„Volken weten dat kernoorlog het mensenras zal uitroeien" Vrijgelaten Ambatielos is „nog steeds communist' Egypte en Jemen stellen een raad voor samenwerking in f^pr Neo-Sïlvikrln WERELDNIEUWS Spaanse politie arresteert groep communisten Paus is bezorgd over Brazilië Bertrand Russell meent: Par ij se politie greep Italiaanse juwelenrover Djaifi vormt kabinet van Jemen Massagraf ontdekt in Warschau Cabot Lodge leidt in Massachusetts HAGAM HEEMSTEDE Op de raatótoel A, DE HOOP HAiARLEM N.Y. Interne Mededeling Betr.: Jubileumuitkering Zwolle, 16 april 1964 Met betrekking tot het 50-jarig bestaan van onze firma kunnen wij tot ons genoegen mededelen, dat ons toestemming is verleend, aan alle werknemers die op 1 januari 1964 in dienst van ons bedrijf waren een extra uitkering te verstrekken gelyk aan één maand van het huidige salaris. CORSAIR v.a. 7375.- PAS HIER VOOR OP1 V Voor dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). de biologische haarvoeding Zijlstraat 56 Telefoon 11828 GASFORNUIZEN WOENSDAG 29 APRIL 1964 J MADRID (AP) De Spaanse politie heeft meegedeeld, dat zij leden van een communistische propagandagroep heeft gearresteerd. Onder hen bevindt zich een medewerker van de Spaanse communis tenleider Julian Grimau Garcia, die een jaar geleden door een executiepeloton doodgeschoten werd. De leider van de groep, die door de po litie beschuldigd wordt „van pogingen sta kingen en wanorde in Spanje te ontkete nen", werd door de autoriteiten geïdenti ficeerd als Jose Sandoval Moris. Hij was, aldus de mededeling, een medeplichtige van Grimau bij verschillende pogingen om sabotage in Spanje te plegen. Ook worden twee communisten vastge houden die naar Spanje gezonden werden uit Frankrijk en Brazilië om met de com munistische groep samen te werken. Men gelooft dat beiden Spanjaarden zijn die in ballingschap leefden. Verder wordt vastgehouden Jesuf Lopez de Vicente. Hij wordt er door de politie van beschuldigd de leiding gehad te heb ben van een propagandagroep die tot taak had anti-Franco en pro-communis tische propaganda in geheel Spanje te ma ken. De politie meent, dat Sandoval de lei ding had van een communistische organi satie „die hoofdzakelijk werkte in Madrid en in centra waar een mogelijkheid be staat arbeidsgeschillen te ontketenen, in het bijzonder in de mijn-, landbouw en staalgebieden". VATICAANSTAD (AFP) De paus heeft dinsdagavond een bezoek gebracht aan het Braziliaanse college ter gelegen heid van de dertigste verjaardag van dit instituut. In een toespraak zei Paulus VI dat hij met grote bezorgdheid de gebeurtenissen van de laatste tijd in Brazilië heeft ge volgd. Hij sprak de hoop uit, dat sociale hervormingen zouden kunnen worden in gevoerd, in overeenstemming met de „ge wettigde verlangens van een groot deel van de bevolking" om het land de erva ring van het communisme te besparen. Bertrand Russell pleit opnieuw voor vrede. Advertentie off dealer voor Haarlem en omstreken ZANDVOORTSELAAN 4-6 - TEL. 38825 (Van onze correspondent) ROME De Parijse politie heeft een in val gedaan in de hotelkamer van een ze kere Jo le Maire, de man die hoogstwaar schijnlijk de spil is van de grote roof in een juwelenzaak te Milaan. Jo le Maire is een valse naam. In werkelijkheid heet de 52-ja- rige Italiaan Guiseppe Rossi, geboren in een klein plaatje nabij Napels. Als kind was hij naar Parijs vertrokken en jaren lang schijnt hij aan 't hoofd te hebben ge staan van allerlei gangsters, die niet alleen in Frankrijk maar in verschillende