l: de beste de eerste! Kroesjtsjev: geen breuk maar ook geen concessie Toestand van De Gaulle goed; geheimhouding volmaakt Staking van de dokters in België opgeschort top form WERELDNIEUWS uit de zuiverste tabakken Van dag tot dag Geen integratie Blanke jury komt weer niet tot een uitspraak Venezuela breekt met Brazilië Politie strandde in Salisbury op struise negerin Burgemeester van Antwerpen biedt excuses aan „Kennedy vermoord door een bende internationale terroristen" Eigenlijk overleg moet nu beginnen 0p de ^t^raatótoel stoutenbeek 3 ZATERDAG 18 APRIL 1 964 "Wilde geruchten over reis naar de maan f:' '•-< Joegoslavische rechter: Lizzy Sara May Zuid-Rhodesië beweegt zich politiek gteeds meer in de richting van Zuid-Afri- ka. Die beweging is nu in een stroomver snelling terecht gekomen door de benoe ming van de 45-jarige Ian Douglas Smith tot premier. De doeleinden die Smith voor ogen staan en die hij zeker zal trachten te verwezen lijken rechtvaardigen het vermoeden dat zijn land een heel moeilijke tijd tegemoet gaat. Hij wenst de bijna vier miljoen ne gers in het land geen burgerrechten te ge ven. Hij is ervan overtuigd dat de 225.000 blanken de baas moeten blijven. Zij hoe ven zich niets aan te trekken van de rede lijke wensen en verlangens van de meer derheid van de bevolking van het land, meent Smith. De blanken zitten in het za del en moeten daar blijven. De middelen daartoe behoeven niet aan recht en moraal te worden getoetst. Smith, een veeboer en oorlogsheld, brak in 1961 met de Verenigde Nationale Re geringspartij. Die was voorstandster van een nieuwe grondwet, waarin voorzienin gen werden getroffen om voor het eerst enkele Afrikanen zetels in het parle ment te geven. Smith stichtte met enige politici de Rho- desische Frontpartij. Die behaalde in 1962 een daverende verkiezingsoverwinning. De negerbevolking kwam natuurlijk bij die stemming niet aan bod. Smith, de eerste premier van Zuid-Rho- desië die in het land zelf is geboren, voelt zich niet sterk aan Groot-Brittannië ge bonden. Hij heeft reeds enige malen te kennen gegeven uit het Britse Gemene best te zullen stappen, als de belangen van Zuid-Rhodesië zoals hij die ziet daardoor gediend worden. Het land heeft reeds veertig jaar zelf bestuur, doch is nog niet onafhankelijk van de Britse Kroon. Dat staat een ver scherping van de maatregelen tegen de negers in de weg. Die hinderpaal wil Smith trachten kwijt te raken. Vrijwel op de dag dat hij aan het be wind kwam, begon de arrestatie van ne gerleiders en werden de politieke organi saties van de negers buiten de wet ge steld. Protesterende en demonstrerende negers werden zonder pardon ingesloten. Het extremisme van de nieuwe premier van het aan Transvaal grenzende Zuid- Rhodesië staat een rustige en geleidelij ke integratie van de negerbevolking in het bestuur van het land in de weg. Daar door krijgen extremistische elementen in die groep een kans zich te roeren. Afrika en de wereld hebben er weer een pro- blemengebied bij. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii Advertentie De laatste tijd doen nog al eens geruchten de ronde, dat invloedrijke personen zich daadwerkelijk bezig houden met de ver wezenlijking van een tocht naar de maan. Deze geruchten moeten met stel ligheid worden tegengesproken. De ver onderstelling lijkt gewettigd dat hier de door vrijwel iedereen gebruikte woorden „hij komt overal" - ter karakterisering van de straathandelaar - enige verwar ring hebben gesticht. De straathande laar komt inderdaad tot in alle uithoe ken van steden en dorpen, maar hij komt niet op de maan en evenmin is dat zijn bedoeling. Wèl is hij, om wat „aardser" te blijven, de voordelige rijdende ver koper, de betrouwbare huis-aan-huis leverancier, die het leven van de huis vrouw heel wat makkelijker en goedko per maakt. Hij heeft een fijne neus voor goede waar, die hij zo voordelig moge lijk inkoopt en hij kan zijn prijzen laag houden omdat hij weinig