Huidige koerst Italiaanse regering naar Verenigd Europa Saragat wil ten koste van alles de NAVO versterken 650. 675.- O Huurbijslag nog volgend jaar in nieuwe contracten GEZOND GENIETEN Zes doden in het verkeer Autorijschoolhouders voelen zich slaven van CBR Erhard op bezoek in Brussel 895.- 995.- BANKSTELLEN Doodvonnis tegen broer van Diem Rassenstrijd bij tentoonstelling Stichting van de Arbeid akkoord over 1.3 percent per 1 juli Kerkelijk huwelijk ging niet door NAM geen succes op Terschelling Rassenrelletjes in Oklahoma DONDERDAG 23 APRIL 1964 Wij brengen een ruime keuze bankstellen. Prima gestoffeerd en vlot van vorm. Zie hier een greep uit onze collectie Engels bankstel Mod. bankstel Mod. bankstel Mod. bankstel KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM TEL. 11491 Concertgebouworkest in New York OFFICIAL DEALER KONINGINNEWEG 44-48 Telefoon 13609 Prof. Van der Hoeven rector Amsterdamse universiteit Drukke dag voor de boeg, drukke dag gehad? Een vol glas Hero tomatensap doet u goed. Smakelijk en boordevol gezondheid. (Rijk aan vitamine C). Let op het merk HERO SPECIAAL voor tomatensap op z'n fijnst. Keuze uit Jus de Tomates naturel en cocktail (licht gekruid). DE EFTELING" KAATSHEUVEL (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Saragat, een man met een zeer brede visie op de wereldpoli tiek, heeft gisteren in een interview met het Romeinse blad il Messaggero de hoofd punten van de huidige Italiaanse buiten landse politiek opgesomd. Die zijn: 1. ten koste van alles de NAVO verster ken. 2. Een vast plan voor de eenheid van Europa, maar op die manier dat Euro pa zich in geen geval zal losmaken van de Verenigde Staten, waarmee het ver bonden moet blijven. 3. De sociaal-democraten in Italië weten wat de politiek is van de Britse Labourpar- tij in het Nabije Oosten en in Zuidoost- Azië. Zij verwachten dat de toekomstige regering in Engeland een Labourregering zal zijn, die waarschijnlijk meer dan de huidige zich zal inspannen voor de onaf hankelijkheid en de eenheid van Maleisië. Singapore is een punt van groot belang omdat het gelegen is tussen twee oceanen en de zeeweg naar Australië beheerst. 4. Naarmate Europa meer beschouwd kan worden als een gelijkwaardige bond genoot van de Verenigde Staten, econo misch en militair niet veel zwakker dan de V.S. zelf, des te meer moeten zij be grijpen dat wij in een bijzondere toe stand komen wat betreft de ontwikkeling van kernwapenen. Een kernoorlog zal zelfmoord betekenen voor alle volken van de wereld en van daar dat het hoofddoel van de Italiaanse politiek erin bestaat te vermijden dat kernwapens in handen komen van meer mogendheden. Saragat is er beslist tegen dat Frank rijk, Duitsland en Italië er ook de beschik king over zouden krijgen. Amerika, Rus land en Engeland hebben nu dergelijke wapenen en het is, volgens hem, beter dat dit zo blijft. Hij hoopt daarbij natuurlijk op een volledige ontwapening. 5. In de staat van antagonisme die er op Advertentie cretonne bekleding, rok-model. Prima stoffering polyether afdekking. Moderne kleuren. Teakhouten armleggers Vlot van vorm. Prima stoffering. Kleur naar keuze met speciale dames- en herenfauteuil; losse kus sens. Geheel teakhouten armleggers SAIGON (AP) Ngo Dinh Can, de 53- jarige broer van de vermoorde president van Zuid-Vietnam Diem, is door een recht bank in Saigon ter dood veroordeeld. Can, die voor de omwenteling opper machtig was in het centrale deel van Zuid- Vietnam, toonde geen enkele emotie toen het vonnis werd uitgesproken. Can werd ervan beschuldigd destijds op dracht te hebben gegeven tot het doodmar telen van drie mensen. Hij werd gearres teerd na het omverwerpen van de rege ring op 1 november van het vorig jaar, Hij vroeg om asiel in het Amerikaanse consults at in Hue, waar hij toen woonde, maar dit werd geweigerd. Can kan bin nen de 24 uur een verzoek om gratie in dienen bij het staatshoofd, generaal majoor Duong van Minh. Als dit verzoek wordt afgewezen zal hij vijf dagen later worden onthoofd. het ogenblik in de wereld bestaat is de enige manier om de vrede te handhaven ervoor te zorgen dat de krachten gelijk zijn. Het