„De Twentsche Bank" opent in I Jmuiden uniek kantoorgebouw Havenberichten Gemeenteraad Velsen besloot IJm. Adviescollege te verlaten VLOERBEDEKKING Kijk Uit" maakt goede kans op promotie naar landelijke bond De heer J. J. Wesselius 40 jaar in dienst bij onze bladen UW Kolencoüvectors Loendersloot foto en film ADVISEURS Winkels in Velsen op koninginnedag Alleen P.S.P. stemde tegen Tiroler show in Velsen-Noord Havenverkeer van Amsterdam Kranslegging op Erehof Velsen WOENSDAG 29 APRIL 1964 9 Kluisdeur van vier ton .1 OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Klaterende monsens" Twentse Bank-gebouw IJmuidense schakers waren goed op dreef WASAUTOMATEN WISKER O ngevallendienst onvoldoende Dertig Ierse vrouwen bezoeken Velsen 'M t Het nieuwe kantoor van „De Twentsche Bank" aan de Wilhelminakade in IJmuiden, dat zaterdag 2 mei door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bühr- mann, officieel zal worden geopend, is door zijn ontwerp en uitvoering een waar lijk uniek bankgebouw geworden dat, „van de brug af gezien" in deze omgeving een even fraaie als dominerende positie inneemt. Het meest in het oog vallend zijn hierbij de zogenaamde „hangende gevels", die door stalen consoles met de fundering zijn verbonden. Voorts werd gebruik gemaakt van geglazuurde stenen, die eveneens een bijzonder mooi effect opleveren en is de materiaalkeuze verder dermate selectief geweest, dat alleen van de beste kwaliteit gebruik mocht worden gemaakt. Men betreedt het gebouw door een im posant tourniquet, waarvoor het materiaal bestaat uit goudkleurig geanodiseerd alu minium. Deze geeft uiteraard onmiddellijk toegang tot de grote hal, welke als cen trum van de bedrijvigheid is bedoeld. De cliënten worden te woord gestaan aan een ruime balie van marmersteen, waarvan de zwarte tint een bijzonder mooi con trast oplevert met de verdere decoratie, welke geheel in lichte tinten is gehouden. Voor het eerst in deze omgeving bestaat de wandbekleding uit Zwitsers linnen, een moeilijk te omschrijven materiaal, waar van echter als bijzonderheid kan worden vermeld dat deze bekleding in haar geheel door de fabriek werd afgeleverd en dus ook in één stuk moest worden aange bracht. Het effect is weer verrassend mooi, mede door de geraffineerd toege paste verlichting, waarvoor gedeeltelijk van daglicht werd gebruikgemaakt. Overigens zijn kleuren en vormen van de stoffering alleen gekozen op advies van de architect, prof. ir. H. T. Zwiers. Deze grote hal bevat voorts de kantoorafdeling, een lichte directiekamer en enige spreek kamers, waar de cliënten hun bankzaken vertrouwelijk kunnen behandelen. Het dag licht kan hier binnenvallen door grote ven sters, waarbij ter onderbreking van het gevelbeeld ook nog gebruik werd gemaakt van gekleurde, dubbele glasplaten met plastic isolatie. De plafonds bestaan voorts uit hangende gipsplaten, ook al weer een vernuftig uitgedacht systeem, waarmee eventuele geluidshinder tot een minimum wordt beperkt en die bovendien brandvrij zijn. Nieuw is ook de circule rende luchtstroom, die door de dubbele wanden van de gevel en het dak door het gehele gebouw wordt geleid. Geen moderne bank zonder kluis, van daar dat men hier in de kelder eveneens over een dergelijke ruimte kan beschik ken, welke door zware muren van gewa pend beton is omgeven. Deze wordt afge sloten door een zware deur met een ge wicht van ongeveer vier ton, welke