VAN DAG TOT DAG De Twentsche Bank Twee staan helpers van Eichmann in Frankfort terecht f^Pr CITOSII1 bestrijdt Rijn en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! Frankrijk streeft naar betere relatie met Verenigde Naties WERELDNIEUWS Hoog spel Spaans gerommel Onderzoek naar geestvermogens van Jack Ruby Symptoom Van Mierlo en Zoon Diefstal in het postkantoor van Antwerpen raatótoel j Syrië zegt militair verdrag met Irak op Op de GEVITAMINEERDE SrmJLTABLETTEN DINSDAG 28 APRIL 1964 3 Deense specialiteit: onthoofden van beelden De Twentsche Bank biedt opnieuw een aantrekkelijke spaarmogelijkheid waarvan de rente is zeker gesteld. TermijnspaarBrieven zijn zonder enige kosten verkrijgbaar bij alle kantoren van DeTwentsche Bank, Van Mierlo en Zoon en de Alphensche Bank voor 100 gulden per stuk met ingang van lmei 1964. TermijnspaarBrieven zijn op 1 oktober 1969 betaalbaar met 125 gulden per stuk. De rente van 25 gulden blijft gehandhaafd ongeacht eventuele verandering van de rentestand. TermijnspaarBrieven zijn ver krijgbaar tot een maximum be drag van 50.000,- per persoon. TermijnspaarBrieven zijn voor 1 oktober 1969 niet betaalbaar, noch opeisbaar, doch wel ver handelbaar. Na 15 mei a.s. zal de afgifteprijs worden verhoogd nu 110 cent pet week wegens opgelopen rente. De afgifte der TermijnspaarBrieven neemt een aanvang op 1 mei a.s. Alphensche Bank 1 V Maria Schrijver De Gaulle niet in staat Oe Thant te ontvangen tegen pijn, griep en koorts Strenge straffen voor 25 Britse belhamels Generaal De Gaulle staat op het punt de Navo een nieuwe slag toe te brengen, door binnenkort de Franse marine-officie- ren uit alle staven van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie terug te trekken. De crisis in de Navo is sinds geruime tijd bijzonder duidelijk. Zij wordt door deze Franse maatregelen nog eens extra onderstreept. Wat beoogt de Franse president? Welk spel speelt hij? Het kan niet zijn bedoe ling zijn Frankrijk militair-strategisch geheel te isoleren. Daarvoor is hij een te kundig strateeg. Hij moet weten dat zijn land in een eventueel gewapend con flict toch zal zijn aangewezen op de bin ding met zijn natuurlijke bondgenoten. Zijn hele militaire verleden moet hem een voorstander doen zijn van een sterk bondgenootschap met de landen van het Westen. 1 De politicus De Gaulle denkt daarover waarschijnlijk uit opportunistische overwe gingen op dit moment anders. Hij heeft door het laatste Franse besluit voor zich zelf een onderhandelingsbasis geschapen. Op welke punten denkt De Gaulle van zijn westerse bondgenoten, en met name van de Verenigde Staten, concessies te krijgen als hij belooft terug te komen op een beslissing die voor de Navo verzwak kende gevolgen zou hebben? Hij heeft die punten niet duidelijk ge concretiseerd, maar zij zullen ongetwij feld gericht zijn op een duidelijk Frans leiderschap van Europa. Negenduizend Spaanse mijnwerkers, o.a in Andalusie, staken. Het nieuws over deze arbeidsonrust in het hart van zijn ook so ciaal zeer onvolwassen land heeft Fran co niet kunnen onderdrukken. Deze sociale beroering in Spanje staat niet op zichzelf. Reeds geruime tijd rom melt het ten zuiden van de Pyreneeën. Met name de Basken hebben nimmer na gelaten hun misnoegen te demonstreren over het uitblijven van elke sociale ver betering. Franco heeft nimmer geaarzeld die acties met geweld te onderdrukken. Hij weet dat de Basken zijn bewind vijan dig gezind zijn. Van oudsher zijn zij revo lutionairen met sterke communistische sympathieën. Nu echter wordt het duidelijk dat ook in andere delen van Spanje de arbeiders