landen van Europa werkten. Men heeft in zijn huis een buit aangetroffen van 39 kilo aan juwe len. De arrestatie is gebeurd op aanwijzing van de Milanese politie, die tot de over tuiging was gekomen dat deze man achter de zaak staat. (A.P.) Rossi kon niet door de Franse politie worden ondervraagd, omdat hij was gearresteerd op een internationaal bevel schrift, uitgevaardigd door de officier van justitie te Milaan, die gisteren per vlieg tuig te Parijs is aangekomen om met Franse autoriteiten de uitleveringsformali teiten te bespreken. De identiteit van zes andere gearresteer den, meest Italianen is niet bekend ge maakt. Maar de politie deelde mede, dat twee van hen kort geleden uit Milaan zijn gekomen en dat zij verbindingsmannen van de bende zijn geweest. De overige vier zullen waarschijnlijk binnenkort wor den vrijgelaten. MANCHESTER (AP) „De tijd is ge komen" zo zei Bertrand Russell dinsdag, „voor een nieuwe aanpak van het grote vraagstuk om de mens de nucleaire eeuw te laten overleven". De wijsgeer, die achttien mei 92 jaar zal worden, zei dat de taak de regerin gen en de volken ervan te overtuigen zich bewust te worden dat een kernoorlog het mensenras zal uitroeien, voor het groot ste deel volbracht is. „Regeringen van de wereld", aldus Rus sell in een rede voor een bijeenkomst van de Bertrand Russell Peace Foundation, „zijn bereid een nucleaire oorlog te ver mijden". „De gevaren moeten niet vergeten wor den, maar nu moet de volgende stap ge zet worden. Wegen en middelen om kwes ties op te lossen die zouden leiden tot een kernoorlog en andere gevaren voor het mensdom moeten opgespoord en bekend gemaakt worden en de mensheid moet er toe gebracht worden deze nieuwe en an dere middelen ter verzekering van de vrede te aanvaarden". „De eerste vrucht van de betere betrek kingen tussen Oost en West" aldus Rus sel, „is het kernstopverdrag. Het is duidelijk dat de wereld geen vrede kan krijgen zonder vergaande con cessies, soms van de ene partij, soms van de andere, in het algemeen van beide par tijden. Deze vraagstukken vereisen een techniek die verschilt van marsen en demonstra ties", aldus Russell. Hij zei, dat de twee vredesstichtingen, the Bertrand Russell en the Atlantic Foundations, zullen wer ken aan de vraagstukken tot behoud van de vrede. Hij verklaarde gehoopt te heb ben dat de Verenigde Naties dit zouden doen, maar die deden het niet. ,Het meest opmerkelijke tekort van de Verenigde Naties is de uitsluiting van communistisch China. Andere gebreken van de V.N. zijn de gelijkheid van alle staten in de vergadering en het vetorecht van zekere staten in de Veiligheidsraad" Hij zei, dat men de vrede alleen kan verwerven als er grote veranderingen ko men in de opvoeding. „De opvatting van de mens als één familie zal even zorgvul dig onderwezen moeten worden als het te genovergestelde dat nu onderwezen wordt ,In het geschiedenisonderwijs moet niet onnodig de nadruk gelegd worden op het eigen land. Het grootste deel moet gewijd worden aan vorderingen in de kunst van beschaving. Oorlog moet behandeld wor den, zoals een moordenaar behandeld worden, zoals een moordenaar behandeld wordt". Van het Duitse vraagstuk zei Russell „Het is moeilijk zich een oplossing voor te stellen die aanvaardbaar zal zijn voor de Duitsers en de rest van de wereld met uitzondering van hereniging gecombineerd met algemene ontwapening". „De juiste gang van zaken zou zijn dat de V.N. een plebisciet houdt en de rege ring overdraagt aan hen die de meerder heid