wiel AUTOVAK: overzicht van de moderne garage-uitrusting Rob Slotemaker neemt volgende maand nieuwe antislipschool in gebruik Daf brengt nieuw wagentje naar Amerikaans leger GASTURBINE VOOR ZWARE BEDRIJFSVOERTUIGEN Nu landelijke inspectie's van personenwagens fes®; OP HET ZANDVOORTSE CIRCUIT Lagere eis wegens mishandeling van Belgische attaché WOENSDAG 29 APRIL 1964 11 Op uitnodiging naar het Rai-gebouw Uitnodiging „Klaar-terwijl-u wacht Doelmatig Perslucht Administratie DROOMWAGEN VAN FORD I Ruimer KIJK NAAR LINKS Bakermat Haarlemmers in appèl „De technische ontwikkeling in de auto- en equipmentbranche voltrekt zich snel en het is voor een vakman een levensvoorwaarde om zo goed mogelijk bij te blijven". Deze woorden sprak de initiatiefnemer van de komende „Autovak"-expositie in het RAI-gebouw, de heer Chr. van Hoovdonk, eens tot de vakpers en in dit gezegde liggen reden en doel van een dergelijke expositie reeds besloten. Kennismaken met de technische ontwikkeling die de garage-uitrusting in de loop der jaren onderging, voorlichting omtrent een juiste bedrijfsvoering in die be drijven en een overzicht van de technische apparatuur die thans ten dienste staat van de monteur: ziedaar het doel van deze vakbeurs, die van 26 tot 31 mei zal worden gehou den. Waaraan ontleent een dergelijk gerichte expositie nu echter zijn recht van bestaan? Het garagebedrijf ondervindt dagelijks de consequen ties van het steeds toenemende aantal auto's De bijna 5000 bedrijven die Nederland in december vorig jaar telde kunnen de toegenomen stroom met moeite verwerken. De nieuwbouw-politiek van de regering houdt een snelle uitbreiding van het aantal garages tegen, zodat de nood zaak ontstaat de karweien binnen de kortst mogelijke tijd te klaren. Vanzelfsprekend dus, dat in dergelijke bedrij ven een steeds grotere plaats wordt toegekend aan tech nische apparatuur. Er zijn nog enige problemen die met het bovenstaande verband houden. De geringe toestroming van vakbekwa me monteurs en de concentratie van garagebedrijven zor gen op het gebied van organisatie eveneens voor moei lijkheden. De bedrijfsvoering moet worden herzien, werk zaamheden opnieuw ingedeeld, de outillage uitgebreid, er dient voldoende gereedschap te zijn op de juiste plaats: allemaal punten die mede het resultaat bepalen van de modernisatie binnen een garagebedrijf. Om dit en nog vele andere zaken onder de ogen van de vakgenoten in de autobranche te brengen wordt deze vak beurs in het RAI-gebouw gehouden. Slechts op uitnodi ging kan „Autovak" worden bezocht en dit heeft men juist gedaan om rustige voorlichting en demonstratie te kunnen geven. Twee zaken, die er op de auto-tentoonstellingen nog wel eens bij inschoten door de grote aantallen bezoekers, die de stands overstroomden. Het komt er dus op neer dat in de huidige situatie minder monteurs, meer werk moeten verrichten. Een greep uit het tentoongestelde zal u meer inzicht verschaffen in de hulpmiddelen waarmee de moderne monteur zijn werk kan doen. Een groot aantal dealersbedrijven in Nederland hebben reeds de „Kldar-tefwijl-u-wacht-methode" ingevoerd, een onderzoeksysteem, dat in de vaktaal bekend staat onder de namen „Taktverfahren", „Speed-line" of „Flów-line- system". Het Duitse woord Taktverfahren staat voor een inspec tiesysteem, waarbij de auto op één plaats blijft staan. De werkzaamheden worden gelijktijdig aan boven- en onder kant uitgevoerd, waarbij de monteurs gebruik maken van een speciaal geconstrueerde hefbrug. Op de brug is ruimte vrij gehouden voor kleine onderdelen. Vijf a zes man kunnen volgens een vast werkschema gelijk tijdig aan de auto werken. Een „10.000 km inspectie" op deze manier uitgevoerd, vereist weinig tijd. Een andere methode van inspectie bestaat hierin, dat het onderhoudswerk wordt verdeeld over een aantal posten, die de een na de ander de auto krijgen toege schoven. Deze groepsinspectie in etappes ontving de naam „Flow-line". De hulpmiddelen die bij deze inspecties worden