Castro dreigt met neerschieten van Amerikaanse vliegtuigen Johnson wijst Kroesjtsjev op het gevaar van de situatie HET WEER Irene's huwelijk niet direct op televisie Victoria-hotel in Amsterdam in brand Makarios biedt Turken een amnestie aan Belgisch vorstenhuis niet naar huwelijk van Irene DRAKACELE3 Gedeputeerde Staten hoorden bezwaren tegen bouwplan Nieuwe staat in Oost-Af rika UITGERUST! FAAM NIEUWE CRISIS OP KOMST OM CUBA? Nederlanders getuigen tegen oorlogsmisdadiger Slotemaker uitgeschakeld Vislossers worden er beter van SPECIALE AANBIEDING HOUSE OF IRELAND Uitgeslapen? neen... 10 tot 50 KORTING Costuums f97, Zomerjaponnen «W'MORRIS 'êeforeifouêuijf VERBOUWINGSUITVERKOOP Plaatselijk regen ii H et woord is aan - in eigen huis In de krant van heden: WINKELPAND MARKTPLEIN IJMUIDEN Pasen en Pinksteren op alle Japonnen Mantels Mantelpakjes Herencostuums Herenregenjassen Herensportcolberts Herenpantalons Jongenskleding Mode-artikelen ANEGANG - HAARLEM GEBAK bestellen? 4713 bellen I AARTSEN's banketbakkerij A DEALER GARAGEBEDRIJF MAARSCHALK 49e JAARGANG NUMMER 143 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmmden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 23 APRIL 1964 Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mij# (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Washington heeft Moskou laten weten, dat een nieuwe ge vaarlijke crisis dreigt als premier Castro van Cuba ernst maakt met zijn recente uitlating dat Cuba Amerikaanse ver kenningstoestellen, die het Cubaanse luchtruim schenden, zal neerschieten. Dat vertelt men in welingelichte re geringskringen in Washington, die ook menen te weten dat de Amerikanen met geweld zullen antwoorden op elke ge welddaad van de Cubanen. De nieuwe crisis is merkwaardigerwijs het gevolg van de stipte nakoming door de Russen van de belofte uit de herfst van 1962 hun troepen van Cuba terug te trek ken. Van de 22.000 man, die toen op het eiland waren, zijn er nu nog maar vier duizend over en van hen vertrekt 'A waar schijnlijk binnen enkele weken. Dat betekent echter dat de Cubanen nu zelf de beschikking krijgen over de Rus sische elektronische luchtafweerraketten, die de Sovjet-Unie aan Cuba heeft gele verd. Het dreigement Amerikaanse toestel len neer te zullen schieten is dus verre van holle bluf. Dat de huidige situatie in Washington als ernstig wordt beschouwd, bleek de af gelopen dagen al uit verklaringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken en pre- o.a. TERLENKA Advertentie ook grote maten vanaf ƒ5.95 ALLEEN BIJ Gen. Cronjéstr. 139, hk. Dr. Leydsstraat Twee Amsterdammers M. Gobets en A. Goudsmit, zijn gisteren op het politiebu reau in Emmerik verhoord door de rech tercommissaris en de Staatsanwalt uit Ful- da. Zij zuilen optreden als getuigen in het proces tegen de S.S.-Rottenführer Schemel, dat in het najaar waarschijnlijk in Fulda zal dienen. Schemel heeft tijdens een gevangenen- transport uit Liberose naar Sachsenhausen volgens de getuigen tientallen gevangenen met nekschoten gedood. De twee Neder landers hebben bij het verhoor ook ver teld, hoe tijdens de mars vijftig gevan genen zich in Potsdam op de grond gooi den om de aandacht van het Rode Kruis te trekken. Schemel zou hen toen met mi- trailleurschoten hebben afgemaakt. De twee Nederlanders werden gistermor gen vroeger dan was afgesproken van huis gehaald door de Nederlandse rijksre cherche. Nadat zij de Duitse Staatsanwalt uit zijn hotel hadden afgehaald reed men naar Emmerik. De Nederlanders veron derstellen, dat angst voor publiciteit de reden is geweest voor het voortijdige ver trek uit Amsterdam. Zij zijn overigens zeer tevreden over de behandeling in Emmerik, waar zij drie ëneenhalf uur zijn verhoord. Hun onkosten zijn onmiddellijk vergoed. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TfcL 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Overwegend matige wind aanvankelijk tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. sident Johnson, waarin gesteld werd dat de Amerikanen vastbesloten zijn verken ningsvluchten boven Cuba voort te zetten. Aan de regering van Fidel Castro werd dit trouwens al officieel meegedeeld in een diplomatieke nota, die via de Zwitserse am bassade werd verzonden. De merkwaardi ge situatie dat een land, in dit geval de Verenigde Staten, met nadruk verklaart te staan op het recht het luchtruim van een andere staat te schenden, vindt zijn oorsprong in de Cuba-crisis van 1962. Kroesjtsjev en Kennedy waren toen aanvankelijk overeengekomen dat waarne mers van de Verenigde Naties op Cuba zouden nagaan of de Russen zich aan de belofte hielden hun atoomraketten van het eiland weg te halen. Dit plan werd ech ter door premier Castro van Cuba ver worpen. Daarop volgde een zwijgende overeen komst tussen Russen en Amerikanen dat de laatsten het weghalen en demonteren van de raketten op het eiland via lucht- verkenning mochten controleren. Behalve op deze stilzwijgende overeen komst baseert Washington zijn standpunt voorts op een resolutie van de organisa tie van Amerikaanse Staten, die op het hoogtepunt van de crisis in oktober 1962 werd aangenomen. Volgens deze resolutie is het geoorloofd eventueel van wapens ge bruik te maken om zeker te stellen dat Cuba geen materiaal meer van Rusland ontvangt, dat de vrede en veiligheid van het westelijk halfrond in gevaar zou kun nen brengen. Iedereen beseft echter dat de juridische basis van dit alles niet sterk is en men vreest dan ook dat Castro Amerika zal provoceren door een verkenningsvliegtuig neer te schieten zo gauw hij de kans krijgt Indien de Verenigde Staten daarop bom bardementen zouden gaan uitvoeren of an dere militaire maatregelen tegen Castro zouden nemen, zou Cuba zich op de Ver enigde Naties kunnen beroepen ep een veroordeling van Amerika als agressor kunnen eisen. Een dergelijke situatie zal voor Wash ington verre van prettig zijn, omdat er weinig kans is dat de leden van de Ver enigde Naties de Amerikanen zullen wil len toestaan het Cubaanse luchtruim naar eigen goeddunken te schenden. De nieuwe dreigende crisis om Cuba valt juist in een periode, waarin velen hoopten op verbetering van de betrekkingen tussen de grote continentale mogendheid en het eiland. Er gaan de laatste tijd in Amerika steeds meer stemmen op, die pleiten voor een verzoening met Cuba en een aanvaar ding van de realiteit van het regime Cas- (Eigen berichtgeving) De NTS zal geen directe reportage verzorgen van het huwelijk van prinses Irene en don Carlos in Rome. Wel zullen 's avonds filmbeelden worden vertoond. Het is de bedoeling van de NTS beelden over te nemen van de Italiaanse televisie. De NTS heeft vanmorgen het besluit ge nomen geen rechtstreekse beeldreportage te wijden aan de huwelijksplechtigheid van prinses Irene en don Carlos. Wel zal in het avondprogramma van 29 april een gefilmd verslag van de plech tigheid gemaakt door de Italiaanse tele visie worden uitgezonden. Of dit film verslag de gehele huwelijksinzegening en de daarop volgende kerkdienst zal betref fen, is nog niet bekend. De NTS wacht het filmmateriaal van de RAI af, zonder te weten welk karakter de reportage zal hebben. Vanmorgen heeft een brand gewoed in het Amsterdamse Victoria-hotel, die door de Amsterdamse brandweer met groot materieel is bestreden. De brandschade is gering, maar de waterschade is zeer groot. Ongeveer een derde van het bedrijf, ondermeer de Van Riebeeckzaal, de taveerne en ruim dertig kamers, heeft zeer van het water geleden. Enkele hotels hebben kamers aange boden voor de gedupeerde