behalen. ,(Het is duidelijk dat elke aanpak voor algemene vrede nutteloos is zo lang China geen partij is. De huidige oorlogszuchtig heid van China is een echo van die van de Amerikaanse autoriteiten. Dit kan al leen verholpen worden door erkenning door Amerika van China en zijn toelating tot de Verenigde Naties". „Er zijn tekenen dat Amerika spoedig deze politiek zal volgen en dat China dan geleidelijk zijn huidige ruzie met de Sov jet-Unie zal laten varen". Tony Ambatielos werd gisteren bij het verlaten van de gevangenis op het eiland Aeghina ten zuiden van Athene omhelsd door zijn vrouw Betty. ADEN (Reu ter; AFP; AP) President Nasser en president Sallal van Jemen heb ben dinsdagavond in een gezamenlijk com muniqué, dat Aden en de andere Britse protectoraten „van hun bezetters moeten worden bevrijd". De twee presidenten hebben bij hun besprekingen vooral aan dacht geschonken aan „het bezette zuid- Jemen" (Aden en protectoraten). Voorts zijn zij overeengekomen een raad voor sa menwerking tussen de twee landen in te stellen. Deze zal zorg dragen voor een ge meenschappelijk beleid van beide landen op alle politieke en economische terrei nen. Het Russische persbureau Tass meldt uit de Jemenitische hoofdstad Sanaa, dat pre sident Sallal na een conferentie waarbij WARSCHAU (AP) Een massagraf met naar schatting 10.000 slachtoffers van de nazi-terreur is in de Okopwa-straat te Warschau ontdekt, aldus meldt het Poolse blad „Express Wieczorny". Volgens het blad heeft een ooggetuige, Zygmunt Wieczorek, verklaard: „ik weet het mij nog goed te herinneren. De Hitle- rianen brachten de mensen hier en scho ten hen voor deze muur neer. Hier lag voorheen het sportstadion „Skra". De meeste executies hebben in 1943 plaatsge vonden. De slachtoffers waren voorname lijk joden van het getto. Volgens ooggetui gen zouden ook dertig Duitse soldaten door SS-bewakers neergeschoten en begraven zijn in het Skra-stadion, aldus het blad. ook Nasser tegenwoordig was, heeft be sloten, de Jemenitische ambassadeur in Egypte, Hamoed Djaifi, met de vorming van een nieuw kabinet te belasten. De deelnemers aan de conferentie hadden een nieuwe grondwet goedgekeurd. In de grondwet staat dat Jemen een Isla mitisch, Arabisch land en een democra tische republiek is. Er wordt gevraagd om de vorming van een „sjoera" een soort parlement bestaande uit godsdienstige ouderlingen. Dit zal het wetgevend orgaan van het land worden. De sjoera zal de president van de republiek benoemen en hem voor de tijd van vijf jaar kiezen. President Abdoellah Sallal, de leider van de staatsgreep van 1962 die de vorst van Jemen ten val heeft gebracht, zal nog vijf jaar als president aanblijven. Sallal zal slechts feitelijk staatshoofd zijn, daar ver wacht wordt dat het land door Djaifi zal worden bestuurd. BOSTON (Reuter). Bij de verkiezing van een republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap in de staat Massachusetts heeft de Amerikaanse am bassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, een ruime voorsprong. Woensdagavond had Lodge met 3.279 stemmen de leiding veroverd op senator Goldwater met 496 en Richard Nixon met 304 stemmen. Hij werd in Massachusetts geboren. Lodge heeft zich nog niet als kandidaat opgegeven, doch overeenkomstig de wet wordt geen enkele kandidaat op de stem briefjes geplaatst. De kiezers kunnen de naam van hun keuze invullen. In Pennsylvania worden eveneens voor verkiezingen gehouden. Hier heeft gouver neur William Scranton een ruime voor