„In het voorjaar werken we het liefst met een dikke das om" „Tuinieren als hobby heeft een enorme vlucht genomen" Ruime keuze voor een plaatje: zwart-wit of dia Eerste en laatste bewoners Natuurschoon in Velsen ligt van het IJmuidense strand vlak bij uw voordeur Kennemergaarde in de lentezon Wandelen Volkstuinder E. Malestein 19 KRIJGEN WE EEN WARME MEIMAAND? BOLLENKWEKER JAC. NIJSSEN: ANTONIE TABERNAL UIT SANTPOORT: FOTO'S op deze en de volgende pagina's zijn van HANS DE BOER sjTTut- LENTE „Prima weertje voor ons. Andere men sen vinden het misschien nogal frisjes, maar voor de bollen is er niets beters. Als je als bollekweker met je dikke jas aan en de kraag op in deze tijd van het jaar moet werken tot de rooierstijd mag je niet mopperen. Deze temperatuur moeten de bollen juist hebben, niet te droog en niet te vochtig." Bloembollenkweker Jac. Th. Nijssen uit Santpoort, op handen en voeten krui pend tussen de hyacinten die nog schuw hun bloementrosjes laten zien, knikt te vreden. Zo nu en dan trekt hij een plant je uit de grond. Hij en zijn knecht Frans Tromp zijn aan het ziek zoeken in het vakjargon ook wel grijzen genoemd. Door een virus besmette bollen zijn waardeloos. De 39-jarige heer Nijssen zit nu 18 jaar „in de bollen". Hij zet daarmee een fa milietraditie voort want Nijssen is al generaties lang een bekende klank in de bollenkwekerij in en rond Santpoort. Van de drie hectare die zijn velden in het vroeger als Rozenstein bekende stuk grond tussen Driehuis en Santpoort be slaan kweekt hij voornamelijk hyacin ten- en tulpenbollen. „De laatste jaren hebben de bollen- kwekers vrij aardig geboerd, dat mag ik gerust zeggen. Maar de meeste mensen vergeten dat de bloembollenkwekerij veel risico's met zich mee brengt. Wij zijn aan de genade of ongenade van de weergoden overgeleverd. Een te strenge winter of een te warm voorjaar kan de hele oogst bederven. Bollen zijn bijzon der weergevoelig. Ook moet de grond precies het vochtgehalte hebben dat ze nodig hebben. In het algemeen is het zo dat bollen die in oktober uitgezet zijn in juli gerooid moeten worden. Voor hya cinten ligt de rooitijd tussen 6 en 15 juni. Rooi je ze daarna dan bloeien ze met kerstmis niet. Zo heeft elke bollen- soort eigenlijk zijn eigen rooitijd." De heer Nijssen gaat recht zitten. Kleine zweetdruppels op zijn voorhoofd glinsteren in de zon. „Het mag niet war mer worden," zegt hij bezorgd naar de lucht kijkend. „Iedereen verlangt naar een warm voorjaar. Wij niet HET IJMUIDENSE STRAND is be paald niet alleen in de zomermaanden een magneet voor vele duizenden land genoten en buitenlanders. En terecht, want het gehele jaar door valt daar iets te beleven, dat het alleszins de moeite waard maakt eventueel minder ideale weersomstandigheden op de koop toe te nemen. Voor de meesten zal het wellicht nog minder aantrekkelijk zijn om zich nu al verder dan tot kniediepte in zee te wa gen. Wie droog wenst te blijven, kan echter vele kanten op. Immers, waar el ders aan de kust van Nederland heeft men zo'n onvergetelijk uitzicht op de wij de Noordzee, over intens scheepvaartver keer en over zulk een gigantisch werk als thans in uitvoering is in de haven mond van IJmuiden, de toegangspoort van Amsterdam? Een bezoek, onder deskundige leiding, aan het voorlichtingscentrum, op de top van het uiterste duin, lijkt ons bijzonder nuttig En welke „zwart op wit" of dia mogelijkheden liggen er niet achter de havenmond, in het beschermde sluizen- complex, waarvan de grote Noordersluis (nog altijd) door geen andere zeesluis ter wereld in afmetingen overtroffen wordt. De machtige industrieën aan de noor delijke oever van het Noordzeekanaal bieden alle kansen voor „het plaatje van uw leven". Nog enkele tips (het is maar een greep): de vishallen, de vissershaven, de haringhaven Wie meent voorlopig uitgekeken