t Prinses Irene telefoneerde met haar ouders Tweeduizend Nederlanders zongen het Wilhelmus in de kerk te Rome HET WEER f\ If spijl eethoek slechts 198.- zie 't zelf in de etalage bij de Ruiter Chaotische tonelen op het plein voor de basiliek Constitutionele band met verbroken, persoonlijke Irene niet Premier eti vice-premier morgen op bordes naast koningin onweerstaanbaar lekker! Veel vlaggen van r.k.-gebouwen W. A. VERWOERD en ZONEN PREMIER MARIJNEN IN BEIDE KAMERS sW MORRIS 'êeforetpu ênij! VERBOUWINGSUITVERKOOP Wisselend weer _iacc|ues Uoop Het woord is aan... Omroepen in geldnood pagina 21 In de krant van heden: Sport 27 KOLEN 49e JAARGANG NUMMER 148 WOENSDAG 29 APRIL 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 h. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vanmorgen om halfacht een telefoongesprek gevoerd met prinses Irene in Rome. Het gesprek had plaats op verzoek van prinses Irene, zo deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mee. Het gesprek duurde negen minuten. De minister-president, mr. Marijnen, en de vicepremier, mr. Biesheuvel, zullen morgen naast de koninklijke familie op het bordes van paleis Soestdijk staan tij dens het défilé ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana. Beide bewindslieden, zo deelt de Rijksvoorlich tingsdienst mede, zullen het défilé bijwo nen als een delegatie van de koninkrijks regering. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina hebben vandaag de trouwdag van prin- Onder de indruk van het grote ge beuren volgen prinses Irene en prins Carlos de huwelijksmis die voor hen werd opgedragen door kardinaal Giobbe, de voormalige pauselijke nuntius in Nederland. Tumult voor en na huwelijkssluiting van prinses Irene en prins Carlos Voor en na de sluiting van het huwelijk van prinses Irene en don Carlos in Rome hebben zich vanmorgen wilde taferelen afgespeeld op het plein voor de basiliek Santa Maria Maggiore. Toen het paar kwam aanrijden duurde het minuten voor men er in was geslaagd zoveel ruimte te maken dat de portieren van de auto konden worden ge opend. Na de plechtigheid had het bruidspaar veel moeite zich een weg te banen door de menigte. Er klonken kreten „Viva la Espana" en er werd met vlaggen gezwaaid. In de kerk hebben de Nederlandse bezoekers na het einde van de plechtigheid massaal het Wilhelmus aangeheven, toen het orgel het Spaanse volkslied liet horen. Ook toen het bruidspaar de kerk verliet klonk het Wilhelmus op. De huwelijksplechtigheid zelf verliep vlot en zonder incidenten. Advertentie SINAS HERO '"Uiuppelll"" IWVlAnfWIAIWIAfWIIWIfVWWVWWIAnfWWVI«VWVWWWIA/WI/WV\n Op donderdag 30 april, Koninginne dag, zal ons blad niet verschijnen. Onze drukkerij en kantoren zijn dan GESLOTEN. DE DIRECTIE WWWWWWWWWWWWWWVWWWWWWWW Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LfIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLE(N) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een enorme menigte had zich verzameld voor de basiliek om de aankomst van het bruidspaar gade te slaan. Een „tuna", een Spaans orkestje, dat geheel uit bespelers van snaarinstrumenten bestaat, stond op het bordes en hield de aanwezigen bezig. Vóór de aankomst van prinses Irene en don Carlos zette de Spaanse organist Sagast in de kerk het Wilhelmus in, dat door de tweeduizend aanwezige Nederlan ders werd meegezongen. Het was een ge nerale repetitie, want bij het binnentreden van de kerk klonk het Nederlandse volks lied opnieuw. Het bruidspaar arriveerde om kwart over elf, maar daarvóór had het opdringen de publiek de politie al moeilijke ogenblik ken bezorgd. Toen de auto met prinses Irene en don Carlos aankwam barstte een daverend applaus los. De taferelen, die zich om de auto afspeelden, leken op die, toen het paar op Soestdijk arriveerde. De auto verdween volkomen in de menigte. De politie had handenvol