van diverse indrukwekkende sloten is voor zien. Hier bevinden zich ook nog 188 safe loketten, terwijl de nachtkluis door een ko ker in verbinding staat met een opening naast de ingang. Wanneer zakenlieden hun dagopbrengst dus na het sluitingsuur van de bank nog in de kluis willen vei ligstellen, kunnen zij deze in speciale kist jes via de „brievenbus" in de kluis laten glijden. Voorts bevat de kelder nog een comfortabel vertrek voor het knippen van coupons en een grote archiefruimte. Aan de bouw van deze bank hebben di verse plaatselijke firma's hun medewer king verleend, zoals de woninginrichting Gebr. De Ruyter, het constructiebedrijf Klein n.v., het schildersbedrijf D. Haas noot, en de timmerfabriek Koning en De Niet. Aannemer was de firma W. A. Rol- vink. Na de officiële opening, welke zoals vermeld zaterdag 2 mei om drie uur door de burgemeester van Velsen zal worden verricht, bestaat er van 4 tot 6 voor cliën ten en relaties gelegenheid het nieuwe bankgebouw te bezichtigen. De zware kluisdeur, die mits men de juiste cijfercombinatie kent en over de twee vereiste sleutels beschikt, bijna met één vinger kan worden geopend. Advertentie voor gezellige warmte ETNA BAGDAD HAARD290.— ETNA CONVECTOR 360.— BOCAL CONVECTOR 428.— LINCO SUPER CONVECTOR.. 452.— VROLING CONVECTOR 465.— PELGRIM CONVECTOR 465.— DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495.— SELECTA CONVECTOR 498.— E. M. JAARSMA CLAUDIUS 539.— BRONCO PASJA 565.— Tevens grote sortering oliebaarden: Siegler oliehaard765. Davonette olieconvector 445. Linco „3 traps" olieconvector 498. DAGELIJKS DEMONSTRATIE Het grote succes van dit seizoen Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstr. 435 IJmuiden Centrum Galerij Telefoon 4654 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Wahehe van Rotterdam; Rudgert Vinnen, Antwerpen; Tasman, Greenwich; Militence, Rotterdam; Gou- weborg, Bataholmen; Findon, Londen; Totland, Poole; Johnny, Delfzijl; Edenside. Struth; Malta, Neath; Monsville, Swansea; Trito, Le Havre; Otava, Tolkis, cellulose voor Velsen; Fluvius, Swansea; Widar, Lulea; Helen, Londen; Meeuw, Antwerpen; Lenne (terug uit zee), bijlegger IJmuiden; Elisabeth Broker, Rotterdam, voor IJmuiden; Maythorn, Rotterdam; Kreon. Para maribo; Immanuël, Kristinehamn. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Chiron van Rotterdam; Bonita, Antwerpen; Christa Thieleman, Den Helder, naar Buitenhuizen; Cor- moat, Dunston; Texel, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hilversum naar Antwerpen; Zelos, Antwerpen van IJmui den; Antje, Boston, kunstmest van IJmuiden; Pacific Cornet, Hamburg; Gronnebek, Stade; Yewpark, Dover; Driebergen, Palermo, walsma- teriaal van IJmuiden; Lenne, Ostende; Carmen, Bremen; Peter S., Hamburg; Hontestroom, Leith; Seefalke, Leith; Blissworth, Dagenham; Castor, Goole; Wenia, Huil; Ardetta, Rotterdam; Par thenon, Gent; Texelstroom, Grimsby; Stad Kam pen, El Ferrol. van IJmuiden; Jonan, Londen; Berkelstroom, Vlissingen; Kuutsalo, Tolkis, van Velsen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Hoe Vin ces naar Londen; Burgenstein, Antwerpen; Adolf Vinnen, Hamburg; Hermes, Rotterdam; Hinde, Londen; Maarsbergen, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nad'ere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 De middenstandscentrale te Velsen heeft haar leden geadviseerd op koninginnedag de zaken om 13 uur te sluiten. Zoals reeds uit het verloop van de drie vorige begrotingsvergaderingen kon worden afgeleid, heeft de gemeenteraad van Velsen thans definitief een dikke streep onder het IJmond Adviescollege gezet. Dit gebeurde dinsdagavond aan het eind van de antwoorden, door het college van B. en W. gegeven op de tijdens de algemene beschouwingen door verscheidene leden geplaatste vragen en opmerkingen. Toen werd namelijk onmiddellijk de betreffende motie, welke door de heer J. Nuijens namens de K.V.P.