Produktie splijtbaar materiaal voor kernwapens wordt beperkt HET WEER Gelijktijdige verklaringen van Johnson en Kroesjtsjev „De regering is gekant tegen ons huwelijk" Défilé in Soestdijk gaat door Geweld om te ontkomen aan minderwaardigheid Spaak is uit het ziekenhuis Buisje met vergift in Spaarne gevonden maken busverkeer onmogelijk Interview met Irene en Carlos Overheid vlagt niet op 29 april Hogere winst van Hoogovens in eerste kwartaal Scheurende huizen Nelson Mandela over sabotage: Voor modieuze dames- en teenerkleding èee MORRIS 1before ijou Snij! Gravin Christine zoekt een baan Het woord is aan VERBOUWINGSUITVERKOOP Koeler Basis gelegd In Haarlem-Oost Geen t.v.-reportage van Wereldtentoonstelling Start Tulpen-rallye pagina IS Huisvrouw tegen Zwolsman pagina 4 Zuidafrikaans drama in proces aan de orde In de krant van heden: 49e JAARGANG NUMMER 141 DINSDAG 21 APRIL 1964 Gen. Cronjéstraat 48 BARTEUORISSTP HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL /235R6 NEW YORK (AP) Chrietina Pao- lozzi, 24 jaar en dochter van graaf Lorenzo Paolozzi di Chusi, zoekt een baan. Haar toelage is „slechts" 1000 dollar (3600 gulden) per maand. En haar woning alleen al kost 300 dollar per maand. Tot nu toe heeft gravin Pao lozzi zo nu en dan als fotomodel ge werkt. Bijvoorbeeld die keer toen ze een hele pagina van het magazine Harper's Bazar" helemaal voor zich zelf had. De losse verkoop van „Harper's" steeg bij die gelegenheid met 50.000 exemplaren. De gravin had namelijk haar fraaie boezem niet ver huld. „Ik wil trouwen en mijn moeder is het daar niet mee eens. Nu wil ik daar om in mijn eigen levensonderhoud voorr zien. Ik ben opgevoed met de bedoeling dat ik een prins zou trouwen. Maar vind je tegenwoordig nog een accep tabele prins?" i Wat vóór soort job zou de gravin ambieeren „Ik zou graag redactrice van Harper's Bazar worden, maar mijn spelling is niet al te best. Men heeft me al alle mogelijke baantjes aangeboden, bijvoor beeld het opsnorren van mannen die als fotomodel voor bodybuildersblaadjes willen poseren. Ik heb ervoor bedankt." In november maakte Christina haar verloving bekend met dr. Howard Theo dore Bellin, een chirurg in een zieken huis in New York. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJrmiiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080, IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef 1529s! DAGBLAD VOOR V E L SE N-IJ M ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bmeau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Epictetus: Wie Socrates vroeg naar diens natio naliteit, kreeg niet ten antwoord: „Ik ben een Athener", maar: Ik ben een wereldburger." Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De regering heeft besloten dat de hu welijksdag van prinses Irene, woensdag 29 april, geen nationale feestdag zal zijn. Op de gebouwen van de overheid zullen de vlaggen niet worden uitgestoken. In het Spaarne ongeveer op de grens van de gemeenten Haarlem en Heemste de zijn gisteren ongeveer 150 buisjes met procaine, een verdovend middel dat on dermeer door tandartsen gebruikt wordt, gevonden. De buisjes dreven in het water van het Spaarne. Ze bleken afkomstig te zijn van een ge neesmiddelenindustrie in Haarlem, die de buisjes naar de vuilnisbelt had meegege ven omdat ze waren afgekeurd. De farma ceutische inspecteur voor de Volksgezond heid in Noord-Holland heeft er bij de fa briek op aangedrongen de afgekeurde ver giften voortaan zelf te vernietigen. De vooral in de OAS-processen be kend geworden Franse advocaat mr. Jean Louis Tixier Vignancourt, die maandag heeft meegedeeld zich kan didaat te stellen voor het president schap. Over de kandidaten voor het Elysée kunt u meer lezen op pagina drie van dit blad. Advertentie De bussen van lijn 5 van de stadsdienst in Haarlem kunnen geen gebruik meer ma ken van de Craandijkstraat in Haarlem oost. De huizen in deze straat beginnen namelijk scheuren te vertonen. De bussen reden door deze straat, omdat de Teding van Berkhoutstraat in verband met het leg gen van rioleringen is afgesloten. Met ingang van donderdag 23 april zul len de bussen van lijn 5 in de richting Parkwijk worden omgelegd. Ze zullen de ventweg van de Amsterdamsevaart blijven