HIP Amerika wil dienstplicht afschaffen HET WEER Uw dochter en Carlos trouwen op 29 april in Rome Militaire staatsgreep in Laos zakte als kaartenhuis ineen Koninklijk paar wijst een invitatie tot bijwoning van de huwelijksplechtigheid af Brede kloof op Cyprus tussen Grieken en Turken MORRIS UITVERKOOP Londen bezorgd TELEFOONTJE UIT PARIJS AAN DE KONINGIN Auto overrijdt jongen (2^) in Haarlem Washington duldt geen omwenteling H. B. P. A. Letschert ^benoemd tot voorzitter Engelse deserteurs gearresteerd IJmuidense vislossers gaan vergaderen over loonsverhoging over de toestand Binnenkort benoeming van prof. dr. B. Hunningher te Amsterdam VERBOUWINCS 20% korting Barteljorisstraat - Haarlem 49e JAARGANG NUMMER 140 MAANDAG 20 APRIL 1964 OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Wisselend Geen politie iet woord is aan In de krant van heden: Peter Post won Parljs- Roubaix pagina IS Bloembollencultuur Niet dulden WASHINGTON (AFP). - President Johnson heeft meegedeeld dat zijn re gering de mogelijkheid bestudeert van afschaffing van de militaire dienstplicht binnen de komende tien jaar. Hij sprak de hoop uit dat tegen die tijd de spanning in de wereld zal zijn vermin derd, dat ontwapening werkelijkheid ge worden zal zijn en dat een deel van de gelden, die nu voor de defensie worden ge bruikt, voor de verhoging van het levens peil kan worden gebruikt. Het bericht dat Amerika de produktie van splijtbaar materiaal voor kernladingen drastisch zou gaan verminderen, is onjuist, aldus Johnson. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Vannacht tijdelijk enige regen, morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Over wegend matige wind uit uiteen lopende richtingen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. NICOSIA (AP, AFP en Reuter). - De bemiddelaar van de Verenigde Na ties op Cyprus, de Fin Tuomioja, heeft zaterdag en zondag besprekingen ge voerd met de Turkse en Griekse re geringen. Hij zal vandaag president Ma- karios ontmoeten. Hij. verklaarde, dat de kloof tussen de Griekse en Turkse Cy prioten zeer breed is. In Nicosia hebben Griekse militairen op bevel van president Makarios een barri cade afgebroken. Hierover was ernstige onenigheid ontstaan tussen hen en mili tairen van de Verenigde Naties. De bevelhebber van de VN-vredesmacht op Cyprus, generaal Gyani, heeft ver klaard dat zijn soldaten zo nodig aan vallen van gewapende Cyprioten in de om geving van Nicosia met geweld zullen ver hinderen, evenals eventuele pogingen tot het opnieuw opwerpen van versterkte stel lingen. Het contingent Ierse troepen zes honderd man is op Cyprus aangeko men. De Ieren zijn met Amerikaanse transportvliegtuigen vervoerd. De Deen se regering heeft besloten duizend solda ten voor de VN-strijdmacht ter beschik king te stellen. Het Deense contingent vertrekt binnen twee weken naar Cyprus. De Amerikaanse marine zal nog voor het eind van deze maand twee oorlogs bodems die met kernenergie worden voort gestuwd naar de Middellandse Zee sturen. Zij zullen zich voegen bij het 85.000 me tende vliegdekschip met kernaandrijving „Enterprise". De Britse regering heeft besloten geen politie ter beschikking van de V.N. op Cyprus te stellen. Hierom had secretaris generaal Oe Thant verzocht. Andere lan den die ook weigerden zijn Australië, Nieuw Zeeland, Canada, Finland en Ierland. Slechts Oostenrijk en Zweden hebben toe gezegd politiedetachementen te zenden. De voornaamste reden voor de weige ring is dat het Britse kabinet er niets voor voelt Engelse politiemannen bloot te stellen aan moordenaarskogels. In Londen maakt men zich uitermate bezorgd over de mogelijkheid van 'n nieu we uitbarsting tussen Griekse en Turkse Cyprioten welke in Nicosia wordt voor speld. Indien het daartoe komt is totale burgeroorlog ondanks de aanwezigheid van V.N.-troepen niet uitgesloten, omdat de V.N.