Gebrek aan toezicht in de machinekamer van „Helena" Voor Herenkleding Garage-uitrusting in RAI-gebouw KOELKASTEN!! GOUD NA VIJFENVIJFTIG VISJAREN Voor de meestbiedende r Scheepvaartraad heeft ernstige critiek 4995.- Na aanrijding doorgereden Gerard van Praag Tekort rijksbegroting nu lager geraamd HAARLEMSE RECHTBANK Gevaarlijk speelgoed DISCO Iets van u bij? Beter vroeg dan laat Meer pluimen op NZH-petten VIER BLANKE BROEDERS liiiif tJi RUST TUSSEN ROEST Uitspraken DONDERDAG 23 APRIL 1964 25 Stijlgroep Groningen *TDicforij Nederlandse militairen maken kampeerterrein Beurs voor de vakman Philips producten speciaalzaak 325, 345, 398, Kennemer Kruimels Op 11 juli 1962 heeft zich aan boord van het motorvissersvaartuig „Helena" SCH 196, dat op weg was naar de visgronden, op circa 35 mijl ten Z.O. ten O van Ler wick een ontploffing in de machinekamer voorgedaan, waardoor enkele opvarenden brandwonden opliepen. Na te zijn verzorgd zijn de gewonden door de KW 8 naar Lerwick gebracht, al waar zij in het ziekenhuis zijn opgenomen. Op 14 juli zijn zij door het hospitaal-kerk schip „De Hoop" overgenomen en naar IJmuiden gebracht, alwaar men op 16 juli aankwam. Geen van hen heeft blijvende gevolgen van de verwondingen ondervon den. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam kwam na onderzoek tot de conclusie, dat de explosie veroorzaakt kan zijn zowel door ontsteking van oliedamp, eventueel olienevel, als van damp, die gevormd werd door het oplosmiddel van de verf, als van een combinatie van beide. Volgens het oordeel van de raad, dient de ontploffing te worden toegeschreven aan de aanwezigheid van explosieve dam pen in de hogere delen van de motorka mer en in en boven de regulateurkast. Bij het stoppen van de motor zijn deze dam pen ontstoken door een vonk of door de warmgelopen bronzen bus van het tussen- wiel voor aandrijving van de nokkenas. Dat zich zoveel explosie-oliedamp in de motorkamer heeft kunnen vormen, dient te worden toegeschreven aan gebrek aan toe zicht in die ruimte. De raad spreekt scherpe afkeuring uit over het feit, dat gedurende lange tijd geen enkel toezicht in de in vol bedrijf zijnde machinekamer is gehouden. Het zou de raad dan ook geenszins ver baasd hebben, indien het hoofd van de Scheepvaartinspectie de daarvoor verant woordelijke personen waarbij men in het bijzonder denken kan aan de 1ste mo tordrijver als betrokkenen voor de raad zou hebben doen verschijnen en tegen hen als disciplinaire straf een ontnemeing van de bevoegdheid voor geruime tijd zou hebben voorgesteld. Dit is dus niet ge beurd. De raad oordeelt het verder een ernsti ge misstand, dat de 2de motordrijver aan dek meewerkte. Dat werkt immers het on bezet laten van de motorkamerwacht in de hand; ook de schipper, die deze praktijk gedoogt, draagt een stuk verantwoorde lijkheid voor de tekorten in de motorka merwacht. Want de 1ste motordrijver komt daarmede praktisch alleen voor de motorkamerwacht te staan, niet alleen tij dens het vissen, maar ook tijdens het sto men, omdat de 2de motordrijver dan uiter aard aan rust toe is. De maatregelen, die aanstonds na de ontploffing zijn genomen, en de wijze, waarop men ioor de gewonden gezorgd heeft, keurt de raad goed. Het was onjuist, dat men na de explosie nog op eigen kracht heeft gevaren, zulks hoewel de oorzaak van de ontploffing niet was opgehelderd. Men heeft daarmede verdere ongelukken geriskeerd. Advertentie Type 900 KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 224 - 226 IJmuiden Tel. 4324 (02550) Dinsdag werd een in de Van Dalenlaan in Santpoort geparkeerde personenauto aangereden door een andere auto, waar van de bestuurder zich snel verwijderde, zonder dat hij zich aan de eigenaar van de beschadigde auto bekend had gemaakt. Woensdag ontdekte een oplettend lid van de Velsense politie in de Harddraverslaan eveneens in Santpoort