„Benoemingen van hervormde legerpredikanten onze zaak" r r- AGENDA m Geen kans bij VVD voor het nieuwe beginselprogram STAKEMAN EN IJSBOT POLLE, PELLI EN PINGO en Fa. B. ENGELENBERG Zomerpostzegels met dïerenafbeeldingen Ir. Wiesenthal was in Amsterdam ZES DODEN IN HET VERKEER Catharijnesingel moet worden gedempt in Utrecht HoHandia-Kattenburg experimenteert met nieuwe plastic-kledmg HAGAM HEEMSTEDE Onbestendig i MAANDAG 20 APRIL 1964 Hervormde theologen tot synode: BEWIJST DAT VAKKLEDING PRETTIGE KLEDING KAN ZIJN 1ff Haarlem Velsen-1J muiden Beverwijk OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN .SIKKENS" RUBBOL A-Z Oud: Monarchie geen liberaal beginsel ai Die Boze -v Overschot opgedregd van drs. Van Eenennaam UKSV wil spreiding van studerende priesters ANGLIA f5150.— WEERRAPPORTEN a Aan het breed moderamen van de ge nerale synode van de hervormde kerk Is vandaag een open brief gestuurd, die is ondertekend door 46 theologen en vier leden van de hervormde gemeente. De brief dringt er op aan dat het modera men voortaan zelf kwesties van ambtsver vulling van hervormde legerpredikanten regelt en dat het CIO-M (commissie voor interkerkelijk overleg met militairen) hier bij wordt uitgeschakeld. Aanleiding tot deze brief is het optre den van de hoofdlegerpredikant met diens adviseurs en staf, alsmede „de volstrekt onjuiste informaties die door hen publie kelijk zijn en worden verspreid". De brief constateert, dat het CIO-M dit optreden niet heeft verhinderd maar dit in tegendeel volledig goedkeurt, dat het de minister van Defensie heeft geadviseerd ds. H. J. Diekerhof te ontheffen van de opleiding van legerpredikanten en zich al dus aan de zienswijze van de hervormde synode niets gelegen laat liggen. De briefschrijvers zijn van oordeel dat het CIO-M, dat in zijn huidige samenstel ling toch al in geen enkel opzicht ee n juis te afspiegeling is van de werkelijke ver houdingen binnen de protestants geestelij ke verzorging, van nu af aan onmogelijk meer de hervormde kerk mede kan ver tegenwoordigen, dat de Nederlands her vormde kerk onder geen beding zal mogen accepteren dat 'n definitief oordeel over de ambtsvervulling van hervormde legerpre dikanten wordt overgelaten aan een com missie van derden, maar dat het breed moderamen zelf in deze ten volle compe tent moet worden geacht. Er wordt bij het moderamen met de meeste klem op aangedrongen zich on middellijk en openlijk van dit CIO-M te distanciëren, hiervan kennis te geven aan de minister van Defensie en hem te ver zoeken alle maatregelen welke de hoofd legerpredikant in dit verband heeft geno men, onder andere ten aanzien van oplei ding en benoemingen, ongedaan te maken. Tot de ondertekenaars van de brief be horen het Eerste Kamerlid mr. G. de Niet, de burgemeester van Wageningen, prof. J. Hoekendijk uit Utrecht, prof. J. Berg hof uit Oegstgeest, dr. C. J. Dippel uit Eindhoven, dr. J. J. Buskes, dr. T. C. Frederikse te Wassenaar. Voorts twintig Amsterdamse hervormde predikanten, elf predikanten van de ring Vlissingen en een aantal reserve-legerpredikanten. Gistermorgen om tien uur is Prinses Beatrix op Schiphol aangekomen. Zij keerde een dag na de koningin en prins terug uit Canada waar zij een kort bezoek bracht aan een vriendin. Op de luchthaven werd zij begroet door haar zusters Margriet en Christina. Advertentie welgeteld 35 verschillende modellen voor ca. 200 I"/ verschillende beroepen 1 CCS MIK dÊ m BENDIENS CONFECTIE FABRIEKEN N V. ALMELO c Het Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Nederlands Dans Theater. Grote Kerk, dinsdag 2021 u.: Orgel bespeling door Piet Kee. BIOSCOPEN „Law- Cinema Palace, 14 en 19.30 u.: rence van