-strijdkrachten praktisch machteloos zijn om gevechten te voorkomen. De belangrijkste militaire ontwikkeling Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiclen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Jmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije G. B. S h a w Wanneer een dom mens iets doet, waarvoor hij zich schaamt, verklaart hij altijd dat het zijn plicht is. Een opgewekte prinses Irene verliet zaterdag het huis van Pierre Bal- main, de modekoning die opdracht heeft haar bruidskleed te ontwerpen. Samen met de zuster van haar ver loofde, Frangoise prinses Lobkowicz, laat de prinses hier onder de para plu van de hulpvaardige suppoost de zaak van Balmain binnen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 8, 10 Sport 5, 8, 10, 11, 12, 13 Badio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Een westers gezind of rechts regime zou, zo redeneert men hier, even veel aan leiding kunnen geven voor 'n nieuwe bur geroorlog als een communistisch bewind. Intussen heeft de sterke Amerikaanss reactie tegen een pro-Westerse omwente ling in een neutraal land vragen opgewor pen. Indien de Amerikaanse regering zo en thousiast is over de neutraliteit van Laos, waarom probeert zij daar niet iets derge lijks te bereiken in Zuid-Vietnam, zoals De Gaulle heeft voorgesteld? Een andere vraag luidt: Blijkt uit het voorbeeld Laos niet overduidelijk, dat Washington niet van plan is zijn macht te gebruiken om Zuidoost-Azië voor bet Westen te winnen en is het dan niet beter dat Amerika hele maal ophoudt zich er mee te bemoeien? De trc abelen in Laos hebben de aan dacht weer eens gevestigd op dit deel van de wereld, waar de Verenigde Staten een moeizame strijd voeren. En dat is precies wat president Johnson in dit verkiezings jaar het liefst had vermeden. Het is daarom niet onwaarschijnlijk dat de Amerikaanse pogingen om de neutrali teit van Laos te behouden ook invloed zul len hebben op de situatie in Vietnam en dat men wellicht toch zal pogen door een soortgelijke oplossiijg als in Genève voor Laos werd gevonden, de kwestie-Vietnam tot een spoedig einde te brengen, aldus onze correspondent. STAATSLOTERIJ 1ste klasse ƒ25.000 7285 5.000 18206 2.000 3315 1.500 2638 7746 1.000 2489 2974 11665 15409 16382 ƒ400 2711 2934 4688 6674 6783 8566 9548 10573 10674 12497 14293 15245 15588 19480 20222 200 2222 2472 2543 2906 3044 3255 3481 3742 3938 4436 4453 4680 4791 5243 5383 5698 5987 6659 7038 7168 7452 7655 7797 7928 7982 8006 8051 8088 8180 8737 9138 9145 9316 9446 9800 9845 10084 10650 10906 11248 11555 11586 13926 14152 14298 14635 14735 14761 14947 15006 15023 15416 15491 15520 16346 16739 17234 17374 17675 17817 18217 18312 18612 18625 18884 19121 19744 19884 20483 20652 21063 21337 21646 21767 21928 Prinses Irene en prins Carlos van Bourbon Parma trouwen op woensdag 29 april één dag vóór de verjaardag van koningin Juliana in Rome in de kerk van Santa Maria Maggiore. Dat heeft de vader van Carlos, prins Xavier, zondagmiddag tot ieders verrassing in Parijs wereldkundig gemaakt. Ook tot verrassing van koningin Juliana en prins Bernhard, die dit nieuws moesten vernemen uit een telefoontje van prins Xavier, die het koninklijk paar uitnodigde de huwelijksvoltrekking in Rome te komen bijwonen. De koningin en de prins hebben deze uitnodiging afgewezen. Zij vernamen zondagmiddag de huwelijksdatum voor het eerst. Er was tevoren geen overleg met het konink lijk paar over de vaststelling ervan gepleegd. Ook minister-president Marijnen verklaarde zondagmiddag, geheel onkundig te zijn van de huwelijksvoltrekking op 29 april. Datum en plaats van het huwelijk wer den in Parijs door de familie De Bourbon Parma in de volgende bewoordingen be kendgemaakt: „Het secretariaat van hunne koninklijke hoogheden prins Xavier en prinses Ma deleine de Bourbon Parma maakt officieel klijke hoogheid Charles Hugo de Bourbon Parma, graaf van Madrid, hun zoon, met hare koninklijke hoogheid prin ses Irene van Oranje Nassau, zoals voor- Zondagmiddag even over half vijf is de 214-jarige Leo van Nunen in de Cheribon- straat in Haarlem tegen een passerende auto gelopen en door de wagen overreden. De kleine is naar het ziekenhuis de Deo overgebracht en daar aan zijn verwon dingen overleden. zien, zal worden voltrokken op 29 april 1964. De huwelijksinzegening zal in naam van Zijne Heiligheid paus Paulus VI wor den verricht in de pontificale basiliek van Santa Maria Maggiore door zijne eminentie Paul kardinaal Giobbe, die hiertoe spe ciaal door de Heilige Vader is afgevaar digd". De markies De Valous, woordvoerder