het stakingswapen gaan hanteren. De ri sico's die zij hierbij lopen zijn bijzonder groot. Zij leven in een land dat dictatoriaal wordt geregeerd. Zij moeten dus rekening houden met represailles die bijzonder ge> vaarlijk voor hen kunnen zijn. Desondanks staken zij. Het is het enige machtsmiddel dat zij hebben. Zij hanteren het op een ogenblik dat bijzonder kritiek is voor Franco. Hij. pro beert zijn land toegangen tot de E.E.G, te verschaffen. Daartegen is veel weer stand, voornamelijk bij de socialistische groeperingen in andere E.E.G.-landen. De staking in Andalusië is een teken aan de wand. Het is nog geen sociaal onweer. Maar het gerommel ervan zal niet nala ten in geheel Spaanje een goede klank bodem te vinden bij de miljoenen die sinds jaar en dag moeten leven in menson waardige omstandigheden. De sociale on rust, die vlak onder de oppervlakte van het Spaanse leven bruist, voorspelt een krachtmeting die de Spaanse samenleving danig zal doen schokken. Advertentie KOPENHAGEN (AFP) Niet alleen het beroemde „zeemeerminnetje" bij de haven van Kopenhagen is het slachtoffer geworden van ergerlijk vandalisme. In dezelfde nacht is ook het granieten beeld van een bokser, opgesteld in de „sprook- jestuinen" van de Deense stad Odense, onthoofd. Het hoofd is uit de rivierbodem opgevist. Men vermoedt, dat drie jongelui die in de bewuste nacht in de buurt van de „sprookjestuinen" werden gesignaleerd het hoofd van de bokser hebben afgesla gen en in de rivier hebben geworpen. Het kopje van het „zeemeerminnetje" te nog niet terecht. Een openbare demonstratie te Amster dam onder auspiciën van de Vereniging tegen de Kwakzalverij is, zo heeft men kunnen lezen, uitgelopen op een afdoende ontmaskering van de z.g. telepathie. Dat was dan ook uiteraard de opzet en men zqu. het nuzo kunnen stellen dat voor taan iedereen overtuigd kan zijn van het grove bedrog dat paragnosten, wichel roedelopers, waarzeggers, helderzienden en andere occultisten uitoefenen om op een gemakkelijke en voordelige manier aan de kost te komen. De experimenten te Amsterdam werden uitgevoerd door een inspecteur van poli tie, J. W. Gosker, die zoveel geleerd bleek te hebben van de variété-telepaath dat hij staat was tot verbluffende staaltjes. De Vereniging tegen de Kwakzalverij heeft hiermee een uitstekend werk gedaan, dat menigeen zal behoeden tegen pogingen tot bedrog en oplichterij. Toch behoort bij dit verslag een kantte kening, die naar onze mening nodig is om de schaal niet geheel naar de andere kant te doen overslaan. De heer Gosker ba seerde zich namelijk op de ook door prof. Tenhaeff, de wetenschappelijke onderzoe ker van de parapsychologie, bevestigde mening dat negentig percent van de prak tiserende paragnosten arbeidsschuwe psy chopaten zijn. Dus blijven er tien procent over. „Die moet men maar vergeten," zei de voorzitter van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Dat is gemakkelijk gezegd, maar om die tien procent gaat het nu juist al sinds jaar en dag. Dat die negentig procent te verwaarlozen zijn, omdat ze geen recht op belangstelling hebben, weten we al veer tig jaar. Het is wel goed dat daaraan nog eens herinnerd wordt, maar de vraag wat met die tien procent aanmoeten, blijft ook nu meer dan ooit actueel. „Laat de verschijnselen maar op weten schappelijke basis worden bestudeerd," zei de voorzitter. Daaruit zou men mogen concluderen, dat de Vereniging oprecht streeft naar opheldering omtrent de „tien procent". In de praktijk echter blijkt de wetenschapsman Tenhaeff en met hem bevoegde deskundigen die de parapsycho logie eerlijk en zuiver