HET WEER Bij thuiskomst van vorstenpaar bleef demonstratie achterwege Prinses Beatrix morgen in Nederland terugverwacht f Olieboringen in IJsselmeer brengen drinkwatervoorziening in gevaar Wm College drukt bezorgdheid over waterwinning uit in brief aan de ministeries m fantastisch Turkije wijst 79 Grieken uit Vliegtuig met 49 personen vermist Soebandrio geeft Australië een waarschuwing Head of the River: opening roeiseizoen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland: W. A. VERWOERD en ZONEN GHRISTIAANSE zakdoeken Aluminium buiten-zonwering Aluminium binnen-zonwering Aluminium Horren kleurecht corrosievrij N.V. VINK LICHTMETAAL süW MORRIS ieforeifouêaif! VERBOUWINGSUITVERKOOP Wisselend Nerveuze vorstin Op Soestdijk Beatrix in Montreal Het woord is aan In de krant van heden: COIFFURES DE VRIES KOLEN N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Ernstig gevaar Deugdelijk 49e JAARGANG NUMMER 139 ZATERDAG 18 APRIL 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Llmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288, loofdredaetenr: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije mxm mmt- mmm <am Enkele honderden mensen stonden op de promenade op het dak van het stations gebouw van Schiphol bij de aankomst van koningin en prins. Op de voorgrond de autoriteiten, de politie, de verslaggevers en de journalisten. ANKARA (AFP) De Turkse vreem delingendienst heeft de verblijfsvergun ning van 79 Grieken ingetrokken. Het zijn mensen, die in Ankara en Izmir als bloe mist, chauffeur, huisbediende of anders zins werkzaam waren. Tpgen een aantal in Istanbul woonachtige Grieken was deze maatregel reeds eerder getroffen. BAHREIN (Reuter/AP) Een Cara- velle-straalvliegtuig van de Middle East Airways, met negen en veertig mensen aan boord, wordt als vermist opgegeven. Het toestel was van Beiroet op weg naar Dharan, in Saoedi-Arabië aan de Perzi sche Golf. Met vliegtuigen en schepen wordt de route afgezocht. In het gebied waar het toestel wordt vermist belemmeren zand stormen het opsporingswerk. Er bevinden zich geen Nederlanders aan boord. Koningin Juliana wuifde de juichende mensen toe. 'Advertentie om te geven om te gebruiken om nooit te vergeten Vraagt vrijblijvend offerte HOOFDAGENTSCHAP Zijlstraat 65 rood - Haarlem Telefoon 02500 - 15477 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 Verwachting tot morgenavond: Vannacht tijdelijk enige regen, morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Over wegend matige wind uit uiteen lopende richtingen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van een onzer verslaggevers) Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vanmorgen om tien over half aoht op Schiphol teruggekeerd van hun bezoek aan Mexico. De massale aan hankelijkheidsbetuiging van het pu bliek - die bepaalde kringen hadden pogen uit te lokken in verband met de kwestie-lrene, en die vele anderen met een zekere beduchtheid hadden tegemoet gezien, gezien het pijnlijke karakter daarvan voor de koningin - is uitgebleven. Het werd een heel normaal, hartelijk „welkom thuis" voor het koninklijk paar. De langgerekte promenade op het dak van het stationsgebouw, die 7500 mensen kan bevatten, werd bevolkt door ongeveer 2000 belangstellenden. Een aanzienlijk aantal weliswaar, maar op het zeer uitge strekte vliegveld bepaald geen sensatione le massa, dit te meer door de ver ver wijderde en geïsoleerde opstelling van de mensen. Toen de koningin en de prins in de vlieg tuigdeur verschenen en even later naar de auto wandelden, hief het publiek enkele malen een gejuich aan, zo nu en dan aan gezet met een wat moeizaam „Oranje bo ven, leve de koningin". Er waren geen vlaggen of spandoeken. Touringcars waren er maar enkele naar Schiphol gekomen; de meeste reisbureaus was geadviseerd hun uitstapjes met aan- hankelijkheidsbetuigers naar Soestdijk te richten. De extra bussen, die Maarse en Kroon had gereed gehouden, hoefden lang niet allemaal te worden gebruikt. Een teleurstelling dus voor degenen die tumult hadden verwacht; een plezierige gang van zaken voor de overigen, zeker ook voor de koningin. De koningin en de prins werden bij de vliegtuigtrap verwelkomd door de prinses sen Margriet en Christine. Daarna traden ter begrqpting naar voren minister-presi dent Marijnen, de commissaris der konin gin in Noord-Holland, mr. Kranenburg, de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. Van der Willigen, de president-directeur van de K.L.M., ir. Albarda, de eerste se cretaris van de Mexicaanse ambassade en leden van de hofhouding. Prins Bern hard was gekleed in luchtmachtuniform. De