-fractie was ingediend in een enigszins gewijzigde vorm in behandeling genomen, waarbij het college en vrijwel de gehele raad zich met de strekking daarvan volledig akkoord verklaarden. Met uitzondering van de beide P.S.P.-lcden mevrouw A. S. H. Hoek-Feenstra en de heer J. Groen, die tegen de motie hebben gestemd. Tijdens deze beantwoording hebben de voorzitter, burgemeester mr. J. C. Bühr- mann en de wethouders H. de Boer en R. Verbeek opnieuw felle kritiek op dit toch al zo omstreden adviescollege geleverd, waarbij telkens Beverwijk als oorzaak van de mislukkingen werd aangewezen. De wet houders J. G. Kolkman en J. van Leeu wen onthielden zich daarvan; niet dat zij een milder oordeel zouden hebben, maar hun portefeuilles hebben hen nu eenmaal minder met het IJ.A.C. in contact ge bracht. Als eerste spreker van deze avond her innerde de burgemeester aan de „klate rende nonsens", die door Beverwijk over de ligging van Velsen-Noord is gedebi teerd en de gedachte aan annexatie van dit gebied door deze gemeente noemde hij dan ook even onlogisch, als wanneer Purmerend bijvorbeeld zou trachten Noord-Amsterdam binnen zijn gemeente grenzen te krijgen. De heer Kruisman had geconstateerd dat men aan de overkant van het Noordzeekanaal droomt van een Groot-Beverwijk, welke uitlating de bur gemeester volledig in overeenstemming met de feiten achtte. Een gidsje van de V.V.V. uit Beverwijk tracht immers vreemdelingen aan te trekken door te wij zen op de attracties van de sluizen in het Noordzeekanaal en bij een officieel bezoek door het gemeentebestuur van een andere stad werd het gezelschap bij de Hoog ovens rondgeleid, alsof dit alles reeds tot het gebied van Beverwijk behoort. Ook bracht de burgemeester de bedenkingen in herinnering, welke van die zijde destijds tegen de naam Velser tunnel waren aan gevoerd omdat men hier de voorkeur aan de benaming „IJmond tunnel" gaf. Door dit alles is het college nu een verklaarde tegenstander geworden van een eventuele samenvoeging van Beverwijk met Heems kerk, omdat men daarna dezelfde ellende ten opzichte van Velsen kan verwachten. Om al deze redenen heeft men bij het IJmond Adviescollege niet meer gelet op een evenwichtige ontwikkeling van de drie gemeenten, waarbij spreker echter ook wilde vaststellen dat hier eveneens spra ke is van een collectieve schuld. Na er nogmaals op te hebben gewezen dat hij bij dit alles steeds heeft blijk gegeven van een Job's geduld, meende de burge meester nu de raad toch met klem te moe ten adviseren dit IJ.A.C. te verlaten. Tot dezelfde conclusie kwam wethouder H. de Boer, die er twee jaar geleden al van overtuigd was geraakt dat Velsen door Beverwijk werd bedrogen. Hij wilde de leden van het adviescollege echter evenmin geheel vrijpleiten van schuld, want „laten we nu maar eerlijk zijn, wij Het bestuur van de Oranjevereniging Velsën-Noörd deelt op het laatste moment aan