onkosten heeft. Vandaar de ware woorden: OOK BIJ DE STRAATHANDELAAR IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD JACKSON (Mississippi) (Reuter/AP) Een tweede blanke jury is er niet in ge slaagd tot een uitspraak te komen in de moord op de negerleider Medgar Evers en de recter heeft de jury opnieuw naar huis gestuurd. Dit betekent het einde van de tweede pogingvan de staat om Byron de la Beck- with een toegewijde rassenscheider, te ver oordelen wegens moord. De jury had na een beraadslaging van tien uren te ken nen gegeven, dat zij geen eenstemmig oor deel kan bereiken. Acht juryleden waren voor vrijspraak, terwijl vier het schuldig wensten uit te spreken. De vorige maal was de stand 6-6. De zaak wordt aangehouden tot mei. De 43-jarige beklaagde, die ontkent Evers te hebben gedood, ging terug naar zijn cel. De borgtocht waarop hij op vrije voe ten kan worden gesteld, is door de rechter vastgesteld op 10.000 dollar. CARACAS (AFP) Venezuela heeft be sloten de diplomatieke betrekkingen met Brazilië op te schorten. In een communi qué wordt de verwachting uitgesproken dat „zonder dat afbreuk wordt gedaan aan de doeltreffende bestrijding door Brazilië van de ondermijnende extremistische dreigin gen, die zich daar de laatste maanden heb ben geopenbaard, de situatie in Brazilië zich zal ontwikkelen in overeenstemming met de door Venezuela voorgestane be ginselen". Advertentie ''llliinnittii' Vl- v-^lK fr. MOSKOU (Reuter/AFP) Premier Kroesjtsjev, die vrijdag op zijn zeventig ste verjaardag als een nationale held ge huldigd is, heeft in een toespraak beloofd dat de Sovjet-Unie de betrekkingen met de Chinezen niet zal verbreken. Maar hij zei ook, dat de Sovjet-Unie, terwijl zij de deur altijd zou openlaten voor toenadering en begrip, nimmer zal toegeven waar het grondbeginselen betreft. Nadat hem Russische onderscheidingen waren uitgereikt zei de jarige regerings leider in een toespraak, dat zijn onderdom hem niet in zijn werk zou hinderen en dat gewetensvol leven in en voor de gemeen schap iemand de grootste vreugde schenkt. Vervolgens verklaarde hij: „on danks de scheurmakende activiteit van de leiders van zekere partijen zal de eenheid worden versterkt en de activiteit van de scheurmakers zal op een mislukking uit lopen omdat deze activiteit geen enkele levensvatbaarheid heeft. Bombastische frasen, die geen rekening houden met de vitale belangen van de arbeiders en niet SALISBURY (Zuid-Rhodesië) (Reuter/ AP) - Een demonstratie van driehonderd Afrikaanse vrouwen (sommigen met baby's op de rug) liep gisteren op 'n lachwekken de vertoning uit toen met gummistokken zwaaiende politiemannen en hun honden tegenover de leidster van de groep kwa men te staan, die 225 pond woog. De vrouw verklaarde tegemover de in specteur die de leiding van de eenheid had: „Ik ben de leidster omdat ik de grootste ben." De inspecteur antwoordde: „Nou, dan hoop ik dat u rustig mee gaat want u bent te groot om in een vrachtauto te dragen. Wij moeten eigenlijk een spe ciale truck voor u laten komen". De vrouwen die protesteerden tegen het vasthouden door de blanke regering van de Afrikaans nationalistische leider Josjua Nkomo, brulden van het lachen. Een van de vrouwen had haar fiets meegebracht. Toen de auto's met negentig earresteer- de demonstranten naar het bureau reden, peddelde zij er verwoed achter aan. De betoging volgde op de incidenten van donderdagavond in de Afrikaanse wijken van de stad, waarbij een menigte de poli tie met stenen bekogelde. De politie maak te gebruik van traangas om de orde te herstéllen en verrichtte dertien arrestaties. Enkele dagen geleden is Winston Field als premier van Zuid-Rhodesië opgevolgd door de rechtse leider Ian Smith. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Antwerpse burgemees ter mr. Lode Craeybeckx heeft in een uit voerige brief die hij ook aan enige dag bladen heeft gezonden excuses gevraagd voor zijn antisemitische uitlatingen. Hij zegt daarin zich ervan bewust te zijn dat hij zelf schuld heeft aan de verontwaardi ging welke is ontstaan en hij geeft uit drukking aan zijn spijt daarover. De Belgische dagbladen met uitzonde ring van Het Laatste Nieuws zwegen in alle talen over de antisemitische uitlatingen van de socialistische burgemeester in een café achter het stadhuis. Vijf joodse dia- matairs zijn getuige geweest van hetgeen de burgervader heeft gezegd. Zij hebben de vereniging die de belangen van de joden in Antwerpen behartigt ervan in kennis gesteld. worden gesteund door opbouwend werk, hebben geen zin." Een gedeelte van Kroesjtsjevs toe spraak tijdens de plechtigheid in het Kremlin werd uitgezonden door radio-Mos kou, maar de passage over China werd pas enkele uren later door het persbureau Tass openbaar gemaakt. China werd niet met name genoemd. WENEN (AP) Het afvallige Albanië heeft Kroesjtsjev beroofd van d.e enige eer die hem door het land bewezen werd - het ereburgerschap van de stad Tira na. De Albanese radio zei, dat de beslis sing hiertoe gisteren genomen werd door de Volksraad (parlement), dat verder een resolutie aannam, waarin Kroesjtsjev ver oordeeld wordt als „een uiterst gevaarlij ke verrader, capitulationist, renegaat en vijand nummer 1 van het socialistische kamp." (AP) Het Chinese communistische dagblad Ta Koeng Pao noemt Kroesjtsjev in een hoofdartikel een „stomme dwaas". Het hoofdartikel stond naast de geluk- wensboodschap die Mao Tse Toeng aan Kroesjtsjev heeft gestuurd. RIJEKA (Joegoslavië) (Reuter) In Rijeka staan negen Joegoslaviërs terecht, die naar Australië waren geëmigreerd en die, volgens de tenlastelegging, naar hun land waren teruggekeerd om terroristische opdrachten uit te voeren. Volgens de open bare aanklager behoorden de beklaagden tot een „internationale groep terroristen, die president Kennedy hebben vermoord en die ook president De Gaulle naar het leven hebben gestaan". Hij zei ook dat de beklaagden, die hij „voorbeeldig gestraft" wilde zien, waren opgeleid door „Orstatsji"-emigranten in Australië (de „Oestatsji" was een gewa pende Kroatische groep, die in de afgelo pen oorlog met de Duitsers heeft samen gewerkt.) De Russische president Leonid Brezjnev overhandigt premier Kroesjtsjev de Orde van Lenin en de gouden medaille die be hoort bij de onderscheiding „Held van de Sovjet-Unie". De overhandiging geschied de gisteren in het Kremlin ter gelegenheid van Kroesjtsjevs zeventigste verjaardag. (Telefoto). (Van onze correspondent) Gisteravond, bijna twaalf uur na de chirurgische behandeling, is pas een eer ste communiqué gepubliceerd, dat de Fransen over de toestand van hun presi dent moest geruststellen. De Parijzenaars rukten elkaar en de krantenverkopers gisteravond de boule vardbladen uit de handen. De beurs rea geerde met dalingen over de gehele linie, niet zonder nervositeit op het grote nieuws. Op het Elysée stroomden de telegrammen met de beste wensen voor een spoedig herstel uit alle hoofdsteden der wereld binnen. De operatie die een uur en veertig mi nuten duurde en waarbij de prostaat van de generaal-staatsman verwijderd werd, is verricht door de Frans-Algerijnse chirurg professor Aboulker. In tegenstelling tot de aanvankelijke mening heeft de operatie geen urgent karakter gehad. Tot de ingreep werd enige weken gele den besloten. De president had gisteravond gewoon gedineerd, samen met zijn vrouw, daarna had hij naar zijn optreden voor de televisie gekeken alvorens naar het ziekenhuis te gaan. Voor de meeste leden van de staf van het Elysée werd het geheim zo goed be- BRUSSEL In de afgelopen nacht om vijf voor half twee is de Belgische dok tersstaking die zeventien dagen heeft ge duurd voorlopig beëindigd. De bemiddeling van de rectores van de vier universiteiten heeft tot dit resultaat geleid. Woensdag zullen vertegenwoordigers van de reegring en het nationaal verbond van de federale kamers van de stakende dokters opnieuw besprekingen gaan voeren. De opgeroepen