Vermogen AKU fors gestegen door herwaardering deelneming Concern winst vermeld „Regering is niet eerlijk tegen mijn REM-eiland" Kapitein mag een jaar lang niet als gezagvoerder optreden Ex-priester trok fel van leer tegen rooms-katholieke kerk Ds. Hegger verloor thema bijna uit het oog AEG Betere salarissen voor jonge onderwijzers de AEG TURNA Vijf doden in het verkeer Wethouders blijven in Oldenzaal C. Verolme op Schiphol: Op bijeenkomst InterkEva tig. Comité in Haarlem Staking doet treinen naar Parijs uitvallen Moeder doodt haar misvormde baby Akkoord na hard gesprek Ingangsdatum 1 januari 1964 DINSDAG 28 APRIL 1964 van die jonge Edammer, belegen Goudse of oude Leidse Plooien Onsportief Uitspraken Raad voor de Scheepvaart Concilie van Trente Hetze AMSTERDAM Gematigd Hoofden Bruidskapsel van Irene Nadat de A.K.U. de vorige week reeds de resultaten over het eerste kwartaal 1964 heeft bekendgemaakt nettowinst 9.600.000 tegen 8.100.000 in die pe riode van 1963 is thans het jaarverslag over 1963 verschenen. De einduitkomst 48.700.000) was nog iets beter dan uit de voorlopige cijfers bleek (f 48.100.000) en belangrijk beter dan die van het voor gaande jaar 36.400.000) waaruit zoals bekend 17 percent dividend wordt be taald en 23.400.000 (v.j. 11.100.000) in het beclriif werd gehouden, ongeacht rican Enka (ca. 65 dis per share), in gul f i I Arnrtorolrond maaVt dflt. PPT1 bêdlTSI de afschrijvingen, die ditmaal evenals 1962 39.000.000 hebben bedragen. zeer laag bedrag op de balans voor, ultimo 1962 met f 148.000.000. Per ultimo 1963 echter zijn de meerderheidsbelangen her waardeerd op het, aandeel van de ven nootschap in het eigen vermogen van de betrokken maatschappijen, uitgaande van de vastgestelde balanscijfers per ultimo 1962, voor de American Enka op basis van de cijfers per ultimo 1963. Hierdoor is de boekwaarde van de deel nemingen tot 438.000.000 gestegen en aan de andere kant van de balans 'n herwaar deringsreserve ontstaan van 283.800.000. De totale zichtbare reserves van 't A.K.U - concern zijn daardoor tot rond f 694.000.000 gestegen, ofwel tot 460% van het uitstaand kapitaal ad 150.000.000. Dit wil zeggen dat het zichtbaar eigen vermogen van de A.K.U. thans 844.000.000 bedraagt, gelijk staande met ca. 560% van het aandelen kapitaal. De beurswaarde van de aandelen Ame- De intrinsieke waarde van de aandelen A.K.U. komt dus nog belangrijk hoger uit dan welke op grond van balanscijfers kan worden berekend. Oud-minister Zyistra zal in de jaarver gadering van de A.K.U., die 13 mei in het Hilton-hotel in Amsterdam zal worden gehouden, worden voorgedragen als com- misaris van deze vennootschap. In deze vergadering komt voorts de herbenoeming aan de orde van de heren J. M. Fentener van Vlissingen, dr. H. J. Abs en ir. A. J. Engel, die aan de beurt zijn ais commis saris af te treden. in Behalve het kasdividend van 17 percent wordt ditmaal 5 percent belastingvrij in aandelen ten laste van de agioreserve uitgekeerd. Voor het eerst wordt thans in het jaar verslag ook het aandeel van de A.K.U. in het concernresultaat vermeld, dat wil zeg gen het aandeel van de A.K.U. in de onver deelde winst van enige belangrijke doch terondernemingen. Voor de American Enka was dit in 1963 10.500.000, voor de overige in 1962 7.100.000, waardoor de totale concemwinst van de A.K.U. tot 66.300.000 stijgt en waarvan 25.300.000 wordt uitgekeerd. Genoemde concemwinst ad 66.300.000 maakt per aandeel een be- dirag van rond 442 uit, hetgeen bij een beurskoers van 530% tot een koers-winst- verhouding van 12 leidt. Bij de Koninklijke, Philips, Unilever en Hoogovens zijn deze cijfers resp. 11,5, 17, 15,5 en 11,-. De A.K.U. heeft, behalve haar eigen be drijven, grote belangen bij de aantal aan verwante ondernemingen, waarvan de 'American Enka en de Vereinigte Glanzstoff wel de voornaamste zijn. Ze bezet resp. 55 en 76% van het aandelenkapitaal dier ondernemingen. Deze en andere deelne mingen kwamen tot dusver steeds met een 'Advertentie dens omgerekend maakt dat een bedrag van ca. 162.000.000 uit, zijnde ca. 108% van het uitstaand kapitaal van de A.K.U. Op een niet-beveiligde