sprong. EILAND AEGHINA (Griekenland) (Reu ter) Vierentwintig politieke gevangenen zijn vandaag uit de gevangenis op het eiland Aeghina, ten zuiden van Athene, ontslagen. Onder hen is de leider van de vakvereniging van zeelieden Anthony Am batielos, die zeventien jaar geleden ter dood werd veroordeeld wegens hulpverle ning van communistische guerrillastrij ders in de Griekse burgeroorlog. Zijn straf werd in 1952 in levenslang veranderd. Deze week zullen nog 183 politieke gevangenen voorwaardelijk hun vrijheid herkrijgen. (AP) Ambatielos heeft tijdens een persconferentie voor zijn vrijlating ver klaard, dat hij een militant communist blijft. „Ik ben nog steeds communist en zal mijn plicht doen als ik hieruit kom," zo zei hij. Hij verduidelijkte dat hij de politiek niet zal laten varen hoewel de communistische partij in Griekenland bui ten de wet gesteld is. Ambatielos tekende een bewijs van vrijlating, draaide zich om en wuifde de gevangenis gedag. Vóór- zijn vertrek naar het vasteland ging hij met andere vrijgelaten gevangenen naar een kerkhof waar politieke gevangenen be graven liggen. Zijn vrouw Betty zei: „Het is alsof we opnieuw getrouwd zijn." Zij had drie uur op hem staan wachten buiten de gevange nis. Het echtpaar Ambatielos zal waar schijnlijk in Griekenland blijven en mis schien naar Engeland gaan als de Griekse autoriteiten Tony vergunning geven het land te verlaten. Ambatielos is op parool voor vijf jaar vrijgelaten. Toen Ambatielos in Piraeus van boord ging werd hij begroet door veel jongelui en leden van de pro-communistische democratische linkse partij. Zij bestrooi den hem met bloemen. Hij werd op de schouders naar een wachtende auto gedragen voor de hereni ging met zijn 87-jarige zieke moeder. Am batielos reed met zijn vrouw eerst naar het bureau van de verenigde democrat! sche linkse partij (EDA) en begroette de partijleiders. Daarna ging hij naar het huis van zijn moeder. Verrukkelijk ambacht Wanneer de Indonesisch-Nederlandse gebeurtenissen van de laatste tijd mij iets hebben geleerd, dan is dat dat de diplo matie een verrukkelijk ambacht is, dat alleen door brave borsten kan worden be oefend onder de wapenspreuk: Bijna alle menselijks is mij vreemd. Dit wil zeggen dat de superjongens van Whitehall, Quay d'Orsay, Witte Huis, Downing Street, Plein, en hoe al deze heilige plaatsen meer mogen heten, gespeend moeten zijn van vele, niet zo beste menselijke sentimen ten, zoals daar zijn wraakzucht, wantrou wen, achterdocht, ongeloof in andermans goede bedoelingen, halsstarrigheid, het in nemen van een koppig ponteneur, enzo voort; allemaal kwaaie eigenschappen die de gewone burger nog wel eens parten spelen in zijn verhouding tot zijn mede burgers, doch waarvan de dubbelblanke diplomaat gevrijwaard is: met bewonde renswaardige soepelheid drukt hij de hand van wie hij tevoren te vuur en te zwaard heeft bestreden en in even bewonderens waardige zielegrootheid en hartelust legt hij zich zonder eenmaal om te zien in wrok neer bij de actuele situatie: glad, soepel en vol mensenmin, een situatie die hij, om vijf minuten voor twaalf nog, als de minst-gewenste, heeft trachten te voor komen. Wanneer je zelf niet geheel vrij bent van de benepen eigenschappen die ik zo- even opsomde, kun je niet anders dan hen, die deze eigenschappen niet blijken te be zitten, uit 't diepst van je gemoed bewon deren en uit volle borst toejuichen. Wat ik van de diplomatie ook zo ont- roerend-mooi vind is, dat zij de standpun ten van voormalige