is dwaasheid te menen dat men bijdraagt tot de vrede wanneer men het Atlantisch pact gaat verkwanselen. Integendeel, alleen het bestaan van de NAVO maakt het mogelijk dat de wester wereld als gelijke een gesprek kan voeren met de communistische wereld. Op het gebied van de gewapende macht is Amerika alleen wel in staat het hoofd te bieden aan de Sovjet-Unie. Wanneer het gaat om een zeer twijfel achtig neutralisme, dat kan ook gevolgd worden door de kleinste naties ter wereld. Maar wanneer men met Rusland wil pra ten op een plan van gelijkheid dan is het nodig dat men achter zich een macht heeft, die niet minder groot is dan die van Rusland zelf en die macht kan voor het democratische Westen alleen maar ge vonden worden in de NAVO. Gisteren heeft Saragat belangrijke be sprekingen gevoerd met de minister van Buitenlandse Zaken van Denemarken, die zich op het ogenblik in Rome bevindt te zamen met de Deense koning en de ko ningin. In verband met dat belangrijke Deense staatsbezoek, staat Rome geduren de drie weken in het teken van Denemar ken. In enkele straten zijn alle winkels vol met uitsluitend Deense produkten en men kan overal allerlei Deens voedsel te eten krijgen, waarvoor een geweldige reclame wordt gemaakt. Laten we hopen dat we van Nederland nog eens iets dergelijks beleven in Italië. Dat kan voor het afnemen van onze pro dukten van buitengewoon belang zijn. Men moet niet alleen aan de Italianen denken, maar ook aan de twintig miljoen vreemdelingen die hier elk jaar komen. Het Concertgebouworkest is woensdaè voor een vijfdaags verblijf, tijdens welk drie concerten gegeven zullen worden, op de luchthaven Kennedy aangekomen. De 130 musici hadden de reis gemaakt met een straalvliegtuig van de K.L.M. Het orkest zaj in New York drie concerten ten gehore brengen. Vrijdag begint het in het Lincoln Centre met Mouvements Retroga- des van Ton de Leeuw, een pianoconcert van Ravel met als solist Daniel Wayen- berg en de eerste symfonie van Mahler. Zaterdagavond volgt in de Carnegie Hall het tweede concert: Beethovens ouverture Coriolan, het vioolconcert van Beethoven met als solist Herman Krebbers, en de tweede symfonie van Brahms. Zondag, eveneens in de Carnegie Hall, wordt de President Johnson heeft woensdag bij de opening van de wereldtentoonstelling in New York gezegd dat „de vrije en onge hinderde critiek op mensen en ideeën" een van de belangrijkste grondslagen voor de vrijheid vormt. Even voordat het hefschroefvliegtuig met de president aan boord landde, arres teerde de politie op het tentoonstellings terrein een tiental betogers voor rassen- gelijkheid, die de orde verstoorden op kor te afstand van de landingsplaats. Onder hen bevonden zich James Farmer, de lei der van het Congres voor Rassengelijkheid, en Bayard Rustin, de voornaamste orga nisator van de „mars op Washington" van verleden jaar augustus. In totaal heeft de politie op het tentoonstellingsterrein en daarbuiten meer dan honderd arrestaties verricht. Een sterke politiemacht was bij de sta tions van de ondergrondse opgesteld om ongeregeldheden te voorkomen. Betogers waren op de rails gaan liggen om een on dergrondse trein met gemeentelijke auto riteiten tegen te houden. Een andere trein op dezelfde lijn had ongeveer r.cht minu ten vertraging omdat een der betogers aan de noodrem had getrokken. De leiders van het congres voor rasge lijkheid te Brooklyn, die het niet eens zijn met de nationale leiders van de beweging, wilden ten koste van alles de aandacht op zich vestigen. Obstructie vinden zij een doeltreffend wapen om zoveel mogelijk pu bliciteit voor hun beweging te krijgen. De wereldtentoonstelling, die door de demonstranten „een symbool van Ameri kaanse schijnheiligheid" werd genoemd, ondervond weinig last van de acties. In twee uur passeerden ongeveer vijftig duizend bezoekers de hekken. Advertentie HSD-PRlNj Fa. E. de Graaft Het Concertgebouworkest is woens dagmiddag van Schiphol naar New York vertrokken, waar drie concer ten zullen worden gegeven. Op de voorgrond dirigent Bernard Haitink. serie besloten. Daniel Wayenberg speelt Beethovens eerste pianoconcert en na de pauze brengt