overweg in de Dernhorstlaan te Twello is gisteravond de zestigjarige heer G. Roeterdink met zijn fiets onder een trein op het traject Deven- ter-Apeldoorn geraakt en omgekomen. In de loods Argentinië aan de Lekhaven in Rotterdam is gistermiddag de zeven tienjarige bijrijder Martinus Druppers uit Schiedam dodelijk gewond. Een vracht wagen met oplegger, die achteruit de loods wilde inrijden, reed de loodsdeur uit de rails, waardoor deze op de jongeman terecht kwam. Hij werd zwaar gewond naar het havenziekenhuis vervoerd en is in de loop van de avond daar overleden. Maandagmiddag is op de Wilhelmina- brug te Maastricht de vijftienjarige Maas trichtse leerling-loodgieter J. G. de Vroom bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De jongen reed op de fiets in de richting Wijk, toen hij door een ach teropkomende vrachtwagen werd geraakt. Hij kwam te vallen en werd door de wa gen overreden. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De 77-jarige heer J. P. Klinkhamer uit Hilversum is gisteren in het diaconessen- huis in zijn woonplaats overleden aan de verwondingen, die hij enkele uren eerder had opgelopen bij een aanrijding door een auto. Het ongeluk gebeurde, toen de heer K. per fiets op de Vreelandseweg bij de 's Gravenlandsebrug wilde oversteken. In Hollandscheveld is gisteren de veer tigjarige landbouwer H. Jonkman uit Kerkenveld dodelijk verongelukt. Hij wilde met zijn bromfiets linksaf slaan waarbij hij werd geraakt door een achterop ko mende auto, die hij niet had opgemerkt Daarna werd hij door een andere auto overreden. De drie wethouders van de gemeente Ol denzaal hebben afgezien van hun enkele dagen geleden genomen besluit om af te treden. De raad heeft ingestemd met de verkla ring, die de burgemeester na afloop van een gehouden beraad met de fractievoor zitters namens de deelnemers vporlas. Hierin deelden de fractievoorzitters mee, dat zij volledig vertrouwen stelden in het huidige college van B. en W. en dat zij algemeen de gang van zaken betreurden. De drie wethouders waren daarop bereid terug te komen op hun besluit om ontslag te nemen. Zoals gemeld, had de voorzit ter van de KVP-fractie B. en W. het ver wijt gemaakt dat deze de plannen, die door de raadsleden naar voren werden ge bracht, terzijde legden. „Als dat totaal onverwacht ingediende wetsontwerp tegen eilanden in de zee zou worden aangenomen, dan zijn wij miljoe nen kwijt, want liet REM-eiland, dat op mijn werf in Cork (Ierland) zijn voltooi ing nadert, kost vele miljoenen", aldus scheepsbouwer C. Verolme gisteren voor zijn vertrek van Schiphol naar Indonesië. Als grootste aandeelhouder van de N.V. Reclame Exploitatie Maatschappij ver wacht hij dat de uitzendingen nog in de loop van de zomer zullen beginnen. Het op 30 meter lange palen staande eiland zal enkele mijlen buiten de kust van Ne derland worden neergezet. Lastige vragen over de REM ad rem beantwoordend, riep Verolme uit: „de re gering zoekt naar onzinnige voorwendselen om het REM-eiland aan te vallen. Men suggereert, dat volgens de huidige Neder landse wetgeving zo'n eiland zou kunnen worden gebruikt om b.v. roulette te spe len, maar ik ben een eerlijk man en ik garandeer iedereen met hand op het hart, dat van dit eiland geen misbruik zal wor den gemaakt. Het is trouwens technisch al vrijwel onmogelijk er publiek per schip naar toe te brengen. Veel te gevaarlijk met al die deining op zee. Je kunt op zo'n klein op palen staand geval toch geen complete haven inrichten". Gevraagd waarom hij was gaan parti ciperen in de REM, zei hij: „ik ben er in gestapt omdat ik dacht: als ik er veel in te vertellen heb, dan kan ik het zo plooien, dat geen minister, geen kamerlid en nie mand van het volk zich aan deze com merciële reclame-televisie zal stoten. Dan zal alles correct blijven. Het zal een vrije zender zijn en die hebben we juist nodig. Trouwens ik begrijp niet, dat de huidige regering met die we» op de proppen is ge komen. Toen de ministers Veldkamp en Scholten beiden nog staatssecretarissen waren dienden ze de nota inzake reclame-tv in en spraken zich daarin uit voor recla- me Verolme nam de grote stap in de