gasten. Voor veertig van hen wordt nog naar logies gezocht. Het materiaal, waarmee de brandweer was uitgerukt, bestand uit vijf auto spuiten, drie ladderwagens, een slangen wagen, een gereedschapswagen en de drijvende motorspuit „Jan van der Heij den". De beschadiging van het interieur neemt nog steeds toe doordat de brand weer voortgaat vloeren stuk te hakken en water te spuiten in die ruimten tussen de etages, waar men nog vuur vermoedt tro en ook van de kant van de eilandrepu bliek zijn nu en dan verzoeningsgezinde geluiden te horen. Nog dezer dagen was op de Amerikaan se televisieschermen een in februari op genomen interview met premier Castro te zien, waarin hij zei dat de tijd rijp is voor herstel van de relaties en dat door beide zijden concessies moesten worden ge daan. NICOSIA (AP, AFP en Reuter). - President Makarios van Cyprus heeft alle Turkse Cyprioten algemene amnes tie aangeboden. Die hebben dat aanbod meteen afgewezen. „De voorstellen van de aartsbisschop zijn louter propaganda". Dat zei Osman Orek, minister van De fensie in het kabinet van Makarios, op een persconferentie. Bij Famagusta in het zuidwesten van het eiland is een vuurgevecht geleverd tussen Turken en Grieken. Troepen van de V.N.- strijdmacht slaagden er ten slotte in een bestand tot stand te brengen. Zij konden toen 165 kinderen uit 'n school in de vuur linie in veiligheid brengen. Denemarken zal duizend infanteristen naar Cyprus stu ren en veertig politiemannen. Binnen veer tien dagen wordt het Deense contingent naar het eiland overgebracht. Makarios deed zijn amnestie-aanbod in een commu niqué aan de pers. Hij zei ermee te willen bewijzen dat hij verlangt naar pacifica tie op het eiland. Tevens bood hij aan te helpen bij de terugkeer van allen die gedwongen hun woningen hebben moeten verlaten. Hij wil hun alle mogelijke be scherming geven. Hij vervolgt: „Indien de Turks-Cyprische leiding niet het nodige begrip toont is er geen twijfel aan dat zij geen pacificatie van het eiland wenst, om dat zij denkt dat zij in staat zal zijn ge wapenderhand 'n verdeling van het eiland tot stand te brengen. In dat geval zullen wij de toestand met alle middelen moeten trotseren." De verklaring van de aartsbisschop luidt voorts: „Ik twijfel er niet aan dat de po litiek van de Turkse Cyprioten vanuit An kara wordt vastgesteld en geleid. Als de regering in Ankara provocatie wil ge bruiken en bloedige incidenten door Turkse Cyprioten als voorwendsel voor militaire interventie op Cyprus is dit zeker gemak kelijk. Turkse interventie op Cyprus zal echter niet louter een wandeling of een gemakkelijke onderneming zijn. Wij zijn vastbesloten ons te verzetten en ons tot de laatste man op te offeren om een agres sor terug te slaan. Bovendien is de tijd voorbij dat oorlog in een bepaald gebied geen consequenties en een terugslag heeft voor de rest van de wereld." :fTüiüiiluf< Helen K el Ier: Iedere koning heeft een slaaf onder zijn voorvaderen en iedere slaaf heeft onder zijn voorvaderen een koning. Naast Pon is ook Rob Slotemaker uitge schakeld voor klassering in de Tulpenral- lye. Hij werd in „eigen huis", op het circuit van Zandvoort, waar de anti-slipspecialist bijna dagelijks in actie is, gewipt. De blon de rallyrijder had teveel van zijn Simca 1000-speciaal gevergd, zodat een gebroken klep hem op nog geen 20 km van de fi nish, in de laatste klassementsproef, uit schakelde. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Uit het binnenland2, 7 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Kunst 9 Radio en t.v. 9 Feuilleton 11 Uit stad en omgeving 13, 21, 23, 25 Kennemer Kruimels25 Beurs 27 Scheepsberichten 27 Economisch nieuws 27 Sport 29 Dit nummer bestaat uit 'weeendertig pagina's De vijfenveertigjarige Britse zaken man Greville Wynne, die vorig jaar mei door de Russen tot acht jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, is aan een grenspost uitgewisseld tegen de Russische spion Gordon Lonsdale, waar hij werd afgehaald door zijn vrouw. Gisteravond zijn de IJmuidense vislos sers in vergadering bijeen gekomen, on der gemeenschappelijke leiding van de Ne derlandse Bond van Vervoerspersoneel en de Christelijke bedrijfsgroepen Centrale. Binnen drie kwartier de voetbalwed strijd Zürich tegen Real Madrid noopte tot een zo kort mogelijke gedachtenwisse- ling kwam men overeen, dat: 1. de vakantietoeslag voor allen met honderd gulden wordt verhoogd; 2. de vergoeding per snipperdag van f 18.30 op 25 wordt gebracht; 3. per overuur 52 cent meer wordt betaald; 4. het overlosgeld wordt bepaald op 1.50; 5. een reepgast per lossing 2.4Ó meer krijgt dan tot dusver; 6. de ruimgasten per jaar per persoon twee paar laarzen vergoed krijgen. Ook op de paleizen te Brussel en Luxem burg zijn de officiële uitnodigingen tot bij wonen van het huweljjk van don Carlos De Bourbon-Parma en prinses Irene thans ontvangen. Hoewel officieel nog geen antwoord is gegeven, staat het vrijwel vast dat koning Boudewijn en koningin Fabiola verstek zullen laten gaan en dat zij zich evenmin door prins Albert van Luik en prinses Paola zullen doen vertegenwoordigen. De familie De Bourbon-Parma is trou wens niet erg regu aan het Belgische hof. Toen koning Boudewijn nog vrijgezel was heeft Hugo's vader, prins Xavier, hemel en aarde bewogen om zijn aandacht op een van Hugo's zusters te vestigen. Dat heeft, zoals men weet, geen resultaat ge had. In die dagen reeds werden er door prins Xavier allerlei geruchten en berich ten gelanceerd, die maar al te duidelijk lieten merken welke wens de vader van zijn nogal chimerieke gedachte was. Het Luxemburgse hof is echter nauw met de bruidegom van morgen gelieerd, want prins Felix, de man van grootherto gin Charlotte, is een broer van prins Xa vier en dus een volle oom van don Carlos. Naar te Luxemburg verluidt, zou prins Fe lix in ieder geval het huwelijk van zijn neef willen bijwonen, terwijl de groother togin, die meeleeft met koningin Juliana, van oordeel is, dat noch zij noch haar man onder de gegeven omstandigheden dit kan doen. De Luxemburgse regering is van oordeel dat de groothertogin gelijk heeft en dat prins Felix er beter aan zal doen thuis te blijven. Deze laatste schijnt echter het vaste voornemen te hebben zijn zin door te drijven. Het is volgens een officiële Spaanse mededeling hoogst onwaarschijn lijk dat officiële vertegenwoordigers van generaal Franco of de Spaanse regering het huwelijk zullen bijwonen. Ouder als peten Een woordvoerder van de familie De Bourbon-Parma heeft gezegd dat de ouders van don Carlos, prins don Aavier en prin ses dona Magdalena, als peten zullen op treden. Zelfs als koningin Juliana en prins Bemhard de plechtigheid zouden bijwonen zouden zij niet als peten kunnen optreden omdat zij protestant zijn. Naar de paus Paus Paulus de zesde zal prinses Irene en don Carlos na hun huwelijk in audiëntie ontvangen, aldus is in Vaticaan se kringen meegedeeld. Volgens deze krin gen heeft de paus opdracht gegeven de plechtigheid in de basiliek van Maria de meerdere „in grootse stijl en ordelijk" te doen verlopen. Nog een huwelijk In de familie De Bourbon-Parma is nog een huwelijk op komst, want volgens het Italiaanse weekblad Oggi zal prins Guy de Bourbon-Parma, een neef van ex-koning Umberto van Italië, in juli te Cannes in het huwelijk treden met de dochter van de vroegere hoofdcommissaris van politie van die stad. De carlistische tak van de Spaanse mo narchisten zal sterk vertegenwoordigd zijn bij het huwelijk van prinses Irene en don Carlos, maar tot dusverre zijn er geen