koningin was zichtbaar nerveus. Het leek of zij tegen dit ogenblik als te gen een berg had opgekeken. Nadat de handen waren geschud en het gezelschap zich nog wat onder aan de vliegtuigtrap had opgehouden, liet zij zich apart ne men door haar jongste dochters, af en toe een blik werpend op het publiek in de verte en diepe zuchten lozend. Na een minuut of vijf liep het koninklijk gezelschap naar de hofauto voor het sta tionsgebouw en zette de stoet zich in be weging in de richting Soestdijk, met in de voorste auto koningin en prins en de prinsessen Christine en Margriet. Een rit heen en weer langs het stationsgebouw, die was voorbereid, werd niet gemaakt ge zien de tegenvallende belangstelling van het publiek. Van de toeschouwers droegen velen oranjespeldjes en een enkele een grote oranje sjerp. De meeste mensen waren af komstig uit de nabije omgeving; een aan tal families had echter een lange autotocht uit afgelegen delen van het land gemaakt om aanwezig te kunnen zijn. De eerste belangstellenden waren om zes uur op het vliegveld gearriveerd. De koninklijke auto met de koningin, prins Bernhard en de prinsessen Margriet en Christine, kwam om twee minuten voor half negen op paleis Soestdijk aan. Op het moment dat de karavaan de pa leishekken binnenreed ging de koninklij ke standaard op het paleis Soestdijk in top. 1 Kort tevoren was de privé-secretaresse van prins Bernhard, mej. C. M. Gilles, met de twee witte poedels van de prins gearriveerd. Omstreeks kwart over acht werd de weg voor het paleis voor het normale verkeer afgesloten. Bij de aankomst van het koninklijk paar werd nauwelijks gejuicht. Slechts enkele DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft Australië gewaarschuwd dat een oorlog om Maleisië geen plaatse lijke strijd zou worden. ïn een verklaring naar aanleiding van uitlatingen van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Garfield Barwick. zei Soeban drio: „Ik heb de indruk gekregen dat hij Indonesië met een oorlog bedreigde als het de eisen van Australië niet aanvaardt. De verantwoordelijkheid voor een eventuele oorlog dient duidelijk op Australië te wor den gelegd", aldus de Indonesische minis ter. Sir Garfield zei onlangs dat Australië meer militaire hulp aan Maleisië zal ver lenen en hij zou daarbij gewaarschuwd hebben dat Australië en de Verenigde Sta ten bij eventuele uitgebreide gevechten niet aan de kant zullen blijven staan. Prins Bernhard legt zijn hand bescher mend op de schouder van de vorstin die zichtbaar ontroerd was. tientallen mensen staken met nieuwsgie rige gezichten de rood-wit-blauwe vlagge tjes, die zij kort tevoren bij een hande laar in feestartikelen hadden gekocht, de lucht in. De belangstellenden bleven met starende ogen de groep rijdende auto's nakijken. (AP) Gistermiddag tegen zes uur Ne derlandse tijd waren de koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix uit Mexico vertrokken met het DC 8-lijntoestel „Al bert Plesman". In Montreal nam prinses Beatrix afscheid van haar ouders. Zij zou een dag doorbrengen bij haar jeugdvrien din mevrouw T. Bradbrooke Smith, gebo ren barones Renee Röell. De prinses wordt morgenvroeg op Schiphol verwacht. Minister Luns is gisteravond uit Mexi co City naar New York vertrokken. Van daar reist hij door naar de Nederlandse Antillen en Suriname. Marivaux: Massa's vrouwen zouden er aardig uitzien, als zij zouden kunnen vergeten dat zij er aardig uitzien. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4 Op en om het Binnenhof4 Sport 4, 11 Scheepsberichten 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Schrijvende lezers6 Kerkdiensten 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt 9 Erbij 13 t/m 24 Radio en TV19 Kunst 19 Feuilleton 21 Amsterdams Allerlei21 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Zondag wordt de „Head of the River" geroeid, de traditionele race tegen de klok. Daarmee wordt dan het Nederlandse roei seizoen geopend. Op de foto ziet men de ploeg van Njord in training. Dit jaar is er een record aantal deelnemers. Over de „Head" treft men op de sportpagina een uitgebreide reportage en voorbeschouwing aan. (Zie ook pagina 11) UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 Advertentie Lange Herenstr. 