wetenschappelijk bestuderen door de Vereniging even hardhandig te worden verguisd als de ne gentig procent oplichters. Als een bevoegd geneesheer zich durft in te laten met de vraag enkel nog maar de vraag! of er wellicht enige waarde in de „tien procent" schuilt, wordt hij onmiddellijk in de dode hoek gezet. En dat is in strijd met de eigenlijke taak en leuze van de Ver eniging tegen Kwakzalverij. Een openbare demonstratie van de „tien procent" zou heel wat onthullender hebben kunnen zijn dat die over de reeds gebrandmerkte „ne gentig". Maar aangezien ieder parapsycho logisch verschijnsel naar de afdeling „be drog" dient te worden verwezen om de „bevoegde geneeskunst" geen enkel risi co te doen lopen, proeft men in deze zeer geslaagde Amsterdamse demonstratie meer handigheid dan oprechtheid. En uit zuiver wetenschappelijk oogpunt brengt zij de pa rapsychologie geen stap dichter bij de kennis. De ontsnapping van de ex-S.S.-er Zent Nenntwich uit de gevangenis van Braun schweig, die zo volmaakt gelukte dat de ontsnapte zich naar alle waarschijnlijkheid in Zuid-Amerika in veiligheid heeft kun nen stellen, heeft een deel van de Duitse pers in het geweer gebracht tegen de kuiperijen van bepaalde geheime dien sten. Het is bekend dat de ontsnapte moordenaar na de oorlog voor deze dien sten heeft gewerkt en men veronderstelt nu, dat zijn verdwijning noodzakelijk werd geacht om te voorkomen dat Zent Nennt wich zijn mond voorbij zou praten over dit werk, dat uiteraard niet in alle opzich ten past bij het politieke masker van Bonn tegenover de buitenwereld. Deze ontsnapping lijkt opnieuw een symptoom van de uiterst gevaarlijke in- trigantie, die onder de oppervlakte van Duitsland lustig wroet en werkt aan doel einden die de zo argeloos en „Deutsch- freundlich" gestemde bondgenoten in het Westen wel eens de haren ten berge zou den kunnen doen rijzen, als ze openbaar werden. De zoveelste waarschuwing, toevallig zo omtrent de vijfde mei de TermijnspaarBrief BONN „Nadat ik 3'/j jaar in voor arrest heb gezeten en mijn leven toch al ten gronde is gericht, ben ik zo apathisch geworden, dat het mij niet meer schelen kan, waar dit proces wordt gehouden". Met deze woorden reageerde de voorma lige SS-jurist Otto Hunsche gisteren in Frankfort op het debat over de competen tie van het gerecht, waarvoor hij en een andere Eichmann-helper, de voormalige SS-Obersturmbanftihrer Hermann Krumey terecht staan. De apathische Hunsche, die zijn advoca tenpraktijk in de steek moest laten, en de drogist Krumey worden beschuldigd van de deportatie van 400.000 Hongaarse jo den, waarvan er 300.000 in Auschwitz wer den vergast en van de roof van een deel van hun eigendommen. Beiden waren bij de denazificatie als eenvoudige meelopers gekwalificeerd en zij leefden in de Bondsrepubliek onder hun eigen naam Krumey kreeg als „Heimat- vertriebener" zelfs een schadeloosstelling van 12.000 Mark en begon daarmee een drogisterij. Hij werd als geacht burger lid van de gemeenteraad van Korbach. Hunsche en Krumey waren de twee voornaamste helpers van Adolf Eichmann bij de massamoord op de Hongaarse jo den, die nazi-Duitsland in 1944 tegen de wil van de Hongaarse Horthy-regering doorzette. Hunsche had tot taak „juridi sche bases" voor de deportatie en de ver gassing te leggen. Krumey organiseerde contacten met de joodse raad in Boeda pest en later ook de arrestaties. Krumey, die zich hierbij rijk stal aan kostbaarhe den, regelde eveneens het vrijkopen van DALLAS (Texas, AFP) Rechter Joe Brown, de president van de rechtbank waarvoor Jack Ruby heeft terecht gestaan, heeft maandag