HBS-er Rudy Lubbers nam de bokstitel van zijn broer over Kandidaten voor Tokio lieten maar weinig goed werk zien fiets! Geen topfusie iu Utrecht Stien Kaiser: slachtoffer van serie misverstanden Is 'n Am stel man! NSF gaat zich beraden over vergoedingen voor TV-sport mÊÈËÈÈmSB^m Nederland trekt voor de vijftiende keer ten strijde tegen de Zweden Scandinaviërs waren in verleden iets produktiever blijf jong, blijf fit... Sabreur Kardolus geopereerd Schaatsenrijdersbond stuurde brief Meidericher SV- ADO gestaakt Gerben Karstens leider in ronde van België WOENSDAG 29 APRIL 1964 27 Huppen stelde teleur Dravers in actie op koninginnedag Zondag drong ijzersplinter door zijn masker AMSTEL 'n Man die weet wat hij wil, die weet wat hy kan en weet wat hij drinkt. PRACHTPILS! Altijd in huis. Amstelpils maakt van elke man een Amstelman. t m m - H. Belinfante kreeg prijs sportjournalistiek Vriendschappelijk voetbal in Den Haag Hongaarse tennisformatie vandaag bij loting De achttienjarige Amsterdamse HBS'er Rudy Lubbers, de voornaamste kandidaat van de boksbond voor een retourtje naar Tokio, heeft dinsdagavond een moeilijke partij gebokst. Want in de tot de laatste plaats bezette grote zaal van het Amster damse Krasnapolsky moest Rudy in de fi nale van de Nederlandse bokskampioen schappen tegen ziju broer Jan, titelhouder in het half zwaargewicht, uitkomen. Het is, na een vermaning van scheidsrechter Hof man in de tweede ronde om tot meer actie te komen, een schitterend gevecht gewor den, veel meer dan een hard spelletje tus sen broers, die eikaars sterke en zwakke punten in talloze trainingspartijen hebben leren kennen. In de derde ronde raakte broer Jan in hevige moeilijkheden onder een kundig uit gevoerd offensief van Rudy, die tenslotte met een luid bejubelde puntenzege zijn eerste nationale titel bij de senioren ver overde. Overigens hebben chef de mission Si mon de Wit en NOC-bestuurslid Kees Ker- del van de meeste voorlopige kandidaten voor de Olympische Spelen niet veel goeds gezien. Alleen de geroutineerde Jan de Rooy, die via een KO-zege op stadgenoot Anholt zijn negende nationale titel behaal de, voldeed aan de verwachtingen. Maar de 32-jarige De Rooy, die na een onver diende puntennederlaag in het Olympisch bokstoernooi van Rome zijn handschoenen in een hoek gooide en zwoer nooit meer in de ring te komen, ondervond weinig te genstand nadat hij in de eerste ronde het terrein had verkend. Zowel de bantam Huppen, die zijn eer- »te nationale titel via een puntenzege op de Eindhovenaar Van der Kerkhof bereik te, als de lichtwelter Wim Gerlach stelde echter teleur. De kleine Huppen, die on langs nog in de landen wedstrijd tegen Frankrijk een uitstekende partij had ge bokst, was nu zijn zenuwen door gebrek aan routine niet baas en bokste slordig tegen Van der Kerkhof, die eerst een openbare waarschuwing voor vasthouden kreeg en in de derde ronde door een Advertentie Ook u kunt een flets cadeau krijgen! Lees de advertenties de damesbladen. Ook koninginnedag is voor de dravers een bijzonder drukke dag. Zowel in Em- meloord als op de baan Mereveld worden grote programma's verreden, waarvoor weer tientallen paarden zijn ingeschreven. Een zeer goed nummer op Mereveld is het internationale nummer waarin de grote cracks zijn uitgesloten. Het heeft