gebruikt, monteurswagentjes, pneumatische schokmoersleutels, zijn uiteraard in talloze vormen op „Autovak" aanwezig. De controle van ontsteking en elektrische installatie (de „Tune-up") vereist eveneens een doelmatige appara tuur, waarbij de oscilloscoop een gewaardeerd onderdeel is. Een snelle controle over de gehele ontstekingsinstalla tie is door dit instrument mogelijk geworden, waarna bij eventuele afwijkingen afzonderlijke testers te hulp kunnen komen. Het bovenstaande vormt een bescheiden opsomming van het tentoongestelde instrumentarium. Er is vrijwel geen enkel onderdeel van de wagen denkbaar of op „Auto vak" ligt een instrument, dat onmisbaar blijkt bij montage of demontage. Vermeldenswaard is hierbij nog een ran geerschijf, waarop de wagen in ieder gewenste hoek kan worden gedraaid. Een oplossing voor de bedrijven, die nogal klein behuisd zijn. Er worden meer oplossingen voor „klein-behuisden" gedemonstreerd. Een mobiel smeerstation, een set be staande uit een verrijdbaar vetapparaat en olie-apparaat, en een snelle, goedkope installatie om wagens te wassen. Een stangenstelsel met sproeigaten, dat aangesloten kan worden op het waternet. Dit in tegenstelling tot de hoge druk waspompen, die met speciale wasmiddelen aange koekte modder en vet vlot kunnen verwijderen. Nu het woordje „druk" is geschreven, leidt dit ons naar een ander onderwerp, namelijk de persluchtwerktuigen. De verscheidenheid aan persluchtwerktuigen en compres soren op „Autovak" is bijzonder groot. Niet alles kunnen wij in dit bestek bespreken. Daarom slechts deze opmer king over de werkdruk voor persluchtgereedschappen. De juiste werkdruk, ongeacht hun afmetingen, is ongeveer zes atmosfeer De werktuigen geven onder deze druk hun hoogste rendement. De werkplaatscompressor is echter afgesteld op tien atmosfeer (voor een eentraps- type) of op vijftien atmosfeer (voor een tweetrapstype). Het loont de moeite tussen ketel en werktuigen een redu ceerventiel te plaatsen, dat gecombineerd kan worden met een filter voor condensafscheiding en een oliever deler. Zo wordt verhinderd dat condenswater in het pers luchtwerktuig komt. De bewegende delen worden boven dien meteen gesmeerd. Na deze snelle wandeling door het technische gedeelte van „Autovak" nog even het licht op de afdeling admini stratie en communicatie. Het is duidelijk dat de admini stratieve verzorging gelijke tred moet houden bij het ge moderniseerde en versnelde werk in de garage. De bran chegenoten zullen zich op „Autovak" eveneens kunnen oriënteren over de gewijzigde en efficiënte administratie methoden, waarbij zij kennismaken met doorschrijfsy stemen en bedrijfsformulieren die speciaal voor het auto bedrijf zijn ontworpen. Wat de verbinding binnen het bedrijf betreft: de „intercom" brengt uitkomst. Men vindt op de expositie een aantal installaties in een lage prijs klasse, waarbij als bijzonderheid wordt opgemerkt, een intercom zonder energiebron. Geluidstrillingen door spre ker opgewekt, brengen een magnetisch veld tot stand, dat op zijn beurt in elektrische energie wordt omgezet. On nodig te zeggen dat dit apparaat van Japanse afkomst is. Dit is het interieur van de Aurora, een droomwagen van Ford, die wordt geëxposeerd op de Wereldten toonstelling in New York. Het stuurwiel is vervangen door een bedieningsorgaan, zoals dat in vliegtuigen is aangebracht. Twaalf koplampen aan de voorzijde zor gen voor de buitenverlichting, binnen zijn aan de zy- kanten T.L.