het orkest Bruckners achtste symfonie ten gehore. Drs. R. E. M. van den Brink te Laren (N.H.) is benoemd tot lid van het college van curatoren der universiteit van Am sterdam in de vacature, ontstaan door het aftreden van dr. L. J. M. Beel. Tot rector magnificus van de universi teit heeft het college van curatoren voor de tijd van drie jaar met ingang van 1 september benoemd prof. mr. J. van der Hoeven, hoogleraar in het staatsrecht, als opvolger van prof. dr. J. Kok, die het rectoraat gedurende vijf jaar heeft be kleed. De Stichting van de Arbeid zal de mi nister van Sociale Zaken en Volksge- Advertentie TOMATENSAP 50 JAAR TOPKWALITEIT 1914-19&4 JUs DE TOMAtj6 tomatensap hftfl Twee personen zijn gisteravond in het ziekenhuis te Oudewater overleden na een autobotsing op de kruising van de provin ciale weg De Meern-Oudewater met de provinciale weg Woerden-Benschop. Het Op de eerste openbare vergadering van de belangenvereniging autorijschoolhou ders Nederland (BEVAN), die woensdag avond in Utrecht is gehouden, heeft de voorzitter, de heer H. Wijsman uit Bos koop, medegedeeld, dat de vereniging alle pogingen in het werk zal stellen om de lesgelden zodanig te laten zijn dat renda bel gelest kan worden. Het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen en de A.N.W.B. wijten, aldus de heer Wijsman, het lage percentage van 32 pet van de kandidaten, die voor de eerste keer bij het examen slagen, aan tekortkomingen van de rij schoolhouders. Dit is onjuist, aldus de voorzitter, die de afwikkeling van een be paald systeem, zoals de C.B.R. dat wenst, de grootste schuldige hiervoor noemde. „Het onzinnige examen dat nu afgenomen wordt dient niet te zijn overgelaten aan de verschillende kuren van examinatoren, maar dient eerlijk en goed te zijn," zei hij. De heer W. Kwak uit Leiden, oud-exa- Vrouwelijke ouderling in kerk Zelden zal in een huwelijk de eerste grote tegenslag zo snel zijn gekomen, als voor het paartje dat gisteren stralend de Nederlandse hervormde kerk te Meppel binnentrad voor de kerkelijke zegening van hun net gesloten huwelijk. De predikant, ds. G. van Estrik uit Genemuiden, gaf de 31-jarige veehouder Henk Stoter uit Genemuiden en zijn 26- jarige bruid Jannie de Jonge uit Nijeveen namelijk te verstaan, dat hij niet van plan was aan de huwelijksinzegèning mee te werken, omdat hij in de kerk een vrouwe lijke ouderling, mevr. S. Goossens-Smith, had opgemerkt. Ds. van Estrik, Nederlands hervormd predikant (richting gereformeerde bond) verklaarde er op grond van de Heilige Schrift tegen te zijn dat een vrouw dit ambt vervult. Hij was niet te vermurwen: een vrouwelijke ouderling erbij, geen huwelijksinzegening. Met verbijsterde gezichten verlieten het bruidspaar en de familie het kerkgebouw. Om de zo mooi begonnen dag de bur gemeester van Nijeveen had het burger lijk huwelijk zelf in de intieme raadszaal in zijn gemeente gesloten niet geheel in het water te laten vallen besloot het bruidspaar om de receptie in het markt- café toch maar door te laten gaan. Het bruidspaar heeft voorlopig van de kerke lijke inzegening afgezien. minator en rijschoolhouder, noemde de rij schoolhouder een employé van het C.B.R. en voorts zag hij hem in functie als voor schotbank en als een goed aandeelhouder van het C.B.R. „Zonder de rijschoolhouders zou het C.B.R. niet kunnen bestaan.," verzekerde hij. „Het rijexamen is een gok geworden". De BEVAN die in december 1963 werd op gericht en thans ruim 500 leden telt zal blijven streven voor recht, aldus de heer Kwak. Pogingen van de BEVAN om deel te gaan uitmaken van de commissie overleg rij school waren, volgens de heer Kwak, ge stuit op de eis dat men geen lid van deze organisatie kon worden indien men het niet eens was met het gevoerde beleid. De secretaris van het BEVAN, de heer J. R. Schiltmeijer, sprak tenslotte over de beoordeling van het rijexamen. Hij noem de het examen een aangelegenheid van het C.B.R. Er bestaat geen samenspel tussen het C.B.R. en de rijschoolhouder. De taak van het C.B.R. noemde hij geen dienende taak, maar een verdienende. Het BEVAN wil zeggenschap in het examen binnen een bepaald plan. „Wij