werk om de men sen bij de portieren weg te krijgen tenein de het bruidspaar vrij baan te geven. Pas minuten later kwam prinses Irene uit de auto. Aan de arm van don Carlos kon zij zich tussen de hagen applaudisse rende toeschouwers toen vrij gemakkelijk naar de basiliek begeven, omdat de toe schouwers zich nu zeer beheerst gedroegen. Zij was gekleed in een bruidskleed van witte organza met een strik aan de voor kant en een gerende rok. Don Carlos was gekleed in rok. Hij droeg de orde van het Gulden Vlies. Opnieuw klonk het Wilhel mus op, weer enthousiast meegezongen, al leverde het door de organist ingezette „derde" couplet wel enige problemen op. In het gebied van de IJmond vlagden vandaag rooms-katholieke kerken, scho len en andere instellingen. Advertentie VOOR HERENKLEDIN Barteljorisstraat 5 Haarlem Weer klonk een daverend applaus toen het bruidspaar de kapel had bereikt. Toen prinses Irene en don Carlos voor het al taar knielden, speelde de organist het „Hallelujah" van Handel. In de minuten, die aan de huwelijksslui ting voorafgingen, keek prinses Irene uiterst strak voor zich uit. Op het gelaat van don Carlos lag een nerveuze glim lach. Naast het bruidspaar had aan de rechterzijde prins Xavier de Bourbon Parma plaatsgenomen, en daarnaast de vertegenwoordiger van het Spaanse epis copaat. Toen kardinaal Giobbe een aanvang maakte met de huwelijkssluiting, die vol gens de Romeinse liturgie aan de mis voor afging. omringden de getuigen het bruids paar. Voor de prinses getuigden freule Quirina Laman Trip, prins Eduard Lob- kowitz en de hertog van Braganza, voor don Carlos de broer van prins Xavier, prins Sixtus en José Maria Valiente, een vooraanstaande figuur uit de Carlistische beweging. De kardinaal sprak het huwelijksformu lier in het Latijn uit en beperkte zich tot één vraag:. „Wilt gij tot uw wetti ge man fof vrouw) volgens het gebruik van de kerk?" Don Carlos glimlachte en prinses Irene zei stralend „Si". Maar on middellijk daarna verstrakte haar gezicht weer. De kardinaal sprak daarna een ge bed uit, opnieuw in het Latijn. In het Ita liaans citeerde de kardinaal vervolgens de verplichtingen van man en vrouw volgens het Italiaans burgerlijk wetboek. Na deze huwelijkssluiting begon de mis, waarbij kardinaal Giobbe werd geas sisteerd door mgr. Sormanti en mgr. Aluffi. (Vervolg op pag. 5) ses Irene vertoefd in kasteel Warmelo in Diepenheim. Kasteel Warmelo is de re sidentie van prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard. De particulier secretaris van de konin gin heeft medegedeeld dat de koningin aan mej. M. C. C. Wijnen op haar verzoek eervol ontslag heeft verleend uit haar functie als particulier secretaresse van prinses Irene, onder dankzegging voor al hetgeen zij in die functie ten dienste van het Koninklijk Huis heeft verricht. Mej. Wijnen blijft haar functie van particulier secretaresse van prinses Beatrix en prin ses Margriet vervullen. Advertentie Huiselijk ronde tafel met vier gezellige spijlstoelen, teak gekleurd. Bekleed met sterk, afwasbaar skaileer in wit, rood, bruin, blauw of beige. Twee jaar garantie op constructie. Stoelen ook los (37.50). Uit voorraad I «meubelen Gen. Cronjéstraat 113, Haarlem, Tel. 5 53 82 Menander: Een slaaf met de geest van een vrij mens is geen slaaf. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 23 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Fotopagina5 Uit stad en omgeving .9, 11, 12, 13 In de Vishal en op zee12 Koninklijke onderscheidingen Lintjesregen 15, 17, 19 Radio en t.v21 Uitgaan in Haarlem21 Kunst 21 Feuilleton 23 Economisch nieuws25 Beurs 25 Scheepsberichten 25 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 gr. houistr. 