Paus ontvangt het bruidspaar direct na de trouwplechtigheid Carlos en Irene heden Rome aangekomen Huwelijk toch rechtstreeks op TV HET WEER Ambatielos vrijgelaten Hielp Duitse geheime dienst SS-moordenaar ontvluchten? Koffie duurder Mr. D. U. Stikker probeert nu te bemiddelen in kwestie Cyprus MEISJESROKKEN in Parijs trekt 15 zee-officieren uit NAVO terug Berlijn levert medeplichtige aan moord uit Eurocontrol sticht centrum in Limburg - «4JI Voor modieuze dames- en feenerkleding JVaar Rome «W MORRIS 'êeforeijou Snif! VERBOUWINGSUITVERKOOP Na zon weer regen Gesprek met prins Bern hard Het woord is aan In de krant van heden: Medewerkers Eichmann staan terecht pagina 3 Jan Sluijters in het Haarlems Prentenkabinet pagina 13 Concertgebouworkest terug Hevige veldslag op eiland om strategisch fort V eldslag t Versperringen 49e JAARGANG NUMMER 147 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 28 APRIL 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) ROME (AFP) - De paus zal prinses Irene en prins Carlos woensdag ochtend, direct na de huwelijksplechtigheid, in audiëntie ontvangen, zo is van het Vaticaan vernomen. PARIJS Vanmorgen zijn prinses Irene en don Carlos met een speciaal voor dat doel gecharterd vliegtuig van Parijs naar Rome gevlogen. Gisteravond hebben zij in de appartementen van prins Edouard de Lobkowitz voor hun Parij se vrienden en kennissen een receptie gehouden. Er was bekendgemaakt dat het bruidspaar vóór deze receptie een „internationale perscon ferentie" zou houden, maar dat evenement werd zonder opgaaf van redenen op het laatste moment afgelast. Prinses Irene en haar verloofde waren op het moment dat de persconferentie zou beginnen, niet ver schenen. De receptie was zeer geanimeerd. Jour nalisten werden geweerd maar niettemin hebben wij er toch heel wat collega's mo gen begroeten. Prinses Irene was kennelijk opgetogen met de journalisten toch een paar woorden Nederlands te kunnen spre ken. Don Carlos, die in een uitbundige stemming verkeerde, omhelsde een onzer vrouwelijke collega's en betuigde het ganse Nederlandse volk zijn onblusbare liefde. Zijn vader, prins Xavier, met wie hij ook nog een praatje mochten maken, ver telde ons, hoe jammer hij het toch vond dat men hem in Nederland zo slecht had begrepen. Koningin Juliana was een „bra ve vrouw", vond hij, maar de politiek had In tegenstelling tot andersluidende berichten zal de Italiaanse televisie mor gen onder de auspiciën van de AVRO en de KRO van 10.20 uur tot 12.30 uur een rechtstreekse televisiereportage ver zorgen van de huwelijksvoltrekking van prinses Irene en don Carlos in de basiliek van Santa Maria Maggiore in Rome. Het commentaar hij deze uitzending zal wor den gegeven door drs. M. van Buuren van de KRO en de heer.Jean Smits van de AVRO. Advertentie Voor kleine maten, Terlenka plissé rokjes in leuke kleuren, v.a. 6.90 Voor grotere maten (tot 15 jaar) Terlenka plissé - of 6 baans - rokken, o.a. grijs flannel. Voor Betere Kinder kleding alles in de war gestuurd. Maar tussen de beide koningshuizen zou alles niettemin tot in eeuwigheid koek en ei blijven. Na twee uren recipiëren was dit Parijse festijn ten einde. 's Middags had de gastheer, prins Lob kowitz, ons gezegd dat hij 500 vrienden verwachtte. Te oordelen naar de talrijke petits fours en sandwiches die er bij ons afscheid nog over waren, hadden heel wat genodigden verstek laten gaan. Bij de vliegreis naar Rome werd het paar hedenmorgen door achttien familiele den en vrienden vergezeld. Ook prinses Irene's Parijse coiffeur en enkele em- ployé's van het modehuis Balmain, waar haar bruidstoilet vervaardigd werd, maak ten deel uit van het reisgezelschap. Vanavond staat er in Rome een diner en een bal op het programma. Morgen wor den 400 a 500 gasten verwacht, die het hu welijk zullen bijwonen. Voor hun gasten hebben De Bourbon Parma's een etage met zestig kamers van het Grand Hotel in Rome gehuurd. Vanavond staan er in Rome 'n diner en tie van de huwelijksplechtigheid in de ba siliek. Daarna volgt een familiediner in het Grand Hotel. Woensdag om 11 uur