de inwoners van dit gemeentedeel mede, dat het programma voor de konin ginnedagviering een kleine wijziging on dergaat. Aangezien de verplaatsbare muziektent niet kan worden verkregen zal de Tiroler show niet worden gehouden op het Stra- tingplantsoen, maar in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat, 's mid dags te twee uur. Deze omstandigheid brengt mee, dat de Oranjevereniging hiervoor een geringe en treeprijs moet vragen. Advertentie Waar de hoogste eisen worden ge steld, neemt men alleen het beste. Wij verzorgden de in het nieuwe MARKTPLEIN 99 Met 3V2-61/! heeft de IJmuider schaak club Kijk Uit de eerste promotiewedstrijd in en tegen Utrecht 3 gewonnen. Daarmee is het vrijwel zeker dat Steijn c.s. zal pro moveren naar de competitie van de lan delijke schaakbond. De beginfase was duidelijk voor de be slist sterke Utrechtse schaakclub. Nauwe lijks een uur was er gespeeld toen een slor digheid van clubkampioen Blok de IJmondvereniging op een 1-0 achterstand bracht. Met nog grotere overgave trok men ten strijde tegen de jonge Utrecht vertegenwoordiging welke vrijwel uitslui tend uit studenten bestond. Walda speelde een gave partij tegen de oud-Haarlemmer Verhoeff. Het ontstane eindspel leidde tot remise, IV2-V2. Toch begon het er even donker voor de Noordhollandse kampioe nen uit te zien toen snelschaakkampioen Gordijn (natuurlijk weer in moeilijkheden met de klok) een wanhoopsoffer bracht dat geen resultaat opleverde 2V2-V2. Een van meet af aan sterk spelende Schelhaas behield voortdurend het initiatief hetgeen tot pionwinst leidde. Ondanks de handi cap van ongelijke lopers voerde hij de par tij feilloos tot winst, 2V2-IV2. Inmiddels was het vijfde speeluur ingegaan en merk waardigerwijs waren het niet de gemid deld oudere IJmuider schakers maar de Domstadspelers die tekenen van ver moeidheid begonnen te tonen. De inleiding tot het uiteindelijke Kijk Uit-succes ont stond in feite in de partij van De Jong. Niemand gaf meer iets voor zijn kansen, maar zijn tegenstander miste eerst de kans naar een gewonnen eindspel af te wikkelen, sloeg toen in tijdnood op advies van zijn wedstrijdleider een remiseaan bod af om twee zetten later prompt een stuk te verspelen. Gedesillusionneerd gaf jiij op, 2V2-2V2. De IJmuidenaren drukten onmiddellijk door. Een schitterend spelen de Wolters vergrootte met elke zet zijn voordeel om in grote stijl Kijk Uit voor de eerste maal aan de leiding te brengen, 2J4- 3V2. Deze voorsprong zou niet meer wor den afgestaan. In tegendeel zelfs, men kon haar nog doen uitgroeien toen bij het afbreken de partijen stuk voor stuk gun stig stonden. Aan het eerste bord speelde Steijn een partij welke aanvankelijk door aanwezigheid van ongelijke lopers in een droge remise scheen te zullen uitlopen. Wellicht heeft ook de Utrecht-voorvechter er zo over gedacht hetgeen enkele min der geslaagde voortzettingen o pleverde. Steijn profiteerde bekwaam, won een pion en kreeg bij arbitrage* de winst toebedeeld 2V2-4V2. Voor ir. Mees ingevallen bleek Maas zijn plaats geheel waard. Met zijn beruchte b4-opening kreeg hij goed spel. In het gevorderd middenspel viel hem pionwinst in de schoot en dat was bij het afbreken voldoende om de winst te kun nen noteren, 2V2-5V2. Kistemaker was ook uitstekend op dreef. Hij deelde duidelijk de lakens uit en kreeg dan ook een bijzon der gunstige positie. Hij miste een winst mogelijkheid