137 (Van onze speciale verslaggever) ROME (GPD). Het was een drama tisch moment toen prinses Irene aan de arm van haar aanstaande echgenoot van ochtend om even over elf ten aan- schouwe van vele duizenden, roepende en applaudisserende Italianen, Span jaarden en Nederlanders de trappen van de Santa Maria Maggiore beklom. In het voorportaal zong een groep Neder landers even later „Oranje boven, leve prinses Irene". Het was toen duidelijk Minister-president Marijnen heeft vanmiddag eerst in de Eerste Kamer en daarna in de Tweede Kamer naar aanleiding van het huwelijk van prinses Irene toespraken gehouden, waarin hij onder meer de constitutionele positie van de prinses na haar huwelijk heeft uiteengezet. In de Eerste Kamer zei de minister president onder meer, dat dit huwelijk een belangrijke staatsrechtelijke gebeur tenis is, niet enkel in Nederland, maar in het hele koninkrijk, want de plaats van prinses Irene komt als tweede in de rij van troonopvolging te vervallen. Mr. Marijnen stelde er prijs op, eraan te herinneren, dat de gedachte van het niet-indienen van een wetsontwerp ter goedkeuring van dit huwelijk niet het eerst door het kabinet is geopperd. De regering heeft haar echter tot de hare gemaakt en de verantwoordelijkheid op eigen gronden ervoor op zich genomen. „Er is allerminst reden met dit gevolg verheugd te zijn. Wij weten niet of het vervallen van de mogelijkheid van troon opvolging voor prinses Irene en haar na geslacht ooit nog van feitelijke betekenis zal zijn. Zulks is in de schoot der toe komst verborgen. Het kan zijh, dat de lijn van troonopvolging er niet door ver andert. Het feit van vandaag kan ook voor het voortbestaan van de dynastie van de Oranjes van geen betekenis blijken. Wij weten het niet", aldus de premier, die er voorts op wees, hoe in deze eeuw de gedachte van een nationaal koningschap steeds meer een leidende gedachte met betrekking tot de monarchie is geworden. Hij zei, dat deze gedachte van een natio naal koningschap korte tijd later, bij de beslissing over toepassing van artikel 17 van de grondwet weer een beslissende rol heeft gespeeld. Duidelijk is, dat in ons land niet persoonlijke aanspraken op de troon, maar de belangen van het koninkrijk de regels van de troonopvolging beheersen. De premier hoopte dat de banden van warme genegenheid tussen de prinses en haar ouders en zusters worden hersteld. „Zeer velen in ons land hopen op een herhaald weerzien en ervan getuige te zijn dat de prinses, die in ons midden zo'n plaats van genegenheid heeft inge nomen, gelukkig wordt en het huwelijk haar schenkt wat zij ervan verwacht", aldus mr. Marijnen. In de Tweede Kamer zei mr. Marijnen onder meer: „In de eerste vier maanden van dit jaar is een storm van gebeurte nissen rond prinses Irene over ons heen gegaan. Ik meen goed te doen daar nu niet bij stil te staan. De staatsrechtelijke plaats van de prinses in ons midden komt thans te vervallen. In de stilte die er nu hopelijk op volgt moge het geluk voor onze prinses opbloeien. In die stilte mogen ook de wonden helen die zijn ontstaan". Premier Marijnen wenste, dat het geluk van het jonge paar mede ervaren zal kunnen worden in het koninklijk gezin. Daardoor zal de band van genegenheid van het volk met de prinses blijven be staan. „Onze gedachten gaan vandaag uit naar de koningin, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christine. Hoe gaarne zouden zij en wij met hen het huwelijk van prinses Irene in ons land hebben meegemaakt. Het heeft niet zo mogen zijn. In gezamenlijk doorleefde teleurstelling zijn koningshuis en volken van het koninkrijk weer één". Met een woord van warme genegenheid vooral jegens de koningin besloot mr. Marijnen zijn toespraak. De minister-president was in beide Kamers ingeleid door de respectieve voor zitters, mr. J. A. Jonkman en mr. F. J. van Thiel. Mr. Jonkman herinnerde er o.m. aan, dat prinses Irene reeds vóór haar huwelijk had verkozen staatkundig van de Neder landse staat te scheiden. Dit behoeft ech ter niet het verbreken van alle