een personenauto, die duidelijke sporen van een aanrijding vertoonde. De eigenaar hiervan, een 57- jarige aannemer uit Haarlem werd hier over eens aan de tand gevoeld, waarna deze moest bekennen de aanrijding te heb ben veroorzaakt. Advertentie HERENKLEDING in IJmuiden ver krijgbaar bij Kennemerlaan 100-106 - Plein 1945 no. 48 In een herziene rijksbegroting 1964 raamt minister Witteveen de uitgaven thans op ƒ13.564 miljoen (ƒ487 miljoen hoger), de inkomsten op 11.449 miljoen 1.061 miljoen hoger). Het tekort van ƒ1.054 miljoen is ƒ574 miljoen lager dan de oorspronkelijke raming 1.628 miljoen). De minister van Financiën vermeldt de ze cijfers in een nota met een globaal overzicht van de vermoedelijke ontwikke ling van de rijksuitgaven en -ontvangsten in het lopende jaar. Hij had deze in het uitzicht gesteld bij de algemene debatten over de ontwerp-rijksbegroting, zodra de gevolgen van de loon- en prijsontwikke ling zich duidelijker zouden aftekenen. In deze nota wijst de minister er op, dat de relevante rc-ële uitgavenstijging volgens de herziene begroting waarschijnlijk niet be langrijk zal afwijken van die, weergege ven in de miljoenennota 1964. In de hogere raming van de middelen volgens de herziene begroting komt voorts onder meer een krachtiger effect van de in de belastingtarieven besloten progressie factor tot ui i drukking, dan waarmede aan vankelijk was gerekend. Deze factor blijkt meer in overeenstemming te zijn met die, welke voor de berekening van de structu rele budgetruimte in aanmerking wordt genomen. Nederlandse militairen, gelegerd in See- dorf (Nedersaksen), zijn van plan in Bre- mervoerde een kampeerterrein aan te leg gen voor familieleden uit Nederland. De plaatselijke autoriteiten in Bremervoerde hebben toestemming verleend. De mannen van de 41ste pantserbrigade in Seedorf willen het terrein voor Pinkste ren klaar hebben. Ook Duitse en buiten landse toeristen mogen er van gebruik maken. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 65-jarige arts uit Haarlem vrij gesproken van overtreding van artikel 2 van de wet op de tandheelkundige inrich tingen en teruggave bevolen van het in beslag genomen instrumentarium. De officier van justitie had twee weken geleden tweemaal een boete van 1000,- subsidiair 3 maanden hechtenis en ver- BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Catharina A., d. van J. D. Nieuwenhuizen en G. Rumping; Caroline, d. van G. Middel en N. Visser; Stefanus J., z. van J. P. Schouten en E. C. Koemans; Hester, d. van G. J. T. Tibboel en E. van Doorn; Monique A. M., d. van A. A. de Reus en A. T. Dobbelaer; Erwin J., z. van E. J. Tuijp en H. J. van den Born; Johanna M., d. van H. E. van Tongelen en J. M. van Heerwaarden; Aart, z. van J. P. Visser en A. M. Naastepad; Petrus G., z. van J. N. van Egmond en C. G. M. Fatels; Afra A. J. M., d. van J. A. Boots en J. M. Deen; Franciscus C. A., z. van J. Bron en J. A. ter Doest; Ingrid C., d. van J. M. Maalman en W. C. Klaver; Jan, z. van R. de Boer en A. Koolhaas; Peter, z. van C. J. Lubach en M. C. Schierbeek; Hendrikus J. G., z. van G. M. Dudink en M. Sijn. ONDERTROUWD: L. Deiana en M. A. Woortman; A. A. J. Weeda en H. C. B. Oldenburg; W. Doets en J. M. Steijn; H. J. van der Wijst en H. C. Piepers; A. J. G. Duiveman en L. Kleijn; A. J. van der Horst en W. H. van Roon; F. H Tames en C. N. M. Wormsbecher; J. Budding en B. J. Koger. GETROUWD: H. M. Stam en M. H. van Bugnum; A. C. Eggink en B. C. S. Muller; H. Haan en A. C. van Zutphen; E. B. Stein- bach en M. E. van Meerveld; H. Cordes en A. C. Kuijpers; W. G. van Wetten en M. L. C. Wijtenburg. OVERLEDEN: M. Woud, 69 j., geh. gew. met A. Jansen; T. Schaap, 71 j., geh. gew. met M. J. Simon; M. H. Baars, 82 j., geh. gew. met G. Smit; E. Borsch, 72 j., geh. gew. met N. Sipkema; N. J. Groen, 75 j., geh. gew. met E. C. Schrama; P. Schiphof, 7 