hierdoor een volkomen open karakter. Yankee Maid, die haar vorm in Hamburg demon streerde, kan in het veld van dertien do mineren. Voor de plaatsen komen in aan merking Karanos en Zippora. Outsider is Upperten. De sprinters komen opnieuw aan bod. Hoewel Xeres een slechte positie aan de start heeft zal hij als één der sterksten uit het grote gezelschap de eindstrijd kunnen winnen van Zee en Zampa. Outsiders zijn X Bond en Xylon S. De vrij goede klasse der 4-jarigen heeft een eigen nummer. In dien Bruno enige vorm heeft zal hij Bra silia en Beachcomber achter zich kunnen houden. Benny Parisien is een mogelijk outsider. Het nummer voor leerling-pikeurs is in kwaliteit der paarden van een bescheiden klasse. Het zal heel wat stuurmanskunst vragen deze collectie zonder fouten over de baan te krijgen. De vermoedelijke win naar is Belle Amie B, gevolgd door Bar- barossa en Bentoprise. Outsider Bram Wil liams. Stal Dooyeweerd behoeft het bij de ze overwinning niet te laten, want in de Langedijk-prijs kan hij met Astra T en Atoom zelfs de eerste en tweede plaats bezetten, tenzij Zephyr Magowan zich hier tussen wringt. Op een zware baan kunnen Wilco Maire en Zamora nog gevaarlijk worden. Voor het stayersnummer is zo vroeg in het jaar weinig animo. Uit het zevental gegadigden wordt Zoon van Hea Scott gekozen, vóór Blauwe Druif B en Zilvertip. Uit een goed veld 3-jarigen gaat de voorkeur naar Coryphee, vóór Captain Double en Caracara. De rol van outsider ligt bij de wispelturige Corinne Hollandia. De grote Limburgse stal Marion kan met Cilia Hollandia en Black Hollandia het openingsnummer beheersen, tenzij Brilli- ante Z verrast. Cherie Spencer en Brownie H zijn de andere mogelijkheden. De Haagse sabreur Kaspar Kardolus, oud-kampioen van Nederland, heeft in het ooglijdersgesticht in Den Haag een ge slaagde operatie ondergaan. Kardolus had zondag tijdens de internationale wedstrij den in Amsterdam bij een duel in een van partijen een van de kling afgesprongen ijzersplinter door zijn masker heen in het oog gekregen. Bij de operatie werd een •tukje van het hoornvlies .verwijderd. rechtse op de kaak voor acht tellen neer ging. Wim Gerlach bokste wel heel slecht te gen de Rotterdammer Schaay, een van de oorspronkelijk geselecteerden, die echter samen met zijn clubgenoot Aad Jansen voor de centrale training voor Tokio be dankte naar aanleiding van een vete tus sen zijn trainer en een van de leiders van de selectieploeg. Tot tweemaal toe kreeg titelverdediger Gerlach een openbare waarschuwing voor vasthouden, waardoor hij in deze chaotische worstelpartij een zekere verliezer werd. Gerlach droeg de nederlaag bijzonder slecht. Toen scheids rechter Bennie Bril na hem de ring ver liet, draaide de Groninger zich om en spuwde naar de Utrechtse oud-kampioen. Deze onsportieve geste zou Gerlach wel eens duur kunnen komen te staan. Wellicht kan de Amsterdammer Her man Schregardus, een oud-gediende, die zijn vijfde nationale titel behaalde, nog in aanmerking komen voor Tokio. Schregar dus won na een hard duel met een prach tig getimede en zuiver geplaatste rechtse opstoot in de tweede ronde van de in Nij megen werkende en als buitengewoon lid van de NBB ingeschreven stevig slaande schot Lally. De Zweedse voetballers hebben dins dag een bezoek gebracht aan