persoon lijke banden te betekenen. „Zeer velen onder ons volk zullen evenmin aan een afscheid willen denken en op herhaald weerzien hopen en zullen in elk geval zich van ganser harte verheugen in het geluk van het jonge paar en dit verzeke ren, dat hun beste wensen hen steeds zullen vergezellen", aldus mr. Jonkman. Mr. Van Thiel noemde deze dag een dag van bijzondere aard in velerlei op zicht. „Ons volk had zo graag een natio nale feestdag gevierd op de huwelijksdag van een prinses van Oranje en het had zo graag uiting willen geven aan vreugde over dit op zichzelf zo heugelijk feit. Maar helaas waren er omstandigheden waardoor een nationale viering, vrijwel alle uiterlijk vreugdebetoon en zelfs een familiefeest achterwege zijn gebleven". Over deze omstandigheden wilde mr. Van Thiel niet spreken, wèl wilde hij, naar hij zei, uiting geven aan een ver langen dat in ons volk leeft om in de oprechte en meest eigenlijke zin van het woord het jonge paar geluk te wensen en de wens uit te spreken dat zij het geluk mogen vinden dat jonggehuwden zo innig nastreven. dat de bruid het al erg te kwaad had. In het begin van de kerk hield het paar stil toen het orgel het Wilhelmus in zette. Het werd door Nederlandse non nen en paters uit volle borst meege zongen. Op dat moment was de prinses haar tranen niet meer meester, hoewel zij voor de televisiecamera's en de me nigte in de kerk trachtte zich goed te houden. Het lukte niet en wij kunnen het begrijpen. Ook wij waren getroffen toen wij de prinses tussen die honderden vreemden eigenlijk zo eenzaam zagen staan. Het begin van de huwelijksplechtigheid is volledig uit de hand gelopen. Hoewel een grote politiemacht op de been was kon het toch gebeuren dat de genodigden bij het dringen om de beste plaats in een chaos verzeild raakten, die wij bij dit soort gelegenheden nog nimmer hebben aanschouwd. Tegen negen uur ontstond in de basiliek al een ware veldslag. Italiaanse temperamenten lieten zich gel den. De stilte van de kerk werd toen al herhaaldelijk' door luidruchtige twistge sprekken verstoord. Twee uur vóór de aankomst van het bruidspaar verdrongen zelfs vele genodigden, die niet direct tot het eerste plan behoorden, zich voor de ingang van de kerk.- Dames in elegante gewaden raakten in draaikolken, waarbij vloeken en zelfs klappen vielen. Een politielegertje wist het illustere ge zelschap tenslotte toch nog uit het voor portaal te werken, waarbij een krans met bloemen in Spaanse en Nederlandse kleu ren verpletterd dreigde te worden. Het tumult groeide daarna snel aan tot een enorme chaos. Toen wij uit lijfsbehoud op een hek waren geklommen, zagen wij onder ons de elite voor de ingang van de kerk gemangeld worden alsof het een uit verkoop tegen spotprijzen betrof. Een bis schop, die onder alle omstandigheden sereen bleef glimlachen, een Spaanse marine-officier met een enorme krans die voortdurend verder ontbladerd werd, oude dametjes met een ongedacht uithoudings vermogen, iedereen werd op elkaar ge perst. Carlisten worstelden in de verdruk king met vier vlaggen, die nog in de kerk moesten. Maar niemand liet zich af schrikken. Tenslotte losten de dames en heren de zaak op door met veel moeite over een één meter hoog hek te klimmen om zodoende de kerk te bereiken. Zelfs hooggeplaatste lieden, die gewend zijn dat regimenten voor hen in de houding springen, moesten bij de Italiaanse politie soebatten om toe gelaten te worden. Op de beeldschermen hebben de kijkers in Nederland en in de rest van Europa de voltrekking van het huwelijk ongetwijfeld beter kunnen volgen dan wij in het af gezette gedeelte van de kerk. Wat de ca mera's niet konden registreren was de schittering, die de schijnwerpers aan de mozaïeken verleenden. Na alle drukte bui ten werd de plechtigheid in sfeervolle rust voltrokken.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1