het verzoek van de verde digers van Ruby ingewilligd, om hun cliënt, die ter dood is veroordeeld opnieuw voor een juryrechtbank te laten verschij nen om uit te maken of hij naar een krankzinnigengesticht gezonden moet worden. Rechter Brown heeft meegedeeld, dat hij zo spoedig mogelijk met de samen stelling van een jury zal beginnen. De procureur-generaal van Dallas, Bill Alex ander, heeft te kennen gegeven, dat de verdediging van Ruby zal moeten aanto nen, dat Ruby krankzinnig is. Als de jury Ruby krankzinnig zou verklaren zal hij naar een psychiatrische inrichting gezon den worden. Als daarna de psychiaters van oordeel zouden zijn, dat Ruby weer normaal is, zal dit oordeel eveneens door een jury bevestigd moeten worden. ANTWERPEN (AP) Het hoofdpost kantoor te Antwerpen mist 3,5 miljoen frank aan contanten. Volgens de politie bevond de geldzending zich in een post zak, die met een trein naar Brussel ver voerd zou worden. De postzakken kwa men zonder de geldzak in Brussel aan De zak werd opengesneden in een leeg staand deel van het postkantoor terugge vonden. Drie jaar geleden werd uit het Antwerp se hoofdpostkantoor een bedrag van 7 tot 8 miljoen frank gestolen. Je kunt nooit weten Er zijn van die mensen, die uitstekend partij weten te trekken van bepaalde om standigheden om er geld mee te verdie nen. Om het even wat hun aandacht trekt: het janée der oudere vrouwen, de ijdelheid of behaagzucht der jonge meis jes (helaas ook der jonge mannen) de kou de voeten van de jury der Olympische Spelen, de parkeer-dichtheid of-onmoge- gelijkheid in de grote steden zij weten hun vernuft aan het werk te zetten om trefzeker de menselijke geest op haar zwakste punten aan te tasten en, tot hun eigen voordeel, in specie tot de overgave te dwingen. Ik heb respect voor een der gelijke vindingrijkheid, al aanschouw ik verbluft de gepruikte dames en jonge meisjes met opgeplakte nagels, de d.m. dikke rubberzolen en de plaatjes van op vouwbare fietsen en zelfs bootjes. Er het mijne van denkend als ik ge doemd word te kruipen in een rok, die zo nu en dan terugwijkt tot boven mijn knieën, dwingt één dezer uitvinder even wel mijn onbeperkte bewondering af. Dat is hij, die zich aan het werk heeft gezet voor het uitvinden van enorme suiker-auto maten voor de zelfbediening-winkels. Hij heeft ingeschakeld op de duurte van het verpakkingsmateriaal en de dientengevol ge stijgende suikerprijs. De opzet is dui delijk: wij, huisvrouwen, brengen ons eigen zakje mee en vullen dat, evenals we onze gemalen koffie hebben leren op vangen. Het is zo eenvoudig als je auto uit de garage halen. Zo keren we, ondanks ons modernisme, en ter vermijding van een kamerdebat over de stijgende prijzen van verpakkings materiaal, terug tot de goede oude tijd, de tijd, toen mijn grootmoeder alle grauw- papieren zakjes van de kruidenier, weer keurig in hun vouw, opborg in de keuken lade. „Je kunt nooit weten, kind," zeide ze dan, „hoe je ze nog eens nodig hebt, misschien!" Goeie oude oma, zou ze het al die tijd geweten, voorvoeld hebben Advertentie Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern sneltablet in 'n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro-deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosil bevat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie - om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Dus: zonder bijmenging van schadelijke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks f 1.-. 