begint de huwe lijksplechtigheid. Prinses Irene zal bij de inzegening geknield liggen op een kussen ANEGANG 19 - HAARLEM Tel. 21413 (02500). Op donderdag 30 april, Koninginne dag, zal ons blad niet verschijnen. Onze drukkerij en kantoren zijn dan GESLOTEN. DE DIRECTIE Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, mor genmiddag weer kans op regen. Krachtige tot matige wind tus sen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het lijkt alsof deze schone dames een merkteken krijgen van de keur meester zoals dat gebeurt bij vee keuringen. Deze ongewone gang van zaken had plaats bij de „Golden Tulip Hairdressing Contest" in het Amsterdamse Concertgebouw. Het merkteken moest voorkomen, dat de modellen niet tijdens de opdracht reeds met een ingekapt, droog kap sel voor de dag zouden komen. Het was de eerste keer, dat dit probleem op deze merkwaardige manier opgelost werd. met aarde uit Nederland, prins Carlos op een kussen met aarde uit Spanje. Om half drie is er een ontvangst in het Grand Hotel voor alle genodigden. Na een diner vertrekken de jonggehuwden op de huwelijksreis, die volgens secretaris Mas- so „zeer lang" zal zijn. BUSSEL Zondagmiddag heeft prins Bernhard een gesprek gehad met prinses Irene en haar verloofde in de ambtswo ning van de Nederlandse ambassadeur in Brussel, jhr. E. Texeira de Mattos. Prins Bernhard was reeds zaterdag avond laat na afloop van het feest op de „Rotterdam" naar Brussel gekomen. Hij heeft in de ambassade gelogeerd. Het be zoek van prinses Irene en haar verloofde was bepaald op een uur of twaalf, maar als gevolg van het auto-ongeluk dat zij in Noord-Frankrijk heeft gehad, kwam het paar pas tegen één uur in een taxi bij de ambassade aan. Het weerzieh van vader en dochter was ontroerend. Prinses Irene vloog haar va der, die de trap van de eerste verdieping afkwam, om de hals en kuste hem op beide wangen. Even later begroette het paar ook de ambassadeur en zijn echtgenote. Daarna hebben prins Bernhard en het bruidspaar een vrij langdurige gesprek ge had. Wat er is besproken is uiteraard niet bekend. Na een korte lunch is het paar later met een taxi naar Parijs vertrok ken. Prinses Irene verborg haar betraande ogen achter een grote donkere zonnebril. Prins Carlos zag er bleek en zenuwachtig uit. Prins Bernhard keerde korte tijd la ter naar Soestdijk terug. (Van onze correspondent) Parijs heeft de Noordatlantische Ver dragsorganisatie vandaag verwittigd van zijn besluit alle Franse zee-officieren uit de NAVO terug te trekken. De beslissing heeft overigens meer diplomatieke dan militaire betekenis, want slechts vijftien Franse officieren zijn nog in diverse NAVO-marinefuncties werkzaam. Gene raal De Gaulle beoogt met deze. maatregel de NAVO opnieuw duidelijk te maken dat Frankrijk niet bereid is onder Ameri kaanse leiding zijn aandeel aan de Atlan tische integratie te leveren. Dat het Franse kernwapen door gebrek aan een eigen radarsysteem eventueel al leen zou kunnen worden gebruikt op voor waarde dat de Amerikanen hun militaire rol in Europa blijven spelen, wordt bij dit nieuwe protest door Parijs gemakshal ve maar liever over het hoofd gezien. Een recente foto van koningin Juliana die donderdag haar 55ste verjaardag viert. Foto M. Koot. M o n t a i g e: Het ideale huwelijk zou dat zijn tus sen een blinde vrouw en een dove man. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Veisen viert koninginnedag9 In de Vishal en op zee10 Weg en Wiel11 Badio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's ATHENE (AP) Anthony Ambatielos, die veroordeeld werd wegens misdaden te gen de Griekse staat tijdens de communis tische opstand van 1947 tot 1949, zal van daag uit de gevangenis vrijgelaten wor den. Ambatielos is de meest bekende van de vierhonderd politieke gevangenen die nog vastzitten sinds 1949. Ambatielos is communist. Zijn Britse vrouw, Betty heeft vele pogingen gedaan om de aandacht op de kwestie van de Griekse politieke gevangenen te vestigen. Verwacht wordt, dat zij vandaag in Athene zal aankomen. Haar man heeft kort geleden in een vraaggesprek