tegenstanders, stand punten die zij kort geleden als te enen male onaanvaardbaar of zelfs als dodelijk- gevaarlijk voor land en volk heeft gedood verfd, plotseling zelf gaat innemen met volle overtuiging en overgave. Zij zou hoogst verwonderd uit haar onschuldig- blauwe ogen kijken, wanneer nu iemand haar vorige standpunt kwam verdedigen. Daarvoor is een groots karakter nodig niet alleen, doch ook een uiterst snel rea gerende intelligentie. Maar het allermooiste, het allerontroe- rendste van dit alles vind ik dat de h.h. diplomaten geen ogenblik denken (iets wat de niet zo hoog-morele kleinburger wel zou doen): dat hij ineens zo vriendelijk doet, daar heeft hij natuurlijk wat mee voor; misschien denkt hij wel dat zijn land er voordeel bij kan hebben vuig, materieel voordeel wanneer hij nu plot seling zo flierefluiterig vriendelijk doet. Het is een argeloos bedrijf, de diploma tie, slechts weggelegd voor de puurste padvinders met de zuiverste zielen. Floris Flaneur Advertentie Eerst komt roos dan volgt haaruit val daarna verhoornt de hoofdhuid ...en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM N EO-SILVIKRI N Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! 64-1 J Thuis. President Nasser is van zijn bezoek aan Jemen in Cairo teruggekeerd. Versterkt. Indonesië en Rusland hebben in Djakarta een culturele overeenkomst ge tekend. Dr. Soebandrio, die voor Indone sië ondertekende, zei dat deze overeen komst een versterking van de banden tussen de twee landen en van de strijd tegen het imperialisme en kolonialisme betekende. Verslaafd. De Anglicaanse bisschop van Londen, Sopford, meent dat het genezen alcoholisten moest zijn toegestaan de communiewijn te weigeren. In een ker kelijk orgaan schrijft de bisschop dat er mensen zijn die, nadat zij van hun ver slaafdheid aan drank zijn genezen, geen weerstand aan de lucht van alcohol kun nen bieden. Om deze reden zouden zij niet meer ter communie gaan. Pogingen. In Aleppo staan zeventien per sonen, waarvan vijf militairen, terecht op beschuldiging van het ondernemen van pogingen tot een gewapende op stand tegen de Syrische regering. Advertentie Robbeneiland. De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Vorster, heeft op een vraag in het parlement geantwpord, dat 912 van de 1395 politieke gevangenen in Zuid-Afrika zich in de gevangenis op het Robbeneiland ter hoogte van Kaapstad bevinden. Wens. Door handen van monsigneur Mar tin, aartsbisschop van Rouaan, heeft paus Paulus aan de orthodoxe oecume nische patriarch van Konstantinopel Athenagoras ter gelegenheid van het or thodoxe paasfeest op drie mei een brief doen toekomen, waarin hij de wens uit spreekt tot versterking van de vernieuw de betrekkingen tussen het Vaticaan en de patriarch. Berucht. Bij Bogota, de hoofdstad van Co lombia is de beruchte bandiet Jacinto Cruz Usma, bijgenaamd „zwart bloed", die meer dan tweehonderd mensen ver moord zou hebben, door de politie dood geschoten, nadat hij door zijn broer was verraden. Mussolini. In de Milagrosa kerk in Ma drid is dinsdag een mis opgedragen voor Benito Mussolini ter herdenking van de negentiende verjaardag van zijn dood. Niet meer dan tien Italianen waren in de kerk aanwezig. Tweeduizend. De Zuidvietnamese regering heeft dinsdag bekendgemaakt ter gele genheid van een mei meer dan tweedui zend gevangenen vrij te zullen laten. Na de val van Ngo Dinh Diem in november waren reeds duizenden gevangenen in vrijheid gesteld.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3