1700 Hongaarse joden tegen 1.000 dollar per persoon. De minder gelukkigen werden dagelijks met vier tieinen, ieder volgestopt met 3.000 mensen, naar Auschwitz vervoerd. Toen Horthy eindelijk, ondanks de drei ging van Duitse militaire interventie, de deportaties verbood, slaagde Hunsche er nog in de inhoud van een Hongaars joden- (Van onze correspondent) PARIJS Generaal De Gaulle, die nog in het Parijse ziekenhuis Cochan wordt verpleegd, in verband met de operatie die hij onderging, heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, die hij gisteren aan de lunch had zullen ont vangen, in een brief zijn spijt betuigd dat de ontmoeting moest worden afgelast. In bedekte termen heeft de Franse president de heer Thant uitgenodigd van de zomer nog eens naar Parijs te komen om dan met hem het uitvoerige gesprek te voeren waarop hij zich zo oprecht had verheugd. De generaal zou aanvankelijk morgen het hospitaal weer hebben mogen verlaten, maar het is mogelijk dat hij tot het eind van deze week het bed zal moeten houden. Het herstel schijnt iets minder vlot te vorderen dan aanvankelijk werd gehoopt. Men voorspelt ook dat het Franse staats hoofd na zijn ontslag uit het ziekenhuis zeker nog drie maanden voor volledig her stel rust zal moeten houden. Premier George Pompidou heeft als gastheer van de heer Thant de rol van ge neraal De Gaulle overgenomen. Ook zijn er nog besprekingen tussen de secretaris generaal en de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville voorbereid. In diplomatieke kringen in Parijs heeft men een verbetering in de betrekkingen tussen Frankrijk en de Verenigde Naties menen te mogen bespeuren. Zonder zijn na tionalistische neigingen af te zweren heeft de Franse generaal-staatsman klaarblijke lijk nu wel begrepen dat het hoge pres tige dat de V.N. vooral onder de ex-kolo niale volken geniet, voor zijn eigen diplo matieke oogmerken en strategie toch niet over het hoofd mag worden gezien. De Franse regering heeft de betekenis van de Verenigde Naties als internationaal forum nu dus erkend. Dat inzicht komt ook in de verhoogde hartelijkheid tot uiting waarmee de heer Thant in Parijs wordt ontvangen. Principieel weigert Frankrijk intussen nog altijd bij te dragen in de missies van de V.N. op Cyprus of elders waarmee Pa rijs het niet eens is. Maar ook dat geschil zou nu, zo niet principieel dan toch ma terieel kunnen worden bijgelegd. Er wordt Parijs nu tenminste het voornemen toege schreven de heer Oe Thant een bedrag als eenmalig geschenk ter hand te stellen, als bewijs van de Franse erkentelijkheid voor zijn persoonlijke activiteiten. Een bedrag dat niet als contributie zou mogen worden beschouwd, maar toevallig wel precies overeen zou komen met het bedrag van zestien miljoen dollar, waar voor Frankrijk als V.N.-lid in verband met de Cyprus en Congo-expedities bij de in ternationale organisaties nog altijd in het krijt staat. Een formulering waarbij de roemruchte Franse grandeur dus geen enkel veertje zou behoeven te laten en waarmee althans de penningmeester van de volkenorganisa ties zich niettemin toch best zal kunnen verenigingen. DAMASCUS (AFP) De nationale re volutionaire raad in Syrië heeft besloten het militaire verdrag met Irak op te zeg gen. Dit besluit werd genomen, omdat bij de benoeming van de opperbevelhebber niet aan de Syrische wensen is voldaan en omdat het verenigd Arabische opperbevel is gevormd overeenkomstig door de Ara bische topconferentie genomen beslissin gen. Het militaire verdrag was acht okto ber 1963 gesloten. Hermann Krumey, de vroegere plaatsvervangend leider van het „Eichmann-kommando" in Hongarije en de ex-SS-officier Otto Hunsche in de beklaagdenbank te Frankfort. kamp in het geheim naar Auschwitz