Ster van Barry Goldwater op het ogenblik snel aan het rijzen Vele republikeinen zien in hem kandidaat-president Amerikaans rassenvraagstuk bestaat ook in het noorden Franse marine uit de NAVO? Grote jacht op gevluchte SS-er Staatspensioen in Noorwegen Oostduitse grensbewoners nu verplicht mensen aan te geven Tijd niet rijp voor een Europese topconferentie Wereldnieuws Van dag tot dag Uiterst moeilijk delicaat probeem ^t^raatMoel Doodvonnis voor Soumokil ROOK NIET, r 2 ZATERDAG 25 APRIL 1964 3 Aartsreactionair Ogen geopend Beter Ervaring O/o cle Jan van Ees GOLDSCHMEDING Bezoek van Erhard aan Brussel bracht geen nieuws SMEENK PELLETS De forse taal van Washington aan het adres van Cuba kan wellicht menigeen met respect vervullen over de kordate houding van de Amerikaanse regering tegenover een communistische bedreiging, maar men moet daarbij dan toch onge twijfeld een zeker onbehagen verduwen. Want hoe men het ook keert of draait, hier wordt een recht van een onafhanke lijk, klein land geschonden en die schen ding wordt met bedreiging van geweld ge legitimeerd. De verkenningsvliegtuigen van Amerika schenden het Cubaanse luchtruim. Militai re tegenactie van Cuba wordt op straffe van bombardementen afgeraden. Dat is niet de houding die- men van een rechts staat mag verwachten. Natuurlijk is de situatie begrijpelijk. Maar zij is niet rechtmatig. De V.S. zouden een dergelijke houding niet tegenover de Sovjet-Unie aannemen, omdat men in Washington heel goed weet dat het „totale oorlog" zou betekenen. Men zou een dergelijke houding van Rus land tegenover een ander klein land ook evenmin tolereren of rechtvaardigen. Daarom is deze methode de V.S. onwaar dig en daarom laadt Washington een gro te verantwoordelijkheid op zich, die de bondgenoten slechts node zullen willen delen. Is Cuba de voedingsbodem van het com munisme in Amerika? Als dat zo is, zal het zaad daarvan vooral uitwaaien naar Latijns Amerika, omdat de wind daartoe gunstig kan worden genoemd. Wanneer de V.S. hieraan paal en perk willen stellen, zullen zij de bijna bovenmenselijke presta tie moeten leveren, te zorgen dat het overwaaiende zaad geen wortel schiet. Daartoe is een totale omwenteling op so ciaal en economisch gebied in Zuid- Amerika vereist. Als de V.S. het kwaad willen keren door Cuba met geweld te vernietigen, kan men voorspellen dat het communisme weliger dan ooit zal tieren in andere Latijns Amerikaanse landen. De slachtoffering van Cuba zal het getij voor het commu nisme begunstigen. Uit het bloed der mar telaren bloeit het geloof: dat is een waar heid die niet alleen voor de religie op gaat, maar ook voor een revolutionair dogma als het communisme, vooral wan neer het wordt beleden in een gebied waar de 'communistische beloften' een gretig gehoor vinden bij een verpauperde massa. Zie de historische leè die China reeds aan de Amerikanen heeft geleerd. (Van onze correspondent) WASHINGTON Er is geen twijfel aan dat op dit moment Barry Morris Goldwa ter, senator voor Arizona, er het beste voorstaat in de wedren om de republi keinse kandidatuur voor het president schap. 655 stemmen heeft hij op het ko mende partijcongres, dat in juli in San Francisco wordt gehouden, nodig om ge kozen te worden. Nu, na een paar voor verkiezingen waarbij gedelegeerden voor het congres werden aangewezen, is hij al zeker van 162 stemmen. Dit aantal zal in de komende maanden tot zeker vijfhon derd stijgen. Op het congres zelf zal hij de nog ont brekende stemmen moeten losweken van gedelegeerden, die zich niet hebben willen vast leggen. Bekend is echter al dat on geveer de helft van de mensen in het par tijapparaat het liefst Goldwater ziet win nen. De populariteit van de ultraconservatie ve senator fluctueert nogal. Toen presi dent Kennedy nog leefde wist hij witte voetjes te halen bij iedereen, die vond dat de democraten te progressief waren. Na de moord op Kennedy sloeg het sentiment