Prof. Francois bepleit overleg over olieschatten in Noordzee Met Bonn en Kopenhagen m HET WEER Weer overval op een benzinestation Prinses Irene is in Rome op 3 januari herdoopt oesem Castro vraagt Oe Thant bij Amerika te bemiddelen Verzwakking van regeringsstandpunt Nu in Laren TV-concessie voor Den Haag en omgeving gevraagd Zeemeermin onthoofd Voorwaardelijk doop achteraf niet nodig Huwelijk van prinses nu aan gegeven in Baarn Don Carlos geen Spanjaard Prinses Armgard niet naar het huwelijk «p Verwoerd weigert elk onderzoek Bloesemweekend Spanning om Cuba stijgt Scherpe taal in Izvestia over de verkenningsvluchten CHR1STI AANSE W. A. VERWOERD en ZONEN Zilveren roos voor Carrell wmmm ef ore you my! VERBOUWINGSUITVERKOOP Opklaringen t Gooi kan geen tweede elftal samenstellen Gewichtige last op Alkmaarse kaaswaag Sr» Kardinaal Alfrink bevestigt Moderamen Overwegend droog en warmer ANWB UITDEUKEN REPAREREN Het woord is aan In de krant van heden: Sport 11 Veel vliegtuigen Druk uitoefenen KOLEN COIFFURES DE VRIES 49e JAARGANG NUMMER 145 ZATERDAG 25 APRIL 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze parlementaire redacteur) Prof. mr. dr. J. P. A. Francois, secreta ris-generaal van het permanente hof van arbitrage te Den Haag, meent dat de verdeling van het continentale plateau van de Noordzee het beste kan geschie den in gemeenschappelijk overleg tussen Nederland, Duitsland en Denemarken. Indien zulks niet mogelijk zou blijken zou naar zijn mening een scheidsrechter lijke beslissing verreweg de beste op lossing zijn ook al zou Nederland daar bij het risico lopen niet het volle pond te krijgen. „Het is meer een kwestie van billijkheid dan van bestaand recht", al dus prof. Francois. Prof. Frangois is rapporteur geweest bij de voorbereiding van de zeerechtverdra gen voor de codificatiecommissie van de V.N. Hij nam in die kwaliteit deel aan de Geneefse conferentie van 1958 inzake internationaal zeerecht, waar de verdeling van de zogenaamde continentale plateaus in een conventie werd vastgesteld. Richt lijn voor deze verdeling is het principe van de gelijke afstanden, dat grof gezegd neerkomt op een verlenging in zee van de landsgrenzen van twee kuststaten. Op grond van dit principe zouden Nederland en Denemarken recht hebben op een zeer groot deel van het Noordzeeplateau en Duitsland op een betrekkelijk klein deel: de zogenoemde natte driehoek in de Duitse bocht. De conventie noemt echter ook „bijzon dere omstandigheden" waarvoor het prin cipe van de gelijke afstanden niet zou gel den. Duitsland beroept zich op deze bij zondere omstandigheden en wenst dus een groter deel van het Noordzeeplateau. Prof. Frangois die in binnen- en buiten land als een groot deskundige op het ge bied van het internationaal zeerecht be kend staat, meent dat „een niet eenvoudig verloop" van de kust een bijzondere om standigheid in de zin van het verdrag is. De Nederlands-Duits-Deense Noordzeekust werpt bijzondere problemen op. De vierde belangrijke Noordzeestaat, Groot-Brittannië behoort naar zijn opvat ting niet deel te nemen aan een eventueel internationaal overleg. Over de bepaling van het Brits deel van het continentale plateau bestaat naar hij meent geen twij fel. Een tafereeltje uit de bekroonde Rudi Carrell-show, waarvoor in het Sche- veningse Circusgebouw met behulp van een groot waterbassin een „onbe woond eiland" werd aanaelead. (Zie ook pagina 21) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 123596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met plaatselijk opklaringen. Meest zwakke wind. Iets hogere temperaturen over dag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Prof. Frangois is het dus kennelijk niet eens met de Nederlandse regering, die vorige week dinsdag bij monde van minister-president Marijnen in de Twee de Kamer verklaarde: „de regering ziet geen bijzondere omstandigheden, die een ingrijpende afwijking van het beginsel van de gelijke afstanden zouden kun nen rechtvaardigen." Hoewel de officiële onderhandelingen nog moeten beginnen en beide regeringen hun standpunt nog niet definitief hebben be paald zal het de Nederlandse onderhande laars na deze gezaghebbende uitlatingen waarschijnlijk wel zwaar vallen om het door de premier omschreven voorlopige Nederlandse standpunt te handhaven. Prof. Frangois was immers nauw