Mr. Geertsema werpt olie op de politieke golven AGENDA STAKEMAN EN IJSBOL UGA MODE IN DE BEDRIJFSKLEDING POLLE, PELLI EN PINGO bondig^) r en Samenwerking van gezondheidsdiensten Brand vernielt magazijn van een blikfabriek Twee jaar voor overval op veehouder in Rubaard Hogere straf geëist voor kindermishandeling Dode door uiteenspatten van een slijpsteen Nieuwe woningtypen in noord en zuid Zeljde temperatuur J DONDERDAG 23 APRIL 1964 Houdt U van stiptheid? Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Ver koudheidsbacillen 'jgjl C pasties t,Unh«*,o°,Voo,b'J f 1.25 protektie tegen infektie Voor baby, kleuter en schoolgaand kind. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Duizenden mannen en vrouwen moeten zich overdag in bedrijfskleding steken: overall of schort, dat afdoende bescherming biedt van de eigen kleding tegen stof en vuil. Die kleding kan mits ze er aantrekkelijk uitziet in niet geringe mate bijdragen tot de arbeidsvreugde. Dat geldt zeker voor de vrouw. De laatste tien jaar is er dan ook een tendens om die kleding een modieuze toets te geven. Dat bleek woensdag tijdens een modeshow van bedrijfskleding bij De Gruyter in Den Bosch. we Heeeew x>e Koers 8IJNA ingehaald f SPORTJACKS poplin nylon spijkerbroeken een halve eeuw WERKRAPPORTEN a Mr. Geertsema, de leider van de libe rale Tweede-Kamerfractie, heeft gister avond op de oprichtingsvergadering van een V.V.D.-afdeling te Doesburg gezegd dat de V.V.D. niet doelbewust streeft naar een opbreken van de huidige regerings combinatie. Met deze combinatie is vol gens hem een betere verdeling van het nationale inkomen te verwezenlijken dan met de P.v.d.A. als regeringspartij. Wel heeft de heer Geertsema in Eind hoven de punten op de I willen zetten, maar de samenwerking met de andere re geringspartijen zei hij graag te willen Advertentie Dan hebben wij precies dat horloge, dat u al zo lang zoekteen horloge, waaraan u kwalitatief de aller - aller hoogste eisen mag stellen. Ze hebben verschillende namen, maar één ding gemeen TOPKLASSE! o.a. MIDO - BAUME MERCIER - CERTINA - PRISMA - INDUS - ZENTRA U weet het adviseert u goed grote houtstraat 49 telefoon 2 00 49 het huis met het carillon handhaven. In de verste verte is het niet zo, dat het vertrouwen in de regering en de liberale ministers op dit moment zou ontbreken, aldus mr. Geertsema, die verder nader inging op het uitgangspunt van het akkoord van Wassenaar; namelijk dat de toeneming van de staatsuitgaven moet achterblijven bij de toeneming van het nationaal inkomen, hetgeen een ver mindering van de belastingdruk inhoudt. Verlaging van de belastingen zou vol gens de liberale woordvoeerder op dit moment tot inflatie leiden, maar zo zei hij, we hebben vier jaar de tijd. Het is hem voldoende als hij de zekerheid heeft dat het er niettemin van zal komen. Hij sprak in dit verband van een bedrag van een miljard. De noodzaak om het akkoord van Was senaar te ontbinden is zijns inziens be paald niet gebleken. Aan een wijziging van het akkoord wil de V.V.D. alleen meewerken indien de overtuiging bestaat van de absolute onmgoelijkheid van ver wezenlijking van de inhoud. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, heeft vanmiddag het eerste wijkgezond heidscentrum in het Leusderkwartier te Amersfoort officieel geopend. Het is be stemd voor huisvesting van de schoolge- zondheidsdienst en van de consultatiebu reaus voor zuigelingen en kleuters van al le kruisverenigingen. De staatssecretaris stelde deze vorm van samenwerking tus sen particuliere en gemeentelijke gezond heidsdiensten ten voorbeeld en onder streepte in een uitvoerig betoog het be lang van een dergelijke samenwerking. Kolendampvergiftiging. In Reewijk is de 71-jarige mevrouw A. Kraayenbrink door kolendampvergiftiging overleden. Haar 71-jarige echtgenoot is in zorgwek kende toestand naar het Van Iterson- ziekenhuis te Gouda overgebracht. c -v"uwburg, vandaag 20 u.: Toneel met „Voulez-vous jouer Tarcel Achard.M.m.v. Piet K een Strodier, Joop Kees maat e.i jorissen. Vrijdag 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Schakels" van Herman Heijermans. M.m.v. Richard Flink, Leo de Hartogh, Hans Culeman, Jo sephine van Gasteren, Elisabeth Versluijs, Enny Meunier, Jan Teulings, Jan Lemaire, •,a. Concertgebouw, vrijdag 20 u.: Het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste Helena Costa (piano). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.30 u.: „Lawrence of Arabia", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Gezworen kameraden", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Zorro, wreker der Partisanen", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De man met de vijf paspoorten", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Alleman", a.l. Rembrandt, 14 en 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Captain Fal con en de wrede tiran", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De grote stilte", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Pikant ver lof in Parijs", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en 20.30-22.30 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van H. Wegener. (Tot en met 30 april). Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. *s Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: Haydn. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etage: Tentoonstelling „5 tot 500'*: Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dngelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 uur. Museum Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuurhis torische diorama's van dr. W. G. L. Wie- ringa. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Tot 8 juni. Woonhuis Van Looy (ingang KI. Hout weg 103): Geopend donderdags van 10- 12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Teyiers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur en de •erste zondag van de maand van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 ilur. Tot 10 mei „Passie en Ver rijzenis" (beeldhouwwerken, houtsneden, paramenten en miniaturen). Huize Bloemenbeuvel, Bloemendaalse- weg (Overveen). Tentoonstelling van wer ken van de dames P Nieuwenhuis, I. Ra- husen, C. de Reede, R van Goor en J. Du- cro. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 14-17 u Tot 26 april. Kunstzaal Barteljoris, Barteljorisstraat 32: Foto's van Jacques Huinck. Geopend op maandag van 13-18 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 uur. Tot en met 2 mei. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dagelijks ge opend (behalve maandag en dinsdag) van 20 uur af. Cabaret van 21-23.15 uur. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 17 april). DONDERDAG 23 APRIL City, 20 u.: „Als vrouwen liefhebben". Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Raadhuis, 14 en 19.30 u.: Openbare be handeling van de begroting. Cultureel Centrum, 20 u.: Ned.-Belgische Vereniging van Cactussen en Vetplanten. Rjjmonders, 19.30 u.: Start voor rit, Minister van Houtenlaan. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 u. en van 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 24 APRIL City, 20 u.: „Mannequins voor Scotland Yard". Stadsschouwburg, 20 u.: „Het geheim van de zwarte koffer". Oorlogsgravenstichting, Patronaatsgeb., Willemsbeekweg, IJmuiden, van 16 tot 22 u.: Expositie van het werk der stichting in binnen- en buitenland. De officiële ope ning is 's morgens te 11 u. Raadhuis, 19.30 u.: Voortzetting van de begrotingsbehandeling. DONDERDAG 23 APRIL Kennemer Theater, 20 u.: Toneelvoor stelling „Geplaagd door de winst". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Het Pro- C0s". VRIJDAG 24 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De onderwereld slaat toe". Kennemer Theater, 20 u.: Toneeluitvoe ring door „Tavido" van „S.O.S., ik heb er al zes". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Koningin van de zon". W.B. Theater, 20 u.: „Cartago in vlam men". Schans, 20 u.: Bijeenkomst Beverwijkse Amateur Fotografen. Mej. W. M. A. de Bruyn uit Den Haag is gisteren beëdigd als eerste vrouwelijke deurwaarder in Neder land. De foto werd gemaakt in haar kantoor in de residentie. Een felle brand heeft een magazijn van de elektroblikfabriek te Leeuwarden vrij wel volledig verwoest. De schade kon nog niet worden genoemd. Het vuur werd om vijf minuten voor een ontdekt door een lid. van het personeel. Dit maakte alarm, waarna de bedrijfs brandweer met het bestrijden van het vuur begon. De brandweer van Leeuwarden ar riveerde met drie wagens, doch kon niet verhinderen, dat omstreeks twee uur de vlammen reeds door het dak sloegen. In het magazijn was een partij blikken opgeslagen, bestemd voor export. Over