van velen om en richtte zich tegen de man, die de scherpste kritiek op de pre sident had gehad. Die kentering in zijn populariteit ging snel voorbij. Een nieuwe neergang van Goldwaters succes vond echter plaats bij de voorverkiezingen in New Hampshire, toen hij ver achter bleef bij het stemmen- tal, dat de in Vietnam vertoevende am bassadeur Henry Cabot Lodge wist te be halen. Deze nederlaag tegen een afwezige was een direct gevolg van Goldwaters uitlatin gen tijdens zijn campagne in New Hamp shire. De senator nam geen blad voor de mond en maakte duidelijk dat hij niet al leen de conservatief is, waarvoor zijn sup porters hem hielden, maar bovendien een aartsreactionair. In de buitenlandse politiek wil hij Ame- rika's macht in de schaal werpen. Cuba moet worden genomen, in het Verre Oos ten is een oorlog op grote schaal tegen de communisten de beste oplossing. Met de communisten wil Goldwater niets te ma ken hebben. Verbreken van de betrekkin gen met Moskou lijkt hem een nuttige daad, want „Rusland heeft meer belang bij betrekkingen met ons dan wij hebben bij relaties met de Russen." In het binnenland is hij tegen elke in menging van de overheid in het maat schappelijk leven. Sociale voorzieningen vindt .hij,ma ar matige»; «iet Jiijrhet. liefst op vrijwilligheid gebaseerd. De leden van de praktisch fascistische John Birch So ciety, hebben zijn- sympathie, evenals in dertijd Joseph McCarthy's acties tegen de (Van onze correspondent) WASHINGTON De schoolboycot in New York en de protesten tegen de toe standen in de overwegend door negerkin deren bezochte scholen in steden als Wash ington en Cleveland, hebben voor de zo veelste keer op pijnlijke wijze de aan dacht gevestigd op het somberste sociale probleem waarmee de Amerikanen te kampen hebben. Het is een probleem dat in z'n allereenvoudigste vorm hierop neer komt: hoe zullen eens in 'n land als de Ver enigde Staten mensen van verschillende huidskleur en ras vreedzaam en verdraag zaam met elkaar en onder elkaar leven, op school gaan en werken? Washington ligt op de grens tussen noord en zuid, maar de gebeurtenissen in zuiver-noorde- lijke steden als New York en Cleveland en iets eerder in Chicago hebben weer eens glashelder aangetoond dat het ras senvraagstuk niet alleen een zuidelijk vraagstuk is. Men vindt de rassenscheiding en de rassenvooroordelen niet alleen in de vroe gere slavenhoudende deelstaten. Men vindt ze overal waar negers in duizenden of tienduizenden tussen of vlak naast de blan ken wonen. New York heeft bovendien opnieuw be wezen dat het niet alleen om de negers gaat. De vele duizenden immigranten uit Puerto Rico beschouwen zich, in hun ar moede en ongeletterdheid, ook als misdeel- den. Ze leven en wonen niet beter dan de negers. Men vindt ze samengehokt in de achterbuurten van New York. Naast de jongste gebeurtenissen in de bovengenoemde steden ziet men ook weer de strijdlustige gouverneur van Alabama. George Wallace, die opnieuw het zwaard tegen de integratie van een aantal middel bare scholen heeft aangegord. Dit alles wordt hier in Amerika druk besproken. De kranten staan er vol van. Met vette koppen worden de verhalen onder de aan dacht van de krantenlezers gebracht, van de oost- tot aan de westkust. De leiders van de strijdorganisaties der negers staan bloot aan kritiek omdat ze nu de school kinderen in hun acties betrokken hebben. Niet overal echter heeft de strijd van de negers om gelijke rechten zo'n rumoerig en dramatisch karakter. Wat men bij al dit strijdgewoel wel eens te veel uit het oog verliest is dat de integratie der ne gers in vele plaatsen geruisloos voort schrijdt. Vaak met medewerking van werkgevers, van gemeentebesturen, van de leiders van buurtverenigingen, van de vakbonden en van zovele andere organisa ties die zich op sociaal terrein bewegen. Zeker, het gaat niet altijd even snel en de negers worden wel eens ongeduldig. Maar het is ook