eisen een streng, maar rechtvaar dig examen en zijn gekant tegen de prij- zenbeschikking van de minister dat we de lesgelden slechts drie percent mogen ver hogen". De secretaris besloot zijn rede met de verhouding van het C.B.R. tot de rijschool houders te vergelijken met de verhouding van een heer en een slaaf in vroeger eeuwen. zijn de 46-jarige rijwielhandelaar G. Es- kes uit Harmeien, vader van negen kin deren en zijn 26-jarige neef J. Eskes uit Montfoort. De twintigjarige soldaat G. J. J. Blok- horst, woonachtig in Diepenheim en inge deeld bij 429 compagnie Van Heutz (mo biel) in Steenwijkerwold, is gistermorgen in een militaire truck verongelukt. De jongen zat in de laadbak van de de drietonner. De truck raakte bij een Inhaalmanoeuvre ter hoogte van Zeegse (Drente) in een slip, waardoor de laadbak van de wagen een boom raakte. De mili tair was op slag dood. In Hoogeveen is gistermorgen de 29-jari- ge landarbeider Roelof Huizebosch uit Noordscheschut onder zijn tractor geraakt en omgekomen, toen deze tractor werd aangereden door een personenauto. Omstreeks het middaguur is gisteren bij een aanrijding op het kruispunt Hoefka- de-Kaapseplein in Den Haag de 71-jarige voetganger Th. J. Barbir uit de Hoefkade om het leven gekomen. De bejaarde man stak plotseling tussen geparkeerde auto's over, en werd aange reden door een 27-jarige Haagse agent van politie, die op een bromfiets reed. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De agent moest met een schedelbasisfractuur wor den opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal. In het r.k. ziekenhuis te Zwolle is gis termiddag overleden de zestienjarige T. Leusink uit Oldebroek. Tussen de middag kwam hij in botsing met een auto, toeft hij in Zwollerkerspel plotseling de weg overstak. zondheid adviseren de huurverhoging, die de regering per 1 juli wil doorvoeren, te compenseren met een huurbijslag van 1,3 percent van het loon met een mini mum van twee gulden per week. Met de bijslag is rond 250 miljoen gemoeid. In het advies, waarover de Stichting gistermiddag overeenstemming bereikte, is de mogelijkheid geopend de bijslag volgend jaar bij de herziening van de C.A.O.'s bedrijfstakgewijs in de loon schalen te verwerken. De S.E.R. zal moe ten onderzoeken welke economische mo gelijkheden daartoe in 1965 voorhanden zijn. Mocht het parlement met de huurverho ging (10 pet. in de grote steden en 12,5 pet. in de overige gemeenten) akkoord gaan, dan wil de stichting de bijslag ver plicht uitgekeerd zien aan alle werkne mers, die onder een C.A.O. of bindende loonregeling vallen, ongeacht de hoogte van hun inkomen. Daarnaast moeten ook mannen van 23 jaar en ouder alsmede kostwinners en gehuwde vrouwen die kost- winster zijn, voor de bijslag in aanmer king komen. Voor de werknemers, op wie geen C.A.O van toepassing is, dient de bij slag verplicht te worden uitgekeerd over een inkomen tot 13.000. Compensatie van de huurverhoging over een hoger inkomen wil de stichting binden aan een vergun ning. De stichting wist gistermiddag in zijn vergadering in het conferentieoord „De Baak" te Noordwijk tot een akkoord te komen dank zij het feit dat zowel van werknemers- als van werkgeverszijde een veer werd gelaten. Naar gemeld vonden, de werknemers in hun streven de com pensatie onmiddellijk in de lonen verwerkt te krijgen, de werkgevers aanvankelijk lijnrecht tegenover zich. De werkgevers hielden het op een huurbijslag, de derde sinds 1960, omdat daarmee zeker de helft minder aan loonkosten zijn gemoeid. Een bijslag wordt namelijk niet uitbetaald aan gehuwde vrouwen en jongeren en werkt ook niet door in premies, t&rieven, pen sioenen en dergelijke voorzieningen. Na veel wikken en wegen vonden beida partijèn elkaar tenslotte in het compro mis de 1,3 pet. over 1964 te verstrekken in de vorm van een bijslag om voor volgend jaar de mogelijkheid te openen de bijslag in de loonschalen te verwerken bij de eerstvolgende herziening van de contrac ten Voor de werknemers was dit com promis wel aanvaardbaar omdat daarmee de bedrijfstakken de vrijheid wordt gela ten de bijslag volgend jaar al dan niet te verwerken, een en ander afhankelijk van de mogelijkheden in die bedrijfstakken. De werkgevers werd daarbij in zoverre tegemoet gekomen dat de minister ge vraagd zal worden de verwerking van de bijslag te betrekken in zijn adviesaanvra ge aan de S.E.R. over de economische mogelijkheden in 1965. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) in Oldenzaal heeft met haar explo ratieboringen op Terschelling geen resul taat gehad. Binnenkort zal worden be gonnen met het verwijderen van de boor toren en het terugbrengen van het boor- terrein in zijn oorspronkelijke toestand. GUTHRIE (Oklahoma) (AFP) Woens dagavond zijn in Guthrie in de Ameri kaanse staat Oklahoma honderd negers en blanken gearresteerd na een betoging van negers voor rassengelijkheid. Negers en blanken raakten slaags met elkaar en met de politie. De hulp van de politie uit het nabijgelegen Oklahoma Ci ty, van de staatspolitie en van de brand weer moest worden ingeroepen om de or de te herstellen. Advertentie 150 ha. dag in Natuur- en Ontspanningspark levensvreugde voor een t hart van BRABANT „sprookjesachtige" (Van onze correspondent) BRUSSEL Vandaag is dr. Erhard, de Duitse bondskanselier, per T.E.E. uit Bonn naar Brussel gekomen voor een staatsiebezoek van twee dagen. Na Rome, Parijs en Den Haag is het de vierde E.E.G.-hoofdstad, waar hij sedert zijn kanselierschap heentrekt. Voor volgende maand staat Luxemburg op het program ma. De Belgische regering heeft hem van ochtend op het noorderstation met veel pracht en praal ontvangen. Hij lunchte vanmiddag bij de koning op het paleis te Laeken en daarna zou er van vier tot zes een bespreking zijn bij premier Le- fèvre. Vanavond is er een galadiner. Na af loop daarvan mag de kanselier, nadat men hem nog' even over de verlichte Grote Markt van Brussel heeft gereden, gaan slapen. Morgenochtend brengt hij een be zoek aan zijn landgenoot professor Walter Hallstein, de voorzitter van de uitvoeren de commissie van de E.E.G.. Vervolgens zullen premier Lefèvre en zijn Duitse gast het slotcommuniqué ondertekenen. In zijn hotel aan het de Broukèreplein houdt deze laatste nog een persconferen tie, waarvoor het Belgische protocol vijf tig minuten heeft uitgetrokken. Na een door dr. Erhard aan de Belgische rege ring aangeboden lunch, keert hij dan weer terug naar het Noorderstation. „15.33 uur vertrek van de trein richting Bonn" zo meldt heel nauwkeurig het dertien pagi na's tellende programma van het proto col. Het is de eerste keer sedert de oorlog dat een Duitse minister-president naar België komt. Naar het schijnt is de visi te van dr. Erhard weinig meer dan een beleefdheidsbezoek. In het feit dat hij door de koning ten paleize wordt ontvan gen, zou men het bewijs kunnen zien van de omstandigheid dat België er duide lijk blijk van wil geven dat men het ver leden als definitief voorbij beschouwt. De Duitse bondskanselier heeft 't overi gens zelf deze dagen tegen een correspon dent van een Vlaamse krant gezegd: „er is niets meer tussen Duitsland en België dat moeilijkheden kan opleveren". Daar bij zag hij waarschijnlijk over het hoofd dat men in Brusselse financiële kringen helemaal niet blij is met een van de Duit se anti-inflatiemaatregelen, die de inkom sten uit Duitse fonsen voor buitenland se houders bei ast met 25 percent. Hoofdpunt van gesprek zal wel zijn het uitbouwen van de Europese Economische Gemeenschap tot een politieke unie, waar bij dan ook Engeland zou moeten wor den betrokken. Het is zoals men weet, een van de stokpaardjes van minister Spaak. Premier Lefèvre heeft hem gisteren te Monaco een bezoek gebracht. Hij had daartoe al eerder het plan, maar de dok tersstaking hield hem in België. Mogelijk heeft hij van de gelegenheid geprofiteerd nog eens met Spaak te overleggen over hetgeen men dr. Erhard wel of niet kon zeggen c.q. toezeggen. Dat de bespreking tussen de kanselier en de voorzitter van de E.E.G.-commis- sie nieuwe gezichtspunten zal opleveren, betwijfelt men eveneens. Beide mannen kennen elkaar trouwens sedert vele ja ren en er is bekend dat er vaak telefo nisch overleg tussen hen bestaat.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5