de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Advertentie zijn als de dood voor poUtBrt Dit doosje betekent: 3637. De boerin maakte zoveel misbaar dat de boer het huis uit kwam stuiven. Wat is hier aan de hand? riep hij. Maar toen zag hij, wat de boerin zo aan 't schrikken had gemaakt. Woedend pakte hij een hooivork op en kwam daar mee dreigend op Stakeman af. Vort jij! brulde hij. Maak, dat je van m'n erf komt, lelijke landloper! Stakeman keerde zich om en rende weg, met de dreigende boer achter zich aan. Gelukkig liep hij harder dan de boer. Kom mee, IJsbol! riep hij. Samen gingen ze er als de wind vandoor. Advertentie R De dader van de roofoverval te Ku- baard, een twintigjarige opperman uit Rauwerd, is door de rechtbank veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. De overval geschiedde op 16 februari 1963. Onder bedreiging met een klapper pistool en een ijzeren staaf werd de 71- jarige Gauke Halbertsma gedwongen tot afgifte van zes bankbiljetten van 100. Verzwaring van de gevangenisstraf van vijf jaar tot zeven jaar voor de vader en handhaving van de vijf jaar gevangenis straf, die de moeder was opgelegd, heeft de procureur-generaal bij het Haagse ge rechtshof geëist in de zaak tegen een Rot terdams echtpaar, dat zijn tweejarig zoon tje zodanig had mishandeld dat het kind aan de gevolgen ervan overleed. De 37-jarige arbeidsanalist Martinus de Vries uit Ridderkerk is door een ongeval om het leven gekomen. De man verricht te zijn werkzaamheden bij de elektro-tech- nische industrie van Smit n.v. te Slikker veer. In zijn onmiddellijke nabijheid was men bezig met een boortol, waarop een iets te grote slijpsteen bleek te zijn ge monteerd. De slijpsteen spatte uiteen, waardoor de arbeidsanalist een stuk tegen zijn hoofd kreeg. Hij was op slag dood De hoofdingenieur-directeur van Volks huisvesting in Friesland, ir. R. N. Hem mes, heeft in Bolsward de eerste zoge naamde Haarsmawoning officieel geopend. Dit is een Bogaerswoning, ontworpen door architect S. Haarsma te Bolsward. Van dit type zijn momenteel in tal van ge meenten in Friesland complexen wonin gen in aanbouw. De woning, die te Bolsward gereed kwam, bestaat uit twee bouwlagen, waar in een woonkamer van 16,5 m2, een keu ken van 10 m2, een bijkeuken, drie slaap kamers en een badcel. Het exterieur be vat veel hout. De hoofdingenieur-directeur van het bu reau voor volkshuisvesting en bouwnijver heid in Noord-Brabant, ir. A. J. Gerrit- se, heeft in de Noord-Brabantse gemeen te Fijnaart en Heijningen namens minis ter Bogaers een nieuwe type bungalow ge opend. De bungalow is binnen twee we ken gebouwd en draagt de naam „Fijn aart Li H. M.". Het ontwerp van deze zogenaamde 14.000,- woning werd ge maakt door de heer J. Snaterse, direc teur van de dienst gemeentewerken te Fijnaart. De binnenmuren en het dak komen uit een fabriek en zijn gemaakt uit een kunst vezel. De buitenmuren worden ter plaat se opgetrokken. Door toepassing van scheidingswandelementen van diverse sa menstellingen en afwerking is de opbouw van de bungalow sterk vereenvoudigd. Daardoor kunnen veel ongeschoolde arbei ders bij de bouw worden ingeschakeld. Katoenen industrieschortje in tomaat rode kleur met glad middenstuk. De coupenaad is in plooitjes verwerkt. (Van onze modeverslaggeefster) De collectie, die was vervaardigd door de N.V. Confectiefabrieken Enta, was een serieuze poging de vrouw in fabriek of win kel aantrekkelijk voor de dag te laten ko men. Het blijft bij deze kleding natuur lijk toch altijd wat moeilijk. Ze kan niet precies om het figuur sluiten, want ze moet over de eigen kleding worden aange trokken. Bovendien wordt ze in standaard- maten uitgevoerd, omdat ze op grote schaal wordt vervaardigd. Maar het on flatteuze tenue, waarin de werkneemsters NU 06 NIET OP R£|S 6AAT, ZEEROB, GAAN WE JOCM/ KOffER T6RU6HAl,eN I6TS VIU666R, PIN60, JA, HIER IS DAT DlN6, DAT RA/MftAÊLT ZO VeRUei/6NC)l 1468-C zich 'n aantal jaren geleden moest hullen, is gelukkig verdwenen. Het lange schort heeft plaats gemaakt voor het of schort, meestal achter gesloten om het jurkje eronder zo min mogelijk vuil te la ten worden. De meeste modellen hadden een simpele vorm. De coupenaden waren rond of in een rechte pas boven de buste verwerkt. De kraagloze schorten waren aan de hals afgebiesd met een streepjes dessin, dat ook terugkwam in de zakken en kleppen. De modellen met kraag had