ver klaard, dat de jaren van gevangenschap zijn standpunt niet hebben gewijzigd en dat hij trouw blijft aan de communisti sche ideologie. Vermoeid maar voldaan over 't behaalde grote succes is het Amsterdamse Concert gebouworkest vanochtend op Schiphol teruggekeerd uit New York waar het zoals w(j gisteren berichtten, drie concerten heeft gegeven in het kader van de goodwill- missie. Inmiddels zijn er reeds plannen voor een nieuwe, grote Amerikaanse tournee. Die zal waarschijnlijk 4 a 5 weken duren, met vijf concerten per week, en plaats hebben in het voorjaar van 1966. BONN (Reuter) Twee Westduitse kranten schreven maandag, dat misschien enkele geheime diensten de voormalige S.S.'er Zech-Nenntwich uit de gevangenis van Brunswijk hebben helpen ontsnappen. De 47-jarige oorlogsmisdadiger vloog na zijn ontsnapping met een vriendin naar Zwitserland waar men zijn spoor bijster raakte. Het vermoeden is uitgesproken, dat hij via Italië naar Zuid-Amerika is ge vlucht. Hij was twintig april tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld voor mede plichtigheid aan moorden in de Poolse stad Pinsk in 1941. „Er schijnt geen twijfel over te bestaan dat geheime diensten een rol hebben ge speeld bij de bevrijding van Zech-Nennt wich," zo schreef de „Frankfurter Allge- meine". Uit Bonn wordt gemeld, dat Zech- Nenntwich jarenlang voor verscheidene inlichtingendiensten heeft gewerkt, waar onder een West-Duits bureau", aldus het blad. Volgens de onafhankelijke „Stuttgarter Zeitung" achten „tal van welingelichte mensen in de hoofdstad de geheime diens ten verantwoordelijk voor zijn ontsnap ping." Het tijdschrift „Der Spiegel" rekende maandag de contra-spionagedienst van het Westduitse ministerie van Defensie en de federale inlichtingendienst tot de orga nisaties die de ontsnapping mogelijk kun nen hebben gemaakt „om belangrijke maar onbekende redenen." Zech-Nenntwich nam in augustus 1941 deel aan de moord op een groot aantal Poolse joden in Pinsk. Naar zijn zeggen werd hij in 1943 te Warschau door de Gestapo gearresteerd, waarna hij naar Zweden vluchtte, waar de Britse militai re attaché hem aanbeval als geheim agent voor krijgsgevangenkampen in Engeland. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn de wereldmarktprijzen voor koffie in ster ke mate verder gestegen. Naar wij uit vakkringen vernemen, maakt deze voort gezette stijging der prijzen op de wereld markt het noodzakelijk de koffieprijzen voor de consument te verhogen. Met in gang van vandaag zijn in het algemeen de koffieprijzen van acht tot veertien cent per pakje van 250 gram, al naar gelang van de soort, verhoogd. Met deze prijs verhoging wordt de stijging van de wereld marktprijs slechts ten dele in de con sumptieprijs doorberekend. ANKARA (AP, AFP en DPA). - De NAVO zal zich niet direct in de kwestie- Cyprus mengen. Het is niet de taak van de verdragsorganisatie een oplossing voor de crisis op het eiland te vinden Wel wil de secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, proberen de partijen nader tot elkaar te brengen. I Hij zei dat, toen hij in Ankara aankwam. Mr. Stikker voert besprekingen met de re geringen van Turkije en Griekenland over defensie-vraagstukken. In het kader van dit overleg wordt ook de invloed bestu deerd die de kwestie-Cyprus heeft op de saamhorigheid binnen de NAVO. Er worden In september Navo-oefenin- gen in Turkije gehouden. Griekenland zou bereid zijn aan de voorbereidende bijeen komst hiervoor deel te nemen. Op Cyprus wordt hevig gevochten om het bezit van het kasteel Sint Hilarion, dat de noordkust van het eiland en de Kyre- niapas beheerst. Het kasteel wordt door Turkse Cyprioten verdedigd. Ook in an dere delen van het eiland is de hele nacht geschoten. De Griekse generaal Karayannis, 57 jaar en gepensioneerd, is commandant van de 30.000 man tellende Grieks-Cyprische na tionale garde geworden. Rond het elfde eeuwse kasteel Sint Hi larion ontwikkelt zich een ware veldslag. De Griekse-Cyprioten proberen de bezet ting tot overgave te dwingen door een tang-aanval. De heer C. Verolme is gisteren met