te doen transporteren. Het proces tegen de twee ledgn van het Eichmann-kommando, waarvoor fotoko pieën van het Eichmannproces en vijftig getuigen ter beschikking staan, zal twee maanden duren. Het heeft plaats in de zelfde zaal, waar ook drie dagen per week het Auschwitz-proces wordt gevoerd. Iri 'Diisseldorf be'gon' gisteren een proces tegen voormalige Wehrmachtofficieren, Fischer en Puls, die in 1942 op eigen hout je in de Sovjet-Unie 42 joden doodschoten. Fischer was tot zijn arrestatie verkeers rechter in Hamburg. LONDEN Vijfentwintig nozems, be horende tot de bende die tijdens de paas dagen de badplaats Clacton aan zee ti ranniseerde, zijn maandag veroordeeld. Twee van hen kregen elk een maand ge vangenisstraf, twee anderen een boete van 75 pond (750 gulden) en nog een aantal anderen minder hoge geldboetes. Een zes tienjarige jongen werd naar een opvoe- vingsgesticht gestuurd. In het Lagerhuis werd maandag aangedrongen om scher per op te treden tegen nozem- uitbarstin gen. J Propeller. De piloot van een Dakota van de East African Airways is om het le ven gekomen, toen bij een landing te Kilwa in Zuid-Tanganjika een propellor losraakte en door het raam van de cock pit sloeg. Van de 22 passagiers en overige bemanningsleden'liep niemand verwon dingen op. Saai. Het zal voortaan voor mannelijke en vrouwelijke studenten aan de univer siteit van Moskou verboden zijn de nacht samen door te brengen in de ver trekken van de universiteit. Vrouwelijke studenten mogen geen mannelijke stu denten meer in hun kamers bezoeken en omgekeerd. Er werd geen reden voor het besluit bekendgemaakt. Botsing. Bij een botsing tussen een auto bus en een vrachtauto op de autoweg tussen Port Coatzcoalcos en Amatitlan in Mexico, zijn twintig personen gedood en 29 gewond. Mist was de oorzaak van het ongeluk. Betaling. Een man uit het Amerikaanse Rochester die een parkeerboete probeer de te betalen met een verzameling post wissels, capsules en spaarzegels is daar over door de rechter de mantel uitge veegd. „Volgens de huidige opvoedkun dige normen bent u nog niet rijp voor de kleuterschool", blafte de rechter. Hij moest nog eens zes dollar betalen. Verder werd hij wegens belediging van de rechter tot dertig dagen voorwaarde lijk veroordeeld. Heimwee. Chinook, een Duitse herder, is weer thuis. Daarvoor heeft hij een 2250 kilometer lange tocht dwars door de Amerikaanse Rocky Mountains moeten maken. Drie jaar is hij onderweg ge weest. In 1962 verliet hij Scottsbluff met zijn baas. In een motel te Sacramento in Californië nam het dier de benen. Einde maart verscheen de grote witte hond weer te Scottsbluff. De hond loopt thans vrij in en uit bij de broer van zijn baas. Leeg. Een autobusongeluk bij de Spaanse stad Cordoba heeft aan elf mensen het leven gekost. De autobus reed in de ri vier de Guadalquivir. Normaal zijn da autobussen op de betrokken lijn zeer vol. De vorige bus had bijvoorbeeld bijna 90 passagiers vervoerd. Verkeersweg. In Katmandoe zijn drie over eenkomsten tussen communistisch China en Nepal getekend. Op grond hiervan zullen de Chinezen 'n 160 kilometer lan ge verkeersweg tussen Janakpoer en Bi- ratnagoer aan de grens van Nepal met India aanleggen, die aansluit op een 120 kilometer weg van oost naar west die met Russische hulp zal worden gebouwd. Voorts zal China pakhuizen en een fabriek voor bakstenen en dakpan nen leveren. Zakenwijk. Een brand legde in de zaken wijk van de Philippijnse hoofdstad Ma nila een rij gebouwen in de as. De schade wordt geraamd op ruim twintig miljoen gulden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3