Arabië", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „Waarover men niet spreekt", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De tijger van Malakka", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De man met de vijf paspoorten", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Geef ze de ruimte", a.l. Dinsdag geen filmvoorstel ling. Rembrandt, 14 en 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Roxy, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het geheim van de gele narcis", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De grote atilte", 18 j. Monopole (Zandvoort), geen filmvoor stelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en 20.30-22.30 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van H. Wegener. (Tot en met 30 april). Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: Haydn. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etage: Tentoonstelling „5 tot 500"; Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 uur. Museum Huls van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuurhis torische diorama's van dr. W. G. L. Wie- ringa. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Tot 8 Juni. Woonhuis Van Looy (ingang KI. Hout weg 103): Geopend donderdags van 10- 12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse. Italiaanse en Franse school uit 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur en de «erste zondag van de maand van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Tot 10 mei „Passie en Ver rijzenis" (beeldhouwwerken, houtsneden, paramenten en miniaturen). Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg (Overveen). Tentoonstelling van wer ken van de dames P. Nieuwenhuis, I. Ra- husen, C. de Reede, R. van Goor en J. Du- cro. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 14-17 u. Tot 26 april. Kunstzaal Barteljoris, Barteljorisstraat 82: Foto's van Jacques Huinck. Geopend op maandag van 13-18 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 uur. Tot en met 2 mei. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dagelijks ge opend (behalve maandag en dinsdag) van 20 uur af. Cabaret van 21-23.15 uur (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 17 april). MAANDAG 20 APRIL City, 20 u.: „Strijd om de vrijheid". Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Cultureel Centrum, 14.30 tot 17 u. en 19 tot 21.30 u.: Tentoonstelling van de Stich ting voor Huishoudelijke en Gezinsvoor- lichting. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 21 APRIL City, 20 u.: „Strijd om de vrijheid". Stadsschouwburg, 20 u.: „De man, die te veel wist". Cultureel Centrum, 10 tot 12 u. en 14 tot 17 u.: Tentoonstelling Stichting Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting. Cultureel Centrum, 20 u.: Lezing over het kweken van kleurkanaries door de heer C. Brokmeijer, Fauna Felisena. Petrazaal, Spaarnestraat, 20 u.: „Doel en opzet S.O.S., telefonische hulpdiensten", ds. G. Grabandt. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 u.; wijk centrum „De Duinpan", Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u. (ook voor r.-k. biblio theek). R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 u. MAANDAG 20 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Liefde op staatsfoevel". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De terug keer van Lemmy Caution". W.B. Theater, 20 u.: „Een taxi naar To- broek". DINSDAG 21 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Boc caccio 70". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De terug keer van Lemmy Caution". De Zon, Wijk aan Zee, 20 u.: „Verboden voor mannen", toneelopvoering door Nieuw Leven. Advertentie Oocistroat Ï9 Haarlem - Tel. 1$2S1 mosjés -5 A"r'.r; De algemene ledenvergadering van de Volkspartij voor Democratie heeft zeer _;rote bezwaren tegen een herziening van liet beginselprogramma. De suggesies, die op de zaterdag te Eindhoven ge houden algemene ledenvergadering wer den besproken en ingediend waren door een eind vorig jaar ingestelde herzie ningscommissie, ontmoetten felle critiek. De ere-voorzitter van de partij, prof. mr. P. J. Oud, de auteur van het huidige beginselprogramma, liet zaterdag vrijwel geen stuk heel van de suggesties, die als een discussiegrondslag aan de algemene ledenvergadering waren voorgelegd. „Met de herziening moeten we ons niet overhaasten," aldus prof. Oud, de partij moet een lange tijd van beraad gegeven worden". De ere-voorzitter meende dat in het beginselprogramma als leidend motief behouden moeten blijven dat de liberale beginselen door iedereen, ongeacht confes sie, kunnen worden aangehangen. De in de discussie-grondslag voorkomen de verwijzing naar de tien geboden en de getuigenissen in het Nieuwe Testament achtte prof. Oud dan ook onjuist. „We moeten er aan denken", aldus prof. Oud, „dat onze partij ook humanisten herbergt die geen persoonlijke God erkennen". Ook de verwijzing naar het constitutio nele koningschap achtte prof. Oud onjuist. „Dit is geen liberaal beginsel," aldus prof. Oud. Voorts meende hij dat het beginselpro gramma zou moeten zwijgen over het be grip „volkssouvereiniteit", „dat sticht verwarring en we moeten begrijpelijk blij ven", aldus prof. Oud. Prof. Oud zei met hart en ziel verknocht te zijn aan het huis van Oranje. „Maar als het huis van Oranje onverhoopt uit gestorven raakt geef ik er de voorkeur aan eerst uit te zien naar andere staats vormen voordat wij gaan uitkijken naar andere koningen". Het ontwerp was op dit punt principieel anders. Daarin wordt gesteld dat het staatsgezag geregeld dient te zijn als een „constitutioneel parlementair koning schap." Ook van het beroep op het Twee-Kamer stelsel wilde de erevoorzitter niet weten. „Dat is geen liberaal beginsel", aldus prof. Oud. „We moeten ons niet vastleggen op handhaving van de Eerste Kamer en ze ker niet met het argument dat de Eerste Kamer een bescherming biedt tegen over ijlde wetgeving". Prof. Oud veroordeelde dit als een „versleten argument uit 1848". De felle kritiek van de grijze oprichter van de Volkspartij van Vrijheid en Demo cratie werd met zeer veel instemming ontvangen. Na afloop van zijn uiteenzet ting werd prof. Oud luid en langdurig toe gejuicht. In de discussie, die zich daarna in de vergadering ontwikkelde, werden geen nieuwe gezichtspunten meer ontwik- De nieuwe zomerpostzegels zullen van 21 april tot en met 13 juni verkrijgbaar zijn. Het zal dit keer de 25ste keer zijn dat de zegels worden uitgegeven. De zomerpost zegels zullen afbeeldingen van dieren tonen in verband met het honderdjarig bestaan van de Nederlandsche vereniging tot Be scherming van Dieren. Een gedeelte van de opbrengst zal wor den uitgetrokken voor een project op het terrein van de dierenbescherming. Joodse organisaties in Amsterdam heb ben zondagavond een bijeenkomst gehou den ter herdenking van de opstand in het ghetto van Warschau in april 1943. Ondermeer werd het woord gevoerd door ir. Simon Wiesenthal uit Wenen, aan wie het te danken is dat de jodenvervolgers Eichmann en Rajakowitsj konden worden opgespoord. De 63-jarige G. M. Sloot uit Kerkave- zaat is zondagochtend toen hij in Gelder- malsen op zijn fiets wilde oversteken door een auto aangereden. Hij was op slag dood. Twee bejaarde vrouwen zijn zaterdag middag zwaar gewond, toen de personen auto, waarin zij een ritje over de Sche- veningse boulevard maakten, van de strandmuur stortte. En van haar, de 83- jarige mevrouw J. Plokker uit Den Haag, is zaterdagavond in het ziekenhuis aan de Zuidwal aan haar verwondingen be zweken. De 27-jarige mej. M. Dohmen uit Ach terveld is met haar auto zaterdagmorgen in die plaats tegen een elektriciteitsmast gebotst, waarna de auto in een bijna drie meter dieper gelegen gracht schoot. De bestuurster overleed ter plaatse aan haar verwondingen. 