-buizen gemonteerd. De deuren van de wagen kunnen niet geopend worden zolang de auto in een versnelling staat. Het zou te veel ruimte vergen om alle technische snufjes op te noemen die de wagen herbergt; de voor naamste zyn: een televisie-apparaat, drie radiotoe7 stellen, een combinatie oven-koelkast, een bandrecor der, een drankenkoeler en naast de chauffeursstoel een draaibaar fauteuil. Chrysler komt binnenkort uit met een nieuwe wagen: de Barracuda. Deze nieuweling, bijna vyf meter lang, is een zogenoemde „compaxt-car" met een voor een seriewagen zeer groot achterruit. De krachtbron is een V-8 met vier volledig gesynchroniseerde versnel lingen. Indien de koper dit wenst kan de wagen uit gerust worden met een 2,8 liter zes-cilinder of een 3,7 liter zes-cilinder. Keuze uit drie motoren dus voor een wagen die vóór verstelbare kuipstoelen heeft en uitgerust is met een grote bagageruimte. DAF zal tegen het einde van dit jaar. een nieuw licht gewicht wagentje de Daf-Pony naar Amerika brengen, waar het door het Amerikaanse leger zal worden getest. Het „wagentje" bestemd voor licht vervoer bestaat slechts uit een platvorm, waar in het midden motor en variomatic zijn gemonteerd. Het voertuig neemt hellingen van zestig percent, heeft een nuttig laadvermogen van vijfhonderd kilogram en is uitgerust met terreinbanden. De topsnelheid behoeft niet hoger te liggen dan veertig kilometer per uur. Op het ogenblik bestaan er van de Pony twee versies, uitgerust met een vijfhonderd en een zeshonderd cc motor. De research-afdeling van General Motors heeft een 280 pk. „regeneratie"-gasturbine ontwikkeld bestemd voor zware bedrijfsvoertuigen. De turbine, die wordt tentoon gesteld in New York, onderscheidt zich van zijn voor gangers door een krachtoverbrenging, die bij een ver mindering van vaart door het voertuig, twee tot driemaal het remvermogen van een vergelijkbare benzine- of die selmotor oplevert. Bovendien geeft de krachtoverbrenging van de „GT-309", zoals de turbine is gedoopt, een verbe tering in acceleratie en maakt het de toepassing van een met de hand bediende of automatische transmissie mo gelijk. Het Verbond voor Veilig Verkeer, dat reeds enkele jaren in samenwerking met de Bovag en politiële instanties in verscheidene delen van het land de mogelijkheid had ge opend tot veiligheidsinspecties van personenwagens, heeft bekendgemaakt dat dit nu in het gehele land kan ge schieden. Meer dan duizend garagebedrijven over het land verspreid zijn thans gemachtigd periodieke veilig heidsinspecties van personenauto's en lichte bestelwagens uit te voeren. (Van een onzer verslaggevers Hlils* ,,!r - r--.3 - g BIJ DE. ENTREE VAN HET ZANDVOORTSE CIRCUIT wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan een object waarop in de toekomst vele honderden Nederlandse automobilisten hun rijervaring zullen verrijken en met razendsnelle Simca's de slipcursus, of liever de anti-slipcursus, zullen doorlopen: de nieuwe anti-slipschool van de Zandvoortse coureur Rob Slotemaker, die over enkele weken geopend zal worden. Deze opening belooft zeer spectaculair te worden. Slotemaker is namelijk van plan aan de openingsceremonie een anti- slipdemonstratie te verbinden waarbij zijn vier gloednieuwe leswagens op een afstand van een meter achter elkaar een honderdtachtig graden slip zullen maken. Om het publiek te bewijzen dat dit niet het werk is van een stel door gewinterde autostuntmensen laat Rob even later een elfjarig meisje hetzelfde verrichten, waarbij op de nieuwe school al weer duidelijk zal komen vast te staan dat iedereen na de cursus geleerd heeft hoe hij zijn wagen ook onder de moeilijkste omstandigheden onder controle kan krijgen en kan houden. In 1957 startte Rob Slotemaker met zijn antislipschool in Zandvoort. Aanvankelijk werd hy een beetje argwanend bekeken: men zag het meer als stuntwerk voor on besuisde jongelui in sportwagens en voor aspirant-coureurs. In de loop van de af gelopen zeven jaren heeft Slotemaker echter bewezen dat het beslist niet een school is voor circuitberijders, maar juist voor hen die dagelijks door het drukke verkeer bewegen. Op de oude, kleine baan in Zandvoort gaf Rob zijn leerlingen les. Iederèen die een cursus op zijn school gevolgd had was enthousiast en spoedig was de kleine anti slipschool dan ook volgeboekt. In de eerste jaren heeft Slotemaker veel tegenwerking ondervonden. Zo lag hij een tijd in de clinch met de leiding van de KNAC-anti- slipscholen. Slotemakers methode van niet- ontkoppelen, tenzij het een achterwielslip betreft (ook weer afhankelijk