Madu- rodam, waar ze grote interesse toon den voor het miniatuur-stadion van PSV. Nieuwe kampioenen werden Joop Bis schop in het lichtgewicht via een punten zege op titelhouder De Rijk, zwaargewicht Eddy Kiks, die op punten van titelhouder Gerards won, en de Amsterdammer Baars in het middengewicht. In het zwaarweltergewicht echter teken de de Utrechter Theo Verbon voor een jaar bij door een ruim verdiende punten zege op Van Spelen. De fusie tussen DOS, Velox en Elink- wijk is van de baan. Ofschoon ere-divisie- club DOS voor het samengaan was, bleken zowel Velox als Elinkwijk niet te willen overgaan, hetgeen tot gevolg had dat Elinkwijk-voorzitter J. Littel en de se cretaris J. Nieuwenhuyze hun functies ter beschikking stelden. Het niet doorgaan van de fusie was voor de voorzitters van de drie verenigingen een grote teleurstel ling. De Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijdersbond heeft in een brief, onderte kend door de voorzitter en secretaris, de heren H. Wesselo en H. Roos, aan de Nederlandse kampioene hardrijden, Stien Kaiser, de reden uiteengezet, waarom zij niet heeft kunnen deelnemen aan de wereldkampioenschappen in Kristeneham. De brief luidt als volgt: „Het,dagelijks bestuur en de technische commissie langebaan hebben de kwestie met betrekking tot het niet deelnemen van jou aan de wereldkampioenschappen voor dames hardrijden in Kristinehamn met de eraan voorafgaande selectie onder zocht. Gebleken is, dat de grootst moge lijke meerderheid van het dagelijks be stuur en van de technische commissie de bedoeling had jou als no. 1 te laten rij den op de wereldkampioenschappen en te gen het houden van selectie was. Dat het niettemin toch kon gebeuren, dat een selectie werd gehouden en jij niet werd toegelaten tot het deelnemen aan de wereldkampioenschappen is te wijten aan een serie misverstanden en een gebrek aan communicatie tussen de t.c.-.leden in Ne derland enerzijds en het dagelijks bestuur en de overige t.c.-leden in Innsbruck an derzijds. Wij beseffen, dat jij hierdoor ernstig bent gedupeerd, hetgeen door ons ten zeerste wordt betreurd. Volgens het binnengekomen rapport van coach Lamberts, heb jij deze teleurstel ling buitengewoon sportief opgevangen, hetgeen ons veel genoegen doet. Op de na tionale kampioenschappen in Deventer heb je op ondubbelzinnige wijze getoond de sterkste rijdster van Nederland te zijn. Wij hopen, dat dit succes voor jou een ruggesteun zal zijn om onvermoeid door te gaan met je training en dat dit zal mo gen leiden tot een groei naar de inter nationale top". Advertentie ft Op de jaarvergadering van de Neder landse Sport Federatie, welke dinsdag avond in Utrecht is gehouden, is meege deeld, dat men zich 25 mei uitvoerig zal beraden over vergoedingen voor televisie uitzendingen van sportwedstrijden. Aan vankelijk wilde men dit onderwerp op de normale vergadering bespreken, maar men besloot gezien de vele aspecten rond deze kwestie hiervoor een extra bijeenkomst te beleggen. De als „vriendschappelijke" wedstrijd aangekondigde ontmoeting tussen het Haagse ADO en de Duitse Bundesliga- :lub Meidericher SV, dinsdagavond voor amper 2.000 toeschouwers in het Zui- ierpark gespeeld, is ontaard in een ?ooi- en smijt-partij die zijn weerga in iet Nederlandse voetbal nauwelijks tent. Acht minuten voor het verstrij- cen van de reglementaire speeltijd liet arbiter Van Oostrom, wiens leiding niet lepaald sterk is geweest, de ploegen naar inrukken, aangezien hij verder pelen niet langer verantwoord achtte. 