en moest toen bij afbreken een dame-eindspel met een pion meer re mise geven, 3-6. Hölscher toonde zich an dermaal een nuttig bondsspeler. Even leek het erop alsof enkele sterke centrum pionnen winst zouden brengen maar goed tegenspel van zijn rivaal leidde tot een af- Hoogspanning bij de analyse van de afgebroken partijen. Eerste bordspe ler Klaas Steyn bestudeert hier de partij van Maas, die een Kijk Uit zege opleverde. Staande van links naar rechts Vis (half zichtbaar), De Jong, Kieuwenhuizen, Koomen, Gor dijn en de Utrechtenaar Taselaar. gebroken positie welke in remise resul teerde, 31/2-61/2. De stand in de promotie- groep om twee plaatsen in de KNSB-com- petitie luidt nu: 1. Kijk Uit 1 2. U.D. (A'dam) - 3. Utrecht 3 1 - - 2 6V2-3V2 - - 0 0 -0 - 1 0 31/2-61/2 Op 9 mei wordt gespeeld de wedstrijd UD-Utrecht 3 waarna op 23 mei als slot wedstrijd de ontmoeting Kijk Uit-UD op het programma staat. De volledige uitslag van de wedstrijd Utrecht 3-Kijk Uit luidt bord 1. J. J. van Santen-K. Steijn 0-1; 2 C. Vroegindeweij-drs. K. J. Schelhaas 0- 3. P. J. Verhoeff-F. J. Walda remise; A. E. L. Dieperink-J Blok 1-0; 5 drs A L. Bouma-Tj. de Jong 0-1; 6. ir. C. Huy- gen- Th Hölscher remise; 7. C. J. den Heijer-J. Wolters 0-1; 8. T. Rijken-C. J, Gordijn 1-0; 9. R. C. Taselaar-G. Maas 0-1; 10. Jhr H. Repelaar van Driel-A. B Kistemaker remise Totaal 3V2-6V2 Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 waren blij als er niet behoefde te worden vergaderd, omdat er dan tenminste geen ruzie zou zijn". Inmiddels is er volgens de wethouder door het uitblijven van resultaten aan de bevolking in het noorden enorme schade toegebracht; niet alleen op het gebied van sport en onderwijs, maar ook wat de on- gevallendienst betreft, die naar zijn over tuiging in outillage en mankracht in het noorden beslist ontoereikend is. Vandaar dat spreker zich erover verheugde dat nu de weg vrij komt om met Heemskerk te onderhandelen, zodat de bevolking hier al thans kan worden geholpen. „Wij leven in een enorm gebied en hier zal snel iets moeten gebeuren", meen de de wethouder tenslotte, „maar dan zul len wij eerst de camouflage moeten door zien om aan deze schertszaak een einde te maken". Op zijn beurt stelde wethouder R. Ver beek, dat zowel het dagelijks bestuur als de leden van het IJmond Adviescollege hebben gefaald. Hij meende dit echter te moeten toeschrijven aan het ongemotiveer de vertrouwen en het bij de leden heer sende verlangen, er toch nog iets van te maken. Nu dit vertrouwen dermate is be schaamd dat van het adviescollege geen enkel resultaat meer kan worden verwacht achtte ook wethouder Verbeek het gewenst de motie van de heer Nuyens maar aan te nemen. Zoals boven reeds werd vermeld, gaf de raad hierop onmiddellijk aan zijn wens gevolgd. De heer J. J. Wesselius, over wiens hu meur niemand die met hem in aanraking komt zich zal kunnen beklagen, begeeft zich vrijdag 1 mei ongetwijfeld in een ex tra goede stemming naar het kantoor van de „IJmuider Courant." Het zal immers nauwelijks een geheim voor hem zijn ge bleven dat hem hier dan een huldiging staat te wachten voor het feit, dat hij deze dag veertig jaar aan onze bladen zal zijn verbonden. De heer Wesselius trad namelijk 1 mei 1924 als agent-bezorger bij het „Haarlems Dagblad" in dienst, met als standplaats het voormalige Wijkeroog, welk deel van de IJmond thans bekend staat als