zijn financiële directeur S. Hofstra en de heer A. Rijke, lid van de hoofddirectie voor de buitenlandse werven; naar Indonesië vertrokken. Hij zal daar informatief overleg plegen met de Indonesische autori teiten hoe hij Indonesië in de toe komst behulpzaam kan zijn met scheepsbouw en andere zaken. Een 19-jarige losarbeider uit Nijmegen, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de in de nacht van 10 op 11 januari gepleegde moord op de alleenwonende 68- jarige mej. T. Hendriks aan de Groes- beeksedwarsweg in Nijmegen, wordt door de Berlijnse politie-autoriteiten uitgeleverd aan de justitie in Nederland. De aanslag op de bejaarde vrouw werd door de los arbeider en een 25-jarige bouwvakarbei der uit Nijmegen gepleegd. De laatste werd op 16 januari aangehouden. Kort na de ontdekking van het misdrijf was de los arbeider gevlucht naar Berlijn. Daar meld de hij zich op 20 januari uit geldgebrek bij de politie aan. De jongeman was op de dag van de aanslag op mej. Hendriks pas uit de ge vangenis ontslagen. Hij had er een straf van negen maanden uitgezeten voor zijn aandeel in een reeks van 42 misdrijven, meest inbraken en autodiefstallen. Bij het onderzoek naar de dader van de aanslag trof de politie in de ouderlijke woning van de losarbeider voorwerpen aan, die aan de vermoorde vrouw hadden toebehoord. Toen tot arrestatie zou worden overgegaan, bleek de verdachte verdwenen te zijn. Een lokettiste van het station in Nijmegen her innerde zich, dat op 11 januari een jon geman een kaartje voor Berlijn had ge kocht. Op 16 januari werd de 25-jarige bouwvakarbeider aangehouden, die op de avond van de aanslag in gezelschap van de loswerkman was gezien. Hij bekende na een langdurig verhoor medeschuldig te zijn aan de aanslag op mej. Hendriks. Het offensief van de Griekse Cyprioten begon zaterdag. De verrassing was toen zo groot, dat Turkse stellingen onder de voet werden gelopen. De Grieken konden daardoor zes kilometer oprukken. De Grieken willen het kasteel innemen om daarna een aanval te kunnen inzet ten op het hoogste punt van de pas van waar af de snelweg van Nicosia naar Ky- renia wordt beheerst. Er zijn onbevestigde berichten dat de Turken die het kasteel sinds het begin van de burgeroorlog bezet houden, zich zouden hebben overgegeven. De Turken spreken dat echter tegen. Canadese V.N.-militairen hebben ten noorden van de Kyreniapas bij het Griek se dorp Temblos versperringen opgewor pen en machinegeweren in stelling ge bracht. Zij willen het vervoer van gewa pende burgers naar het toneel van d» strijd verhinderen. Een andere Canadese eenheid, uitgerust met pantserwagens, heeft een Griekse mo biele eenheid de pas afgesneden. Het Eurocontrol-luchtverkeersleidingscen- trum, dat het luchtverkeer in de hogere luchtlagen boven Nederland, België en het noordelijk gedeelte van West-Duits- land zal regelen, komt in Limburg. De directeur-generaal van de internatio nale organisatie tot samenwerking in het belang van de veiligheid van de lucht vaart „Eurocontrol", ir. general de l'air R. Bulin, heeft, blijkens een communiqué van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, zijn keus laten vallen op een militair terrein, dat onmiddellijk grenst aan het luchtvaart terrein Zuid-I.imburg bij Maastricht. De voorbereiding van de bouw van het luchtverkeersleidingscentrum zal met de meeste spoed ter hand worden genomen. Volgens de plannen zal het in 1968 gereed moeten zijn. Met inbegrip van de kostbare verkeers- leidingsapparatuur, waaronder radarinstal laties, telecommunicatieapparatuur en dergelijke, zal het centrum naar schatting 35 miljoen gulden gaan kosten. Vier a vijfhonderd man personeel, in hoofdzaak bestaande uit verkeersleiders, technici en administratieve krachten, zul len in het internationale centrum worden te werk gesteld. Aangezien het „Eurocon- tro centrum" het luchtverkeer in de hoge re luchtlagen boven Nederland, België, en het noordelijk gedeelte van West-Duits- land zal regelen, zal het personeel uit deze drie landen afkomstig zijn. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1