3e stand was op dat moment 11. In de 29e minuut nam ADO doormidden- voor Maassen de leiding. 11 minuten na de hervatting scoorde Kubek voor de Duitse club. Vooral van Duitse zijde werd erger lijk hard gespeeld. Helaas bestrafte arbiter Van Oostrom pas twaalf minu ten voor het einde een te harde charge met het uit het veld zenden van een speler. De Duitser Gorgs werd naar de kleedkamer verwezen, zodat Meide richer met tien man verder moest spe len. Even later, nadat Maassen het slachtoffer van een unfaire actie was geworden en van het veld was gedra gen, maakte de scheidsrechter een einde aan het weinig opwekkende schouw spel. Nederland sneelt vanavond in het Feye- noordstadion een voetbalinterland tegen Zweden, en dat betekent dat beide elftal len voor het eerst in de Maasstad tegen over elkaar staan. Van de veertien tot dusver gespeelde ontmoetingen won Ne derland er zeven, vijfmaal trokken de Scandinaviërs aan het langste eind, en tweemaal heeft men de buit broederlijk gedeeld. Het doelsaldo 28-25 wijst erop dat de Zweedse overwinningen heel wat roya ler zijn geweest dan de onze. Het allereerste treffen tussen beide voetballanden dateert van 23 október 1908 tijdens de Olympische Spelen in Londen. Het Nederlands elftal kwam toen in deze formatie uit: Beeuwkes (DFC); Heyting (HVV) en Otten (Quick-H); Sol (HVV), de Korver (Sparta) en Kok (UD); Welcker, Snethlage, Reeman (allen Quick-H), Tho- mée (Concordia) en de Bruyn Kops (HBS). Snethlage en Reeman schoten ons land naar een 2-0 zege, en daarmee legden we beslag op de derde Olympische voetbal- prijs. Van dit elftal is alleen de in Den Haag wonende Frans de Bruyn Kops nog in leven. Twee dagen later al kwamen de Zweden op doorreis naar huis een visite afleggen aan het HVV-terrein in Den Haag en weerom bleven onze vaderlandse voet ballers in de meerderheid (5-3). Nadat Francken (HFC) en Snethlage (Quick) een achterstand hadden weggewerkt, wisten de Zweden nog voor rust een 3-2 voorsprong te nemen. Na rust draaide de Nederland se voorhoede echter op volle toeren, en zagen Snethlage, Thomée en Welcker kans de uitslag in ons voordeel te beslissen. Tijdens de Olympische Spelen in Stock holm in 1912 werden de Zweden op eigen terrein en voor eigen publiek reeds in de eerste ronde door Nederland gewipt, en dat was natuurlijk zeer sneu voor het ont vangende land. Wijnveldt (UD) en Ten Ca- te (HFC) debuteerden uitstekend, en Vos (UW) en Bouvy (DFC) scoorden elk twee doelpunten. En dat was voldoende voor een 4-3 zege. En dat betekende, dat ons land alle drie vóór Wereldoorlog-1 tegen de Zwe den gespeelde ontmoetingen had ge wonnen. Zweden was na die eerste wereldoorlog onze eerste tegenstander in de eerste na oorlogse voetbalinterland. Dit geschiedde op 9 juni 1919 in het oude Amsterdamse stadion. Drie-één voor Holland werd het, en Brockmann en Gupfert (beiden Ajax) en Dé Kessler (HW) waren het die de Zweedse doelman Zander lieten vissen. Göbel, Bosschart, Ruffelse en Dé Kessler hadden zich van de vóór-oorlogse interna tionals gehandhaafd, en onder de zeven de butanten telden we later