een uiterst moeilijk, de licaat probleem, waar vaak diepgewortel de tradities en menselijke gevoelens en .vooroordelen een rol spelen. Om een voorbeeld te noemen. In 1963 vonden in Philadelphia relletjes plaats. Helemaal rustig is het er ook nu nog niet, maar gestadig is er vooruitgang te mer ken. De negerleiders in die grote industrie stad laten niet na aan te dringen op on onderbroken maatregelen, serieus geno men en doorgevoerd, om de negers op het gebied van de tewerkstelling en huisves ting gelijkgerechtigdheid te geven en de kinderen goed gemengd onderwijs te ver strekken. Zij zijn met de stand van zaken lang niet tevreden. Maar de meesten van hen verwachten geen wonderen en besef fen dat men ook in Philadelphia niet in een handomdraai een traditie van eeuwen veranderen kan. Ze weten dat het een zaak is van ge duldig, begrijpend samenwerken met de blanken die bereid zijn geleidelijk in de richting van integratie voort te werken en de sociale en economische barrières, die de negers de vooruitgang zo moeilijk ma ken, een voor een te verwijderen. Wat men in Philadelphia hoort is dit: de rumoerige onlusten van het afgelopen jaar hebben vele blanken eigenlijk voor het eerst de ogen geopend voor het probleem waarvoor de negers daar staan. De con tacten tussen de blanken en de negers schijnen met de dag beter te worden. Meer en meer werkgevers proberen ne gers een kans te geven. Hun personeels afdelingen zoeken contact met de neger organisaties om geschikte krachten te vin den. Het gemeentebestuur heeft een pro gram van vakopleiding ingesteld, waar door negers zich voor de betere functies kunnen bekwamen. Het was een hunner grieven dat ze tot dusverre vrijwel alleen voor de ongeschoolde, smerige en slechter betaalde baantjes in aanmerking konden komen. De negerleiders begrijpen dat hun ras genoten niet voor de geschoolde vakken in aanmerking kunnen komen als gevolg van demonstraties en relletjes. Ze we ten dat eerst de achterstand in onderwijs en vakscholing moet worden ingehaald. Gemakkelijk is dat niet: de ongeletterd heid van vele negers, gevolg van slecht onderwijs, maakt ze ongeschikt voor vak scholing. De relletjes over de vestiging van een negergezin in een blanke buitenwijk van Philadelphia, in 1963, was helemaal niet kenmerkend voor de stad. In de loop van enkele maanden na de onlusten hebben zich meer dan honderd negergezinnen in de buitenwijken kunnen vestigen zonder dat er ook maar enig rumoer ontstond. Wat het onderwijs betreft verklaarde een negerleider in Philadelphia: „We be grijpen heel goed dat blanke ouders er bezwaar tegen hebben dat arme, onweten de negerkinderen in de klassen van blan ke kinderen worden geplaatst. Dat zou het onderwijs hunner kinderen maar schaden. Wat er dus eerst moet gebeuren is verho ging van het ontwikkelingspeil der neger kinderen", zogenaamde communistische infiltratie van Amerika. Deze denkbeelden bleken toch te gortig voor vele republikeinse kiezers, die kenne lijk niet precies wisten wat voor radicaal reactionair vlees zij met Goldwater in de kuip hadden. Een onwetendheid, die niet nodig was geweest als zij Goldwaters ac tiviteiten als senator hadden gevolgd. Dan hadden zij geweten dat de senator bij tal loze stemmingen tegen zijn eigen partijge noten inging en „neen" zei, waar de meer derheid der republikeinen „ja" stemde. Vast staat bij voorbeeld dat dit gebeurde in 23 van 25 principiële kwesties, die in de senaat aan de orde werden gesteld. Op het ogenblik gaat het Goldwater weer beter, omdat hij zijn taktiek gewijzigd heeft. In de campagne voor de belangrijke Californische voorverkiezingen van twee juni houdt hij zich koest, verzwakt zijn oude uitlatingen en presenteert zich aan de kiezers als een gematigd man uit het midden. Bovendien vertoont Goldwater zich veel minder dan in New Hampshire, kennelijk in navolging van Henry Cabot Lodge, die de voorverkiezingen aldaar im mers won