be trokken bij het opstellen van de conven tie en kent als weinig anderen de bedoe lingen die men er in wilde vastleggen. Aan Duitse zijde zullen de uitspraken van de Nederlandse deskundige stellig in vloed hebben op de houding van die groe pen die het sterkst aandringen op een flin ke uitbreiding van het Duitse deel van het plateau. Deze groepen zijn vooral te vinden in de Westduitse deelstaten Neder- saksen en Slëeswijk-Holstein. Beide „Lan der" grenzen aan de Noordzee en ver wachten van de exploitatie van de bodem rijkdommen, die vooral in het Nederland se deel van het plateau te verwachten zijn, grote economische voordelen. Hoewel prof. Frangois als onafhankelijk deskundige sprak mag men verwachten dat zijn uit latingen Bonn er toe zullen brengen meer toe te geven aan de wensen van de twee deelstaten. Opnieuw is een bediende van een tank station het slachtoffer geworden van een overval. Gisteravond om negen uur is de 21-jarige Eddy van Sloten uit Bussum neergeslagen in het Shell-station bij het beruchte, voormalige dodenkruispunt bjj Laren, aan de rijksweg Amsterdam 't Gooi. De eigenaar van 't station, de heer W. H. Kiers, die tegenover zijn pompen woont, mist 400,wisselgeld en een onbekende avondomzet uit de la van zjjn bureau, alsmede de geldkist met wissel geld. Zijn echtgenote had Eddy om acht uur nog koffie gebracht. Toen zij om negen uur naar buiten keek zag zij de pompbediende nergens. Zij -merkte wel een heen en weer lopende klant op. Onmiddellijk ging zij naar de overkant en zag tot haar grote schrik de la van het bureau openstaan. De bak met wisselgeld was uit de geldkist gelicht. Omdat zij niet naar het achtergedeelte durfde, vroeg zij de klant een onderzoek in te stellen. Hij vond de pompbediende in bewusteloze toestand languit voorover liggen. Pas in het ziekenhuis kwam Eddy bij zijn positieven. Hij verklaarde tegenover de gemeente-arts, dat hij naar het toilet was geweest. Toen hij de W.C.-deur open de, aldus zijn relaas, voelde hij iets zwaars op zijn hoofd vallen. Daarna herinnert hij zich niets meer. Het betrokken pompstation aan de drukke rijksweg is praktisch geheel van glas opgetrokken en is 's avonds goed verlicht. De zojuist opgerichte Stichting Haagse omroep- en televisie uitzendmaatschappü (HOTXJ) heeft aan de minister van O. K. en W. gevraagd machtiging te verlenen voor radio- en tv-uitzendingen, die slechts zijn te ontvangen in Den Haag en om liggende gemeenten. Bestuursleden van de stichting zjjn onder anderen de heren A. G. Sjjthoff, mr. K. H. Labohm en F. W. Sythoff, directieleden van de Haagsche Courant. De HOTXJ beoogt geen commercieel doel. De uitzendingen zullen in de eerste plaats van lokale aard zijn, hoewel men rekening houdt met de mogelijkheid ook meer uit gebreide programma's te verzorgen. De aandacht zal in de eerste filaats worden gevestigd op plaatselijke evenementen van sociale, culturele en sportieve aard. De Haagse Studio Service Maatschappij (HSSM) zal de uitzending der programma's verzorgen vanuit gebouw Seinpost te Sche veningen, waar momenteel een complete televisiekamer wordt ingericht met zes camera's, beeldbandapparatuur en regie kamer. Op de koepel van Seinpost komt een antenne van 25 meter hoogte die naar de zeezijde wordt afgeschermd, waardoor een betere ontvangst mogelijk is in een gebied met een straal van minstens 15 km. De HSSM heeft behalve over de studio in Scheveningen de medebeschikking over vier complete televisie-reportagetreinen, de grootste mobiele tv-units van Europa. De wedstrijd Telstar 2Gooi 2 gaat zon dagmiddag niet door, omdat de Hilversum mers geen elftal op de been kunnen bren gen. De KNVB heeft de wedstrijd dan ook uitgesteld. Vannacht is door onbekenden het hoofd afgeslagen van het „zeemeer minnetje" van Kopenhagen, het aan alle bezoekers van de Deense hoofd stad bekende bronzen beeldje op een grote steen bij de ingang van de haven, gemaakt naar een figuur uit de sprookjes van Andersen. -r-- Prinses Irene is op 3 januari in Rome in de rooms-katholieke kerk opgenomen, heeft kardinaal Alfrink aan het mode- ramen van de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk verklaard. Naar zijn zeggen beschikte hij toen door een ongelukkige samenloop van om standigheden met name door de on verwachte afwezigheid van getuigen niet over gegevens aangaande de