aanwijzingen dat uitnodigingen gezonden zijn aan de monarchisten van de oude stempel, vertegenwoordigd door de troon pretendent don Juan de Bourbon en zijn familie. Een lid van de huishouding van de pre tendent in Lissabon zei dat don Juan, graaf van Barcelona, geen uitnodiging ont vangen heeft, en in Madrid hebben leden van de huishouding van de zoon van de pretendent, prins Juan Carlos de Bourbon, verklaard niets te weten van een uitno diging. Wel of geen défilé? Op het ogenblik is het nog steeds niet zeker of het défilé op de verjaardag van de koningin zal doorgaan. De koningin heeft haar toestemming nog niet ver leend, evenmin heeft zij deze echter ge weigerd. Waarom de koningin nog geen besluit heeft genomen is in Soestdijk niet te achterhalen. Advertentie De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. Een commissie van gedeputeerde staten van Noord-Holland heeft woensdagmiddag ln Haarlem de bezwaren beluisterd, die in IJmuiden zijn gerezen tegen het plan om op het Marktplein een groot winkelpand te bouwen. Mr. J. W. Crefeld uit IJmuiden lichtte namens de winkeliers aan het Marktplein de bezwaren toe. Het ontworpen winkel pand zou volgens hem een grauwe massa steen worden, die de doorgang tussen de Kennemerlaan en de Lange Nieuwstraat zou blokkeren. Mr. Crefeld klaagde dat de informatie van de zijde van de gemeente Velsen veel te wensen had overgelaten. De neer K. A. W. Jung, voorzitter van het zakencentrum Kennemerlaan, betoog de dat de zestig winkeliers in de Kenne merlaan zeker nadeel zouden ondervin den, omdat deze winkelstraat door het ontworpen winkelpand op het Marktplein vrijwel afgesloten zou worden. Bovendien zag de heer Jung niet de noodzaak in dat het gewraakte winkelpand gebouwd moet worden. Hij wees er op dat in de Lange Nieuwstraat nog twintig als winkels ont worpen panden als woningen worden ge bruikt. Hij oefende kritiek op de gemeen te dat niet voldoende overleg was ge pleegd met de middenstand. Mr. Dolk uit Amsterdam lichtte de be zwaren toe van de omwonenden van het Marktplein. Deze kwamen voornamelijk neer op het argument dat een bebouwing op het Marktplein estetisch niet verant woord zou zijn. Hij trok bovendien in twijfel dat art. 20 van de wederopbouw- wet op de juiste wijze door de gemeente was toegepast. - Ir. D. N. Dammers, directeur van open bare werken der gemeente Velsen, gaf aan de hand van een maquette van het om streden winkelpand een uitleg van de voor genomen bebouwing. Hij wees daarbij op het feit dat het uitbreidingsplan voorziet in een bebouwing van het gehele markt plein. Deze bebouwing is in opzet gedacht als een architectonisch evenwicht tegen het oorspronkelijk ontworpen centraal kantoorgebouw ten zuiden van de Lange- Nieuwstraat. De commissie van G.S., die deze kwes- DAR ES SALAAM (Tanganyika) (AP) Tanganyika heeft met het eiland Zanzibar een souvereine staat gevormd. Dat is offi cieel bekendgemaakt in Dar Es Salaam. Volgens welingelichte zegslieden zal het bewind over de nieuwe staat vanuit Dar Es Salaam worden gevoerd. tie behandelt, zal naar wordt verwacht volgende week tot haar uitspraak komen. Dan zal worden beslist of het winkelpand op het Marktplein zal mogen worden ge bouwd of niet. Zoals bekend is heeft de gemeente Vel sen de bouwgrond inmiddels verkocht aan de bouwers. In de IJmuider Courant van 3 april hebben wij een tekening van het ge bouw gepubliceerd. Advertentie TUSSEN heeft u een unieke kans voor weinig geld uw garderobe aan te vullen met de nieuwste snufjes. of loop even langs bij STEPHENSONSTRAAT 72 - 74 Voor BOS en STRAND Cano's p. st. 20 ct. - Gev. koeken p. st. 19 ct. Slagroomtruffels 100 gram 75 ct. voor de gemeente VELSEN Hoofdstraat - Santpoort - Tel. 02560-8230

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1