d.; G. Noordhof, 3 j. beurdverklaring van het inbeslaggenomen instrumentarium geëist. De arts was in hoger beroep gegaan te gen een uitspraak van de kantonrechter die hem veroordeeld had tot boetes van 500,- onvoorwaardelijk en van 500,- voorwaardelijk. De arts zou van begin 1962 tot half juni 1963 in een tandheelkun dige inrichting in Haarlem werkzaam zijn geweest zonder hiervan de inspecteur van de volksgezondheid in kennis te hebben ge bracht. Vervolgens heeft de rechtbank een 30-ja- rige reclame-adviseur uit Utrecht conform de eis van de officier veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij werd schuldig bevonden aan het oplichten van een Haarlems kledingverhuurbedrijf, waar hij zich met een valse perskaart had ge legitimeerd. De man was reeds vaker ver oordeeld. Ambassadeur. Binnenkort zal jhr. L. Quar- les van Ufford, ambassadeur te Abidjan (Ivoorkust), tevens worden benoemd tot ambassadeur in de republiek Togo. Woensdagmiddag werd in de omgeving van het Edisonplein in IJmuiden een elfja rige jongen aan het been gewond door de kogel uit een luchtpistool, dat door een vijftienjarige jongen was afgeschoten. De dader is door de politie ernstig onderhou den, waarbij wapen en kogels in beslag werden genomen. Hierbij kan nog worden aangetekend, dat de wapenwet het bezit van een lucht pistool niet verbiedt, mits er alleen op par ticulier terrein gebruik van wordt gemaakt. Men is alleen strafbaar wanneer er op de openbare weg mee wordt geschoten en evenmin mag het wapen in schietklare toe stand worden vervoerd. Dit is een hoogst onbevredigende toestand, omdat het lucht pistool al meer ongelukken heeft veroor zaakt. De zaak heelt de aandacht van het ministerie vn Justitie, zodat mag worden aangenomen dat ook het luchtpistool eens tot verboden wapenbezit zal worden ver klaard. (Van onze medewerker voor automobilisme) Onder de naam „Autovak '64" zal eind mei in het Amsterdamse Rai-gebouw een tentoonstelling van garage-uitrusting wor den gehouden, die in eerste instantie be stemd is voor de vakman. Slechts zij, die een uitnodiging voor deze vakbeurs heb ben ontvangen kunnen van 26 tot 31 mei de geëxposeerde produkten van honderd deelnemers bewonderen. Op 28 mei zal bovendien in hetzelfde gebouw het jaar lijkse beroepsvervoercongres worden ge houden. Tijdens een bijeenkomst in Amsterdam heeft de initiatiefnemer tot de expositie Autovak, de heer. Chr. van Hooydonk, uit eengezet waarom men heeft besloten tot een aparte expositie, die overigens een primeur in Europa is. De ruimte die de exposanten van garage- uitrusting op de automobieltentoonstellin- gen toegemeten kregen, achtte men te ge ring voor demonstraties. Dit gebrek aan ruimte, gevoegd bij de snelle technische ontwikkeling en specialisatie, maakte vol gens velen een gerichte expositie zoals deze „Autovak" dringend noodzakelijk. De organisatoren hopen dat deze expositie om de twee jaar kan worden herhaald. Dagelijks zullen op de „Autovak" voor lichtingsbijeenkomsten worden gehouden waarop de mensen uit de automobielwereld een nadere introductie krijgen tot de moderne test-apparatuur en automatische hulpmidelen, die in de huidige garagebe drijven onmisbaar zijn voor een snelle verwerking van de wassende stroom auto's die men onder behandeling krijgt. Ook een juiste organisatie binnen eigen bedrijf zal onderwerp van bespreking uitmaken. De tentoonstelling wordt opgebouwd in de Europahal, de entree en een op een ge deelte van het binnenterrein. Iedere be zoeker ook het buitenland heeft belang stelling getoond voor deze vakbeurs krijgt een gidsje uitgereikt, aan de hand waarvan hij zijn weg kan bepalen tussen de verfspuitcabines, de doorsmeerinrich tingen, de controleklokken en de kas registers. Advertentie MARIJNEN 135 liter met vriesvak over volle breedte 142 liter met extra flessenrek 160 liter kastmodel, kleine