reserve-officieren zullen zo spoedig moge lijk, als het kan nog binnen 24 uur, wor den gedemobiliseerd. Premier Lefèvre heeft verklaard dat hij zeer tevreden is over het einde van de sta king. Hij zei dat er bij de partijen geen verbittering zou achterblijven over het ge beuren. Over de schikkingen ter beëindiging van de staking zijn beide partijen enigszins ge heimzinnig. De regering zal dinsdag een verklaring afleggen in de Kamer. Men ver moedt dat de regering mogelijk toch wel enige consessies zou doen met betrekking tot de hoogten van de honoraria welke de ziekenfondsen aan de dokters moeten uit keren. Daarmee zou dus tegelijkertijd zijn aangetoond dat de staking in de grond van de zaak om een financiële kwestie ging. Het is nog wat vroeg een conclusie uit de staking te trekken. Men krijgt wel de indruk dat de regering er met meer auto riteit en bewijs van saamhorigheid uit te voorschijn is gekomen en dat het aanzien van de medische stand er bij de bevolking niet mee is vooruitgegaan. Daarbij kan worden aangetekend dat de dokters toch wel een grote mate van eensgezindheid hebben kunnen laten zien en dat er dus inderdaad van een juiste vertegenwoor diging van hun stand kan worden ge sproken. Op de laatste dag van de staking is nog 'n ernstig incident voorgevallen. Twee dok ters en een technicus van het Brusselse Edith Cavell-ziekenhuis zijn aangehouden. Zij hebben bekend de röntgeninstallatie van het ziekenhuis onklaar te hebben ge maakt. waard dat de chef-kok vandaag de lunch klaar maakte voor De Gaulle en zijn vrouw, niet wetend dat beiden in het zie kenhuis waren. De directeur van het Cochin-hospitaal, die zich stipt aan de officiële geheimhou ding hield, antwoordde op de vraag of de president zich in het hospitaal bevindt: „Ik weet niets. De naam komt niet op onze lijst van patiënten voor". Men verwacht dat de president tien da gen in het ziekenhuis zal moeten blijven. Daarna zal hij zich nog enige tijd op zijn buitengoed in Colombey les Deux églises terugtrekken om geheel te herstellen. De zittingen van de ministerraad zullen tij dens die herstelperiode worden gepresi deerd door premier Georges Pompidou die het staatshoofd ook voor zijn andere verplichtingen zal vervangen. Zwitserland Nergens gaat het zo vriendelijk, en te gelijk zo degelijk toe als in Zwit serland. Hoe ik dat Weet, komt, door dat ik sinds enige tijd een Zwitsers mo deblad koop. Niet alleen, dat de Zwitser se dames er de laatste Parijse mode in afbeelden, maar ze plaatsen ook te pas en te onpas het verkleinwoordje „li" overal achter. Je krijgt zoiets van een jurkli met een hoedli, schoenli's en kousli's. Ver der staan er ook huwelijksadvertenties in. Mannen èn vrouwen strekken er de armen naar elkaar uit. Hoewel die mannen er eigenlijk uit geweerd moesten worden, want de vrouwen hebben geeneens kiesrecht in Zwitserland. Laten ze zich dan ook niet met het domein der vrouw bemoeien. Vind ik. Maar zij blijkbaar niet. De rubriek heet „hartewensen" en de advertenties zijn zo: 1. Het is reeds lang mijn hartewens, een aardige, sympathieke dochter van een meter vier en zestig te leren kennen. Ze moet vijfentwintig tot dertig jaar oud zijn en goed kunnen koken. Zelf ben ik drie endertig jaar, een meter vijfenzestig, door het noodlot nog niet gehuwd, solide, zaken man in staatsdienst, van Wilhelm Teilach tige allure. Ik houd van een goed ver zorgd huis, kinderen, muziek, natuur, cam ping (een elegante caravan met auto zijn aanwezig), ik heb een nieuw huis op het oog. 2. Ik wens mij een partner voor het leven in de leeftijd van veertig tot vijftig jaar. Hij moet openhartig en gul zijn, niet alles verschrikkelijk ernstig nemen, Hij moet wel eenmetertachtig zijn. Ik zelf ben groot, slank, meer dan intelligent, brunette, kom uit de stad Bern en heb typisch-Berner eigenschappen. In deze roe rige wereld zoek ik bij mijn partner een eiland van rust. En dit zijn dan nog maar twee van de twintig advertenties. Zoals