30-31. Zo gingen de twee nieuwe vrien den samen op weg. Stakeman, de vogel verschrikker, met z'n ouwe hoed op en IJsbol, de sneeuwpop, met z'n bezem. Ik ben beniewd, waar we terecht zullen komen, zei IJsbol. Ik ook, zei Stakeman. In ieder geval zullen we wat kunnen beleven! Toen ze een eind gelopen hadden ston den ze stil. Waarheen zullen we gaan! vroeg Sta keman. We kunnen alle kanten uit! 6AAW 4üiirie no emeMKweó MET At PAT LAWAAI KUNNEN WE 666N 006 DICHT DOEN ACH| KOM, ER ZIJN TOCH .L O- O. H6ERU4K RggQ. VLU6 DIT AKEtlfee. DONKERE 60S OIT met ^We,ER V°l0,P Xj^lEMAAt 6EEU 8616 Mtr in't ucht A^rrrt kabouters WËm/fM Ué. kabouters IyJZtfi 00 oO 4 rn» /i «65-D. RIB COMMtftN Vrijdagnacht is in het Sint Elizabethzie- kenhuis te Tilburg overleden de 67-jarige J. A. van Breugel uit die plaats, die en kele uren tevoren op de ringbaan-west door een auto was overreden Volgens verklaringen van de bestuurder van deze auto zou hij in het nachtelijk duister plot seling voor zijn wagen iets op de rijbaan hebben zien liggen. Ondanks krachtig rem men reed de auto daarover heen. Het bleek later de heer Van B. te zijn. Vrijdagavond om ongeveer zeven uur vond op het rijwielpad op de Onstwedder- weg in Onstwedde, een frontale boting plaats tussen twee brommers. Beide brom fietsers werden ernstig gewond naar een ziekenhuis in Winschoten vervoerd. De 22- jarige Jans Wubs uit Onstwedde is enke le uren na aankomst overleden. De tienjarige Marinus Niesen uit Am sterdam is gistermiddag op de rijksweg in Eemnes bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Nadat zijn vader zijn bestelauto op de parkeerstrook tegenover het fruitrestau- rant „Torna Tuva" had geparkeerd, stap te de .iongen uit aan de kant van de rij weg. Hij liep achter de wagen om en kwam op het fietspad. Daar werd hij aan gereden door een zestienjarige bromfiet ser. De jongen viel zo ongelukkig, dat een passerende arts slechts de dood kon con stateren. De gehele Catharijnesingel in Utrecht zal moeten worden gedempt in het kader van het aanleggen van een ringweg om de binnenstad. Dit hebben B. en W. van de ze stad gisteren meegedeeld. Na de beslissing, dat de Weertsingels zouden worden gedempt, alsmede het deel van de Catharijnesingel tot aan de Willems brug, hebben nadere studies uitgewezen dat er aan een algehele demping van de ze singel tot aan de Bleekstraat niet valt te ontkomen, er is de raad een krediet van flYz miljoen gevraagd voor het aan leggen van spuikokers, die het water, dat nu via de gracht naar de Vecht wordt ge voerd, moeten verwerken. De ringweg zal op vitale punten onge lijkvloerse kruisingen krijgen. De politie van Weesperkarspel heeft uit het Amsterdam-Rijnkanaal het stoffelijk overschot opgedregd van de sinds 1 maart vermiste drs. C. J. van Eenenaam, De leraar, die op die datum met zijn auto was weggereden, werd sindsdien ver mist. De auto is nog niet teruggevonden. Hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar in de algemene leer en geschiedenis van de economie aan de katholieke hogeschool te Tilburg is benoemd dr. Th. C. M. J. van de Klundert te Tilburg. NOVIB-voorzitter. Drs. H. A. Korthals, oud-minister van Verkeer en Waterstaat en thans lid van de Raad van State, is door het algemeen