van de aan drijving) werd door de KNAC-autoriteiten bestreden. Na enkele jaren het prestige speelde hierbij natuurlijk een grote rol kreeg Slotemaker gelijk en nu is het zelfs zo dat de KNAC aspirant-leerlingen voor de slipscholen ook naar Slotemaker stuurt. In ieder geval leidde Rob zeer veel automobilisten op tot volleerde slippers. Hij zou waarschijnlijk nog op zijn oude baan lesgegeven hebben indien niet de ge meente Zandvoort plotseling gezegd zou hebben: „Die baan moet daar weg, want daar komt een padvindstershuis". Dat pad- vindstershuis had natuurlijk op duizend andere plaatsen in Zandvoort gebouwd kunnen worden, maar het moest nu een maal in de badplaats. Zo kreeg Rob Slote maker een terrein aangewezen bij de in gang van het Zandvoortse circuit. Precies een jaar geleden begon hij te bouwen en het ziet er naar uit dat binnen een maand de nieuwe anti-slipschool gereed zal zijn. De nieuwe baan is veel ruimer dan de oude. De aanloopstrook is honderdvijf en- zeventig meter en de slipbaan is vijf en zeventig meter lang Dat heeft het grote voordeel dat Slotemaker met twee wagens tegelijk kan lessen. Het slipgedeelte mid den op de baan bestaat uit een brede strook asfalt waarover een spiegelgladde teerlaag is aangebracht. Over deze teerlaag komt straks nog een oliefilm, waardoor er een niet te evenaren ijsbaan is ontstaan. Een ander snufje van de nieuwe baan: langs de oude had Slotemaker zandbermen om de slippende wagens te remmen, langs de nieuwe gewone asfaltstroken. Aanvankelijk was Slotemaker van me ning dat slechts duinzand de slippende wagens kon afremmen, totdat hij een de monstratie gaf voor de American Safety Council in New York, waarbij hij zijn met grote snelheid slippende auto op asfalt tot stilstand moest brengen. Tot Slotemakers eigen grote verbazing hij was bang dat de wagen zou kantelen fungeerde het asfalt met de nog vette banden als een prima rein De remstroken van de nieuwe slipbaan zijn dan ook van as falt en tweemaal acht meter breed. Hiervoor moest 'n stuk duinterrein wor den afgegraven en een ander gedeelte worden opgehoogd Bij de ingang van de slipschool wordt de laatste hand ge legd aan het instructiegebouwtje, waar Slotemaker theorie gaat geven. Er zullen zes cursisten per dag geïnstru eerd kunnen worden. Cursisten die zullen leren dat slippen geen stuntwerk is, maar een handeling voor eigen en ander mans veiligheid. Zoals bijvoorbeeld een arts uit Utrecht die op de autobaan in Duitsland plotse ling een wagen dwars voor zich op de weg zag staan. Het was glad en remmen zou catastrofaal geweest zijn, want frontale botsingen zijn de gevaarlijkste. De arts maakte een honderdtachtig graden-slip en hij belandde met zijn achtersteven tegen de vrachtwagen. Het gevolg was dat slechts zijn wagen van achter in elkaar zat, maar het voor deel was dat de slip de vaart van de wagen grotendeels had afgeremd en dat de passa giers en de bestuurders niet door de voor ruit gevlogen waren. Zij waren nu stevig in de kussens gedrukt. Dat was natuur lijk een resultaat van een uiterst snelle reactie, maar dat wordt de cursisten wel geleerd in Zandvoo'-t. De arts is sindsdien Slotemakers beste voorspraak geworden. Niet alleen in Zandvoort heeft Rob Slo temaker nu een slipschool. In Leidschen- dam exploiteert hij een baan van een ze- FQUT KIJKT GUED: KIJKT EERST LINKS EN O AN NAAR RECHTS 1NWB Uit een soort gemakzucht kijken heel veel automobilisten alleen maar naar rechts als zij gelijkwaardige wegen kruisen. Zij rekenen er op dat het verkeer dat van links komt, wel voorrang zal geven. Wanneer zij echter iemand treffen die een fout maakt, kunnen zij een ongeluk dat heel gemakkelijk had kunnen wor den voorkomen, niet meer vermijden. De ANWB wil nog eens onder de aandacht brengen dat het gevaar lijk is om onvoldoende aandacht te besteden aan het verkeer dat van links komt, ook al is dat verplicht voorrang te verlenen wanneer beide partijen op gelijkwaardige wegen rijden. Bovendien kan de rechter ook de man die van rechts