zonder een stap in die staat gezet te hebben. Met die nieuwe tactiek heeft Goldwater de positie moeilijk gemaakt van Newyorks gouverneur Nelson Rockefeller, die in New Hampshire ongeveer evenveel stem men bemachtigde als Goldwater en die de enige belangrijke officiële opponent is van de senator uit Arizona. Rockefeller, die links staat in de republikeinse partij kan evenwel niet winnen van Goldwater als de ze zichzelf niet onmogelijk maakt door re actionaire, radicaal klinkende uitlatingen. Het gaat Rockefeller trouwens helemaal niet voor de wind. Bij de opiniepeilingen blijkt zijn populariteit zo ernstig geleden te hebben door zijn echtscheiding en daar op volgende nieuwe huwelijk dat zelfs campagnes, gefinancierd door de Rockefel- ler-miljoenen, er niet tegen op kunnen boksen. PARIJS. Volgens het Westduitse ochtendblad „Die Welt" wil Frankrijk in de nabije toekomst alle Franse marine officieren uit de NAVO-staven terug trekken. Daarmee zou de samenwerking van de Franse marine met de NAVO definitief zijn verkeken. Een hiertoe strekkend besluit van de Franse regering zou reeds voor de operatie van president De Gaulle vorige week ge nomen zijn. NAVO-kringen verklaarden gisteren dat zij niet in staat waren de mel ding officieel te bevestigen of te demen teren. Er bestaat echter voldoende grond om aan te nemen dat de NAVO-partners door Frankrijk reeds van deze stap op de hoogte zijn gesteld. In het geallieerde oppercom mando Europa SHAPE bij Parijs en in de overige NAVO-staten doen de Franse ma rineofficieren tot nu toe nog onveranderd dienst. Het terugroepen van alle Franse marine officieren uit de NAVO-staten wordt in militaire kringen van het Atlantisch bond genootschap als een besluit met ernstige consequenties omschreven. De betekenis overtreft naar ieders indruk ver het terug trekken van de Franse vloot uit de NAVO, die door De Gaulle in de lente van 1963 werd bevolen. Praktische bete"kenis had het onder de NAVO weghalen van de Franse vloot bijna niet, aangezien de integratie in vredestijd slechts een nominaal karakter heeft. Het terugtrekken van de marineofficieren zal echter een geheel nieuwe situatie scheppen. Daarmee maakt Frankrijk zich gereed zich op het gebied van de zeeoorlogvoering defi nitief van het NAVO-bondgenootschap los te maken. Frankrijk zou dan met de NAVO alleen voor de samenwerking te land en in de lucht verbonden blijven. Het zou de zwaar ste slag zijn die De Gaulle het bondgenoot schap tot nu toe heeft toegebracht. Als Goldwater de nominatie niet haalt kunnen de republikeinen nog andere kan ten uit. Pennsylvania's gouverneur Wil liam Scranton, die weliswaar geweigerd heeft zich kandidaat te stellen, zou een beroep van de partij op hem altijd volgen. Scranton, die uit een oude rijke familie stamt, is een man uit het midden, gema tigd progressief en volgens velen begiftigd met aantrekkingskracht op de kiezers. Zijn nadeel is dat hij wat vaag is, geen harde vechter lijkt en lang niet overal in de Verenigde Staten bekend is. Hetzelf de bezwaar heeft Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassadeur iq Vietnam. Zijn populariteit is groter dan die van Scranton, maar zijn invloed in de partij lijkt klein. Maar er is ook nog Richard Nixon, oud- vice-president onder Eisenhower en repu blikeins kandidaat in 1960. Hij is verreweg de waarschijnlijkste keuze van het partij congres, als het Goldwater niet lukt de benodigde 655 stemmen voor zijn kandida tuur bij elkaar te krijgen. Nixon heeft ervaring, is ambitieus en heeft zich de laatste tijd op een conserva tief, maar niet radicaal standpunt vastge legd. Als kandidaat zou hij waarschijnlijk alle kiezers, die niet ingenomen zijn met Johnson tot zich kunnen trekken en dat is uiteraard de enige kans voor de repu blikeinen, die dagelijks in de courant re sultaten van opiniepeilingen kunnen zien, die een grote overwinning voor Johnson voorspellen, tegen welke