te zijn op het strand, zou een kijkje kunnen gaan nemen achter de duinenrij, in Vel- sen-zuid, bijvoorbeeld op het thans in restauratie zijnde landgoed Beeckestein, of in het landelijke Santpoort. Voorjaar is in de bloembollenteelt de tijd van het ziek zoeken". Kweker Jac. Nijssen uit Santpoort (rechts) zuivert hier met zijn knecht zijn hyacinten- velden van de door virus aangetaste planten. De naam Tabernal heeft in de handel in groente- en bloemzaden al 75 jaar een goede klank. De heer A. Tabernaleigenaar van het bedrijf aan de Hagelingerweg in Santpoort, is de kleinzoon van de oprichter. Op het strand tussen de IJmuidense pieren staan de vakantiehuisjes ver kleumd in de frisse wind. De zomer is nog ver weg. Maar voor de 73-jarige heer G. J. Maréchal uit Haarlem en zijn even oude vrouw is het strandseizoen al een maand geleden begonnen. Elk jaar zijn ze de eersten die hun huisje betrekken en de laatsten die aan het eind van het badseizoen opbreken. Voor deze Haarlemmers gaat er niets boven het stukje strand daar tussen de pieren. Het is in 1937 begonnen en alleen on derbroken door de bezettingsjaren zijn ze IJmuiden trouw gebleven. „Ik zou dit plekje voor de mooiste bungalow in het buitenland niet willen ruilen. Kijk eens wat we voor een prach tig uitzicht hebben op de in- en uit varende schepen", zegt de heer Maréchal. „Het bevalt ons hier nog altijd heel best", beaamt zijn vrouw. Zodra de strandhuisjes voor bewoning vrij zijn gegeven zijn de Maréchals pre sent. Kou en storm kunnen hen niet Achter het landhuis Duin en Kruidberg, in de richting van de zee, ligt een onge veer vierhonderd hectaren groot gebied, dat toegankelijk is voor eenieder die een toegangskaart heeft gekocht. Het is een al heel oud stuk natuur schoon, maar in de lente is het jong en mooi. Met heel veel zorg wordt de be planting verzorgd. Er zijn goede wandel paden Op een kilometer van het strand wordt thans een groot duinmeer uitge graven, waarin een vogeleiland komt te liggen. Duin en Kruidberg is een natuurreser vaat aan het worden, met een oorspron kelijke duinbegroeiing, waarin tal van diersoorten zich thuis voelen. Een mooie wandeling, van ongeveer een uur, over geaccidenteerd terrein met een rijk gevarieerde begroeiing van den nen, berken, hakhout etcetera. tegenhouden. Op kille, dagen wordt de vergasser aangestoken en dan is het in het huisje best om uit te houden. Me vrouw Maréchal heeft het vertrekje ge zellig ingericht. „Ach, dan is het ook niet zo erg als het weer niet zo best is", zegt ze. Het enige wat ze lastig vindt is dat ze bij gebrek aan een busverbinding alle boodschappen lopend moet doen. Van het strand naar de dichtstbijzijnde winkel is een behoorlijke wandeling. „We hopen", zegt de heer Maréchal, „dit strandleven nog lang te kunnen vol houden. Iedere keer verheugen we ons op het voorjaar. Niet omdat de winter voorbij is maar omdat we weer gauw naar ons huisje op het IJmuidense strand kunnen gaan. De mensen schudden wel eens hun hoofd als ze ons zo zien zitten terwijl het nog echt weer voor de kachel is, maar geef ons ons strandhuisje maar. Hier ben je heerlijk vrij en kom je pas tot rust". De lente is de mooiste tijd van het jaar voor het maken van wandelingen of tochtjes dicht bij huis. De wegen zijn nog niet met lange rijen auto's bezet en u kunt op uw gemak de ontluikende natuur bewonderen. Velsen en om geving bieden daartoe volop gelegen heid: bos en duin, zee en strand liggen binnen een kring van weinige kilo meters. Geniet eens van het voorjaar in de Heerenduinen of wandel door een van de oude buitenplaatsen waar het ver- keersrumoer u niet stoort. Dan zijn er de vissershavens waar altijd wel iets te zien valt. Loop tijdens uw wandeling langs het strand een van de strandpavil joens binnen voor een warme dronk of verfrissing. Houdt u meer van