorzien van een glasplaat waarop gemakkelijk een kop koffie ge zet kan worden. Een groot voordeel van de Deense meubelen is ook dat het combinatie effect grote aandacht krijgt: de bureaus kunnen nagenoeg allemaal uitgebreid worden met een bar, een boekenplank of speciale kasten voor briefpapier en ordners. Een ander belangrijk onderdeel van de herenkamer is de bureaustoel. Hij Ta, handen omhoog voor de Parijse tiener. Want het is dit seizoen „in" om er in de Licht stad als een ver klede cowboy bij te lopen. Het cow- boypak bestaat uit een suède jack, spijkerbroek met holster en een ruit jesshirt. De hoed is natuurlijk niet vergeten. In de revolvertas kan een pocketboek worden meegedra gen. Jongelieden, die door het ver vaarlijke uiterlijk van het cowboy meisje alleen maar worden aangemoe digd, worden te recht gewezen met een schertspistool. In Nederland is de coivboylook ge ïntroduceerd door het Amsterdamse filiaal van het Amerikaanse con fectiebedrijf Bob bie Brooks, dat zich heeft gespe cialiseerd in jonge meisjeskleding. vormt een belangrijk comfortbepalend onderdeel van de inrichting. De bureau stoel op de foto, eveneens van Ame Vodder, is van palissander met zwart leer bekleed. De stoel kan draaien, rij den en de zit kan in elke gewenste stand worden afgesteld. De armstoelen die Pander bij deze combinatie heeft gezet zijn van Kurt 0sterwig. Het zijn stevige eveneens in palissander uitgevoerde stoelen waar van de rug en de zitting in geel tuig leer werden uitgevoerd. De verdere in richting van de herenkamer? Wat denkt u van de zogenaamde ei-stoel van prof. Arne Jacobsen, de man die het beroem de SAS-hotel in Kopenhagen ontwierp en inrichtte? Deze stoel is hypermodern vaii vorm geving en toch uiterst comfortabel. De prijs ligt boven de zeshonderd gulden, maar daarvoor bezit men dan ook iets heel bijzonders. Het is natuurlijk niet uitsluitend het meubilair dat de inrichting van de herenkamer uitmaakt. Ook op het ge bied van de verlichting en van de dessi nering van gordijnstoffen en overige be kleding spreken de Denen een hartig woordje mee. De Deense meubelindustrie toont zich op deze expositie van zijn beste zijde. De eigenschappen exclusief, stijlvol, oerdegelijk en comfortabel vormen een kwartet waarover de Danish Furniture Control met argusogen waakt. Berry Zand Scholten Hypermodern en toch comfortabel is de zogenaamde ei-stoel van prof. Arne Jacobson. Een ontwerp dat niet alleen in de herenkamer, maar zeker ook in de modern ingerichte huiskamer tot zijn recht komt. Wanneer u bjj de fruithandelaar komt, koopt u dan „zomaar" appels of peren, of vraagt u juist naar die ene soort, die u het lekkerste vindt en die voor uw doeleinden het beste geschikt is? Negen van de tien huisvrouwen zullen op deze vraag antwoorden, dat zjj inderdaad „zomaar" appels of peren kopen en niet een bepaalde soort. Om hen wat wegwjjs te maken in het grote aantal appel- en peren rassen, hebben wjj een lijst samengesteld van de voornaamste rassen, hun ken merken en het doel waarvoor zij te gebruiken zijn. Goudrenet: Kleur: groengeel met een blos. Smaak: zuur. Een lekkere bandappel en ook bijzonder geschikt als moesappel. Komt in het voorjaar op de markt. De belang stelling voor de goudrenet zakt wat af, omdat de vrucht zo groot is, hetgeen een nadeel is bij het gebruik als hand appel. Golden Delicious: Kleur: geel. Smaak: lichtzuur. Komt in het voorjaar op de markt. Alleen ge schikt als handappel. Cox Orange: Kleur geel/rood. Smaak: aromatisch lichtzuur. Komt van oktober tot en met januari op de markt. Minder geschikt als moesappel. Jonathan: Kleur geel/rood. Smaak: lichtzuur. Van december tot en met maart op de markt. Handappel, redelijk geschikt voor appelmoes. James Grieve: Kleur: geel/rood. Smaak: lichtzuur. Op de markt van half september tot half december. Hoofdzakelijk handappel, ook geschikt voor appelmoes. Yellow Transparant: Kleur: geel. Smaak: zuur. In augus tus al op de markt. Geschikt als hand en moesappel. De Yellow Transparant komt als eerste appel op de markt. De tijd dat deze appel verkrijgbaar is, is echter bijzonder kort. Stark Earliest: Kleur: rood. Smaak: friszuur. Om streeks augustus/september op de markt. Zowel hand- als moesappel. Ingrid Marie: Kleur: rood. Smaak: lichtzuur. Op de markt van oktober tot en met januari. Hand- en moesappel. ber. Wanneer de Clapp's volrijp is, Is ze zeer sappig en uitermate geschikt als handpeer. Bonne Louise: Kleur: roodbruin. Van eind september tot begin december op de markt. Smaak: iets zuur. Doyenne du Cornice: Kleur: geel met iets bruin. Van eind september tot eind januari op de markt. Ook een zeer dure peer. Al deze peren behalve de Bonne Louise hebben een zoete smaak en zijn over het algemeen geschikt als handpeer en als stoofpeer.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17