republikeinse kandidaat dan ook. Nixon, en in mindere mate Lodge, ma ken een goede kans op de republikeinse kandidatuur, ook al ligt op dit moment Barry Goldwater nog voor. Maar, zoals ge zegd, diens populariteit fluctueert sterk en alleen dat al kan zijn positie op het partijcongres verzwakken. De belangrijkste komende gebeurtenis in het verkiezingsjaar is de stembusgang in Californië op 2 juni. Daarna zijn de kaar ten geschud en gaat de partij op haar con gres het spel met de vele troeven begin nen. BRUNSWIJK (Reuter) De autoriteiten in Brunswijk hebben vrijdagavond meege deeld, dat een tweede man gearresteerd is. Hij wordt ervan verdacht de voorma lige SS-officier Zech-Nenntwich woensdag bij zijn ontsnapping uit het huis van be waring geholpen te hebben. Men neemt aan, dat deze man de vluch teling van de gevangenis naar een vlieg veld heeft gereden. De speciale commissie van de politie die belast is met het onder zoek in deze zaak gelooft nu, dat nog minstens twee anderen Zech-Nenntwich moeten hebben geholpen. Zech-Nenntwich houdt zich vermoedelijk in Zwitserland op. Hij zou donderdagochtend met een par ticulier vliegtuig" van het type „Piper-Co- manche" van het vliegveld Klausheide bij Nordhorn, bij de Nederlandse grens, ver trokken zijn. Hij zou met zijn vrouw en een man in een auto naar het vliegveld gereden zijn. In Zuid-Zwitserland oefenen politie en grenswachten verscherpte controle uit nu ernstig rekening gehouden wordt met de mogelijkheid, dat Zech-Nenntwich naar Italië zal proberen te vluchten. Hij kwam donderdag met een particulier vliegtuig in Bazel aan, wist door de douanecontrole te komen en kon toen de luchthaven onge hinderd verlaten, omdat een alarmbood- schap van Interpol te laat werd ontvangen. Volgens de Zwitserse politie heeft hij een sneltrein naar Zürich genomen. Maandag begint in Frankfort het proces tegen de drogist Hermann Krumey, de plaatsvervanger van de jodenpervolger Adolf Eichmann in Hongarije. Ook de advocaat Otto Hunsche (rechts'), eens de juridische verbindingsman van Krumey in het hoofdkwartier van de Sicherheits- dienst in Berlijn, moet dan als be klaagde voor de rechters verschij nen. Zij worden van vele moorden beschuldigd. feis Sic transit Het zag er bedroevend uit, het hondje. Het miste een oogje en zijn staartje hing er ook wat slordig bij. Het was vuilgrijs en zijn tongetje hing als een klein prop je uit de bek. Het linker oortje stond nog parmantig omhoog, als verwachtte hij de stem van zijn baasje te zullen horen. Het rechter had kennelijk de moed opgege ven, het hing slap aan een laatste draad je. Mena, zal ze viel genoemd zijn, Mena, de pop was haar hoofd kwijt. Er gulpte een dot houtwol uit haar schouders en de armpjes, waarvan één zonder handje, bengelde krachteloos omlaag. Samen rust ten zij in een uiteindelijke gelatenheid te gen de grauwe vuilnisbak, wachtend op het bevrijdende noodlot. Het motregende en er was zo nu en dan een gure windvlaag. Dure limousi nes, zware vrachtwagens en knetterende brommers passeerden het zieligje hond je en de dode pop zonder hoofd. Even zag ik voor me een lichte kamer met be bloemd behang en frisse lichte gordijnen, een box vol blije kindergeluidjes, een jon ge moeder die het bedje met frisse la kens verzorgde. Het was daar alles tril lend van jong leven, blijheid en ook toch even nog de zon die de lente beloofde, met een straal uit een plotselinge scheur in het grauwe wolkendek. Toen kwam de grote vuil-grijze bemod- derde wagen. Er kwamen mannen die na men de vuilnisemmers en kartonnen do zen met rommel en smeten het de wa gen in en dan eindelijk toch de grote hand als van een dreigende reus.. Die hand nam in één greep het hondje en Mena, de pop zonder hoofd en smeet ze de duister-gapende muil van de vuilnis kar in. Sic transit. Zo gaat de wereldse glorie te niet, een stukje vergeten jeugd, vergane blijheid. Advertentie S O Grote Markt 8 - Haarlem