re clametelevisie ongeveer een jaar geleden, „toen we bemerkten dat de commerciële televisie er toch niet zou komen, maar toen was van een wet tegen eilanden bui ten de territoriale wateren nog geen spra- De nieuwste officiële foto van de Sjah van Perzïé en koningin Farah met hun kinderen kroonprins Reza Pahlavi en prinses Masoumeh Farahnaz. ke. Die wet is onsportief en was voor ons een uiterst onplezierige verrassing, dat kan ik u zeggen. Ik hoop en vertrouw echter, dat men de wet zo zal stellen, dat van nu af aan verdere eilanden worden verboden, maar dat men de bestaande, dus ook dat van de REM, met rust laat. Radio Veronica mag toch ook zijn gang gaan. En niemand behoeft er bang voor te zijn, dat wij geen keurige uitzendingen zullen verzorgen. Het is geen piratenwerk dat we doen. Tenslotte wil het hele Nederlandse volk graag zo'n vrije zender met reclame hebben op de zuilen na, maar die vormen een kleine minderheid". Tot slot onthulde hij, dat de N.V. REM wellicht binnenkort aandelen op de markt zal brengen, opdat ook de gewone man er in kan deelnemen. De raad voor de scheepvaart heeft de kapitein M. de V. uit Vlaardingen ge straft door hem voor de tijd van een jaar de bevoegdheid te ontnemen als ka pitein te varen op zeeschepen. Op 23 juli 1963 is het motorschip „Maasym-N" nabij Estaca Point op de rotsen gelopen en ge zonken. Volgens het oordeel van de raad is ka pitein V. ernstig te kort geschoten en draagt hij zware schuld aan het verloren gaan van dit schip. De raad wii ten gunste van de heer V. letten op het feit, dat deze inzicht in eigen fouten heeft. Hij heeft een eervolle loopbaan van ongeveer dertig jaar achter de rug. Bij het bepalen der strafmaat heeft de raad voorts in aanmer king genomen dat gelukkig geen mensen levens zijn te betreuren. Degenen die maandagavond naar de Wil- helminakerk aan de Ged. Oude Gracht in Haarlem waren gekomen, om zich reli gieus te verdiepen in de problemen rond om de geloofsovergang van prinses Irene I naar de roomskatholieke kerk en de con sequenties die deze stap voor protestants Nederland heeft, hebben een vergeefse tocht gemaakt. Ook de sensatiezoekers, die, naar aanleiding van het thema van deze avond „Hoe dient het Nederlandse volk zich op 29 april te gedragen", voed sel op hun reeds smeulend Irene-vuurtje verwachtten, kwamen bedrogen uit. Het Interkerkelijk Evangelisatie Comité I in Haarlem had dominee H. J. Hegger uit I Velp gevraagd over dit thema het woord te voeren. Dominee Hegger is een voor- I malig r.k. priester en het werd al spoedig bij de behandeling van zijn onderwerp I „Mijn schild ende betrouwen.duidelijk dat hij uitgesproken antipathieën koes tert jegens de kerk, waarbij hij eertijds een herderlijke functie bekleedde. Zodoende had zijn toespraak af en toe meer weg van een anti-papistische rede voering dan van een poging om een richt lijn in deze moeilijke materie te geven. Met behulp van citaten uit het concilie van Trente, waarin de verdoemenis werd uitgesproken over hen die er 'n andere me ning op na hielden, dan welke door de kerk was voorgeschreven, kwam ds. Hegger tot de conclusie: „We moeten in de r.-k kerk onze tegenstander zien. Rome zelf heeft ons uitdrukkelijk tot zijn tegenstan der gewenst". Naar aanleiding van een artikeltje in het dagblad De Tijd-Maasbode, waarin de „pelgrimage" van prinses Irene naar het Spaanse Maria-heiligdom van de Virgen del Pilar (Onze lieve Vrouw ter Zuil) be schreven staat, bestreed de voormalige priester de Mariaverering in de rooms katholieke kerk. „Zelfs in de jaren vijftig vaardigde Rome het dogma van de Maria- ten-hemelopneming uit, waardoor het de kloof verbreedde tussen zichzelf en de ove rige christelijke kerken", aldus ds. Hegger. Spreker veroordeelde de huidige kerk vorst paus Paulus VI vanwege het feit dat hij in maart van dit jaar in aanwezigheid van een groot aantal pelgrims de loftrom- In verband met een 36-uur staking bij ide Franse spoorwegen van 29 april 12.00 uur tot 30 april 24.00 uur, zal woensdag en donderdag op het traject Amsterdam- Brussel-Parijs v.v. een groot aantal trei nen worden opgeheven. De treinen die wel rijden