vloermaat ZANUSSI en A.E.G. Plein 1945 no. 4 IJmuiden - telefoon 6561 „Als ik nu terug kijk kan ik me niet indenken dat die vijftig jaar zo gauw voorbij zijn gegaan". Dat zegt de 74- jarige heer C. Buis en zijn 73-jarige vrouw knikt glim lachend dat zij het daarmee eens is. Die vijftig jaar slaan op het huwelijk van dit IJ- muidense echtpaar. Afge lopen dinsdag was het hun gouden dag. De heer Buis en zijn vrouw zijn geboren Eg- monders. In 1925 kwamen ze naar IJmuiden. Als jongen van twaalf ging Kees Buis naar zee, eerst op Scheve- ningse loggers, later monster de hij op onder andere de stoomtrawler Louise van rederij Groen en op schepen van de maatschappij Holland in IJmuiden. Bij elkaar heeft hij 55 jaar op zee gevist. Hij was 67 jaar toen hij voor goed aan de wal bleef. In 1925 voer hij het eerst als schipper, en wel op de IJM 28 Walrus van de Doggersbank. „In die tijd had je nog geen diploma's nodig", zegt de heer Buis. „Als je er de capa citeiten voor had werd je schipper". Onder andere was hij in dienst van de maat schappij Wiron en voor De Marezaten. In de laatste oor log diende hij tot de overgave van ons land als onderoffi cier-bootsman op de mijnen vegers Ewald en Limburgia. Na de bevrijding trok schip per Buis al spoedig weer ter visvangst. De kotter Wiron 2 was zijn laatste schip. In al die jaren op zee heeft Kees Buis een goede vaart gehad. Thuis wist hij een goede vrouw die drie kinderen groot bracht. „Als vader op zee zit moet je wel vader en moeder tegelijk zijn", zegt mevrouw Buis. In IJmuiden heeft het echtpaar achtereen volgens gewoond in de Kru- gerstraat, Bloemstraat, Wil lem Barendszstraat en Kom passtraat. Sinds vijf jaar hebben ze het in hun flat aan de Voermanstraat 44 het best naar de zin. Aan de wand hangt een schilderij van de vuurtoren van Egmond aan Zee. Want al zijn ze ook al jaren in IJmuiden ingebur- -iffi* gerd, ook aan Egmond heb ben ze dierbare herinnerin gen, al was het alleen maar omdat ze daar een halve eeuw geleden elkaar het ja woord gaven. Voor het geval er verza melaars mochten zijn die niet langer bevrediging kun nen vinden in het moeizaam vergaren van postzegels, sui kerzakjes, geboortekaartjes of bierviltjes, zijn wij in staat een idee te lanceren voor een nieuwe en onge twijfeld hoogst originele hobby, namelijk het verza melen van brandspuiten. En omdat vooral bij dergelijke objecten het begin onge woon moeilijk zal zijn, volgt hier onmiddellijk het adres waar het eerste exemplaar op de kop kan worden ge tikt: de oud ijzer- en metaal- handel J. Veldman en Zn. aan de Van Linschotenstraat, bij het raadhuis in oud-Vel- sen, waar men zowaar in staat is aan slechts één ge gadigde een echte brand spuit te leveren. Het appa raat is op bijgaande foto in al zijn vergane glorie afge beeld. Hoe oud het exemplaar al is kan door een leek moeilijk worden vastgesteld, maar het ziet er naar uit dat het ap paraat als brandbestrijder kan bogen op een actief ver leden. Naar verluidt moet zelfs de kleine motor nog in zoverre functioneren, dat er nog altijd water mee kan worden gegeven. Mocht het aanleggen van een collectie brandspuiten echter teveel ruimteproble men opleveren, dan is het voor secure lieden toch een unieke gelegenheid zich van een particuliere brandspuit te voorzien. Blijven zij voor brand gespaard, dan kan de spuit immers nog altijd tot tuinsproeier worden be noemd. In het tijdvak van 11 tot en met 17 april 1964 werden in de gemeente Velsen de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: kettinkje met hangertje, legerbaret, glacé dameshand schoen, led. scheerétui, ten nisracket, suède herenwan ten, wit kinderschoentje, paar herenhandschoenen, re genbroek, herenbril, kinder muts, rozenkrans, kinderbnl in étui, bankbillet, sjaal, 3- wielig autoped je, boodschap- penmandje, kinderrmger.ie met steentje, fietspompje gouden armband, p'astic