wijze, waarop de doop destijds was toegediend, terwijl anderzijds uitstel van de plechtig heid onuitvoerbaar bleek. ,Dit is de reden geweest," aldus de kar dinaal, „dat ik mij in geweten verplicht achtte de opname in de kerk te doen ge schieden door de positieve belijdenis van het geloof verbonden aan een voorwaarde lijk toegediende doop." De kardinaal verzekert, dat in de litur gische bediening nadrukkelijk alles is uit gesloten, dat kwetsend zou kunnen zijn voor andere kerken. De kardinaal vervolgt- „Ik stel er ove rigens prijs op te verklaren, (lat indien ik met betrekking tot de doop, die in 1940 plaats vond, over de gegevens had kunnen beschikken, dielmij thans zijn ver strekt, geen voorwaardelijke doop had be hoeven te geschieden." Bjj de ambtenaar van de burgerlijke stand te Baarn is schriftelijk aangifte ge daan van het huwelijk van prinses Irene met don Carlos. Om het mogelijk te maken, dat het huwelijk reeds woensdag kan wor den voltrokken, heeft de officier van Justi tie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, dispen satie van afkondiging en wachttijd ver leend. De ambtenaar van de burgerlijke stand van Baarn heeft verder ten behoeve van de prinses een verklaring van huwelijks bevoegdheid afgegeven. Deze verklaring houdt in dat er volgens de Nederlandse wetgeving naar het oordeel van de ambte naar van de burgerlijke stand geen belet selen voor de voltrekking van het burger lijk huwelijk bestaan. De trouwpapieren zijn door de ambte naar van de burgerlijke stand van Baarn naar de minister van Buitenlandse Zaken gezonden, die er voor zal zorgen, dat zij te bestemder plaatse komen. Het verzoek van don Carlos van Bour- bon-Parma om de Spaanse nationaliteit te verkrijgen is afgewezen, aldus weet De Volkskrant te melden. Op 13 februari zou hij generaal Franco zijn verzoek kenbaar hebben gemaakt maar deze had hem naar de minister van Justitie verwezen. Deze zou op het schrifte lijk verzoek van don Carlos hebben ge schreven: „No hay lugar", hetgeen betekent „Onvoldoende gronden om uw verzoek in te willigen". De kardinaal zegt dat zijn bemoeiingen, waartoe hij zich bereid verklaarde op ver zoek van de prinses met medeweten van haar koninklijke ouders, alleen betrekking hebben gehad op de uiteindelijke opname in de kerk. Dat aan de oecumenische gedachte scha de is berokkend wordt door de kardinaal betreurd en hij doet suggesties aan de hand om de goede verhoudingen, voorzo ver deze geleden hebben, te herstellen. In dit verband verklaart hij nadrukkelijk dat ook naar katholieke overtuiging de weg naar christelijke eenheid niet bestaat in het bewerken van zoveel mogelijk indivi duele overgangen. Een woordvoerder van prinses Armgard heeft meegedeeld, dat de houding van de familie Bourbon Parma tegenover het koninklijk huis haar heeft doen besluiten een uitnodiging af te wijzen tot het bij wonen van het huwelijk van prinses Irene en don Carlos. De weersverwachting voor dit week einde is niet ongunstig: overwegend droog en iets warmer. Misschien is het bij uitstek geschikt weer om fiets, brommer of auto te nemen en naar bloeiende bollen of bloesems te gaan kijken. De ANWB heeft het u gemak kelijk gemaakt: Volg de borden en u kunt genieten van de pracht van bloesemende boomgaarden. Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Op de eerste Alkmaarse kaasmarkt stapten mevrouw Marijnen (rechts) en mevrouw Kranenburg, echtgenote van de commissaris der koningin, op de weegschaal. De dames bleken samen 140 kilo te wegen. (Zie ook pagina 4) KAAPSTAD (Reuter) Premier Ver woerd van Zuid-Afrika heeft vrijdag gewei gerd in te gaan op een verzoek van de parlementaire oppositie om een gerechte lijk onderzoek in te stellen naar beweerde kwelpartijen en wreed optreden door de Afrikaanse politie. De oppositie eiste het onderzoek in ver band met de recente veroordeling van vier politiemannen en een gerechtsdienaar we gens mishandeling van twee Afrikanen, die verdacht werden van diefstal. Een van hen overleed aan zijn verwondingen. Na een verhit debat, waarbij leden van de regeringspartij en van de Verenigde Partij elkaar beledigingen naar het hoofd slingerden, verklaarde premier Verwoerd „Er bestaat geen reden of noodzaak voor een onderzoek." Het interne onderzoek was door de politie zelf geregeld, zei hij. Johnson: Helaas, in de liefde triomfeert de hoop altijd weer over de ervaring. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Op en om het Binnenhof4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 8 Films 6 Kerkdiensten 7 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt 9 Erbij 13 Urn 24 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif' In de provincie Limburg is de bloei van de vroege kersesoorten begonnen. Ge durende het weekeinde en in de daarop volgende veertien dagen zullen, zo blijkt uit bij de A.N.V.V. binnengekomen mede delingen, de kerse- en pruimebomen in bloei staan. Daarna volgen de appelbomen. De krentebossen in de omgeving van Dwingeloo zullen naar alle waarschijnlijk heid dit weekeinde bloeien, althans als het weer gunstig blijft. In dat geval kan ook tijdens het weekeinde van 2 en 3 mei nog genoten worden van de bloeiende krente bossen. De provinciale Utrechtse bond voor vreemdelingenverkeer verwacht dat dit weekeinde de vroege kerse-, pere- en pruimebomen in de provincie zullen be ginnen te bloeien en dat ze over een week in volle bloei zullen staan. De appelbomen zullen waarschijnlijk hun bloesempracht tussen 1 en 15 mei tentoonspreiden. In het Gelderse rivierengebied (Betuwe, Land van Maas en Waal en Bommeler- waard) zullen dit weekeinde de kerse- en vroege perebomen in volle bloei staan. Ook bij de pruimebomen begint de bloei. HAVANA (AP, AFP en Reuter). - De regering van Fidel Castro heeft Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, meegedeeld van me ning te zijn dat de Verenigde Staten een nieuwe crisis in het Caribisch gebied voorbereiden. Tezelfdertijd staat in de „Izvestia", het officiële blad van de Russische regering, dat de Verenigde Staten niet het recht hehhen verkenningsvluchten hoven Cu ba uit te voeren. Het noemt die vluchten „een onverholen schending van de soeve reine rechten van een onafhankelijke staat". Het hlad wijst erop dat hierdoor een zeer gevaarlijke toestand kan ont staan. „De Sovjet-Unie zal zich aan de zijde van Cuba scharen, indien het geschil over de Amerikaanse verkenningsvluchten bo ven Cuba tot een veraderlijke aanval op Cuba zou leiden." De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, Raul Roa, deelt Oe Thant in een brief mee dat in Florida en op vliegdek schepen van de V.S. in de omgeving van Cuba grote aantallen bombardementstoe stellen zijn geconcentreerd. „De hierdoor geschapen toestand vertoont veel gelijke nis met de omstandigheden die in okto ber 1962 leidden tot de Caribische crisis", aldus Roa. Hij zegt ook, dat zijn regering niet bereid is „de provocaties van de Ame rikaanse mariniers op de basis Guantana- mo" eeuwig te dulden. De Cubaanse minister schrijft voorts, dat de Amerikaanse centrale inlichtingen dienst sinds oktober 1962 zeshonderd ver kenningsvluchten boven Cuba heeft laten maken en dat het aantal „schendingen en provocaties", uitgaande van de basis Gu- antanamo, in diezelfde tijd 1.181 bedroeg. De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken doet een beroep op Oe Thant, op nieuw als bemiddelaar op te treden, even als in 1962. Behalve de zeshonderd schen dingen van het Cubaanse luchtruim door Amerikaanse U-2 vliegtuigen zijn nog vier' enveertig schendingen door andere toestel len voorgekomen. Volgens Roa oefenen de Verenigde Sta ten druk uit op de regeringen in Latijns Amerika die diplomatieke betrekkingen met Cuba onderhouden om deze banden te verbreken. Amerika had ook druk uit geoefend op zijn bondgenoten om de han del met Cuba stop te zetten. Bovendien hebben de Amerikanen, aldus de Cubaanse nota aan Oe Thant, „pira tenschepen" bewapend voor aanvallen op de Cubaanse kust en „saboteurs" opgeleid om wapens en springstoffen Cuba bin nen te smokkelen. „Het Cubaanse volk zal niet lijdzaam blijven toezien bij schendin gen van het luchtruim door Amerikaanse verkenningsvliegtuigen", zo zegt de Cu baanse minister in zijn brief. De Izvestia dringt er bij de Amerikaan se regering op aan wereldproblemen ver standelijk en realistisch te benaderen, „hoe moeilijk die ook mogen zijn." „Er kan geen wezenlijke verbetering in de Russische-Amerikaanse betrekkingen komen ten koste van de rechtmatige be langen van onze vrienden", aldus de Izvestia. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 730? Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1