Velsen- Noord. Hij woonde toen aan de Melklaan, welk huis intussen al lang is afgebroken, evenals de gehele Melklaan sindsdien werd verlegd. In 1930 verplaatste de aanstaande jubilaris zijn werkzaamheden naar Drie huis, tot de directie een jaar later besloot' voor IJmuiden een afzonderlijk Dagblad te gaan uitgeven. De krant kreeg de naam „Het Nieuwe Avondblad" en omdat men het tegen een concurrent wilde opnemen, werd de abonnementsprijs vastgesteld op een dubbeltje per week. De heer Wesselius heeft zich toen ook voor deze krant als colporteur-bezorger bijzonder verdienste lijk gemaakt en als zodanig was hij te vens in de gelegenheid de gehele evolutie van dit blad tot de huidige „IJmuider Cou rant" van zeer nabij als betrokkene gade In de week van 19 tot en met 25 april zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 179 schepen (454.770 brt.) en vertrok ken 170 schepen (400.757 brt.). Dertig Ierse huisvrouwen zijn gistermid dag op Schiphol begroet door de dames L. van der Kooi-Bogstra en A. Hoeustra- Leever namens de afdelingen Velsen- IJmuiden en Santpoort van de vereniging van Nederlandse huisvrouwen. De huis vrouwen uit Ierland zullen een poos in Nederland vertoeven en gedurende die tijd zullen diverse excursies worden gemaakt. De gasten logeren bij verschillende huis vrouwen in de gemeente Velsen. Deze week worden bezocht: Velsen, Gou da, Rotterdam, Den Haag, Scheveningen, Aalsmeer en natuurlijk de Keukenhof. Maandag omstreeks half twaalf zullen de gasten en hun gastvrouwen in de ambtswoning van Velsens burgemeester worden ontvangen door burgemeester en mevrouw Bührmann. Hierna wordt de ruïne van Bredrode bezichtigd. Om één uur zal een gezamenlijk middagmaal wor den genuttigd m Veteerend. te slaan. Dat hij daarbij nimmer voor een kleintje vervaard is geweest moge blijken uit zijn activiteiten tijdens de beruchte hongerwinter in 1944, toen hij de gehele oplage van de krant door de meters hoge sneeuw op zijn rug naar de plaats van bestemming moest zeulen. In oktober 1956 werd het nieuwe bureau aan de Lange Nieuwstraat betrokken. Hij verricht hier zijn dagelijkse werkzaamhe den met betrekking tot de bezorging. Zijn spreekwoordelijke accuratesse bewijzen hem hierbij goede diensten. Overigens be waart hij met gerechtvaardigde trots een bronzen medaille, welke hem werd ver leend voor zijn medewerking aan de peti tie voor internationale ontwapening), waar wijlen de heren Peereboom en Henny de promotors van zijn geweest. Eveneens be zit hij het insigne van het Nederlandse Roode Kruis, hem als getrouw donor voor de bloedtransfusiedienst verleend. En in zijn omgeving staat de heer Wesselius nog bekend als een verwoed beoefenaar van de damsport. Maar het zijn in het bijzonder zijn activiteiten voor onze bladen, waar hij vrijdag ongetwijfeld diverse blijken van waardering voor zal mogen onder vinden. Advertentie Kennemerlaan 5 (bij de brug) Op 4 mei, de dag van de dodenherden king, zal des morgens om half elf namens het gemeentebestuur van Velsen een krans worden gelegd by het monument voor de gevallenen op de begraafplaats „Duinhof" te IJmuiden. Dit monument staat op de Erehof, waar dertien Velsenaren, gesneuvelden en ver- zetsslachtoffers uit de tweede wereldoor log, begraven liggen. Het gemeentebestuur zal worden ver tegenwoordigd door de wethouders J. G. Kolkman en J. van Leeuwen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9