re genjas in plastic zak bhk appelmoes, nylon dames handschoen r., houten st^p, sjaal, 4 kleurenpotlood. ring met 3 sleutels, gov.dfazant, hondeketting met rode hals band, schooltas met boeken, ring met 2 sleutels, 3-wielig kinderfietsje, sleutel, auto ped, bankbiljet, ring met 4 sleutels, portemonnee met inhoud, wit babyschoentje, bedelarmband met bedels, rode handschoen r„ dames tas inh. zakdoek en porte monnee met inhoud, bal, he renparaplu met hoes, bank-, biljet, parkiet, vlag, wieldop en sierrand, zwart hondje met rode halsband, hoofd doek, paar witte led. hand schoenen, metalen armband. Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwerpen zijn te verkrijgen dagelijks aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden. De ge deponeerde voorwerpen zijn daar te verkrijgen elke dins dag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Een inwoonster van IJmui den, kennelijk bevreesd voor een stormloop van nieuwe leden voor de kunstkring „Voor Allen", heeft het be stuur nu reeds verzocht in aanmerking te komen voor Van een onzer lezers mochten wij met de post een pluimpje ontvangen dat, zo als hij nadrukkelijk ver meldde, is bestemd voor de pet van elke N.Z.H.-chauf- feur. Omdat wij ons gaarne belasten met de taak bij het versieren van deze uniform petten als bemiddelaar op te traden, laten wij hier de briefschrijver onmiddellijk aan het woord. Hij wenst ais „Fancy" te ondertekenen, hoewel zijn ware naam hier uiteraard ook aan was toe gevoegd. Hij schreef: „Het stukje in een der „Kennemer Kruimels" over een N.Z.H.-chauffeer zou on bedoeld de indruk kunnen wekken, als zouden er tal rijke busbestuurders zijn die het verdienen dat er dikwijls op hen wordt „afgegeven". Natuurlijk wordt er wel eens door de passagiers gemop perd, maar daarvoor zijn we toch allemaal mensen en Hollanders! Voor mij zijn alle chauf feurs van de N.Z H voci- treffelijke kerels en omdat ik ruim vijf jaar abonne menthouder ben, meen ik wel enig recht van sp-eken te hebben. Zeker, ook het humeur van de chauffeur zal niet altijd even zonnig zijn, maar daarvoor zijn ook zij mensen en Hollanders. Al diverse keren, bij slecht weer en onbegaanbare we gen was ik van plan 'n paar regeltjes aan hen te wijden Het is er echter steeds niet van gekomen, maar hier volgt dan eindelijk de pluim die zij toen allemaal reeds hebben verdiend. Mannen, ik kan er niet per stuk een tientje bijdoen, maar af en toe een dubbeltje zit toch wel goed!" twee abonnementen voor het seizoen 1964-'65. Haar en alle anderen, die eventueel moch ten vrezen straks achter het net te vissen, kunnen vol ledig worden gerustgesteld. De inschrijving is nog niet geopend- Zodra de gelegen heid hiertoe bestaat zal dit op de gebruikelijke wijze worden bekendgemaakt. Dat ondanks de moderne jeugdliteratuur over ruimte vaart en Marsbewoners, de jongensfantasie zich nog al tijd gaarne bezighoudt met Winnetou en zijn blanke broeders moge uit deze foto blijken. Onze fotograaf ver raste hen op een stuk land aan de Van Ostadestraat, dat in hun verbeelding waar schijnlijk de afmetingen van de eindeloze prairie had aangenomen. Met de op dringende hoogbouw op de achtergrond u tjTujjë Talrijk zijn de foto's van broedende vogels, die hun gezinsuitbreiding op de meest zonderlinge plekjes voorbe reiden. In deze serie dient ongetwijfeld ook de zwarte lijster te worden opgenomen, die het huisvestingsprobleem heeft opgelost door de kraam kamer onbevreesd voor het lawaai, in te richten te mid den van een enorme stapel schroot, die bij een handelaar in oud-V eisen ligt opgesla gen. Bij de ontdekking van het nest zijn hier onmiddel lijk alle voorzorgen genomen om te voorkomen, dat de vogel bij deze door de natuur opgelegde taak wordt ge stoord. Als nu de katten ook maar zo attent zullen blijken. S,

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 25