bestuur van de Ne derlandse Organisatie voor Internatio nale Bijstand gekozen tot voorzitter. Hij volgt mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst op, die om gezondheidsredenen is afgetreden. PTT op 30 april. Op 30 april (koninginne dag) zal de PTT de diensten uitvoeren als op zondagen Er zullen die dag geen postbestellingen worden uitgevoerd en in de nachten van 29 op 30 april en 30 april op 1 mei rijden geen nachtpost treinen. Ook voor de telegraaf- en tele foondienst geldt de zondagsdienst. In de jaarvergadering van Hollandia Kattenburg is meegedeeld dat de eerste vier maanden van het lopende boekjaar beslist geen onbevredigend verloop heb ben gehad. De produkten uit de sector tex- tiel-stoffen zijn lonend afgegeven. Bij de plastic-regenkleding valt een lichte ople ving te constateren In verband met een toenemende belangstelling van winkelbe drijven en gespecialiseerde zaken. In een experimenteel stadium is het bedrijf bo vendien bezig met de ontwikkeling van nieuwe plastic-artikelen, en plastic-artike len op textielbasis. De unie van katholieke studentenvereni gingen in Nederland (UKSV) heeft namens haar leden, de zeventien grote katholieke studentenorganisaties, een brief aan kar dinaal Alfrink gezonden, waarin gepleit wordt de studerende priesters niet alleen naar de katholieke wetenschappelijke in stellingen te sturen, maar te bevorderen, dat zij over alle universiteits- en hoge schoolsteden worden gespreid. Advertentie off dealer voor Haarlem en omstreken ZANDVOORTSELAAN 4-6 - TEL. 38825 iiiiiiiiuiiiiiiiiiuHiiiiiiiiiiiiiimiuiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiillinilllllllllllllimtH Het K.N.M.I. deelt mee: Het fraaie lenteweer werd gedurende het weekeinde een paar keer gestoord door regen. De temperaturen werden zeer hoog. Zondagmiddag was het in Groningen 24 graden. Er is echter een snelle daling van temperatuur gevolgd nadat een front met enkele buien ons land passeerde. Voor het weer in de komende dagen is een de pressie van belang die van IJsland komt en met tamelijk grote snelheid naar het zeegiebied ten zuidwesten van Ierland trekt. Deze depressie vervolgt zijn weg in de richting van Bretagne. De wind zal hierdoor in kracht toenemen uit richtingen tussen zuid en zuidoost. Om de depressie heen blijft enigszins onstabiele oceaan- lucht binnenstromen, waarin stapelwolken voorkomen maar ook perioden met zonne schijn. Het front van de depressie is niet bijzon der actief zodat het zich laat aanzien dat de regenkansen niet erg groot zijn. In de temperaturen komt niet veel verandering. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. half bew. half bew. onbewolkt licht bew. motregen half bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. regen geheel bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. regen onbewolkt licht bew. onbewolkt l>0 tB ■o t; d O S zzw 20 zzo 20 zzo 14 zzo 24 zzo 21 z 23 z 20 z 20 windst. 17 w 18 nw 13 zo z zzo 20 z 17 z 16 windst. 14 z 8 O 20 nnw 16 windst. 23 windst. 24 zw 25 nw 22 no 14 w 12 zzo 20 ono 21 n 14 zzo 24 windst. 23 verand. 11 windst. 18 wnw 15 0,1 2 1 0,2 0,3 0 2 0 0,1 0 5 4 0 1 1 0 1 1 11 0 2 0 0,1 26 89 0 0 0 7 0 0 0 Dinsdag 21 april Zon op 5.31 uur, onder 19.48 uur. Maan op 13.40 uur, onder 4.10 uur. Maanstanden 26 april 18.50 uur volle maan Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 20 april Hoog water 10.22 uur en 23.15 uur. Laag water 5.22 uur en 18.21 uur. Dinsdag 21 april Hoog water 11.57 uur en uur. Laag water 6.55 uur en 20.00 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort li 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. i

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2