de zo beroemde Harry Dénis, toen 22 lentes oud. Reeds in augustus daarop namen de Zweden in Stockholm met 4-1 revanche. Het rammelde geducht in de Nederlandse gelederen, en het enige doelpunt werd ge scoord door de van stal gehaalde Wout Buitenweg (UW). Bijzonder spannend was de wedstrijd Nederland—Zweden in 1920, alweer tijdens een Olympisch voet baltoernooi, in Brussel. Twee minuten voor tijd hadden de Zweden nog met 4-3 de leiding, maar Jaap Bulder (Be Quick) scoorde in de allerlaatste minuut de ge lijkmaker. Dol van vreugde waren de Ne derlanders toen Jan de Natris in de ver lenging de winnende goal maakte, waar door ons land overging naar de halve fi nale. Om de derde Olympische voetbalprijs streden beide voetballanden in 1924 in Pa rijs. Eén-één werd het, en rechtshalf le Fêvre moest er zelfs aan te pas komen om die ene, goal te maken. De voorhoede, waarin Vermetten en Breeuwer debuteer den, was zeer onproduktief, maar het ach tertrio Van der Meulen-Dénis-Verwey uit stekend. De overgespeelde ontmoeting daags later werd door Zweden met 3-1 gewonnen, maar gezegd zij dat vanwege talrijke blessures ons land zeer onvolle dig in het veld kwam. Formenoy (Sparta) maakte ons enige doelpunt. Op 13 november 1927 waren 30.000 toe schouwers in het Amsterdamse stadion ge tuige van een zeer matige wedstrijd, waarin Ghering tijdens een Zweeds over wicht vijf minuten voor tijd het enige doelpunt scoorde. Nederland won met 1-0, maar dankte dit aan het knappe verde digen van Dénis en Van Kol. Vóór deze ontmoeting hield dirigent Van der Linden zich bezig met community singing, een proef die nauwelijks geslaagd mocht he ten. Twee jaar later, op 9 juni 1929, na men de Zweden in Stockholm met 6-2 re vanche. Zó slecht had Nederland nog nooit gespeeld. Een excuus was, dat Dénis, Bakhuys en Van Heel ontbraken. Tap speelde zijn 25e interland, en de andere Hagenaar Smeets scoorde beide doelpun ten. Nederland zat in die tijd zwaar in de zorgen en het zou nog maar even duren aleer Karei Lotsy voor uitkomst zorgde. Mede door de tweede wereldoorlog gin gen er 19 jaren overheen alvorens Neder land en Zweden weer tegenover elkaar in het veld kwamen. Dit geschiedde op 9 juni 1948 in Amsterdam, waar het navol gende Nederlands elftal dankzij een doel punt van Wilkes een benauwde 1-0 zege bevocht: Kraak; Van Bun en Schijvenaar; Stoffelen, Terlouw en De Vroet; v. d. Tuyn, Rijvers, Roosenburg, Wilkes en Lenstra. Een slechte beurt maakte Oranje op 8 juni 1950 door in Stockholm met 4-1 te verliezen. Michels en Hofma debuteerden, en Clavan redde onzeeer. 0-0 werd het op 14 mei 1952 in Amsterdam, en deze uitslag dankten we aan het achtertrio Kraak-Odenthal-Alberts, benevens stopper- spil Terlouw. Zeer onproduktief was onze aanvalslinie, waarin Abe Lenstra nog wel zijn 25e interland speelde. Tien jaar ge leden is het alweer, op 19 mei 1954, dat we voor het laatst tegen de Zweden uit kwamen. Veel goeds valt pr van deze ont moeting niet te zeggen, daar we met 6-1 verloren. Louer maakte ons doelpunt Naar deze laatste ontmoeting is het dus de beurt aan Oranje om revanche te ne men. Misschien lukt het Kill niinmiiinniiiimniir NEDERLAND PIETERS GRAAFLAND HAAK HAENEN SCHRIJVERS VAN WISSEN MULLER BERGHOLTZ KRUIVER NUNINGA VELDHOEN VERDONK Scheidsrechter Schulenberg (W.