van prins Xavier, voegde hieraan toe: „Na met de Nederlandse koninklijke familie te hebben gesproken na haar terugkomst uit Mexico en om alle commentaren die zijn gevolgd op het bekendmaken van de ver loving op 8 februari zoveel mogelijk te beëindigen heeft prins Xavier besloten de bekendmaking in Parijs te doen plaats hebben". „De huwelijksdatum is sinds het begin van februari vastgesteld, maar deze kon niet eerder bekend worden gemaakt door het officiële bezoek van de Nederlandse koninklijke familie aan Mexico en de on verwachte moeilijkheden die aan dit be zoek vooraf gingen. Om de plechtigheid niet haar karakter van een familieaan gelegenheid te doen verliezen zal deze in Rome plaatsvinden". De markies zei voorts „dat koningin Juliana en prins Bernhard hun zegen aan het huwelijk hadden gegeven tijdens het gesprek over de bekendmaking ervan, dat zij na hun terugkeer uit Mexico met prins Xavier voerden". Verder deelde de markies mee dat het niet bekend is of prinses Irene vóór haar huwelijk nog naar Nederland zal terugke ren. Evenmin kon hij zeggen wie de Ne derlandse koninklijke familie bij de plech tigheid zal vertegenwoordigen. Na deze mededelingen uit Parijs heeft de particulier secretaris van de koningin medegedeeld, „dat in de loop van zondag middag aan H.M. de koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden door de ouders van prins Charles Hugues de Bourbon Parma is medegedeeld, dat het huwelijk van hun zoon met prinses Irene op 29 april in Rome zal worden voltrokken. De koninklijke familie heeft een aan deze mededeling toegevoegd voorstel om de hu welijksplechtigheid bij te wonen niet aan genomen. De datum van het huwelijk is zondag voor het eerst aan de koninklijke familie medegedeeld". Aangenomen mag worden, dat, nu prin ses Irene een kerkeljjk huwelijk in Rome sluit, geen burgerlijke huwelijksvoltrek king zal plaatsvinden. In Italië heeft na melijk het kerkeljjk huwelijk tevens bur gerlijke rechtsgeldigheid. Officieel is over dit facet van de huwe lijksplannen van de prinses geen mede deling gedaan. Tijdens de algemene vergadering welke maandag in het Concertgebouw Haarlem is gehouden hebben de leden van Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur drs. H. B. P. A. Letschert, burgemeester van Medemblik tot voorzitter benoemd. Op de heer Let schert werden 1.769 stemmen uitge bracht; de oudere kandidaat, de heer H .A. G. de la Mar, wist 1.068 stemmen te verwerven en 27 stemmen waren blanco. De heer Letschert zal de plaats inne men van de tot commissaris van de pro vincie Overijssel benoemde burgemeester van Hillegom en voorzitter van de vereni ging, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, wiens taak als voorzitter se dert 28 februari van dit jaar werd waar genomen door de heer Th. Hoog. De vergadering nam het besluit om de oud-voorzitter jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Pannerden te benoemen tot erelid van de Vereniging op grond van de vele en belangrijke diensten gedurende 17 jaar aan de vereniging bewezen. Voor de biografie van de heer Letschert zie men pagina 4. In Hoek van Holland zijn twee Engelse militairen van het Britse Rijnleger in Duitsland gearresteerd. De mannen, 19 en 21 jaar oud, waren op 15 april gedeser teerd. VIENTIANE (AP, AFP en Reuter). - Ongeveer 24 uur heeft de wereld in het onzekere verkeerd over de politieke toe stand in Laos. Zondagochtend deed een rechtsgezinde militaire groep in de hoofdstad Vientiane een greep naar de macht. Vrijwel onmiddellijk daarna meldde radio-Vientiane, dat de 63-jarige neutralistische premier prins Soevanna Phoema was afgetreden en dat een revo lutionair comité van het nationale leger van 76 leden het bestuur van het land op zich had genomen. Maandagochtend werd echter duidelijk dat de staatsgreep was mislukt. De ge vangen genomen premier was op vrije voeten gesteld. De leiders van de staats greep hebben hun verontschuldiging aan geboden. De leider van de mislukte staats greep, generaal Abhay, en Soevanna Phoema zijn vanochtend samen naar de „vlakte der kruiken" vertrokken. „Alles is weer zoals het 36 uur geleden was", meldt men uit Saigon, de hoofdstad van het aan Laos grenzende Zuid-Vietnam. Onze correspondent in