ik reeds zei, vriendelijk en degelijk, vindt u niet? Er zijn mij echter twee dingen in deze ad vertenties niet erg duidelijk: 1. wat is een typisch-Betner eigenschap? en: 2. waarom moeten ze allemaal eerst voor de meetlat? Dan is er nog een derde Zwitserse eigen schap, die in de aangehaalde advertenties niet voorkomt, en die is: ik ben onschul dig gescheiden. Dat klinkt mij enorm leuk in de Hollandse oren. Gescheiden betekent getrouwd geweest zijn: Desondanks nog on schuldig? Nou ja, wij zeggen dan eiser of eiseres. Maar dat klinkt zo agressief, zo met alle tanden bloot. Ziet u wel dat de Zwitsers vriendelijk zijn! Advertentie Dit Is een uitnodiging om te komen kijken naar de stijlvolle en exclusieve TOFFORM meubelen. TJ kunt dan gelijk de speciale Stoutenbeek meubelen (met 5 jaar garantie) bewonderen en de ongeevenaarde stoffen- en vasttapijt- kollektie. 't Is „anders" bij STOUTENBEEK Vraag de nieuwe catalogus WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS Autodieven. Drie politiefunctionarissen zijn doodgeschoten in een afgelegen bos aan de rand van Atlanta (Verenigde Sta ten) gevonden. De mannen waren met handboeien aan elkaar geketend. Er wordt gemeld dat de drie agenten in het achterhoofd zijn geschoten. Zij zijn ken nelijk door een bende autodieven ver rast. Galgenaas. Een 25-jarige herder en een 23-jarige, rijke pachterszoon zijn op de binnenplaats van een gevangenis te An kara opgehangen wegens moord op twee Westduitse toeristen in oktober verleden jaar. Zij werden ter dood veroordeeld, wegens aanranding en moord op Renate Colschen (22 jaar) en het neerschieten van haar reisgezel Peter Nemitz (21 jaar in noord-oost Anatolië. De slacht- fers waren bezig met een reis over Europese rivieren en kunstwateren in een rubberböot. Oostwaarts. Een 21-jarige Westduitse sol daat is begin april naar Tsjechoslowa- kije uitgeweken. Hij werkt nu als chauf feur van een landbouwmachine op een coöperatieve boerderij. Heelmeester. Een rechtbank in Munster (Westfalen) heeft bepaald, dat een voor malige concentratiekamparts, de 51-jari- ge dr. Heinz Baumkoetter, onwaardig is zijn beroep nog uit te oefenen. Losbandigheid. De r.-k. bisschoppen van Italië hebben er bij de regering op aan gedrongen zo mogelijk nieuwe wetten te te maken om „de losbandigheid en im moraliteit in de pers, in openbare ver makelijkheden en in andere sectoren van het particuliere en openbare leven" te beteugelen. Prijsstijging. De grote Argentijnse vak bond CTK heeft een staking van acht uur afgekondigd en de leden opgeroepen voor een massale vergadering voor het Congresgebouw in Buenos Aires. De sta king is bedoeld als protest tegen de stij gende kosten van levensonderhoud. Ingeblikt. Een 2.300 jaar oude Griekse oor bel van onschatbare waarde, die in sep tember 1963 uit het museum voor scho ne kunsten te Boston in de Verenigd» Staten werd gestolen, is in een begraven bierblikje teruggevonden. Het fragie le, vijftig millimeter grote gouden beeld je van Nike, de Griekse godin van da overwinning, rijdend op een zegekar, werd opgegraven, nadat een man, die in verband met de diefstal van de oorbel was aangehouden, had bekend dat hij het stuk daar had begraven. Nakomertje. De Britse „blue streak"-raket mogelijk eens de eerste trap van de aan- drijfraket van de eerste Europese kunst maan, zal binnen enkele weken worden afgevuurd. De Britse minister van Luchtvaart deelde mede, dat dit in Aus tralië zal geschieden. Staking. Door de Union Minière wordt meegedeeld, dat duizend Afrikaanse ar beiders in de mijn in Jadotstad (Kongo) in staking zijn gegaan. Zij eisen loons verhoging. Breuk. Nationalistisch China heeft de di plomatieke betrekkingen met de repu bliek Kongo (Brazzaville) verbroken. De regering in Formosa zei hiertoe overge gaan te zijn na formeel bericht te heb ben gekregen dat Kongo diplomatieke betrekkingen had aangeknoopt met com munistisch China.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3