-Duitsland) PERSSON MARTINSSON SIMONSSON GRIP BACKMAN MILD BERGMARK WING JOHANSSON ARVIDSSON ROSANDER ZWEDEN Tijdens de vergadering reikte voorzit ter jhr. mr. A. Feith het gouden NSF- ereteken uit aan de drieëndertigjarige Am sterdamse motorrijder Frits Selling, die de zeven keer, dat hij aan de internationale motorzesdaagse deelnam, een gouden me daille veroverde. De winnaar van de Prijs voor de Sport journalistiek 1963, H. Belinfante, sportre dacteur van het ANP, ontving uit handen van de NSF-voorzitter een bedrag van 1.000 en de wisselprijs een bronzen kunstvoorwerp uit handen van de win naar van 1962, de sportredacteur van Haarlems Dagblad, H. Rombouts. Dr. W. van Zij 11, algemeen secretaris van de NSF, zo werd medegedeeld, is door het Griekse Olympische Comité uitgeno digd enkele inleidingen te houden gedu rende de Olympische leergang, welke van 8 tot 23 augustus in Athene wordt ge organiseerd. De aftredende bestuursleden. Th. Aal- bers (KNGV), P. v. d. Heyde (KNLTB), F. Jutte (KNAU), mr. C. Vliegenthart (KNHB) en S. de Wit werden herkozen. Ir. A. Pau- len, die de kwaliteitszetel van het NOC bezette, werd eveneens opnieuw benoemd. De NSF, die zich nu achter de provinci ale sportraden stelt, wees het verzoek om toelating tot de NSF af van de Nederland se Bowling Federatie, de Nederlandse Bob slee Club, de Nederlandse Taf el voetbal bond en de Nationale Padvindersraad. De Belg Herman van Springel heeft dinsdag de vierde etappe van de ronde van België voor amateurs over 144 km op zijn naam gebracht. Hij was de snelste van een groepje van vier renners, waarbij de Nederlander Gerben Karstens, winnaar van de derde etappe. Karstens werd derde en nam daardoor in de algemene rang schikking de leidende positie van de Belg De Locht over. iiiiiiiiiiiiiiiinniiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiuiiiiiiinïï Gerben Karstens De uitslag van de vierde etappe luidt: 1. Van Springel (Belg.) de 144 km in 4 uur 00 min. 40 sec. (met bonificatie 4.00.10); 2. Pauwel (Belg.) z.t. (met bon. 4.00.25); 3. Karstens (Ned.) z.t.; 4. Salien (Belg.) z.t.; 5. Vekemans (Belg.) 4.03.13; 6. Van de Vijver (Belg.) z.t.; 7. Spruyt (Belg.) z.t.; 8. Marinus (Belg.) 4.03.22; 9. Blockx (Belg.); 10. De Locht (Belg.); 19. Zoet (Ned.); 32. Tummers (Ned.); 33. Ouwerkerk (Ned.) allen in 4.03.22. Het algemene klassement luidt: 1. Kar stens (Ned.) 13.33.58; 2. Van Springel (Bflg.) 13.34.19; 3. Pauwels (Belg.) 13.35.06; 4. De Locht (Belg.) 13.36.22; 5. Van der Perre (Belg.) 13.37.02; 6. Marinus (Belg.) 13.37.50; 7. Goossens (Belg.) 13.37.51; 8. Pieterse (Ned.) 13.37.57; 9. Zoet (Ned.) 13.38.05; 32. Tummers (Ned.) 13.39.47; 54. Ouwerkerk (Ned.) 13.41.56; 58. Schouten (Ned.) 13.45.35. De Hongaarse tennisploeg, die vrijdag, zaterdag en zondag op de METS in Sche- veningen in de Davis-cupwedstrijd tegen Nederland zal uitkomen, is dinsdagmor gen op Schiphol aangekomen en heeft haar intrek genomen in Den Haag. De ploeg be staat uit de spelers Gulyas, Korpas, Sziks- zai en Komaromi alsmede uit de non- playing captain Gorodi en de trainer Bujtor. De loting zal vandaag plaats hebben op de METS en worden verricht door de Hongaarse gezant in ons land, in tegen woordigheid van de spelers en aanvoer ders van beide ploegen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 27