landelijke rust dan De zon maakt glanzend satijn van het zwarte en bruine paardehaar. Het tuig piept bij iedere beweging. De ge zichten van de kinderen staan ernstig. Bijna automatisch reageren ze op de commando's van de pikeur in het mid den van de manege. „Het is pas zijn zesde les. Hij doet het al aardig, vindt u niet," zegt de trotse moeder in haar tuinstoel. Hij is het blon de joch van een jaar of tien dat nog wat onwennig in het zadel achter de kleine ruiterstoet rijdt die in een matig drafje rondjes draait, zo nu en dan afgewisseld met een zwenking naar links of rechts. „Jullie benen doen niks," roept de pi keur met de klemtoon op doen. De benen (van de jeugdige ruiters) gaan plotseling iets doen. „Zo is het beter." In de manége van rijschool „Kenne mergaarde" in Santpoort is het in het lentezonnetje goed rijden. „Niet dat de meisjes en jongens zich zal u zeker op de buitenwegen van Drie huis en Santpoort bekoord worden door een van de schilderachtige boerderijen, de bollenvelden die hier en daar al wat kleur bekennen of door het dartele spel van lammetjes in de wei. Ontmoet de middeleeuwen in de ruïne van Brederode en kijk op de trans uit over de vredige landouwen waar een® de Westfriezen hun gevreesde strooptochten hielden. Dit zijn maar enkele tips voor een wan deling of fietstocht langs Velsens groene dreven. In het WV-kantoor op het Marktplein in IJmuiden zal men u gaarne beter wegwijs maken aan de hand van wandel- en fietskaarten. Maar vooral trek er op uit en geniet van al het moois dat Moeder Natuur u kosteloos als op een presenteerblaadje aanbiedt. Precies een week geleden heeft de lente een doorbraak geforceerd naar de 20 graden nadat de eerste helft van de lente bijzonder koud was gebleven. De tendens is, nu de hoge drukgebieden zich boven Oost-Europa ophouden en de depressies niet verder dan Engeland komen, belangrijk verbeterd. Na een veel te koude start lijkt een warme mei zeer waarschijnlijk. De laatste tien jaar bleef mei zeven maal te koud, zodat een bloeimaand met zomerse allures ons niet onwaarschijn lijk voorkomt, zo zegt onze weerkundige medewerker. Er komen vroeg of laat tussen eind april en begin juni meestal nog een paar dagen met koud weer voor, bekend als de ijsheiligen met de gevrees de nachtvorsten, die maar zelden verstek laten gaan. gauw door slecht weer laten afschrikken. Het moet wel erg bar en boos zijn willen ze hun uur rijles laten schieten. Maar zo in de zonneschijn is het dubbel plezie rig," zegt pikeur Arthur Wijier als paar den en ruiters even uitblazen. „We lopen nu wel met plannen rond om een binnenmanege te bouwen, maar in dit weer gaat er toch niets boven een buitenmanege," zegt mevrouw Wijier, de eigenaresse van de rijschool. „Hoe het met de plannen voor een bin nenmanege zit? Als we de rijksgoedkeu ring maar kregen. En iedere maand stij gen de prijzen van de bouwmaterialen." De heer en mevrouw Wijier willen ook onder Den Helder, op een boerderij in Julianadorp een rijschool beginnen. Het ligt in de bedoeling op 1 mei daarmee te starten. „We kunnen op die boerderij een stuk grond huren voor een buitenmanege en we kunnen er ook over een stal be schikken. Er hebben zich al een stuk of vijftien leerlingen aangemeld. Een hoop vol begin," zegt mevrouw Wijier. „Vroeger en dan spreek ik over veertig, vijftig jaar geleden had je ook wel beroepskwekers en mensen die uit sluitend voor hun liefhebberij tuinierden, maar de verhouding lag toch heel an ders dan tegenwoordig. Wij leverden in die jaren bijvoorbeeld heel veel aan de grote buitenplaatsen als Duin en Kruid berg, Sparenberg, Beeckesteijn en Wa terland. Die buitens hadden vaak tuin- personeel van tien of meer man die niet alleen de bloemperken onderhielden, maar ook de moestuinen en de fruitbo men. Langzaam ging de kleine man, vooral in de crisisjaren, een