volgen tot aan de Prins Bernhardlaan. Er komt een halte ter hoogte van de Bak huizen van den Brinkstraat. Op de Prins Bernhardlaan stoppen de bussen bij de halte van lijn 80. In de richting station Haarlem-noord rij den de bussen via Prins Bernhardlaan, Dr. Schaepmanstraat en Bakhuizen van der Brinkstraat. Er komt een halte in de Schaepmanstraat bij de Craandijkstraat. De stopplaatsen op het Van Zeggelenplein zullen vervallen. Advertentie ra, in samenwerking met de- voorzitter- van de commissie voor atoomenergie, Sea- borg, aan president Johnson heeft uitge bracht. Hierm wordt gezegd, dat de Verenigde Staten sinds de ondertekening van het be perkte kernstopakkoord vorig jaar belang rijk meer kernladingen ondergronds heb ben laten ontploffen dan de twintig stuks die in het vooruitzicht waren gesteld. Vol gens de beide rapporteurs zijn bij deze proefnemingen belangrijke gegevens ver kregen over nieuwe kernwapens. Er was een kernlading tot explosie gebracht met een kracht zoals nimmer tevoren op het Amerikaanse continent had plaatsgevon den. Tezelfdertijd gaf president Johnson een verklaring uit, waarin hij zei, dat de Ver enigde Staten immer bereid zijn te onder handelen over een verdrag waarin de al gehele stopzetting van kernproeven zal worden geregeld. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft mede gedeeld dat het op de verjaardag van de koningin gebruikelijke défilé in Soestdijk zal doorgaan. Het programma zal over een paar dagen bekend worden gemaakt. Daar over wordt nog overleg gepleegd. Er is een ogenblik sprake van geweest dat de koningin met het oog op de laatste ontwikkelingen rond het huwelijk van haar dochter Irene het défilé zou afgelas ten. Het organisatiecomité in Soestdijk is reeds enige tijd met de voorbereiding van het défilé bezig. LONDEN (AP, AFP en Reuter). De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie heb ben maandag gelijktijdig bekendgemaakt dat zij van plan zijn de produktie van splijtbaar materiaal voor kernwapens in te krimpen. President Johnson zei dat Amerika in een periode van vier iaar de produktie van verrijkt uranium met veertig percent zal verminderen. De opbrengst van plu tonium zal met twintig percent dalen. Het besluit hiertoe is genomen in overleg met Groot-Brittannië. Op het moment dat president Johnson dit vertelde verspreidde het Russische persbureau Tass een verklaring van pre mier Kroesjtsjev, waarin deze het besluit van zijn regering bekendmaakte om de bouw van twee enorme kernreactors voor de produktie van plutonium stop te zetten. De produktie van uranium-235 voor kern wapens wil de Sovjet-Unie in de komende jaren belangrijk verminderen. Premier Douglas-Home van Groot-Brit- tannië zou vanmiddag in het Britse lager huis een verklaring afleggen over de Brit se plannen voor vermindering van de pro duktie van voor militaire doeleinden be stemd splijtbaar materiaal. Amerikaanse regeringsfunctionarissen wilden niet zeggen hoe groot de daling van de Russische kernproduktie zal zijn. Zij staan op het standpunt dat het aan de Sovjet-Unie moest worden overgelaten dit bekend te maken. De Amerikaanse regering vindt de gelijktijdige aankondi ging een zeer bemoedigend bewijs dat het bewapeningsspook de pas inhoudt. Sommi ge waarnemers menen dat deze gebeurte nis de belangrijkste toenadering is tussen Oost en West sinds het beperkte kernstop akkoord van vorig jaar. De vermindering van de produktie van splijtbaar materiaal zal niet van invloed zijn op de voorraad verrijkt uranium voor burgerlijke en militaire doeleinden in de Verenigde Staten. President Johnson zou premier Kroesjtsjev vijf weken geleden al van zijn plan tot een nieuwe vermindering van de produktie van splijtbaar materiaal op de hoogte gesteld hebben. Het Ameri kaanse staatshoofd hoopte dat de Russische leider onverwijld een dergelijk besluit zou nemen. Toen dit uitbleef, ontbood Johnson vrij dag de Russische ambassadeur Dobrynin om hem mee te delen dat het Amerikaan se plan maandag bekend zou worden ge maakt. In de loop van het weekeind kreeg Johnson toen uit Moskou bericht, dat Kroesjtsjev een dergelijke stap zou doen. Hierdoor konden de twee regeringsleiders tegelijk hun bekendmaking doen. Het Witte Huis heeft