komt wel eens bestraffen. Iedere weggebrui ker is immers verplicht door zijn ge drag te voorkomen dat de vrijheid van het verkeer niet meer dan nood zakelijk wordt belemmerd, en ook dient men er op toe te zien dat de veiligheid op de weg niet in gevaar wordt gebracht. Deze argumenten zouden wel eens aangevoerd kunnen worden wanneer na een botsing blijkt dat u weinig aandacht had voor het verkeer dat van links kwam. Er wordt hard gewerkt aan de nieu we slipschool van Rob Slotemaker in Zandvoort. Hele stukken duin moe ten met helm worden ingeplant om het stuiven tegen te gaan. Met zijn instructeurs is Rob Slotemaker elke dag in de weer om zijn school de volgende maand te kunnen openen. kere meneer Zwolsman en in Deurne heeft hij zojuist een school die wél zijn eigen dom is en waarin de familie Van Doorn* (DAF) zeer geïnteresseerd is. In ieder geval blijft Zandvoort de baker mat van de slipperij. Over zijn ervarin gen kan Slotemaker honderduit vertellen. Het is een man van de praktijk, deze blon de slipinstructeur. Er wordt niet alleen op de slipvaardigheid, maar vooral ook op de rijvaardigheid en op de rijstijl van de cursisten gelet. Slotemaker kan nog niet precies zeggen wanneer zijn nieuwe antislipschool in ge bruik genomen wordt. „In novemner van het vorige jaar zou alles al opgeleverd moeten zijn" vertelt hij, „Maar zoals je ziet, er is „enigszins" vertraging". Hij heeft slipscholen in Engeland en in Amerika opgezet. Eenmaal per half jaar gaat hij met instructeurs uit het buiten land om de tafel zitten om gegevens uit te wisselen. Deze gegevens worden weer benut om de cursisten nog meer bij te brengen in het belang van de verkeers veiligheid. Het zijn straks weer politie- en douane mensen, onderwijzers, vertegenwoordigers, artsen en vrachtrijders, televisieomroep- sters en artisten die hun rijervaring zul len verrijken in de gloednieuwe wagens, die tijdens de opening in gebruik genomen zullen worden. Dat ook Graham Hill en Jimmy Clark tot de cursisten van Slote maker behoren is niet het bewijs dat de school een domein voor stunters is, maar juist het bewijs dat zelfs ervaren racers bij de blonde Zandvoorter nog iets willen leren. Twee Haarlemmers, die door de recht bank in Haarlem waren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens mishan deling van een Belgische diplomaat, heb ben maandag terechtgestaan voor het ge rechtshof in Amsterdam; zij waren van het Haarlemse vonnis in hoger beroep ge gaan. De procureur-generaal bij het Hof eiste tegen hen een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Het betreft hier een vechtpartij bij het veerpontje naar het Kaageiland op 6 okto ber 1963. De Haarlemmers, een 31-jarige caféhouder en een 43-jarige vertegenwoor diger, waren een Belgisch gezelschap te lijf gegaan uit verbolgenheid over het feit dat de auto van de Belgen voor zijn beurt de pont was opgereden. De 27-jarige heer Alain Rens, attaché van de Belgische ambassade in Den Haag, werd half bewusteloos op het strijdtoneel achtergelaten, met een gebroken neusbeen, een gebroken pink, bloedende hoofdwonde en een shock. De openlijke geweldpleging werd begeleid door scheldpartijen tegen „diplomaten" en „buitenlanders". Van de auto van de Belgen werden de CD-bordjes afgerukt en accessoires vernield. De procureur-generaal merkte op, dat de Belgische attaché een beleefdheidsre- gel had genegeerd. Maar de reactie van de Haarlemmers was zijns inziens alle maten te buiten gegaan. Tegen deze ver ruwing op de weg moet met de grootste kracht worden opgetreden, meende de proc.-gen. Overigens vond hij het niet zo verstandig van de Belgen, dat zij uit hun auto waren gekomen; zij hadden er be ter in kunnen blijven zitten met de deu ren op slot, vond hij. De verdedigers bepleitten lagere straf fen dan waren geëist. De mishandelde di plomaat had van de caféhouder 792 als schadeloosstellingo ntvangen, waarvan 500 gulden als smartegeld. Het hof zal op 11 mei arrest wijzen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11