OSLO (Reuter) De Noorse regering heeft donderdag aan het parlement voor gesteld een algemeen staatspensioen in te voeren. De laagste inkomstenklasse, tot ongeveer elfduizend gulden per jaar, zou honderd percent van het laatst genoten in komen moeten ontvangen, de gepensio neerden in de hoogste inkomstenklasse 55 percent. Het staatspensioen zou verplicht worden. De gezamenlijke fondsen worden volgens het voorstel door de staat beheerd, die de gelden investeert in staatsprojec- ten zoals regionale economische ontwikke ling. DJJAKARTA (AP) Een bijzonder militair tribunaal heeft dr. C. R. S. Sou mokil, de voorvechter voor een vrije repu bliek van de Zuid-Molukken, tot de dood straf voor het vuurpeloton veroordeeld. Hij heeft onmiddellijk een verzoek tot gratie aan president Soekamo gericht. De 58-jarige oud-minister van Justitie van de deelstaat Oost-Indonesië hoorde het vonnis rustig aan. BERLIJN (AP) In het Westen is de inhoud bekend geworden van een nieuwe Oostduitse wet krachtens welke alle Oost duitse burgers, die in de omgeving van de Westduitse grens wonen de grenspolitie en militairen 'moeten helpen door „mensen die zich illegaal in grensgebieden ophou den of de grensbepalingen overtreden aan te geven." Degenen, die nalaten mogelijke vluchte lingen aan te geven zullen kunnen worden gestraft met maximaal twee jaar gevan genisstraf „indien andere wetten geen strengere straffen voorschrijven", of een grote geldboete. In de wet is ook van 11.00 's avonds tot 5.00 uur in de ochtend een uitgaansverbod ingesteld voor de bewoners van grensge bieden. Deze maatregel werd getroffen in een tijd waarin de meeste communistische re geringen de druk op de bevolking vermin deren. De directe omgeving van de grens „veiligheidsstrook" genaamd, loopt vanaf de grenslijn vijfhonderd meter landin waarts. Daarbij komt nog een gebied van onge veer vijf kilometer, dat alleen toeganke lijk is voor diegenen die daar wonen, of die van de volkspolitie speciale passen hebben om zich in het gebied te begeven. Plaatselijke bewoners hebben speciale stempels op hun persoonsbewijzen om hen als grensgebiedbewoners te identificeren. In de nieuwe wetsbepalingen staat na drukkelijk, dat deze niet gelden voor de grensgebieden langs de Poolse en Tsjechi sche grenzen, wat duidelijk maakt dat zij uitdrukkelijk zijn bedoeld tegen vluchte lingen naar het Westen. Het is ook verboden kamers te verhuren in het grensgebied zonder toestemming van de politie. Ook mag men daar niet kamperen of in auto's slapen. Vakantiegangers aan de kust van de Oostzee mogen geen zeilboten gebruiken met zeilen die groter zijn dan acht vier kante meter of motorboten met motoren van meer dan 3Vs pk. De boten mogen de Oostduitse territo riale wateren niet verlaten en zich slechts van zonsopgang tot zonsondergang op het water bevinden, waarna zij moeten meren aan speciaal daarvoor bestemde steigers. Alle schepen die in Oostduitse territo riale wateren varen kunnen aangehouden en doorzocht worden en degenen, die tij dens het bevaren van de territoriale wateren een misdaad begaan kunnen wor den aangehouden. Schepen die zich niet houden aan de nieuwe bepalingen kunnen in de Duitse territoriale wateren en in volle zee wor den achtervolgd. „De achtervolging wordt pas gestaakt, wanneer het buitenlandse schip de terri toriale wateren van zijn eigen land of van een derde land bereikt. (Van onze correspondent) BRUSSEL Geen bilaterale problemen tussen beide landen en gelijke wil bij Bel gië en Duitsland de economische en poli tieke landen met anderen landen in en bui ten Europa te versterken. Dat is het hoofdthema' van de gemeenschappelijke verklaring die gistermiddag aan het eind van het tweedaags bezoek van bondskan selier Erhard aan Belgle door hem en door minister-president Lefèvre is ondert door minister-president Lefèvre is onder tekend. Ook wat later, op een persconferentie, heeft de Duitse