stukje grond bewerken om aardappelen en groente te kweken. Dat deed-ie voor zijn eigen voordeel. In deze tijd van welstand raakt dat kweken van groenten door amateurs meer en meer op de achter grond. Het loont immers bijna de moeite niet meer. Steeds meer mensen gaan nu liefhebberen in het kweken van bloemen. Het hoeven niet altijd grote tuinen te zijn. Hier en daar wat bolletjes en vaste planten en je hebt al een aardig geheel. Weet u wat er ook bij moet? Een draai end sproeiertje. En dan maar genieten van de aanblik van het eigen tuintje. Tuinieren als vrijetijdsbesteding komt er hoe langer hoe meer in. Aan de ene kant is het daarom jammer dat in veel mo derne wijken gemeenschappelijke tuinen zijn aangelegd. Voor de echte tuinliefheb- ber zijn het dooie dingen." Dat vertelt ons de heer A. Tabernal, handelaar in zaden, tulnbenodigdheden en gereedschappen, gevestigd aan de Ha gelingerweg in Santpoort. Bijna vijfen zeventig jaar geleden legde de grootva der van de heer Tabernal de grondslag van het bedrijf dat nu wijd en zijd be kend staat. Van een zeer bescheiden eenmanszaakje groeide de firma uit tot een onderneming met 18 personeelsleden. „Grootvader was oorspronkelijk groen tekweker. Hij had een lapje grond aan de Overbiltweg in Santpoort. Driemaal per week bracht hij zijn groente met de handkar naar Amsterdam om ze aan ho tels te verkopen. Iemand die zo vaak in Amsterdam kwam gold in het Santpoort van die dagen voor een man van de wereld. Later ging grootvader groente zaden verkopen. In 1889 verhuisde hij naar een huis aan de Hagelingerweg 28. Een half jaar later had hij er een winkel tje bijgebouwd. Hij maakte rietmatten en had voor de verkoop wat harken, schoppen, mestvorken en timmergereed schap in voorraad. Van lieverlee kreeg hij meer buitenplaatsen als klant en zo groeide ook het assortiment in de winkel. Ik mag wel zeggen dat het zelf bijhou den van een tuin in alle lagen van de bevolking graag wordt gedaan. Ik krijg hier in de winkel directeuren van grote bedrijven en banken die toch echt wel een tuinman kunnen betalen. Nee, ze vin den het leuk zelf achter een maaimachi- ne te lopen of met een snoeischaar te manipuleren. Waarom ook niet? Het is een fijne ontspanning en-het schenkt veel bevrediging." Hij leunde zwaar op zijn schop die in de omgespitte aarde stak. Een paar meter verder bengelden drie dode kraaien aan een poot boven een pasinge- zaaid volkstuintje. Als afschrikwekkende bakens voor hun hongerige soortgenoten. De zon schoot vurige pijlen uit de blau we lucht omlaag. Hij veegde met zijn hand langs zijn voorhoofd. „Best weertje om op de tuin te werken," zei hij met een beetje vermoeide glimlach. „Je moet er nou van profiteren. Ik ben het anders wel gewend, dit spitten. Vroe ger als jongen werkte ik bij een kweke rij in Rooswijk. Later ben ik 33 jaar bij de hoogovens geweest. Bij de slak- kenstort. Een tijdje terug heb ik nog een speldje gekregen omdat ik er langer dan vijfentwintig jaar heb gewerkt. Ik heb al jaren een volkstuintje. Ik doe het uitslui tend voor m'n plezier. Die aardappelen en groente die ik hier van af haal ko men je eigenlijk duurder dan wanneer je ze in de winkel koopt. Nu het mooie weer begint te komen werk ik elke dag een paar uur op de tuin." Hij is 73 jaar, de heer E. Malestein uit de Rijnstraat in IJmuiden. Hij is lid van de volkstuinbouwvereniging IJmond die haar complex aan het Groene Wegje in Santpoort-Noord heeft. „Ik dacht eigenlijk dat u mij kwam controleren," zegt hij. „Ja, we kunnen hier niet maar raak zaaien en planten. We moeten ons aan de regels houden. Maar goed ook. Anders wordt het een bende." Hij begint weer te spitten en mest te verdelen. „U neemt me niet kwa lijk dat ik door ga, hè?" Een trein den dert voorbij. Hij kijkt niet op.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19