Washington meld de nog voordat bekend was, dat de staats greep was mislukt, dat de Amerikaanse regering niet van plan is een omwenteling in Laos te dulden, of deze nu van rechts of van links komt. Dat is de kern van de Amerikaanse poli tiek, die er toe geleid heeft dat minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, die een reis door het Verre Oosten maakt, meteen al fel gereageerd heeft op berich ten uit Vientiane over de omwenteling. Men hoopt in de Amerikaanse hoofdstad dat deze afwijzende reactie tot herstel van de oude toestand in Laos zal leiden, zoals die in het akkoord van Genève van juli 1962 door de veertien betrokken landen voor Laos is vastgelegd. Deze situatie, die betekent dat alle Lao- tiaanse groeperingen, westers gezinden, neutralistische zowel als communistische aan de regering deelnemen, acht Washing ton nog steeds de beste garantie voor rust en orde in het land. De IJmuidense vislossers komen woens dagavond 22 april in het Cultureel Cen trum bijeen om de resultaten te bespreken van de tweede 5 percent loonsverhoging. Deze vergadering staat onder gemeen schappelijke leiding van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel en Christe lijke Bedrijfsgroepen Centrale. De aan vang van de vergadering is gesteld op halfacht 's avonds. Het knaapje, dat met zijn ouders bij zijn grootmoeder op bezoek was, speelde op straat. Er stonden enkele auto's ge parkeerd. Een wagen, bestuurd door een 34-jarige Haarlemse bankwerker, reed volgens getuigen langzaam door de straat. De bestuurder hield in om de Pe- dangstraat in te slaan. Volgens getuigen kwam het jongetje achter een geparkeer de auto de rijbaan opgelopen. van de afgelopen dagen is dat de Turken thans meer en betere wapens dan tevoren bezitten met inbegrip van rakettenlanceer- ders, bazooka's èn mortieren waarvan nie mand weet hoe ze op Cyprus zijn geko men. Aan Turkse zijde kwamen deze week in de heuvels die Kyrenia beheersen ze ven nieuwe browning-machinegeweren in actie. De Turkscyprische vice-president dr. Kutchuk heeft een boodschap van de Turk se premier Inonu gekregen om vol te hou den en kreeg de verzekering dat Turkije hem niet in de steek zal laten. Dit heeft de stemming van de Turks-Cyprioten in clusief die van Kutchuk zelf verbeterd. Binnenkort is een Koninklijk Besluit te verwachten dat de benoeming bekrachtigt van prof. dr. B. Hunningher tot gewoon hoogleraar aan de Universiteit van Am sterdam met als leeropdracht de geschie denis van de dramaturgie, een nieuwe leerstoel van Amsterdam. Prof. dr. Benjamin Hunningher, sinds 1948 hoogleraar in de Nederlandse taal en geschiedenis aan de Columbia Universiteit te New York (Queen Wilhelmina Chair), heeft in 1962 te Amsterdam als gasthoog leraar colleges gegeven in wat toen ge noemd werd de theaterwetenschap. In 1961 werd hij bekroond met een Guggen- heimprijs voor zijn publikaties over het Nederlandse toneel. Deze onderscheiding ging samen met een opdracht tot het ma ken van een studie over het Amerikaanse drama sinds 1920. In 1955 verscheen van zijn hand het in 1961 herdrukte „Origin of the Theatre". Benjamin Hunningher is in 1903 te Vlis- singen geboren; na zijn studie in de Nederlandse letteren, geschiedenis en kunstgeschiedenis te Utrecht, die hij in 1931 afsloot met_een promotie, was hij leraar te Amsterdam en Den Haag. Hij schreef van 1935-'42 in de N.R.C. beschou wingen over toneel en beeldende kunst. Na de oorlog was hij regeringsadviseur voor toneelzaken en, tot zijn vertrek naar de Verenigde Staten, directeur van het coör dinatiebureau van het toneel. Van zijn publikaties noemen wij „Het dramatisch werk van H. J. Schimmel in verband met het Amsterdamse toneelleven in de 19de eeuw" (dissertatie); „Toneel, leraar en leerling" (1946); „Toneel en Werkelijkheid" (1947); „Een Eeuw Nederlands Toneel" (1949) en „De Litur gische Oorsprong van het Theater". i Miss Tokio, of zoals ze echt heet Joemiko Nakasaki, is gisteren op Schiphol aangekomen. Zij maakt een reis langs alle wereldhoofdsteden om de. burgemeesters uit te nodigen voor 'n bezoek aan de Olympische Spelen in Japan. In Amsterdam bracht zij een uitnodiging aan mr. Gijsbert Van Hall.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1