kanselier geen nieuwe perspectieven geopend. Die persconferen tie zou om twaalf uur plaatsvinden. Stipt heid is de beleefdheid van de koningen, maar blijkbaar niet die van de Bonds kanselier. Tegen kwart voor een kwam dr. Erhard aanzetten. Hij heeft zich met- geen woord verontschuldigd. Natuurlijk werden hem vragen gesteld over de Duitse graanprijzen in verband met het voorstel van dr. Mansholt over de eenmaking ervan en het standpunt van de E.E.G. bij de volgende Kennedyronden. Dr. Erhard heeft toegegeven dat de Duit se weigering reeds thans onmiddellijk tot eenmaking van die prijzen over te gaan voor een deel door verkiezingsmotieven werd ingegeven. Hij heeft echter met nadruk verklaard dat het zeker niet Duitsland zal zijn dat de onderhandelingen over de Kennedy-ron de schipbreuk zal laten lijden. In het com muniqué staat trouwens eveneens duide lijk dat beide landen, België en Duitsland, van oordeel zijn dat de tariefonderhande lingen in het kader van de Kennedy-ron- de de toetssteen vormen voor, zoals het spits wordt geformuleerd: de samenwer king in Europa en met Amerika. Om die reden, heet het verder, nemen beide re geringen alle middelen te baat om het sla gen van die onderhandelingen te verzeke- re. Onderwerp van bespreking is ook nog de noodzaak geweest de Atlantische alliantie en haar organisatie te verstevigen. Met name hebben de beide partijen het gehad over het project voor een multilaterale ma ritieme kernmacht. Zij zijn beide over tuigd van het nut van de NAVO en van een steeds nauwere samenwerking met de Ver enigde Staten. Advertentie lekkeii'én verfrissend f.0. Verkrijgbaar bij de betere drogist In antwoord op vragen heeft de Bonds kanselier nog gezegd, dat hij op het ogen blik niet het plan had een zogenaamde top conferentie over Europese problemen bij een te roepen. Wij kunnen ons, zo zei hij, alles permitteren, maar niet een topcon ferentie, die geen succes zou worden. Verder heeft hij gezegd dat een eventuele ontmoeting tussen hem en de heer Kroesj- tsjev geen „politieke show" moent wor den, dat hij een dergelijke ontmoeting al leen zou doen plaatshebben wanneer er een vaste en uitgebreide agenda zou zijn en wanneer Duitsland „zijn vrienden naast zich zou hebben". Maar ook dat heeft hij bij vorige gelegenheden al eens uiteenge zet. Propaganda. Indachtig het gezegde dat men het nuttige met 't aangename moet verenigen, heeft de Britse Labourpartij een grammofoonplaat in de handel ge bracht, waarop aan de ene kant een jazznummer staat, getiteld „Let's go with Labour" en aan de andere zijde een toespraak van partijleider Harold Wil son. (AFP) Kou. In het grootste deel van West-Duits- land is het bijzonder koud voor de tijd van het jaar. In Hessen daalde de tem peratuur vrijdag tot het vriespunt. Men verwacht voor het weekeinde nog lagere temperaturen. Communie. Bij decreet van de „congre gatie der riten" heeft de paus beslist dat de priester voortaan bij het uitreiken van de communie slechts de woorden „corpus christi" zal uitspreken, zoals reeds in de veertiende eeuw gebruikelijk, en door de gelovigen met „amen" te be antwoorden. Bezoek. De Westduitse kanselier Ludwig Erhard zal in juli een bezoek aan Dene marken brengen. Dit zal het eerste be zoek zijn, dat de Westduitse kanselier aan een van de Scandinavische landen brengt. Staking. Het Italiaanse spoorwegpersoneel zal vijf mei voor 24 uur in staking gaan om kracht bij te zetten aan hun eisen om hogere lonen. Veroordeling. In Ladysmit in de Zuid- afrikaanse provincie Natal zijn zeven Afrikanen wegens deelneming aan het verboden Nationale Afrikaanse Congres veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van één tot vijf jaar. Sneeuw. In de Beierse Alpen is in de nacht van donderdag op vrijdag op een hoogte van duizend meter weer sneeuw geval len. De temperatuur daalde tot elf gra den onder het vriespunt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3