36 -38 - Haarlem Telefoon 14371 „MET HET OOG OP DE GROTE BELANGEN die voor de drinkwatervoor ziening en de volksgezondheid op het spel staan voor de potentiële capaciteit van het IJsselmeer als bron van drinkwatervoorziening en de onherstelbare schade die door een niet voldoende doordacht optreden zou kunnen ontstaan dit laatste geldt mutatis mutandis ook voor de boringen die op het vasteland van onze provincie of in de onmiddellijke nabijheid daarvan zullen plaats hebben zouden wij U willen verzoeken maatregelen te treffen die exploratie boringen in dezë gebieden tegengaan en die er althans primair voor waken dat de drinkwatervoorziening in de Noordhollandse periferie niet in gevaar komt". Dit is in het kort de inhoud van de brief die het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland heeft gericht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de minister van Landbouw en Visserij en enkele ministeries, instanties en overheidslichamen. Met dit schrijven onderstreept het provinciaal bestuur de grote ongerustheid die ten aanzien van het in gevaar brengen van de drinkwatervoorziening in de dichtbevolkte randstad Holland bestaat. Het college van G. S. begint zijn brief als volgt: „Blijkens berichten in de pers zou een oliemaatschappij op het IJssel meer nabij Urk seismologische onderzoe kingen verrichten. Dit zal ongetwijfeld beogen een gunstige plaats voor het win nen van aardgas of aardolie te vinden. De mogelijkheid het IJsselmeer als bron voor de drinkwatervoorziening te gebrui ken maakt onzes inziens 'n uiterste voor zichtigheid noodzakelijk. De omstandig heid dat het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noord-Holland momenteel reeds bezig is een IJsselmeerdrinkwatervoorzie- ning te stichten nabij de gemeente An- dijk, maakt het betrachten van de grootste voorzichtigheid nog van meer belang. Het is immers bekend dat bij exploratieborin gen in het algemeen veel boorspoeling wordt gemorst. Deze spoeling bevat veel chemicaliën, die in ons land in de regel op olie- en zoutbasis zijn samengesteld. Bovendien zal, indien de exploratie suc ces oplevert, en tot exploitatie van de aan getroffen olievoorraden zou worden over gegaan, het morsen van aardolie onver mijdelijk zijn. Aardolie is zeer schadelijk voor de kwaliteit van het water en levert reeds bij voorkomende minimale hoeveel heden in het drinkwater ernstige smaakbe- zwaren op. Kunnen bij boringen op het vasteland in het algemeen nog maatregelen worden genomen om de bezoedeling van het drink water met aardolie te voorkomen, bij bo ringen te water lijkt dit haast ondoenlijk. Daarbij komt nog dat de vrijgekomen olie zich als een vlek over het water uitbreidt, hetgeen zeker merkbaar zal zijn, aange zien olie slechts zeer langzaam afbreekt. Een groot deel van de verontreiniging van het Rijnwater wordt toegeschreven aan verontreiniging met olie die door de scheepvaart en met het afvalwater van raf finaderijen en vooral van de stedelijke ag glomeraties op de rivier komt. Een groot voordeel van het winnen van drinkwater uit het IJsselmeer is juist de omstandigheid dat het water in het IJssel meer al lange tijd heeft gekregen om tot rust te komen, waardoor het zelfreinigend vermogen optimaal is benut. Een rechtstreekse verontreiniging van het meerwater zou dit voordeel schaden en afhankelijk van de plaats en de om vang van de winning deze zelfs te niet kunnen doen. Het college van gedeputeerde staten van N.-Holland wijst er in de brief aan de ministeries verder op dat ook boringen in de buurt van het IJssel meer of het gebruik van booreilanden een ernstig gevaar voor de winning van het kostbare drinkwater inhouden. Het zal volgens de brief niet te ver mijden zijn dat aardolie wordt ge morst. Het college stelt duidelijk dat het hier slechts gaat om „eventuele olieboringen, maar het wil niet verhelen dat de frequen tie van en de niet aflatende geruchten over exploratieboringen, die in of in de onmid dellijke nabijheid van het gewest Noord- Holland geschieden grote zorgen baren. De bezorgdheid van het college is voor namelijk gebaseerd op het feit dat de volksgezondheid in ernstige mate in ge vaar kan komen. Voorts wijst het op ar tikel vier van de waterleidingwet, waarin staat dat „de eigenaar van een waterlei dingbedrijf is gehouden zorg te dragen, dat de levering van deugdelijk drinkwater aan de verbruikers in zijn distributiege- bied gewaarborgd is. Een afschrift van de brief heeft het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland ge stuurd aan het ministerie van verkeer en waterstaat, de minister van economische zaken, de minister van financiën, de rijks waterstaat, de dienst der Zuiderzeewerken, de rijksdienst voor het nationale plan, de directeur der domeinen, de raad voor de drinkwatervoorziening, het rijks-instituut voor drinkwatervoorziening en het bestuur van de vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven in Nederland.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1