maandag bijzonder heden bekendgemaakt uit een rapport over ondergrondse kernproeven, dat de Ameri kaanse minister van Defensie, McNama- Blijkens de vandaag verstrekte gegevens heeft Hoogovens in het eerste kwartaal van dit jaar een omzet behaald van f 190.5 miljoen tegen 162.5 miljoen in de over eenkomstige periode van 1963. De winst beliep f 19.1 miljoen tegen 17.2 miljoen in het eerste kwartaal van 1963. De ruwijzerproduktie nam toe tot 503.000 (390.000) ton en de produktie van stalen blokken tot 582.000 (457.000) ton. Een uit gebreid overzicht staat op de pagina finan ciën en economie. Het schijnt dat de basis ervoor is ge legd op een bespreking die president John son en de Russische ambassadeur in Washington, Dobrynin, vorige week vrij dag hebben gevoerd. Op de Geneefse ontwapeningsconferentie kwam de mededeling over de beslissing van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië als een verrassing. De vreugde over de nieuwste stap op de weg naar ontwapening wordt in Genève getemperd door het feit, dat deze vorde ring buiten de conferentie om tot stand is gebracht. In dit verband verklaarde een woordvoerder van de niet-verbonden sta ten onlangs: „Wij hebben een beetje te veel de indruk, dat wij door een „kern- directorium" worden geleid." Op de jaarvergadering vanmorgen heeft de directie de hoop uitgesproken dat zij, ondanks de aardgasleveranties, haar hoog- ovengas zal kunnen blijven afzetten. Aan gezien onderhandelingen met de Gasunie nog gaande zijn, is het moeilijk in dit stadium te zeggen of de resultaten in ongunstige zin zullen worden beïnvloed door de afzetproblemen. De bestaande leveringscontracten van Hoogovens met diverse gemeenten vormen het uitgangs punt van de besprekingen. De voor woensdag 22 april van 22.04 tot 22.30 uur aangekondigde reportage van de opening van de Wereldtentoonstelling te New York via de satelliet Relay II vervalt. De Amerikaanse televisiemaatschappij CBS deelde mee de aanbieding van- de uit zending te moeten intrekken wegens het niet beschikbaar zijn van de satelliet. (Van onze correspondent) PARIJS. „De Nederlandse Grondwet zit nu eenmaal zo in elkaar dat de regering moet aftreden wanneer ze in conflict raakt met de Kroon en aangezien de minister-president de wens had geuit dat de koningin niet aanwezig zou zijn hij het huwelijk van haar dochter ligt het nu voor de hand dat koningin Juliana zich aan dat verlangen heeft onderworpen". Dit fraaie staaltje van kennis van het Nederlandse staatsrecht heeft het secretariaat van prins Xavier de Bourhon Parma gisteren in Parijs ten beste gegeven als reactie op het bericht uit Der) Haag dat de Nederlandse koninklijke familie de bruiloft in Rome niet zal bijwonen. „France Soir" speelt intussen al met de gedachte dat koningin Juliana op het laat ste moment maar belofte best wel eens zou kunnen verbreken. „Behalve vorstin is ze tenslotte ook nog moeder", constateert Frankrijks grootste avondblad. Mocht de vorstin evenwel de stem van haar moe derhart in plaats van de wens van de re gering gehoorzamen dan voorziet „France Soir" als onvermijdelijke consequentie dat koningin Juliana ten behoeve van prinses Beatrix afstand zal moeten doen van de troon. Over het algemeen verwacht de Franse pers nog wel nieuwe verrassingen alvo- Reeds enkele malen hebben studen ten in de hoofdstad van Zuid-Korea, Seoel, gedemonstreerd tegen de rege ring. Er werd tussen hen en de poli tie gevochten, waarbij heel wat ge wonden vielen. Tientallen studenten zijn gearresteerd. De politie gebruikt traangas om de demonstranten te verspreiden. Soms raken niets-ver- moedende burgers in de knel als er gevechten uitbreken. Hier brengt een politieagent, met gasmasker, een dodelijk ontstelde vrouw in veiligheid. (Telefoto) rens het huwelijk definitief gesloten is. De mogelijkheid dat de koningin toch de brui loft in Rome zal bijwonen wordt van vele zijden geopperd. De verloofde van prinses Irene heeft maandagmiddag in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Franse persbu reau A.F.P. gezegd dat hij het betreurt dat de Nederlandse regering gekant is te gen zijn huwelijk, ondanks het feit dat prinses Irene niet alleen afstand heeft ge daan an elk recht op de troon maar ook van