zullen waarschijnlijk enige vertra ging ondervinden. De reizigers wordt aan geraden, alvorens zij uit Amsterdam, Brus- pet over het concilie van Trente geblazen sel of Parijs vertrekken, informaties over had. Hij voegde er aan toe: „We moeten de treinenloop in te winnen bij de reisbu- door die oecumenische vriendelijkheid le- reaus of op de stations. ren heen zien, teneinde de harde ontluis terende waarheid te onderscheiden. Onze prinses gaat naar een ons vijandige kerk en door het huwelijk wordt zij nog meer betrokken bij die gemeenschap met zijn verschraalde evangelie en absolute ver vloekingen". Ds. Hegger had op de kansel zijn do cumentatiemateriaal uitgestald: knipsels, buitenlandse tijdschriften, citaten en Ma- riagebeden, waaruit hij zo nu en dan ge deelten citeerde. Volgens de predikant zou op 't ogenblik in de rooms-katholieke pers een hetze ge voerd worden tegen alles wat protestant de protestantse kranten en de N.C.R.V. incluis. „Wij zullen het huwelijk erkennen" zei ds. Hegger, „maar als het omgekeer de het geval geweest zou zijn en Irene had de huwelijkszegen van een predikant ont vangen, zou ongetwijfeld de banvloek zijn uitgesproken". „De kerk in Rome profi teert nu van Irene en maakt misbruik van de gelegenheid. Het is een strijd tussen David en Goliath en de r.k. kerk is de laatste", aldus de voormalige rooms- katholieke priester. Hij zei op alle uitdagingen en oneer één antwoord te hebben „Mijn schild ende be trouwen zijt Gij mijn God en Heer. „We moeten voor onze prinses bidden", zei ds. Hegger „opdat bij haar dat licht van Gods vreugde moge doorbreken en ze in het bezit van de Waarheid zal komen." In de korte pauze die op de toespraak volgde, werd aan de aanwezigen een tijd schrift uitgereikt genaamd „In de rechte straat". Dit 64 pagina's omvattende boek werkje is één lange aanklacht tegen de roomse kerk. De voormalige priesters, die dit boekje redigeren, maken een veelvul dig gebruik van hun stokpaardjes, zoals de mariaverering, de moeilijke situatie waar in Spaanse protestanten verkeren en na tuurlijk de geloofsovergang van prinses Irene naar de r.k. kerk. het Woord haar roept, moet Nederland zich gedragen als een volk dat gelooft en bidt. Op 29 april moet het kiezen voor God en zijn woord". Slechts een ogenblik bleef de spreker stil staan bij de moeilijke om standigheden, waarin de protestanten in sommige delen van België, naar zijn zeg gen, verkeren. Voor het begin van de dienst speelde de organist Teke Bijlsma improvisaties op bekende vaderlandse liederen. De raad voor de scheepvaart heeft de stuurman J. O. uit Rotterdam voor vier maanden de bevoegdheid ontnomen als stuurman te varen op zeeschepen. Volgens het oordeel van de raad lijdt het geen twijfel dat de stranding van het m.s. „Zevenbergen" (op 27 februari 1963 tijdens de reis van Londonderry naar Las Palmas) aan de oostkust van Ierland ge weten moet worden aan ernstig te kort schieten van de betrokkene. Hij heeft de roerganger niet gecontroleerd. In de gege ven omstandigheden bestond er voor hem bijzondere reden tot controle, omdat de Spaanse matroos aanvankelijk de order niet had begrepen en deze ook niet her haalde. Veel ernstiger is aldus de raad dat hij „na een fatale koerswijziging, ongeveer veertig minuten van de brug af is geweest: daaruit blijkt een ernstig ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel. MüNCHEN (DPA) Een Duitse moe der, de 32-jarige Anna Eisenmann uit Ot- terfing in Beieren, is maandag in Mün- chen wegens het doden van haar maanden oude misvormde kind tot negen maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De rechter liet verzachtende omstandigheden gelden. De vrouw heeft een negenjarige mis vormde zoon. Zij kon de aanblik van de zieke baby niet verdragen, liet hem op de grond vallen en sloeg het jongetje daarna tot het dood was. De verdediger had vrijspraak gevraagd omdat bij de lijkschouwing was vastge steld dat de dood ook zou kunnen zijn ver oorzaakt door een niet ontdekte longont steking. Advertentie WASAUTOMAAT Deze AEG TURNA trommel-wasautomaat werkt volwaardig en vergt weinig plaats (oppervlak 55x50 cm). Dat betekent volledig wascomfort ook voor kleinbehuisdenen „het sprookje van iedere dag"voor de huisvrouw die thuis (tot liefst 5 kg) "laat" wassen, geheel automatisch. Wie AEG kiest krijgt 't beste:ee"nklasseapart! met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis L'x ..