den veelal kleine v-halsjes en reverskraag- jes of losse witte kraagjes, die met knoop jes aan de hals waren bevestigd. De cein tuur was geïncrustreerd of los. Voor buk kend werk was een schort ontworpen, dat in de zijnaden een diepe plooi had om de vrouw meer bewegingsvrijheid te geven. Bepaald opzienbarend was de collectie niet. Een enkel model sprong eruit zoals het schort met een breed glad middenstuk, waarvan de coupenaad was verwerkt in kleine plooitjes. Dit schort benaderde nog het meest de japon. Voor de rest bleef het allemaal toch wel sterk conventioneel. Katoen was het meest gebruikte mate riaal voor de modellen. Het beantwoordt ook het best aan de praktische eisen, die aan deze kleding moeten worden gesteld als makkelijk en vaak wasbaar en licht te strijken. Felle kleuren en pasteltinten ga ven de modellen de nodige fleur. Jam mer, dat we tijdens deze show niet wer den geconfronteerd met de huidige be drijfskleding voor mannen. Want ook op dit gebied wordt er in Nederland het nodi ge gedaan om de man uit het onflatteuze slop te helpen. W. T. Menalda overleden. In Den Haag is overleden drs. W. T. Menalda, referen daris bij het ministerie van Buitenland se Zaken, verbonden aan de afdeling perszaken en nieuwsvoorziening. Voor dien is hij redacteur buitenland geweest bij het Utrechts Nieuwsblad. Sinds fe bruari 1955 was hij verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij was 44 jaar. Opiumsmokkelaar gearresteerd. De Rotter damse politie heeft een 61-jarige Austra lische scheepstimmerman, opvarende vat» een Brits schip, aangehouden. Een onder zoek aan boord van het schip bracht in de timmermanswerkplaats in het voor schip 500 gram opium te voorschijn. Er werd de laatste tijd opium aangeboden in Rotterdam. Branden in februari. Er zijn in februari 49 branden geweest met een schade van 20.000 of meer. Vier personen verloren daarbij het leven; 51 personen, onder wie 23 leden van het brandweerpersoneel, werden gewond. Bovendien geraakten vier brandweerlieden door rook be dwelmd. Advertentie geheel dubbel marine en koren vanaf 26.50 Foam-back rood - koren marine vanaf 36.50 voor meisjes en jongens, dames en heren HENSEN Is een heel Jaar feest Paarlaarsteeg HAARLEM JIUIIilüilUlllllll UIIIIIIIIIIIIIIIIUIII! Het K.N.M.I. deelt mee: Een lagedrukgebied, dat enkele dagen nabij Engeland heeft gelegen, beweegt nu langzaam in de richting van het vasteland. Tegelijkertijd wordt het lagedrukgebied echter aanzienlijk minder diep. Achter de storing stijgt de luchtdruk boven de Brit se eilanden regelmatig. Hierdoor komt een langgerekt hogedrukgebied tot stand, dat zich uitstrekt van Spanje naar Groenland en wordt de doortocht naar West-Europa van nieuwe oceaanstoringen belemmerd. Het in het begin genoemde lagedrukge bied zal morgen nog niet geheel zijn uit gewerkt, zodat de kans op enkele buien in ons land aanwezig blijft. In de tem peratuur komt weinig verandering. Maxim um-temperaturen U) jj «ft - dl binnen- en buitenland. O. M 9 s- d Neerslag: laatste 24 uur. <y 2 aS Den Helder regen zw 12 0 Ypenburg half bew. zzw 13 0,3 Vlissingen regenbui z 13 0,1 Eelde zwaar bew. zzw 15 0,2 De Bilt licht bew. zzw 15 0,2 Twente half bew. z 15 0,3 Eindhoven mist z 14 0,1 Z.-Limburg zwaar bew. zzw 15 0 Helsinki zwaar bew. n 7 Oslo zwaar bew. O 16 0 Kopenhagen mist zzo 13 9 Aberdeen zwaar bew wnw 10 0,3 Londen zwaar bew. z 13 3 Amsterdam zwaar bew. zw 14 2 Brussel regenbui zzw 15 3 Luxemburg zwaar bew. zw 12 9 Parijs regen z 7 2 Bordeaux zwaar bew. zzw 17 0,1 Grenoble zwaar bew. windst. 19 0 Nice onbewolkt n 16 0 Berlijn half bew. w 18 2 Frankfort regen z 16 1 München zwaar bew O 16 0,1 Zürich zwaar bew. zzo 17 2 Genève regenbui wzw 17 3 Locamo zwaar bew. w 18 0 Wenen licht bew wzw 19 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 19 0 Belgrado licht bew. windst. 0 Athene onbewolkt windst. 0 Rome mist windst. 20 0 Ajaccio half bew. O 18 0 Madrid onbewolkt windst. 21 0 Mallorca half bew. O 23 0 Lissabon onbewolkt n 0 Vrijdag 24 april Zon op 5.25 uur, onder 19.53 uur. Maan op 17.18 uur, onder 5.10 uur. Maanstanden 26 april 18.50 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 april Hoog water 1.45 uur en 14.08 uur. Laag water 9.30 uur en 22.07 uur. Vrijdag 24 april Hoog water 2.30 uur en 14.52 uur. Laag water 10.21 uur en 22.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2