elk vermogen en elk „persoonlijk ju weel" dat van het Nederlandse hof afkom stig is. Prinses Irene, die naast de prins zat, bevestigde dit. De prins zei voorts, van plan te zijn zich na zijn huwelijk in Spanje te vesti gen. Prinses Irene en hij zullen de wo ning betrekken die hij in het centrum van Madrid bezit. „Dat zal ons niet verhinde ren, veelvuldig bezoeken te brengen aan Parijs en, naar ik hoop, aan Nederland". Het verloofde paar zal nog een week in Parijs blijven. Het zal volgende week dins dag naar Rome vertrekken. Voor het zo ver is zal de prins waarschijnlijk een of twee Keer naar Italië reizen. Prinses Ire ne hoopt haar ouders vóór haar huwelijk nog te kunnen spreken. De AFP-verslaggever kreeg van de prins nog te horen, dat voor de huwelijks voltrekking in Rome tal van vooraanstaan de personen worden verwacht, onder wie Prinses Irene en haar verloofde prins Carlos hebben gisteravond in Parijs een persconferentie gegeven, waarin zij onder meer mededelingen deden over de financiële gevolgen van hun huwelijk. Voor een verslag zie men pagina 4. aartshertog Robert van Habsburg, een broer van aartshertog Otto en prins Louis van Bourbon Parma en diens echtgenote, een zuster van ex-koning Umberto van Italië. (Zie verder pagina 4) Weerrapporten 12 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's PRETORIA (AP en Reuter). Nelson Mandela en Walter Sisoeloe, twee van de be klaagden in het sabotageproces in Preto ria, hebben maandag gezegd dat zij eman cipatie van de negers wensen en daarvoor geweld als onvermijdelijk beschouwen. „Wij hadden de keuze tussen minder waardigheid of daartegen te vechten met geweld. Wij kozen het laatste". Beiden ontkenden met klem communis ten te zijn. Mandela legde een verklaring af die bijna vijf uur duurde. Het reeds ze ven maanden durende proces werd maan dag hervat, nadat het zes weken was ver daagd. Mandela gaf toe de „umkonto we sizwe" speer van de natie te hebben helpen oprichten endaar een belangrijke rol in te hebben gespeeld tot aan zijn arrestatie in augustus 1962. De organisatie was op gericht, omdat „wij geloofden dat geweld onvermijdelijk geworden was" en omdat er zonder sabotage geen ander middel openstaat waarmee het Afrikaanse volk zou kunnen slagen in de strijd tegen de blanke overheersing. „Alle andere middelen zijn door de wet afgesneden", aldus Man dela. Mandela, vaak de zwarte Pimpernel ge noemd, is leider van het verboden Afri kaanse Nationale Congres. Met vijf ande re Afrikanen, twee blanken en een Indiër, is Mandela de hoofdverdachte in het groot ste sabotgeproces dat sedert het mammoet- landverraadproces van twee jaar geleden waar hij en anderen vrijgesproken wer den, in Zuid-Afrika wordt gevoerd. Zij worden ervan beschuldigd te hebben getracht het bewind van premier Ver woerd omver te werpen door revolutie en het hulp verlenen aan een gewapende in vasie door buitenlandse troepen. Zij wor den verder beschuldigd van het plegen van 192 sabotagedaden en het overtreden van de wet op de onderdrukking van het communisme. Zij kunnen hiervoor in Zuid- Afrika ter dood worden veroordeeld. Mandela zei tot sabotage te hebben be sloten „na een rustige en sobere taxatie van de toestand na vele jaren van onder drukking en tyrannie van mijn volk door de blanken." Hij zei, dat instructies gegeven waren aan de leden 'van Umkonto geen mensen te verwonden of te doden tijdens sabotage- operaties. Het doel was zware druk uit te oefenen op de economie van het land door buiten lands kapitaal af te schrikken, en zo de keizers te dwingen Verwoerd en zijn par tij in de steek te laten. Mandela noemde Afrikaanse leiders die hem morele en andere steun beloofden president Julius Nyerere van Tanganyika, keizer Haile Selassie van Ethiopië, pre mier Kenneth Kaunda van Noord-Rhode- sië, premier Milton Obote van Oeganda, president Ben Bella van Algerije en pre sident Habib Bourguiba van Tunesië. MONTE CARLO (AP). De Belgischs minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, die ongeveer twee weken geleden voor een ingewandsaandoening geopereerd werd, heeft vandaag het zie kenhuis verlaten. Spaak zal voor herstel enige tijd doorbrengen aan de Rivièra.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1