-.-li-'X J....v. In een veel gematigder vorm sprak ver volgens ds. J. Gravendeel uit België die met betrekking tot het thema van de avond het onderwerp „O land, land, land hoort des Heren woord" behandelde. Hij kwam tot de conclusie dat in opstand ko men of boos met de vuist zwaaien geen zin had. „Nu een Oranje niet meer staat, waar Na ruim viereneenhalf uur onderhan delen zijn minister Bot en de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs het gisteravond eens ge worden over de onderwijzerssalarissen. „Er is ojien, eerlijk, maar ook hard onderhandeld", zei de voorzitter van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie, de heer D. H. Dutmer, na afloop van de bespreking. „Beide stand punten stonden stevig tegenover elkaar". Minister Bot vulde aan: „Wij zijn in zakelijk overleg tot redelijke resultaten gekomen". Er is overeenstemming be reikt over het regeringsvoorstel, dat te gemoet komt aan de twee voornaamste wensen van de onderwijzersorganisaties, namelijk een verhoging van de jongeren- salarissen en een bekorting met hand having van het huidige maximum van de salarisschaal der onderwijzers. De verbeteringen hebben terugwerkende kracht tot 1 januari 1964. Ze kosten de schatkist tussen de 25 en 30 miljoen gul den. De verbeteringen zien er als volgt uit: Een verhoging van het aanvangssala ris voor de salarisanciënniteit 0 tot 3 met één periodiek; een verhoging voor de salarisanciënni teit 3 tot 6 met twee periodieken; een verhoging voor de salarisanciënni teit 6 tot 22 met drie of twee periodie ken, tot het maximum is bereikt; een inkorting van de salarisschaal met vijf jaar, waardoor het huidige maxi mumsalaris wordt bereikt na 22 inplaats, zoals thans het geval is, na 27 jaar; voor het kleuter- en het lager nijver heidsonderwijs zullen dienovereenkom stige maatregelen worden getroffen. Voor een volledig bevoegd onderwijzer (een onderwijzer die de hoofdakte bezit) begon de salarisschaal bij f 542 per maand, dat wordt nu 563 per maand. Een niet volledig bevoegd onderwijzer (alleen lage re akte) startte met 455, dit bedrag is nu verhoogd tot 479 per maand. Van deze bedragen gaat alleen de loonbelas ting af. Erbij komen de verschillende toe lagen, zoals huurcompensatie, vakantie geld enz. Een volledig bevoegd onderwij zer, die op zijn 21e jaar voor de klas gaat, kan volgens de nieuwe schaal zijn maximum na 22 jaar bereiken 978 was 915). Op zijn 43e jaar dus, inplaats van op zijn 48e. In overeenstemming met het uitgangs punt van de regering optrekking van het salaris der laagstbezoldigden blijft de thans geldende salarisschaal voor de hoofden van scholen gehandhaafd, evenals in het algemeen die voor de onderwijzers die reeds een hoger salaris genieten in ver band met het bezit van extra-bevoegdhe den. Daarentegen bevat het aanvaarde re geringsvoorstel wel een aantal verbeterin gen voor de onderwijzers bij het V.G.L.O. met één bij-akte, en ook voor de ULO-on- derwijzers die niet in het bezit zijn van een bij-akte. Voorzover het aanvaarde voorstel op ondergeschikte punten tot on volkomenheden in de schalen leidt, zullen deze in een gezamenlijke bespreking wor den rechtgetrokken. Eveneens is overeenstemming bereikt over de wenselijkheid om, nu de vergelij king met de technisch ambtenaar voor de toekomst is losgelaten en nu bij de uit voering van de wet op het voortgezet on derwijs een sluitend geheel van salarisre gelingen voor het voortgezet onderwijs moet worden ontworpen, bij dit laatste eveneens de positie van de onderwijzer in beschouwing te nemen. Dit is het bruidskapsel van prinses Irene, zoals dat ontworpen is door haar Parijse kapper Maurice Franck. De haute coiffeur vliegt speciaal naar Rome om de prinses te kappen. Het kapsel wordt bekroond met een diadeem, een familiesieraad van de Bourbon Parma's.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11